Σκέψεις... III

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

globglogabgalab

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αποστολία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Μου την σπάει οταν μολις γεννιέται ενα μωρο λένε «αχ τι ομορφοοοο, στον πατερα/μανα του μοιάζει ίδιος»
Πρωτον τα νεογεννητα μωρά ΔΕΝ είναι ωραία και δεν εχουν ευδιάκριτα χαρακτηριστικα για να πεις σε ποιον μοιάζει.
Change my mind
πέσταααα
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
0D18D3B1-8443-4A59-A61E-65A38535B358.jpeg
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Μια απόπειρα πεζογραφίας, ελπίζω να σας αρέσει
Κεφάλαιο 1ο: Άννα​
Μα πως γίνεται να 'σαι σχεδόν δυο χρόνια τώρα νεκρή;
Αφού εχθές, καθώς κοιμόμουν, άνοιξες τη πόρτα και πήγες στη πολυθρόνα σου κι έκατσες.
Είχες κάτι μούτρα μέχρι το πάτωμα,
Ήταν θαρρείς κι έλεγες :
"Μούφα ο παράδεισος παιδιά
μούφα,
ενενήντα χρόνια τζάμπα κόπος,
μούφα σας λέω ρε,
μούφα."
Πώς γίνεται γαμώτο σ' όλα τα λεωφορεία να βάζουν στο ράδιο μόνο ελληνικά και συγκεκριμένα 94.8 ερωτικό fm;
Μάλλον οι οδηγοί βαραν' νταλκάδες,
σαν τον θείο που όποτε ακούει ένα συγκεκριμένο του Καζαντζίδη θυμάται την Άννα,
τη καψούρα του,
που τον άφησε για να ξαναβγεί για βίζιτες στη Γιαννιτσών.
(43 χρόνια μετά)
Ο Καζαντζίδης ακούγεται απ'το βάθος,
από ένα παλιό γκρι ραδιόφωνο,
ο θείος σωπαίνει και σκύβει το κεφάλι του,
σκέφτεται όλα τα βρώμικα σώματα που πέρασαν πάνω από το σώμα της Άννας,
τα δεκαπεντάευρα και τα εικοσάρικα που της 'διναν,
μέχρι κι αν κάποιο από αυτά τα χαρτονομίσματα ήταν πλαστό σκέφτηκε ο θείος.
Μα,
κανένα βρώμικο σώμα δε θα μπορούσε να λερώσει την Άννα του,
αυτό δε το σκέφτηκε ποτέ...


ΥΓ: Πάσα κριτική ευπρόσδεκτη και θεμιτή
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μου την σπάει οταν μολις γεννιέται ενα μωρο λένε «αχ τι ομορφοοοο, στον πατερα/μανα του μοιάζει ίδιος»
Πρωτον τα νεογεννητα μωρά ΔΕΝ είναι ωραία και δεν εχουν ευδιάκριτα χαρακτηριστικα για να πεις σε ποιον μοιάζει.
Change my mind
Και όμως.
Από τις πρώτες μέρες με ένα νεογνό αναγνωρίζεις τα ξεχωριστά χαρακτηριστικά του και τα ξεχωρίζεις εύκολα. Απλά επειδή δεν έχεις συνηθίσει να βλέπεις μωρά δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα πρόσωπα τους όπως δυσκολεύεσαι αρχικά και με πρόσωπα διαφορετικής φυλής πχ Ασιάτες.

Και εννοείται το δικό σου μωρό είναι το ωραίοτερο και υπερβολικά μεγάλης αξίας.
Όλα αυτά είναι δυνατά ένστικτα και γίνονται κατανοητά μόνο βιωματικά
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ετοιμάζεται κάτι καινουριο με σκοπό να βελτιωθεί το αντίστοιχο παλαιότερο.
Το ψάχνεις πολύ απ΄όλες τις πλευρές, παίρνεις και τη γνώμη ειδημόνων που το έχουν τρέξει με επιτυχία και φτάνεις στην παρουσίασή του.
Και την τελευταία στιγμή, αλλάζουν κάποια βασικά σημεία του σχεδίου που θα το καθιστούσαν αποτελεσματικό.
Δεν κάνουμε δουλειά έτσι!

1624866317364.png
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ήθελα να απευθυνθώ σε όλους εκείνους που δεν με συμπαθούν στο φόρουμ.
Η ζήλεια είναι αρκετές φορές μη παραγωγική καθώς βλέπετε λόγου χάρη ενα άτομο σαν εμένα έξυπνο,μορφωμένο,επιτυχημένο,πλούσιο και απίστευτα πανέμορφο και σκέφτεστε "τι έχω κάνει λάθος εγώ;"
Δεν θα έπρεπε να σκέφτεστε έτσι καθώς αυτό είναι παθολογική ζήλεια και έτσι δεν μπορείτε να πάρετε τα ελάχιστα καλά που έχετε (οσοι έχετε και αυτά) και να τα βελτιώσετε με εμένα ως πρότυπο,παρόλα αυτά παγιδεύετε τον εαυτό σας σε μια κατάσταση και βγάζετε τοξικότητα και απέναντι στους άλλους συμφορουμίτες.
Θα ήθελα λοιπόν να σας πω οτι αν και οι πιθανότητες να με φτάσετε έστω και σε ένα απο αυτα τα χαρίσματα είναι μηδαμινές το όνειρο είναι αυτό που μας κρατάει σε κινητοποίηση και καλό θα ήταν να μην αντικαταστείτε το όνειρο με φθόνο.


Ζηλεύετε μεν, παραγωγικά δε.:air_kiss:
 

globglogabgalab

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αποστολία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Θα ήθελα να απευθυνθώ σε όλους εκείνους που δεν με συμπαθούν στο φόρουμ.
Η ζήλεια είναι αρκετές φορές μη παραγωγική καθώς βλέπετε λόγου χάρη ενα άτομο σαν εμένα έξυπνο,μορφωμένο,επιτυχημένο,πλούσιο και απίστευτα πανέμορφο και σκέφτεστε "τι έχω κάνει λάθος εγώ;"
Δεν θα έπρεπε να σκέφτεστε έτσι καθώς αυτό είναι παθολογική ζήλεια και έτσι δεν μπορείτε να πάρετε τα ελάχιστα καλά που έχετε (οσοι έχετε και αυτά) και να τα βελτιώσετε με εμένα ως πρότυπο,παρόλα αυτά παγιδεύετε τον εαυτό σας σε μια κατάσταση και βγάζετε τοξικότητα και απέναντι στους άλλους συμφορουμίτες.
Θα ήθελα λοιπόν να σας πω οτι αν και οι πιθανότητες να με φτάσετε έστω και σε ένα απο αυτα τα χαρίσματα είναι μηδαμινές το όνειρο είναι αυτό που μας κρατάει σε κινητοποίηση και καλό θα ήταν να μην αντικαταστείτε το όνειρο με φθόνο.


Ζηλεύετε μεν, παραγωγικά δε.:air_kiss:
για μένα πάντως Christine είσαι από τα αγαπημένα μου μέλη
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
205345.jpg
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,241 μηνύματα.
"...γιατί πέτρα που κυλάει, χόρτα δε μαζεύει. Και γιατί καλύτερα είναι να καίγεσαι στα γρήγορα, παρά να σκουριάζεις σιγά σιγά..."
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαρέγκα είναι ζάχαρη κι αυγό, το τρώμε, δεν το απλώνουμε στα μούσια ούτε μετά βάζουμε τη μάπα μας για ψήσιμο ή σε καμιά βιτρίνα ζαχαροπλαστείου.
Δεν παιζει να το κανει καποιος αυτο, πες μου οτι μας δουλευεις
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Δεν παιζει να το κανει καποιος αυτο, πες μου οτι μας δουλευεις
Ειλικρινά δεν κατάλαβες τι είπα ή απλά ψάχνεις δικαιολογία για να μιλάμε; Δηλαδή οκ, είμαι ακαταμάχητος το αναγνωρίζω, αλλά ρε φίλε κάπου ώπα βρες το θάρρος και μη χρησιμοποιείς άσχετα θέματα.

Μπορείς κάλλιστα να έρθεις και να μου πεις "ξέρεις φίλε, δε μπορώ να ζήσω χωρίς εσένα, έχω πλακώσει δέκα δέκα τις σειρές τα λουκανοπιτάκια, δυο δυο τις λαμαρίνες τις πίτσες, και οχτώ κιλά κρουασανάκια σοκολάτας μέχρι που καραμέλωσε ο κώλος μου και δε μπορώ να κάτσω πλάτη στον τοίχο χωρίς να κολλήσει ο μουσαμάς"

Ακούς εκεί να υπονοείς ότι απλώνει άντρας μαρέγκα στο πρόσωπο, τι ζουμε ρε φίλε.


ΥΓ: Σοβαρά τώρα:

Κρέμα παραδοσιακού ξυρίσματος όταν τη χτυπάς με τη βούρτσα μεσα σε μπολάκι ή κατευθείαν με εντριβές στο πρόσωπο δημιουργεί ένα είδος πηχτού παχύρρευστου (η και σταθερού μη ρευστού) αφρού ο οποίος βοηθάει να μαλακώσει το τρίχωμα ως προετοιμασία για τη μονή λεπίδα του παραδοσιακού ξυραφιού. (αφρός = "lather" αγγλιστί).

Κάποιοι κοντοχωριανοί Έλληνες αντί να το πουν το lather λοιπόν σαπουνάδα ή αφρό, το λένε μαρέγκα. Δεν γνωρίζω πότε και υπο ποιό ερέθισμα έγινε μια τόσο λανθασμένη μετάφραση του όρου lather. Μπορεί να είναι από τους πιο παλιούς και να έμεινε. Μπορεί να είναι και ένα είδος φλεξαρίσματος του "ανήκειν στους παραδοσιακούς" διαμέσου χρήσης της σχετικής αργκό. Δεν γνωρίζω τι ισχύει. Πάντως γραμματικά είναι εντελώς λάθος και εμένα με ανατριχιάζει και μου προκαλεί ενόχληση η σύγχυση της κρέμας ξυρίσματος με μια λέξη που χρησιμοποιείται στη ζαχαροπλαστική, το θεωρώ βλαχομπαρόκ προσποιητή λαικούρα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειλικρινά δεν κατάλαβες τι είπα ή απλά ψάχνεις δικαιολογία για να μιλάμε; Δηλαδή οκ, είμαι ακαταμάχητος το αναγνωρίζω, αλλά ρε φίλε κάπου ώπα βρες το θάρρος και μη χρησιμοποιείς άσχετα θέματα.

Μπορείς κάλλιστα να έρθεις και να μου πεις "ξέρεις φίλε, δε μπορώ να ζήσω χωρίς εσένα, έχω πλακώσει δέκα δέκα τις σειρές τα λουκανοπιτάκια, δυο δυο τις λαμαρίνες τις πίτσες, και οχτώ κιλά κρουασανάκια σοκολάτας μέχρι που καραμέλωσε ο κώλος μου και δε μπορώ να κάτσω πλάτη στον τοίχο χωρίς να κολλήσει ο μουσαμάς"

Ακούς εκεί να υπονοείς ότι απλώνει άντρας μαρέγκα στο πρόσωπο, τι ζουμε ρε φίλε.


ΥΓ: Σοβαρά τώρα:

Κρέμα παραδοσιακού ξυρίσματος όταν τη χτυπάς με τη βούρτσα μεσα σε μπολάκι ή κατευθείαν με εντριβές στο πρόσωπο δημιουργεί ένα είδος πηχτού παχύρρευστου (η και σταθερού μη ρευστού) αφρού ο οποίος βοηθάει να μαλακώσει το τρίχωμα ως προετοιμασία για τη μονή λεπίδα του παραδοσιακού ξυραφιού. (αφρός = "lather" αγγλιστί).

Κάποιοι κοντοχωριανοί Έλληνες αντί να το πουν το lather λοιπόν σαπουνάδα ή αφρό, το λένε μαρέγκα. Δεν γνωρίζω πότε και υπο ποιό ερέθισμα έγινε μια τόσο λανθασμένη μετάφραση του όρου lather. Μπορεί να είναι από τους πιο παλιούς και να έμεινε. Μπορεί να είναι και ένα είδος φλεξαρίσματος του "ανήκειν στους παραδοσιακούς" διαμέσου χρήσης της σχετικής αργκό. Δεν γνωρίζω τι ισχύει. Πάντως γραμματικά είναι εντελώς λάθος και εμένα με ανατριχιάζει και μου προκαλεί ενόχληση η σύγχυση της κρέμας ξυρίσματος με μια λέξη που χρησιμοποιείται στη ζαχαροπλαστική, το θεωρώ βλαχομπαρόκ προσποιητή λαικούρα.
Hint. Δεν διαβάζει κείμενα μεγαλύτερα των τριών σειρών λόγο ADHD, οπότε αν θες να φτάσει το μήνυμα περιορισου.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Hint. Δεν διαβάζει κείμενα μεγαλύτερα των τριών σειρών λόγο ADHD, οπότε αν θες να φτάσει το μήνυμα περιορισου.

Μπα. Βαριέμαι. Θα βρω κάποια που δεν θα χει ADHD για να δγιαβάζει σεντονάρες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top