Σκέψεις... III

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
724701075.jpg
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κακό.
-Εξετάστε τη ζωή των καλύτερων και γονιμότερων ανθρώπων και λαών και αναρωτηθείτε αν ένα δένδρο που πρέπει να μεγαλώσει περήφανα σε ύψος μπορεί να κάνει χωρίς κακοκαιρίες και θύελλες· αν η δυσμένεια και η αντίσταση έξωθεν, αν κάθε είδος μίσους, ζηλοφθονίας, ισχυρογνωμοσύνης, δυσπιστίας, σκληρότητας, πλεονεξίας και βίας δεν ανήκουν στις ευνοϊκότερες συνθήκες δίχως τις οποίες είναι σχεδόν αδύνατη οποιαδήποτε μεγάλη ανάπτυξη, ακόμα και η ανάπτυξη της αρετής; Το δηλητήριο που σκοτώνει τις πιο αδύναμες φύσεις είναι δυναμωτικό για τις δυνατές οι οποίες επίσης δεν το ονομάζουν δηλητήριο".
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
181579782.jpg
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
«Αν την αγαπάς. Να το κανεις και στις άσχημες μέρες. Και στις μέρες που έχει νεύρα. Και στις μέρες που νιώθει μόνη της. Αν την αγαπάς. Αν δεν την αγαπάς. Άστο.»
giphy.gif
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
43c487f17fdbf8f3.jpg
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οταν ένας άνθρωπος συστήνεται σ΄έναν κοινωνικό κύκλο, δημιουργεί μια "πρώτη εντύπωση".
Η εντύπωση αυτή προκύπτει από τον τρόπο που εκλαμβάνουμε τα στοιχεία του χαρακτήρα και των απόψεων που ο ίδιος επιλέγει να μας παρουσιάσει.
Τόσο μελέτες φορέων της Κοινωνικής Ψυχολογίας (κυρίως της Αμερικής) όσο και η δική μας εμπειρία ζωής, έχουν αποκαλύψει ότι η πρώτη αυτή εντύπωση, είναι καθοριστική και αληθής.
Κατά πόσο άραγε είναι δυνατόν (αν είναι), ένας άνθρωπος που έχει δώσει αρνητική πρώτη εντύπωση, να πείσει για το αντίθετο;
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
r7edf.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Κάποια στιγμή είχα πεί στον εαυτό μου, γιατί ναι μιλάμε εγω και ο εαυτός μου συχνά, ότι αν ένας άνθρωπος έχει εθισμούς, εμμονές, ή χούγια με μια ενασχόληση/πράγμα/πρόσωπο χωρίς μέτρο, πρώτα θα χάσει τα πάντα όλα στη ζωή του εξαιτίας αυτού του εθισμού, και στο τέλος το μόνο που θα του μείνει θα είναι ο εθισμός, η εμμονή, το χούι.

Στο τέλος λίγο πρίν την ολοκληρωτική δυστυχία (και ως απαραίτητο βήμα για να επέλθει και αυτή ως θεϊκή τιμωρία) θα το χάσει και αυτό.

Γι αυτό πρέπει οι άνθρωποι να έχουν μέτρο σε ότι κάνουν. Πολλά πραγματάκια και με μέτρο. Όχι ένα ή ελάχιστα, δίχως μέτρο.

Το χούι στην αρχή εθίζει και στο τέλος τιμωρεί.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
και ποιος μου εγγυαται οτι η α ή β πρωτη εντυπωση του καθενα του Α του Β του χ, ψ, ω ειναι και αληθης και ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα του κρινομενου ατομου?
Ξερετε ολοι μας ο καθενας εχουμε τους δικους μας φακους μεγενθυντικους/πρεσβυωπιας/μυωπιας κλπ οπως θελετε οριστε τους.Μεσα απο αυτους σκαναρουμε ατομα και καταστασεις/γεγονοτα που μας περιτριγυριζουν που συμβαινουν αν θελετε στη διακυμανση της καθημερινοτητας μας.Τα γυαλια αυτα εχουν ενα "ελαττωμα" να το θεσω ετσι,εξαρτωνται απο την κοσμοθεωρια/τις αντιληψεις/τα βιωματα του καθενος μας και μεσα απο αυτο το πρισμα σκαναρουμε και σχηματιζουμε την πρωτη εντυπωση οπως ωραια λετε.Αφου λοιπον η πρωτη εντυπωση ειναι ιδιωτικη υποθεση εκεινου που τη σχηματιζει,τι με αφορα εμενα αν ειναι λαθος?
Εγω θεωρω στον κυκλο μου οτι συμπεριφερομαι οπως συμεπριφερομαι τα βραβεια δεν θα τα παρω απο εκεινον με την προσωπικη αποψη που τυχαινει να ναι και λαθος οποτε γιατι να εξαρτιεμαι τοσο απο αυτο?Απο κατι περα και εξω απο την ιδια τη ζωη μου τα προβληματα της και πως εχω επιλεξει να κινουμαι και να φερομαι.Μονος κριτης ειναι ο εαυτος μου τελεια και παυλα και δε δεχομαι καμια αλλη αποψη.Φυσικα και θα ακουσω γνωμες αλλα αμα εγω ξερω ποια ειμαι γιατι να χαλαστω εγω αμα ο αλλος εχει θολα γυαλια?
Δεν ζεις τη ζωη μου και δε θα με καταλαβεις και ποτε!Αντε γεια και να περνας καλα που λεμε! :hello:
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Κάποια στιγμή είχα πεί στον εαυτό μου, γιατί ναι μιλάμε εγω και ο εαυτός μου συχνά, ότι αν ένας άνθρωπος έχει εθισμούς, εμμονές, ή χούγια με μια ενασχόληση/πράγμα/πρόσωπο χωρίς μέτρο, πρώτα θα χάσει τα πάντα όλα στη ζωή του εξαιτίας αυτού του εθισμού, και στο τέλος το μόνο που θα του μείνει θα είναι ο εθισμός, η εμμονή, το χούι.

Στο τέλος λίγο πρίν την ολοκληρωτική δυστυχία (και ως απαραίτητο βήμα για να επέλθει και αυτή ως θεϊκή τιμωρία) θα το χάσει και αυτό.

Γι αυτό πρέπει οι άνθρωποι να έχουν μέτρο σε ότι κάνουν. Πολλά πραγματάκια και με μέτρο. Όχι ένα ή ελάχιστα, δίχως μέτρο.

Το χούι στην αρχή εθίζει και στο τέλος τιμωρεί.
εσυ εισαι χωρις χουγια?Γιατι ετσι οπως το εθεσες ειναι σαν να εβαλες απορρυπαντικο και καθαρισαν ολα τα χουγια ας πουμε που εχει ο ταδε ανθρωπος.Ειναι αυτο δυνατον να συμβει?
Μιλας για εμμονες,τη στιγμη που καποιοι ανθρωποι επιλεγουν εμμονικα να ακολουθουν ας πουμε μια ορισμενη συμπεριφορα ετσι?Εκει τους αφηνεις.Ουτε θειες τιμωριες και ημιμετρα.Τους αφηνεις στις εμμονες τους.
Αυτο πιστευω γενικα μια και ετεθη το εν λογω θεμα.
Ολοι εχουμε λιγο απολα.Ξερεις που φαινεται η ειδοποιος διαφορα αν θες στο ποσο καθαρος και απαλλαγμενος ειναι κανεις?Οταν δεν τα κανεις ολα αυτα στραμμενα προς τον αλλον ωστε να τον καταστρεψεις,πιστευω οτι η αυτοκαταστροφη ειναι στο πως την οριζει ο καθενας αλλος αυτοκαταστρεφεται γρηγορα αλλος αργα.
Στο πως αυτα τα παθη γιατι παθη ειναι,εμμονες/κομπλεξ/εθισμοι κλπ τα κανουμε σημαια για να κατηγορησουμε αλλους παραβλεποντας το οτι εμεις ειμαστε ηδη βυθισμενοι και βαθια και μεσα.
Η αυτογνωσια πιστευω ωφελει και να εχουμε τη στοιχειωδη ενσυναισθηση ως ατομα.Τα μετρα ερχονται επειτα συνεπεια αυτων των 2.Αν λειπουν αυτα τα 2 παντα τα μετρα θα ειναι τραγικα λιγα τραγικα λαθος.
Το κλειδι αυτογνωσια και ενσυναισθηση αυτο πιστευω.Το χιλιοειπωμενο αμα δεν θες να στο κανουν να μη το κανεις εσυ πρωτος που λεμε.Δε σε κανει ηρωα ερμαιο των παθων σου σε κανει.
Αυτο πιστευω γενικα στο ολο θεμα που ετεθη και σε αυτο και στο προηγουμενο που εγραψα.

Υ.Γ.:Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα ή πράγματα καθώς και οποιαδήποτε αναφορά σε πρόσωπα ή πράγματα είναι απολύτως συμπτωματική.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μερικες φορές βλέπω ανθρώπους να μιλάνε απλά για να μιλήσουν, και να ξεχνάνε ότι είπανε το ακριβώς το αντίθετο πριν δύο λεπτά. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν ένα σταθερό εσωτερικό state, και οι απόψεις τους σπάνια έχουν λογική ακεραιότητα. Είναι περισσότερο μια εξωτερικευση του πως αισθάνονται εκείνη τη στιγμή πάρα μια ροή σκέψης. Το ζήτημα με αυτούς τους ανθρώπους είναι να μην τους παίρνεις στα σοβαρά. Αν έχουν το χάρισμα του λόγου, και μιλάνε ωραία, μπορεί να θες να τους ακούς για να σου φτιάχνουν την μέρα. Αν όχι, καλό είναι να τους αποφεύγεις, γιατί απλά κουράζουν. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να προσπαθήσεις να ακολουθήσεις την ροή της σκέψης τους και να καταλάβεις τι θέλουν να πουν. Δεν έχει κανένα νόημα, είναι σαν να προσπαθείς να πιάσεις τον αέρα. Δεν θέλουν να πουν κάτι. Θέλουν απλά να βγάλουν την εσωτερική τους κατασταση προς τα έξω με ήχους.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόνο εγώ βλέπω φανατικά horror ταινίες και με πιάνει παράνοια κατά τη διάρκεια και μετά την ταινία η οποία ταυτόχρονα μου αρέσει;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Παράνοια στο σπίτι με θορύβους κτλ
ΠΡΟΣΕΞΕ τι θα πεις επειδή τώρα βλέπω και είμαι στα 10 δευτερόλεπτα παράνοιας :P
καλα κι εμενα μου εχει τυχει σε θριλερ σπλατερ συγκεκριμενα κατα τη διαρκεια της ταινιας να ειμαι καπως αν θελεις οτι ακουστηκε ενας θορυβος και λες τι ναι αυτο? Οταν τελειωνει η ταινια ηταν απλα μια ταινια τελειωσε και αυτο ηταν ολο.Βεβαια ο καθενας εισπραττει διαφορετικα και την ιδια την ταινια αμα βαλεις 2 ατομα ας πουμε να την δουν,άλλα πραγματα θα πει ο ενας άλλα ο αλλος,επομενο ειναι,ειναι πως εισπραττεις κατι και πως σε επηρεαζει.Ας πουμε επηρεασμο εγω περισσοτερο οχι στα σπλατερ στις ταινιες που εχουν ψυχολογικες μεταβασεις ηρωων,αυτες μου προκαλουν μια σκεψη αν θες,να διερωτηθω τι ηθελε να πει ο σκηνοθετης το νοημα τους και το που καταληγουμε,να σε παει παρακατω.Εκει μαρεσει το ταξιδι αυτο αν θες γιατι με παει ας πουμε σε διαφορετικους δρομους στο πως συνελαβε ο ταδε σκηνοθετης αυτο που ηθελε να αποτυπωσει,συγκεκριμενα ταινιες mind blowing.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκεπτικίστριες.

-Φοβάμαι πως όταν γεράσουν οι γυναίκες είναι
πιο σκεπτικίστριες μες τη κρυψώνα της καρδιάς τους απο οποιονδήποτε άνδρα: θεωρούν την επιφανειακότητα της ενθαδικής ύπαρξης ουσία της ύπαρξης, και κάθε αρετη και βαθύτητα είναι γι' αυτές μόνον
απόκρυψη τούτης τη «αλήθειας», πολυ καλόδεχτη απόκρυψη ενό pudendum [επονείδιστου πράγματος] -μ' άλλ λόγια, ένα ζήτημα ευπρέπειας και αιδούς, και τίποτα παραπάνω!
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκεπτικίστριες.

-Φοβάμαι πως όταν γεράσουν οι γυναίκες είναι
πιο σκεπτικίστριες μες τη κρυψώνα της καρδιάς τους απο οποιονδήποτε άνδρα: θεωρούν την επιφανειακότητα της ενθαδικής ύπαρξης ουσία της ύπαρξης, και κάθε αρετη και βαθύτητα είναι γι' αυτές μόνον
απόκρυψη τούτης τη «αλήθειας», πολυ καλόδεχτη απόκρυψη ενό pudendum [επονείδιστου πράγματος] -μ' άλλ λόγια, ένα ζήτημα ευπρέπειας και αιδούς, και τίποτα παραπάνω!
Μπορείς να μην γράφεις τέτοια επειδή εγώ γράφω πάνω τα δικά μου και φαίνεται πως ρίχνω το επίπεδο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top