Σκέψεις... II

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
What doesnt kill you only makes you stronger
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Από που κλείνει η υπερανάλυση; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Από που κλείνει η υπερανάλυση; :/:

Kαλό πολύ καλό! Δεν κλείνει. Κάτι που ίσως πιάνει καμια φορά είναι να διώξεις τις σκέψεις λέγοντας στίχους από πάνω. Πχ πιάνεις τον εαυτό σου να υπεραναλύει; Κοψ'το λέγοντας ένα συγκεκριμένο στίχο που θα έχεις γι' αυτόν τον σκοπό. Γυρνάς τη συζήτηση στο ίδιο θέμα γιατί δε μπορείς να ξεκολλήσεις και το κάνεις ακόμη κι αν είσαι έξω; Αναγνωρίζετε εσύ και οι φίλοι σου την κατάσταση και σε κόβουν πετώντας ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση. Και κάπως έτσι.. ίσως το μετριάσεις κάπως.

*Εκ τρελής πείρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Kαλό πολύ καλό! Δεν κλείνει. Κάτι που ίσως πιάνει καμια φορά είναι να διώξεις τις σκέψεις λέγοντας στίχους από πάνω. Πχ πιάνεις τον εαυτό σου να υπεραναλύει; Κοψ'το λέγοντας ένα συγκεκριμένο στίχο που θα έχεις γι' αυτόν τον σκοπό. Γυρνάς τη συζήτηση στο ίδιο θέμα γιατί δε μπορείς να ξεκολλήσεις και το κάνεις ακόμη κι αν είσαι έξω; Αναγνωρίζετε εσύ και οι φίλοι σου την κατάσταση και σε κόβουν πετώντας ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση. Και κάπως έτσι.. ίσως το μετριάσεις κάπως.

*Εκ τρελής πείρας.

Έλα όμως που κάνοντας και κάτι άλλο ή συζητώντας κάτι άλλο άσχετο, ο νους μου είναι σε αυτό που με προβληματίζει και το υπεραναλύω τόσο, με αποτέλεσμα πχ όταν μιλάω με τον x ναι μεν να τον ακούω και να του απαντάω σχετικά, αλλά από μέσα μου να είμαι χαμένη στις σκέψεις και στα σενάριά μου. Συμβαίνει πολλές φορές :/:

Μία από τα ίδια και εσύ ε; Άπαξ και πατήσεις το κουμπί της υπερανάλυσης δύσκολα να βρεις το off.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Sophie είναι πραγματικά σαν να γράφω εγώ. :flowers:

Μπορείς να το ρυθμίσεις. Προσπάθησε να διώξεις τις σκέψεις που ξεπηδούν και προσπάθησε να εστιάσεις την προσοχή σου σ' αυτό που συμβαίνει τώρα (άτομα, θέμα συζήτησης, χώρος). Αυτό με τους στίχους φαίνεται να πιάνει πάντως. Kι όσο πιο 'άκυρο' τραγούδι τόσο το καλύτερο! Πχ. :P

Στην πραγματικότητα είναι τεράστιο χάσιμο χρόνου και τίποτα περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Sophie είναι πραγματικά σαν να γράφω εγώ. :flowers:

Μπορείς να το ρυθμίσεις. Προσπάθησε να διώξεις τις σκέψεις που ξεπηδούν και προσπάθησε να εστιάσεις την προσοχή σου σ' αυτό που συμβαίνει τώρα (άτομα, θέμα συζήτησης, χώρος). Αυτό με τους στίχους φαίνεται να πιάνει πάντως. Kι όσο πιο 'άκυρο' τραγούδι τόσο το καλύτερο! Πχ. :P

Στην πραγματικότητα είναι τεράστιο χάσιμο χρόνου και τίποτα περισσότερο.


Καταλαβαινόμαστε, το σημαντικότερο από όλα :P <3
Ναι καταλαβαίνω πως το λες αν και δύσκολο κάποιες φορές πετυχαίνει .... (Κομματάρα έτσι; :flowers:)
Βέβαια η υπερανάλυση σε κουράζει τόσο ώστε να νιώθεις και συναισθηματικά φορτισμένη ώστε να θες και να κοιμάσαι. Και ο ύπνος βοηθάει πολύ στο να σταματάς να σκέφτεσαι όταν βέβαια τα επίπεδα έχουν φτάσει σε σημείο που να ειδοποιούν τον οργανισμό ότι χρειάζεται ξεκούραση :give_rose:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Σκέφτομαι πως κάποιο βράδυ που κοιμόμουν βαθειά
πρέπει να άνοιξε η πόρτα μου και να μπήκε κάποιος που δεν θα άφηνα ποτέ,
ποτέ αν η πόρτα μου δεν ήταν κλειστή όταν τα μάτια μου ήταν ανοιχτά ,
και έσκυψε από πάνω μου να δώσει αντί να πάρει
μου έδωσε μια αντλία από ψυχρό μέταλλο εκεί που κάποτε ήταν μια φτωχή καρδιά και ένα ποτάμι από καυτό λάδι εκεί που κάποτε έσταζε μισοστεγνωμένο αίμα, και τώρα το λάδι κυλάει μέσα σε ένα εκατομμύριο καλώδια εκεί που κάποτε είχα ανθρώπινες φλέβες,
μα ξυπνώντας κατάλαβα πως το κορμί άλλαξε ώστε να ζεί εκεί κάποιος άλλος, όπως και ότι δεν μπορώ να βρώ τον κλέφτη για να πάρω πίσω ότι μου πήρε, από τη μία γιατί μου άφησε περισσότερα από όσα μου αφαίρεσε, και από την άλλη γιατί μοιραία κάποια στιγμή θα είχα πετάξει ο ίδιος στα σκουπίδια αυτά που μου έκλεψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Δέκα η ώρα το πρωι
Η μαχη για αντοχη έχει χαθεί
Πουλησα την αξια μου και την καλοσυνη μου στην ίδια τιμη

Το ρολοι σχηματίζει την αίσθηση του διαβρωμενου χρονου
Μακριά απο καθε λογικη

Τόσο χλωμό το πρόσωπο με ενα χαμόγελο αμυδρό
Πανω στο σωμα σημαδια απο τον καιρο

Μεσα στη νύχτα
Οπου η ευστροφία γίνεται σκονη
Και η τιμιότητα γεμίζει το κενο
Εγινα αυτος/η που έχεις να δεις καιρο

Της σωτηριας πεφτει η βροχή
Δυο ποτήρια δεν φτανουν για να πιω
Στο ρευμα του κρυου αερα να αντισταθω
Η γευση του κενου
Επιστροφή στη συγκέντρωση
Σβήνει η φωτια του πολυμηχανου μυαλου

Βράζει το αιμα
Περνώντας τα κύματα της εξαρτησης
Περιμενοντας να αποτελειωσουν τη ψυχη
Οι περασμενες αναμνήσεις
Βράζει το αιμα
Αλλάζει πια η διάθεση
Περιμένοντας την καταστροφη
Που ο χρόνος δίνει στο μυαλο
Σε καθε σημείο σημάδια απο τον καιρο.....

(Το ποιημα δεν είναι ολο δικο μου.. Είναι μια διασκευασμενη ελεύθερη μετάφραση του τραγουδιού "Serein" των Katatonia....Να ναι καλα οι Katatonia ν προσφερουν τραγούδια με βαθυστόχαστο νόημα....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.
Top