Παλέρμο #36 - The Movie Project Game

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε αυτό... Εγώ βασικά περίμενα ότι σήμερα ή θα έφευγα εγώ ή ο Χάρης (ώστε να με κατηγορήσουν μετά ότι είμαι μαφιόζα και τον σκότωσα εγώ). Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι η μπλου όντως δεν ήταν αντίπαλη μαφιόζα και ο φρικ πέθανε με κάποιον άλλον τρόπο, τον οποίο και δεν μπορώ να καταλάβω... Φυσικά, αυτό δυσκολεύει πολύ τα πράγματα, γιατί αν ο αντίπαλος μαφιόζος είναι ακόμα μέσα, όταν με το καλό βγάλουμε τους δύο μαφιόζους που έχουν μείνει, μετά θα πρέπει να ψάξουμε να βρουμε τον αντίπαλο. Το μόνο που εύχομαι είναι να τον έχουμε βγάλει ήδη.

Ερώτηση προς ΣΕ: Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει την κάρτα νεκροφάνεια, χωρίς να το δηλώσει στο παιχνίδι; (ξέρω, χαζή απορία, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Χαζή απορία, αλλά την εξέφρασες. :P Πλακίτσα... Όχι, προφανώς και όχι. Πώς θα γίνει να μη μάθετε την αποχώρηση κάποιου και να γυρίσει πίσω αμέσως; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Δεν εννοώ να φύγει και να μην το μάθουμε. Εννοώ να επιστρέψει και να μην το μάθουμε. Όπως και να' χει δεν νομίζω να γίνεται, αλλά προσπαθώ να βγάλω άκρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ναι βρε παιδάκι μου, αλλά πώς θα επιστρέψει και δε θα το μάθετε; Θα πρέπει και να φύγει χωρίς να το μάθετε, γιατί αν επιστρέψει η ανακοίνωση θα είναι ποια; Εκπαιδεύσαμε το φάντασμα κι απέκτησε υπόσταση, οπότε είναι πάλι μαζί σας; Δε στέκει. :P

Γι' αυτό σου απάντησα έτσι. Αλλά όχι δε γίνεται τίποτε από τα δύο προφανώς. Η μόνη κάρτα που παίζεται κρυφά είναι ο Χρησμός της Πυθίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Μάλλον η Μαρία εννοεί να παιχτεί από κάποιον η κάρτα Νεκροφάνεια, να πούμε εμείς ότι ο τάδε επιστρέφει αλλά να μην ανακοινώσουμε ποιός τον επανέφερε.
Εγώ αυτό κατάλαβα. :)
Ούτε κι αυτό μπορεί να συμβεί όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ο ήλιος ανέτειλε για ακόμη μια φορά στο Παλέρμο. Οι κάτοικοι του ήταν σχεδόν οι μισοί απ αυτούς που ξεκίνησαν μια βδομάδα πριν. Όσο περνούσε ο καιρός τόσο και λιγόστευαν. Πολλοι τους σήμερα δεν είχανε καλό προαίσθημα. Αισθάνονταν πως κάποιος τους δε βρισκόταν εν ζωή πιά. Και δεν είχαν άδικο. Το πτώμα μιας γυναίκας βρέθηκε το πρωί στην πλατειά του Παλερμό. Οι κάτοικοι του χωριού την αναγνώρισαν λίγο αργότερα. Το σοκ ήταν μεγάλο.
Η blue_butterfly δε ζούσε πιά.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω για να επιβεβαιωθώ. Από εδώ, φαίνεται ότι η Ριρίκα δεν είναι ο αντίπαλος μαφιόζος - αλλιώς σήμερα θα είχαμε διπλή δολοφονία - θα έφευγε δηλαδή και ο μαφιόζος που την σκότωσε. Δεν έχει γίνει όμως κάτι τέτοιο...

Άρα, τι είχε γίνει στην πρώτη δολοφονία?
Αυτό που έλεγα - το ενδεχόμενο με τη μάγισσα, για το οποίο έσπευσαν να με κατηγορήσουν. Έχω παίξει αρκετά παιχνίδια με τον foreverfreak για να καταλαβαίνω πάνω κάτω κάποια θεμελιώδη στοιχεία από την λογική του. Μόλις αποδείχτηκε πλέον και τυπικά ότι ο foreverfreak ήταν Κρυφός Μαφιόζος πλέον ήμουν και τυπικά σίγουρη ότι η blue_butterfly δεν ήταν ο αντίπαλος μαφιόζος. Γιατί?
1. Ο foreverfreak ήταν ακόμη στο παιχνίδι όταν έγινε η πρώτη προσπάθεια να φύγει η Ριρίκα. Πιστεύετε ότι θα ρίσκαρε να κάνει την πρώτη δολοφονία και να βγάλει την Ριρίκα ( η οποία άφηνε να εννοηθεί ότι ήταν ο αντίπαλος μαφιόζος ) εκείνος που ήταν ο ΚΡΥΦΟΣ? Φυσικά και όχι! Θα έβαζαν κάποιον άλλο - έναν από τους φανερούς δολοφόνους, έτσι ώστε αν υπήρχε μία περίπτωση να βγει και ο μαφιόζος, να έβγαινε κάποιος που ήταν γνωστός!
2.Θεωρήσαμε ότι η Ριρίκα ήταν η αντίπαλη μαφιόζος επειδή ήξερε την CiNeFiL. Μία όμως πολύ προσεκτική ματιά στα σχόλια του Γιάννη, επιβεβαιώνει όλες τις υποψίες μου. Η Ριρίκα στηρίχτηκε στον Γιάννη - από εκεί έχει πει ότι άρχισε να την υποψιάζεται. Ο Πληροφοριοδότης όμως γνωρίζει τον Φανερό Μαφιόζο Α. Η Ριρίκα δεν μας είπε κάτι για κανέναν άλλο! Η CiNeFiL είναι ο Α!
3. Αν δείτε προσεκτικά θα καταλάβετε ότι μόνο ένας παίκτης είχε μία αδικαιολόγητη ανάγκη να αποδείξει ότι η Ριρίκα είναι η αντίπαλη μαφιόζος. Η Myrtle με το τελευταίο της ποστ και ενώ καλά καλά δεν έχουμε βγάλει τους δύο μαφιόζους που μένουν, αυτή έχει ξεκινήσει να προετοιμάζει το έδαφος της αποχώρησης της Ριρίκας! Γιατί? Γιατί φυσικά θα έχει μείνει μόνη της στο παιχνίδι με τους πολίτες. Οπότε, πάει να φορτώσει το ρόλο της στη Ριρίκα! φαίνεται άλλωστε και με τα τελευταία της ποστ!;)
4. Το άλλο ακόμη, που είναι θετικό είναι ότι προσωπικά με οδήγησε στον τελευταίο μαφιόζο. Τον bluestas96. Ήταν ο μαφιόζος που εκείνη γνώριζε. Τον δίνει σήμερα, φορτώνοντας τις επιπλέον κατηγορίες πάνω μου όσο μπορεί και κρατάει για λίγο ακόμη τον Πατρεύς στο παιχνίδι. Γιατί έχει καταλάβει ότι αν μείνει μόνη της με τους πολίτες τα πράγματα θα είναι σκούρα. Αργά ή γρήγορα θα το καταλαβαίναμε.
5. Εϊναι τυχαίο που μόλις στριμώχτηκε είπε για την κάρτα?:/: Παιδιά, για εμε΄να τα πράγματα πια είναι ολοκάθαρα. Σήμερα, η ψήφος μου θα μείνει στον Πατρεύς και αύριο θα ψηφίσω τον bluestas - αν δεν έχει βγει σήμερα.
Για να απαντήσω στις κατηγορίες της Σύλβιας:
Συνέχεια γύριζα πίσω για να δω τι γινόταν. Όσο κάποια γεγονότα απομακρύνονται και τα βλέπουμε με άλλο μάτι, καταλαβαίνουμε τι πραγματικά συνέβη. Γι' αυτό δεν σταμάτησα να σκέφτομαι την πρώτη δολοφονία και προσπάθησα με τον τρόπο μου να σας δείξω τι συνέβη. Γιατί δεν μίλησα πιο νωρίς? Για δυο λόγους:
1. Οι πολίτες που δεν είμαστε αποδεδειγμένα αθώοι όπως η Ριρίκα ή και η Σύλβια σε αυτό το σημείο, πια, πρέπει να φροντίζουμε και τον εαυτό μας. Δεν μπορώ να ρισκάρω να κατηγορήσω κάποιον όσο και σίγουρη αν είμαι αν δεν έχω αρκετά στοιχεία. Γιατί εγώ παίζω με στοιχεία και όχι με υποτιθέμενες κάρτες. Όταν λέω κάτι θέλω να είμαι σίγουρη. Και είμαι σίγουρη ότι η Myrtle είναι ο αντίπαλος μαφιόζος και ότι πρέπει να βγει. Το έχω αποδείξει.
2. Έπρεπε κάποιες φορές να πάω με το κύμα και ίσως να είμαι πιο προσεκτική. Εγώ δεν είχα την πολυτέλεια των σίγουρα αθώων παικτών. Ήξερα ότι κινδυνεύω ανά πάσα στιγμή και ότι πιθανότατα δεν θα με φέρνατε και πίσω. Επομένως, έπρεπε να προσέχω για να μην με βγάλουν και οι άλλοι...

Τώρα που τα είπα δεν μπορούν να με σκοτώσουν. Αλλά τώρα είμαι σίγουρη. Αλλά ακόμη και αν φύγω σε κίνηση απελπισίας, σας έχω πει τι έγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Κάτι ακόμη. Τις επόμενες ώρες δεν θα μπορέσω να είμαι στον υπολογιστή. Μέχρι το απόγευμα θέλω να πιστέψω ότι θα έχω επιστρέψει. Απλά σας το λέω να το ξέρετε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Μάααααλιστα! Τώρα ξεκαθάρισε λίγο το τοπίο. Όλο αυτό ήταν μια στημένη συνομωσία των μαφιόζων. Δεν ξέρω πως έγινε η πρώτη διπλή δολοφονία, αλλά τελικά η μπλου δεν ήταν μάλλον η αντίπαλη μαφιόζα κι αυτό με κάποιο τρόπο οι δολοφόνοι το γνώριζαν (ίσως με κάποια κάρτα). Την σκότωσαν, λοιπόν, σήμερα με σκοπό να ρίξουν τόσο επιτηδευμένα τις υποψίες πάνω μου...

Ζωή, δεν ξέρω αν με τις συνωμοσιολογίες σου θα καταφέρεις να πείσεις κάποιον, αλλά και μόνο το γεγονός ότι είσαι η μόνη που δεν ψήφισε τον μπλου κι ότι ακόμα και τώρα μπαίνεις να κατηγορήσεις εμένα που τον κατηγόρησα, μιλάει από μόνο του! Λέγε ό, τι θες! Μπήκες με ένα ύφος νικητή να μας πείσεις ότι τα ήξερες όλα από την αρχή και μας τα κράταγες κρυφά... Ναι, οκ! Σίγουρα!

Μπράβο, πάντως που το παλεύετε μέχρι την τελευταία στιγμή. Παρακαλώ τους τελευταίους πολίτες που έχουν μείνει, να χρησιμοποιήσουν ό, τι κάρτες έχουν στα χέρια τους. Είτε αυτή είναι νεκροφάνεια (να φέρουν πίσω τη Φοίβη ή την Ντράμα) είτε αυτή είναι χρησμός να δουν τι είναι ο μπλου ή καλύτερα η Ζωή που μας το παίζει προστάτιδα και ηρωίδα τρομάρα της! Οι μέρες του παιχνιδιού τελειώνουν παιδιά. Εξαντλήστε τις κάρτες σας να βγάλουμε μια άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω για να επιβεβαιωθώ. Από εδώ, φαίνεται ότι η Ριρίκα δεν είναι ο αντίπαλος μαφιόζος - αλλιώς σήμερα θα είχαμε διπλή δολοφονία - θα έφευγε δηλαδή και ο μαφιόζος που την σκότωσε. Δεν έχει γίνει όμως κάτι τέτοιο...

Όπως είπα και πιο πάνω, μπορεί η πόρνη να αφαίρεσε τις ιδιότητες της blue, αν όντως ήταν αντίπαλος μαφιόζος, κι έτσι οι μαφιόζοι τη σκότωσαν.

Άρα, τι είχε γίνει στην πρώτη δολοφονία?
Αυτό που έλεγα - το ενδεχόμενο με τη μάγισσα, για το οποίο έσπευσαν να με κατηγορήσουν.

Εσύ αυτό που έλεγες είναι οτι έγινε κάρφωμα, και μετά είπες οτι μπέρδεψες τις λέξεις.

Έχω παίξει αρκετά παιχνίδια με τον foreverfreak για να καταλαβαίνω πάνω κάτω κάποια θεμελιώδη στοιχεία από την λογική του. Μόλις αποδείχτηκε πλέον και τυπικά ότι ο foreverfreak ήταν Κρυφός Μαφιόζος πλέον ήμουν και τυπικά σίγουρη ότι η blue_butterfly δεν ήταν ο αντίπαλος μαφιόζος. Γιατί?
1. Ο foreverfreak ήταν ακόμη στο παιχνίδι όταν έγινε η πρώτη προσπάθεια να φύγει η Ριρίκα. Πιστεύετε ότι θα ρίσκαρε να κάνει την πρώτη δολοφονία και να βγάλει την Ριρίκα ( η οποία άφηνε να εννοηθεί ότι ήταν ο αντίπαλος μαφιόζος ) εκείνος που ήταν ο ΚΡΥΦΟΣ? Φυσικά και όχι! Θα έβαζαν κάποιον άλλο - έναν από τους φανερούς δολοφόνους, έτσι ώστε αν υπήρχε μία περίπτωση να βγει και ο μαφιόζος, να έβγαινε κάποιος που ήταν γνωστός!

Σε ποιο σημείο ακριβώς η blue τότε άφηνε να εννοηθεί οτι ήταν αντίπαλος μαφιόζος; Ο φρικ ήταν κρυφός μαφιόζος, οπότε δεν τον ήξερε κανείς. Πώς λοιπόν θα μπορούσε να υποψιαστεί την μπλου οτι είναι αντίπαλος μαφιόζος και τον κατηγόρησε αφού αυτός ήταν κρυφός;

2.Θεωρήσαμε ότι η Ριρίκα ήταν η αντίπαλη μαφιόζος επειδή ήξερε την CiNeFiL. Μία όμως πολύ προσεκτική ματιά στα σχόλια του Γιάννη, επιβεβαιώνει όλες τις υποψίες μου. Η Ριρίκα στηρίχτηκε στον Γιάννη - από εκεί έχει πει ότι άρχισε να την υποψιάζεται. Ο Πληροφοριοδότης όμως γνωρίζει τον Φανερό Μαφιόζο Α. Η Ριρίκα δεν μας είπε κάτι για κανέναν άλλο! Η CiNeFiL είναι ο Α!

Συμπερασματικά: Οι παίκτες που κατηγόρησε ο Johnnaousa ήταν: Himela, foreverfreak, Cinefil, Πατρεύς και έμμεσα Eileen και Myrte (που τον είχαν ψηφίσει).

Γιατί η μπλου κράτησε από αυτούς μόνο τη Σινεφίλ;:hmm:

3. Αν δείτε προσεκτικά θα καταλάβετε ότι μόνο ένας παίκτης είχε μία αδικαιολόγητη ανάγκη να αποδείξει ότι η Ριρίκα είναι η αντίπαλη μαφιόζος. Η Myrtle με το τελευταίο της ποστ και ενώ καλά καλά δεν έχουμε βγάλει τους δύο μαφιόζους που μένουν, αυτή έχει ξεκινήσει να προετοιμάζει το έδαφος της αποχώρησης της Ριρίκας! Γιατί? Γιατί φυσικά θα έχει μείνει μόνη της στο παιχνίδι με τους πολίτες. Οπότε, πάει να φορτώσει το ρόλο της στη Ριρίκα! φαίνεται άλλωστε και με τα τελευταία της ποστ!;)

Οπότε λες οτι η Myrtle είναι η αντίπαλη μαφιόζος; Και χτυπιέται να δούμε με κάρτα ή με ιδιότητα το ρόλο της και να δούμε οτι είναι μαφιόζα; Κι εγώ ήμουν σίγουρη οτι η μπλου ήταν αντίπ. μαφιόζος. Μήπως είμαι εγώ ο αντίπαλος μαφιόζος τελικά; Και στην τελική είναι νωρίς (αν έχουν μείνει 2 δολοφόνοι στο παιχνίδι) να σχεδιάζει ο αντίπαλος μαφιόζος τι θα γίνει όταν φύγουν 2 μαφιόζοι και μία πόρνη που λογικά είναι ακόμα στο παιχνίδι (λόγω του οτι μάλλον ακύρωσε τις ιδιότητες του αυτοκράτορα ή της μπλου που θεωρούσε αντίπαλο μαφιόζο).

4. Το άλλο ακόμη, που είναι θετικό είναι ότι προσωπικά με οδήγησε στον τελευταίο μαφιόζο. Τον bluestas96. Ήταν ο μαφιόζος που εκείνη γνώριζε. Τον δίνει σήμερα, φορτώνοντας τις επιπλέον κατηγορίες πάνω μου όσο μπορεί και κρατάει για λίγο ακόμη τον Πατρεύς στο παιχνίδι. Γιατί έχει καταλάβει ότι αν μείνει μόνη της με τους πολίτες τα πράγματα θα είναι σκούρα. Αργά ή γρήγορα θα το καταλαβαίναμε.

Τον μπλουστας τον έχει δώσει από προχτές. Κι επίσης, λες τον μπλουστας τελευταίο δολοφόνο. Ποιος είναι ο προτελευταίος;;;;; Αφού εκείνη τη θεωρείς αντίπαλο μαφιόζο...

5. Εϊναι τυχαίο που μόλις στριμώχτηκε είπε για την κάρτα?:/: Παιδιά, για εμε΄να τα πράγματα πια είναι ολοκάθαρα. Σήμερα, η ψήφος μου θα μείνει στον Πατρεύς και αύριο θα ψηφίσω τον bluestas - αν δεν έχει βγει σήμερα.

Οπότε ο Πατρεύς είναι ο προτελευταίος μαφιόζος; Κι εφόσον θεωρείς οτι ο μπλουστας είναι ο τελευταίος και όλοι ψηφίζουν αυτόν (οπότε η ψήφος σου προς τον Πατρέα δεν έχει πολύ νόημα) γιατί δεν ψηφίζεις κι εσύ μπλουστας; Ή θα το αλλάξεις τώρα που στο είπα;

Για να απαντήσω στις κατηγορίες της Σύλβιας:
Συνέχεια γύριζα πίσω για να δω τι γινόταν. Όσο κάποια γεγονότα απομακρύνονται και τα βλέπουμε με άλλο μάτι, καταλαβαίνουμε τι πραγματικά συνέβη. Γι' αυτό δεν σταμάτησα να σκέφτομαι την πρώτη δολοφονία και προσπάθησα με τον τρόπο μου να σας δείξω τι συνέβη. Γιατί δεν μίλησα πιο νωρίς? Για δυο λόγους:
1. Οι πολίτες που δεν είμαστε αποδεδειγμένα αθώοι όπως η Ριρίκα ή και η Σύλβια σε αυτό το σημείο, πια, πρέπει να φροντίζουμε και τον εαυτό μας. Δεν μπορώ να ρισκάρω να κατηγορήσω κάποιον όσο και σίγουρη αν είμαι αν δεν έχω αρκετά στοιχεία. Γιατί εγώ παίζω με στοιχεία και όχι με υποτιθέμενες κάρτες. Όταν λέω κάτι θέλω να είμαι σίγουρη. Και είμαι σίγουρη ότι η Myrtle είναι ο αντίπαλος μαφιόζος και ότι πρέπει να βγει. Το έχω αποδείξει.
2. Έπρεπε κάποιες φορές να πάω με το κύμα και ίσως να είμαι πιο προσεκτική. Εγώ δεν είχα την πολυτέλεια των σίγουρα αθώων παικτών. Ήξερα ότι κινδυνεύω ανά πάσα στιγμή και ότι πιθανότατα δεν θα με φέρνατε και πίσω. Επομένως, έπρεπε να προσέχω για να μην με βγάλουν και οι άλλοι...

Τώρα που τα είπα δεν μπορούν να με σκοτώσουν. Αλλά τώρα είμαι σίγουρη. Αλλά ακόμη και αν φύγω σε κίνηση απελπισίας, σας έχω πει τι έγινε.

1. Η blue είναι αποδεδειγμένα αθώα!!! Είχε κάρτα αποτυχία δολοφονίας που πάει μόνο σε παίκτη του καλού στρατοπέδου.
2. Δε βγάζει νόημα να λες οτι η Myrtle είναι ο αντίπαλος μαφιόζος, δεν το έχεις αποδείξει.
3. Είπες "θα κοιτάξω τα ποστ της maria, του soter, του φρικ, πολλών. Τι έβγαλες από αυτές τις έρευνες; Αν έβγαλες κάτι, γιατί δε μας το είπες;
4. Αφού δεν είχες κάρτες να σε καθιστούν σίγουρη όπως λες, πώς τελικά είσαι σίγουρη;
5. Δεν κινδύνευες μέχρι χτες. Χτες άρχισες να κινδυνεύεις.

Μάααααλιστα! Τώρα ξεκαθάρισε λίγο το τοπίο. Όλο αυτό ήταν μια στημένη συνομωσία των μαφιόζων. Δεν ξέρω πως έγινε η πρώτη διπλή δολοφονία, αλλά τελικά η μπλου δεν ήταν μάλλον η αντίπαλη μαφιόζα κι αυτό με κάποιο τρόπο οι δολοφόνοι το γνώριζαν (ίσως με κάποια κάρτα). Την σκότωσαν, λοιπόν, σήμερα με σκοπό να ρίξουν τόσο επιτηδευμένα τις υποψίες πάνω μου...

Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα γιατί πέφτουν οι υποψίες πάνω σου. Κι εγώ επέμενα οτι η μπλου είναι αντίπαλος μαφιόζος.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, με τη δολοφονία του φρικ, γιατί οι μαφιόζοι δεν επιβεβαίωσαν (αφού είχαν κάρτα θεωρητικά) αμέσως αν η μπλου ήταν αντίπαλος μαφιόζος, παρά περίμεναν 2 μέρες; Αυτό μου ενισχύει την υποψία οτι η πόρνη αφαίρεσε την ιδιότητα του αντίπαλου μαφιόζου κι έτσι κατάφερε να πεθάνει η μπλου. Δηλαδή δεν είμαι καθόλου σίγουρη οτι η μπλου ΔΕΝ ήταν αντίπαλος μαφιόζος. το θέμα είναι, πώς συνεννοήθηκαν με την πόρνη;;;

Μπράβο, πάντως που το παλεύετε μέχρι την τελευταία στιγμή. Παρακαλώ τους τελευταίους πολίτες που έχουν μείνει, να χρησιμοποιήσουν ό, τι κάρτες έχουν στα χέρια τους. Είτε αυτή είναι νεκροφάνεια (να φέρουν πίσω τη Φοίβη ή την Ντράμα) είτε αυτή είναι χρησμός να δουν τι είναι ο μπλου ή καλύτερα η Ζωή που μας το παίζει προστάτιδα και ηρωίδα τρομάρα της! Οι μέρες του παιχνιδιού τελειώνουν παιδιά. Εξαντλήστε τις κάρτες σας να βγάλουμε μια άκρη.

Οι νεκροφάνειες είναι 2, μία σε κάθε στρατόπεδο. Αν ο τάσος που είχε τη μία ήταν με τους κακούς, σημαίνει οτι κάποιος καλός έχει την άλλη. Ομως ήδη πολλοί πολίτες είναι εκτός. Θεωρώ οτι τη νεκροφάνεια την έχει κάποιος που έχει φύγει πριν πεθάνει η Φοίβη, αλλιώς θα την είχε φέρει ήδη πίσω. Μπορεί να την είχε η λοβ, η μαρία, το πουλάκι. Πάντως λογικά δεν την έχει κάποιος πολίτης από τους ενεργούς παίκτες. Ας ελπίσουμε αύριο να δοθεί νεκροφάνεια σε πολίτη.

(αλήθεια ΣΕ, πώς θα μοιράσετε τις κάρτες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Υπάρχουν οδηγίες στους κανόνες για το πώς μοιράζονται οι κάρτες μετά την πρώτη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα γιατί πέφτουν οι υποψίες πάνω σου. Κι εγώ επέμενα οτι η μπλου είναι αντίπαλος μαφιόζος.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, με τη δολοφονία του φρικ, γιατί οι μαφιόζοι δεν επιβεβαίωσαν (αφού είχαν κάρτα θεωρητικά) αμέσως αν η μπλου ήταν αντίπαλος μαφιόζος, παρά περίμεναν 2 μέρες; Αυτό μου ενισχύει την υποψία οτι η πόρνη αφαίρεσε την ιδιότητα του αντίπαλου μαφιόζου κι έτσι κατάφερε να πεθάνει η μπλου. Δηλαδή δεν είμαι καθόλου σίγουρη οτι η μπλου ΔΕΝ ήταν αντίπαλος μαφιόζος. το θέμα είναι, πώς συνεννοήθηκαν με την πόρνη;;;

Οι υποψίες πέφτουν πάνω μου γιατί αυτό ακριβώς ήταν το τελευταίο κόλπο των δολοφόνων. Πίστευαν ότι με το να φύγει η μπλου που όλοι την θεωρούσαμε αντίπαλη μαφιόζα, θα μπορούσαν μετα να στρέψουν τις υποψίες σε μένα. Βέβαια, εντάξει είναι πλέο απεγνωσμένες οι προσπάθειές τους να κερδίσουν κόσμο. Έχουν ήδη καρφωθεί κι αυτό φαίνεται και μόνο κοιτώντας τις ψήφους. Η Ζωή είναι η μόνη που δε ψήφισε τον μπλου, παρ' όλο που λέει ότι της φαίνεται ύποπτος (τώρα πια που βλέπει ότι πρόκειται να βγει σήμερα). Το παλεύει εδώ και μέρες να μας τα μπουρδουκλώσει και γι' αυτό έλεγε όλα αυτά τα ακαταόητα για την μπλου. Για να έρθει τώρα να μας πει ότι ήταν σίγουρη για τη ενοχή μου και ήξερε πράγματα κλπ κλπ. Βέβαια, το πως είναι τόσο σίγουρη για όλα αυτά από τη στιγμή που τις κάρτες τις σνομπάρει τόσο, δεν το καταλαβαίνω...

Οι νεκροφάνειες είναι 2, μία σε κάθε στρατόπεδο. Αν ο τάσος που είχε τη μία ήταν με τους κακούς, σημαίνει οτι κάποιος καλός έχει την άλλη. Ομως ήδη πολλοί πολίτες είναι εκτός. Θεωρώ οτι τη νεκροφάνεια την έχει κάποιος που έχει φύγει πριν πεθάνει η Φοίβη, αλλιώς θα την είχε φέρει ήδη πίσω. Μπορεί να την είχε η λοβ, η μαρία, το πουλάκι. Πάντως λογικά δεν την έχει κάποιος πολίτης από τους ενεργούς παίκτες. Ας ελπίσουμε αύριο να δοθεί νεκροφάνεια σε πολίτη.

Μα ο Τάσος δεν θα μπορούσε να έχει κακό ρόλο, τελικά. Εκτός κι αν ήταν εκείνος ο αντίπαλος μαφιόζος. Αφού οι δολοφόνοι είναι 5 και τους έχουμε ήδη βρει: Σπυράκος, φρικ, σινεφιλ, μπλουστας και Ζωή. Οπότε μάλλον την άλλη νεκροφάνεια την έχει κάποιος από τους δολοφόνους, ο οποίος μάλλον έχει βγει από το παιχνίδι χωρίς να τη χρησιμοποιήσει...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Μα ο Τάσος δεν θα μπορούσε να έχει κακό ρόλο, τελικά. Εκτός κι αν ήταν εκείνος ο αντίπαλος μαφιόζος. Αφού οι δολοφόνοι είναι 5 και τους έχουμε ήδη βρει: Σπυράκος, φρικ, σινεφιλ, μπλουστας και Ζωή. Οπότε μάλλον την άλλη νεκροφάνεια την έχει κάποιος από τους δολοφόνους, ο οποίος μάλλον έχει βγει από το παιχνίδι χωρίς να τη χρησιμοποιήσει...:hmm:

Υπάρχει κι ο διεφθαρμένος αστυνομικός ο οποίος είναι με τους μαφιόζους, αλλά κι η πόρνη. Αδιάβαστη σε βρίσκω πάλι.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
να ρωτήσω εγώ κάτι αν βγουν από το παιχνίδι όλοι οι μαφιόζοι θα το μάθουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ενημερώνεται ο Αντίπαλος μαφιόζος για την αλλαγή στο ρόλο του και μόνο αυτός. :)

Α, ναι. Σε περίπτωση που επιστρέψει μαφιόζος με νεκροφάνεια, ενημερώνεται πως πλέον δε σκοτώνει, αλλά τρέχει να κρυφτεί από το νέο αφεντικό της πόλης. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Υπάρχει κι ο διεφθαρμένος αστυνομικός ο οποίος είναι με τους μαφιόζους, αλλά κι η πόρνη. Αδιάβαστη σε βρίσκω πάλι.:whistle:

Μα ρε παιδιά, εγώ αυτό δεν το έχω καταλάβει καλά. Οι κάρτες μοιράζονται ανάλογα με καλό-κακό στρατόπεδο ή ανάλογα με το τι ρόλο φαίνεται στις κάρτες και στον ντετέκτιβ και στο μέντιουμ ότι έχουν;

Επίσης, για να νικήσουν οι πολίτες πρέπει να βγουν όλοι οι μαφιόζοι ΚΑΙ ο αντίπαλος ΚΑΙ η πόρνη ΚΑΙ ο διεφθαρμένος αστυνομικός; Ή μόνο οι δύο πρώτοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Μα ρε παιδιά, εγώ αυτό δεν το έχω καταλάβει καλά. Οι κάρτες μοιράζονται ανάλογα με καλό-κακό στρατόπεδο ή ανάλογα με το τι ρόλο φαίνεται στις κάρτες και στον ντετέκτιβ και στο μέντιουμ ότι έχουν;
Οι κάρτες μοιράζονται ανάλογα με το πραγματικό στρατόπεδο στο οποίο ανήκουν οι παίκτες.
Επίσης, για να νικήσουν οι πολίτες πρέπει να βγουν όλοι οι μαφιόζοι ΚΑΙ ο αντίπαλος ΚΑΙ η πόρνη ΚΑΙ ο διεφθαρμένος αστυνομικός; Ή μόνο οι δύο πρώτοι;
Μαφιόζοι και αντίπαλος μαφιόζος.

Κι επειδή πριν βιάστηκα και ξέχασα...
Ενημερώνεται ο Αντίπαλος μαφιόζος για την αλλαγή στο ρόλο του και μόνο αυτός.

Α, ναι. Σε περίπτωση που επιστρέψει μαφιόζος με νεκροφάνεια, ενημερώνεται πως πλέον δε σκοτώνει, αλλά τρέχει να κρυφτεί από το νέο αφεντικό της πόλης.
Να συμπληρώσω εδώ πως ενημερώνεται και η πόρνη και ο διεφθαρμένος αστυνομικός, γιατί υποβιβάζονται σε πολίτες, αφού τα στρατόπεδα αντιστρέφονται. Σημειώνω κι αυτό για εδιτ στους κανόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
1. Νεκροφάνεια: Η κάρτα αυτή επαναφέρει στο παιχνίδι ένα παίκτη. Ο παίκτης είναι πλέον ενεργός και πάλι. Η κάρτα αυτή δίνεται σε κλιμακα 1:8 (μία τέτοια κάρτα ανά 8 παίχτες) με μόνη συνθήκη να μην βρίσκονται όλες στη μία ομάδα (δολοφόνοι αλλά και αυτοί που τους βοηθούν από τη μία και όλοι οι υπόλοιποι από την άλλη). Ως εκ τούτου η κάρτα αυτή μοιράζεται πρώτη και όταν δοθεί τυχαία σε ένα παίχτη αν αυτός είναι μέλος της ομάδας των δολοφόνων ή αυτών που τους βοηθούν τότε η επόμενη κάρτα δίνεται αναγκαστικά σε παίχτη της άλλης ομάδας και αντίστροφα. Αν υπάρχουν περισσότερες από δύο τέτοιες κάρτες, οι υπόλοιπες δίνονται τυχαία χωρίς να λαμβάνεται υπόψη σε ποια ομάδα ανήκει αυτός που τη δέχεται.

Δίνεται στην ομάδα που συνεργάζεται με τους δολοφόνους ή με τους πολίτες.

Αντίπαλος Μαφιόζος (συνασπίζεται με τους πολίτες)
Είναι μαφιόζος (έτσι τον αναγνωρίζει ο ντετέκτιβ και το μέντιουμ και έτσι λέει ο συντονιστής αν ερωτηθεί από κάποιον παίκτη για την ιδιότητά του, μέσω του χρησμού της Πυθίας) αλλά συνεργάζεται με τους αθώους πολίτες με σκοπό να εξοντώσει τους μαφιόζους. Δεν συνεργάζεται με τους άλλους μαφιόζους ούτε δολοφονεί κάποιον τις νύχτες. Εάν δολοφονηθεί από τους κανονικούς μαφιόζους, σκοτώνεται και ο μαφιόζος που τον δολοφόνησε. Επιπλέον, γνωρίζει και την ταυτότητα του Φανερού Μαφιόζου Β. Οι κινήσεις του πρέπει να είναι προσεκτικές όμως για να μη γίνει αντιληπτός στους μαφιόζους. Αν όλοι οι μαφιόζοι βγουν από το παιχνίδι/γίνουν φαντάσματα, ο αντίπαλος μαφιόζος γίνεται ο κακός, παίρνει τη θέση τους και κάνει εκείνος τις δολοφονίες ενώ κερδίζει εάν μείνει αυτός και ακόμη ένας παίχτης. Σε περίπτωση που επανέλθει κάποιος μαφιόζος στο παιχνίδι ενώ όλοι οι μαφιόζοι ήταν φαντάσματα/εκτός παιχνιδιού (ακόμη και αν είναι αρχιμαφιόζος αυτός που επανέρχεται) επανέρχεται με το ρόλο του απλού πολίτη και σκοπός του είναι να εξοντώσει τον αντίπαλο μαφιόζο που του πήρε τη θέση.

Το παιχνίδι λήγει όταν όλοι οι δολοφόνοι γίνουν φαντάσματα (συμπεριλαμβανομένουν και του αντίπαλου μαφιόζου, σε περίπτωση που πεθάνουν όλοι οι δολοφόνοι κι αυτός πάρει τη θέση τους) ή όταν το σύνολο των δολοφόνων είναι μεγαλύτερος αριθμός από όλων των υπολοίπων.

Αρχικά πρέπει να βγουν οι μαφιόζοι (φαντάσματα ή οριστικά). Μετά ο αντίπαλος μαφιόζος που θα έχει γίνει κακός (εκτός αν έχει μείνει μόνο αυτός κι ένας πολίτης, οπότε κερδίζει ο αντίπ. μαφιόζος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Ωραία! Καλά τα είχα καταλάβει, λοιπόν! Απλά νόμιζα πως στο μοίρασμα των καρτώ στο κακό στρατόπεδο, άνηκαν μόνο οι μαφιόζοι και ο αντίπαλος! Οκ, τα ξεμπέρδεψα τώρα! Κομπλε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Τι γίνεται παιδιά, δεν ενδιαφερόμαστε για το παιχνίδι πια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Πραγματικά πολλή σιωπή έπεσε. Κι όχι τίποτε άλλο, αλλά κάποιοι δεν έχουν καν ψηφίσει ακόμα! Πατρεύ, σότερ για ελάτε να ψηφίσετε!

Έλεος βρε παιδιά. Οι δολοφόνοι σχεδιάζουν συνομωσίες και οι πολίτες κοιμούνται; Τι να πω; Αν χάσουμε, ειδικά σε αυτό το σημείο που έχουμε φτάσει, είμαστε για κρέμασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top