Παλέρμο #36 - The Movie Project Game

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Καλημέρες και από εμένα! :D
Απ' ότι φαίνεται η Νεφέλη κατάφερε να σωθεί, αλλά δεν θα την γλιτώσει και σήμερα! :sly:

Όσο για τον foreverfreak ήμουν σίγουρη ότι ανήκε στην ομάδα των μαφιόζων και φαινόταν.

CiNeFiL από μένα και πάλι.
Βαρέθηκα να σε ψηφίζω ρε Νεφέλη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
Γειά σας κι ἀπὸ μένα! Βλέπω ὑπάρχει πολλὴ κίνηση στὸ Παλέρμο ἂν καὶ πρώτη μέρα. Ἂς προσπαθήσω νὰ κάνω μερικὲς σκέψεις γιὰ τὸ παιχνίδι. Σίγουρα εἶναι ἀπίθανο νὰ εἶναι οἱ ἴδιοι οἱ δολοφόνοι. Δὲν ἀποκλείεται πάντως κάποιοι ἀπὸ τοὺς δολοφόνους τοῦ προηγούμενου παιχνιδιοῦ νὰ ἐξακολουθοῦν νὰ εἶναι δολοφόνοι. Οἱ καλοὶ παῖκτες (βλ. Foreverfreak κ΄ Τάσος) ἔχουν τὸν τρόπο τους νὰ δείχνουν πάντα «ἀθῷοι». Αὐτὸ δὲ σημαίνει ὅμως ὅτι εἶναι καὶ ἀθῷοι. Οὔτε ὅτι δὲν εἶναι βέβαια. Τὸ Σπυράκο γιὰ πολίτη τὸν κάνω, ἂν καὶ δὲν ἀποκλείεται νὰ τὸν ἔχουν δασκαλέψει οἱ συνδολοφόνοι του νὰ τὸ παίξῃ «δὲν ξέρω, δὲν εἶδα τίποτα». Ἡ Χιμέλα πάλι, ἀκολουθεῖ τὸν κλασικὸ τρόπο παιχνιδιοῦ καὶ δὲ βρίσκω διαφορὰ σὲ σχέση μὲ τὸ προηγούμενο παιχνίδι, χωρὶς αὐτὸ νὰ σημαίνῃ κάτι ἀπαραίτητα...

Ὅπως καὶ νά 'χῃ, θὰ ψηφίσω τὸ Foreverfreak γιατὶ ὑποπτεύομαι ὅτι τώρα παίζει μὲ ῥόλο καὶ μάλιστα ὄχι καλό.

Έχασες, ο πατρεύς ψήφισε maria...:whistle:

Επιπλέον η αδιάφορη στάση προς το παιχνίδι δείχνει δολοφόνο εδώ και χρόνια.:whistle:

Λοιπόν, δεν είχαμε δολοφονία οπότε οι μαφιόζοι πέσανε στο αλεξίσφαιρο γιλέκο. Καλό είναι να ξέρουμε οτι το αλεξίσφαιρο ακόμα υπάρχει στο παιχνίδι.
μην βιαζεσαι :) και Νεφέλη όχι απαραίτητα απλώς οι δολοφόνοι συνήθως ενθουσιάζονται με τον ρόλο τους και συμμετέχουν πιο ενεργά και ακόμη προσέχουν τι γίνεται στο παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τρίτη 03/01/2012

  1. blue_butterfly - CiNeFiL
  2. bluestas95 - CiNeFiL
  3. CiNeFiL - Πατρεύς
  4. Drama Prinzessin - CiNeFiL
  5. Eileen - CiNeFiL
  6. ggeorge1976
  7. Himela - CiNeFiL
  8. maria775m - CiNeFiL
  9. Myrtle - CiNeFiL
  10. Πατρεύς
  11. Πουλάκι
  12. soter - CiNeFiL
Ψήφοι
8 CiNeFiL
1 Πατρεύς

Απουσίες

  • CiNeFiL #1
  • love_angel #1
  • JaneWin #1, #2 (Αποχώρησε)
  • maria775m #1
  • Πουλάκι #1
Η χώρα των Φαντασμάτων

Αποχωρήσεις (προγραμματισμένες και μη!)

Λοιπές ενέργειες παικτών

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ggeorge1976

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Ας ανακοινώσω κι εγώ την έρευνά μου.

Βλέποντας λίγο την τάση στις ψήφους διαπίστωσα ότι:

Αρχικά έβαλα του παίκτες που μέχρι τώρα ψήφισαν μόνο πολίτες:
Αφού η maria… + ο Johnnaousa + love_angel αποδείχτηκαν τελικά πολίτες έχουμε:

maria775m= Απουσία- Απουσία- maria…- maria
Soter= maria…- maria…- maria…- maria…
CiNeFiL= Johnnaousa- Johnnaousa- Απουσία- maria
Και οι 3 ψήφισαν πάντα πολίτες ή έκαναν κοπάνα

Η Myrtle=Johnnaousa- Johnnaousa- soter- CiNeFiL
Συμπεραίνω ότι είναι πολίτης. Δε μπορεί να ψήφισε 2 δολοφόνους μόνο για ξεκάρφωμα!
Αφού τώρα η Myrtle είναι πολίτης στην πρώτη λίστα πάει και ο
bluestas95= maria…- maria…- love_angel- Myrtle

Σίγουρα πολίτης όπως όλοι ξέρουμε είναι η
blue_butterfly=CiNeFiL -maria… -CiNeFiL -CiNeFiL

με τις τελευταίες 2 ψήφους αθωώνεται στα μάτια μου και η
Drama Prinzessin= Himela- Himela- CiNeFiL- CiNeFiL *2

Για τη Himela= Johnnaousa- Johnnaousa- maria…- maria…
Αν και οι επιλογές της δεν ήταν και τόσο πετυχημένες ξέρω πως είναι αθώα.

Συνοψίζω: maria775m, Soter, CiNeFiL, bluestas95 ψήφιζαν πάντα πολίτες και πρέπει να φύγουν πρώτοι. Φανταστείτε τώρα τις επόμενες ψήφους μου εφόσον τώρα ψηφίζω CiNeFiL.

Αν μπορέσω να ζήσω μέχρι αύριο μαντέψτε ποιον-α από τους 3 που μένουν maria775m, Soter, bluestas95 θα ψηφίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
μην βιαζεσαι :) και Νεφέλη όχι απαραίτητα απλώς οι δολοφόνοι συνήθως ενθουσιάζονται με τον ρόλο τους και συμμετέχουν πιο ενεργά και ακόμη προσέχουν τι γίνεται στο παιχνίδι.

Στην τελική ψηφοφορία πάντως φάνηκε οτι ψήφισε maria....

Στο προηγούμενο που ο Πατρεύς ήταν δολοφόνος, στην πρώτη ψηφοφορία ψήφισε συνδολοφόνο του για ξεκάρφωμα, υπενθυμίζω.

Έχω δει πολλά παιχνίδια που πάντα ένας σιωπηλός παίκτης αποδεικνυόταν δολοφόνος. Συνήθως κάποιοι μιλάνε πολλοί και κάποιοι μένουν στην αφάνεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Το οτι έχει δίκιο στις σκέψεις του δεν τον κάνει αθώο, αλλά οτι μπορεί να πάει να μας καλοπιάσει. Εγώ ακόμα θεωρώ ύποπτο να χρησιμοποιήσει τυμβωρυχία για τη Μαρία. Αν είναι μαφιόζος, πέτυχε διπλό σκοπό: και βγαίνει αθώος στα μάτια μας και έβγαλε έναν πολίτη δια παντός.
Εντάξει ναι... ίσως το είδα λίγο επιπόλαια και την "πάτησα" και εγώ!! Αλλά πράγματι τελικά η συγκεκριμένη κίνηση δεν τον καθιστά απαραίτητα αθώο... Πόσο μάλλον αν σκεφτεί κανείς ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει μια τέτοια κάρτα για κάποιον άλλο πολίτη (βλέπει φορέβερ!!) Αλλά εντάξει δεν πειράζει ας πούμε ότι και αυτό για καλό έγινε... Φάνηκαν κάποια πράγματα...

Για παράδειγμα τώρα αρχίζει να ξεδιαλύνει ακόμη περισσότερο η υπόθεση με τον Πατρέα... Η διπλή του ψήφος στην Μαρία με την ξαφνική ενεργοποίηση μιας κάρτας τόσο γρήγορα στο παιχνίδι!! Αυτό πολλούς μας έκανε να πιστέψουμε ότι κάτι ήξερε για την Μαρία και για αυτό έδειχνε τόσο σίγουρος για την ενοχή της... Τελικά αποδείχτηκε μούφα και ο Πέτρος πλέον είναι πιο ύποπτος από ποτέ!!
Δεν περιμένω να απαντήσει... Έχουν μαζευτεί τόσα και τόσα... τι να πρωτοδεί; :whistle:

Τον αντίπαλο μαφιόζο δεν μπορούν να τον καρφώσουν. Εξάλλου φάνηκε πια οτι η μπλου είναι αντίπαλος μαφιόζος, αφού ο φρικ πήγε να τη δολοφονήσει και πέθανε μαζί της. Οι μαφιόζοι το ξέρουν δηλαδή από εκείνη τη μέρα, δεν είπα κάποιο νέο.
@Himela: Διάβασε λίγο αν θες αυτά που έγραψα στο τελευταίο μου post. Όσο το σκέφτομαι, τόσο πιο σίγουρη γίνομαι, και θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί με αυτό το θέμα. Ο αντίπαλος μαφιόζος έχει φανεί από το παιχνίδι του και δεν νομίζω ότι είναι η blue_butterfly. Είναι κρίμα όμως να τον εκθέσουμε και να οδηγήσουμε τους μαφιόζους να πιστεύουν ότι ο αντίπαλος μαφιόζος είναι κάποιος άλλος, γιατί έτσι ο πραγματικός κινδυνεύει από τη δολοφονία!
Κατάλαβε κανείς τι είπα?
Δεν ήταν κάρφωμα, κανονική δολοφονία ήταν, μόνο που ο αντίπαλος μαφιόζος πήρε μαζί της και τον φρικ. μη γυρνάμε σε αυτά που λέγαμε 3 μέρες πριν.
Αυτά τα 3 ποστ... τι παραπάνω να πω εγώ; Μιλάνε από μόνα τους!!
Και γιατί το λες συγκεκριμένα στη "Himela" Ζωή;; Δε μας τα λες καθόλου καλά μου φαίνεται...

Αυτό μου κάνει εντύπωση, είναι δηλαδή τόσο απλό αυτό το μυστήριο; Μακάρι, τι να πω.
Και εγώ αυτό ακριβώς λέω... Βέβαια και με εμάς έτσι δεν είχε γίνει; :P
Θα δείξει...

Μπα δεν έγινε έτσι, αποκλείεται η maria.... να το σκέφτηκε όλο αυτό μόνη της. Αν δηλαδή η μπλου δεν είχε την κάρτα αποτυχία δολοφονίας, δε θα μαθαίναμε οτι ήταν αθώα, κι έτσι θα υποψιαζόμασταν και αυτήν. Η αποτυχία δολοφονίας μπορεί να πάει σε όσους συνεργάζονται με τους πολίτες, και μέσα σε αυτούς είναι και ο αντίπαλος μαφιόζος. Δε μου αρέσει που πας να μας τα μπουρδουκλώσεις...
Και εδώ θα συμφωνήσω...
Ζωή δε μας τα λες καλά!! Από τον τρόπο που έπαιξε η Μαρία πιστεύεις ότι ήταν σε θέση να σκεφτεί αυτό που λες για τον Φορέβερ;; Δε νομίζω...
Και συνεχίζω την σκέψη μου λέγοντας ότι η Ζωή δεν πρέπει να έχει καλό ρόλο... δεν λέω ότι είναι απαραίτητα δολοφόνος (θα μπορούσε βέβαια...) αλλά ότι είναι με το μέρος των μαφιόζων!!
Θα φανεί...

Ο Πέτρος χτες είδε οτι η Μαρία ήταν μάγισσα (δε βρισκόταν και σε ποστ - σεντόνια να πω οτι βαρέθηκε να το διαβάσει :whistle:). Δεν του έκανε εντύπωση; Ή μήπως το περίμενε;
χαχαχαχα!! και περιμένεις να σου απαντήσει;;; Εγώ έχω χάσει πλέον τις ελπίδες μου!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
Soter= maria…- maria…- maria…- maria…

Για τη Himela= Johnnaousa- Johnnaousa- maria…- maria…
Αν και οι επιλογές της δεν ήταν και τόσο πετυχημένες ξέρω πως είναι αθώα.

Συνοψίζω: maria775m, Soter, CiNeFiL, bluestas95 ψήφιζαν πάντα πολίτες και πρέπει να φύγουν πρώτοι.
με τον τρόπο που έπαιζε η maria.... οι περισσότεροι την είχαμε υποπτευθει! ακόμα και άτομα που είναι πολίτες όπως η Himela. και μην το δένεις σκοινί κορδόνι πως η CiNeFiL είναι δολοφόνος. δεν το ξέρουμε σίγουρα οπότε μην βγάζεις συμπεράσματα από τώρα γι αυτούς που την ψήφισαν. για την maria775m νομίζω πέφτεις έξω στον πρώτο γύρο ήρθε σε έντονη κόντρα με τον σπύρο και γενικά προσπαθεί να βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
maria775m= Απουσία- Απουσία- maria…- maria
Και οι 3 ψήφισαν πάντα πολίτες ή έκαναν κοπάνα

Συγγνώμη αλλά πρέπει να ξανακάνεις έρευνα... ναι ναι ξέρω ήταν επίπονη και κουραστική διαδικασία αλλά έχεις κάνει λαθάκια!!
Αν έκανα δύο απουσίες (και συνεχόμενες μάλιστα... όπως λες) τώρα θα ήμουν αλλού, σε άλλο κόσμο, σε άλλη διάσταση (δεν μπορώ να είμαι σίγουρη!!) Δε θα ήμουν ανάμεσά σας τέλος πάντων!
Έχω κάνει μόνο μία απουσία... και εκτός αυτού έχω ψηφίσει την Μαρία... η οποία δεν έπαιξε και με τον καλύτερο τρόπο!! Δε βοήθησε καθόλου στο παιχνίδι, δεν έψαχνε μαζί μας κτλ κτλ... το μόνο που έκανε ήταν να απαντάει στις κατηγορίες των άλλων - και αυτό όχι και πολύ πειστικά... Συνεπώς δεν στέκει αυτό που λες... Με συγχωρείς πολύ αλλά δεν ήμουν σε θέση να μυρίσω τα νύχια μου και να πω: "Ααα η Μαρία -αν και θυμίζει τόσο μα τόσο πολύ αγχωμένο δολοφόνο που βρίσκεται σε σύγχυση και πανικό... τελικά κοίτα να δεις ρε... είναι πολίτης!!" :P
Δε θα πω ότι και άλλοι πίστεψαν το ίδιο με μένα... αυτό είναι εύκολο να το δει κανείς!! Εσύ άραγε γιατί δεν το πρόσεξες και κατηγόρησες μόνο εμένα;; εεε; :P
Αλλά ναι αν το σκεφτεί καλύτερα κανείς θα δει ότι συνέφερε στο να εξαχθούν τα συμπεράσματα που εσύ ήθελες (με λάθος δεδομένα βέβαια αλλά ποιός νοιάζεται εε; η δουλειά μας να γίνεται!!
Και κάπω έτσι έφτασες εδώ: "maria775m= Απουσία- Απουσία- maria…- maria
Soter= maria…- maria…- maria…- maria…
CiNeFiL= Johnnaousa- Johnnaousa- Απουσία- maria
Και οι 3 ψήφισαν πάντα πολίτες ή έκαναν κοπάνα"

Η Myrtle=Johnnaousa- Johnnaousa- soter- CiNeFiL
Συμπεραίνω ότι είναι πολίτης. Δε μπορεί να ψήφισε 2 δολοφόνους μόνο για ξεκάρφωμα!
Αφού τώρα η Myrtle είναι πολίτης στην πρώτη λίστα πάει και ο

bluestas95= maria…- maria…- love_angel- Myrtle
Σημασία όμως δεν έχει μόνο το ποιούς ψήφισε αλλά και κάτω από ποιές συνθήκες τους ψήφισε... αυτό γιατί δεν το έλαβες υπ' όψιν στην έρευνά σου;;
Θεωρείς λοιπόν ότι η myrtle είναι σίγουρα πολίτης εεε; Θα δείξει... εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν μας τα λέει και πολύ καλά και εξηγησα σε άλλο μήνυμα το γιατί!!


Για τη Himela= Johnnaousa- Johnnaousa- maria…- maria…
Αν και οι επιλογές της δεν ήταν και τόσο πετυχημένες ξέρω πως είναι αθώα.
Ααα κοίτα να δεις... τι παράξενο!! Και η Σύλβια έχει ψηφίσει μόνο πολίτες!!
Εγώ πάλι από πολίτες ψήφισα μόνο τη Μαρία... όπως και η Σύλβια δηλαδή... αλλά ναι εμένα μπορείς να με κατηγορήσεις γιατί δεν έχει αποδειχτεί ακόμη ότι είμαι πολίτης!!
Εγώ λέω να ελέγξεις ξανά τα συμπεράσματα... με σωστά δεδομένα αυτή τη φορά!! :P
Αν μπορέσω να ζήσω μέχρι αύριο μαντέψτε ποιον-α από τους 3 που μένουν maria775m, Soter, bluestas95 θα ψηφίσω.
Εμένα!!!
Ή καλύτερα όποιον σε συμφέρει... ή όποιον θεωρείς πιο ένοχο (αναλόγως τον ρόλο σου δηλαδή διαλέγεις και παίρνεις!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τρίτη 03/01/2012

  1. blue_butterfly - CiNeFiL
  2. bluestas95 - CiNeFiL
  3. CiNeFiL - Πατρεύς
  4. Drama Prinzessin - CiNeFiL
  5. Eileen - CiNeFiL
  6. ggeorge1976 - CiNeFiL
  7. Himela - CiNeFiL
  8. maria775m - CiNeFiL
  9. Myrtle - CiNeFiL
  10. Πατρεύς
  11. Πουλάκι
  12. soter - CiNeFiL
Ψήφοι
9 CiNeFiL
1 Πατρεύς

Απουσίες

  • CiNeFiL #1
  • love_angel #1
  • JaneWin #1, #2 (Αποχώρησε)
  • maria775m #1
  • Πουλάκι #1
Η χώρα των Φαντασμάτων

Αποχωρήσεις (προγραμματισμένες και μη!)

Λοιπές ενέργειες παικτών

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ggeorge1976

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Αν έκανα δύο απουσίες (και συνεχόμενες μάλιστα... όπως λες) τώρα θα ήμουν αλλού, σε άλλο κόσμο, σε άλλη διάσταση (δεν μπορώ να είμαι σίγουρη!!) Δε θα ήμουν ανάμεσά σας τέλος πάντων!

Και κάπω έτσι έφτασες εδώ: "maria775m= Απουσία- Απουσία- maria…- maria

Soter= maria…- maria…- maria…- maria…
CiNeFiL= Johnnaousa- Johnnaousa- Απουσία- maria
Και οι 3 ψήφισαν πάντα πολίτες ή έκαναν κοπάνα


Σημασία όμως δεν έχει μόνο το ποιούς ψήφισε αλλά και κάτω από ποιές συνθήκες τους ψήφισε... αυτό γιατί δεν το έλαβες υπ' όψιν στην έρευνά σου;;

Θεωρείς λοιπόν ότι η myrtle είναι σίγουρα πολίτης εεε; Θα δείξει... εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν μας τα λέει και πολύ καλά και εξηγησα σε άλλο μήνυμα το γιατί!!

Ααα κοίτα να δεις... τι παράξενο!! Και η Σύλβια έχει ψηφίσει μόνο πολίτες!!
Εγώ πάλι από πολίτες ψήφισα μόνο τη Μαρία... όπως και η Σύλβια δηλαδή... αλλά ναι εμένα μπορείς να με κατηγορήσεις γιατί δεν έχει αποδειχτεί ακόμη ότι είμαι πολίτης!!

Εγώ λέω να ελέγξεις ξανά τα συμπεράσματα... με σωστά δεδομένα αυτή τη φορά!! :P

Εμένα!!!
Ή καλύτερα όποιον σε συμφέρει... ή όποιον θεωρείς πιο ένοχο (αναλόγως τον ρόλο σου δηλαδή διαλέγεις και παίρνεις!!)

Στις 30-12-11 έγινε ψηφοφορία αν θυμάσαι και δε ψήφισες λόγω του ότι δεν ήσουν επίσης και στην παράταση, άρα εδώ είμαστε στο Απουσία-απουσία και μετά πάμε στις 31-12-11 και 02-01-11 που ψήφισες maria…


Ναι από τη στιγμή που ψήφισε κατά τα δεδομένα στις δύο από τις 4 φορές ύποπτους και όχι αποδεδειγμένα πολίτες.

Για τη Σύλβια εξήγησα το λόγο που τη θεωρώ ή μάλλον είμαι σίγουρος ότι δεν είναι δολοφόνος, άλλωστε και να ήθελα να την ψηφίσω δε μου το επιτρέπει ο Αυτοκράτωρ. Αν εσύ έχεις άλλο τρόπο βγάλε την από την μέση.

Θα ακούσω τη συμβουλή σου και θα κάνω πάλι έρευνα, αφού έτσι θέλεις. Αλλά τι θα ψηφίσω είναι δική μου υπόθεση. Αν εσύ τώρα θίχτηκες από την έρευνά μου κρίμα. Το ίδιο θιγμένος ένιωσα κι εγώ όταν κάποιοι άλλοι με θεωρούσαν ύποπτο όταν δε μιλούσα πολύ.

Καλή συνέχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Εντάξει ναι... ίσως το είδα λίγο επιπόλαια και την "πάτησα" και εγώ!! Αλλά πράγματι τελικά η συγκεκριμένη κίνηση δεν τον καθιστά απαραίτητα αθώο... Πόσο μάλλον αν σκεφτεί κανείς ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει μια τέτοια κάρτα για κάποιον άλλο πολίτη (βλέπει φορέβερ!!) Αλλά εντάξει δεν πειράζει ας πούμε ότι και αυτό για καλό έγινε... Φάνηκαν κάποια πράγματα...
Αφού είπαμε ότι ο foreverfreak ήταν μαφιόζος. :confused:
Δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ggeorge1976

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Σε προηγούμενο ποστ έγραψα:
Συνοψίζω: maria775m, Soter, CiNeFiL, bluestas95 ψήφιζαν πάντα πολίτες και πρέπει να φύγουν πρώτοι.
Πάνω σε αυτό μου απαντάς:
με τον τρόπο που έπαιζε η maria.... οι περισσότεροι την είχαμε υποπτευθει! ακόμα και άτομα που είναι πολίτες όπως η Himela. και μην το δένεις σκοινί κορδόνι πως η CiNeFiL είναι δολοφόνος. δεν το ξέρουμε σίγουρα οπότε μην βγάζεις συμπεράσματα από τώρα γι αυτούς που την ψήφισαν. για την maria775m νομίζω πέφτεις έξω στον πρώτο γύρο ήρθε σε έντονη κόντρα με τον σπύρο και γενικά προσπαθεί να βοηθήσει.

Δηλαδή ο ένας από τους 4 που θεωρώ ύποπτους προσπαθεί να με πείσει ότι 3/4 είναι αθώοι. Τυχαίο; Δε νομίζω.
Κι εγώ ψήφισα maria.... αν αυτό σε ικανοποιεί. Ελπίζω τα φιλαράκια που τα υποστηρίζεις τόσο καλά να σε βοηθήσουν με την ψήφο τους στην επόμενη ψηφοφορία. Εκτός κι αν το σχέδιο είναι πάλι "ξεκάρφωμα".
Και μια τελευταία παρατήρηση: για τον
bluestas95 δεν είπες καμιά καλή κουβέντα, αυτός δεν ανήκει στην παρέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Για τον Πέτρο εντάξει... το καταλαβαίνω!! Στην Ζωή και στον Χάρη πώς κατέληξες;
Για τον Χάρη εγώ δεν ξέρω... το είπα και χθες θέλει κι άλλο ψάξιμο!! Για την Ζωή τι να πω; Δεν έχω ιδέα... μόλις βρω χρόνο θα ήθελα να τους ψάξω περισσότερο... όπως κι εσένα :P

Αν θέλεις πάντως μπορείς να μοιραστείς τις σκέψεις σου με μας για αυτούς τους δύο!! Ίσως βοηθήσει...

Παίζει να τα έχω πει και 100 φορές. Ειδικά για τον μπλου. Σας είπα πως με το τρόπο που μιλούσε είχα ένστικτο ότι κάτι δε πήγαινε καλά με την πάρτη του. Κι έτσι, ρώτησα και έμαθα! Απλά πράγματα. Όσο για τη Ζωή δεν είμαι ακόμα σίγουρη είναι η αλήθεια, αλλά μένει μόνο ένας δολοφόνος ακόμα και από τη στάση της το θεωρώ πολύ πιθανόν να είναι εκείνη. Ας βγάλουμε πρώτα τους δύο σίγουρους και στην πορεία βλέπουμε και για τον 5ο.

Εμένα μου κάνει μεγάλη περιέργεια πως η Myrtle αλλάζει τόσο εύκολα τα όσα λέει. Καταλαβαίνω πολύ καλά ότι σε αυτό το παιχνίδι τα πάντα εξελίσσονται και ρέουν, αλλά κάποια πράγματα είναι αξιοπερίεργα.. Ναι, όντως έχουμε κάνει κάποιες κοινές σκέψεις, αλλά δεν δείχνεις να τηρείς τα όσα λες. Εγώ θυμάμαι να λες "Πατρεύς είσαι ο επόμενος". Εκτός αν ήταν και αυτό για ξεκάρφωμα.:/:


Τι ακριβώς άλλαξα από αυτά που είχα πει! Φωνάζω και ξαναφωνάζω να βγάλετε το μπλου! Το ότι δεν τον ψήφισα σήμερα δε σημαίνει ότι έχω αλλάξει γνώμη για εκείνον! Είμαι 1000% σίγουρη ότι είναι δολοφόνος. Απλά, εμπιστεύομαι την άποψη της μπλου που όπως όλα δείχνουν είναι η αντίπαλη μαφιόζα, για να βγάλουμε σήμερα έναν σίγουρο μαφιόζο. Από αύριο, αν είμαι εδώ, θα με δείτε και πάλι να ωρύομαι για να διώξουμε τον μπλου! Είναι ο μόνος σίγουρος μαφιόζος μετά την σινεφίλ! Trust me!

Παρ' όλα αυτά δεν θα σταθώ πολύ στο παραπάνω, Myrtle γιατί έχεις δείξει ζήλο ενός πολίτη - όπως και η blue_butterfly. Σήμερα δεν πρέπει να βγει πολίτης - είμαστε κοντά στη λύση του μυστηρίου! Θα ανταποκριθώ και εγώ στο κάλεσμα της Ριρίκας, ελπίζοντας ότι η γνώση της είναι βέβαιη όπως και ο καλός της ρόλος!

CiNeFiL και από εμένα.

Τώρα αυτό το ότι όλοι ψήφισαν σήμερα σινεφίλ δεν μου αρέσει πολύ. Αν είναι όντως μαφιόζος, τότε ακόμα και οι μαφιόζοι την ψήφισαν. Αυτό, όπως είπα και σε άλλο ποστ, σημαίνει ότι προσπαθούν να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια. Αλλά θα δέχονταν να βγει με τόση ευκολία; Περίεργα πράγματα. Ας είμαστε προσεκτικοί, γιατί πολύ πιθανόν να επανέλθει η σινεφίλ με κάποια νεκροφάνεια. Καλύτερα όταν την βγάλουμε να της κάνουμε και μια τυμβωρυχία, ώστε και αν δούμε τι ήταν, αλλά και να αποχωρήσει οριστικά και να ξενοιάσουμε από έναν ακόμα δολοφόνο.


Αν όντως η blue_butterfly ήταν ο αντίπαλος μαφιόζος και είχαμε κάρφωμα από τόσο νωρίς στο παιχνίδι, η κοινή λογική νομίζω επιτάσσει ότι το κάρφωμα θα γινόταν με έναν από τους Φανερούς μαφιόζους - όχι τους κρυφούς. Οι φανεροί είναι γνωστοί οι κρυφοί όχι - άρα γιατί να "θυσιάσεις" ένα κρυφό μαφιόζο - και μάλιστα τον foreverfreak? :hmm:
Δεν λέω, μπορεί να έγινε έτσι, απλά αν όντως ισχύει αυτό, οι μαφιόζοι δεν έχουν ούτε το στοιχειώδες ένστικτο αυτοσυντήρησης! :laugh:

Ποιος μίλησε για κάρφωμα, βρε Ζωή; Απλή δολοφονία έκαναν, αλλά επειδή η μπλου ήταν η αντίπαλη μαφιόζα πήρε τον δολοφόνο μαζί της. Πού να ήξεραν τι είαι η μπλου για να βάλουν κάποιον φανερό να τη σκοτώσει; Τώρα απορώ, αυτά θες και τα λες ή σου ξεφεύγουν; :hmm:

Από αυτό που έκανε με την τυμβωρυχία έτσι δεν φαίνεται; Τι στο καλό πια; δεν νομίζω να είναι τόσο ύπουλος!!
Εννοείς δλδ ότι μπορεί να είναι στημένο για να φανεί ο καλός; Τόσο πια; :worry:

Κι όμως κι εγώ αυτό πιστεύω για το σότερ. Ότι είναι αθώος. Κι αυτό, γιατί βλέπω πως μπορεί να κατηγορήσει τον οποιοδήποτε και δεν ρίχνει το φταίξιμο επιλεκτικά σε κάποιους ώστε να τους καλύψει. Οι σκέψεις του έχουν συνέπεια και ειλικρικά (παρ' όλο που τον είχα ψηφίσει στη αρχή) πλέον νομίζω ότι είναι με το μέρος μας!

Ότι είναι τραβηγμένο είναι... αλλά και πάλι δεν πιστεύω ότι έχουμε φτάσει τόσο εύκολα και γρήγορα στους δολοφόνους!!
Ακόμη υποθέσεις κάνουμε!! Η myrtle δείχνει τόσο σίγουρη που κάτι δεν μου κάθεται καλά!!!

Καλάααα... Τι κέρδος θα μπορούσα να έχω βρε παιδιά από όλο αυτό; Αν είχα όντως κέρδος, θα πήγαινα με το ρεύμα και θα ψήφιζα κι εγώ χθες μαρία... αφού θα ήξερα ότι ήταν πολίτης. Γιατί να κάνω όλη αυτή την ιστορία και να σας πω για τον μπλου που μέχρι τότε ήταν πολίτης υπεράνω πάσης υποψίας; Τεσπα, εγώ σας έχω πει πως κανένα θέμα δεν έχω να ψάξετε όλοι αν έχω δίκιο σε αυτά που λέω και να δείτε τον ρόλο μου. Πιστέψτε με αν ήμουν δολοφόνος, δεν θα το έλεγα αυτό τόσο επίμονα!


Αθωώνει επίσης τον Τάσο, κάτι που με κάνει να είμαι πιο σίγουρη οτι κι ο Τάσος είχε κακό ρόλο. Επιστρέφω στην αρχική μου άποψη οτι ο Τάσος ήταν ο διεφθαρμένος αστυνομικός, κι εδώ ο φρικ προσπαθεί να του δείξει οτι είναι μαζί του:

Χμμμ... σωστό αυτό! Είναι ένα ενδεχόμενο. Κι αν είναι όντως έτσι, έχουμε βγάλει και τον διεφθαρμένο και μένουν 3 δολοφόνοι (σινεφίλ, μπλου κι άλλος ένας). Ενώ αν ο Τάσος ήταν μαφιόζος, μένουν μόνο αυτοί οι δύο δολοφόνοι κι έχουμε τελειώσει...

Βγάζω τον εαυτό μου. Ο φρικ ήταν κρυφός μαφιόζος. Τη Cinefil λογικά την ξέρει η μπλου. Μένουν Πατρεύς, Eileen και Myrtle. Αν σκεφτούμε κι αυτούς που ψήφισαν τον τζον, τα ονόματα που συμπίπτουν είναι Eileen και Myrtle.

Πολύ σωστή μου φαίνεται η έρευνά σου. Κι επειδή εγώ γνωρίζω τον ρόλο μου, καταλήγουμε και πάλι στην Eileen. Πιστεύω ότι αν βγάλουμε τους δυο σίγουρους δολοφόνους και πάνε όλα καλά μετά πρέπει να στραφούμε σε εκείνη...

Πολλοί είχαν και έχουν αυτό το αθώο ύφος (Πατρεύς, soter, george1976, bluestas, Drama, Πουλάκι κλπ). Γιατί δε ρώτησες για αυτούς; Γιατί δε ρώτησες για τον Πατρέα που τόσο τον έχουμε υποψιαστεί; Έκαψες μια κάρτα σου τόσο σημαντική για να μάθεις για κάποιον για τον οποίο είχες ένστικτο; Αν το άκουγες αυτό οτι το έκανε κάποιος άλλος, θα τον πίστευες;

Ρε Χιμέλα, πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω. Είναι σαν να μου ζητάς να σου εξηγήσω τη λειτουργία του ενστίκτου και του προαισθήματος. Έτσι όπως διάβαζα τα ποστς, σκεφτόμου για ποιον να ρωτήσω κι ότα έφτασα σε ποστ του μπλου, κάτι δεν μου πήγαινε καλά. Μεθοδικός, προσεκτικός κλπ. Ε, αποφάσισα να ρωτήσω για εκείνον και πέτυχα διάνα. Τώρα στα υπόλοιπα που με ρωτάς, απλά δεν υπάρχει απάντηση. Θα μπορούσα να βρω μια πιο πειστική δικαιολογία, αλλά δεν υπάρχει γιατί αυτή είναι η αλήθεια. Είχα ένστικτο, ρώτησα και έμαθα. Τώρα αν θες μπορείς να κάνεις κι εσύ μια έρευνα, είτε για μένα είτε για τον μπλου (αν και το θεωρώ βλακεία, γιατί θα πάνε δύο κάρτες χαμένες για το ίδιο πρόσωπο, ενώ θα μπορούσαμε να βρούμε κάποιον άλλον) και να σιγουρευτείς.

Μα αυτό λέω. Αν έχεις κάρτα το λογικό είναι να ρωτήσεις για κάποιον που φαινόταν πολύ πιο ύποπτος εκείνη τη δεδομένη στιγμή κι όχι κάποιον για τον οποίο είχες ένστικτο.

Να ρώταγα για ποιον, δηλαδή; Για την μαρία... ή τον σότερ; Αφού φαινόταν ότι για να μπόρεσαν τόσο γρήγορα να τραβήξουν τόσο πολύ τα βλέμματα πάνω τους οι δύο συγκεκριμένοι, θα ήταν αδύνατο να είχαν κακό ρόλο. Απλά οι μαφιόζοι είχαν βάλει τους πολίτες να σφάζονται μεταξύ τους κι εκείνοι γελούσαν σε μια γωνιά. Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο, επέλεξα να ρωτήσω για κάποιον που δεν είχε τραβήξει τις υποψίες κι ήταν καλός παίκτης, αλλά σιγανό ποταμάκι.

Λοιπόν, δεν κάθομαι να τα ξαναπω. Αυτή είναι η αλήθεια και όποιος με πιστεύει καλώς. Οι υπόλοιποι όσες φορες και να τα πω δύσπιστοι θα μείνουν.

Σωστό κι αυτό. Η Myrtle υποστηρίζει λοιπόν οτι υποψιαζόταν τον Πατρέα, αλλά με την κάρτα της επέλεξε να μάθει για τον μπλουστας, και της βγήκε μαφιόζος! Δηλαδή να γράψεις κάνα λόττο!

Μη σου πω ότι το σκέφτηκα. :P Την άλλη μέρα, κέρδισα και το φλουρι! Τυχαίο; Δεν νομίζω! :P

Επιπλέον η αδιάφορη στάση προς το παιχνίδι δείχνει δολοφόνο εδώ και χρόνια.:whistle:

Δεν συμφωνώ με αυτό. Η συγκεκριμένη αδιαφορία, μάλλον πολίτη που βαριέται δείχνει. Για θυμίσου πως ήταν ο Πατρεύς στο προηγούμενο που ήταν αρχιμαφιόζος... :hmm:

Ας ανακοινώσω κι εγώ την έρευνά μου.

Βλέποντας λίγο την τάση στις ψήφους διαπίστωσα ότι:

Αρχικά έβαλα του παίκτες που μέχρι τώρα ψήφισαν μόνο πολίτες:
Αφού η maria… + ο Johnnaousa + love_angel αποδείχτηκαν τελικά πολίτες έχουμε:

maria775m= Απουσία- Απουσία- maria…- maria
Soter= maria…- maria…- maria…- maria…
CiNeFiL= Johnnaousa- Johnnaousa- Απουσία- maria
Και οι 3 ψήφισαν πάντα πολίτες ή έκαναν κοπάνα

Η Myrtle=Johnnaousa- Johnnaousa- soter- CiNeFiL
Συμπεραίνω ότι είναι πολίτης. Δε μπορεί να ψήφισε 2 δολοφόνους μόνο για ξεκάρφωμα!
Αφού τώρα η Myrtle είναι πολίτης στην πρώτη λίστα πάει και ο
bluestas95= maria…- maria…- love_angel- Myrtle

Σίγουρα πολίτης όπως όλοι ξέρουμε είναι η
blue_butterfly=CiNeFiL -maria… -CiNeFiL -CiNeFiL

με τις τελευταίες 2 ψήφους αθωώνεται στα μάτια μου και η
Drama Prinzessin= Himela- Himela- CiNeFiL- CiNeFiL *2

Για τη Himela= Johnnaousa- Johnnaousa- maria…- maria…
Αν και οι επιλογές της δεν ήταν και τόσο πετυχημένες ξέρω πως είναι αθώα.

Συνοψίζω: maria775m, Soter, CiNeFiL, bluestas95 ψήφιζαν πάντα πολίτες και πρέπει να φύγουν πρώτοι. Φανταστείτε τώρα τις επόμενες ψήφους μου εφόσον τώρα ψηφίζω CiNeFiL.

Αν μπορέσω να ζήσω μέχρι αύριο μαντέψτε ποιον-α από τους 3 που μένουν maria775m, Soter, bluestas95 θα ψηφίσω.

Παρ' όλο που η έρευνά σου με συμφέρει, γιατί λες ότι είμαι πολίτης, έχω να πω το εξής: το ότι κάποιος ψήφισε μόον πολίτες δεν είναι απαραίτητα στοιχείο ενοχής. Κι αυτό γιατί στην αρχή, οι πολίτες δε ξέρουν τη τύφλα τους και ψηφίζου τελείως στην τύχη. Οπότε είναι πολύ πιθανόν ένας πολίτης να έχει ψηφίσει μόο πολίτες. Όπως επίσης είναι πιθανόν ένας (ή περισσότεροι) δολοφόνος να ψηφίσει δολοφόνο για ξεκάρφωμα (ακριβώς όπως γίνεται και τώρα με τη σινεφίλ...

Σημασία όμως δεν έχει μόνο το ποιούς ψήφισε αλλά και κάτω από ποιές συνθήκες τους ψήφισε... αυτό γιατί δεν το έλαβες υπ' όψιν στην έρευνά σου;;
Θεωρείς λοιπόν ότι η myrtle είναι σίγουρα πολίτης εεε; Θα δείξει... εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν μας τα λέει και πολύ καλά και εξηγησα σε άλλο μήνυμα το γιατί!!

Καλά, αν είσαι πολίτης (που από ότι φαίνεται μέχρι τώρα πρέπει να είσαι) κοίτα να βγάλει κάνα δολοφόνο κι άσε με εμένα. Όπως είπα παραπάνω δεν έχω καμία σκοπιμότητα για αυτό που κάνω. Φωνάζω και ωρύομαι μόνο και μόνο για να διώξουμε τους μαφιόζους κι αυτό θα φανεί και στο τέλος, αλλά και αν με βγάλετε πάλι θα μπορέσετε να το καταλάβετε εύκολα!



Όσο για το ότι δε είχαμε θύμα σήμερα... η μία περίπτωση είναι να πέτυχαν τον αλεξίσφαιρο, αλλά μπορεί και ο γιατρός να είχε πετύχει το θύμα και να το έσωσε. Όπως και να' χει έχουμε σίγουρα ακόμα μέσα έναν σημαντικό για τη εξέλιξη του παιχνιδιού πολίτη! Αν το έκανε ο γιατρός έχω να πω το εξής: "Μπράβο ρε τζιμάνι, γιατρέ μας! :D"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Στις 30-12-11 έγινε ψηφοφορία αν θυμάσαι και δε ψήφισες λόγω του ότι δεν ήσουν επίσης και στην παράταση, άρα εδώ είμαστε στο Απουσία-απουσία και μετά πάμε στις 31-12-11 και 02-01-11 που ψήφισες maria…
Θεωρείς δλδ ότι ηθελημένα δεν ψήφισα εκείνη την ημέρα!! Μάλιστα... για αυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι!!
Όσο για αυτό που λες με τη Μαρία... δε σημαίνει τίποτα!! Και σου απάντησα πάνω σε αυτό νομίζω...
Είναι οι σκέψεις σου όμως και για αυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι! Συνέχισε έτσι... :thumbup:

Ναι από τη στιγμή που ψήφισε κατά τα δεδομένα στις δύο από τις 4 φορές ύποπτους και όχι αποδεδειγμένα πολίτες.
Και όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμά μου... και αυτό δεν σημαίνει τίποτα...
Σημασία έχει και ποιους έχεις ψηφίσει αλλά και άλλοι παράγοντες (όπως κατά πόσο κινδύνευε το άτομο που ψήφισες την δεδομένη στιγμή κ.α)
Την θεωρείς λοιπόν αθώα πολίτη (και σίγουρα μάλιστα) επειδή ψήφισε 2 φορές υπόπτους!! Μάλιστα!!
Λυπάμαι αλλά και αυτός ο συλλογισμός σου δεν στέκει λογικά!! Μιλάς με πιθανότητες... γιατι αν το πας έτσι τη δεδομένη στιγμή που ψήφισα και εγώ τη Μαρία (την μοναδική πολίτη που ψήφισα) θεωρούνταν από τους βασικούς υπόπτους!! Άρα και εγώ ψήφισα μία ύποπτη!! Για αυτό τι έχεις να μου πεις;

Συγγνώμη ρε Γιώργο αλλά τα επιχειρήματά σου "μπάζουν" από παντού!! :/:


Για τη Σύλβια εξήγησα το λόγο που τη θεωρώ ή μάλλον είμαι σίγουρος ότι δεν είναι δολοφόνος, άλλωστε και να ήθελα να την ψηφίσω δε μου το επιτρέπει ο Αυτοκράτωρ. Αν εσύ έχεις άλλο τρόπο βγάλε την από την μέση.
Είπα ποτέ ότι θέλω να την βγάλω από το παιχνίδι; Για άλλο λόγο μίλησα για την Σύλβια... Διαστρεβλώνεις τα λόγια μου και δεν μπορώ να καταλάβω τι γιατί!
Λέω: η Σύλβια ψήφισε 2 άτομα που όπως αποδείχτηκε ήταν πολίτες... όλοι όμως την θεωρούμε πολίτη λόγω διαφόρων καταστάσεων που συνέβησαν...

1.Εγώ ψήφισα την Μαρία...
2.Η Σύλβια ψήφισε επίσης την Μαρία αλλά και τον Γιάννη (οι οποίοι αποδείχτηκαν πολίτες)
Λογικό συμπέρασμα εκ των δύο προκειμένων: Άρα η μαρία είναι ύποπτη!!! :)
Θα ακούσω τη συμβουλή σου και θα κάνω πάλι έρευνα, αφού έτσι θέλεις. Αλλά τι θα ψηφίσω είναι δική μου υπόθεση. Αν εσύ τώρα θίχτηκες από την έρευνά μου κρίμα. Το ίδιο θιγμένος ένιωσα κι εγώ όταν κάποιοι άλλοι με θεωρούσαν ύποπτο όταν δε μιλούσα πολύ.

Καλή συνέχεια...
όχι δεν κατάλαβες... αν θεωρείς ότι αυτά που βρήκες είναι σωστά (μετά από όσα σου απάντησα) μείνε σε αυτά!!
Δεν θίχτηκα καθόλου... ίσα ίσα το χάρηκα!! Είσαι ο πρώτος που με υποπτεύθηκε ως τώρα!! Όλοι είχατε να απαντήσετε σε κατηγορίες εκτός από μένα!! :P
Και κάτι ακόμη... θεωρείς ότι θίχτηκα επειδή σου απάντησα;; Συγγνώμη αλλά δεν φταίω εγώ για το ότι τα επιχειρήματά σου δεν στέκουν... Τι; να το άφηνα έτσι;
Καλή συνέχεια και σε σένα λοιπόν!! Είμαι περίεργη να δω τι θα μου απαντήσεις...

Αφού είπαμε ότι ο foreverfreak ήταν μαφιόζος. :confused:
Δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου.
Ναι Κλεοπάτρα... αλλά αυτό το μάθαμε σήμερα το πρωί!! Ο soter χρησιμοποίησε την κάρτα του χθες το βράδυ για την Μαρία...
Αυτό λέω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Καλησπέρα ! :)
Σήμερα απ' ότι βλέπω απέτυχε η δολοφονία και μάθαμε επιτέλους την ιδιότητα του μυστήριου foreverfreak , ο οποίος αποδείχτηκε μαφιόζος.Θεωρώ σημαντική νίκη για εμάς τα σημερινά γεγονότα , φυσικά όμως αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να επαναπαυόμαστε , καθώς έχουμε ακόμα μερικούς δολοφόνους στο παιχνίδι που πρέπει να βγάλουμε!
Τώρα, αυτό ή είναι στάχτη στα μάτια και απλά δίνεις μία ψήφο την οποία θα αλλάξεις κάποια στιγμή μέσα στην μέρα σε καίριο σημείο, ή αποφασίσατε τα δολοφόνια να θυσιάσετε την σινεφίλ και στην πορεία κάποιος να την επαναφέρει με την νεκροφάνεια που έχετε (αν ο Τάσος δεν ήταν δολοφόνος, σίγουρα σας έχει μείνει μία τέτοια κάρτα), ή (που δεν το νομίζω) η σινεφίλ είναι πολίτης.

Το να είσαι εσύ πολίτης δεν το συζητώ καν, γιατί είμαι σίγουρη ότι ΔΕΝ ισχύει. Περιμένουμε, οπότε να δούμε αντιδράσεις σήμερα και να βγάλουμε άκρη. Ελπίζω να έχετε καταλάβει πόσο κοντά σας έχουμε φτάσει και να έχετε αρχίσει να τρέμετε από τον φόβο σας! :P
Θαρρώ πως κανένα απ' τα τρία ενδεχόμενα δεν ισχύει.Ψήφισα CiNeFiL , καθώς απ' τους υπόπτους που είχα προαναφέρει στους 2 πρώτους γύρους ήταν η αμέσως επόμενη στη λίστα μου(εφόσον η μαρία , η λοβ και μάλλον ο σοτερ είναι αθώοι).

Δυστυχώς για σένα , δεν τρέμω καθόλου απ' το φόβο μου.Αντιθέτως , πιστεύω ότι σε γενικές γραμμές μπορώ να αποδειχθώ χρήσιμος για τους πολίτες που έχουν απομείνει σε αυτή τη φάση του παιχνιδιού.Μην εφησυχάζεσαι νομίζοντας ότι βρήκαμε τους δολοφόνους και ότι όλα είναι ρόδινα , καθώς δε μπορούμε να γνωρίζουμε τι εξελίξεις μας επιφυλάσσει το μέλλον.
Μακάρι να ήμουν ντετέκτιβ. Θα είχα καταφέρει να μάθω και για άλλους. Τώρα το γιατί με την κάρτα που χρησιμοποίησα ρώτησα για τον μπλουστας, έχω ήδη απαντήσει 1000 φορές. Είχα ένστικτο. Όσες φορές κι αν με ρωτήσετε δεν θα πάρετε άλλη απάντηση, γιατί μόνο αυτό ισχύει. Ο τρόπος που έμπαινε, μιλούσε και ψήφιζε που θύμιζε έναν σιωπηλό και προσεκτικό, αλλά κατά τα άλλα πολύ καλό δολοφόνο! Οι υπόλοιποι που κατηγορούσαμε μου φαίνονταν μαρίδα, μπροστά στον μεγαλοκαρχαρία μπλου. Οκ τώρα; Όσο το γιατί το έκανα τρεις μερες μετά... :hmm: δεν ξέρω... υπήρχε κάποια συγκεκριμένη χρονική στιγμή που έπρεπε να το κάνω; :hmm:

Είσαι λάθος και είπα αν θέλετε μπορείτε να το επιβεβαιώσετε. Αν θυμάσαι εγώ προκάλεσα τους πολίτες να δουν και τον δικό μου ρόλο και του μπλουστας και τότε να επιβεβαιώσουν τα λεγόμενά μου. Δεν είπα δειτε μόνο τον ρόλο του ενός από τους δύο για να πιάσει το κόλπο μας... .
Άντε πάλι με τις κάρτες και τους ρόλους.Επιχειρήματα, δεν έχεις ;
Εσύ θεωρούσες πρωτίστως ύποπτο τον soter.Αν υποθετικά είχες πάρει κάρτα για να μάθεις ρόλο , κατά πάσα πιθανότητα θα μάθαινες γι' αυτόν.Επιπροσθέτως , υπήρχαν άτομα στο παιχνίδι πολύ πιο σωπηλά και διακρτικά από εμένα που τα προσπέρασες ώστε να καταλήξεις σε εμένα ;Πολύ φοβάμαι πως το επιχείρημα σου χωλαίνει και ότι όλα αυτά περί ενστίκτου είναι το μόνο μέσο που σου έχει μείνει για να με κατηγορήσεις.

εγω ειπα μια αληθεια αυτοι που δεν συμμετειχαν ειχαν εξασφαλισει ασφαλεια αλλα δεν τους ψηφισα για να τους βγαλω οπως εσυ με την λοβ για π.χ. απλως το ανεφερα.
Εγώ είχα ψηφίσει λοβ , όχι η Μαρία.Και πάλι όμως το ότι εγώ ή η Μαρία ψηφίσαμε πολίτες δε λέει απαραίτητα κάτι.Κι εσύ το ίδιο έκανες και υποστηρίζεις πως είσα αθώα.
Αν μπορέσω να ζήσω μέχρι αύριο μαντέψτε ποιον-α από τους 3 που μένουν maria775m, Soter, bluestas95 θα ψηφίσω.
Κοίταξε , καταρχάς είναι λίγο άτοπο να βασίζεσαι στις ψήφους του πρώτου γύρου , καθώς εκεί οι ψήφοι είναι κυρίως κατά τύχη και δεν υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις για να κατηγορήσεις κάποιον.Επίσης , το ότι καποιος ψηφίζει συνέχεια πολίτες , δεν τον καθιστά απαραίτητα ένοχο , αλλά μπορεί να είναι πιθανόν μπερδεμένος πολίτης(γενικό σχόλιο).
Σχετικά με την αναφορά που έκανες στο πρόσωπο μου , μία ερώτηση θέλω σου κάνω μόνο.Εφόσον στο 2ο γύρο θεωρούσα τη μαρια.... πάλι ύποπτη , γιατί να μην ψήφιζα ξανά τη μαρία για να καλυφτώ και να προχωρούσα στη λοβ ;Οι δολοφόνοι δε συμπεριφέρονται έτσι , σκέψου το. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
:offtopic:
Βρε παιδια με κανετε και γελαω με τους μπλου :D
Συνέχεια "Η μπλου", "Ο μπλου"
χαχαχαχαχαχα
Πειτε βρε και κανενα ονομα
Απορω πως βγαζετε ακρη με τους μπλε...
(και με τις μαριες γινοταν αυτο, μαρια και μαρια σκετο αλλα εδω εχει περισσοτερη πλακα!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
Σε προηγούμενο ποστ έγραψα:
Συνοψίζω: maria775m, Soter, CiNeFiL, bluestas95 ψήφιζαν πάντα πολίτες και πρέπει να φύγουν πρώτοι.
Πάνω σε αυτό μου απαντάς:


Δηλαδή ο ένας από τους 4 που θεωρώ ύποπτους προσπαθεί να με πείσει ότι 3/4 είναι αθώοι. Τυχαίο; Δε νομίζω.
Κι εγώ ψήφισα maria.... αν αυτό σε ικανοποιεί. Ελπίζω τα φιλαράκια που τα υποστηρίζεις τόσο καλά να σε βοηθήσουν με την ψήφο τους στην επόμενη ψηφοφορία. Εκτός κι αν το σχέδιο είναι πάλι "ξεκάρφωμα".
Και μια τελευταία παρατήρηση: για τον
bluestas95 δεν είπες καμιά καλή κουβέντα, αυτός δεν ανήκει στην παρέα;
:whatever: καταρχάς αν θες να λές οτι υποστηρίζω κάποιον μην λες 3/4. το μόνο άτομο που υποστήριξα είναι η μαρία την οποία, αν ξεκόλλαγες λίγο από τις θεωρίες σου, θα καταλάβαινες ότι είναι λιγότερο ύποπτη ακόμα και από άτομα που θεωρείς 'αθώα'.
στον πρώτο γύρο καυγάδιζε με τον σπύρο και γενικά βοηθά στο παιχνίδι σε αντίθεση με σένα που δεν έχεις πει και τίποτα ιδιαίτερο μέχρι τώρα.
για την CiNeFil είπα πως αφού δεν ξέρουμε σίγουρα τον ρόλο της δεν μπορύμε να βγάζουμε τόσο γρήγόρα συμπεράσματα για όσους την ψήφισαν. τον bluestas τον θεωρώ και γω ύποπτο, όπως και την CiNeFil, οπότε δεν έχω κάτι να σου πω γι αυτόν.
γενικά νομίζεις πως έβγαλες λαβράκι με την έρευνά σου έχεις κολλήσει σε αυτή και δεν βλέπεις μπροστά σου αλλά αυτό δεν είναι καλο γιατί δεν βοηθάς ουσιαστικά, απλώς μπερδεύεις τα πράγματα και άλλο χωρίς λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εεεχμ.... soter και blue δεν νομίζω ότι χρειάζεται να με υπερασπιστείτε... Γιατί άνετα μπορεί να βγει κάποιος και να με κατηγορήσει και για αυτό : "ααα μαρία πολύ περίεργο το ότι σε υπερασπίστηκαν έτσι ξαφνικά αυτοί οι δύο!!" :P

Ο Γιώργος ας πιστεύει ό,τι θέλει!! Είναι οι σκέψεις που κάνει για το παιχνίδι!! Και εγώ δεν μπορώ να κάνω τπτ για αυτό.
Εχθές έλεγε ότι οι πολίτες δεν είναι σωστό να λένε τις απόψεις τους!!!
Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τα πράγματα!
Από τη στιγμή που του είπα γιατί θεωρώ ότι δεν στέκουν αυτά που λέει... και προσπάθησα να του δείξω πού κάνει λάθος... δε νομίζω ότι χρειάζεται να γίνει κάτι άλλο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Καλησπέρα ! :)
Σήμερα απ' ότι βλέπω απέτυχε η δολοφονία και μάθαμε επιτέλους την ιδιότητα του μυστήριου foreverfreak , ο οποίος αποδείχτηκε μαφιόζος.Θεωρώ σημαντική νίκη για εμάς τα σημερινά γεγονότα , φυσικά όμως αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να επαναπαυόμαστε , καθώς έχουμε ακόμα μερικούς δολοφόνους στο παιχνίδι που πρέπει να βγάλουμε!

Αχ, θα έδινα τα πάτα να δω τη πραγματική σου αντίδραση για αυτή την δολοφονία που δεν έγινε και το τι θα έλεγες στα συνδολοφόνια σου το μεσημέρι... Θυμάμαι κι εγώ όταν ήμουν μαφιόζα, έλεγα τι ωραία που δε έγινε η δολοφονία σήμερα και είχα πρήξει στα μηνύματα την Άννα από τα νεύρα μου! :P

Θαρρώ πως κανένα απ' τα τρία ενδεχόμενα δεν ισχύει.Ψήφισα CiNeFiL , καθώς απ' τους υπόπτους που είχα προαναφέρει στους 2 πρώτους γύρους ήταν η αμέσως επόμενη στη λίστα μου(εφόσον η μαρία , η λοβ και μάλλον ο σοτερ είναι αθώοι).

Την οποία δεν τη είχες αναφέρει καθόλου μέχρι τώρα, αλλά ξαφνικά σου φαίνεται τόσο ύποπτη που την ψηφίζεις! Ω του θαύματος! Ανυπομονώ να δω ποιος θα την αναστήσει...

Δυστυχώς για σένα , δεν τρέμω καθόλου απ' το φόβο μου.Αντιθέτως , πιστεύω ότι σε γενικές γραμμές μπορώ να αποδειχθώ χρήσιμος για τους πολίτες που έχουν απομείνει σε αυτή τη φάση του παιχνιδιού.Μην εφησυχάζεσαι νομίζοντας ότι βρήκαμε τους δολοφόνους και ότι όλα είναι ρόδινα , καθώς δε μπορούμε να γνωρίζουμε τι εξελίξεις μας επιφυλάσσει το μέλλον.

Είσαι όντως χρήσιμος στο να σκοτώνεις τους πολίτες. Είναι μία χρησιμότητα κι αυτή, έτσι; :P

Άντε πάλι με τις κάρτες και τους ρόλους.Επιχειρήματα, δεν έχεις ;
Εσύ θεωρούσες πρωτίστως ύποπτο τον soter.Αν υποθετικά είχες πάρει κάρτα για να μάθεις ρόλο , κατά πάσα πιθανότητα θα μάθαινες γι' αυτόν.Επιπροσθέτως , υπήρχαν άτομα στο παιχνίδι πολύ πιο σωπηλά και διακρτικά από εμένα που τα προσπέρασες ώστε να καταλήξεις σε εμένα ;Πολύ φοβάμαι πως το επιχείρημα σου χωλαίνει και ότι όλα αυτά περί ενστίκτου είναι το μόνο μέσο που σου έχει μείνει για να με κατηγορήσεις.

Τι άλλο επιχείρημα θες μωρέ από το ότι είδα το ρόλο σου με κάρτα; Μας δουλεύεις; Όσο για το για ποιο ρώτησα είαι δικό μου θέμα. Καθώς και το ένστικτο (παρεμπιπτόντως θέλω τουλάχιστον συγχαρητήρια για το ένστικτό μου στο τέλος του παιχνιδιού που θα δείτε ότι είχα δίκιο! :P). Το αν χωλαίνει ή όχι, κάτσε και βρες το! Εγώ είμαι ανοιχτή σε όλα. Σε συμφέρει να γίνουν αποκαλύψεις ή όχι; :whistle:

:offtopic:
Βρε παιδια με κανετε και γελαω με τους μπλου :D
Συνέχεια "Η μπλου", "Ο μπλου"
χαχαχαχαχαχα
Πειτε βρε και κανενα ονομα
Απορω πως βγαζετε ακρη με τους μπλε...
(και με τις μαριες γινοταν αυτο, μαρια και μαρια σκετο αλλα εδω εχει περισσοτερη πλακα!!!)

Μα είναι απλό! Η μπλου είναι η Ριρίκα και Ο μπλου είναι ο Χάρης! Δεν καταλαβαίνω τι σε μπερδεύει...:worry:

Αν γράψουμε ονόματα θα χάσουμε τα αυγά και τα πασχάλια. Εγώ τον μπλου τώρα έμαθα ότι τον λένε Χάρη... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Γειά σας κι ἀπὸ μένα. Ὁμολογῶ ὅτι δὲν ἔχω παρακολουθήσει τὸ παιχνίδι ὅσο θὰ ἔπρεπε. Ἀπὸ κάποια στιγμὴ καὶ μετὰ, ἔχασα λίγο τὴν μπάλα. Θὰ ἐμπιστευθῶ τοὺς περισσότερους συμπαῖκτες καὶ θὰ ψηφίσω καὶ ἐγὼ τὴ Cinefil ἡ ὁποῖα ἄλλωστε μοῦ εἶχε φανεῖ ἐξ ἀρχῆς ὕποπτη. Ἐπίσης καὶ ὁ Bluestas δὲ μοῦ γεμίζει πολὺ τὸ μάτι. Πιστεύω ὅτι τὸ τέλος τοῦ παιχνιδιοῦ εἶναι κοντά. Δύο δολοφόνοι πρέπει ἀκόμα νὰ ἀποκαλυφθοῦν καὶ ὅλα τελείωσαν (ἐκτὸς ἂν μείνῃ στὸ παιχνίδι ὁ ἀντίπαλος μαφιόζος). Ὅπως καὶ νά 'χῃ, ὁμολογῶ ὅτι ντρέπομαι λίγο ποὺ δὲν συνεισέφερα ὅσο θὰ ἔπρεπε σὲ αὐτὸ τὸ παιχνίδι...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top