Ονοματολογία.....

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Κι εμένα δεν με τρελαίνει το όνομά μου. Είναι τόσο μα τόσο συνηθισμένο. Όλες Μαρίες τις λένε!!
Εγώ θα ήθελα κάτι πιο αρχαιοπρεπές... Άρτεμις, Λήδα, Φοίβη...
και γιατί όχι Κλυταιμνήστρα (:P)
Και σε ανδρικά ονόματα το ίδιο, αγαπημένα τα: Αριστοφάνης, Ευριπίδης και τώρα τελευταία ένα υπέροχο όνομα: Διηνέκης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Μου αρέσει το όνομα μου, αλλά δεν μου αρέσει το υποκοριστικό μου.. μου φαίνεται πολύ σκληρό..
Γενικά όμως λατρεύω το "ε" στα γυναικεία ονόματα.. Εκάβη, Νεφέλη.. ακόμη μου αρέσει το Ιοκάστη και το Καλλιρρόη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τρελαίνομαι :clapup: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Μπορώ να πω οτι μ'αρέσει. Νιώθω κάπως όμορφα όταν είμαι σε ένα χώρο με πολλά άτομα και δεν λένε καμία άλλη έτσι (συνήθως δηλαδή, όχι και πάντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ωραιο το Ελενη αλλα παραειναι συνηθισμενο!Ασε που δε χονευω και την <<ωραια Ελενη >>του Ομηρου....Οποτε normal δε τρελαινομαι αλλα ουτε το απεχθανομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μοῦ ἀρέσει τὸ ὄνομά μου. Πέτρος. Κοφτὸ καὶ δισύλλαβο, προέρχεται ἀπὸ τὴν πέτρα καὶ φυσικὰ εἶναι τὸ ὄνομα τοῦ Ἀπόστολου Πέτρου. Εἶναι καὶ κάπως σπάνιο καὶ αὐτὸ μοῦ ἀρέσει γιατὶ δύσκολα μὲ μπερδεύουν μὲ ἄλλον. Ἐπίσης μοῦ ἀρέσει ποὺ γιορτάζω τὸ καλοκαῖρι (29 Ἰουνίου) καὶ ἡ γιορτή μου συμπίπτει μὲ τὸ τέλος τῆς ἐξεταστικῆς. Ὅλοι Πέτρο μὲ φωνάζουν καὶ κάποιοι φίλοι μὲ φωνάζουν χαϊδευτικὰ «Πετράν».

Ἂν μποροῦσα νὰ διαλέξω ἕνα ἄλλο ὄνομα, θὰ μοῦ ἄρεσε νὰ μὲ λένε εἴτε Στέφανο εἴτε Ἀλέξανδρο εἴτε Ἰσίδωρο (τὸ ξέρω εἶναι περίεργο, ἀλλὰ ἐμένα μοῦ ἔχει κολλήσει:P).

Ἀπὸ γυναικεῖα ὀνόματα μοῦ ἀρέσει πολὺ τὸ ὄνομα Στέλλα (ὄχι τὸ βαπτιστικὸ Στυλιανὴ, ἀλλὰ τὸ χαϊδευτικὸ ποὺ στὰ Λατινικὰ σημαίνει ἀστέρι), τὸ ὄνομα «Κατερίνα» καθὼς καὶ τὰ Ζωή, Οὐρανία, Ἐλπίδα, Ἇννα, Ἕλενα, Νεφέλη, Μαρία, Δέσποινα καὶ Δανάη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
δεν μου αρεσει.... αν και οι αλλοι τρελενονται! ειναι συνηθησμενο και θα προτημουσα να με λενε Μυρτω, Renate, Αγαπη, Ελπιδα... κατι απο αυτα τελος παντον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Κι εμένα δεν με τρελαίνει το όνομά μου. Είναι τόσο μα τόσο συνηθισμένο. Όλες Μαρίες τις λένε!!
Εγώ θα ήθελα κάτι πιο αρχαιοπρεπές... Άρτεμις, Λήδα, Φοίβη...
και γιατί όχι Κλυταιμνήστρα (:P)
Και σε ανδρικά ονόματα το ίδιο, αγαπημένα τα: Αριστοφάνης, Ευριπίδης και τώρα τελευταία ένα υπέροχο όνομα: Διηνέκης...

εμενα σε αντρικα μου αρεσει: Δημητρης, Αλεξανδρος, Αγγελος..... αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μου άρεσε.
Μέχρι που αποφάσισα ότι είναι υπέροχο κι ότι μου ταιριάζει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Είναι απίστευτο θεεικό το λατρεύω και μου ταιριάζει απόλυτα θαρρώ. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσει το ονομα μου! Αναστασια! Το αγαπω :P
επισης μου αρεσουν και τα: Αλεξανδρα Θαλεια Ναταλια Νεφελη...
και απο τα αντρικα τα: Αλεξανδρος Δημητρης Φοιβος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεντροουζ13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μόσχα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Μια και λέμε για ονόματα... Πείτε κανένα περίεργο που έχετε ακούσει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Μια και λέμε για ονόματα... Πείτε κανένα περίεργο που έχετε ακούσει :D

Ιππολύτη (γιορταζε και πριν λιγες μερες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@titi

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Το ονομα μου[Αφροδιτη]...εε ετσι κ ετσι,ωραιο ειναι αλλα δεν τρελαινομαι..:P τα nicknames του ομως μαρεσουν :redface:
σαν ονομα για μενα θα μαρεσε το Κασσανδρα.....:clapup:....
(μετα γενικα....Ναομι, Σελενια, Σελεστια, will, Κορνελια, Κatara, Morgana......
κ αλλα πολλα...κυριως τα πιο διαφορετικα ):D

Μια και λέμε για ονόματα... Πείτε κανένα περίεργο που έχετε ακούσει :D
ξενα ή ελληνικα?
Katara :) στην ελλαδα δεν το ακους αλλα στο εξωτερικο ναι
Αλκιστη.....Κασσιανη....Σελεστια....etc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

chara9999

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chara9999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Ενταξει το όνομα μου δεν με τρελαίνει αλλα δεν ειναι και κακό! αλλα μου αρεσει επισης το Αριάδνη και το Νεφέλη...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Μια και λέμε για ονόματα... Πείτε κανένα περίεργο που έχετε ακούσει :D

Χαριτινη (συγνωμη δεν ξερω αν το γραφω σωστα αλλα ειναι παρα πολυ ωραιο ονομα! :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαφνη300

Νεοφερμένος

Η Λωρη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
κΚα εμενα μου αρεσει το ονομα μου ειναι αρκετα ξεχωριστω !!!Λωρη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Eμένα με έχουν βαφτίσει Σταυρούλα (και με φωνάζουν Ρένια απ'το Σταυρένια)
Νταξ,μ'αρέσει τ'όνομά μου γιατί κάνω πολλές μεταποιήσεις και βγάζω διάφορα υποκοριστικά!(Ρέα,Νία,Αύρα,Σάρα κτλ)
Αλλά εκτός απ'αυτό μ'αρέσει πολύ και το όνομα Άρτεμις και γενικά τα αρχαία ονόματα :P

Και απο αντρικά ονόματα (δεν ξέρω αν μετράει) μ'αρέσει το Οδυσσέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Εγώ άμα κάνω ποτέ αγόρι, το 'χω αποφασίσει να τον βγάλω Οδυσσέα.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top