Μπορείς να διαλέξεις, τρεις λέξεις, που μ' αυτές θα παίξεις

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
κινητο
κυνηγητο
βουητο

μην αναρωτιεσαι αγορι μου
τι ειναι ολο αυτο το βουητο
ασε πια απο τα χερια σου το κινητο
γιατι σε εχουν παρει μελισσες στο κυνηγητο!

μαλαματένιο
δαντελένιο
μαντεμένιο


(ας συνεχισουμε με τις επιλογες του Νωευς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simadoula

Νεοφερμένος

Η simadoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Στο κρεβάτι το μεντεμένιο
το μαξιλάρι το δαντελένιο
κρυβει ένα όνειρο μαλαματένιο...



Οι νέες λέξεις:
μαχαίρι
μπεγλέρι
πιπέρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
μαχαίρι
μπεγλέρι
πιπέρι
κάποιος σου 'δωσε μαχαίρι,
και σου πήρε το μπεγλέρι,
κάποιος με πότισε πιπέρι
και μου τα ΄δωσε στο χέρι.

φάκα
τσάκα
βλάκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ειπα θα σε πιασω με τη φακα
τα καταφερα τσακα τσακα!
αχ ρε βλακα αχ ρε βλακα!

φουντωνει
μαραζωνει
πεισμωνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
φουντωνει
μαραζωνει
πεισμωνει
Μάνα μου πως με φουντώνει,
κόρη με την ανεμώνη,
κείνη κει που μαραζώνει,
μα και μένα με πεισμώνει.

κρίμα- χρήμα- ποίημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έκατσα να γράψω ένα ποίημα
έριξα τις λέξεις χύμα
όμορφο ήταν μα τι κρίμα
γράφοντας δεν βγάζω χρήμα.

Πρώτος
Κρότος
Σκότος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πρώτος
Κρότος
Σκότος

Δεν ήμουν 'γω ο πρώτος
που σ' άγγιξε στο σκότος,
ακούστηκ' ένας κρότος,
και ήταν ένα κήτος.

λέρα-βέρα-πέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μου είπε καλησπέρα,
με πήγε λίγο πέρα,
μου φόρεσε και βέρα
μα απεδείχθη λέρα.

(το κήτος δεν κάνει ομοιοκαταληξία φίλε Νωεύ, έτσι θα λάβεις μέρος στον επερχόμενο διαγωνισμό; :D)

Κήπος
Χτύπος
Λίπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κήπος
Χτύπος
Λίπος
το όνειρό σου ήταν ένα κήπος,
κάπου να ακούγεται μόνον ο κτύπος,
σα βράζει ο θυμός σου μες στο λίπος,
να φύγει από μέσα ο κάθε τύπος.

[Μαθητούδι είμαι, φίλε Χάος!!!]

μπέρδεμα-χάιδεμα-φάρδεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κοίτα να δεις τι μπέρδεμα
απ' ένα λίγο χάιδεμα
φτάσαμε και στο φάρδεμα
και μού 'σκισε το φόρεμα. :D:redface:

(να λείπουν τα αισχρά υπονοούνα φίλε Νωεύ, εντάξει δηλαδής;;;:mad::D)

Μάνα
Πλάνα
Καμπάνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θα τρελαθώ μάνα,
με τα μάτια του τα πλάνα
τρένα θα πάρω και αεροπλάνα
του μυαλού μου έχει χτυπήσει την καμπάνα!

:P

τηλέφωνο
φερέφωνο
μικρόφωνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κοίτα να δεις τι μπέρδεμα
απ' ένα λίγο χάιδεμα
φτάσαμε και στο φάρδεμα
και μού 'σκισε το φόρεμα. :D:redface:

(να λείπουν τα αισχρά υπονοούνα φίλε Νωεύ, εντάξει δηλαδής;;;:mad::D)

Μάνα
Πλάνα
Καμπάνα.

Έτσι με γέννησε μιά μάνα,
που είχε μάτια μαύρα πλάνα,
πλάνα σαν τη μαντζουράνα,
ώσπου δεν άκουσε καμπάνα!
[Φίλτατε Χάος, αισχρός μπορεί να είμαι, αλλά τα υπονοούμενα δεν τα εγκαταλείπω!!!:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...με παρέσυρε το...χάος: βρέχει, τρέχει, έχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Για να μη μείνει η Isiliel παραπονεμένη...

Αρχίζει κήρυγμα σαν γνήσιο φερέφωνο
μόλις βρεθεί μικρόφωνο μπροστά του
νομίζω και με της ντουζιέρας το τηλέφωνο
πρόβες θα κάνει βαρετές μέχρι θανάτου...

και η τριάδα του Νωεύς (Νωέος? Πώς κάνει γενική το τριτόκλιτο? Ημουν και πάτος στα αρχαία συν τοις άλλοις...)

Μαύρη μαυρίλα, όλη τη βδομάδα βέχει
ο χρόνος για την προθεσμία τρέχει
οίκτο ο προϊστάμενος δε έχει
ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι δεν αντέχει...

παλικάρι, μοσχάρι, φανάρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
παλικάρι, μοσχάρι, φανάρι
Το φως μικρό απ' το φανάρι,
αδιάβατο σαν το φεγγάρι,
που 'δε στο νερό το παλικάρι,
και ΄πεσε φαρδύ πλατύ σαν το μοσχάρι.

κρίνος-θρήνος-Φρύνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Γέννησε η κόρη όμως πια σ'όλο το σόι
θρήνος απλώνεται βαρύς και μοιρολόι
"Μα πόσο άσχημος ήταν αυτός ο κρίνος?
και βγήκε ο μπέμπης άσχημος σαν φρύνος???"

δίσκος, μηνίσκος, ιβίσκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Idril:
Αρχίζει κήρυγμα σαν γνήσιο φερέφωνο
μόλις βρεθεί μικρόφωνο μπροστά του
νομίζω και με της ντουζιέρας το τηλέφωνο
πρόβες θα κάνει βαρετές μέχρι θανάτου...
Εξαιρετικό τετράστιχο, μάλλον αποτελεί bonus track που λέμε. Συγχαρητήρια αγαπητή μου!!!

Του φεγγαριού πήρε να χάνεται ο δίσκος
σε λίγες μέρες θε να μείνει ένας μηνίσκος
Με ταξιδεύει στ' άρωμά του ο ιβίσκος
και μες στην μπύρα μου πικρίζει ο λυκίσκος.

Ζώα
Βόα
Αθώα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εξαιρετικό τετράστιχο, μάλλον αποτελεί bonus track που λέμε. Συγχαρητήρια αγαπητή μου!!!

Ναι, αν και ξεφεύγει λιγάκι από τους κανόνες του thread.
(το αναφέρω περισσότερο, ως προς τον επικείμενο διαγωνισμό, γιατί κατά τα άλλα είναι πράγματι εξαιρετικό από κάθε άποψη!) ;)Thanks Idril!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simadoula

Νεοφερμένος

Η simadoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γεμάτο το λιβάδι από ζώα
που βόσκουνε μακάρια κι αθώα
ώσπου να καταλήξουν στην κοιλιά ενός βόα.

φλισκούνι
ματζούνι
τακούνι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Γεμάτο το λιβάδι από ζώα
που βόσκουνε μακάρια κι αθώα
ώσπου να καταλήξουν στην κοιλιά ενός βόα.

φλισκούνι
ματζούνι
τακούνι

Ψάρεψα το πάσχα ένα φλισκούνι (σόρρυ αλλα δεν ξέρω τι είναι το φλισκούνι και για αυτό το έκανα ψάρι)
Και το ψήσαμε και έγινε ματζούνι
μα ο Θειος ο Μεμάς που είναι κουμούνι
το φαγέ και του σπασε το τακούνι

τρέλα
σαρδέλα
Μήτσο έλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top