Ανοιχτή συζήτηση του C'n'F

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 31,272 μηνύματα.
Πραγματάκια που μου έκανα δώρο νο1:

1000002523.jpg
1000002522.jpg
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31,379 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,

IMG_9216.jpeg
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,176 μηνύματα.

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31,379 μηνύματα.
Καλησπέρα Φώτη.

Έχω την εντύπωση πως η συγκεκριμένη εικόνα αποκαλύπτει περισσότερα για όποιον την έφτιαξε παρά για τις φεμινίστριες και τους φεμινιστές.

Δεν νομίζω, εξάλλου είναι γνωστή η παράνοια μερικών ακραίων φεμινιστριων.😅😅
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,176 μηνύματα.
Δεν νομίζω, εξάλλου είναι γνωστή η παράνοια μερικών ακραίων φεμινιστριων.😅😅
Θα συμφωνήσω πως η ακρότητα δεν είναι ποτέ καλή ιδέα, όμως δεν ξέρω τι μου φαίνεται περισσότερο γελοίο: ένας ακραίος άνθρωπος ο οποίος βλέπει φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν, ή ένας ακραίος άνθρωπος που επενδύει τον ελεύθερο χρόνο του στη δημιουργία μιας εικόνας με σκοπό να κοροϊδέψει μια ομάδα ανθρώπων που μάχεται για το αυτονόητο, δηλαδή την ισότητα των φύλων;
Μην ξεχνάς πως από τον τίτλο εξάγεται το συμπέρασμα ότι ο "καλλιτέχνης" στρεφόταν γενικά κατά των γυναικών εκπροσώπων του φεμινιστικού κινήματος και όχι μόνο των ακραίων.
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31,379 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω πως η ακρότητα δεν είναι ποτέ καλή ιδέα, όμως δεν ξέρω τι μου φαίνεται περισσότερο γελοίο: ένας ακραίος άνθρωπος ο οποίος βλέπει φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν, ή ένας ακραίος άνθρωπος που επενδύει τον ελεύθερο χρόνο του στη δημιουργία μιας εικόνας με σκοπό να κοροϊδέψει μια ομάδα ανθρώπων που μάχεται για το αυτονόητο, δηλαδή την ισότητα των φύλων;
Μην ξεχνάς πως από τον τίτλο εξάγεται το συμπέρασμα ότι ο "καλλιτέχνης" στρεφόταν γενικά κατά των γυναικών εκπροσώπων του φεμινιστικού κινήματος και όχι μόνο των ακραίων.

Δεν νομίζω ότι είναι αυτό που λες, σε καμία περίπτωση ο δημιουργός δεν είχε στόχο να στραφεί κατά των γυναικών.
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,176 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι αυτό που λες, σε καμία περίπτωση ο δημιουργός δεν είχε στόχο να στραφεί κατά των γυναικών.
Συγγνώμη αν δεν το εξήγησα καλά, δεν εννοούσα πως έχει σκοπό να στραφεί εναντίον όλων των γυναικών.
Αλλά όταν ο τίτλος λέει "ο κόσμος μέσα από τα μάτια μιας φεμινίστριας" και παρουσιάζει μια εντελώς ακραία κατάσταση, είναι λογικό να θεωρήσει κανείς πως στρέφεται εναντίον των γυναικών εκπροσώπων του φεμινιστικού κινήματος. Ενάντια σε όλες τις φεμινίστριες αδιακρίτως.
 

Poirot

Περιβόητο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,115 μηνύματα.

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,642 μηνύματα.

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31,379 μηνύματα.
Έβλεπα ένα documentary και videos σχετικά με την Bering sea, την πιο επικίνδυνη θάλασσα του πλανήτη (ανάμεσα σε Alaska και βόρεια Ασία) και πραγματικά τρόμαξα. Απορώ πως αντέχουν οι ναυτικοί σε συνθήκες που φτάνουν τα 9-11 μποφόρ και διαφορά severe storms.



 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,951 μηνύματα.
είναι λογικό να θεωρήσει κανείς πως στρέφεται εναντίον των γυναικών εκπροσώπων του φεμινιστικού κινήματος. Ενάντια σε όλες τις φεμινίστριες αδιακρίτως.
Δεν θα καθίσω να εξηγήσω τι εστί φεμινισμός σε μια γυναίκα διότι ,όντας άντρας, αυτό θα ήτανε σαχλότατο.
Θα σε ρωτήσω όμως, εσύ ως γυναίκα εαν συμφωνείς με το φεμινιστικό κίνημα του 21ου αιώνα (και δεν μιλώ για το πολύ ορθό κίνημα που θέλησε οι γυναίκες να έχουν ίσα δικαιώματα με τους άντρες, να εργάζονται, να μην είναι το σπίτι η μόνη τους απασχόληση 24/7, με το οποίο δεν νοείται διαφωνία απο κανέναν λογικό άνθρωπο).

Απο σκοπιά ενός μέσου αντρός αισθάνομαι πως το κίνημα έχει πάρει μια απότομη στροφή προς τον αντίποδα και αντί να εξυψώσει τις γυναίκες προσπαθεί να ρίξει τους άντρες δαιμονοποιώντας τους. (Έχω ακούσει πως είμαι φαλλοκρατικός, μισογύνης, σεξιστής απο την ίδια μου την κοπέλα που στα περισσότερα πράγματα κατόπιν διαλόγου κατέληξε να συμφωνεί).

Είναι ενα περίεργο πράγμα που έχω παρατηρήσει, πως οι γυναίκες σιγά σιγά αποστασιοποιούνται απο αυτή την ονομασία διοτι έχει λάβει αρνητική χροιά, για παράδειγμα η μητέρα μου που είναι δυναμική και το "παράδειγμα" προς μίμηση των φεμινίστριων, μισεί να την αποκαλούν έτσι.. :hmm:
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,176 μηνύματα.
Δεν θα καθίσω να εξηγήσω τι εστί φεμινισμός σε μια γυναίκα διότι ,όντας άντρας, αυτό θα ήτανε σαχλότατο.
Θα σε ρωτήσω όμως, εσύ ως γυναίκα εαν συμφωνείς με το φεμινιστικό κίνημα του 21ου αιώνα (και δεν μιλώ για το πολύ ορθό κίνημα που θέλησε οι γυναίκες να έχουν ίσα δικαιώματα με τους άντρες, να εργάζονται, να μην είναι το σπίτι η μόνη τους απασχόληση 24/7, με το οποίο δεν νοείται διαφωνία απο κανέναν λογικό άνθρωπο).

Απο σκοπιά ενός μέσου αντρός αισθάνομαι πως το κίνημα έχει πάρει μια απότομη στροφή προς τον αντίποδα και αντί να εξυψώσει τις γυναίκες προσπαθεί να ρίξει τους άντρες δαιμονοποιώντας τους. (Έχω ακούσει πως είμαι φαλλοκρατικός, μισογύνης, σεξιστής απο την ίδια μου την κοπέλα που στα περισσότερα πράγματα κατόπιν διαλόγου κατέληξε να συμφωνεί).

Είναι ενα περίεργο πράγμα που έχω παρατηρήσει, πως οι γυναίκες σιγά σιγά αποστασιοποιούνται απο αυτή την ονομασία διοτι έχει λάβει αρνητική χροιά, για παράδειγμα η μητέρα μου που είναι δυναμική και το "παράδειγμα" προς μίμηση των φεμινίστριων, μισεί να την αποκαλούν έτσι.. :hmm:
Πράγματι, υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν αναγάγει τον φεμινισμό σε πόλεμο μεταξύ των φύλων. Όμως δεν θεωρώ ότι αξίζει για αυτά τα άτομα να καταδικάσουμε ολόκληρο το κίνημα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου πως στο παρελθόν υπήρχαν πολύ περισσότερα θέματα που έχρηζαν αντιμετώπισης, τα οποία σήμερα έχουν λυθεί, όπως για παράδειγμα η δυνατότητα σπουδών, εργασίας και η οικονομική ανεξαρτησία. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν ακόμα σοβαρά προβλήματα, ούτε πως ο φεμινισμός του 21ου αιώνα αδυνατεί να τα επιλύσει.

Αν ο τίτλος στην εικόνα που μοιράστηκε ο Φώτης ήταν "Ο κόσμος μέσα από τα μάτια κάποιου που έχει παρανοήσει/χρησιμοποιεί τον φεμινισμό", η απάντησή μου θα ήταν εντελώς διαφορετική.
Ο τίτλος όμως στρεφόταν κατά του φεμινισμού γενικά. Και ο φεμινισμός, όσο κι αν έχει διαβρωθεί στην εποχή μας, και για να απαντήσω στην ερώτησή σου, παραμένει αποτελεσματικός και δυστυχώς απαραίτητος.
Μακάρι να μην υπήρχαν άτομα που τον εκμεταλλεύονται για να σκορπίσουν μίσος. Όμως κάθε κίνημα, κάθε επανάσταση και κάθε προσπάθεια θα αντιμετωπίσει αναπόφευκτα και ακρότητες.
Αν υπήρχε τρόπος να οργανωθεί ένα κίνημα χωρίς καμία ακρότητα θα ήταν υπέροχο, αλλά τα άκρα τα προκαλούν οι άνθρωποι και τα κινήματα αποτελούνται από ανθρώπους.
Αν περιμένουμε να χαρακτηριστούν όλοι οι άνθρωποι και συνεπώς τα κινήματα από μετριοπάθεια και σύνεση, δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα στον κόσμο.
Μακάρι να υπήρχε άλλη λύση στα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε, και τα αντιμετωπίζουμε όλοι μας. Προφανώς και μπορείς να μου μιλήσεις εσύ για φεμινισμό, ζεις στην ίδια κοινωνία με εμένα και έχεις συναντήσει πολλές παρόμοιες συμπεριφορές. Ίσως όχι τις ίδιες ή τόσο βαριές, σύμφωνοι, αλλά κάθε εμπειρία μετράει και αξίζει, όσο ασήμαντη κι αν μοιάζει να είναι.

Πιστεύω επίσης πως βασιζόμενοι στα ακραία στοιχεία του κινήματος έσπευσαν πολλοί να δαιμονοποιήσουν ολόκληρο το κίνημα, με αποτέλεσμα όπως πολύ σωστά ανέφερες αμέτρητα άτομα να δηλώνουν πως δεν είναι φεμινιστές και φεμινίστριες, αλλά να στηρίζουν την ισότητα των φύλων.

Λυπάμαι πολύ για τα άδικα σχόλια που έχεις ακούσει από την κοπέλα σου, και λυπάμαι διπλά που τα σχόλια αυτά τα άκουσες από γυναίκα.
 
Top