Ανοιχτή συζήτηση του C'n'F

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Marple.jpg

Miss Marple likes that. :P
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,042 μηνύματα.
Δημιούργησε τις προϋποθέσεις για μια νίκη του εαυτού σου.
Ουρανοκατέβατη δεν έρχεται ποτέ.
Τι σε κάνει να πιστευεις ότι την ήθελα ουρανοκατέβατη και δεν πιστευα στις προυποθέσεις όταν έγραφα εκείνο το μήνυμα;
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,577 μηνύματα.
Τι σε κάνει να πιστευεις ότι την ήθελα ουρανοκατέβατη και δεν πιστευα στις προυποθέσεις όταν έγραφα εκείνο το μήνυμα;
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως πίστεψα ότι την θέλεις ουρανοκατέβατη;
΄Ενα γενικό σχόλιο ήταν που αναφερόταν σε όλους, σε σένα και σε μένα την ίδια επειδή το πιστεύω ακράδαντα αυτό που έγραψα.
Πιθανότατα να ήταν το β ενικό που σε ξένισε.
Αν σ΄ενόχλησε, μπορώ να το επαναδιατυπώσω.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,042 μηνύματα.
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως πίστεψα ότι την θέλεις ουρανοκατέβατη;
΄Ενα γενικό σχόλιο ήταν που αναφερόταν σε όλους, σε σένα και σε μένα την ίδια επειδή το πιστεύω ακράδαντα αυτό που έγραψα.
Πιθανότατα να ήταν το β ενικό που σε ξένισε.
Αν σ΄ενόχλησε, μπορώ να το επαναδιατυπώσω.
Όχι, δεν χρειάζεται. :)
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Συγγνώμη...που θα πεταχτώ (και με το μπαρδόν, δηλαδίς...:redface:), αλλά κάπου διάβασα ότι ο Ερμής γυρίζει ανάδρομος...:sorry:

Να το έχετε κατά νου, απλά...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Συγγνώμη...που θα πεταχτώ (και με το μπαρδόν, δηλαδίς...:redface:), αλλά κάπου διάβασα ότι ο Ερμής γυρίζει ανάδρομος...:sorry:

Να το έχετε κατά νου, απλά...
:laugh:

Τι να μου φταίει κι ο Ερμής. Τα δικά μου νεύρα προέρχονται και επηρεάζονται από αιτίες
πιο..."κοντινές" (βλ. συγγενείς).
Υπομονή, λίγες μέρες ακόμα...Θα περάσει κι αυτό.. :)
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
:laugh:

Τι να μου φταίει κι ο Ερμής. Τα δικά μου νεύρα προέρχονται και επηρεάζονται από αιτίες
πιο..."κοντινές" (βλ. συγγενείς).
Υπομονή, λίγες μέρες ακόμα...Θα περάσει κι αυτό.. :)
Έχεις δίκιο. Απόλυτο. Τί φταίει κι αυτός ο έρμος...

Και τα δικά μου νεύρα δε πάνε πίσω. Άσε...άσε...Μα πού θα πάει. Θα περάσει κι αυτό...
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
ΣΙΧΑΊΝΟΜΑΙ τις σχέσεις .
Γιατί πρέπει μετά από κάποιο διάστημα να θεωρείς τον άλλον δεδομένο ? Να επαναπαυεσαι και να φεύγει αυτή η ρομαντική ατμόσφαιρα??? Γιατί πρέπει να νοσταλγείς τον πρώτο καιρό ?


99,9% θα μετανιώσω που τα γράφω αλλά δεν αντέχω
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
ΣΙΧΑΊΝΟΜΑΙ τις σχέσεις .
Γιατί πρέπει μετά από κάποιο διάστημα να θεωρείς τον άλλον δεδομένο ? Να επαναπαυεσαι και να φεύγει αυτή η ρομαντική ατμόσφαιρα??? Γιατί πρέπει να νοσταλγείς τον πρώτο καιρό ?


99,9% θα μετανιώσω που τα γράφω αλλά δεν αντέχω
Μη σκας, στην πλειοψηφία τους έτσι λειτουργούν.. Τίποτα δεν είναι δεδομένο σε αυτή τη ζωή και κάποιοι το μαθαίνουν με αιφνίδιο τρόπο ( πριν λίγο έδωσα ένα τέτοιο μάθημα , κυνικό, αλλά λυτρωτικό για μένα)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,042 μηνύματα.
Μη σκας, στην πλειοψηφία τους έτσι λειτουργούν.. Τίποτα δεν είναι δεδομένο σε αυτή τη ζωή και κάποιοι το μαθαίνουν με αιφνίδιο τρόπο ( πριν λίγο έδωσα ένα τέτοιο μάθημα , κυνικό, αλλά λυτρωτικό για μένα)
Το θεμα ειναι τι πραγματικά εννοεί η Ιον γιατί αν το διαβασεις προσεκτικά έχει διπλή ή και τριπλή ερμηνεία.

Ότι επανπαύτηκε ο άλλος και την θεωρεί δεδομένη, ή οτι (και) αυτή τον θεωρεί δεδομένο και νοσταλγεί τον πρώτο καιρό, δηλαδή ότι θέλει τη συγκίνηση τις πεταλούδες του πρώτου εξαμήνου, κοινώς της τελειώνει σιγά σιγά ότι νιωθει γι αυτόν και θέλει μια καινούρια ιστορία;

Βγάζει κανείς δυο διαφορετικά συμπεράσματα ανάλογα το τι ισχύει (δεν ξέρω τι ισχυει, απλά το λέω).
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Το θεμα ειναι τι πραγματικά εννοεί η Ιον γιατί αν το διαβασεις προσεκτικά έχει διπλή ή και τριπλή ερμηνεία.

Ότι επανπαύτηκε ο άλλος και την θεωρεί δεδομένη, ή οτι (και) αυτή τον θεωρεί δεδομένο και νοσταλγεί τον πρώτο καιρό, δηλαδή ότι θέλει τη συγκίνηση τις πεταλούδες του πρώτου εξαμήνου, κοινώς της τελειώνει σιγά σιγά ότι νιωθει γι αυτόν και θέλει μια καινούρια ιστορία;

Βγάζει κανείς δυο διαφορετικά συμπεράσματα ανάλογα το τι ισχύει (δεν ξέρω τι ισχυει, απλά το λέω).
Όπως και να το ερμηνεύσουμε η θεώρηση του άλλου ως "δεδομένο /η" αργά ή γρήγορα οδηγεί στην αδιαφορία, την επανάπαυση, τη μη διεκδίκηση, την απουσία ενθουσιασμού, το ξενέρωμα εν γένει 😟
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εγώ με τον καιρό δενομαι και νιώθω πιο πολλά οπότε δεν ισχύει το δεύτερο....
 

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, λοιπόν…συγγνώμη, αν καμιά φορά αδυνατώ να διαχειριστώ τα αρνητικά μου συναισθήματα.

Είναι που κάποιοι από μας έχουμε, γενικά, συναισθήματα... 🤷
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,042 μηνύματα.
Όπως και να το ερμηνεύσουμε η θεώρηση του άλλου ως "δεδομένο /η" αργά ή γρήγορα οδηγεί στην αδιαφορία, την επανάπαυση, τη μη διεκδίκηση, την απουσία ενθουσιασμού, το ξενέρωμα εν γένει 😟
Δεν κατάλαβες τι ήθελα να σου πω. Δεν πειράζει, καθώς ήδη είχες προαποφασίσει τι θα καταλάβεις.

Τωρα καταλαβαίνεις γιατί όπως και η Ιον, άρχισα να σιχαινομαι και εγω τις σχέσεις. :bleh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ με τον καιρό δενομαι και νιώθω πιο πολλά οπότε δεν ισχύει το δεύτερο....
Αρα δεν έχεις το novelty effect που έχουν άλλες, άρα ο άλλος κάτι κάνει και γκρεμίζει τη σχέση.

Και γιατι δενεσαι περισσότερο με κατι που σε καταστρέφει σιγά σιγά; Για να πονάς περισσότερο όταν (και οχι αν) τελειώσει;

Δεν το καταλαβαινεις οτι βλάπτεις τον εαυτό σου;
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες τι ήθελα να σου πω. Δεν πειράζει, καθώς ήδη είχες προαποφασίσει τι θα καταλάβεις.

Τωρα καταλαβαίνεις γιατί όπως και η Ιον, άρχισα να σιχαινομαι και εγω τις σχέσεις. :bleh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αρα δεν έχεις το novelty effect που έχουν άλλες, άρα ο άλλος κάτι κάνει και γκρεμίζει τη σχέση.

Και γιατι δενεσαι περισσότερο με κατι που σε καταστρέφει σιγά σιγά; Για να πονάς περισσότερο όταν (και οχι αν) τελειώσει;

Δεν το καταλαβαινεις οτι βλάπτεις τον εαυτό σου;
Δε ξέρω για σας, αλλά εγώ άρχισα να σιχαίνομαι τα αδιέξοδα στα οποία οδηγούν οι σχέσεις ( και κάπου θα σχολιάσεις πως κάνω λάθος επιλογές)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top