Ανοιχτή συζήτηση του C'n'F

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Καλησπέρα και χρόνια πολλά :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,310 μηνύματα.
@RafAspa94 επειδή έδειξες ενδιαφέρον έκανα κάτι εξετάσεις επειδή είχα ένα θέμα με το στομάχι μου/ έντερο μου. Και βρέθηκε ότι έχω δυσανεξία στην γλουτένη (κοιλιοκακη). Αυτό είναι από ότι κατάλαβα αυτοάνοσο που μάλλον το έπαθα απο το άγχος μου. Θα μιλήσω την Δευτέρα με το γιατρό ώστε να μου πει το πρέπει να κάνω τώρα.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
@RafAspa94 επειδή έδειξες ενδιαφέρον έκανα κάτι εξετάσεις επειδή είχα ένα θέμα με το στομάχι μου/ έντερο μου. Και βρέθηκε ότι έχω δυσανεξία στην γλουτένη (κοιλιοκακη). Αυτό είναι από ότι κατάλαβα αυτοάνοσο που μάλλον το έπαθα απο το άγχος μου. Θα μιλήσω την Δευτέρα με το γιατρό ώστε να μου πει το πρέπει να κάνω τώρα.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Το ξέρω, το έχει η μαμά μου. Όποτε στενοχωρείται/αγχώνεται την πεθαίνει το έντερο της, με αποτέλεσμα να μην τρώει πολλά φαγητά!
Δεν είναι κάτι, απλά πρόσεχε τη διατροφή σου και κυρίως την υγεία σου, Φώτη.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξ όσων γνωρίζω, η δυσανεξία στη γλουτένη και η κοιλιοκάκη είναι δύο ξεχωριστές καταστάσεις. Και, εσφαλμένα, συγχέονται μεταξύ τους. Έτσι είχα διαβάσει, τουλάχιστον...

Η κοιλιοκάκη είναι σοβαρή αυτοάνοση ασθένεια και μπορεί να βλάψει το πεπτικό σύστημα του ατόμου...

Η δυσανεξία στη γλουτένη είναι άλλο πράγμα και έχει πιο ήπια συμπτώματα...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,310 μηνύματα.
Εξ όσων γνωρίζω, η δυσανεξία στη γλουτένη και η κοιλιοκάκη είναι δύο ξεχωριστές καταστάσεις. Και, εσφαλμένα, συγχέονται μεταξύ τους...

Η κοιλιοκάκη είναι σοβαρή αυτοάνοση ασθένεια και μπορεί να βλάψει το πεπτικό σύστημα του ατόμου...

Η δυσανεξία στη γλουτένη είναι άλλο πράγμα και έχει πιο ήπια συμπτώματα...
Έκανα εξετάσεις igG και igA. Η πρώτη βρέθηκα ότι έχω αντισώματα (αρα έχω θέμα) ενώ η igA φυσιολογική/ αρνητική. Από ότι διαβάζω στα άρθρα είναι το ίδιο όμως η δυσανεξία στη γλουτένη και η κοιλιοκακη. Σε κάθε περίπτωση θα μιλήσω με το γιατρό μου και εγώ είδη από σήμερα κόβω ψωμί, μακαρόνια με γλουτένη και μπισκότα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ξέρω, το έχει η μαμά μου. Όποτε στενοχωρείται/αγχώνεται την πεθαίνει το έντερο της, με αποτέλεσμα να μην τρώει πολλά φαγητά!
Δεν είναι κάτι, απλά πρόσεχε τη διατροφή σου και κυρίως την υγεία σου, Φώτη.
Ευχαριστώ παρά πολύ. Φοβάμαι να πω την αλήθεια.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έκανα εξετάσεις igG και igA. Η πρώτη βρέθηκα ότι έχω αντισώματα (αρα έχω θέμα) ενώ η igA φυσιολογική/ αρνητική. Από ότι διαβάζω στα άρθρα είναι το ίδιο όμως η δυσανεξία στη γλουτένη και η κοιλιοκακη. Σε κάθε περίπτωση θα μιλήσω με το γιατρό μου και εγώ είδη από σήμερα κόβω ψωμί, μακαρόνια με γλουτένη και μπισκότα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Οκ. Κι εγώ σε ιατρικό άρθρο το είχα διαβάσει, αυτό που έγραψα...

Εσύ θα ξέρεις καλύτερα...

Περαστικά Φώτη. Ό,τι καλύτερο σου εύχομαι...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,310 μηνύματα.

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Αυριο, τωρα βλέπω Mad Men me Christina Hendricks για να νυσταξω.
Τι ωραία σειρά! <3

Και μόλις τελειώσεις με το Mad Men και την εμφάνιση της Christina Hendricks, δες Handmaid's tale για την ερμηνεία τής Elisabeth Moss (Peggy Olson).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@RafAspa94 επειδή έδειξες ενδιαφέρον έκανα κάτι εξετάσεις επειδή είχα ένα θέμα με το στομάχι μου/ έντερο μου. Και βρέθηκε ότι έχω δυσανεξία στην γλουτένη (κοιλιοκακη). Αυτό είναι από ότι κατάλαβα αυτοάνοσο που μάλλον το έπαθα απο το άγχος μου. Θα μιλήσω την Δευτέρα με το γιατρό ώστε να μου πει το πρέπει να κάνω τώρα.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Μίλα με τον γιατρό σου, ακολούθα τις οδηγίες του και όλα θα πάνε καλά. :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,310 μηνύματα.
Τι ωραία σειρά! <3

Και μόλις τελειώσεις με το Mad Men και την εμφάνιση της Christina Hendricks, δες Handmaid's tale για την ερμηνεία τής Elisabeth Moss (Peggy Olson).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μίλα με τον γιατρό σου, ακολούθα τις οδηγίες του και όλα θα πάνε καλά. :)
Ευχαριστώ παρά πολύ. Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό καθώς φοβάμαι αρκετά να πω την αλήθεια. Από τους τρεις δείκτες που μετράνε την δυσανεξία στην γλουτένη μόνο ο ένας (iGg) ήταν θετικός, οι άλλοι δυο ήταν μια χαρά αρνητικοί όπως και όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μου.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Τι ωραία σειρά! <3

Και μόλις τελειώσεις με το Mad Men και την εμφάνιση της Christina Hendricks, δες Handmaid's tale για την ερμηνεία τής Elisabeth Moss (Peggy Olson).


Το Handmaid's Tale το εχω ηδη φτασει μεχρι εκει που έχει φτάσει.

Και μαλιστα μου έχει μεινει τραύμα με αυτη τη σειρά.

Πριν χωρίσω με την συγχωρεμενη πέρσι, μου έκανε γκρινια, χωρίς να το έχει δει καν,γιατί το έβλεπα και για ποιο λόγο το έβλεπα και διάφορα περίεργα. (Ή μια άλλη μέρα που άκουγα το Defence of Moscow των Sabaton το τραγούδι, ειρωνευόταν "απο ποτε σ ενδιαφέρουν εσένα οι Ρώσοι;" :wacko:)

Έβλεπα τα επεισόδια πιεσμένος. Χριστέ μου γλίτωσα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ευχαριστώ παρά πολύ. Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό καθώς φοβάμαι αρκετά να πω την αλήθεια. Από τους τρεις δείκτες που μετράνε την δυσανεξία στην γλουτένη μόνο ο ένας (iGg) ήταν θετικός, οι άλλοι δυο ήταν μια χαρά αρνητικοί όπως και όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μου.
Από πότε σπουδάζεις ιατρική ?
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Από πότε σπουδάζεις ιατρική ?
Μη γινεσαι τετοιος. Ούτε εσυ σπουδάζεις οικονομικά αλλά μια χαρά το παίζεις μεγαλοεπενδυτής. Και δεν στην έχει πει ούτε ο Φώτης ούτε εγω.

Τον Φώτη δεν θα τον ξαναπειράξεις έτσι. :)

Μόνο εγω θα τον πειράζω για την Βρετανική Αυτοκρατορία.:devil:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,310 μηνύματα.
Από πότε σπουδάζεις ιατρική ?
Οι εξετάσεις δίπλα σου γράφουν ποια είναι τα φυσιολογικά όρια. Όλες είναι μέσα από αυτά εκτός από την igG.

Αν δεν θέλεις να βοηθήσεις απλά μην γράφεις.
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Ευχαριστώ παρά πολύ. Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό καθώς φοβάμαι αρκετά να πω την αλήθεια. Από τους τρεις δείκτες που μετράνε την δυσανεξία στην γλουτένη μόνο ο ένας (iGg) ήταν θετικός, οι άλλοι δυο ήταν μια χαρά αρνητικοί όπως και όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μου.
Κάνε την χάρη στον εαυτό σου και μη διαβάζεις διάφορα άρθρα. Σου το λέει κάποια που το εξασκεί πάρα πολύ αυτό το σπορ, και πάντα καταλήγει στο "καλέστε τον συμβολαιογράφο, ήρθε η ώρα για την διαθήκη μου". Ε, όπως φαίνεται, ακόμα εδώ είμαι, και θα σας θάψω όλους, απαίσια στρουμφάκια.

Το Handmaid's Tale το εχω ηδη φτασει μεχρι εκει που έχει φτάσει.

Και μαλιστα μου έχει μεινει τραύμα με αυτη τη σειρά.

Πριν χωρίσω με την συγχωρεμενη πέρσι, μου έκανε γκρινια, χωρίς να το έχει δει καν,γιατί το έβλεπα και για ποιο λόγο το έβλεπα και διάφορα περίεργα. (Ή μια άλλη μέρα που άκουγα το Defence of Moscow των Sabaton το τραγούδι, ειρωνευόταν "απο ποτε σ ενδιαφέρουν εσένα οι Ρώσοι;" :wacko:)

Έβλεπα τα επεισόδια πιεσμένος. Χριστέ μου γλίτωσα.
Πω, να μην σου προτείνει ένας άνθρωπος κάτι. Όοοοχι. Θα πρέπει ήδη να το έχεις ήδη δει.

Για τα σχόλια τής συχωρεμένης, δεν θα πω κάτι, γιατί ήταν κομμάτι σου και κάτι που αγάπησες, οπότε ας μείνουμε στο "ουδέν σχόλιον". :worry:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,310 μηνύματα.
Κάνε την χάρη στον εαυτό σου και μη διαβάζεις διάφορα άρθρα. Σου το λέει κάποια που το εξασκεί πάρα πολύ αυτό το σπορ, και πάντα καταλήγει στο "καλέστε τον συμβολαιογράφο, ήρθε η ώρα για την διαθήκη μου". Ε, όπως φαίνεται, ακόμα εδώ είμαι, και θα σας θάψω όλους, απαίσια στρουμφάκια.


Πω, να μην σου προτείνει ένας άνθρωπος κάτι. Όοοοχι. Θα πρέπει ήδη να το έχεις ήδη δει.

Για τα σχόλια τής συχωρεμένης, δεν θα πω κάτι, γιατί ήταν κομμάτι σου και κάτι που αγάπησες, οπότε ας μείνουμε στο "ουδέν σχόλιον". :worry:
Ευχαριστώ παρά πολύ για το ενδιαφέρον . Αυτό είναι αυτοάνοσο από ότι κατάλαβα και περνάει με τον καιρό. Θα μιλήσω τη Δευτέρα με τον γιατρό.

Αύριο θα πάω να αγοράσω μακαρόνια Gluten free.😁😁
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Ευχαριστώ παρά πολύ για το ενδιαφέρον . Αυτό είναι αυτοάνοσο από ότι κατάλαβα και περνάει με τον καιρό. Θα μιλήσω τη Δευτέρα με τον γιατρό.

Αύριο θα πάω να αγοράσω μακαρόνια Gluten free.😁😁
Τα αυτοάνοσα δεν περνάνε, δεν θεραπεύονται ποτέ. Έχουν περιόδους ύφεσης κι έξαρσης. Σίγουρα θα βοηθήσει πάρα πολύ η διατροφή, ώστε να μην το πυροδοτείς, αλλά μάλλον θα ισχύει κι εδώ ότι επηρεάζει και το ψυχολογικό.

Περισσότερα κι ακριβέστερα θα σου πει ο γιατρός σου. Πραγματικά, μην πανικοβάλλεσαι από τώρα. Θα δεις πως άδικα έβαζες τα χειρότερα στο νου σου.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Κάνε την χάρη στον εαυτό σου και μη διαβάζεις διάφορα άρθρα. Σου το λέει κάποια που το εξασκεί πάρα πολύ αυτό το σπορ, και πάντα καταλήγει στο "καλέστε τον συμβολαιογράφο, ήρθε η ώρα για την διαθήκη μου". Ε, όπως φαίνεται, ακόμα εδώ είμαι, και θα σας θάψω όλους, απαίσια στρουμφάκια.

Εγω να δεις το κανα παλιά. Μετα το κοψα μαχαίρι.

Σε φάση πονοκοιλος κατω δεξιά χαμηλα, λεω ωχ την κατσαμε καμια σκωληκ..σκωληκ.. ΣΚΟΛΥΚΟΥΔΥΤΥΔΑ (ε αει σιχτιρ θα κατσω να σκεφτομαι πως γράφεται). Αμέσως ονμεδ, ιατρονετ και οτι ιατρικο σαιτ.

Συμπτώματα:

Καρκίνος

Πονόδοντος, πάλι τα ίδια. Συμπτώματα: Καρκίνος
Πονοκέφαλος, παλι τα ίδια. Συμπτώματα: Ογκος στον εγκέφαλο.


Ε μετα το κοψα μαχαιρι και συνιστω και στον καθενα που το κανει να ΜΗΝ το κανει. Ειδαλλως ο καθεις θα ηταν γιατρος του εαυτου του και οι γιατροι θα ειχαν βγει στην ανεργία.

Πονάς; Στον γιατρό.

Πω, να μην σου προτείνει ένας άνθρωπος κάτι. Όοοοχι. Θα πρέπει ήδη να το έχεις ήδη δει.

Πρότεινε κατι άλλο να δουμε αν θα το χω δει.

Εσυ γιατί δεν πας να δεις την ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΣΕΙΡΑ;;;;

Για τα σχόλια τής συχωρεμένης, δεν θα πω κάτι, γιατί ήταν κομμάτι σου και κάτι που αγάπησες, οπότε ας μείνουμε στο "ουδέν σχόλιον". :worry:
Και πολύ καλά κάνεις. Ούτε γω θα πω άλλα.

Είμαι πολύ καλύτερα.
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Εγω να δεις το κανα παλιά. Μετα το κοψα μαχαίρι.

Σε φάση πονοκοιλος κατω δεξιά χαμηλα, λεω ωχ την κατσαμε καμια σκωληκ..σκωληκ.. ΣΚΟΛΥΚΟΥΔΥΤΥΔΑ (ε αει σιχτιρ θα κατσω να σκεφτομαι πως γράφεται). Αμέσως ονμεδ, ιατρονετ και οτι ιατρικο σαιτ.

Συμπτώματα:

Καρκίνος

Πονόδοντος, πάλι τα ίδια. Συμπτώματα: Καρκίνος
Πονοκέφαλος, παλι τα ίδια. Συμπτώματα: Ογκος στον εγκέφαλο.


Ε μετα το κοψα μαχαιρι και συνιστω και στον καθενα που το κανει να ΜΗΝ το κανει. Ειδαλλως ο καθεις θα ηταν γιατρος του εαυτου του και οι γιατροι θα ειχαν βγει στην ανεργία.

Πονάς; Στον γιατρό.

Άνετα θα μπορούσα να το έχω γράψει, άνετα. Αλλά το κακό είναι ότι έχει χαλάσει ο σκληρός και οι σκέψεις γεννιούνται αβίαστα και αβασάνιστα. Τα καταφέρνω μια χαρά και χωρίς τη βοήθειά τους. :crazy:

Άμα πάθετε κάτι, να έρθετε να μου το πείτε, πάντως. Μη φοβηθείτε. Η δημιουργικότητά μου μεγαλουργεί μόνο πάνω μου.

Πρότεινε κατι άλλο να δουμε αν θα το χω δει.

Εσυ γιατί δεν πας να δεις την ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΣΕΙΡΑ;;;;
Ποια είναι αυτή;

Τι να κάνω; Είπα να παίξω με κάτι καινούριο, μπας και δεν το 'χεις δει. Συνηθίζω να βλέπω τις ολοκληρωμένες, για να μην με τρώει η αγωνία και να μην ξεχνάω τι έχω δει, και καταλήγω τελευταία και καταϊδρωμένη. Όλοι τα 'χουν δει.

Μερικές που μου έρχονται τώρα:

-Oz
-Vis a vis
-Wentworth
-Mr Mercedes
-Damages
-Utopia

Κάτι six feet under, the wire, sopranos... τα θεωρώ δεδομένα, οπότε δεν τ' αναφέρω.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.
Αα εντάξει δεν είμαι η μόνη που αναζητεί τα συμπτώματά της στο ίντερνετ και την βγάζουν ετοιμοθάνατη :laugh:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top