Ανοιχτή συζήτηση του C'n'F

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Οτι υπάρχει τόσο ενδιαφέρον για την "εξαφάνιση" της Εβανς με ξεπερνά.

Υ. Γ Δεν εισαι ούτε η πρώτη και λογικά ούτε η τελευταία που ρωτά
Μα ξεχνιέται ποτέ; :happy: Η Evanescence είναι "μορφή"! Τι μορφή, θρύλος θα έλεγα.
Έχει, κατά καιρούς, αφήσει έντονα τα σημάδια της.:rolleyes:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

2859a3fd9a.gif
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,885 μηνύματα.
Μια διαφορετική, θλιβερή Τσικνοπέμπτη.
Νιώθω διάχυτη την ανησυχία στην ατμόσφαιρα, παρότι κλείνουμε το ματάκι στη ρουτίνα για να μας καθυσυχάζει οτι στο τέλος όλα θα πάνε καλά.
Κι όμως η Ουκρανία δεν είναι τόσο μακρυά. Και λίγο-πολύ, όλοι έχουμε ακούσει τι συνήθως επακολουθεί,
όταν "το σπίτι του γείτονα καίγεται". :/:
Τσικνοπέμπτη σήμερα, μυρίζει μπαρούτι και τσικνίζουν με ανθρώπινο κρέας οι ενεργειο-πετρελαιάδες και οι έμποροι όπλων, όποια εθνικότητα κι αν έχουν.
Κι εγώ θα ανατρέξω και σήμερα στο λόγο του αγαπημένου μου Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα: "Εγώ πάντα θα είμαι στο πλευρό αυτών που δεν έχουν τίποτα και στους οποίους δεν επιτρέπεται καν να απολαύσουν ειρηνικά το τίποτα που έχουν".

1645772950081.png

(Η φωτό του Patrick Joust, Baltimore, USA)
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό πάλι...να μπαίνω σε μερικά sites να διαβάσω κάτι και να πέφτω, εδώ και μέρες, πάνω σε κάποιον Μαυρίκιο Μαυρικίου (;;;!!!) και σε κάποια Ιλάειρα...με ξεπερνάει...

Την κατάντια μας...μέσα... :upside:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,450 μηνύματα.
Μα ξεχνιέται ποτέ; :happy: Η Evanescence είναι "μορφή"! Τι μορφή, θρύλος θα έλεγα.
Έχει, κατά καιρούς, αφήσει έντονα τα σημάδια της.:rolleyes:
Καλά ναι αυτό αληθεύει, όπως άλλωστε προείπα. Απλά μου έκανε/κάνει εντύπωση πόσοι πολλοί την αναζήτησαν και δεν μπορώ να αναλογιστω και πόσους άλλους μπορεί να έχει απασχολήσει και απλά να μην έχουν ρωτήσει.

Αυτά :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάνω οτι δε διαβασα αυτά που γράφτηκαν στις Σκέψεις :upside:
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,274 μηνύματα.
Άλλη μια μέρα μοναξιάς. Ξέρω ότι είχα δίκιο που αμφέβαλλα για τους "φίλους " μου.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άλλη μια μέρα μοναξιάς. Ξέρω ότι είχα δίκιο που αμφέβαλλα για τους "φίλους " μου.
Τουλάχιστον, αμφιβάλλεις μόνο για τους φίλους σου. Κάτι είναι κι αυτό...

Μεγαλώνοντας, θ΄αμφιβάλλεις και για πολλά άλλα... :upside:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,274 μηνύματα.
Τουλάχιστον, αμφιβάλλεις μόνο για τους φίλους σου. Κάτι είναι κι αυτό...

Μεγαλώνοντας, θ΄αμφιβάλλεις και για πολλά άλλα... :upside:
Πες μου αν έχω άδικο. Ο καλύτερος φίλος μου την περίοδο των εξετάσεων έπαιρνε κάθε μέρα ώστε να διαβάζουμε μαζί και να του λύνω απορίες. Εδώ και 10 μέρες που έχει τελειώσει η εξεταστική δεν πήρε κανένα τηλέφωνο, ούτε έστειλε ένα μήνυμα να δει τι κάνω. Εγώ του έστειλα 2 φορές.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πες μου αν έχω άδικο. Ο καλύτερος φίλος μου την περίοδο των εξετάσεων έπαιρνε κάθε μέρα ώστε να διαβάζουμε μαζί και να του λύνω απορίες. Εδώ και 10 μέρες που έχει τελειώσει η εξεταστική δεν πήρε κανένα τηλέφωνο, ούτε έστειλε ένα μήνυμα να δει τι κάνω. Εγώ του έστειλα 2 φορές.
Ένα...ένα...

Κατά πρώτον, αν μιλάμε για τον καλύτερο σου φίλο, δεν είναι ανάγκη να σε παίρνει τηλέφωνο, κάθε μέρα, για να σου αποδείξει το ποιός είναι. Εφόσον είναι ο καλύτερος (συ είπας...), σημαίνει ότι η φιλία σας έχει δοκιμαστεί. Και αντέχει. Με τους καλύτερους μας φίλους...τυχαίνει ν΄ αργούμε να μιλήσουμε ή να ειδωθούμε. Μα γνωρίζουμε (και γνωρίζουν...) ότι είμαστε εκεί γι΄ αυτούς και αυτοί για εμάς. Κάπως έτσι, πάει το πράμα... ;)

Κατά δεύτερον, τον ρώτησες ευθέως ; Αυτό που τώρα ρωτάς, το ρώτησες σ΄ αυτόν ; Στα ίσα...ξεκάθαρα... :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,274 μηνύματα.
Ένα...ένα...

Κατά πρώτον, αν μιλάμε για τον καλύτερο σου φίλο, δεν είναι ανάγκη να σε παίρνει τηλέφωνο, κάθε μέρα, για να σου αποδείξει το ποιός είναι. Εφόσον είναι ο καλύτερος (συ είπας...), σημαίνει ότι η φιλία σας έχει δοκιμαστεί. Και αντέχει. Με τους καλύτερους μας φίλους...τυχαίνει ν΄ αργούμε να μιλήσουμε ή να ειδωθούμε. Μα γνωρίζουμε (και γνωρίζουν...) ότι είμαστε εκεί γι΄ αυτούς και αυτοί για εμάς. Κάπως έτσι πάει το πράγμα... ;)

Κατά δεύτερον, τον ρώτησες ευθέως ; Αυτό που τώρα ρωτάς, το ρώτησες σ΄ αυτόν ; Στα ίσα...ξεκάθαρα... :)
Ναι είναι ο καλύτερος φίλος μου, βγαίνουμε συχνά μαζί, μιλάμε για όλα τα θέματα (από πολιτικά μέχρι για κοπέλες κτλ), διαβάζαμε μαζί στο εξάμηνο. Όμως με πλήγωσε η συμπεριφορά του τώρα καθώς 10 μέρες και δεν έστειλε ούτε ένα μήνυμα να δει αν είμαι οκ.

Δεν του είπα κάτι ώστε να μην το προσβάλω. Του είπα απλά που χάθηκες και μου είπε ότι τρέχει με κάτι υποχρεώσεις.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι είναι ο καλύτερος φίλος μου, βγαίνουμε συχνά μαζί, μιλάμε για όλα τα θέματα (από πολιτικά μέχρι για κοπέλες κτλ), διαβάζαμε μαζί στο εξάμηνο.
Ωραίο μού ακούγεται αυτό. Ωραίο...δέσιμο...
Όμως με πλήγωσε η συμπεριφορά του τώρα καθώς 10 μέρες και δεν έστειλε ούτε ένα μήνυμα να δει αν είμαι οκ.
Και τον "σταυρώνεις" γιατί 10 μέρες δεν έστειλε μήνυμα ; Από αυτό θα τον κρίνεις ή από όλα αυτά που παραπάνω περιέγραψες ; Τα πολύ ωραία ;
Δεν του είπα κάτι ώστε να μην το προσβάλω. Του είπα απλά που χάθηκες και μου είπε ότι τρέχει με κάτι υποχρεώσεις.
Μήπως, λοιπόν, απλά να τον πιστέψεις ; Και να του δώσεις το χρονικό εκείνο περιθώριο (που ο καθένας έχει ανάγκη...) να τελειώσει με ό,τι τον απασχολεί και να σου στείλει μήνυμα ή να σε πάρει τηλ. ;

Σε κάθε περίπτωση, με τον καλύτερο μας φίλο...δεν έχουμε δισταγμούς, του στυλ "θα τον προσβάλω" κ.λπ. Ρωτάμε, ευθέως...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,274 μηνύματα.
Ωραίο μού ακούγεται αυτό. Ωραίο...δέσιμο...

Και τον "σταυρώνεις" γιατί 10 μέρες δεν έστειλε μήνυμα ; Από αυτό θα τον κρίνεις ή από όλα αυτά που παραπάνω περιέγραψες ; Τα πολύ ωραία ;

Μήπως, λοιπόν, απλά να τον πιστέψεις ; Και να του δώσεις το χρονικό εκείνο περιθώριο (που ο καθένας έχει ανάγκη...) να τελειώσει με ό,τι τον απασχολεί και να σου στείλει μήνυμα ή να σε πάρει τηλ. ;

Σε κάθε περίπτωση, με τον καλύτερο μας φίλο...δεν έχουμε δισταγμούς, του στυλ "θα τον προσβάλω" κ.λπ. Ρωτάμε, ευθέως...
Ίσως έχεις δίκιο, απλά είμαι άτομο που φοβάται ότι θα μείνει μόνος του. Όλα τα ωραία τελειώνουν σε αυτήν την ζωή και δεν ξέρω αν μπορώ να αντέξω άλλη μοναξιά καθώς μέχρι και πριν μπω στο πανεπιστήμιο δεν είχα κανέναν φίλο στα σχολικά μου χρόνια. Με την είσοδο μου στο πανεπιστήμιο άρχισα να κάνω παρέες με 4 παιδιά, με τον φίλο μου όμως αυτόν τον έχω σαν δεύτερο αδερφό μου. Δηλαδή ενώ με τα υπόλοιπα παιδιά θα βγω για κανέναν καφέ και θα μιλάμε για το πανεπιστήμιο κτλ με το παιδί αυτό θα βγω για φαγητό, ποτό και όπου αλλού φαντάζεσαι, θα μιλήσω άνετα για προσωπικά μου θέματα (κοπέλες, επαγγελματική σταδιοδρομία κτλ), θα τσακωθούμε και μετά από λίγο θα γελάμε σαν να μην συμβαινει τιποτα . Μπορεί να είναι απόλυτα φυσιολογική η συμπεριφορά του όμως φοβάμαι μην φύγει μετά το τέλος του πανεπιστήμιου, όπως θα κάνουν και πολλά άλλα άτομα που τώρα μου μιλάνε.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ίσως έχεις δίκιο, απλά είμαι άτομο που φοβάται ότι θα μείνει μόνος του. Όλα τα ωραία τελειώνουν σε αυτήν την ζωή και δεν ξέρω αν μπορώ να αντέξω άλλη μοναξιά καθώς μέχρι και πριν μπω στο πανεπιστήμιο δεν είχα κανέναν φίλο στα σχολικά μου χρόνια. Με την είσοδο μου στο πανεπιστήμιο άρχισα να κάνω παρέες με 4 παιδιά, με τον φίλο μου όμως αυτόν τον έχω σαν δεύτερο αδερφό μου. Δηλαδή ενώ με τα υπόλοιπα παιδιά θα βγω για κανέναν καφέ και θα μιλάμε για το πανεπιστήμιο κτλ με το παιδί αυτό θα βγω για φαγητό, ποτό και όπου αλλού φαντάζεσαι, θα μιλήσω άνετα για προσωπικά μου θέματα (κοπέλες, επαγγελματική σταδιοδρομία κτλ), θα τσακωθούμε και μετά από λίγο θα γελάμε σαν να μην συμβαινει τιποτα . Μπορεί να είναι απόλυτα φυσιολογική η συμπεριφορά του όμως φοβάμαι μην φύγει μετά το τέλος του πανεπιστήμιου, όπως θα κάνουν και πολλά άλλα άτομα που τώρα μου μιλάνε.
Μπορώ να κατανοήσω αυτό που λες. Το σέβομαι...

Από την άλλη, γνώμη μου είναι, να μην αφήνεις το φόβο να επισκιάζει όλο αυτό το πολύ ωραίο που υπάρχει ανάμεσά σας. Να ζεις στο παρόν, χτίζοντας τη φιλία σας όλο και περισσότερο και αν είναι γερή...θα είναι απ΄ αυτές που θ΄ αντέξουν, στο χρόνο...

Είναι ωραίο, είναι πολύ ωραίο, όλο αυτό που περιγράφεις. Μην αφήνεις τις αρνητικές σκέψεις να το επισκιάζουν... <3
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,274 μηνύματα.
Μπορώ να κατανοήσω αυτό που λες. Το σέβομαι...

Από την άλλη, γνώμη μου είναι, να μην αφήνεις το φόβο να επισκιάζει όλο αυτό το πολύ ωραίο που υπάρχει ανάμεσά σας. Να ζεις στο παρόν, χτίζοντας τη φιλία σας όλο και περισσότερο και αν είναι γερή...θα είναι απ΄ αυτές που θ΄ αντέξουν, στο χρόνο...

Είναι ωραίο, είναι πολύ ωραίο, όλο αυτό που περιγράφεις. Μην αφήνεις τις αρνητικές σκέψεις να το επισκιάζουν... <3
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Μακάρι γιατί και εγώ το θέλω πολύ. Δεν ζητάω τίποτα από το φίλο μου, δηλαδή ωραία και τα δώρα που ανταλλάσουμε μεταξύ μας, ωραία και τα κεράσματα αλλά αυτό που πραγματικά με γεμίζει είναι αυτή η παρέα/ συντροφιά που υπάρχει. Στα σχολικά μου χρόνια γνώρισα μόνο κακία και ζήλια εναντίον μου και άτομα επιφανειακά. Στο πανεπιστήμιο είδα αυτό το κλίμα να αλλάζει προς το καλύτερο απλά εγώ δεν μπορώ να το διαχειριστώ αποτελεσματικά.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
Μια χαρά τα πήγες με τον ενικό, στην αρχή. Μην μου τ΄ αλλάζεις, τώρα... :P

Χριστίνα, σκέτο. Και ενικός, παρακαλώ...:)
Μακάρι γιατί και εγώ το θέλω πολύ. Δεν ζητάω τίποτα από το φίλο μου, δηλαδή ωραία και τα δώρα που ανταλλάσουμε μεταξύ μας, ωραία και τα κεράσματα αλλά αυτό που πραγματικά με γεμίζει είναι αυτή η παρέα/ συντροφιά που υπάρχει. Στα σχολικά μου χρόνια γνώρισα μόνο κακία και ζήλια εναντίον μου και άτομα επιφανειακά. Στο πανεπιστήμιο είδα αυτό το κλίμα να αλλάζει προς το καλύτερο απλά εγώ δεν μπορώ να το διαχειριστώ αποτελεσματικά.
Ζήσε το, λοιπόν. Μια χαρά το πας. Μια χαρά το πάτε. Απ΄ ό,τι φαίνεται, απολαμβάνετε και οι δυο, εξίσου, τη φιλία σας και αυτό μόνο καλό είναι...

Ζήσε το, διώχνε τις αρνητικές σκέψεις μακριά, μείνε ο εαυτός σου και όλα θα πάνε καλά...
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ίσως έχεις δίκιο, απλά είμαι άτομο που φοβάται ότι θα μείνει μόνος του. Όλα τα ωραία τελειώνουν σε αυτήν την ζωή και δεν ξέρω αν μπορώ να αντέξω άλλη μοναξιά καθώς μέχρι και πριν μπω στο πανεπιστήμιο δεν είχα κανέναν φίλο στα σχολικά μου χρόνια.
Ίσως να έχεις πάντα κατά νου τις γνωριμίες και να είσαι ανοιχτός σε αυτές όσο γίνεται για να μην απομονωθείς . Πολλοί έχουν και ιδιαιτερότητες και δεν έχουν τη στρωτή ζωή που είχαν πάντα άλλοι με φίλους, επαφές και όλα δεδομένα και να χρειάζεται μια επαγρύπνηση και μια προσπάθεια εφ' όρου ζωής . Και γιατί οι άνθρωποι είναι περαστικοί και χάνονται πολλές φορές , παρά ότι θα βρούμε και κάποιον και θα γίνει ο παντοτινός μας φίλος .
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,274 μηνύματα.
Όλα είναι μάταια σκέφτομαι σε αυτή την ζωή. Πόλεμοι γίνονται παντού, ασθένειες σκοτώνουν εκατομμύρια ανθρώπους καθημερινά. Ποιος ο λόγος να προσπαθείς σε αυτή την ζωή αν όλα φτάνουν στο τέλος τους κάποια στιγμή;;
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Όλα είναι μάταια σκέφτομαι σε αυτή την ζωή. Πόλεμοι γίνονται παντού, ασθένειες σκοτώνουν εκατομμύρια ανθρώπους καθημερινά. Ποιος ο λόγος να προσπαθείς σε αυτή την ζωή αν όλα φτάνουν στο τέλος τους κάποια στιγμή;;
Δεν είναι καλό να φτάνουμε στα άκρα. Ούτε η μεν "ματαιότητα" ούτε η δε "θέλω πάντα περισσότερα" υπό την έννοια τής απληστίας. Κι οι δύο κάτι χάνουν, Φώτη. Επειδή τα σάβανα δεν έχουν τσέπες, καλό είναι να προσπαθούμε για μια αξιοπρεπή καθημερινότητα, αλλά να εστιάζουμε σε άλλα που 'ναι σημαντικότερα στη ζωή, και που πολλές φορές δεν έχουν καμιά χρηματική αξία. Αυτά είναι που μας κάνουν να νιώθουμε ζωντανοί και χορτάτοι. Το να είμαστε δεμένοι με τον υλισμό, τον εγωισμό τής επιτυχίας κλπ κλπ μας απομακρύνει απ' τον στόχο. Κι εάν δεν συμβαίνει πάντα αυτό, τότε παρατηρείται τις περισσότερες φορές. Βέβαια, κάποιοι ζουν για την δόξα και τα τοιαύτα. Το πού βλέπεις να γέρνει η ζυγαριά, κρίνει εν τέλει το πού θα ταχθείς κι εσύ ο ίδιος. Με τα όποια θετικά και τα όποια αρνητικά.

edit. Να προσθέσω πως, όταν ξεκαθαρίζεις μέσα σου το πού θες ν' ανήκεις, τότε έχεις έναν στόχο, νιώθεις ότι δεν είναι όλα μάταια. Αλλά, στο φινάλε, έτσι είναι η ζωή για οτιδήποτε: όπως έρχεται, έτσι και φεύγει. Η διαφορά έγκειται στο πόσο γεμάτος νιώθεις με τις επιλογές σου και τι έχει αφήσει το πέρασμά σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,450 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Κάνει και τίποτα άλλο :bleh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Επαθα Ιων. Μήπως θα μπορούσα να έχω μια επεξήγηση; :redface:
Είναι που προοιωνίζεται οτι θα αγοράζουμε τα καύσιμα με τέτοιες συνθήκες. :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top