Ανοιχτή συζήτηση του C'n'F

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα ΠΩΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΌΤΙ ΕΧΕ(ΙΣ/ΕΤΕ) ΞΕΠΕΡΆΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΊΑ???
Για να είσαι μέσα, λοιπόν, αποφεύγεις να ρωτάς ηλικίες...
κ γτ μιας γυναίκας?
Για γυναίκες μιλάμε. Το ίδιο, φυσικά, ισχύει και για τους άντρες...
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Παιδιά κανένα παιδί που κάνω παρέα από το πανεπιστήμιο δεν έχει τα ίδια ενδιαφέροντα με εμένα. Εμένα μου αρέσει να κάνω financial statements μεγάλων επιχειρήσεων, να αναλύω το ΑΕΠ διαφόρων χωρων, χρηματιστήριο κτλ. Κανενας όμως δεν ενδιαφέρεται για αυτά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Παιδιά κανένα παιδί που κάνω παρέα από το πανεπιστήμιο δεν έχει τα ίδια ενδιαφέροντα με εμένα. Εμένα μου αρέσει να κάνω financial statements μεγάλων επιχειρήσεων, να αναλύω το ΑΕΠ διαφόρων χωρων, χρηματιστήριο κτλ. Κανενας όμως δεν ενδιαφέρεται για αυτά.
Αφού αυτό σπουδάζουν δεν τους ενδιαφέρει ?
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,646 μηνύματα.
Παιδιά κανένα παιδί που κάνω παρέα από το πανεπιστήμιο δεν έχει τα ίδια ενδιαφέροντα με εμένα. Εμένα μου αρέσει να κάνω financial statements μεγάλων επιχειρήσεων, να αναλύω το ΑΕΠ διαφόρων χωρων, χρηματιστήριο κτλ. Κανενας όμως δεν ενδιαφέρεται για αυτά.
Για ποια πράγματα ενδιαφέρονται; Για γκόμενες και μπάλα; :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Για ποια πράγματα ενδιαφέρονται; Για γκόμενες και μπάλα; :P
Για γκόμενές, αυτοκίνητα, Playstation κτλ. Προφανώς μιλάω και εγώ για αυτά όμως κανενας δεν ενδιαφέρεται για τα δικά μου χόμπι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αφού αυτό σπουδάζουν δεν τους ενδιαφέρει ?
Έκανα ντε αυτό λέω και εγώ, είμαστε οικονομικό τμήμα και δεν αγαπούν την οικονομία.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Για γκόμενές, αυτοκίνητα, Playstation κτλ. Προφανώς μιλάω και εγώ για αυτά όμως κανενας δεν ενδιαφέρεται για τα δικά μου χόμπι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Έκανα ντε αυτό λέω και εγώ, είμαστε οικονομικό τμήμα και δεν αγαπούν την οικονομία.
Υπάρχουν κι άλλα μέρη να κοινωνικοποιηθεις κ να βρεις άτομα που να ταιριάζετε
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Υπάρχουν κι άλλα μέρη να κοινωνικοποιηθεις κ να βρεις άτομα που να ταιριάζετε
Που αλλού?? Καθώς μόνο στο πανεπιστήμιο πάω τα τελευταία 2,5 χρόνια άρα με αυτά τα άτομα έρχομαι σε επαφη.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Με στεναχωρεί που σήμερα τα παιδιά σπουδάζουν κάτι χωρίς να το αγαπάνε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,111 μηνύματα.
Με στεναχωρεί που σήμερα τα παιδιά σπουδάζουν κάτι χωρίς να το αγαπάνε.
Μπορείς να αγαπάς κάτι και χωρίς να ζείς και να αναπνέεις μόνο γι αυτό.

Κι εμενα αν με ρωτήσεις για τα οικονομικά, θα σου πω οτι είναι η "Τέχνη της Μαιμούς", με την έννοια ότι και μια μαιμου να έβαζες, καλύτερη πρόβλεψη θα έκανε και καλύτερα οικονομικά μοντέλα θα έφτιαχνε.

Απο τη μια είναι πολύ καλό αυτό που κάνεις, ειδικά με τα financial statements και εννοείται θα πας για πιστοποίηση ACCA άνετα αφου το χεις κάψα.

Απο την άλλη κάνε και καμια αγκαλίτσα σε καμια κοπελα να ρθεις στα ίσα σου. Βρες κανα χόμπι άλλο να κοινωνικοποιηθείς με δυο τρεις φίλους.

Καλά τα οικονομικά αλλά μη σε καταπιούν κι όλας. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να αφεθείς και να μειώσεις την απόδοσή σου ακαδημαικά.

Αλλά όταν σε ρωτάνε ποια πράγματα σου αρέσουν να μην έχεις να λες μόνο "τα US-GAAP, τα IFRS και τα ETFs", αλλά και "το μπιλιάρδο, τα βιβλία-ποίηση, η ροκ μουσική" φερ ειπείν.



Όλα σε ισορροπία πρέπει να είναι. Αμα ο άνθρωπος ενεργεί μονομερώς, ενεργεί ανισόρροπα και γίνεται δυστυχισμένος.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Μπορείς να αγαπάς κάτι και χωρίς να ζείς και να αναπνέεις μόνο γι αυτό.

Κι εμενα αν με ρωτήσεις για τα οικονομικά, θα σου πω οτι είναι η "Τέχνη της Μαιμούς", με την έννοια ότι και μια μαιμου να έβαζες, καλύτερη πρόβλεψη θα έκανε και καλύτερα οικονομικά μοντέλα θα έφτιαχνε.

Απο τη μια είναι πολύ καλό αυτό που κάνεις, ειδικά με τα financial statements και εννοείται θα πας για πιστοποίηση ACCA άνετα αφου το χεις κάψα.

Απο την άλλη κάνε και καμια αγκαλίτσα σε καμια κοπελα να ρθεις στα ίσα σου. Βρες κανα χόμπι άλλο να κοινωνικοποιηθείς με δυο τρεις φίλους.

Καλά τα οικονομικά αλλά μη σε καταπιούν κι όλας. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να αφεθείς και να μειώσεις την απόδοσή σου ακαδημαικά.

Αλλά όταν σε ρωτάνε ποια πράγματα σου αρέσουν να μην έχεις να λες μόνο "τα US-GAAP, τα IFRS και τα ETFs", αλλά και "το μπιλιάρδο, τα βιβλία-ποίηση, η ροκ μουσική" φερ ειπείν.



Όλα σε ισορροπία πρέπει να είναι. Αμα ο άνθρωπος ενεργεί μονομερώς, ενεργεί ανισόρροπα και γίνεται δυστυχισμένος.
Έχεις δίκιο απλά κάνω παρέα με παιδιά που δεν ξέρουν κυριολεκτικά πόσο είναι το ΑΕΠ της Ελλάδας, τι είναι το αποτέλεσμα χρήσης, το ισοζύγιο κτλ. Θα μου πεις τόσο πολύ με ενοχλεί αυτο;; Ναι με ενοχλεί καθώς δεν μπορώ να μιλήσω με κάποιον για τα δικά μου χόμπι. Μιλάω με τον φίλο μου για ότι θέλει εκείνος (κοπέλες, PS κτλ), όμως όταν μιλάω εγώ για επιχειρήσεις ή στέλνω μερικά Financial statements που έχω και μερικά στοιχεία που φτιάχνω σε Excel για μεγάλες πολυεθνικές απλά λένε ότι τάχα τα διάβασαν μέσα σε 5 λεπτά, η απλά δεν απαντάνε ποτέ. Μου αρέσει τόσο πολύ η οικονομία με άλλα λόγια όμως δεν έχω κάποιον να μοιραστώ αυτην την αγάπη μου. Έστω ένα 20λεπτο αν με άκουγαν θα μου αρκούσε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,111 μηνύματα.
Έχεις δίκιο απλά κάνω παρέα με παιδιά που δεν ξέρουν κυριολεκτικά πόσο είναι το ΑΕΠ της Ελλάδας, τι είναι το αποτέλεσμα χρήσης, το ισοζύγιο κτλ. Θα μου πεις τόσο πολύ με ενοχλεί αυτο;; Ναι με ενοχλεί καθώς δεν μπορώ να μιλήσω με κάποιον για τα δικά μου χόμπι.


Ναι ειναι ενοχλητικό, όχι μόνο γιατί δεν έχεις να μιλήσεις για τα χόμπι σου αλλά και για έναν άλλο λόγο.

Ότι όλοι αυτοί που δεν το ξέρουν και δεν έχουν και τη διάθεση να το ψάξουν, αύριο θα μπουν βυσματικά σε μια θέση εργασίας και θα σου κουνιούνται ως οι ακρογωνιαίοι λίθοι της οικονομίας.


Μιλάω με τον φίλο μου για ότι θέλει εκείνος (κοπέλες, PS κτλ), όμως όταν μιλάω εγώ για επιχειρήσεις ή στέλνω μερικά Financial statements που έχω και μερικά στοιχεία που φτιάχνω σε Excel για μεγάλες πολυεθνικές απλά λένε ότι τάχα τα διάβασαν μέσα σε 5 λεπτά, η απλά δεν απαντάνε ποτέ.
Δεν τους ενδιαφέρει να πάρουν τη σχολή τους στον ελεύθερο χρόνο τους. Ούτε εμένα θα με ενδιέφερε. Λίγοι είναι οι εραστές της επιστήμης τους. Αυτοί και πετυχαίνουν (έξω). Εντάξει δεν έχεις βρει τα κατάλληλα άτομα απλώς, μην σε παίρνει από κάτω.

Αλλά και πάλι έχουμε και το εξής...

Μου αρέσει τόσο πολύ η οικονομία με άλλα λόγια όμως δεν έχω κάποιον να μοιραστώ αυτην την αγάπη μου. Έστω ένα 20λεπτο αν με άκουγαν θα μου αρκούσε.

Θα μπορούσαν για λίγη ώρα ναι, να συζητήσουν κάποια οικονομικά θέματα. Καμιά φορά το κάνω κι εγω με τον κολλητό μου. Εντάξει, δεν ενδιαφέρονται και σε κόβουν απότομα. Δεν είναι σωστό, είναι όμως δικαίωμά τους να μην θέλουν.

Από την άλλη όταν σου ζητήσουν βοήθεια μετά όμως, να θυμάσαι κι εσυ οτι ειναι δικαίωμά σου να μη θέλεις να τους την παράσχεις.

Και ξαναλέω, βρες τα κατάλληλα άτομα. Όχι εδω, σε γκρουπς του εξωτερικού και μιλα μαζι τους, αγγλικά ξέρεις, στο ίντερνετ είσαι. Ψάξου.
 

Eeeee

Νεοφερμένος

Η Eeeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Και εγώ στο ίδιο παλουκι είμαι... αρχιτεκτόνων και ενώ μου αρέσει η σχολή δεν έχω καταφέρει να βρω παρέα. Δεν ξέρω δεν ταιριάζω με τα παιδιά,και είναι περίεργο γιατί έχουμε και αρκετά κοινά,είμαστε artsy τύποι μας αρέσει να ζωγραφίσουμε κλπ. Μου θυμίζουν σε κάποιες φάσεις σαν τα παιδιά του σχολείου μου,κάπως κομπλεξικα και έχοντας ανταγωνισμό για το ποιος θα είναι καλύτερος. Πραγματικά θέλω να τα παρατήσω για αυτό το λόγο . Είναι λίγο άσχημη κατάσταση και δεν φαίνεται να βελτιώνεται. Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά. Μου λένε ότι θα βρω μια παρέα αλλά δεν νομίζω...έχει περάσει ήδη ένα εξάμηνο δια ζώσης και απλά δεν θέλω να είμαι εκεί... Δεν θέλω να υπάρχω πλέον τόσο χάλια είμαι
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Και εγώ στο ίδιο παλουκι είμαι... αρχιτεκτόνων και ενώ μου αρέσει η σχολή δεν έχω καταφέρει να βρω παρέα. Δεν ξέρω δεν ταιριάζω με τα παιδιά,και είναι περίεργο γιατί έχουμε και αρκετά κοινά,είμαστε artsy τύποι μας αρέσει να ζωγραφίσουμε κλπ. Μου θυμίζουν σε κάποιες φάσεις σαν τα παιδιά του σχολείου μου,κάπως κομπλεξικα και έχοντας ανταγωνισμό για το ποιος θα είναι καλύτερος. Πραγματικά θέλω να τα παρατήσω για αυτό το λόγο . Είναι λίγο άσχημη κατάσταση και δεν φαίνεται να βελτιώνεται. Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά. Μου λένε ότι θα βρω μια παρέα αλλά δεν νομίζω...έχει περάσει ήδη ένα εξάμηνο δια ζώσης και απλά δεν θέλω να είμαι εκεί... Δεν θέλω να υπάρχω πλέον τόσο χάλια είμαι
Σε καταλαβαίνω... Όμως επειδή είδα ότι θες να αλλάξεις σχολή για αυτό το λόγο , ε δεν αξίζει . Για άλλο λόγο πας εκεί όχι για να βρεις παρέες . Φυσικά και θα προκύψει αλλά δεν είναι ο σκοπός...
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τί σημαίνει...αυτό ; Κι όλο έλεγα να το ρωτήσω κι όλο το αμελούσα. Το έχω δει, αρκετές φορές, γραμμένο...

Το γκούκλαρα και είδα ότι σημαίνει...γελάω δυνατά. Αυτό είναι ; Η...καμία σχέση ; :upside:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Τί σημαίνει...αυτό ; Κι όλο έλεγα να το ρωτήσω κι όλο το αμελούσα. Το έχω δει, αρκετές φορές, γραμμένο...

Το γκούκλαρα και είδα ότι σημαίνει...γελάω δυνατά. Αυτό είναι ; Η...καμία σχέση ; :upside:
Laugh OutLoud

Ναι κάτι τέτοιο σημαίνει σαν "χαχα"


Καλημέρα!
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top