Palermo #47 - Harry Potter

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (09/08)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Ρε παιδιά η μάγισσα μπορεί να σώσει το θύμα της δολοφονίας. Τι είναι αυτά που γράφετε; Κάρφωμα πήγαν να κάνουν.

Τζόνυ γνωρίζεις το παιχνίδι; Στο κάρφωμα φεύγει εντελώς ο παίκτης που καρφώνουν ή ο μαφιόζος που έκανε το αποτυχημένο κάρφωμα.

Επίσης η μάγισσα μπορεί και να σκοτώσει μια φορά. Τζόνυ τί έχεις πάθει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Ρε παιδιά η μάγισσα μπορεί να σώσει το θύμα της δολοφονίας. Τι είναι αυτά που γράφετε; Κάρφωμα πήγαν να κάνουν.


Η μάγισσα μπορεί να ήθελε να κρατήσει το χιλ για μετά και να μη σώσει τον Ηλιάσο, ο οποίος μπορεί να έρθει και με νεκροφάνεια. Επίσης γιατί όχι; Θα μπορούσε να είναι μάγισσα ο Ηλιάσο που χτες βράδυ έγραψε πως νιώθει ότι θα πεθάνει. Φαίνεται να με εμπιστευόταν πολύ άρα μπορεί να έφαγε Μελανία που εκείνη τη στιγμή ακόμη τη θεωρούσα ένοχη. Μπορεί να τον χτύπησαν οι μαφιόζοι το πρώτο βράδυ και να έσωσε τον εαυτό του. Μετά χτύπησαν Ιντιάνα και τώρα ξανά αυτόν. Οπότε ήξερε ότι θα πεθάνει και μας αφαίρεσε και τη Μελανία που έτσι κι αλλιώς δεν βοηθούσε, ξεκαθαρίζοντας λιγο το τοπιο μας. Γιατί όχι;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τζόνυ γνωρίζεις το παιχνίδι; Στο κάρφωμα φεύγει εντελώς ο παίκτης που καρφώνουν ή ο μαφιόζος που έκανε το αποτυχημένο κάρφωμα.

Επίσης η μάγισσα μπορεί και να σκοτώσει μια φορά. Τζόνυ τί έχεις πάθει;


Δεν είπα ότι δεν μπορεί να σκοτώσει μια φορά, αλλά ότι μπορεί και να σώσει το θύμα της δολοφονίας. Εκτός αν είστε τόσο σίγουροι ότι η μάγισσα έχει ήδη χρησιμοποιήσει αυτή την δυνατότητα της στον 1ο γύρο, που εγώ προσωπικά δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι συνέβη αυτό. Αλλιώς αν την είχε γιατί να μην σώσει το σημερινό θύμα;
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Δεν είπα ότι δεν μπορεί να σκοτώσει μια φορά, αλλά ότι μπορεί και να σώσει το θύμα της δολοφονίας. Εκτός αν είστε τόσο σίγουροι ότι η μάγισσα έχει ήδη χρησιμοποιήσει αυτή την δυνατότητα της στον 1ο γύρο, που εγώ προσωπικά δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι συνέβη αυτό. Αλλιώς αν την είχε γιατί να μην σώσει το σημερινό θύμα;


Μπορεί να ήθελε να σώσει κάποιον άλλο βρε ή και να το κρατήσει λίγο ακόμη μπας και χρειαστεί για τον εαυτό της. Μπορεί να μην είχε εντελώς αθώο τον Ηλιάσο
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μπορεί να ήθελε να σώσει κάποιον άλλο βρε ή και να το κρατήσει λίγο ακόμη μπας και χρειαστεί για τον εαυτό της. Μπορεί να μην είχε εντελώς αθώο τον Ηλιάσο


Μαν αν πάνε να τον σκοτώσουν οι μαφιόζοι τη νύχτα πως μπορεί να μην είναι αθώος; Ναι μπορεί να ήθελε να κρατήσει το χιλ για μετά (δεν βρίσκω τον λόγο) αλλά το να μην θεωρεί τον Ηλιασο αθώο πως μπορεί να συμβαίνει;
 

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ένα λεπτάκι για να τα ξεκαθαρίσουμε όλα.
Σε περίπτωση που τα δύο θύματα είναι ΑΜ-μαφιόζος ή σε αποτυχημένο/πετυχημένο κάρφωμα πάντα τα θύματα δεν μεταφέρονται οριστικά εκτός; Η μόνη περίπτωση με δύο θύματα στην φαντασμοχώρα είναι το κανονικό και η δολοφονία της Μάγισσας. Σωστά;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ένα λεπτάκι για να τα ξεκαθαρίσουμε όλα.
Σε περίπτωση που τα δύο θύματα είναι ΑΜ-μαφιόζος ή σε αποτυχημένο/πετυχημένο κάρφωμα πάντα τα θύματα δεν μεταφέρονται οριστικά εκτός; Η μόνη περίπτωση με δύο θύματα στην φαντασμοχώρα είναι το κανονικό και η δολοφονία της Μάγισσας. Σωστά;

Οκευ αν μεταφέρονται τελείως εκτός τότε λάθος μου δεν το θυμόμουν, είναι δύσκολο να παίζεις με το κινητό.

Άρα μόνο κιλλ μάγισσας είναι ναι.
 

ComfortablySmug

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ComfortablySmug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μη λεμε οτι θέλουμε μονο σε καρφωμα ο παικτης απονακρυνεται οριστικα, κατι που δε συνέβη εδω οποτε

1. ΑΜ
2. Μάγισσα
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,100 μηνύματα.
Αρχικα να ευχαριστησω τον αυτοκρατορα i guess, ειτε αν 'ειδε' ειτε αν ειδε κατι.

Εχουμε δυο φαντασματα αρα παιζει ειτε ΑΜ-Μαφιοζος είτε δολοφονια+θυμα μαγισσας, δεν ξερω γιατι δεν θυμαστε κανονες.
Το δευτερο θεωρω πιθανοτερο, και ελπιζω η μαγισσα να ειχε γνωση ή βασιμες υποψιες λογω γνωσης των προηγουμενων θυματων.

Θα εξετασω λιγο ακομα ποστς των σημερινων φαντασματων αλλα ακομα την εμπλοκη μαγισσας θεωρω πιθανοτερη.
 

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ανέτρεξα στους κανόνες, δεν ισχύει αυτό που είπα για ΑΜ-μαφιόζο, άρα είναι ένα πιθανο σενάριο.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Ο Ηλιάσο δεν ήταν μαφιόζος σε κανένα δυνατό σύμπαν.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,100 μηνύματα.
Ναι, με λίγο διάβασμα ακόμα προσωπικά το δολοφονία+θύμα μάγισσας προκρίνω, με το συνονόματο ως δολοφονία και την εορτάζουσα ως θύμα μάγισσας.

Το ΑΜ το φέρνω δεύτερο γιατί στην τελική αν η μαφία είχε εικόνα, δεν θα ρίσκαρε να τονε σκοτώνε από τώρα. Εκτός αν περίμενε διανυκτέρευση από πόρνη και δεν της βγήκε.
Ο ηλιασο άλλωστε, πιθανώς (υπάρχει και η πυθία) είχε δύο ενεργές κάρτες, άρα ήταν ένα 'καλό' κιλλ μαφίας.
Αν κατείχα νεκροφάνεια ενδεχομένως να την χρησιμοποιούσα κάποτε σε έκεινον.
Κι αν κατείχα τύμβω, θα την έριχνα τώρα στη Μελανία.

Ικαρίωνα βλέπω ότι εξετάζεις και το ενδεχόμενο ο συνονόματος να ήταν μάγισσα. Γενικά δεν θεωρώ τόσο πίθανο η μάγισσα να χρησιμοποίησε την μία ιδιότητά της από το πρώτο βράδυ. Περισσότερο βέβαια πιθανό να το έκανε αν το θύμα ήταν η ίδια.

Θα πω απλά ότι το role-calling όταν αφορά αθώους ρόλους, βοηθάει μια μαφία που μπορεί να μην έχει κατασκευάσει τις αντιστοιχίες της σωστά, οπότε δεν βλέπω τίποτα επικερδές στο να δημοσιεύουμε τις σκέψεις μας για κάτι τέτοιο. Ας τις κρατάμε για εμάς και ας κινούμαστε αναλόγως.

Η άποψη μου είναι οτι η μαφία αυτόν τον χάρτη δεν τον έχει φτιάξει τόσο καλά. Και αυτό το βασίζω κυρίως στο ότι και χθες και σήμερα, μετά από την αποχώρηση της κεφαλής, προσωπικά έδινα πολλές πιθανότητες σε ένα κάρφωμα που δεν έχει συμβεί.

Τέλος, δεν έχω κάτι νεότερο για τη σημερίνη μου ψήφο. Δεν μπορώ να ψυχολογήσω τόσο (Εμιλούκο,Κόμφυ), ειδικά τον δεύτερο μετά από την ακύρωση κι αν πρέπει να διαλέξω εκ των δύο, θα διάλεγα Εμιλούκο λόγω πρότερης 'συμπάθειας' που διέκρινα με ένα γρήγορο διάβασμα των ποστς της προς Φίνευς.
Θα κρατήσω εκεί που είναι την ψήφο μου, και αν υπάρχει διάθεση για επίτευξη ισοψηφίας μεταξύ των 2 προαναφερθέντων θα την κινήσω αναλόγως. Προσωπικά πιστεύω ότι θα βοηθούσε μία ισοψηφία στις 20:00 για να κρίνουμε από αλλαγές και καρτοπαίχνιδο στην παράταση συμπάθειες κι αντιπάθειες.
Κόμφυ και εμιλούκο κατέχουν από το πολύ μια κάρτα έκαστος οπότε λιγότερες πιθανότητες να χρησιμοποιήσουν δικές τους προς υπεράσπισή τους.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Διπλή δολοφονία;
That's interesting....
Δε νομίζω ότι πρέπει να ήταν κάποιος από αυτούς ΔΑ
Ίσως ο ένας να ηταν πληροφοριοδότης....
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Διπλή δολοφονία;
That's interesting....
Δε νομίζω ότι πρέπει να ήταν κάποιος από αυτούς ΔΑ
Ίσως ο ένας να ηταν πληροφοριοδότης....
Ελπίζω του χρόνου πρώτα ο Θεός πριν παίξεις να διαβάσεις τους κανόνες.
 

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Επέστρεψα κι εγώ!

Λοιπόν, όπως υποσχέθηκα θα ανατρέξω στα χθεσινά γεγονότα προσπαθώντας να βγάλω κι εγώ κάποια δικά μου συμπεράσματα. Αυτό που με παραξένευσε εμένα χθες στην ψηφοφορία ήταν η συνεργασία Έμιλυ/Χάρη. Η οποία ξεκίνησε από τα τελευταία λεπτά και συνεχίστηκε και στην παράταση. Κρατάω λοιπόν ως δεδομένο τη συνεργασία Έμιλυ/Χάρη κι ας πάμε να απαντήσουμε στην ερώτηση "Γιατί οι δύο αυτοί να συνεργάζονται και τι μπορεί να σημαίνει η συνεργασία αυτή για το ρόλο τους;". Θα λάβω πάλι όλα τα σενάρια:

1. Είναι κι οι δύο στη Μαφία
Δύο Μαφιόζοι δικαιολογούν τη συνεργασία. Αλλά δε μπορώ σε καμία περίπτωση να δεχθώ τον Χάρη στη Μαφία, άντε να ψήφισε πρώτος Φινεύς αλλά μετά να παροτρύνει κόσμο να τον ψηφίσει αντί να προσπαθεί να τον σώσει; Νομίζω το σενάριο αυτό απορρίπτεται.

2. Να είναι ένας εκ των δύο ΔΑ κι ο άλλος Μαφιόζος
Εξήγησα γιατί ο Χάρης αποκλείεται να είναι Μαφιόζος, άρα σ αυτήν την περίπτωση υπάρχει μοναδικό σενάριο να είναι ο Χάρης ΔΑ κι η Έμιλυ Μαφία.
Να ξεκαθαρίσω όμως, υπάρχει η σκέψη ότι ο Φύσιο είναι ο ΔΑ και την έχετε αναλύσει στα προηγούμενα post και μ αυτήν εγώ συμφωνώ. Πιστεύω ότι ο Φύσιο είναι ο ΔΑ και δε θέλω να παραπλανήσω. Για την πληρότητα όμως του post κι επειδή άνθρωποι είμαστε κι υπάρχει μια πιθανότητα να κάνουμε λάθος για τον Φύσιο τότε θεωρητικά θα μπορούσε η Έμιλυ να είναι Μαφιόζα κι ο Χάρης ο ΔΑ της. Άλλωστε κι οι δύο χθες ψήφισαν Μελανία κι αν ο Φύσιο δεν είναι ΔΑ τότε ο ΔΑ λογικά θα πρέπει να βρίσκεται στα άτομα που ψήφισαν Μελανία χθες. Άρα ο Χάρης ΔΑ κι η Έμιλυ Μαφιόζα; Πιθανό; Όχι όσο έχουμε το Φύσιο ΔΑ, αν κάποια στιγμή το απορρίψουμε αυτό τότε μπορεί ναι.

3. Να είναι ένας εκ των δύο Πόρνη κι ο άλλος Μαφιόζος
Αυτό το σενάριο δε νομίζω ότι είναι το ίδιο πιθανό με τον ΔΑ, είναι πιο δύσκολο η Πόρνη να συνεννοηθεί με τη Μαφία καθώς πρέπει αυτή να στείλει τα σήματα κι όχι η Μαφία. Αλλά με τη λογική του προηγούμενο σεναρίου, θα μπορούσε ο Χάρης να είναι Πόρνη κι η Έμιλυ να είναι Μαφιόζα. Πιθανό; Δε νομίζω τόσο.

4. Να είναι ένας εκ των δύο Πολίτης ή να είναι κι οι δύο Πολίτες
Για αρχή αποκλείεται να είναι συγκάτοικοι.
Για να συνεργαστούν θα έπρεπε ιδανικά να ξέρουν κι οι δύο την αθωότητα του άλλου. Πληροφορίες. Λογικά 2 Όνειρα; Στατιστικά θα μπορούσε. Πιθανό; Θα μπορούσε αλλά δε νομίζω τόσο.
Για να συνεργαστούν θα μπορούσε τουλάχιστον ο ένας να γνωρίζει την αθωότητα του άλλου. Λιγότερη πληροφορία, ίσως 1 Όνειρο. Αλλά απαιτεί κι εμπιστοσύνη από το άλλο μισό. Πιθανό; Ναι, πιθανό.

5. Να είναι ο Χάρης ο ΑΜ κι η Έμιλυ η Μαφιόζα που γνωρίζει
Σ αυτήν την περίπτωση πρέπει να δικαιολογήσουμε αρχικά τη συνεργασία. Ο Χάρης μπορεί να θέλει να συνεργαστεί με τη Μαφία έτσι ώστε να λάβει τη βοήθεια της μέχρι ένα σημείο και μετά να έχει λιγότερη βρώμικη δουλειά να κάνει μόνος του. Ενέχει βέβαια το ρίσκο να κατηγορηθεί ότι συνεργαζόταν με τη Μαφία αλλά αφού έχει ήδη διώξει τον Αρχιμαφιόζο δε μπορεί να κατηγορηθεί ο ίδιος ως Μαφιόζος. Σ αυτό το σενάριο η Έμιλυ θα ήθελε να συνεργαστεί με τον Χάρη πολύ απλά γιατί ήταν βοήθεια. Ακόμη και να έχει καταλάβει ότι είναι ο ΑΜ της, είναι ένα άτομο διατεθιμένο να τη βοηθήσει να μείνει μέσα κι έτσι δε χρειάζεται να καρφωθεί ίσως κάποιο άλλο μέλος της Μαφίας της.
Για τον Χάρη επίσης είναι μια κίνηση ξεκαρφώματος στα μάτια της Μαφίας. Όχι ότι θεωρώ πιθανό πως μια Μαφία σε τόσο δύσκολη θέση θα δοκιμάσει να κάνει κάρφωμα-Βεντέτα (το οποίο ακόμη και πετυχημένο οδηγεί στην οριστική αποχώρηση του Μαφιόζου που το εκτελεί) αλλά το σενάριο όταν η Μαφία χάνει να προσπαθεί να δολοφονήσει τον ΑΜ το έχουμε ξαναδεί. Καμία Μαφία που περιμένει την ήττα της δε θα αφήσει τον ΑΜ χωρίς να τον δολοφονήσει η ίδια. Άρα ο Χάρης έτσι προσπαθεί να ρίξει στάχτη στα μάτια της Μαφίας έτσι ώστε να μην τον θεωρήσουν ΑΜ.
Επιπλέον, στο τελευταίο του post ο Χάρης, σε κάποιο σημείο αναφέρει για "βεντέτα Ικαριων-Μελανίας". Το βεντέτα συνδέεται με τον ΑΜ. Θέλει ίσως να στηρίξει το σενάριο που ξεκίνησε από τη Σύλβια και τον Ιορδάνη ότι ο Ικαριων είναι ο ΑΜ κι η Μελανία η Φανερή του. Κι αυτό γιατί και ρίχνει σε κάποιον άλλον το ρόλο που έχει ο ίδιος και βοηθάει στην έξοδο ακόμη μιας παίχτριας, ανεξάρτητα μάλιστα του ρόλου της.
Τέλος, υπάρχει κι η λογική ότι ο Χάρης είδε κάτι από την Έμιλυ και γι αυτό σιγουρεύτηκε τόσο για την ενοχή του Φινεύς και φώναζε να στραφούμε σ αυτόν. Και θα μπορούσε κι αν είναι ΑΜ να δικαιολογεί και το πιο χαλαρό, τρολλοχιουμοριστικό του παιχνίδι. Θέλει να μείνει μόνος στο τέλος κι ίσως να μη μπορεί να το κάνει μόνο με σοβαρά επιχειρήματα, κάποια στιγμή θα στερεύσει από τέτοια και θα εκδιωχθεί από την πόλη.
Είναι πιθανό το παραπάνω σενάριο; Στα μάτια μου αρκετά. Μπορεί να κάνω κάποιο λάθος, αν ναι διορθώστε με. Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη και των υπολοίπων αλλά ακόμη περισσότερο κι ιδιαίτερα της Σύλβιας και του Ιορδάνη. Σας κάνει ο Χάρης για ΑΜ; Περισσότερο ή λιγότερο απ τον Ικαριων που πιστεύετε εσείς;
Τώρα αν ο Χάρης είναι ο ΑΜ τίθεται και το ερώτημα τι κάνουμε μ αυτόν; Τον κρατάμε ή τον διώχνουμε; Κάποια στιγμή προφανώς και θα χρειαστεί να φύγει, αλλά πότε; Πότε θεωρούμε ότι έχουμε διώξει όλη τη Μαφία; Μας συμφέρει να πάρει κάρτα το ΣΚ; Μας συμφέρει να ακούμε όσα θα λέει; Ξέρουμε αν θα παίξει με το μέρος της Μαφίας ή με το δικό μας; Δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι αυτά, θα ήθελα και τη γνώμη των υπολοίπων αθώων, αν ισχύει κι είναι ΑΜ τον κρατάμε ή όχι;

Ψήφος στην Emilouko. Πολλά σενάρια τη βγάζουν Μαφιόζα. Στατιστικά και μόνο να το πάρω, ξεκινάμε απ εκεί και βλέπουμε. Εάν είστε σίγουροι πολύ για κάποιον άλλον να το συζητήσουμε, αλλά η Έμιλυ φαντάζει νομίζω η καλύτερη λύση.



Όσον αφορά τη δολοφονία, αν θεωρήσω τον Χάρη ΑΜ κι αφού αυτός ζει τότε μιλάμε για διπλή δολοφονίας Μαφίας και Μάγισσας. Άλλωστε, νομίζω είναι προφανές σ όλους όσους διαβάζουν τα post ποια ήταν η Μάγισσα. Το ερώτημα είναι αν έχει σώσει αυτή το πρώτο θύμα ή αν κρατάει ακόμη στα χέρια της το heal. Θεωρώ δεδομένο ότι απ τη στιγμή που χθες σκότωσε δεν είχε την Πόρνη, άρα το ερώτημα είναι αν μπορούσε να σώσει τον εαυτό της. Κι αν μπορούσε γιατί αποφάσισε να μην το κάνει; Όσο για το δεύτερο πτώμα, εφόσον ακόμη το Μέντιουμ είναι εν ζωή, φαντάζομαι θα βρεθεί σε πολύ μεγάλο δίλημμα το βράδυ.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Κάποια σχόλια γενικότερα.

1) Η Έμιλυ θα φύγει άκλαφτη σήμερα και εχει μια καρτα που δεν ειναι εξαιρεση απ' την ψηφοφορία. Οποτε μπορουμε να τη βγάλουμε ανετα γενικοτερα σε καποια φαση. Θα προτιμούσα να έβγαινε κάνας άλλος μαφιόζος που κρατάει σφικτά δύο κάρτες αλλά αυτό που έγινε με Φινεύς μια φορά στα χρονικά γίνεται και δεν έχουμε άλλο μαφιόζο τόσο σίγουρο, οπότε και η Έμιλυ καλά είναι.

2) ΔΑ και πόρνη βρίσκονται εκτός παιχνιδιού.

3) Ελπίζω πλέον να με εμπιστεύεστε όλοι οι αθώοι.



1) Θα πω απλά ότι το role-calling όταν αφορά αθώους ρόλους, βοηθάει μια μαφία που μπορεί να μην έχει κατασκευάσει τις αντιστοιχίες της σωστά, οπότε δεν βλέπω τίποτα επικερδές στο να δημοσιεύουμε τις σκέψεις μας για κάτι τέτοιο. Ας τις κρατάμε για εμάς και ας κινούμαστε αναλόγως.

2) Η άποψη μου είναι οτι η μαφία αυτόν τον χάρτη δεν τον έχει φτιάξει τόσο καλά. Και αυτό το βασίζω κυρίως στο ότι και χθες και σήμερα, μετά από την αποχώρηση της κεφαλής, προσωπικά έδινα πολλές πιθανότητες σε ένα κάρφωμα που δεν έχει συμβεί.

3) Τέλος, δεν έχω κάτι νεότερο για τη σημερίνη μου ψήφο. Δεν μπορώ να ψυχολογήσω τόσο (Εμιλούκο,Κόμφυ), ειδικά τον δεύτερο μετά από την ακύρωση κι αν πρέπει να διαλέξω εκ των δύο, θα διάλεγα Εμιλούκο λόγω πρότερης 'συμπάθειας' που διέκρινα με ένα γρήγορο διάβασμα των ποστς της προς Φίνευς.
Θα κρατήσω εκεί που είναι την ψήφο μου, και αν υπάρχει διάθεση για επίτευξη ισοψηφίας μεταξύ των 2 προαναφερθέντων θα την κινήσω αναλόγως. Προσωπικά πιστεύω ότι θα βοηθούσε μία ισοψηφία στις 20:00 για να κρίνουμε από αλλαγές και καρτοπαίχνιδο στην παράταση συμπάθειες κι αντιπάθειες.
Κόμφυ και εμιλούκο κατέχουν από το πολύ μια κάρτα έκαστος οπότε λιγότερες πιθανότητες να χρησιμοποιήσουν δικές τους προς υπεράσπισή τους.

1) Ναι έχεις δίκιο, μου ξέφυγε. Ζητώ συγγνώμη.

2) Συμφωνώ και θα πρέπει να προσέξουν όλοι οι ρόλοι που μπορούν να φάνε κάρφωμα. Δεν χρειάζεται να δώσετε άλλες πληροφορίες για τους φανερούς σας ή για τα μέλη μαφίας ούτε χρειάζεται να επιχειρήσετε κινήσεις που έτσι κι αλλιώς δεν θα έχουν νόημα π.χ. αν η Έμιλυ είναι φανερή και έχει 8 ψήφους ε δεν χρειαζεται να την ψηφίσει και ο πληροφοριοδότης της. Ας την βγάλουν οι υπόλοιποι.

3) Ο Κόμφυ δεν είναι μαφιόζος. Αφήστε τον κι αυτόν και τον Ηλία. Έχουν βοηθήσει το παιχνίδι των αθώων και προσέφεραν περισσότερα απ' όσο νομίζετε.

Γενικότερα ελπίζω οι πολίτες σήμερα να βρίσκονται προς το τέλος της ψηφοφορίας μέσα. Όχι βέβαια ότι θα χρειαστούν ή ότι μπορεί οι μαφιόζοι να κάνουν κάτι για να σώσουν Έμιλυ αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Καλημέρα,

εγώ πιστεύω ότι η μάγισσα μπορει να ήξερε κάτι παραπάνω και γι' αυτό λογικά να κινήθηκε στη Μελανία αν κινήθηκε εκεί.Δεν νομίζω να έκανε τόσο βεβιασμένο κιλ.
Τώρα κλασικά να πω ότι θεωρώ λάθος ότι κινείστε σε εμένα; Θα το πω. Παρατηρώ ότι οι περισσότεροι που με ψηφίζουν βλ. Σινεφίλ ας πούμε έχουν άλλους ως κύριους ενόχους βλ. Κομφορταμπλι αλλά ψηφίζουν εμένα. Αυτό δεν σας λέει κάτι; Είπε ο Ικαρίονας πάμε έμιλυ και ξαφνικά φωτιστηκαν όλοι και έχω πάρει τόσους ψήφους.
Λέτε ότι τα λέω περιεργα και κινουμαι ύποπτα. Είμαι απλά ρολος που παίζει μόνος του, προσπαθεί να βγάλει άκρη και λογικό να κάνω λάθη ή περίεργες κινήσεις μιας και κινούμαι με το πως εξελίσσεται το παιχνίδι και με τα δεδομενα που παίρνω για να ψηφίσω κι να βγάλω κακούς. Αν ήμουν στη μαφια μια χαρά θα τα έλεγα, γιατί θα ήξερα ποιοι είναι οι αθώοι και ποιους να πλευρίσω.

Ο dimijim εν τω μεταξύ ενώ πριν έλεγε γιατί θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί με το να ακολουθούμε τον ικαριονα, όταν μιλούσε για τη Μελανία, τώρα μια χαρά τον κάνει μπακαπ και αναλώνεται σε θεωρίες για μένα και για Λιμπέρτους. Πέρα από την χθεσινή ψηφοφορία δεν καταλαβαίνω πως προέκυψε αυτή η σύνδεση μεταξύ μας. Στην αρχη σκέφτηκα μήπως ο Λιμπέρτους ειχε κάποια παραπάνω πληροφορία για μένα και θεώρησε ότι δεν έπρεπε να βγω, τωρα με ψηφίζει. Οπότε υποθέτω ότι όντως χθες το έκανε για να πάει σε διπλή ισοψηφία.

Χθες θέλατε να βγάλετε τον φυσιο, σήμερα λέτε ότι είναι αθώος και θελετε να πάτε σε μένα. Αύριο που θα πείτε οτι και εγώ είμαι αθώα που θα πάτε δηλαδή;

Τα άτομα που έχω κυρίως ύποπτα ως μαφία για μένα πλεον είναι : cinefiλ και dimijim.
Για τον 2ο είμαι σχεδόν σίγουρη.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Να είναι ο Χάρης ο ΑΜ κι η Έμιλυ η Μαφιόζα που γνωρίζει

Κι αν μπορούσε γιατί αποφάσισε να μην το κάνει; Όσο για το δεύτερο πτώμα, εφόσον ακόμη το Μέντιουμ είναι εν ζωή, φαντάζομαι θα βρεθεί σε πολύ μεγάλο δίλημμα το βράδυ.

Το σενάριο με τον Χάρη μπορούμε να το κρατήσουμε αλλά για πιο μετά. Δεν αποκλείεται να έχεις δίκιο γιατί κι εμένα μου φάνηκε περίεργο που πήγε να ακυρώσει ψήφο από Έμιλυ αλλά για μετά είναι αυτά.

Τώρα για το μέντιουμ δεν ξέρω τι δίλημμα μπορεί να έχει; Να ρωτήσει για τον Ιλιάσο; Ε όχι. Είναι καραμπινάτος αθώος. Αναγκαστικά για τη Μελανια θα ρωτήσει και θα δει οτι δεν ηταν μαφιοζα. Η γνώμη μου είναι πως η Μελανία συγκεντρωνει αρκετές πιθανότητες να ήταν πόρνη αλλά τι μας νοιάζει; Έφυγε και θεωρώ καλό το κίλ της μάγισσας γιατί ηταν μια φιγουρα που μπορει να μας απασχολουσε αργοτερα παροτι δεν ηταν μαφιοζος.
 

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
5. Να είναι ο Χάρης ο ΑΜ κι η Έμιλυ η Μαφιόζα που γνωρίζει
Σ αυτήν την περίπτωση πρέπει να δικαιολογήσουμε αρχικά τη συνεργασία. Ο Χάρης μπορεί να θέλει να συνεργαστεί με τη Μαφία έτσι ώστε να λάβει τη βοήθεια της μέχρι ένα σημείο και μετά να έχει λιγότερη βρώμικη δουλειά να κάνει μόνος του. Ενέχει βέβαια το ρίσκο να κατηγορηθεί ότι συνεργαζόταν με τη Μαφία αλλά αφού έχει ήδη διώξει τον Αρχιμαφιόζο δε μπορεί να κατηγορηθεί ο ίδιος ως Μαφιόζος. Σ αυτό το σενάριο η Έμιλυ θα ήθελε να συνεργαστεί με τον Χάρη πολύ απλά γιατί ήταν βοήθεια. Ακόμη και να έχει καταλάβει ότι είναι ο ΑΜ της, είναι ένα άτομο διατεθιμένο να τη βοηθήσει να μείνει μέσα κι έτσι δε χρειάζεται να καρφωθεί ίσως κάποιο άλλο μέλος της Μαφίας της.
Για τον Χάρη επίσης είναι μια κίνηση ξεκαρφώματος στα μάτια της Μαφίας. Όχι ότι θεωρώ πιθανό πως μια Μαφία σε τόσο δύσκολη θέση θα δοκιμάσει να κάνει κάρφωμα-Βεντέτα (το οποίο ακόμη και πετυχημένο οδηγεί στην οριστική αποχώρηση του Μαφιόζου που το εκτελεί) αλλά το σενάριο όταν η Μαφία χάνει να προσπαθεί να δολοφονήσει τον ΑΜ το έχουμε ξαναδεί. Καμία Μαφία που περιμένει την ήττα της δε θα αφήσει τον ΑΜ χωρίς να τον δολοφονήσει η ίδια. Άρα ο Χάρης έτσι προσπαθεί να ρίξει στάχτη στα μάτια της Μαφίας έτσι ώστε να μην τον θεωρήσουν ΑΜ.
Επιπλέον, στο τελευταίο του post ο Χάρης, σε κάποιο σημείο αναφέρει για "βεντέτα Ικαριων-Μελανίας". Το βεντέτα συνδέεται με τον ΑΜ. Θέλει ίσως να στηρίξει το σενάριο που ξεκίνησε από τη Σύλβια και τον Ιορδάνη ότι ο Ικαριων είναι ο ΑΜ κι η Μελανία η Φανερή του. Κι αυτό γιατί και ρίχνει σε κάποιον άλλον το ρόλο που έχει ο ίδιος και βοηθάει στην έξοδο ακόμη μιας παίχτριας, ανεξάρτητα μάλιστα του ρόλου της.
Τέλος, υπάρχει κι η λογική ότι ο Χάρης είδε κάτι από την Έμιλυ και γι αυτό σιγουρεύτηκε τόσο για την ενοχή του Φινεύς και φώναζε να στραφούμε σ αυτόν. Και θα μπορούσε κι αν είναι ΑΜ να δικαιολογεί και το πιο χαλαρό, τρολλοχιουμοριστικό του παιχνίδι. Θέλει να μείνει μόνος στο τέλος κι ίσως να μη μπορεί να το κάνει μόνο με σοβαρά επιχειρήματα, κάποια στιγμή θα στερεύσει από τέτοια και θα εκδιωχθεί από την πόλη.
Είναι πιθανό το παραπάνω σενάριο; Στα μάτια μου αρκετά. Μπορεί να κάνω κάποιο λάθος, αν ναι διορθώστε με. Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη και των υπολοίπων αλλά ακόμη περισσότερο κι ιδιαίτερα της Σύλβιας και του Ιορδάνη. Σας κάνει ο Χάρης για ΑΜ; Περισσότερο ή λιγότερο απ τον Ικαριων που πιστεύετε εσείς;
Τώρα αν ο Χάρης είναι ο ΑΜ τίθεται και το ερώτημα τι κάνουμε μ αυτόν; Τον κρατάμε ή τον διώχνουμε; Κάποια στιγμή προφανώς και θα χρειαστεί να φύγει, αλλά πότε; Πότε θεωρούμε ότι έχουμε διώξει όλη τη Μαφία; Μας συμφέρει να πάρει κάρτα το ΣΚ; Μας συμφέρει να ακούμε όσα θα λέει; Ξέρουμε αν θα παίξει με το μέρος της Μαφίας ή με το δικό μας; Δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι αυτά, θα ήθελα και τη γνώμη των υπολοίπων αθώων, αν ισχύει κι είναι ΑΜ τον κρατάμε ή όχι;
Στα μάτια μου το σενάριο αυτό είναι το ίδιο πιθανό όσο και το να είναι ο Ιακρίωνας ΑΜ.

Το πότε διώχνεις τον ΑΜ, για εμένα είναι όταν δεν έχεις κάποιον εύκολο μαφιόζο. Πιθανόν αν δεν φανεί κάτι απο την σημερινή ψηφοφορία να είναι καλή λύση αύριο να ανέβουν είτε ο Χάρης είτε ο Ικαρίωνας σε ψήφους.
 

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Δύο μικρά σχόλια πριν το μεσημεριανό:

Ο dimijim εν τω μεταξύ ενώ πριν έλεγε γιατί θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί με το να ακολουθούμε τον ικαριονα, όταν μιλούσε για τη Μελανία, τώρα μια χαρά τον κάνει μπακαπ και αναλώνεται σε θεωρίες για μένα και για Λιμπέρτους.
Δεν κάνω μπακαπ τον Ικαριων. Έλεγα να είμαστε επιφυλακτικοί γιατί είχε ένα σενάριο για το οποίο μπορεί και να έκανε λάθος (όπως αποδείχθηκε ότι έκανε). Και δεν έχω αθωώσει 100% τον Ικαριων ακόμη, αλλά όσο σκέφτομαι τον Χάρη ως ΑΜ τότε δυσκολεύομαι πολύ να δω τον Ικαριων ως Μαφιόζο. Και σήμερα δε σε ψηφίζω γιατί σε ψηφίζει ο Ικαριων. Έχω δικό μου σενάριο και δική μου αιτιολόγηση για την ψήφο μου και την εξήγησα σε προηγούμενο post.

Τώρα για το μέντιουμ δεν ξέρω τι δίλημμα μπορεί να έχει; Να ρωτήσει για τον Ιλιάσο; Ε όχι. Είναι καραμπινάτος αθώος. Αναγκαστικά για τη Μελανια θα ρωτήσει και θα δει οτι δεν ηταν μαφιοζα. Η γνώμη μου είναι πως η Μελανία συγκεντρωνει αρκετές πιθανότητες να ήταν πόρνη αλλά τι μας νοιάζει; Έφυγε και θεωρώ καλό το κίλ της μάγισσας γιατί ηταν μια φιγουρα που μπορει να μας απασχολουσε αργοτερα παροτι δεν ηταν μαφιοζος.
Όχι, παρεξήγηση. Το δίλημμα που εννοούσα ήταν μεταξύ Μελανίας και του σημερινού mvp. Που αν τελικά βέβαια αποχωρήσει η Έμιλυ νομίζω αξίζει περισσότερο η ερώτηση για Μελανία για να ξεκαθαρίσει μια και καλή κι αυτό το ζήτημα.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top