Palermo #47 - Harry Potter

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (09/08)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
MVP της σημερινής ψηφοφορίας είναι ο akikos με 4 ψήφους. Απουσίες δεν είχαμε.
Akiko, πηγαίνεις στη φαντασματοχώρα!


Η τελική λίστα της μέρας:
Ψηφοφορία για Δευτέρα 29/7:

1. akikos --> Libertus
2. CiNeFiL--> dimijim
3. ComfortablySmug--> Libertus(ακυρώθηκε)
4. dimijim--> Indiana Jones
5. Emilouko--> Johnny15
6. Himela --> akikos
7. i_lie_us--> Emilouko
8. Ikarionas--> Indiana Jones
9. Iliaso --> Himela
10. Indiana Jones--> Libertus
11. JKaradakov--> akikos
12. Johnny15 --> akikos
13. Libertus--> dimijim (ακυρώθηκε)
14. Marjoree26--> ~Melania~
15. ~Melania~ --> akikos
16. Physiognomist--> Indiana Jones
17. tsarachaf --> dimijim
18. ultraviolence--> i_lie_us
19. Φινεύς --> Johnny15

Ψήφοι:
4 akikos
3 Indiana Jones
2 dimijim
2 Johnny15
2 Libertus
1 Emilouko
1 Himela
1 i_lie_us
1 ~Melania~



Η χώρα των φαντασμάτων
---

Οριστικές αποχωρήσεις
---

Απουσίες
---

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η αυριανή λίστα:

Ψηφοφορία για Τρίτη 30/7:

1. CiNeFiL
2. Comfortably Smug
3. dimijim
4. Emilouko
5. Himela
6. i_lie_us
7. Ikarionas
8. Iliaso
9. Indiana Jones
10. JKaradakov
11. Johnny15
12. Libertus
13. Marjoree26
14. ~Melania~
15. Physiognomist
16. tsarachaf
17. ultraviolence
18. Φινεύς

Η χώρα των φαντασμάτων
akikos - Ψηφοφορία 29/08

Οριστικές αποχωρήσεις
---

Απουσίες
---

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Λοιπόν, τέσσερα πράγματα που έγιναν και έχουν ενδιαφέρον:

1. Το παίξιμο κάρτας απο τον Άκικο.
2. Η αλλαγή ψήφου απο τον dimijim, που αν δεν κάνω λάθος έφερε σε τριπλή ισσοπαλία Libertus - Akiko - Indiana, ενώ με την προηγουμενη του ψήφο προηγούνταν ο Libertus.
3. H αλλαγή ψήφου απο τον Johnny στο 5λεπτο.
4. Η κάρτα του Libertus, που σε εκείνο το σημείο δεν είχε νόημα αλλά μπορεί να ήθελε να σιγουρέψει ότι δεν θα βγει.

Το (1) δεν θα μπορέσει να μας το εξηγήσει ο Άκικος, απο τους υπόλοιπους 3 θα ήθελα δυο λόγια και πιο πολύ απο dimijim και Johnny.
 

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Wow πραγματικά χαμος στα τελευταία λεπτα της ψηφοφορίας. Κοινώς χαμός. Πιθανώς να υπάρχουν κρυμμένα μηνύματα στις ενέργειες των παικτών.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Λοιπόν, τέσσερα πράγματα που έγιναν και έχουν ενδιαφέρον:

1. Το παίξιμο κάρτας απο τον Άκικο.
2. Η αλλαγή ψήφου απο τον dimijim, που αν δεν κάνω λάθος έφερε σε τριπλή ισσοπαλία Libertus - Akiko - Indiana, ενώ με την προηγουμενη του ψήφο προηγούνταν ο Libertus.
3. H αλλαγή ψήφου απο τον Johnny στο 5λεπτο.
4. Η κάρτα του Libertus, που σε εκείνο το σημείο δεν είχε νόημα αλλά μπορεί να ήθελε να σιγουρέψει ότι δεν θα βγει.

Το (1) δεν θα μπορέσει να μας το εξηγήσει ο Άκικος, απο τους υπόλοιπους 3 θα ήθελα δυο λόγια και πιο πολύ απο dimijim και Johnny.
Γιατί δεν μπορεί να το εξηγήσει ο Ακίκος; Αφού έχει τελευταία λόγια. Το αν θα βγάζουν νόημα βέβαια παίζεται.

Τα υπόλοιπα κι εγώ θέλω να τα μάθω, εκτός από το γιατί ο libertus έπαιξε την κάρτα του. Δεν μπορούσε να ξέρει οτι ξαφνικά δε θα εμφανιστούν 2-3 να σώσουν τον ακίκο.
 

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Γιατί δεν μπορεί να το εξηγήσει ο Ακίκος; Αφού έχει τελευταία λόγια. Το αν θα βγάζουν νόημα βέβαια παίζεται.

Τα υπόλοιπα κι εγώ θέλω να τα μάθω, εκτός από το γιατί ο libertus έπαιξε την κάρτα του. Δεν μπορούσε να ξέρει οτι ξαφνικά δε θα εμφανιστούν 2-3 να σώσουν τον ακίκο.

Σωστό, παράληψη μου τα τελευταία λόγια. Ας δούμε αν και τι θα μας πει.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μαντάρα τα κάναμε ως πολίτες. Σας έλεγα να πάμε σε διαφορετική ισοψηφία. Είτε ήμασταν μεταξύ τριών αθώων (ή μη μαφιόζων καλύτερα) είτε ο Libertus ήταν μαφία και αφού είχε την κάρτα δεν χρειάστηκε κάνεις να τον σώσει. Ωστόσο ήταν παίξιμο δίχως νόημα γιατί είχα ψηφίσει τον ακικο πριν.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Σας μιλώ από τα προπύλαια των φυλακών του Αλκατράζ και όχι από τη χώρα των φαντασμάτων όπως σε άλλα Παλέρμο.
Καθώς διαβασα από την μεγάλη Βίβλο των κανόνων του Παλερμο ότι δικαιούμαι τελευταία λόγια.

Το μήνυμα μου είναι το εξής:
Ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα. Στο χέρι σας είναι :morning1:.
 

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Μαντάρα τα κάναμε ως πολίτες. Σας έλεγα να πάμε σε διαφορετική ισοψηφία. Είτε ήμασταν μεταξύ τριών αθώων (ή μη μαφιόζων καλύτερα) είτε ο Libertus ήταν μαφία και αφού είχε την κάρτα δεν χρειάστηκε κάνεις να τον σώσει. Ωστόσο ήταν παίξιμο δίχως νόημα γιατί είχα ψηφίσει τον ακικο πριν.


Να πάμε σε ισοψηφία αλλά ενώ είμασταν σε ισοψηφία, αλλάζει ψήφο σε Άκικο και τον φέρνεις μοναδικό MVP?
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Να πάμε σε ισοψηφία αλλά ενώ είμασταν σε ισοψηφία, αλλάζει ψήφο σε Άκικο και τον φέρνεις μοναδικό MVP?


Αν δεις τι έγινε θα καταλάβεις ότι ουδεμία σημασία έχει. Δεν υπήρχε συννενοημενος μαφιόζος εκεί μέσα. Πώς ο Κομφι, ο Φυσιο και η Έμιλυ την γλίτωσαν τόσο φτηνά αδυνατω να το καταλάβω.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αν δεις τι έγινε θα καταλάβεις ότι ουδεμία σημασία έχει. Δεν υπήρχε συννενοημενος μαφιόζος εκεί μέσα. Πώς ο Κομφι, ο Φυσιο και η Έμιλυ την γλίτωσαν τόσο φτηνά αδυνατω να το καταλάβω.
Τι έγινε δηλαδή; Δεν έχω αντιληφθεί. Για εξήγησε μας.
 

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αν δεις τι έγινε θα καταλάβεις ότι ουδεμία σημασία έχει. Δεν υπήρχε συννενοημενος μαφιόζος εκεί μέσα. Πώς ο Κομφι, ο Φυσιο και η Έμιλυ την γλίτωσαν τόσο φτηνά αδυνατω να το καταλάβω.


Τι εννοείς συννενοημένος μαφιόζος;
Πως δεν έχει σημασία;
Ποια η λογική πίσω απο την αλλαγή της ψήφου σου;
 

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
2. Η αλλαγή ψήφου απο τον dimijim, που αν δεν κάνω λάθος έφερε σε τριπλή ισσοπαλία Libertus - Akiko - Indiana, ενώ με την προηγουμενη του ψήφο προηγούνταν ο Libertus.
Πριν αλλάξω η κατάσταση ήταν Χάρης 4, ακικος 3, ινδιανα 2 κι εγώ 2. Ο ακίκος φαινόταν και πιστεύω ήταν αθώος και δεν ήθελα να τον ανεβάσω κι άλλο. Ναι ήταν τρολλ, αλλά δε νομίζω ότι ήταν Μαφιόζος. Θα μπορούσε βέβαια να είναι, παράδειγμα η Μαίρα, αλλά τότε δε θα βρισκόταν ένας να τον σώσει κάπως; Να πει "μην ψηφίζετε το τρολλ"; Μόνο ο Χάρης το είπε αυτό. Αντιθέτως, υπήρξε ένα κύμα από το απόγευμα και μετά προς τον ακίκο, που μάλλον δεν ίδρωσε το αυτί κανενός. Ήταν το ...εύκολο θύμα.
Ο δικός μου στόχος στην ψηφοφορία ήταν πρώτον να μην αποχωρήσω ο ίδιος και κατά δεύτερον να αποχωρήσει ο Χάρης. Γιατί; Το έχω εξηγήσει και σε προηγούμενα post. Όσο συνεχίζει να τρολλάρει και να παίζει έτσι όπως παίζει κι όχι ως ο γνωστός σοβαρός Χάρης, εγώ δεν πείθομαι για την αθωότητα του. Κάτι κρύβει. Αν ξαφνικά σοβαρευτεί κι έρθει με ιδέες κι επιχειρήματα, τότε πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε.
Ωστόσο, με την ψηφοφορία στο 4-3-2-2 και με το Χάρη να μην έχει παίξει τις κάρτες του, και με τον Τζόννυ να έχει προϊδεάσει ότι μπορεί να αλλάξει ψήφο για να κρατήσει άτομα με πιο σοβαρή παρουσία στο δημόσιο κατάλαβα ότι πιθανότατα ο Χάρης θα σωζώταν κι ο ακίκος θα έφευγε. Οπότε έκανα και την τελευταία κίνηση που είχα να κάνω για να προσπαθήσω να σώσω τον αθώο ακίκο κι ίσως να διώξω το Χάρη που ήθελα. Άλλαξα από Χάρη σε Ινδιάνα και προκάλεσα ξανά την ισοψηφία 3-3-3 μεταξύ των δύο και του ακίκου. Αφενός για να έρθει μια διαφορετική ισοψηφία και να δούμε αν θα συγκινηθεί κανείς να έρθει και να σώσει κάποιον, αφετέρου για να έχω την ευκαιρία να αλλάξω ξανά στην παράταση και να πετάξω έξω τον Χάρη, αν μου δινόταν η ευκαιρία. Η ευκαιρία τελικά δε δόθηκε, γιατί ο Τζόννυ άλλαξε σε ακίκο, ο Χάρης ακύρωσε μια ψήφο προς αυτόν, ακόμη και να ψήφιζα τελευταία στιγμή το Χάρη το σκορ θα ήταν 4-3 κι ο ακίκος θα χανόταν.

Τώρα αν θα έρθετε να μου πείτε ότι εγώ κι ο ακίκος ήμασταν Μαφία μαζί και προσπάθησε ο ένας να σώσει τον άλλον ...τι να σας πω; Υπάρχουν ρόλοι που σήμερα το βράδυ θα μάθουν. Αν ήμασταν Μαφία μαζί αφενός δε θα τον άφηνα να με κάψει τόσο ...άκομψα, αφετέρου θα τον είχα δώσει κάπως καλύτερες οδηγίες για να σώσει και τον εαυτό του. Κι αν ο σκοπός ήταν να καεί απλά ο ακίκος, τότε γιατί να γίνει όλη αυτή η φασαρία;

Επίσης, όλοι οι παίχτες που εξαφανίστηκαν απ ένα σημείο και μετά, τι γνώμη έχετε για όλα αυτά που έγιναν σήμερα; Να πω ονόματα; CiNeFiL; Comfortably Smug; Emilouko; Indiana Jones; Marjoree26; tsarachaf; ultraviolence; Πού είστε; Δεκτό να μην έχετε πολύ χρόνο, αναμένουμε όμως τα post σας με σχολιασμό όλων όσων έγιναν. Ειδάλλως, να υποθέσουμε ότι κάποιοι ήσασταν βολεμένοι με την κατάσταση ή κάποιοι κρυβόσασταν στην αφάνεια; Δε σας κατηγορώ ακόμη γιατί μπορεί να μην είχατε χρόνο, αλλά πλέον χρωστάτε κάποιες εξηγήσεις κι έναν σοβαρό σχολιασμό για τα σημερινά γεγονότα...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχική δημοσίευση από: dimijim
Ωστόσο, με την ψηφοφορία στο 4-3-2-2 και με το Χάρη να μην έχει παίξει τις κάρτες του, και με τον Τζόννυ να έχει προϊδεάσει ότι μπορεί να αλλάξει ψήφο για να κρατήσει άτομα με πιο σοβαρή παρουσία στο δημόσιο κατάλαβα ότι πιθανότατα ο Χάρης θα σωζώταν κι ο ακίκος θα έφευγε


Το ακριβώς αντίθετο όμως δείχνει πως θα πήγαινε να ψήφισει ο Johnny στο ποστ που παρέθεσες. Σημειώνει πως ο ακικος είναι αθώος και λεει ''Ο Libertus τώρα με ανύπαρκτη δικαιολογία πάει να μας βάλει ισοψηφία ακικο και dimijim, ο ένας τρολλας και ο άλλος από τους λίγους παίκτες που τα ψάχνουν όλα'' .Γιατί να μη ψηφίσει στο 3-3-3 τον libertus που θεωρει πως ειχε ''ανύπαρκτη δικαιολογία'' ή έστω τον Indiana Jones που ανέβηκε τελευταία στιγμή ή να μείνει ανενεργός για να δει τι θα γίνει στην ισοψηφία την οποία υποτίθεται ότι ήθελε και σκαει την χαριστική βολή στον ακικο στέλνωντας τον στη φαντασμοχώρα? Κάτι τον έκαιγε..

Περιμένω απάντηση σε αυτό Johnny
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
4. Η κάρτα του Libertus, που σε εκείνο το σημείο δεν είχε νόημα αλλά μπορεί να ήθελε να σιγουρέψει ότι δεν θα βγει.
Αυτό ακριβώς, ήθελα να σιγουρέψω ότι θα μείνω.

Θα επανέλθω αργότερα με τα στοιχεία που έχω συλλέξει. Το μόνο που έχω να πω για την ώρα είναι ότι με ενοχλεί που η πιο ανάλαφρη διάθεση στην επικοινωνία δεν είναι καθόλου ανεκτή εδώ. Κακώς άφησα τα σαλόνια του Μονάχου για να μετακομίσω σε αυτήν την σκοτεινή πόλη. Κατ' ουσίαν για τον ίδιο λόγο ψηφιστήκαμε ο akikos και εγώ και αμφιβάλλω ότι βγάλαμε μαφιόζο. Υπάρχουν παίκτες που έχουν γράψει 5 λέξεις σε όλο το παιχνίδι και κατηγορούμαι εγώ για trolling, επειδή δεν ψάχνω ψύλλους στα άχυρα στον πρώτο γύρο. Σήμερα ήταν μια καλή μέρα για τη μαφία, ώστε να μείνει στην αφάνεια. Να δούμε από αύριο.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Τραγούδι;
Σοβαρευτείτε ένα troll είμαι. Αξιοποιήστε καλύτερα τη ψήφο σας...

Ρε συ Ακίκο. Δεν έδωσες πραγματικά κάτι στο παιχνίδι, ένα σοβαρό ποστ, κάτι. Και η αντιμετώπιση του στυλ " σοβαρευτείτε ένα τρολλ είμαι" τι φάση; Αν είναι να πάρεις το παιχνίδι με περιπαιχτική διάθεση, καλύτερα που βγήκες. Ακόμα και στα τελευταία λόγια δεν έδωσες τίποτα. Ακόμα κι να μην είχες ρόλο που γνωρίζει πληροφορίες/whatever, θα μπορούσες να πεις κάποιες ιδέες, κάτι να σχολιάσεις. Μην πέσει νεκροφάνεια εδώ.

Αρχική δημοσίευση από: akikos
Συμφωνώ μαζί σου:
Γι' αυτό ακυρώνω τη ψήφο αυτή για να σε προστατέψω: https://cnf.e-steki.gr/showpost.php?p=4479714&postcount=118
ενεργοποιώντας αυτή τη κάρτα που έχω στο τραπέζι ανάποδα.

Πωω σαν το yugi νιωθω


Ταυτόχρονα αλλάζω τη ψήφο μου σε Libertus
και τελειώνω τον γύρο μου.

Κι εδώ είναι μια κίνηση την οποία ποτέ δεν αιτιολόγησες. Να τον προστατέψεις από τόσο νωρίς γιατί; Της γούνας σου μανίκι είναι; Κάρτες παίρνουμε μόνο ανα βδομάδα και πολύ απλόχερα πέταξες μια κάρτα που ίσως και να σου χρησίμευε σήμερα και μελλοντικά.
Απλά το σχολιάζω για να μην διανοηθεί κανείς να τους βγάλει συγκάτοικους, δεν παίζει σαν σενάριο αυτό. Να'ναι μαφιόζοι και οι δύο κουλό, σιγά μην έβγαινε έτσι απροκάλυπτα να σώσει συνμαφιόζο του. Και σε περίπτωση που κάποιος από τους δύο ηταν φανερός, θα υπήρχε χιουυτζ πρόμπλεμ.

Δεν ξέρω τι άλλο να σχολιάσω, είπα πάλι πολλά χωρίς να λεώ τίποτα πάλι ( ε Χιμέλα; ), αλλά το ουαου της ημέρας ήταν η αποχώρηση του ακικου. Ίσως η δολοφονία δείξει κάτι παραπάνω αύριο/είναι τροφή για σκέψη.
 

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Επανήλθα με ένα μικρό σχολιασμό της ψηφοφορίας. Δεν ξέρω τι συμπεράσματα μπορούμε να βγάλουμε αλλά ας το πάρουμε από την αρχή:

Νομίζω οτι έχουμε μπει στη ζώνη του λυκόφωτος και ο dimijim εκδικείται τον Ικαρίονα για όλες τις φορές που ήταν ΣΕ και δεν μπορούσε να αντιδράσει στα ατελείωτα σεντόνια του τελευταίου. Ή αυτό συμβαίνει ή ο Ικαρίονας και ο dimijim είναι μαζί μαφιόζοι και μάς γλεντάνε, κάτι που μια χαρά καταφέρνουν, αφού όλη αυτή η συζήτηση για καρδούλες και λουλούδια έχει μπλοκάρει τους παίκτες και δεν μπορούν να σκεφτούν τα υπόλοιπα που συμβαίνουν. Είναι σαν να είμαστε σε πολιτική συζήτηση και να προσπαθείς να καταλάβεις τους συνομιλητές σου όταν παρεμβάλλεται συνεχώς ο Άδωνης. (εμότικον με γελάκι, το είπα για αστείο, γελάστε, χαχα).

Όπως είπα και πριν, στον πρώτο γύρο αποκλείεται να βγει μαφιόζος προτού παίξουν οι ρόλοι το πρώτο βράδυ. Οπότε εγώ προσωπικά θα ψηφίσω τον λιγότερο χρήσιμο κατά τη γνώμη μου παίκτη που όχι μόνο δεν έχει βοηθήσει σε τίποτα, αλλά με την τρολιά που μάς πουλάει μού ανεβάζει και το αίμα στο κεφάλι. Αλλαγή σε akikos λοιπόν. Τους υπόλοιπους θα τους δω πιο διεξοδικά αργότερα και αύριο.

Οι ψήφοι μας ήρθαν με λεπτό διαφοράς . Εγώ ακόμα και τώρα δεν είμαι σίγουρη αν το έχω μετανιώσει (για το που έδωσα ψήφο). Ο Ακίκο όχι απλά δεν μας βοήθησε πουθενά αλλά το έπαιζε τρελίτσα, εντύπωση που δεν μου είχε δώσει στην αρχή. Παρόλα αυτά με κάνει να απορώ ο τρόπος που μίλησε στο τέλος καθώς και η κάρτα για να σώσει όχι τον εαυτό του (; ) αλλά τον Δημήτρη. Μια μαφία που σέβεται τον εαυτό της δεν ξέρω αν θα άφηνε τον παίκτη της τόσο εκτεθειμένο.. από την άλλη θα μπορούσε να είναι ο ΔΑ ή η πόρνη και να προσπαθούσε απλά να μπερδέψει το κόσμο.

Σοβαρευτείτε ένα troll είμαι. Αξιοποιήστε καλύτερα τη ψήφο σας...

Προς τα που;;;

Δεν μου απάντησε ποτέ. Παρόλα αυτά έκανε άλλα ποστ μετά.

Τώρα δηλαδή εσείς τι κάνετε; Πάτε τον akiko στα 4 αφήνοντας τους άλλους στο 2; Και τι πληροφορίες θα πάρουμε έτσι; Πώς θα δούμε ποιος απ' τους διπλούς μπορεί να είναι ύποπτος; Μήπως προσπαθείτε να προστατεύσετε κάποιον απ' αυτούς που έχουν δυο ψήφους;

Μετά τη ψηφοφορία θα ήθελα να δω τι γνώμη έχεις τελικά. Πιστεύεις ότι η Σύλβια και εγώ θα βγαίναμε ταυτόχρονα με διαφορά λεπτού να ψηφίσουμε το ίδιο άτομο; Πάντως εγώ προσωπικά θα απαντήσω για τον εαυτό μου ότι το έκανα σχετικά κοντά στη ψηφοφορία γιατί:


  1. Ήθελα να έχω όσο γίνεται μια συνολική εικόνα της ημέρας

  2. Δεν ψηφίζω ποτέ εντελώς στη τύχη

  3. Το έκανα σε ένα χρονικό σημείο που υπήρχαν πολλά περιθώρια αντιδράσεως αλλά παράλληλα ελπίζω να άσκησα και μια μορφή πίεσης στη μαφία (γιατί ανεβάζοντας κάποιον μπορείς να δεις άτομα που θα σε στηρίξουν για να καλύψουν άλλους, ή αντίθετα να ανεβάζουν άλλους γιατί χτυπάς διάνα)

  4. Ο Ακίκο δεν απάντησε ούτε σε μία ερώτησή μου και απλά τρόλλαρε κόσμο.


Εσύ τι πιστεύεις ότι έγινε;



Μια ερώτηση. Πιστεύετε ότι ο ακικος είναι μαφία, άρα έχουν συνεννοηθεί για το πώς θα παίξει, και τον άφησε η μαφία του να κάθεται και να τρολλαρει και να κάνει roleplaying τον φούρναρη του χωριού; Αμφιβάλλω κατά πολύ να τον άφηνε κάποιος να τραβήξει έτσι εύκολα τα βλέμματα πάνω του. Ο Libertus τώρα με ανύπαρκτη δικαιολογία πάει να μας βάλει ισοψηφία ακικο και dimijim, ο ένας τρολλας και ο άλλος από τους λίγους παίκτες που τα ψάχνουν όλα... Ο dimijim και μαφιόζος να είναι θεωρώ ότι συμβάλει στο παιχνίδι και πρέπει να παραμείνει τουλάχιστον σε αυτόν τον γύρο.

Πώς συμβάλλει ένας μαφιόζος στο παιχνίδι;

Θεωρώ ότι κινείστε λάθος. Ακόμη κι αν υπάρχει κάποιος κακός ανάμεσα σε dimijim, libertus και akikos, ο πρώτος βγήκε στη φόρα εξαιτίας της καρδιάς που ο ίδιος έριξε σε μια θεωρία που ναι μεν μπορεί να ήταν τρόπος να τραβήξει προσοχή κάποιου αλλά που σαν έμπειρο παίκτη, νομίζω δεν θα τον συνέφερε να την κάνει, ο δεύτερος μίλησε για δολοφονικούς φουρνάρηδες και δεν ξέρω πώς και γιατί πήρε τρεις ψήφους, ο τρίτος ίσως και να αξίζει να βγει γιατί διαρκώς τρόλαρε και μπορεί να είναι καμιά πόρνη τύπου Johnny σε προηγούμενο παιχνίδι που διαρκώς τρόλαρε. Δεν υπερασπίζεται και καθόλου τον εαυτό του και λέει ''μην σπαταλάτε την ψήφο σας, πηγαίντε αλλού''. Παρ' όλ' αυτά δεν ξέρω αν θα ήθελα να βγει τώρα. Καλώς ή κακώς έγιναν διάφορα πράγματα με βάση τους παίκτες στους οποίους επικεντρωθήκατε οι περισσότεροι οπότε νομίζω πως η καλύτερη κίνηση στην παρούσα φάση θα είναι να τσεκάρουμε τι παίζει με άλλους που έμειναν στην αφάνεια. Για παράδειγμα τι ωραία που θα ήταν να είχαμε μια διπλή ή τριπλή ισοψηφία με Indian, Marjorie και Physiognomist που δεν ακούστηκαν σχεδόν καθόλου. Εκεί θα βλέπαμε νομίζω αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα. Παραμένει η ψήφος μου στον Indian ευελπιστώντας να μην αναγκαστώ να την αλλάξω προσπαθώντας να σώσω κανέναν που θεωρώ λιγότερο ένοχο απ' τους υπόλοιπους που ψηφίζετε.

Δεν θυμάμαι αν έχεις πετύχει τον Λίμπερτους σε άλλο παιχνίδι. Για εμάς που τον έχουμε δει πάντως, ξέρουμε ότι έχει στρωτή σκέψη και λογικά επιχειρήματα. Περιμένω ή δυναμική παρέμβαση εκ μέρους του ή πραγματικά θα αρχίσω να αμφιβάλλω για τον ρόλο του. Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι πρέπει να εστιάσουμε στους πιο αφανείς;
Συμφωνώ μαζί σου:
Γι' αυτό ακυρώνω τη ψήφο αυτή για να σε προστατέψω: https://cnf.e-steki.gr/showpost.php?p=4479714&postcount=118
ενεργοποιώντας αυτή τη κάρτα που έχω στο τραπέζι ανάποδα.

Πωω σαν το yugi νιωθω







Ταυτόχρονα αλλάζω τη ψήφο μου σε Libertus
και τελειώνω τον γύρο μου.

Αυτό ήταν στοχοποιητικό ή τι; Υπάρχει περίπτωση να βγάλαμε μαφιόζο και να προσπάθησε να το παίξει τρελίτσα "σε υποστηρίζω φίλε" για να στραφούν τα μάτια μας σε πολίτη;
ο δημήτρης είναι μαφία μαζί με τον ακίκο;
είναι κάτι σε συγκάτοικοι;
είναι ο ακικο τόσο τρολλ που απλά έπαιξε για τη πλάκα του τη κίνηση;

Σε κάθε περίπτωση δεν μπορώ να ερμηνεύσω αυτή τη κίνηση :wonder: Ο Ντίμιτζιμ μένει ένα τεράστιο ερωτηματικό για μένα. Περιμένω να τον ακούσω.

Το έχω εξηγήσει ήδη. Δεν ξέρω τίποτα για κανέναν, δε θέλω να πάρω αθώο στον λαιμό μου. Ο ακίκος δε μού έχει προσφέρει τίποτα, θα ήθελα να φύγει και βλέπουμε μετά.

Δες τώρα, ακίκος και dimijim μαζί για να βγάλουν λίμπερτους. Κατηγορεί ο ακίκος τον Λίμπερτους για τρόλινγκ και παίζει και κάρτα.

Να υπενθυμίσω οτι ο dimijim είχε ψηφίσει τον Λίμπερτους για πλάκα και τώρα αυτός είναι έτοιμος για αποχώρηση!

Νομίζω ότι αλληλοψηφίστηκαν με πάνω κάτω το ίδιο σκεπτικό:

#5:
Περίμενα εσένα για να έχουμε να λέμε απ την τελευταία συμμετοχή στο πρώτο ποστ. <3

Καλησπέρα και καλό παιχνίδι να έχουμε.
ΣΕ καταπληκτικό το θέμα, κάποια στιγμή έπρεπε να γίνει κι αυτό.

Ψήφος στον Libertus. Έχει καιρό να παίξει κι είμαι σίγουρος ότι του έλειψε η αίσθηση να είναι δημοφιλής!

Αρχική δημοσίευση από: Libertus
Δεν ξέρω εάν είναι για καλό το ρεύμα προς τον akiko. Μιας και εγώ τον ψήφισα πρώτος από φήμες που άκουσα κατά την άφιξή μου στην πόλη, αλλάζω σε dimijim που ήταν αφιλόξενος απέναντί μου. Έτσι μπορούμε να τους δούμε σε ισοψηφία. Να έρχομαι στην πόλη μετά από τόσα χρόνια και να δέχομαι τέτοια αντιμετώπιση;

Χάρη, έναν σοβαρό λόγο που ψήφισες τον Δημήτρη; Γιατί ως τώρα πολύ μας μπερδεύεις με το παίξιμο σου. Γενικά τι γίνεται με τους 2 σας;

Αλλαγή ψήφου σε ακικο.

Από εσένα θέλω μια καλή και αιτιολογημένη θέση γιατί πραγματικά με έχεις μπερδέψει πάαρα πολυ.

Ακυρώνω την ψήφο του Comfortablysmug προς εμένα



Δεν την θεωρώ παράλογη κίνηση, ήθελε να εξασφαλίσει ότι θα μείνει (λογικά).

Συνοπτικά:
1. CiNeFiL: ήπιων τόνων, μικρή συμβολή. Ως τώρα γράφει όπως συνηθίζει. Περιμένω να δω γενικά πως θα κινηθεί.

2. Comfortably Smug: τον έχουμε ζήσει μεγάλο τρολλ :hehe: δικαιολογώ την έλλειψη χρόνου αλλά δεν μας έχει γράψει τίποτα. Και εσύ όντως ξέφυγες αρκετά καλά από το επίκεντρο.

3. dimijim: Περιμένω εξηγήσεις γενικότερα για τις κινήσεις και τις θέσεις του. Μεγάλο ερωτηματικό (και άσχημο ομολογώ) γιατί σήμερα σαν πολλοί να σε ήθελαν στο παιχνίδι...

4. Emilouko: Δεν έχω πολλά να πω, δικαιολογώ και εδώ την έλλειψη χρόνου αλλά περιμένω τις περιβόητες θεωρίες της..

5. Himela: είχαμε ίδιο σκεπτικό αλλά δεν βιάζομαι να βγάλω συμπεράσματα. Ως τώρα τίποτα το ασυνήθιστο.

6. i_lie_us: υπερβολικά γενικόλογος. Και αυτό δεν μου αρέσει.

7. Ikarionas: έχει κάποια σχήματα υπόπτων στο μυαλό του, όσο να ναι τις πιο περίπλοκες θεωρίες. Άμα μας τις εξηγήσει και εμάς θα προσπαθήσουμε να καταλάβουμε το σκεπτικό του. Περιμένω γνώμη για την σημερινή τριάδα καθώς και για την αφανή τριάδα που υποστήριζε ότι έπρεπε να πιέσουμε.

8. Iliaso: τίποτα ουσιαστικό ως τώρα. Υπόπτους; Ή βολεύεσαι απλά να ακολουθείς το κύμα;

9. Indiana Jones: εσύ ξαφνικά ανέβηκες και δεν ξέρω πως να το ερμηνεύσω.. κάποια εξήγηση;

10. JKaradakov: γνωστός για τις λεπτομερείς ερωτήσεις του, τις θεωρίες του, ως τώρα συμμετέχει ενεργά. Ικανός παίκτης που πρέπει να προσέξουμε, για να καταλάβουμε σε ποια ομάδα είναι.

11. Johnny15: εσύ κυριολεκτικά πρέπει να καταλάβεις που στέκεσαι και που πατείς. Ύποπτοι και γιατί; Δεν μπορώ να βρω συνέχεια στα ποστ σου...

12. Libertus: λίγα σχόλια για τη σημερινή ψηφοφορία; :P

13. Marjoree26: με ψήφισε και εξαφανίστηκε ( ; ) εντελώς αφανής.

15. Physiognomist: αφάνεια επίσης. Θεωρίες για σήμερα;

16. tsarachaf: Ως τώρα μικρή συμβολή αλλά σχολίασε ουσιαστικά ό,τι μπορούσε. Τον έχω ζήσει και από τις 2 ομάδες και θα δυσκολευτώ να καταλάβω προς τα που κλίνει. Έχει απίστευτο λέγειν:hehe:

17. ultraviolence: έμεινε αμέτοχος στο σημερινό με ψήφο στον Ηλία. Γνώμη για τη ψηφοφορία;

18. Φινεύς: εσύ μας μισομπαίνεις δυναμικά, και ακόμα περιμένω απάντηση σε προηγούμενο ποστ.

Αυτά προς το παρον!
[Περιμένουμε τους διακριτικούς ρόλους της νύχτας να καταλάβουν τι έγινε :P]
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα το γράψω μια ακόμη φορά και όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Όσοι επιμείνετε να κάνετε τους "α εγω δεν κατάλαβα μάλλον είσαι ύποπτος" θα είστε τουλάχιστον ερωτηματικό για μένα.

1) Εγώ το ίδιος σας έλεγα να μην πάμε σε ισοβαθμία ακικου με dimijim λέγοντας οτι κανενας από τους 2 δε θα πρέπει να είναι προτεινόμενος για αυτό το γύρο.

2) Ο Ακικος, πρώτον δεν έχει διαβάσει τους κανόνες, και δεύτερον παίζει μια κάρτα η οποία τον βάζει στον τάκο. Ε σορρυ κιόλας, αλλά αν αυτό δεν είναι σημάδι ξενερωμένου παίκτη τότε δεν ξέρω τι είναι. Μηδενικη λογική σε ότι κάνει. Σε αυτό το σημείο ωστόσο περιμένω από τους υπόλοιπους πολίτες να αλλάξουν τις ισοβαθμίες

3) Δεν αλλάζει κάτι και ο dimijim ψηφίζει Indiana αντί να ψηφίσει κάποιον άλλον (πχ εγώ θα ψήφιζα έμιλυ).

Συνεπώς φτάνουμε στο 4) Πιστεύω ότι το λούσαμε ως πολίτες και δεν υπάρχει μαφιόζος μέσα σε αυτούς. Ε θεωρώ ότι τουλάχιστον είναι καλύτερο να φύγει ο άκικος που δεν συμβάλλει ούτε λίγο στο παιχνίδι, και οχι απλα δεν συμβάλλει αλλά έβαλε τον εαυτό του σε αυτή τη θέση ενώ θα μπορούσε να κρατήσει την κάρτα για να σωθεί.

Με αυτό το σκεπτικό θεωρώ ότι καλύτερα να φύγει ο άκικος και έτσι άλλαξα την ψήφο μου σε αυτόν. Τα τελευταία λογια του άκικου με επιβεβαιώνουν καθώς δεν μας λένε τίποτα, τουλάχιστον όχι σε μένα. ΑΚικο επισης ειναι Αζκαμπαν και όχι Αλκατράζ φορ φακς σεικ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Επίσης, όλοι οι παίχτες που εξαφανίστηκαν απ ένα σημείο και μετά, τι γνώμη έχετε για όλα αυτά που έγιναν σήμερα; Να πω ονόματα; CiNeFiL; Comfortably Smug; Emilouko; Indiana Jones; Marjoree26; tsarachaf; ultraviolence; Πού είστε; Δεκτό να μην έχετε πολύ χρόνο, αναμένουμε όμως τα post σας με σχολιασμό όλων όσων έγιναν. Ειδάλλως, να υποθέσουμε ότι κάποιοι ήσασταν βολεμένοι με την κατάσταση ή κάποιοι κρυβόσασταν στην αφάνεια; Δε σας κατηγορώ ακόμη γιατί μπορεί να μην είχατε χρόνο, αλλά πλέον χρωστάτε κάποιες εξηγήσεις κι έναν σοβαρό σχολιασμό για τα σημερινά γεγονότα...


Αρχικά να πώ ότι κάποιοι είμαστε καινούριοι παίκτες και τώρα μαθαίνουμε το παιχνίδι στην πράξη.

Τώρα γι'αυτά που έγιναν. Ήμουν σε ένα πολύ επικίνδυνο σημείο με 3 ψήφους. Αν ήμουν μαφιόζος, δεν θα έκανα κάτι για να σωθώ? Δε θα ακύρωνα ψήφο? Τον Libertus τον ψήφισα για τον λόγο που είπα, δεν άλλαξα κάτι. Αντιθέτως, ο Libertus αλλάζει την ψήφο του από τον Ακίκο και την δίνει σε εσένα έτσι ώστε να με εκθέσει, συνεχίζοντας τις χαζές δικαιολογίες για τους φουρνάρηδες και την αγενή υποδοχή. Με την ακύρωση της ψήφου του κατάλαβα ότι δεν είναι μαφιόζος αλλά ΔΑ ή πόρνη, αλλιώς οι μαφιόζοι θα του έλεγαν να μην τη χρησιμοποιήσει γιατί δεν είχε νόημα, θα έβγαινε ούτως ή άλλως ο Ακίκος.

Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι κάποιους που λείπουν συνεχώς αλλά θα το δούμε.

Ό,τι άλλο θέλετε ρωτήστε με και θα σας το εξηγήσω . Μπορείτε να μην με πιστεύσετε αλλά δε θα σας βοηθήσει αυτό. Είναι κακό που μερικοί θέλετε σφαγή πολιτών.

Για το τέλος, θέλω να ρωτήσω κάτι εσένα dimijim και τον Ακίκο αν μπορεί. Γιατί ο Ακίκος πριν χρησιμοποιήσει την ακύρωση και ψηφίσει Libertus, θέλησε να σε προστατέψει, στο ποστ #130 ?
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και κάτι τελευταίο. Υπάρχουν πολλοί παίκτες με παράξενες ενέργειες, πέρα από τον Libertus. Επικεντρωθείτε εκεί. Έχουν αναφερθεί και από μένα και από άλλους παίκτες. Επίσης αν ήμουν μαφιόζος, σκεφτείτε τα σενάρια με τα οποία θα έκανα αυτό που έκανα. Εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ πιθανό σενάριο που μαφιόζος θα έκανε αυτό που έκανα εγώ. Δηλαδή αν είμαι μαφιόζος, εκτέθηκα για να σώσω άλλο μαφιόζο, άρα στον 1ο γύρο έχετε βρει ήδη δυο μαφιόζους. Κλαπ κλαπ. Αυτονόητα δεν ξαναγράφω.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top