Palermo #46 - Can you reverse the curse?

Ποιος θέλετε να αποχωρήσει; (31/7)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από blue_butterfly:
Τέλος πάντων, για να μην τα πολυλογώ και σας κουράζω, τρία άτομα έχω στο μυαλό μου και προσπαθώ να σκεφτώ ποιο θα σώσω αλλά επειδή πάντα στη ζωή μου λανθασμένα ακυρώνω την πρώτη μου επιλογή λέω να μην το κάνω και σήμερα οπότε το φιλί της ζωής το δίνω στον ultraviolence. :-*:kissing:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εντωμεταξύ η λογική του "αυτοί που ψήφισαν Σπυράκο είναι ύποπτοι" είναι κάπως χαζή γιατί όσοι ψηφίσαμε Σπυράκο είπαμε ότι ξέρουμε ότι βγάζουμε πολίτη. Ένας μαφιόζος δε θα έλεγε "το ξέρω ότι βγάζω πολίτη", θα έλεγε "τον ψηφίζω γιατί μου φαίνεται ύποπτος ". Τώρα μου ηρθε αυτο το επιχείρημα χεχε.


E ναι! Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που κανείς δεν σχολίασε στο θέμα τις "μονές" ψήφους του πρώτου γύρου, ειδικά αφού ο Ευθύμης πήγε προς τους 4 του Σπυράκου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelogiannos

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
:loltooth: δολοφόνε μου , εσύ ...... !

Υγ: ώστε εσύ με σκότωσες :P ;

Yep. Για να το λέει στο ημερολόγιο του godfather ότι ήμουν οργισμένος έτσι πρέπει να έγινε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Yep. Για να το λέει στο ημερολόγιο του godfather ότι ήμουν οργισμένος έτσι πρέπει να έγινε


:kill: :kill: :kill: μάλιστα aggeloSgiaNNoS

Εξοργίστηκε καλέ :redface:


Καλά, συχωριέσαι :give_rose: !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Επίσης tsarachaf έκανες expose το μισό μέτρο miss μου??? Why? : (

Αλλά worth που σκότωσα Sophie γιατί "πρόβλεψα" το "αγγελοσγιανος" που θα έλεγε : p

Duuuuuuuude, δεν αστόχησες από το μισό μέτρο στο κείμενο, απλώς είχες καταπληκτικά αντανακλαστικά! Δε με διαβάζεις όπως πρέπει :mastigio

:kill: :kill: :kill: μάλιστα aggeloSgiaNNoS

Εξοργίστηκε καλέ :redface:


Καλά, συχωριέσαι :give_rose: !


Σόφη κανόνισε να τον αμολήσω πάλι και δε σε βλέπω καλά μετά :P :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σόφη κανόνισε να τον αμολήσω πάλι και δε σε βλέπω καλά μετά :P :knife:

Ακριβέ, μην αγχώνεσαι θα δανειστώ το αλεξίσφαιρο γιλέκο του Τάσου, χτυπήστε με όσο θέλετε τότε , αμόλησε τον μετά να δούμε τι θα καταλάβετε ! :P <3 .


Βέβαια μπορεί και ο αγαπητός Μάκης, να με κάνει εφτάψυχη και εμένα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ακριβέ, μην αγχώνεσαι θα δανειστώ το αλεξίσφαιρο γιλέκο του Τάσου, χτυπήστε με όσο θέλετε τότε , αμόλησε τον μετά να δούμε τι θα καταλάβετε ! :P <3 .


Βέβαια μπορεί και ο αγαπητός Μάκης, να με κάνει εφτάψυχη και εμένα :redface:


Μην αγχώνεσαι έχει καλό στόχο. Και στον Τάσο δεν δώσαμε κράνος :P

Όσο για τον Μάκη, θα τον κανονίσω προσωπικά, τώρα που ξέμπλεξα με τις πουτάνες :ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι έχει καλό στόχο. Και στον Τάσο δεν δώσαμε κράνος :P

Όσο για τον Μάκη, θα τον κανονίσω προσωπικά, τώρα που ξέμπλεξα με τις πουτάνες :ropalo:


Χμμμμ , λάθος χρόνος. Είχε ήθελες να πεις, μάλλον θα μπερδεύτηκες αλλά δεν πειράζει, οπότε ούτε κράνος χρειάζομαι ! :give_rose:

Μην σε κανονίσει πρώτα εκείνος, πρόσεχε :lol: .... !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Χμμμμ , λάθος χρόνος. Είχε ήθελες να πεις, μάλλον θα μπερδεύτηκες αλλά δεν πειράζει, οπότε ούτε κράνος χρειάζομαι ! :give_rose:

Μην σε κανονίσει πρώτα εκείνος, πρόσεχε :lol: .... !


I stand by what I said. Ο Άγγελος θα γίνει μεγάλος hitman. Απλώς δεν το ξέρει ακόμη. :comando:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
I stand by what I said. Ο Άγγελος θα γίνει μεγάλος hitman. Απλώς δεν το ξέρει ακόμη. :comando:

Καλά, μέχρι να το μάθει, προλαβαίνω να πάρω, επομένως τα μέτρα μου :flowers: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ComfortablySmug

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ComfortablySmug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Τι love story εξελίσσεται μεταξύ ντετέκτιβ και ΑΜ??
Δύο συνεχόμενα παιχνίδια οι ντετεκτιβ ρωτάνε την 1η νύχτα για τον ΑΜ. Θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπαμε τι θα γίνοταν αν ο ultra το μαθαινε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelogiannos

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
I stand by what I said. Ο Άγγελος θα γίνει μεγάλος hitman. Απλώς δεν το ξέρει ακόμη. :comando:


Εγώ τα έλεγα πριν ξεκινήσει το game!! Καλύτερα πολίτης παρά μαφία... Είδες πόσο αγχωμένος σκότωνα? Ούτε κεφάλι δε στοχευα, σε γιλέκο πέτυχα πρώτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Τι love story εξελίσσεται μεταξύ ντετέκτιβ και ΑΜ??
Δύο συνεχόμενα παιχνίδια οι ντετεκτιβ ρωτάνε την 1η νύχτα για τον ΑΜ. Θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπαμε τι θα γίνοταν αν ο ultra το μαθαινε


Μεταξύ των συγκεκριμένων ντετεκτιβ και ΑΜ, το love story ξεκινά απ'το μαγευτικό Palermo #43. :redface:
Ο Ηλίας ήταν αλεξίσφαιρο και μια από τις ημέρες που κοιμόμουν μαζί του ως πόρνη αποφάσισαν να τον σκοτώσουν.
Αν μάθαινα ότι ήταν μαφιόζος την επόμενη ημέρα θα ρωτούσα για άτομα που είτε εμμέσως αθώωνε, είτε δεν ασχολήθηκε καν. Κοινώς θα είχα αποπροσανατολιστεί για 2-3 γύρους οι οποίοι ήταν σημαντικοί. Έμαθα για τσαραχαφ πριν καν βγει στην σέντρα και μετά που υπήρχαν υποψίες πάνω του, ήταν πολύ εύκολο να τον ψηφίσω. Μετά έμαθα την ενοχή του DumeNuke όταν έδινε στην ψύχρα την Εμιλουκο σαν μαφιόζα ενώ είχα ρωτήσει για εκείνη. κτλ
Οπότε, ένα ευχαριστώ στο άγριο παιδί που με πήρε την πρώτη νύχτα.

Πόσο γκαντέμης όμως ρε παιδί μου, απ'όλους τους συμμετέχοντες, πάνω στον ΑΜ έπεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelogiannos

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Πόσο γκαντέμης όμως ρε παιδί μου, απ'όλους τους συμμετέχοντες, πάνω στον ΑΜ έπεσα.

Κοίτα τυχερός στην ατυχία, γτ εν τέλη κοιμήθηκες με πορνη οπότε δεν αποπροσανατολιστηκες(δεν ξέρω αν το σκότωσα το ρήμα... W/e)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Χρόνια τώρα έχω μέσα (στην καρδιά) μου την Φραντσέσκα Πουτανιόνι. :redface:

Βόλεψε όντως πάντως που δεν κατάφερε να μάθει, και για 'κεινον και για έμενα. Αν και λογική μου φαίνεται και η ερώτηση για μένα μετά από τέτοια μέρα που με κουβεντιάζατε (που όντως έτυχε να κοιμάμαι όλη τη μέρα στην έναρξη του παιχνιδιού και μου το βγάλατε ξινό :mad: ), ειδικά η ερώτηση για tsarachaf έπρεπε να γίνει γρήγορα.

Ξεκινώντας η αλήθεια είναι περίμενα και σε αυτό το παιχνίδι να περνάω νύχτες με την πόρνη, αλλά έτσι όπως πήγαν τα πράγματα δεν υπήρχε λόγος υποθέτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγώ τα έλεγα πριν ξεκινήσει το game!! Καλύτερα πολίτης παρά μαφία... Είδες πόσο αγχωμένος σκότωνα? Ούτε κεφάλι δε στοχευα, σε γιλέκο πέτυχα πρώτα

Θέλεις εκπαίδευση καιρό ακόμα είναι η αλήθεια, αλλά μην άγχεσαι σε καμία 20ετία θα είσαι τζιτζι. :lol: <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Χρόνια τώρα έχω μέσα (στην καρδιά) μου την Φραντσέσκα Πουτανιόνι. :redface:

Βόλεψε όντως πάντως που δεν κατάφερε να μάθει, και για 'κεινον και για έμενα. Αν και λογική μου φαίνεται και η ερώτηση για μένα μετά από τέτοια μέρα που με κουβεντιάζατε (που όντως έτυχε να κοιμάμαι όλη τη μέρα στην έναρξη του παιχνιδιού και μου το βγάλατε ξινό :mad: ), ειδικά η ερώτηση για tsarachaf έπρεπε να γίνει γρήγορα.

Ξεκινώντας η αλήθεια είναι περίμενα και σε αυτό το παιχνίδι να περνάω νύχτες με την πόρνη, αλλά έτσι όπως πήγαν τα πράγματα δεν υπήρχε λόγος υποθέτω.


Έχετε φαγωθεί με τις ερωτήσεις στον tsarachaf! Κάθε φορά όλοι ρωτάνε για την παρτάρα μου. Αφήστε με μια φορά τον δόλιο να μη με ξέρει κανείς :P.

Btw, αυτή τη στιγμή ετοιμάζεται προς δημοσίευση το δικό μου ημερολόγιο, stay tuned.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι ερωτήσεις που κάνει ο Ντετέκτιβ ειναι του στυλ "ανήκει σε μαφία/πολιτες?". Μπορείς να ρωτήσεις πχ "είναι ο τάδε παίκτης πληροφοριοδότης ή ντετέκτιβ?"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Ναι και ναι.
Η απάντηση που θα πάρεις θα είναι ναι ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Το ημερολόγιο ενός καταραμένου Αρχιμαφιόζου

ΠΡΟΣΟΧΗ! Το παρόν ημερολόγιο έχει γραφτεί υπό την συναισθηματική φόρτιση του παιχνιδιού και μπορεί να σας εκθέσει σε επικίνδυνες προσωπικές απόψεις. Όσοι είναι αλλεργική στη γνώμη του άλλου καλό θα ήταν να πάρουν ένα αντιισταμινικό, για να μην έχουν απρόβλεπτες παρενέργειες.


Pregame & Κυριακή 29/07/2018
Αγαπητό ημερολόγιο, να μαι και πάλι. Για άλλη μια χρονιά ξεκινάει το Παλέρμο. Αλλά ας τα πιάσω από την αρχή. Φέτος είχαμε μεγάλο pregame. Ο Δημήτρης με έπιασε μέσα Ιουνίου να μου πει ότι ετοιμάζει παιχνίδι και έχει βρει και θεματάρα. Επίσης μου είπε ότι θέλει ΣΕ εμένα ή την Ζωή. Τελικά η Ζωή δεν θα μπορούσε να παίξει, οπότε διάλεξε ΣΕ. Οπότε να μαι πάλι να παίζω. Ψάξαμε κόσμο, είδαμε πως θα λύσουμε την λαϊκή απαίτηση να καταργηθεί ο συνδυασμός ΑΠ και Τυμβωρυχίας και τα καταφέραμε θαρρώ, η νεκροψία θα δείξει.

Στην πορεία έμαθα και το θέμα. Αναδρομή στα παλιά παιχνίδια και στις χαζομαρούλες παικτών. Υπέροχο, ξεχειλίζει νοσταλγία κι είμαι και λίγο ρομαντικούλης με κάτι τέτοια. Τελικά ήταν πιο δύσκολο απ’ ότι νομίζαμε στην αρχή, διότι είχαμε μερικούς ρόλους που δεν είχαμε χτυπητή επιλογή, αλλά τα καταφέραμε. Βρήκαμε και την ιστορία που θα δέσουμε την ιδέα και τα αντικείμενα που δώσαμε σε κάθε παίκτη, με την πολύ όμορφη ιδέα της Ζωής για την θεά της δικαιοσύνης. Αφού τελειώσαμε και με το θέμα και έχει φτάσει Κυριακή, σταμάτησα να μπλέκομαι στα πόδια της ΣΕ για να κάνει και καμιά κλήρωση.
Όσο και να γκρίνιαξα, δε μου παν πιο νωρίς τι ρόλο έχω και πάλι καλά γιατί αν τον ήξερα θα έσκαγα από την αγωνία μου, ενώ εν τέλει ήμουν ήρεμος. Το απόγευμα με το καλό, ανοίγω στέκι, βλέπω πιμι. Ρωτάω τα παιδιά, αν έχω ρόλο και μου λένε ναι, τα ρεμάλια. Αλλά δεν φταίει κανείς άλλος εγώ φταίω, που τους βοήθησα. Μου ζητάνε επιτακτικά να κάνω και ριάκσιο βίνδεο και υποκύπτω. Οπότε με το κινητό στο χέρι, ανοίγω τα πιμι και -για μερικά δευτερόλεπτα μόνο- χάνω την γη κάτω απ’ τα πόδια μου. Τα ρεμάλια μου στήσανε πλεκτάνη και μου στείλαν για πλάκα το πιμι που ήταν αφιερωμένο σε μένα, με τον ρόλο του Αυτοκράτορα, τον οποίο απεχθάνομαι σφόδρα. Ευτυχώς ξέχασε η Ζωή να βάλει κάρτες και κατάλαβα την απάτη τους και τους ξεμπρόστιασα. Η τιμωρία τους θα είναι ότι δεν θα δουν ποτέ το βίνδεο που αποτυπώνεται η φρίκη και η απογοήτευση στο βλέμμα μου βλέποντας το πιμι του Αυτοκράτορα.
Κάπου εκεί ξύπνησε το ένστικτο του μαφιόζου μέσα μου, αμέσως οξύνθηκαν οι αισθήσεις μου, άρχισα να το νιώθω. Ακριβέ, πάλι μαφία θα είσαι, ξέχνα τον ύπνο σου γι’ άλλο ένα παιχνίδι. Στην ειδοποίηση ότι έχω πιμι κάνω ριφρές, βλέπω το νούμερο 2 δίπλα στο όνομά μου και λέω δίκιο είχες, εκτός κι αν σε τρολλάρουν πάλι τα ρεμάλια. Τελικά δεν τρόλλαραν, ήμουν όντως μαφία. Ανοίγω το πιμι, βλέπω πρώτα κάρτες, ΑΠ κι επιπλέον. Ξενερώνω με την επιπλέον, αλλά οκ, τουλάχιστον έχω μία καλή κάρτα. Ανοίγω το δεύτερο πιμι, βλέπω ότι είμαι Αρχιμαφιόζος. Αμέσως ξυπνάνε οι μνήμες του οδυνηρού Παλέρμο #41 και λέω, πάει χάσαμε, ενώ κάνω δεύτερο ριάκσιο βίνδεο. Μετά τσεκάρω την μαφία μου. Βλέπω DumeNuke, aggelogiannos, bilire, Samael και (οh lala) Μελανίτσα!! Λέω εντάξει, τώρα πρέπει να κερδίσουμε γιατί δε γίνεται να αφήσουμε τη Μελανία να απογοητευτεί στην πρώτη της μαφία. Έτσι κερδίζουμε τα αιώνια πολιτάκια, με το μέρος μας. Έτσι έγινε και με μένα, πριν 5 χρόνια.
Αλλά ας πω περισσότερα για την ομάδα μας. Έχουμε εκτός από μένα άλλα δύο άτομα που έχουν κάνει μαφία, τον Dume και την bilire και πιστεύω θα με βοηθήσουν πολύ, γιατί χρειάζεται να βοηθήσουμε τον aggelogianno και τον Samael(που είναι και το πρώτο του παιχνίδι) να εγκλιματιστούν και να εγκληματίσουν. Τη Μελανία δε την φοβάμαι, θα κάνει σόλο καριέρα, να το παίζει πάλι αθώο και ταπεινό χαμομηλάκι και να την συμπαθούν όλοι και μετά θα τους μαχαιρώνει πισώπλατα και θα ξηγιέται σωστά και μαφιόζικα. Μαζευόμαστε φβ κάνουμε και γκρουπ στο σκάιπ, για να το χουμε δίπορτο και κάνουμε μια αρχική εκτίμηση. Βλέπουμε ότι είμαστε σε καλό δρόμο και ξεκινάμε. Θα πάμε με το κλασσικό αγαπημένο, ότι κάνουμε το συνηθισμένο μας παιχνίδι, για να μην μας μυριστούν από συμπεριφορές. Κι εδώ νομίζω ότι έχουμε μια χρυσή ευκαιρία που ακούει στο όνομα Samael. Είναι νέος στο παιχνίδι, άρα έχει clean slate και φαίνεται πολύ συνεργάσιμο παιδί, αν και ακόμη ψάχνει τα πατήματά του, οπότε πιστεύω ότι μπορεί να γίνει το μυστικό όπλο της ομάδας μας, μετά το βαρύ πυροβολικό που λέγεται Μελανία. Είμαι αρκετά αισιόδοξος. Φοβάμαι λίγο τον αγγελόγιαννο, μην πέσουμε σε κανένα τζιμάνι ΑΜ και τον τυλίξει σε μια κόλλα χαρτί, αλλά πιστεύω θα τα καταφέρει κι αυτός. Για τους δύο πιο έμπειρους δεν έχω να πω πολλά, ο Ευθύμης έχει διδακτορικό στο να πουλάει τρέλα και θα κάνει αυτό και η Ειρήνη αν μη τι άλλο ξέρει να επιβιώνει και θα μπει πιο δυναμικά φέτος για να πουλήσει πολιτιλίκι και να δείξει ότι την τελευταία φορά ήταν μαζεμένη, επειδή ήταν μαφιοζάκι και ντρεπόταν. Θα τα πάμε καλά πιστεύω.
Τι ξέχασα; Α ναι, την αφεντομουτσουνάρα μου. Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι μην κάψω τα παιδιά, επειδή έχω μια τάση να τραβάω πάνω μου τους ονειροπόλους, άρα αργά ή γρήγορα θα με ανακαλύψουν. Θα προσπαθήσω να μην ταυτιστώ πολύ με τους υπόλοιπους για να μήπως και τους προστατεύσω έτσι. Ίσως κατηγορήσω και 1-2.
Τώρα που τελειώσαμε με την μαφία να πω και για τον πονοκέφαλο που απέκτησα βλέποντας τον ΔΑ μας, τον ComfortablySmug. Πολύ καλό παιδί ο Κόμφυ, έπαιξε πολύ καλά στο προηγούμενο, αλλά δεν ξέρω πως θα τον προσεγγίσουμε. Για την ώρα δεν έχει μπει ακόμη, οπότε περιμένουμε να εμφανιστεί και να βρούμε τρόπο να πιαστούμε από τα λόγια του. Λογικά δεν θα του κάνω εγώ σήμα, θα βάλω κάποιον πιο αθώο να το κάνει.
Τέλος οι κάρτες μας. Ευτυχώς έχουμε πολύ περισσότερες ακυρώσεις ψήφου από επιπλέον ψήφους. Εγώ κρατάω ΑΠ, ο Σαμαέλ Νεκροφάνεια, ο αγγελόγιαννος Τυμβωρυχία κι η Μελανία μια Εξαίρεση Ψηφοφορίας που μπορεί να είναι χρυσή, ειδικά σε late game. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχουμε Ακύρωση Προφυλάκισης και Χρησμό, ελπίζω να έχουν πάει στην ομάδα μας και αυτές οι κάρτες και να μπορούν να βοηθήσουν οι βοηθοί μας, αν παραστεί ανάγκη ή να μας βρουν με αυτό τον τρόπο.
Για το παιχνίδι αυτό καθ’ αυτό, λίγα πράγματα. Δεν έχει πολύ κίνηση, δεν έχουν μπει ακόμη όλοι, έχουν πέσει κάποιοι ψήφοι αλλά χωρίς ιδιαίτερο βάθος, παρόλο που φέτος ο κόσμος προσπαθεί να αιτιολογήσει ακόμη και τις τυχαίες ψήφους. Οφείλω να ομολογήσω ότι λάτρεψα τον συλλογισμό του Ικαρίωνα κι ας ψήφισε τον ΔΑ μας. Επίσης η Σύλβια πήγε να πιαστεί από μια πλακίτσα της Ριρίκας και να με κατηγορήσει και την βλέπω να το τρώει το κεφάλι της πάλι. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι ακούγονται πολύ τα ονόματά μας και είμαστε ακόμη στην αρχή.
Κι επειδή έγραψα ήδη πάρα πολλά λέω να το κλείσω εδώ. Καληνύχτα και θα τα πούμε αύριο με την πρώτη αποχώρηση. May the best Mafia win!!





Δευτέρα, 30/07/2018
Με κουράζει πολύ το αρχιμαφιοζιλίκι. Δε ξέρω γιατί. Έχω βρεθεί κι άλλη φορά στην θέση να πρέπει να καθοδηγήσω μαφία, αλλά αυτή τη φορά μου φαίνεται πιο κουραστικό. Ίσως να φταίει που μεγάλωσα, ίσως ότι δεν είχα καλή εμπειρία την τελευταία φορά που ήμουν αρχιμαφιόζος, αλλά η πίεση είναι μεγάλη. Σήμερα τα πήγαμε αρκετά καλά. Θέλουμε να είμαστε μαφία που καθορίζει την τύχη του παιχνιδιού και όχι θεατές που παίζουν απλώς άμυνα. Ευτυχώς υπάρχουν ο Ευθύμης κι η Μελανία, που είναι άνετοι με το να γράφουν στο θέμα και παίζουν καλή μπάλα. Ο ένας ακολουθεί την αγαπημένη του τακτική, να πουλάει τρέλα δηλαδή. Θα συνεχίσει να το κάνει αυτό και μας βολεύει. Να μην ξέρει από που να πιαστεί ο πληροφοριοδότης. Η Μελανίτσα ακολουθεί επίσης την κλασσική τακτική της. Ορμάει σε κάποιον κι όπου την βγάλει, μόνο που εδώ αποφασίζει αυτή που θα την βγάλει. Σήμερα μας είπε ότι πωρώθηκε με την μαφία και χαίρομαι. Πιστεύω έχουμε ένα εκκολαπτόμενο αστεράκι εδώ. Αλλά χρειαζόμαστε και την Ειρήνη και τον Άγγελο και τον Σαμαέλ. Ο Άγγελος θα το παίξει αλλιώς, θα είναι ήσυχος και δε θα λέει πολλά για να σκάσει τον ΑΜ. Κάναμε μάλιστα κι ένα παιχνιδάκι, για να δούμε που θα βγει. Εγώ κατηγόρησα τζόνι, Χιμέλα και ούλτρα. Ο Άγγελος, τζόνι και Χιμέλα, αλλά αθώωσε ούλτρα. Περίεργο play, αλλά μπερδεύει κόσμο. Αν τυχόν κάποιος πάει και την πέσει σε ούλτρα και Άγγελο, μαζεύει πιθανότητες για ΑΜ. Αλλά ας πούμε γενικά τι έγινε. Ήταν ένας κλασσικός πρώτος γύρος. Μέχρι αργά το μεσημέρι κανένας δεν είχε πάνω από έναν ψήφο και είχαν ψηφίσει περίπου οι μισοί. Έτσι αποφασίζουμε με την Μελανία να βγούμε και να ρίξουμε εμείς δεύτερες ψήφους. Ηλία εγώ, Σόφη η Μελανία. Κι εδώ αρχίζουν τα παρατράγουδα. Η Σόφη βλέπει ότι της την μπαίνει η Μελανία και πάει και την ψηφίζει. Μετά θέλει να παίξει και την κάρτα της, αλλά δεν ξέρει με την κάρτα επιπλέον ψήφος δίνεις άλλον έναν ψήφο στο άτομο που ήδη έχεις ψηφίσει και πάει να ψηφίσει και τον ΔΑ μας. Εδώ βρίσκω εγώ την ευκαιρία να κατηγορήσω Σόφη, ότι δεν γίνεται αυτό το λάθος να είναι απειρίας κι ότι κάποιος την δασκαλεύει. Δε το χάφτει ο κόσμος, αλλά δεν πειράζει, ας υπάρχει μια υποψία για τη Σόφη στον αέρα. Μετά αρχίζει να μαζεύει ψήφους ο ούλτρα και να φτάνει την Σόφη για mvp. Ξαφνικά όμως όλοι αλλάζουν σε Σπυράκο. Είχε ήδη 2 ψήφους το παιδί, πάνε και τον ψηφίζουν Χιμέλα, τζόνι και ικαρίωνας, ο τελευταίος μετά από λίγο αλλάζει σε Μελανία κι εκεί αρχίζουν να με ζώνουν τα φίδια. Λέω πάει, θα γίνει μαλακία και θα χάσουμε μαφιόζο πρώτη μέρα. Ευτυχώς δεν έγινε τίποτα και μας άφησε ο Σπυράκος ήσυχα και αναίμακτα. Ο καημένος δεν πρόλαβε να παίξει καθόλου. Το πρώτο του ποστ ήταν και το τελευταίο του, τον λυπήθηκα λίγο, αλλά καλύτερα αυτός παρά εμείς. Οπότε ετοιμαζόμαστε πλέον για την υπόλοιπη δράση μας. Δεν αλλάζουν τα σχέδια, εγώ, ο Ευθύμης κι η Μελανία θα κάνουμε τα δικά μας στο θρεντ, ο αγγελόγιαννος ετοιμάζει το ποστ που ανέφερα πριν για να κόψουμε κίνηση ΑΜ και πλέον χρειαζόμαστε να ενεργοποιήσουμε Σαμαέλ, που ήταν ψιλοχαμένος σήμερα, και Ειρήνη που είναι πολύτιμο όπλο για την μαφία. Αποφασίζουμε να δολοφονήσουμε ΤάσοΖουΓκου, γιατί έχει συνδεθεί αρκετά με την ομάδα μας και δε βολεύει. Την δολοφονία αναλαμβάνει ο Αγγελόγιαννος που θα πάρει το βάπτισμα του πυρός. Τη Μελανία δεν τη βάζουμε ακόμη, γι’ αυτήν έχουμε πιο σπέσιαλ δολοφονία.

Πάμε να σχολιάσω και μερικούς παίκτες ακόμη. Θα ξεκινήσω με τον Κόμφυ, το ΔΑ μας. Δεν τα πάει καθόλου καλά μέχρι στιγμής, λέει δεν έχει χρόνο, αλλά άμα συνεχίσει να λέει μαλακίες θα το φάει το κεφάλι του πριν μπορέσουμε να του κάνουμε σήμα. Ελπίζω να καταλάβει την τελευταία μου προσπάθεια. Πήγε σήμερα το αστέρι και κατηγόρησε Τάσο για ΑΜ, για να τραβήξει ΟΛΑ τα βλέμματα πάνω του. Ευτυχώς πέρασε στο φλου και δεν κινδύνεψε καθόλου, παρ’ ότι τον έκραξαν όλοι. Ελπίζω ότι από αύριο θα τα πάει καλύτερα, γιατί αλλιώς δεν τον βλέπω καλά. Σε άλλα νέα, με προβληματίζει το συναισθηματικό ποστ του ούλτρα που δείχνει πολύ ψημένος για το ρόλο του και φοβάμαι ότι μπορεί να μας κάνει ζημιά. Η Ριρίκα κι ο Μάκης δεν πάνε καλά. Η μία πήγε να δώσει Ειρήνη και Τάσο για συγκατοίκους, που μπορεί να την κάνει εύκολο θύμα, αφού και άδικο έχει και φαίνεται ύποπτο και ο Μάκης φαίνεται πολύ έξω απ’ τα νερά του. Αν συνεχίσει να γράφει έτσι μαφιόζικα, θα τον δώσω, αν και δεν αποκλείω να ναι καμια πόρνη, γιατί ντάξει, γίνεται να μην είναι Μαφία ο Μάκης;
Και να κλείσω με την Σόφη. Αν μου λέγανε το Σάββατο που δεν πίστευα τις ερωτήσεις που έκανε στις απορίες, ότι το άτομο που έχει αγγίξει πιο πολλά μέλη της Μαφίας θα ήταν η Σόφη, θα τον έλεγα τρελό. Αλλά αυτό συμβαίνει. Κατηγορεί εμένα και Μελανία. Τον Κόμφυ επίσης. Κι έχει κράξει Ευθύμη, Ειρήνη και Σαμαέλ. Δηλαδή εντάξει. ¨Εχει χτυπήσει ⅚ μαφία και τον ΔΑ. Δεν υπάρχει αυτό. Ευτυχώς κατηγορεί κυρίως όποιον της τη λέει, οπότε είναι εύκολος αντίπαλος μέχρι στιγμής, αλλά αν γίνει επικίνδυνη θα πρέπει να εξοντωθεί γρήγορα, γιατί θα μας κάνει ρεζίλι. Αν και υποψιάζομαι ότι έχει κάνει κουτσουκέλα ο Δημήτρης και της έδωσε τους ρόλους, γιατί μας τα λέει περίεργα. :P
Αυτά για σήμερα, ελπίζω αύριο να μας πάει λιγότερο αγχωμένα, αν και δεν το βλέπω.

Υγ. Σ’ αυτό το σημείο να αναφέρω ότι παρενοχλούμαι σεξουαλικώς από την ΣΕ. Με είδε ο Δημήτρης στο ριάκσιο βίνδεο και τώρα λέει δε θέλει τη Σύλβια και θέλει εμένα. Και λέει ότι θα μου καταστρέψει τη μαφία αν δε του κάτσω. Βοήθεια χωριανοί!!!




Τρίτη, 31/07/2018
Μία λέξη έχω για σήμερα. ΠΑΝΩΛΕΘΡΙΑ! Η μέρα μας ξεκίνησε καλά, το πρωί αρχίζουν να μαζεύουν ψήφους οι Ντόιτς και Τζόνι(ο οποίος είναι κατά 90% ΑΜ) και όλα φαίνονται ότι θα πάνε καλά. Αν βγει κι ο τζόνι που κατηγορώ και δει το μέντιουμ ότι αναγνωρίζεται ως μαφιόζος θα πάμε καταπληκτικά. Αμ, δε. Αλλά πριν φτάσω στα βραδινά, να ξεκινήσω με τη δολοφονία. Η οποία απέτυχε! Πάλι τα ίδια. Τόσες φορές μαφία, δε μπορώ να καταλάβω πως μου σώζουν τόσο εύκολα τα θύματα. Αν και οκ θα το παραδεχτώ, ένας καλός γιατρός θα έσωζε τον Τάσο που τον έβγαλε η Ριρίκα συγκάτοικο και τον στάμπαρε. Και γι’ αυτό ήταν καλή δολοφονία, έκανε Μελανία και Ειρήνη να φανούν αθώες κι έριχνε σκιές στην Ριρίκα. Αλλά λογικά ο γιατρός είχε άλλα σχέδια, η μάγισσα δε νομίζω να μπλέχτηκε εδώ και δε νομίζω να πήγε η πόρνη στον Άγγελο πρώτο γύρο, δεν έκανε και τίποτα το παιδί. Τώρα αν σε 16 άτομα(που δεν ξέρουμε) πετύχαμε αλεξίσφαιρο, τι να πω;

Και πάμε στα απογευματινά. Εκεί που τουλάχιστον στην ψηφοφορία όλα κυλάνε καλά, αρχίζει να γίνεται κάτι τραγικό. Ο Ιορδάνης(που πορνοφέρνει ελαφρώς) ψηφίζει Σαμ, και μετά και ο ΔΑ μας! Πριν το καταλάβουμε, ο Σαμ μαζεύει ψήφους σαν φωτογραφία με μπικίνι στο ινσταγκραμ. Εδώ μας πιάνει ένα άγχος στη μαφία, γιατί έχει τη νεκροφάνειά μας και τον χρειαζόμαστε μέσα στο παιχνίδι και αθώο. Όταν λίγο πριν τελειώσει η ψηφοφορία, η Έμιλυ πηγαίνει και αλλάζει ψήφο και μένει με λιγότερες ο τζόνι παίρνουμε την απόφαση να στείλουμε τον Ντιουμ πάνω στον τζόνι. Ο Ευθύμης είχε δηλώσει ότι θέλει ισοψηφία, οπότε το θεωρούμε αρκετά safe επιλογή. Τελικά γίνονται πάλι πολλές αλλαγές ψήφου και στο τέλος γίνονται τα 2 σημεία που θα σημαδέψουν τη μέρα. Ενώ φαίνεται ότι θα βγει η Ντόιτς έρχεται η Σύλβια και παίζει 2 ακυρώσεις ψήφου και αλλάζει την δική της στον Σαμ, προσπαθώντας να βγάλει έξω από την ισοψηφία τον τζόνι και να φέρει στα ίσια Ντόιτς και Σαμ. Ο Σαμ μας λέει ότι τελευταία στιγμή ψήφισε Ντόιτς αντί για τζόνι, μετράμε ψήφους και ηρεμούμε. Ε, πώς το θες; Τελικά ο Σαμ είχε κάνει ΜΑΛΑΚΙΑ ΟΛΚΗΣ κι αντί να ψηφίσει όντως Ντόιτς, ψήφισε τζόνι και μετά έκανε εδιτ, πράγμα που απαγορεύεται. Κι εδώ αρχίζει ένα πανικόβλητο τρέξιμο να δούμε τι ακριβώς έχει γίνει γιατί δεν φαίνεται στο ιστορικό αλλαγών. Κάποιοι το έχουν δει, μεταξύ αυτών και ο Ευθύμης, αλλά κανείς δεν είναι σίγουρος διότι όλα έγιναν πολύ γρήγορα. Με τα πολλά βρίσκουμε τον Νίκο κι αυτός μας λέει ότι έκανε πέιστ ένα άκυρο url αλλά δεν θυμάται αν το άλλαξε με εδιτ ή πριν ποστάρει. Τελικά βρίσκεται ειδοποίηση σε mail που έχει το original post και αποδεικνύεται ότι είχε όντως ψηφίσει τζόνι στην αρχή. Εγώ δίνω λευκή επιταγή στη ΣΕ, γνωρίζοντας ότι αν πετάξουν έξω τον Σαμ, ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, το παιχνίδι για μας έχει ψιλοτελειώσει. Έτοιμος λοιπόν για να χάσω δεύτερη φορά Παλέρμο ως αρχιμαφιόζος από ποινή, περιμένω την απόφαση της ΣΕ. Τελικά τα παιδιά, ακριβώς επειδή καταστρέφεται το παιχνίδι αλλιώς, παίρνουν την απόφαση να επαναφέρουν το αρχικό ποστ και να δώσουν επίπληξη στον Σαμ. Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι συμφωνώ απόλυτα να περνάνε τέτοια πράγματα έτσι, κυρίως γιατί μ’ ενοχλεί ότι πιάστηκε να λέει ψέματα σε όλους μας, προχωράμε σε δημοσκόπηση, μιας και ο Δήμαρχος δεν είχε ψηφίσει κανέναν από τους 3 mvp.
Στη δημοσκόπηση πλέον δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να το παίξουμε όλα για όλα και να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε μέσα τον Σαμ, γιατί αλλιώς καιγόμαστε έτσι όπως πήγε η φάση. Οπότε καταλήγουμε να είμαστε 4 μαφιόζοι και να ψηφίζουμε τζόνι. Go big, or go home που λένε. Τελικά μετά και από δεύτερη παράταση είμαστε οι μόνοι που το κάνουμε και ο Σαμ καταλήγει άδοξα εκτός παιχνιδιού.
Κάπου εδώ να πω, ότι έχω αρχίσει να ξενερώνω. Παλέψαμε πάρα μα πάρα πολύ με τα παιδιά της ΣΕ και ελπίζαμε ότι θα καταφέρναμε να έχουμε ένα παιχνίδι χωρίς τέτοια προβλήματα. Αλλά τελικά το πρόβλημα βγήκε μέσα από την ομάδα μου και είμαι άπειρα απογοητευμένος. Θέλω πάντως να πω μπράβο στον Ευθύμη, που το παρατήρησε και δεν το κράτησε κρυφό. Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε ότι δεν θα έχουμε άλλα τέτοια φαινόμενα.
Πλέον έχουμε στριμωχτεί στα σκοινιά. Είμαστε αναγκασμένοι πλέον να πουλήσουμε τρέλα και να συνεχίσουμε να την πέφτουμε σε τζόνι και Σύλβια μπας και αλλάξει λίγο η κατάσταση και να ελπίζουμε ότι δεν θα παιχτεί τυμβωρυχία. Παράλληλα επιλέγουμε να σκοτώσω εγώ τον Χοακίν, γιατί λέει κάτι παράξενα ότι θα χει πληροφορίες το πρωί και τον φοβάμαι για μέντιουμ κι ίσως τον προλάβουμε πριν μας ξεσκεπάσει.
Αν παιχτεί τυμβωρυχία το ματς θα αλλάξει τελείως τροπή και πιθανότατα καιγόμαστε πολύ άσχημα. Θέλω να ελπίζω ότι θα σκεφτούν ότι αποκλείεται να πήγαμε όλοι οι μαφιόζοι στο τζόνι μόνο και μόνο για να κρατήσουμε μέσα τον Σαμ. Αλλά με αυτούς δε ξέρω τι να περιμένω. Πρέπει όμως να οργανωθούμε επειγόντως, γιατί ακόμη είμαστε σε μεταβατική κατάσταση, μας έχουν πιάσει απροετοίμαστους και είμαστε στην άμυνα, αν θέλουμε να έχουμε ελπίδα πρέπει να βγούμε στην επίθεση και να βρούμε τρόπο να αξιοποιήσουμε τα κορίτσια που είναι ακόμη σχετικά αθώα. Και να ξυπνήσουμε τον ΔΑ μας, αλλά δεν ξέρω πως. Δεν γράφει αρκετά και δεν μπορούμε να πιαστούμε να του κάνουμε σήμα.
Ίδωμεν. Ελπίζω αύριο να είναι καλύτερη μέρα.




Τετάρτη, 01/08/2018
Πώς τελείωσα; Καλύτερη μέρα; Πανωλεθρία vol. 2 είχαμε και σήμερα. Ο κλοιός στενεύει επικίνδυνα. H ελπίδα να μην πέσει τυμβωρυχία στον Σαμ, αποδείχθηκε φρούδα. Ο Τασούλης ο Ζου Γκου έρχεται πρωί πρωί και του την σκάει στα μούτρα. Αποκαλύφθηκε ο Κρυφός Μαφιόζος μου. Αυτό η αλήθεια είναι δεν το περίμενα, πίστευα ότι ο πρώτος από μας που θα φύγει θα ήταν ο Άγγελος ή ο Ευθύμης, επειδή θα τους αποκαλύψουν. Ακόμη δε μπορώ να καταλάβω πως ξεκίνησε το χθεσινό με τον Σαμ. Αλλά τώρα απλώς μακρυγορώ. Εν τω μεταξύ δεν είναι μόνο η τυμβωρυχία, είναι ότι ελάχιστα λεπτά νωρίτερα έχει σκάσει ο Ευθύμης μ’ ένα τεράστιο σεντόνι που κατηγορεί φουλ τη Σύλβια(που εμένα μου κάνει για πληροφοριοδότης btw), οπότε πέφτουν αμέσως όλοι πάνω του. Ετοιμαζόμουν να της επιτεθώ κι εγώ, όπως είχα κάνει το βράδυ, αλλά με πρόλαβε η τυμβωρυχία, άρα τα γύρισα στην πορεία. Το θέμα είναι ότι μας έχουν βγάλει και τους δύο στη σέντρα και μας χτυπάνε αλύπητα. Σύλβια, Ικαρίων, Μάκης και όλα τα υπόλοιπα μποτάκια τους(σόρρυ παιδιά, αλλά σα μποτάκια παίζετε, βασικά όχι και τα μποτάκια περισσότερη σκέψη έχουν) ξεκινάνε και βαράνε. Εγώ βλέπω ότι ο ΔΑ μας ακολουθεί τον Ιορδάνη που τον είχε βάλει στην πρέσα από χθες και αποφασίζω ότι πρέπει να τον διεκδικήσω, πριν μας κάνει κι άλλη ζημιά. Οπότε τους βγάζω στη φόρα, δείχνοντας τη συμπεριφορά του Κομφυ και προσπαθώντας να στρέψω τα βλέμματα στον Ιορδάνη.

Κλασσικά κανείς δε μου δίνει σημασία, παρόλο που έλεγα την αλήθεια κατά το ήμισυ. Ο Κόμφυ είναι όντως ΔΑ και όντως ακολουθούσε τον Ιορδάνη γιατί τον είχε για μαφιόζο. Μετά από πολλή ώρα κι αφού αναγκάστηκα να του κάνω ένα πολύ υπερβολικό σήμα με κατάλαβε. Παράλληλα όσο εξελισσόταν η ψηφοφορία, είχαμε ντέρμπι με τον Ευθύμη για τον mvp. Μόνο ο ΔΑ μπορούσε να μας σώσει σ’ αυτό το σημείο. Τελικά ενώ γίνεται χαμός στην ψηφοφορία και δεν είμαστε καθόλου σίγουροι ούτε αν μας κατάλαβε ο ΔΑ, ούτε σε ποιον θα κάνει αλλαγή μπαίνουμε στο πεντάλεπτο με τον Ευθύμη και την Ριρίκα(που επίσης μάζευε ψήφους) μία ψήφο μπροστά. Αλλάζει ο Wild σε μένα και ο Ευθύμης σε μένα, είναι να αλλάξω κι εγώ στον Ευθύμη, αλλά ξαφνικά πέφτουν 4 άτομα και ψηφίζουν τον Ευθύμη, οπότε δεν αλλάζω κι εγώ(θα έλεγα μαλακία, αλλά και να άλλαζα, πάλι τα ίδια θα λέγανε). Μετά στο τελευταίο λεπτό αλλάζουν άλλα 3 άτομα σε μένα. Τελικό σκορ 9-7 ο Ευθύμης. Αλλά… Τελικά μας κατάλαβε ο Κόμφυ, βλέπει κι ένα ποστ μου που αναφέρω ως αθώο τον Μάκη και πάει και τον πετάει έξω.
Κάτσε ρε Ακριβέ, εσύ είπες χθες ότι θα τον δολοφονήσετε τον Μάκη, πώς είναι ακόμη μέσα; Α, ναι αυτό δεν το είπα. Φυσικά και απέτυχε πάλι η δολοφονία, λες και δεν πήγαιναν αρκετά στραβά τα πράγματα χρειαζόμασταν κι αυτό για να δέσει το γλυκό. Εγώ πιστεύω ότι σήμερα την δουλειά μας την έκανε η μάγισσα. Είδε ότι έχουμε στριμωχτεί και είπε να μας πατήσει κάτω να στρώσουμε.
Τέσπα, με τα πολλά καταφέραμε να γλιτώσουμε την δεύτερη απώλεια μαφιόζου σε 2 μέρες, αλλά με τι κόστος. Τεράστιο. Εγώ και ο Ευθύμης έχουμε εκτεθεί ανεπαρνόρθωτα και θα μας βάλουν στη σειρά να μας πετάξουν έξω έναν έναν. Χρειάζεται επειγόντως να οργανωθούμε, γιατί δεν καταφέρναμε να βάλουμε τα πράγματα σε σειρά και καταλήξαμε να κατηγορούμε τα ίδια άτομα. Και φυσικά όταν πήρε η μπάλα τον έναν, μας πήρε όλους. Πρέπει να τα καταφέρουμε καλύτερα και να κερδίσουμε χρόνο για τα κορίτσια μας. Τη Μελανία την κατηγορεί λίγο ο ικαρίωνας αλλά πιστεύω θα μπορέσει να αντιστρέψει το κλίμα υπέρ της. Το θέμα είναι ότι, δεν είμαστε αρκετά ενεργοί στη γιάφκα για να γίνουν οι δουλειές που πρέπει. Εγώ έχω χίλια πράγματα να κάνω τα πρωινά και δεν έχω χρόνο και αντοχή να ξενυχτάω για να σκανάρω το θέμα. Ζητάω από τα παιδιά να με βοηθήσουν και λένε οκ. Αλλά δε γίνεται τίποτα και το ζητάω από χθες. Ο Ευθύμης επίσης δουλεύει, οπότε δεν μπορώ να του φορτώσω πολλά. Κι έτσι δεν μπορούμε να βρούμε ρόλους, για να γυρίσουμε το κλίμα με το μέρος μας. Ελπίζω ότι θα στρώσει αυτό σιγά σιγά.
Επίσης, πρέπει να πω ότι καταλαβαίνω απόλυτα την Ζωή, για τα περυσινά. Είναι πολύ πολύ δύσκολο να έχεις άπειρη μαφία. Τα παιδιά χρειάζονται βοήθεια για να είναι σίγουροι τι λένε, οπότε περνάω πολύ χρόνο να διαβάζω τα ποστ των παιδιών πριν τα κάνουν. Μόνο που, χωρίς να έχουμε το πλάνο που πρέπει για το που θα κινηθεί ο καθένας έχουμε δύο προβλήματα. Μπορεί να τους λέω βλακείες επειδή αναγκάζομαι να ασχολούμαι με χίλια πράγματα ταυτόχρονα και δεν θυμάμαι τι ακριβώς έχουν πει στα προηγούμενά τους ποστ και δεύτερον μου είναι πρακτικά αδύνατον να γράψω εγώ σωστό και δομημένο ποστ κι αυτό έχει εκθέσει εμένα πολύ στα μάτια του κόσμου, γιατί δεν συνηθίζω την επιφανειακή ανάλυση, είτε είμαι μαφιόζος είτε πολίτης. Ελπίζω βγαίνοντας, να μην έχει γίνει πολύ μεγάλη ζημιά, ώστε να μπορώ να βοηθήσω περισσότερο με το πρώτο.
Κλείνοντας να σας πω για τα βραδινά μας σχέδια. Ήρθε η καλύτερη ώρα για κάθε Μαφία του Παλέρμο. Η ώρα που θα πετάξει έξω τον ικαρίωνα. Ναι, αυτός είναι το θύμα μας και θα πάει ο Ευθύμης να τον καθαρίσει που τον έχει και άχτι. Επιπλέον, θα τα παίξουμε όλα για όλα και θα πάω να παίξω την ΑΠ μου στην Ριρίκα, στις 2 παρά, λίγο πριν κλείσει το παράθυρο για τις βραδινές κάρτες. Αν και θα προτιμούσα να την έριχνα στον Ευθύμη, αλλά θα ήταν τεράστιο ρίσκο και δεν ξέρω αν θα μας έβγαινε όντως σε καλό. Διατηρώ μία απειροελάχιστη ελπίδα να τους ρίξω στάχτη στα μάτια, αλλά πολύ αμφιβάλλω. Θα ήθελα πιο πολύ να τους μπερδέψω, επειδή την κατηγορούν και να μην ξέρουν τι να κάνουν. Ελπίζω να περάσει και να κερδίσουμε λίγο χρόνο, γιατί τον χρειαζόμαστε οπωσδήποτε, γιατί πρέπει να βγάλουμε δολοφονίες και να βελτιώσουμε τα νούμερα. Τουλάχιστον μέχρι να βρούμε χρόνο να σκανάρουμε και το θέμα για ρόλους και να έχουμε καλύτερη αντίληψη του παιχνιδιού.
Αυτά για σήμερα. Καληνύχτα!

Υγ. Άντε να τσεκάρουμε και τα νέα features του παιχνιδιού. ΑΠ που δεν κλείνει με τυμβωρυχία και αρκετά νωρίς για να προλάβουμε το κενό διάστημα. Για να δουμε πώς θα πάει.

Υγ2. Πρέπει οπωσδήποτε να βάλουμε στους κανόνες ότι δεν επιτρέπεται κανένα έδιτ στα ποστ στην παράταση της ψηφοφορίας. Σήμερα έκανε λάθος ο Ευθύμης στο ποστ του, ενώ πήγε να παίξει κάρτα και δεν την δέχτηκε η ΣΕ και μετά μαλώναμε. Μας συμφέρει ότι δεν μέτρησε η κάρτα γιατί δεν χρειαζόταν, αλλά πρέπει να ξεκαθαριστεί αυτό, για να μην έχουμε άλλα θέματα.




Πέμπτη, 02/08/2018
Πήραμε μια ανάσα σήμερα, αλλά όχι πολύ μεγάλη. Η ΑΠ μου πέρασε, οπότε ούτε σήμερα θα χάσουμε μαφιόζο. Επίσης επιτέλους βγάλαμε δολοφονία! Ο ικαρίων και η Ριρίκα μας άφησαν χρόνους. Κατά τ’ άλλα τα κλασσικά, έχει βγει η Palermo Squad, με Σύλβια, Μάκη και Σουκού(στην θέση του ικαρίωνα), ανακρίνει τους πάντες κράζει οποιονδήποτε τολμά να σκεφτεί λίγο διαφορετικά και γενικά σπέρνει πανικό σε όλους, πολίτες και μαφιόζους.

Κι εδώ θέλω να κάνω μία παρένθεση. Σήμερα ήταν η μέρα που αποφάσισα ότι αυτό κατά πάσα πιθανότητα είναι το τελευταίο μου παιχνίδι Παλέρμο. Στεναχωριέμαι αφάνταστα, αλλά δεν μπορώ να χαλάω εγώ το μισό μου καλοκαίρι κάθε χρόνο για να περνάω δυο βδομάδες σκασμένος, αντί για να διασκεδάζω. Έχει εδώ και μερικά χρόνια που έχουμε την ίδια ιστορία. Απαγορεύεται να σκέφτεσαι διαφορετικά, εγώ ξέρω ακούστε με, εμπιστευθείτε με, παίρνω εγώ την ευθύνη κλπ. Αυτό δεν είναι το Παλέρμο που έμαθα εγώ. Εγώ έμαθα ότι καθόμαστε και αραδιάζουμε τα επιχειρήματά μας. Ξανά και ξανά και ξανά και όσες φορές χρειαστεί μέχρι να πείσουμε τον κόσμο. Όχι έχω μια πληροφορία με τον έναν ή τον άλλο τρόπο και απλώς λέω είσαι μαφιόζος. Κι ο άλλος πώς θα υπερασπιστεί τον εαυτό του έτσι; Δε γίνεται. Αν είναι να κάνουμε διαγωνισμό ποιον φωνάζει πιο πολύ να το έχουμε φραγμένο και να κερδίζω εγώ κάθε χρόνο να μην παίζουμε. Δεν είναι πράγματα αυτά. Δεν παίζεται έτσι το Παλέρμο. Κι αν για κάποιους αυτό είναι παιχνίδι, να το χαίρεστε, αλλά εγώ δεν θα πάρω. Ειδικά όταν οι περισσότεροι με τους οποίους έχω μιλήσει, μου λένε ότι δεν πρόκειται να ξαναπαίξουν. Χαρείτε την πιθανότατη νίκη σας, γιατί μάλλον θα ναι η τελευταία, γιατί μαζί με την μαφία θα σκοτώσετε και το Παλέρμο στο σάιτ. Δε σέβεστε τίποτα, ούτε τους συμπαίκτες σας, ούτε όσους έτρεξαν και παιδεύτηκαν και παιδεύονται κάθε χρόνο για να γίνει ένα παιχνίδι. Συγχαρητήρια.
Κάνω και την δεύτερη παρένθεση τώρα, για να πω και την ιστορία της ημέρας. Θα κάνω και το παραπονάκι μου για την ΣΕ, αν και καταλαβαίνω και την θέση τους, αλλά θεωρώ ότι έκαναν ένα μεγάλο σφάλμα σήμερα και μείωσαν ακόμη περισσότερο τις πιθανότητες νίκης μας. Ο -σίγουρος πλέον- ΑΜ, τζόνι σήμερα προέβη σε ξεκάθαρη αποκάλυψη ρόλου, δίνοντας στεγνά τον μαφιόζο που ξέρει. Εκτός απ’ ότι ασελγεί στον ρόλο του ΑΜ, που υποτίθεται ότι κερδίζει μόνος του, οπότε τζόνι είσαι επιεικώς για τα σκουπίδια με αυτό το play, χειρότερος κι από μένα δηλαδή, γιατί εγώ τουλάχιστον είχα και μια δικαιολογία, παραβιάζει και εξόφθαλμα τους κανόνες του παιχνιδιου. Η ΣΕ, ίσως θεωρώντας ότι θα κάνει μεγαλύτερη ζημιά στο παιχνίδι αποφάσισε να απομακρύνει απλώς το ποστ και υποθέτω να δώσει κάποια προειδοποίηση στον τζόνι. Όμως αυτό ήταν δώρο άδωρο, διότι πρώτον την ώρα που έγινε το ποστ ήταν πάρα πολλά άτομα ονλάιν, οπότε το είδαν. Και δεύτερον είναι τόσο κατά του πνεύματος του παιχνιδιού που η μόνη ποινή που θα ήταν λογική θα ήταν η Οριστική Αποχώρηση. Τώρα το μόνο που έγινε είναι ότι ο ΑΜ και κάρφωσε τον ρόλο και τον μαφιόζο του και μείωσε δραστικά τις πιθανότητές μας για νίκη με εντελώς αθέμιτο και απαράδεκτο τρόπο και δεν είχε και καμία απολύτως συνέπεια. Φυσικά οι πολίτες εκμεταλλεύτηκαν το δώρο του και βάλανε στις λίστες τους τον Άγγελο, χωρις ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ.
Μετά από το -όχι και τόσο- ευχάριστο διάλειμμα, πάμε στα υπόλοιπα της ημέρας. Εγώ πλέον έχω γίνει ο τρελός του χωριού. Έτσι κι αλλιώς δεν με ακούνε, οπότε απλώς τους προκαλώ και προσπαθώ να προκαλέσω μπάχαλο. Έχω εκτεθεί πέραν οποιασδήποτε πιθανότητας επιστροφής και απλώς το διασκεδάζω παίρνοντας την εκδίκησή μου, καθώς προσπαθώ να σπάσω τα νεύρα του κόσμου. Οποιαδήποτε πιθανότητα να γυρίσει κάτι υπέρ μου χάθηκε με την τυμβωρυχία της Ρένιας(Άλμα) στη Ριρίκα, που αποκάλυψε ότι ήταν ο γιατρός. Το οποίο ήταν πάρα πολύ καλό μιας και βγάλαμε το άτομο που θα μπορούσε να μας στερήσει δολοφονίες.
Εν τω μεταξύ η δόλια η Ρένια, πήγε να ξεκαθαρίσει τα πράγματα με το τι παίζει με την Ριρίκα και την βγάλανε στη σέντρα για μαφιόζα. Τι τι θες και την παίζεις την τυμβωρυχία; Λες και δεν ξέρεις ότι θα σε φάνε με την μία; Δεν είναι άλλωστε η πρώτη φορά που το παθαίνεις.
Το θέμα είναι ότι έχει εκτεθεί πάρα πολύ και η Μελανία και αυτό είναι πρόβλημα, γιατί θέλαμε να κρατήσει όσο γίνεται και να κάνει λίγο παραπάνω stalling με την Εξαίρεση Ψηφοφορίας που έχει. Πλέον δεν ξέρω αν θα προλάβουμε να εκμεταλλευτούμε όντως την καθυστέρηση αυτή. Επίσης έχει αρχίσει να χάνει την ψυχραιμία της λόγω αυτών που ανέφερα και παραπάνω. Ειδικά από την στιγμή που της είπε ο Μάκης, ότι δεν της απαντάει καν και δεν έχει σημασία ό,τι και να πει τρελάθηκε. Δεν έχει άδικο εννοείται, αλλά αν χάσουμε και την ψυχραιμία μας δεν θα μπορέσουμε να κάνουμε τίποτα. Νομίζω πάντως ότι θα καταφέρω να την ημεμήσω.
Εγώ από την άλλη, σήμερα εκμεταλλεύτηκα την ευκαιρία που μου δίνει η σχετική ησυχία στο θέμα για να ψάξω ρόλους. Θαρρώ πως έκανα μια αρχή για να βρούμε το μακελειό που χρειαζόμαστε για να έχουμε την παραμικρή πιθανότητα νίκης. Και νομίζω ότι βρήκα μερικά πράγματα. Στη λίστα μου μπαίνουν αυτή τη στιγμή ο Μάκης ως επικρατέστερος Ντετέκτιβ, καθώς πολλές φορές αφήνει να εννοηθεί ότι θα πάρει πληροφορίες το βράδυ. Στην αρχή τον έκανα για μέντιουμ, αλλά ειδικά σήμερα μιλώντας για την Μελανία το έκανε πολύ χτυπητό ότι μάλλον είναι ντετέκτιβ. Για πληροφοριοδότη πιστεύω την Χιμέλα. Ο Ευθύμης πίστευε τον Ζαξρέμιο, αλλά νομίζω ότι η Σύλβια ταιριάζει πολύ καλύτερα στο παζλ κι εξηγεί γιατί την πατήσαμε τόσο άσχημα με τον Νίκο. Όταν ο Ευθύμης γύρισε την ψήφο του σε τζόνι για να φέρει την ισοψηφία, το είδε η Σύλβια και θεώρησε (λανθασμένα) τον τζόνι αθώο, οπότε αποφάσισε να τον σώσει και να βγάλει τους υπόλοιπους στη σέντρα αργότερα και ειδικά μετά την αποκάλυψη ρόλου του Σαμ. Επίσης μάλλον αυτό ήταν το turning point για την μαφία μας και το λάθος είναι κυρίως δικό μου, που έστειλα τον φανερό μου μαφιόζο στον τζόνι, ενώ έβλεπε ο πληροφοριοδότης.
Αλλα νομίζω ότι έχω μια υποψία για το μέντιουμ. Αν κρίνω από τη συμπεριφορά του ούλτρα το πρωί πριν την τυμβωρυχία, ειδικά σε συνδυασμό με το πως έκανε την πρώτη μέρα όταν βρέθηκε μπροστά σε ψήφους μου δείχνει ότι μάλλον είναι το μέντιουμ και γι’ αυτό προσπάθησε να πει κι ότι στα τελευταία λόγια του ο Σαμ θα κατηγόρησε και μαφιόζους, που ήταν εξαιρετική σκέψη, άσχετα που τον αποπήραν οι μάγκες του Παλέρμο. Ας πάω και στον τελευταίο ρόλο που νομίζω ότι βρήκα, που είναι και ο πρώτος κατά σειρά. Η μάγισσα που θαρρώ πως είναι η Ρένια. Σήμερα είπε ότι θεωρεί τον Μάκη τόσο αθώο, όσο και τον εαυτό της. Αυτό θα το έλεγε μόνο κάποιος που ξέρει ότι πήγε να δολοφονηθεί και όχι απλώς από την επιλογή του ΔΑ να τον πετάξει έξω. Επίσης ταιριάζει ιδανικά με την θεωρία μου ότι τον Μάκη τον έσωσε η μάγισσα, κάτι που άνετα θα έκανε όταν είδε ως θύμα τον Μάκη.
Το πρόβλημα με την μάγισσα είναι ότι νομίζω πως είναι έτοιμη να σκοτώσει και δεν ξέρω ποιον θα μας πάρει. Αν σκοτώσει εμένα ή τον Ευθύμη χάνουμε απλώς χρόνο. Αν σκοτώσει όμως καμιά Ειρήνη, τι θα κάνουμε; Αποφάσισα να πάρω τα μέτρα μου και έγραψα ένα μήνυμα-σήμα προς την πόρνη ότι η Ρένια χρειάζεται αγάπη και ξεκούραση. Ελπίζω να το πιάσει η πόρνη και να μπορέσουμε να κάψουμε την ιδιότητα της μάγισσας που θα ήταν το ιδανικό.
Σε άλλα νέα είχαμε σήμερα μία σοβαρή συζήτηση στη γιάφκα. Συμφωνήσαμε ότι κάναμε λάθη και είμαστε πολύ ανοργάνωτοι και θα πρέπει να οργανωθούμε άμεσα ώστε να καταφέρουμε να συντονιστούμε και να βγάλουμε μια άκρη, μήπως και μπορέσουμε να τα πάμε καλύτερα. Μιλήσαμε λίγο έντονα στους υπόλοιπους εγώ κι ο Ευθύμης, αλλά νομίζω ότι καταφέραμε να τους ξεκουνήσουμε λίγο και να είμαστε πιο σοβαροί. Επίσης αποφασίσαμε να μη ρισκάρουμε σήμερα το κάρφωμα-μακελειό, αλλά να περιμένουμε μήπως πάρουμε κανέναν Χρησμό την Κυριακή για να είμαστε πιο σίγουροι. Τέλος αποφασίσαμε για θύμα τον σουκού σχεδόν στην τύχη καθώς έχει δύο κάρτες, δεν μας κάνει για ρόλος που καρφώνεται κι επειδή μου σπάει τα νεύρα ο τρόπος που συμπεριφέρεται.
Κι έτσι άλλη μια μακριά μέρα φτάνει στο τέλος της. Καληνύχτα.




Παρασκευή, 03/08/2018
Θα μπορούσε να είχε πάει και καλύτερα σήμερα. Αλλά ήταν γνωστό ότι κάποιοι από μας πάμε με δανεικό χρόνο και απλώς καθυστερούμε, ώστε η Ειρήνη να μείνει με όσο το δυνατόν λιγότερους πολίτες στο τέλος και να έχει ξανά την ευκαιρία, μετά το Παλέρμο 44 να γίνει super survivor αυτή τη φορά και να μας φέρει το παιχνίδι, εκεί που κανείς δεν το περιμένει. ΠΟΣΟ θα γελάσω αν συμβεί αυτό και ΠΟΣΟ θα κοροϊδέψω όλους αυτούς που νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον ταύρο απ’ τα κέρατα.

Αλλά ας πάω στα νέα, μιας και δεν θα πω πολλά σήμερα. Δυστυχώς χάσαμε 2 μαφιόζους σήμερα. Τον Ευθύμη και την Μελανία. Ειλικρινά νιώθω όλο και περισσότερο σαν τη Ζωή πέρσι και νομίζω ότι το καταλαβαίνει κι αυτή, γιατί συμμερίζεται τον πόνο μου. Πώς χάσατε 2 μαφιόζους ρε συ Ακριβέ όμως; Να σου πω αμέσως. Λοιπόν, η μάγισσα όπως ακριβώς το περίμενα, δολοφόνησε σήμερα και έστειλε τον Ευθύμη στα θυμαράκια. Το πρόβλημα με αυτό είναι άλλο όμως και όχι η ίδια η δολοφονία. Όπως είπα χθες είχε στείλει σήμα στην πόρνη να κοιμηθεί με την Άλμα, που θεωρούσα μάγισσα. Τώρα έρχονται τα μεγάλα ερωτήματα. Δεν κατάλαβε το σήμα η πόρνη(ή είχε στείλει πιο πριν το άτομο που θα κοιμόταν); Έχω κάνει λάθος μάγισσα; Ή μήπως έχουμε βγάλει έξω την πόρνη καταλάθος; Μέχρι και το σενάριο να μας έχει προδώσει και να παίζει φουλ πολίτες έχω σκεφτεί, αλλά ντάξει, αν μας έχει συμβεί κι αυτό, τι να πω; Θα το διερευνήσω περισσότερο μέσα στο ΣΚ, γιατί αν είναι να κερδίσουμε, χρειαζόμαστε την πόρνη μέσα και ενεργή για να μας βοηθήσει, ειδικά όταν οι πολίτες θα είναι μπερδεμένοι και θα στραφούν ο ένας εναντίον του άλλου.
Η δολοφονία μας πέτυχε και ο κεφτές ο σουκου έφυγε γι’ άλλες πολιτείες. Ήταν η δεύτερή μου επιλογή για μάγισσα η αλήθεια είναι, αλλά δεν ξέρω αν θα σκότωνε όντως τον Ευθύμη. Το σχολίασε και ο ίδιος, και σ’ αυτό συμφωνώ, δεν ήταν καλή δολοφονία για τους πολίτες, διότι ο Ευθύμης ήταν μαφιόζος πέραν πάσης αμφιβολίας. Αλλά τουλάχιστον αφαιρέσαμε έναν από τους λίγους πολίτες που σκέφτονται λίγο διαφορετικά, όπως σ’ αυτά που έλεγε χθες για την Άλμα, ότι δεν παίζει να είναι στη μαφία και να έβαζε ταφόπλακα σε οποιαδήποτε ελπίδα να αθωωθώ. Αλλά τον βγάλανε τρελό και δεν σκέφτηκαν καν την πιθανότητα να τον σκοτώσαμε γι’ αυτό το λόγο. Καλύτερα για μας. Η μονοδιάστατη σκέψη των πολιτών πάντα ωφελεί την μαφία in the long run.
Πάμε στην ψηφοφορία, όπου μετά τον Dume, οι πολίτες αρχίζουν να μαλώνουν αν θα βγάλουν εμένα ή την Μελανία. Και μέχρι ένα σημείο πηγαίνουμε σε ισοψηφία, όπου πιθανώς να μας βολεύει μιας κι έτσι θα μπορούσαμε να βρούμε τον Δήμαρχο. Παράλληλα η Μελανία αποφασίζει να τα παίξει όλα για όλα και να το παίξει ΑΜ που ξέρει την Άλμα. Όπως κάθε φορά που μαφιόζος μου θέλει να κάνει ποστ που πλησιάζει σε γκρίζες περιοχές των κανόνων, έτσι και τώρα ζητάμε την έγκριση της ΣΕ. Η ΣΕ μας λέει ότι αυτό δεν είναι τίποτα κι έτσι το τραβάει λίγο ακόμη. Μετά το ποστ της Μελ, βγαίνει η Χιμέλα στο public και απαιτεί ποινές για αποκάλυψη ρόλου ή ότι αν δεν φάει ποινή θα λέει ψέματα. Έχω να πω ότι για άλλη μία φορά οι πολίτες φέρονται ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ, αντί να πουν ευχαριστώ που χαρίστηκε στον ΑΜ η Οριστική Αποχώρηση ζητάνε και τα ρέστα από πάνω. Ευτυχώς αυτή τη φορά βγήκε η ΣΕ και ξεκαθάρισε ότι δεν υπάρχει κάτι επιλήψιμο στο ποστ και ότι θα επενέβαινε είτε ήταν ο ρόλος που υπονοούσε, είτε όχι, αν υπήρχε κάποια παραβίαση και λήγει εκεί.
Αλλά ούτε το παιχνίδι με τον ΑΜ έκανε καλό, καθώς κατά τις 6 παίχτηκε Ηχώ(ίσως η πιο άχρηστη Ηχώ, μετά του cupid στο 43) και όρμησαν κι οι υπόλοιποι πολιτοπατέρες να μας πουν τη μπούρδα τους. Με τα πολλά η Μελ με κέρδισε με double score και αποχώρησε για τη χώρα των Φαντασμάτων.
Παράλληλα ο ΔΑ μας, ο Κόμφυ άρχισε να λέει ότι κάτι ετοιμάζει. Κι όταν ετοιμάζει κάτι ο ΔΑ μου, εγώ φοβάμαι, γιατί δεν μας πήγαν πολύ καλά οι πρωτοβουλίες του ως τώρα. Παρόλα αυτά βλέπω ότι ζητάει σήμα, οπότε βγαίνω και του κάνω σήμα για τη νεκροφάνεια που ελπίζω ότι έχει. Όσο πιο διακριτικά μπορώ, γιατί εντάξει, έχουμε και μια υπόληψη, δε θα βγω να ζητήσω νεκροφάνεια σε συγκεκριμένο παίκτη από τον ΔΑ μου, ακόμη κι αν έχω καρφωθεί άπειρα. Ελπίζω ότι όντως έχει νεκροφάνεια και όντως κατάλαβε ποιους του λέω να φέρει πίσω. Προτιμούμε Μελ, γιατί κρατάει καλύτερες κάρτες.
Έτσι τελείωσε η πρώτη εβδομάδα του Παλέρμο 46, ήταν ομολογουμένως μία πολύ δύσκολη εβδομάδα για την μαφία, όπου χάσαμε 3 μέλη. Συνήθως λέω ότι το κλειδί για τη νίκη της μαφίας είναι να μην χάσει μαφιόζο την πρώτη εβδομάδα. Αν το καταφέρει αυτό, δύσκολα χάνει. Εμείς χάσαμε τους μισούς, κάτι που δεν είναι καθόλου καλό. Παρόλα αυτά, έρχεται το αναγκαίο και απαραίτητο διάλειμμα του ΣΚ, για να οργανωθούμε να ψάξουμε περισσότερο στο θέμα και να σιγουρέψουμε το μακελειό που χρειαζόμαστε για να ελπίζουμε στη νίκη. Ίσως αν μας έρθουν και καλές κάρτες να μπορέσουμε να γυρίσουμε την κατάσταση και να αποκτήσουμε αυτό που είναι δικαιωματικά δικό μας. Την κυριαρχία της πόλης του Παλέρμο.
Καληνύχτα!




Σάββατο & Κυριακή, 04 & 05/08/2018
Η μη κάρτες το ΣΚ, δίνουν μια νέα ευτυχία στο παιχνίδι και μεγαλύτερη άνεση για ηρεμία. Κάτι που χρειαζόμουν πάρα πολύ ήταν ένα διάλειμμα και ευτυχώς ήρθαν και φίλοι το Σάββατο και την έβγαλα παραλία, για να πάρω κουράγιο για την δύσκολη εβδομάδα που έρχεται.

Το Σάββατο οι πολίτες λένε λίγες βλακειούλες, δεν γίνεται τίποτα ιδιαίτερο. Δυστυχώς ο ΔΑ μας κάνει παπαριά και του σβήνουν ένα ποστ, όπου το είχε παρακάνει. Αυτά γίνονται όταν αφήνουμε τον κόσμο να κάνει αποκαλύψεις. Δυστυχώς δεν είδα το ποστ, οπότε δεν έχω εικόνα και η Μελανία που το είδε, δεν το συγκράτησε όλο, ώστε να μου το μεταφέρει. Συνεπώς μην έχοντας δική μου εικόνα, θα θεωρήσω την αντιμετώπιση δίκαιη με βάση το τι έχει γίνει στο παιχνίδι, αλλά επικίνδυνη συνολικά. Ειλικρινά ντρέπομαι να βλέπω παραβιάσεις από την ομάδα μου όμως.
O ΔΑ μας όμως δεν έμεινε εκεί και συνέχισε να ζητάει σήματα, άρα υπέθεσα ότι δεν έχει νεκροφάνεια ή χρειάζεται σήμα και για ΑΠ. Αν τυχόν έχει και ΑΠ και νεκροφάνεια θα κάνουμε πάρτι! Οπότε του κάνω σήμα ότι θέλουμε εκτός τον Τάσο ή τη Σόφη, τον πρώτο γιατί τον φοβόμαστε και για ΑΓ, αφού απέτυχε η δολοφονία του. Ελπίζω να με καταλάβει ο βλαξ, γιατί μέχρι στιγμής τα σινιάλα μου δεν πετυχαίνουν.
Επίσης ανακαλύψαμε κάτι που θα μας είχε λύσει τα χέρια πολύ πολύ νωρίτερα. Η Μελ, ξέρει τον Κομφυ!! Έτσι προσπαθούμε να προσαρμόσουμε πλέον τα σινιάλα να περιέχουν και κάτι που θα ξέρουν μόνο οι 2 τους για να νιώσει λίγο παραπάνω το τιμ της μαφίας. Αν και δεν ξέρω πως θα καταλάβει.
Κάπως έτσι κυλάει το Σάββατο, ενώ παρατηρούμε επίσης ότι η Χιμέλα αρχίζει να τσιμπάει με τη μπλόφα της Μελ, για να το παίξει ΑΜ. Αυτό μας βολεύει γιατί μπορεί να περιπλέξει τα πράγματα για τους πολίτες και να φέρει το μπάχαλο που τόσο πολύ χρειαζόμαστε.
Κάπως έτσι ξημερώνει η Κυριακή, από το προηγούμενο βράδυ, έχω πέσει με τα μούτρα στο θέμα και ψάχνω να βρω ρόλους. Πρέπει να κάνουμε κάρφωμα-μακελειό για να βοηθήσουμε τους αριθμούς μας. Οπότε θέλω να σιγουρέψω όσο περισσότερο μπορώ το κάρφωμα. Ψάχνοντας μου μπαίνουν ψύλλοι στ’ αυτιά για τον πληροφοριοδότη, που ήμουν πολύ σίγουρος ότι ήταν η Χιμέλα. Ο σουκου κάνει περίεργες αναφορές στον πληροφοριοδότη και λέει ότι δεν θα τον βρούμε ποτέ. Ήδη τα παιδιά, δεν είναι πολύ σίγουρα με την άποψή μου για τη Χιμέλα, οπότε αρχίζω να μπερδεύομαι κι εγώ. Δεν θέλω να πάμε με 2 καρφώματα υψηλού ρίσκου, γιατί θα πρέπει να αναλάβει το ένα η Ειρήνη, την οποία πρέπει να προστατεύσουμε πάση θυσία. Οπότε λαμβάνουμε την όχι και τόσο καλή απόφαση να παιχτεί Όνειρο στη Χιμέλα, αν το πάρουμε. Εκτός κι αν πάρω τυμβωρυχία και την παίξω στον σουκου. Δε θέλω να χρησιμοποιήσουμε έτσι την τυμβωρυχία του Άγγελου, γιατί ίσως έχει μια απειροελάχιστη ελπίδα να κρατηθεί λίγο παραπάνω μέσα.
Οπότε περιμένουμε τις κάρτες μας, αρχίζουν να μπαίνουν περισσότεροι στο παιχνίδι και να θεωρούν την Μελ ΑΜ, κάτι που μας βοηθά, αλλά δεν δίνει κανένα πάτημα να την επιστρέψουν, που θα ήταν το ιδανικό.
Οι κάρτες μας ήταν τραγικές το λιγότερο. Ναι μεν πήραμε το πολυπόθητο όνειρο στον Άγγελο, αλλά εγώ πήρα μία άχρηστη Ακύρωση Προφυλάκισης και η Ειρήνη τρίτη ακύρωση ψήφου. Ευτυχώς δεν πήραμε επιπλέον, που θα ήταν το χειρότερο σενάριο. Οπότε παίζουμε το όνειρο στη Χιμέλα και παίρνουμε την απάντηση που ήδη ξέραμε. Πληροφοριοδότης. Wasted card, αλλά τουλάχιστον έχουμε ένα σίγουρο κάρφωμα. Οπότε το πλάνο λέει ότι θα γίνει κάρφωμα μακελειό, με την Ειρήνη να καρφώνει Χιμέλα κι εμένα να καρφώνω Χοακίνο, που είναι ο μοναδικός που μου ταιριάζει για ντετέκτιβ.
Παράλληλα, ήρθε η ώρα να δώσω σήμα στην πόρνη. Θέλουμε να κοιμηθεί με τον Χοακίν, για να μην πάρει άλλες πληροφορίες. Οπότε γράφω ένα ποστ το οποίο αναφέρεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ στην πόρνη και μάλιστα λέω στον ΔΑ να μην ασχοληθεί με αυτό, αλλά με τα προηγούμενα που του είπα. Και το επαναλαμβάνω γιατί ασχολείται εκ νέου με το μήνυμα για τον Χοακίν και φοβάμαι μην πάει και παίξει εκεί την ΑΠ που φαίνεται ότι κρατά. Ο μόνος τρόπος να το κάνω πιο ξεκάθαρο θα ήταν να βγω και να του πω “Μην τυχόν παίξεις ΑΠ στον Χοακίν”. Αλλά και πάλι ο ΔΑ κι εγώ έχουμε συνεννοήση μπουζούκι και πάει και παίζει την ΑΠ στον Χοακίν.
Ευτυχώς εκείνη την ώρα ετοιμαζόμαστε για κλήση στο skype για να εξετάσουμε πλήρως την τακτική μας, οπότε ρίχνουμε ένα ρεσιτάλ κραξίματος στον ΔΑ μας και σκεφτόμαστε τις επόμενες κινήσεις. Φοβόμαστε ότι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο η ΑΠ θα αναιρεθεί, οπότε θέλουμε να μπορούμε να καρφώσουμε και τον Χοακίν, αν χρειαστεί. Οπότε μετά από ένα παράλληλο μαραθώνιο μεταξύ της κλήσης της μαφίας και ανάλυσης των κανόνων με την ΣΕ, βρίσκουμε τη φόρμουλα για το πώς θα πρέπει να γίνουν οι δολοφονίες για να διατηρήσουμε το δικαίωμα για κάρφωμα-μακελειό και την Τρίτη, αν τυχόν επιστρέψει με νεκροφάνεια ο Χοακίν.
Εννοείται μόλις έχουμε βρει πώς μπορεί να γίνει αυτό για να ήμαστε εντάξει με τους κανόνες, πέφτει η ακύρωση της ΑΠ, από το ύπουλο κοράσιο με το όνομα Deutsch… Lover. Φυσικά σπαζόμαστε που ρίξαμε τόσο κόπο για το τίποτα, αλλά τουλάχιστον θα πάμε για μακελειό. Οι τρεις μαφιόζοι του παιχνιδιού είναι όλοι απασχολημένοι σήμερα. Ο Άγγελος θα σκοτώσει τη Σόφη, που κάποιος τη δασκαλεύει, η Ειρήνη θα καρφώσει τη Χιμέλα για να μην έχουμε εκπλήξεις κι εγώ θα καρφώσω τον ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΔΟΤΗ ΤΗΣ ΜΑΦΙΑΣ και πρώην επίτιμο μαφιόζο(η τελετή αποκήρυξης έχει προγραμματιστεί για μετά τη λήξη του παιχνιδιού) Χοακίν.
Περιμέναμε να μας πάει λίγο καλύτερα το ΣΚ, αλλά δεν πειράζει. Κρατάμε τις ελπίδες μας και περιμένουμε να μας δώσει το κάτι παραπάνω το κάρφωμα, για να πάρουμε μια ανάσα.
Υγ. Ξέχασα να πω ότι η Χιμέλα έπαιξε τυμβωρυχία στον Dume.




Δευτέρα, 06/08/2018
Το Παλέρμο πέθανε. Αυτή είναι η συνειδητοποίηση στην οποία έφτασα σήμερα. Δεν ξέρω πως θα ανακάμψει πλέον. Αλλά προτρέχω, ας πιάσουμε τη μέρα από την αρχή.

Λοιπόν, πέθανα κι εγώ. Ο Μάκης δεν ήταν ντετέκτιβ. Αλλά όχι, δεν λέω ότι γι’ αυτό πέθανε το Παλέρμο. Τέσπα. Είχαμε μία αρκετά ήσυχη μέρα μέχρι το μεσημέρι, η Χιμέλα έβγαζε τις επιθανάτιες κραυγές της όλο το πρωί κι εμείς απλώς περιμέναμε στωικά να πάει 1 και να ησυχάσουμε μια και καλή. Οπότε, γράφω προκήρυξη γιατί η ΣΕ είχε δουλίτσες το πρωί και λυπάμαι τον κόσμο, μην πάρει ξερά ονόματα και περιμένω να τη δω συμπληρωμένη με ονόματα. Πόσο ταιριαστό που έγραψα την αναγγελία θανάτου μου! Μαζί μ’ εμένα πέθανε και η Χιμέλα, που ήταν σίγουρη, αλλά και η Σόφη.
Όλα καλά ως εδώ, αυτός ήταν κι ο λόγος που πήρα εγώ το κάρφωμα του Μάκη, για να πάρω εγώ το ρίσκο. Κάνουμε για άλλη μια φορά regroup στο τιμ κι ετοιμαζόμαστε για μάχη. Είναι ώρα να κάνουμε cash out την κληρονομιά της Μελ και να πετάξουμε έξω την Άλμα. Αλλά απ’ ότι φαίνεται ο actual Ντετέκτιβ είχε άλλα σχέδια. Πάει αθωώνει φουλ Άλμα και καίει Άγγελο και μετά πηγαίνει και τρώει ποινή, για κάποια παραβίαση που δεν είδα. Στεναχωριέμαι να βλέπω όμως παίκτες σαν τον ούλτρα(ναι, αυτός ήταν τελικά) να καταλήγουν να παραβιάζουν κανόνες, αν και υποπτεύομαι ότι αυτόν τον πήρε η μπάλα πιο πολύ, παρά ότι έκανε όντως κάτι τόσο χοντρό. Οπότε όλο το πλάνο διάσωσης του Άγγελου, έστω για μία μέρα πάει κατα διαόλου και μαζεύει ψήφους σαν τα στραγάλια. Απορώ πως ακόμη και η οριστική αποχώρηση του ντετέκτιβ μπορεί να μας πάει τόσο στράβά.
Η παράνοια και οι απαράδεκτες συμπεριφορές συνεχίζονται αβέρτα στο θρεντ, αλλά τουλάχιστον με μικρότερη συχνότητα τώρα που έχουν μείνει πιο λίγοι. Για να μην τα πολυλογώ, ο Άγγελος αποχωρεί με συνοπτικές διαδικασίες από το Παλέρμο και πλέον έχουμε μόνο την Ειρήνη να κρατάει ψηλά τη σημαία της Μαφίας και να καλείται να αποδείξει για άλλη μια φορά ότι είναι η υπέρτατη σουρβάιβορ του Παλέρμο.
Κάπου εδώ έχω να πω, ότι εδώ και πολλές μέρες φτάνουν στα αυτιά μου φήμες και υποψίες για διαρροές στο Παλέρμο. Αλλά για πρώτη φορά υπέπεσαν στην αντίληψή μου ενδείξεις, τις οποίες και μοιράστηκα άμεσα με την ΣΕ. Δεν θα κατονομάσω άτομα, γιατί όπως είπα πρόκειται για ενδείξεις, όχι αποδείξεις. Αλλά μετά από αυτό μαθαίνω ότι έχει γίνει ο κακός χαμός φέτος στο παιχνίδι και δεν έχω πάρει χαμπάρι ούτε τα μισά παρόλο που παρακολουθώ απείρως στενά το θέμα. Έχω να πω ότι ντρέπομαι, ειλικρινά ντρέπομαι που ασχολήθηκα τόσο πολύ με αυτό το παιχνίδι και τόσο πολλά άτομα δεν σέβονται τίποτα. Ντρέπομαι εγώ για λογαριασμό σας, γιατί απ’ ότι φαίνεται εσείς δε μπορείτε. Και ξέρετε ποιοι είστε.
Οπότε μέσα σε όλα αυτά κι ενώ έχει μείνει η Ειρήνη μόνη της νωρίτερα απ’ όσο υπολογίζαμε, μέσα στη συνολική απογοήτευση κι ενώ έχω χάσει κάθε όρεξη και διάθεση για το παιχνίδι, έρχεται η ώρα να πάρουμε την σοβαρότερη απόφαση που έχουμε πάρει ως μαφία. Αν θα συνεχίσουμε το παιχνίδι, με συμπαθητικές πλέον πιθανότητες να κερδίσουμε, μιας και δεν υπάρχει ρόλος να βρει την Ειρήνη ή θα το λήξουμε εμείς για να σταματήσουμε αυτή την παρωδία που ονομάζεται Παλέρμο #46. Ο τρόπος απλός. Δολοφονούμε τον ΑΜ τζόνι και τελειώνει το παιχνίδι, μιας και θα πεθάνει η Ειρήνη μαζί του. Αυτός θα είναι ένας τρόπος να κρατήσουμε την κατάσταση στα χέρια μας και φτάνουμε πολύ κοντά στο να αποφασίσουμε αυτό ακριβώς, για να στερήσουμε την χαρά της νίκης των πολιτών.
Αλλά, οι περισσότεροι από μας, δεν τα έχουμε παρατήσει ποτέ, οπότε ακόμη και ξενερωμένοι, ακόμη κι αν νιώθουμε όλοι αδικημένοι από τους “συμπαίκτες” μας και τις συμπεριφορές τους, αποφασίζουμε να του δώσουμε άλλη μια μέρα. Αλλά όσο μένει ο ΑΜ μέσα, τόσο θα έχουμε την επιλογή να το κάνουμε. Και ειδικά σε ΑΥΤΟΝ τον ΑΜ, θα χαρώ πάρα πολύ να του στερήσουμε τη νίκη ακόμη κι αν σημαίνει να χάσουμε το παιχνίδι συνολικά.
Οπότε μετά το δύσκολο συμβούλιο και με μία πολύ έντονη στεναχώρια να κυριαρχεί, όσον αφορά εμένα τουλάχιστον, αποφασίζουμε να πάμε πάλι να πάρουμε το παιχνίδι. Ο Άγγελος βγαίνει στα τελευταία του λόγια και δίνει στεγνά τον ΑΜ, που θα μας βόλευε ως εξιλαστήριο θύμα και ζητά νεκροφάνεια για τον εαυτό του ή τη Μελανία, μήπως και υπάρχει στα χέρια κάποιου βοηθού μας, μιας και δεν έχει παιχτεί σε πολίτη ως τώρα. Επίσης φροντίσαμε να βγάλουμε και τον ικαρίωνα από την εξίσωση, χρησιμοποιώντας την τυμβωρυχία του Άγγελου που θα πήγαινε χαμένη αλλιώς.
Πρώτο θύμα της νέας Αρχιμαφιόζου, η Deutsch, επιλογή καθαρά με την ελπίδα ότι δεν έχει ΑΔ αφού έχει ήδη ξοδέψει 2 κάρτες, άρα έχει λιγότερες πιθανότητες. Πλέον περιμένουμε να δούμε τι θα μας ξημερώσει, για να δούμε πόσο μακριά μπορούμε να φτάσουμε στο παιχνίδι.
Θλιμμένες καληνύχτες.




Τρίτη, 07/08/2018
Λοιπόν, λογικά ήταν η τελευταία ολόκληρη μέρα του παιχνιδιού. Η απόφαση λήφθηκε και το πιμι για τη δολοφονία του τζόνι έχει ήδη σταλεί. Μαζί με την ανακοίνωση ότι η μαφία αποφασίζει να τελειώσει το παιχνίδι και να το δώσει στους πολίτες. Ο λόγος; Δεν θέλουμε να κερδίσει ο ΑΜ και βλέπουμε τους πολίτες να τον αθωώνουν. Για μένα προσωπικά ο συγκεκριμένος αντιπροσωπεύει ό,τι είναι κακό στο Παλέρμο αυτή τη στιγμή. Ελάχιστη έως μηδενική επιχειρηματολογία και συνεχής προσπάθεια να κλέψει το σύστημα. Έχω ήδη πει ότι θεωρώ την απόφαση για μη οριστική αποχώρηση του, το μεγαλύτερο λάθος της ΣΕ στο παιχνίδι, ακόμη κι αν έκανε μεγαλύτερη ζημιά στη μαφία.

Ας πιάσω όμως τα γεγονότα της ημέρας, δεν ήταν και πολλά. Η μέρα ξεκινά αρκετά ήσυχα και ο Wild_boy, που εν τέλει πρέπει να είναι η πόρνη μας, η οποία όμως δεν βοήθησε καθόλου για να τη βρούμε, μαζεύει ψήφους και φαίνεται ότι θα πάει καλά η μέρα για σήμερα. Επίσης έχουμε επιτυχημένη δολοφονία οπότε βγαίνει και η Deutsch εκτός. Αμέσως μετά ο τζόνι, ίσως στην μοναδική πραγματικά έξυπνη κίνηση στο παιχνίδι, παίζει νεκροφάνεια στον σουκου, γεγονός που τον πλασάρει περισσότερο στην πρώτη σειρά των αθώων.
Κι από κει ξεκινάει η κάτω βόλτα. Ο Ιορδάνης, υπερβολικά ζορισμένος από τις κατηγορίες των υπολοίπων αρχίσει να ψάχνει ποστ και να κατηγορεί Ηλία και Ειρήνη. Καταλαβαίνω τι προσπαθούσε να κάνει, αλλά τα άλματα λογικής του ήταν τεράστια και απογοητευτικά για το συγκεκριμένο άτομο. Αλλά παρότι στο 99% των περιπτώσεων θα έφτανε σε λάθος συμπέρασμα, αυτή τη φορά έφτασε στο σωστό και κατηγόρησε την Ειρήνη. Το ακόμη πιο παράξενο είναι ότι τον πίστεψαν! Βέβαια, όταν η Μελ έκανε το ίδιο και με πιο λογικά γραμμένα ποστ, δεν την πίστεψε κανείς. Δεν ξέρω τι να υποθέσω πια, ειλικρινά. Αν και οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν ό,τι πιο κοντά σε επιχείρημα έχουμε δει, μετα από αυτό του σουκου την προηγούμενη Πέμπτη, που έλεγε ότι δεν μπορεί να είναι η Άλμα μαφία και να παίξει τυμβωρυχία στη Ριρίκα(ναι, τα μετράω και ακόμη δεν ξέμεινα από δάχτυλα). Ξαφνικά, κι ενώ φαίνεται ότι πάει να αλλάξει το κλίμα και να μαζέψει ψήφους η Ειρήνη, σκάει ο Wild με μια wild ΑΠ στον Μάκη(πάντως δε μπορώ να πω, τον είχαμε πολύ άχτι τον άτιμο, 2 ΑΠ, μία απόπειρα δολοφονίας και μία απόπειρα καρφώματος).
Οπότε φτάνουμε στο σημείο που ο παραλογισμός χτυπάει κόκκινο κι έχουν τιλτάρει όλοι ότι είναι και ο Wild και η Ειρήνη μαφία μαζί! Που δεν βγάζει κανένα απολύτως νόημα! Αν και η πιο σωστή χρήση της ΑΠ για μένα θα ήταν στον Ιορδάνη και όχι στο Μάκη. Δηλαδή ο Wild πρώτα ωρύεται για την αθωότητά του, μετά προσπαθεί να στρέψει τα βλέμματα προς οποιονδήποτε πέρα από αυτόν, ψηφίζει κιόλας την Ειρήνη και μετά πάει και παίζει ΑΠ στο Μάκη και είναι 100% μαφία μαζί με την Ειρήνη. Μπράβο παιδιά, η λογική σας σπάει κόκκαλα πάλι.
Κι ενώ η ώρα περνά και η διωρία της ΑΠ τελειώνει, φτάνει ξανά η ώρα του να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε αύριο. Μετράμε τα κουκιά και δεν βγαίνουν σίγουρα. Τετάρτη φεύγει Wild. Πέμπτη ίσως με τις 3 ακυρώσεις και λίγο γκρίνια μένει και πάλι η Ειρήνη, αλλά Παρασκευή, δύσκολα. Σκεφτόμαστε να βγει η Ειρήνη και να επιχειρηματολογήσει, αλλά ξέρουμε ότι ΠΑΛΙ θα είναι φωνή βοώντως εν τη ερήμω. Οπότε παίρνουμε την τελική απόφαση, επειδή δε μπορούμε να επιτρέψουμε στον ΑΜ να κερδίσει, θα χάσουμε κι εμείς. Είναι πλέον θέμα αρχής αυτή η υπόθεση. Ξέρω ότι μπορεί να ακούγεται χαζό, να μηδενίζουμε μόνοι μας τις -ελάχιστες μεν, υπαρκτές δε- πιθανότητες μας για νίκη για κάτι τέτοιο, αλλά η Μαφία έχει τις αρχές της. Ήταν η πιο δύσκολη απόφαση σε μένα προσωπικά σε Παλέρμο, ίσως και για τους περισσότερους της μαφίας(και όταν λέω μαφία εννοώ τους 5 μαφιόζους τους παιχνιδιού), μιας και για όλους μας η ιδέα του να παρατήσουμε το παιχνίδι είναι πρωτόγνωρη, αλλά πλέον δεν έχουμε άλλα περιθώρια. Ξέρω, εδώ με τους 5 μαφιόζους σας μπέρδεψα, αλλά ναι είχαμε 5 μαφιόζους και έναν ελεϊνό προδότη στη μαφία φέτος, που εκτός από το να μας κάνει τεράστια ζημιά στην αρχή, στη συνέχεια μας παράτησε κιόλας και δεν έμπαινε καν για υποστήριξη στους υπόλοιπους. Θα τα πω και στο aftermath βέβαια.
Τα υπόλοιπα αύριο με τα νέα από τη δολοφονία. Καληνύχτα.




Τετάρτη, 08/08/2018
Λοιπόν, λίγα πράγματα σήμερα. Κλασσικά πράγματα στο θρεντ, σπάμμαρα λίγο με τον Μάκη που έλεγε ότι είμαστε η χειρότερη μαφία έβερ και του θύμισα τα καμώματά του, έφυγε ο Wild στην ψηφοφορία, αυτά. Η σίγουρη μάγισσα πλέον Σουκου, κάνει καραμπινάτη αποκάλυψη ρόλου και το περνάμε στα ψιλά, αλλά τέσπα.

Τώρα έρχεται, το…. Ωπα, ωπα, ΩΠΑ. Εσύ ρε μάστορα δεν είπες ότι τελείωνε το παιχνίδι σήμερα; Ναι, μόνο που τελικά είχαμε λάθος ΑΜ. Κολλήσαμε με τον τζόνι, επειδή την έμπαινε πολύ στον Άγγελο και έπαιζε ύπουλα και άτιμα, ειδικά εκεί με την “αποκάλυψη”(δεν αλλάζω γνώμη ότι ήταν για φουλ ποινή) και δεν πήραμε γραμμή τον πραγματικό ΑΜ, Ηλία που ήταν πιο διακριτικός. Μου πήρε λίγη ώρα να ξεσκαλώσω το μυαλό μου, ότι δεν γίνεται να έσωσε τον τζόνι η μάγισσα, γιατί αποκλείεται ο εγωίσταρος ο σουκου να άφηνε τον εαυτό του να πεθάνει ενώ έχει σώσιμο(βέβαια θα ήταν και η σωστή κίνηση). Οπότε καταλάβαμε ότι ο τζόνι είναι ΑΓ, τελικά, ΑΜ ο Ηλίας και το πλάνο παραμένει. Πλέον δεν μπορούμε να κερδίσουμε ούτε εμείς, ούτε ο ΑΜ μιας και μπήκαμε στη σειρά, αλλά δεν πειράζει, θα την στείλουμε πάλι την χθεσινή ανακοίνωση, έτσι για να τους κάνουμε trigger όλους :P .
Γενικά πλέον, απλώς προσπαθούμε να ηρεμήσουμε να νεύρα του κόσμου, μιας και η νίκη των τραμπούκων/πολιτών είναι δεδομένη. Απλώς δε χρειάζεται να περιμένουμε δύο μέρες. Βέβαια κρίμα για τον Ηλία που δεν θα προλάβει να ισοφαρίσει το επίτευγμα του Πατρέος και να πάρει το όπλο του, έστω και για μία νύχτα.
Καληνύχτα και πάμε για post game.

Υγ. Αυτό που ούτε να χάσουμε όπως θέλουμε δεν μας βγαίνει σ’ αυτό το παιχνίδι είναι εξωφρενικό!




Πέμπτη 09/08/2018
Ντάξει, είναι απίστευτο το πόσο έξω πέσαμε. Πραγματικά σοκάρομαι. Η δολοφονία του ΑΜ πέτυχε, το παιχνίδι τελείωσε, αλλά είναι αδιανόητο το πόσους ρόλους εκτιμήσαμε λάθος. Σούπερ στελθ μάγισσα ο Ιορδάνης και όχι ο σουκου ή η Άλμα που ήταν πρώτες μας επιλογές, ΑΓ ο Τάσος που ήμουν σίγουρος ότι ήταν ο τζόνι χθες, με τον τελευταίο να είναι αυτοκράτορας και να έχει κάνει το θηρίο αποκάλυψη για 2 ρόλους. Και φυσικά αυτό που μας τερμάτισε πέρα από κάθε αμφιβολία. Ικαρίωνας και Μάκης συγκάτοικοι με επικές κάρτες. Γιατί ρε παιδιά μας κατεβάσατε να παίξουμε; Τζάμπα τόσες μέρες. :P




Post game thoughts
Πλέον με τη λήξη του παιχνιδιού μπορώ να κάνω μία εκτίμηση για το τι πήγε στραβά φέτος. Πριν απ’ οτιδήποτε άλλο θέλω να δώσω θερμά συγχαρητήρια στους πολίτες για την άξια νίκη τους. Μας στριμώξατε από την αρχή στα σκοινιά και δεν είχαμε περιθώρια αντίδρασης. Μπορεί να έχω κάποια παράπονα, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι το αξίζατε και με το παραπάνω.

Προφανώς θα αρχίσω με την προσωπική μου αυτοκριτική και της μαφίας και μετά θα πάω στα γενικά του παιχνιδιού.
Αρχίζω με τον εαυτό μου. Προφανώς δεν θεωρώ ότι έκανα καλό παιχνίδι και στο θρεντ και στη γιάφκα. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται αποκλειστικά στην έλλειψη χρόνου που είχα, ειδικά την πρώτη εβδομάδα, τις μέρες όπου έγινε η ζημιά ή φταίει κι ότι έχω αρχίσει να σκουριάζω. Θαρρώ πως το λάθος μου ήταν ότι δήλωσα συμμετοχή, χωρίς να μπορώ να διαθέσω τον χρόνο που διέθετα στο παρελθόν. Αλλά αυτό που ξέρω είναι, ότι η επιλογή μου να μην παίξω όπως η Ζωή πέρυσι και να προσπαθήσω να παίξω όπως θα έπαιζα πάντα, δε μου βγήκε σε καλό. Δεν είχα την συνηθισμένη μου ποιότητα στα ποστ που έκανα και αυτό φάνηκε. Επίσης επειδή προσπαθούσα να ποστάρω και να βοηθήσω τους υπόλοιπους και να διαβάζω το θέμα, έχασα αρκετές από τις παγίδες που υπήρχαν και στα ποστ των υπολοίπων, οπότε βρεθήκαμε όλοι στη σέντρα, πολύ εύκολα. Επίσης δεν μπόρεσα να αφιερώσω τον χρόνο που έπρεπε στην ανεύρεση των ρόλων, με αποτέλεσμα να τους ψάχνω βιαστικά και να έχω κάνει πολλά λάθη σε αυτό και ήταν λάθη που κόστισαν πολύ. Τα οποία έμαθα μετά την λήξη του παιχνιδιού. Τα υπόλοιπα ας τα κρίνετε εσείς, γιατί εγώ δεν είμαι αντικειμενικός απαραίτητα.
Η μαφία μας, από την άλλη πλήρωσε ότι τις πρώτες μέρες δεν είχαμε οργανωθεί σωστά. Όλοι τρέχαμε με διάφορα και ξέραμε ότι θα αναγκαζόμασταν να λείπουμε για ώρες, αλλά δεν καθίσαμε να βγάλουμε ένα ξεκάθαρο σχέδιο, πέρα από το να προστατεύσουμε τα κορίτσια, που ήταν και οι κρυφοί μας. Οπότε καταλήξαμε πολύ εύκολα στο να κατηγορούμε οι περισσότεροι τα ίδια άτομα και φυσικά όταν αποδείχθηκαν αθώα, την πατήσαμε και με το παραπάνω. Η απόφαση να μην παίξουμε συντηρητικά, αλλά να βγούμε στο παιχνίδι και να προσπαθήσουμε να το κατευθύνουμε εκ του αποτελέσματος αποδείχθηκε λάθος, αλλά ήταν μονόδρομος, τουλάχιστον για τη μισή μαφία. Θα ήταν εξίσου περίεργο αν εγώ, ο Ευθύμης κι η Μελανία γράφαμε 2-3 ποστ τη μέρα, έστω και σεντόνια και κάναμε την πάπια γενικά. Πιστεύω ότι το παιχνίδι το χάσαμε τις πρώτες μέρες, που δεν μπορέσαμε να αποκτήσουμε αξιοπιστία. Στην πορεία οργανωθήκαμε καλύτερα, αλλά χάσαμε την δυνατότητα του να παίζουμε πραγματικά, οπότε πλέον απλώς αντιδρούσαμε, αλλά κι αυτό χωρίς μεγάλη επιτυχία, μιας και χάναμε το ένα μετά το άλλο τα πιθανά εξιλαστήρια θύματα. Και φυσικά ήμασταν απερίγραπτα άτυχοι. Όταν από την πρώτη μέρα, ο Φανερός Α πέφτει και κατηγορεί τον πληροφοριοδότη, που έτσι κι αλλιώς έχει αποφασίσει να το παίξει καμικάζι, δεν έχεις και πολλή τύχη μετά, ειδικά αν κάνεις και τα δικά σου λάθη στην πορεία.
Να πιάσω τώρα και τους πολίτες. Παιδιά οκ, ας πούμε gg κλπ, μετά από πολύυυυυ καιρό πήρατε την νίκη. Και δίκαια, μιας και δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι παίξαμε καλύτερα από σας. Αυτό θα ήταν ψέμα και δεν θα το κάνουμε. Αλλά είναι καιρός να παραδεχτούμε ότι ήσασταν απερίγραπτα τυχεροί. Δηλαδή εντάξει η φάση που βγήκε ο Σαμ, ήταν απίστευτη. Είχαμε πόσους παίκτες που ήταν αφκ και γράφανε βλακείες όταν μπαίνανε και πέσατε πάνω του. Κι εδώ είναι το σημείο που έχει νόημα να σας πω, γιατί προσπαθήσαμε τόσο να τον κρατήσουμε εντός παιχνιδιού. Ο Σαμ, κρατούσε τη νεκροφάνεια της μαφίας και σε συνδυασμό με τις όχι και ιδιαιτέρως σοβαρές κατηγορίες που αντιμετώπισε ήμασταν υποχρεωμένοι να τον υπερασπιστούμε για να μείνει μέσα η υπερπολίτιμη νεκροφάνειά μας, η απώλεια της οποίας μας κόστισε πολύ περισσότερο απ’ όσο μπορεί να φανεί. Εδώ κάναμε και το μεγαλύτερο λάθος ως μαφία, κρίνοντας λανθασμένα ότι θα ήταν ασφαλές να στείλουμε τον Φανερό να προκαλέσει ισοψηφία, ενώ είχε νωρίτερα ισχυριστεί ότι θέλει ισοψηφία σε εκείνο το γύρο. Πέσαμε στην παγίδα χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι. Αν δεν κινδύνευε μαφιόζος, θα ήταν καλή κίνηση, τότε ήταν το μεγαλύτερο λάθος μας και μας κόστισε υπερβολικά. Εκείνη τη μέρα πραγματικά χάσαμε το παιχνίδι, μετά ήταν απερίγραπτα δύσκολο να γυρίσει και θα χρειαζόταν και αρκετή τύχη, την οποία δεν είχαμε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.
Σ’ αυτό το σημείο θέλω να δώσω πολλά πολλά συγχαρητήρια στη Σύλβια(Χιμέλα), η οποία μας ξεσκέπασε σχεδόν single-handedly και μάλιστα με όμορφο τρόπο και με ΜΑΚΡΑΝ την καλύτερη επιχειρηματολογία από οποιονδήποτε άλλο. Κι εκτός αυτού, παρόλο που δεν είμαι φαν του παιχνίδι-καμικάζι, μας έκανε τεράστια ζημιά βγάζοντας στην φόρα πολλές ιδέες που θα μπορούσαν να δουλέψουν αλλιώς και να ερμηνευτούν με διαφορετικό τρόπο με την κατάλληλη πειθώ. Πραγματικά μας έδενε τα χέρια από την πρώτη μέρα στην ουσία. Kudos!
Για να κλείσω, θα πω ότι γενικά, έτσι όπως πήγε με τις κάρτες και την ποινή που είχαμε στο παιχνίδι, κάθε φορά μας έδεναν τα χέρια καθώς χάναμε και από έναν πιθανό ύποπτο με μία νεκροφάνεια ή μία αποκάλυψη ρόλου, η οποία μας έφερνε σε ακόμη πιο δύσκολη θέση και ξεμέναμε συνεχώς από επιλογές. Ήταν πραγματικά απίστευτο ότι είχαμε φτάσει σε ένα σημείο, να μην σκοτώνουμε ούτε αυτούς που θέλαμε να σκοτώσουμε, ούτε κάποια εύκολα θύματα, μήπως και βρούμε τρόπο να κατηγορηθούν, που υπήρχαν βάσεις, για να έρθουν την επόμενη μέρα να μας κάνουν ζημιά με μία κάρτα και/ή να αθωωθούν πλήρως και να μένουμε με άλλον έναν φουλ αθώο και να μην μπορούμε να στρέψουμε τα βλέμματα πουθενά εκτός από μας. Ήταν πραγματικά τραγικό αυτό.
Και για να πάω στους βοηθητικούς μας ρόλους, ας αρχίσω με τον ΔΑ μας. Μας έκανε ζημιά με τον Σαμ, γιατί πέρασε τον Ιορδάνη για τον μαφιόζο του, επειδή δεν έπιασε τα δικά μας σήματα στην αρχή, οπότε έπρεπε να τον ξεκολλήσω διά της βίας από τον Ιορδάνη, πράγμα που με έκαψε κι εμένα και τον Dume τελείως, αν δεν ήμασταν ήδη. Και μετά, παρά τις εξόφθαλμες προσπάθειές μου όσο ήμουν στο παιχνίδι να τον καθοδηγήσω καταλάβαινε λάθος τα σήματα, οπότε η συνεργασία μας ήταν το λιγότερο προβληματική. Όσο για την πόρνη, αργήσαμε υπερβολικά να καταλάβουμε ποιος είναι, μέχρι που ήταν πάρα πολύ αργά. Σ’ αυτό έχει ευθύνη και η ίδια, διότι δεν μας έκανε κανένα πραγματικό σήμα, για να καταλάβουμε ποιος είναι και να δημιουργήσουμε επικοινωνία, ώστε να μπορούμε να επηρεάσουμε τις ψηφοφορίες, πριν να είναι πολύ αργά για εμάς. Γενικά εδώ, όπως και με το ΔΑ η ευθύνη για την προβληματική συνεργασία οφείλεται και στις δύο πλευρές και όχι αποκλειστικά στη μία ή την άλλη. Αυτή τη στιγμή που γράφονται αυτά, δεν γνωρίζω αν έπιασε τα σήματα, ωστέ να δράσει σωστά, αλλά ακόμη και να τα έπιασε οι επιλογές μας δεν ήταν και οι καλύτερες, οπότε δεν έκανε ιδιαίτερη διαφορά. Βέβαια ξέρω ήδη ότι μου χάλασε μία δολοφονία ενώ είχα αποκαλυφθεί οπότε δεν ξέρω τι να πω. Δεν πειράζει, Στράτο, σ’ αγαπάμε κι έτσι!




Aftermath
Τώρα έρχεται και το κράξιμο. Σόρρυ, αλλά δε μπορώ να το αποφύγω.

Disclaimer: Όσοι από σας με ξέρετε, ξέρετε ότι δεν μου αρέσει να χάνω, είναι η αλήθεια. Αλλά ειλικρινά, το υπόσχομαι δεν έχει να κάνει με την ήττα. Τα ξαναείπα αυτά και ως νικητής και αυτή τη φορά έχουμε φτάσει στο απροχώρητο. Ως ένα άτομο που έχω ρίξει αρκετό κόπο και χρόνο στο Παλέρμο στο στέκι και στο φορμάτ του, αλλά και στο συγκεκριμένο παιχνίδι, από πολύ πριν αρχίσει, δε μπορώ να μην σχολιάσω το πως έχει καταντήσει αυτό το παιχνίδι.
Πήραμε ένα παιχνίδι στρατηγικής και επιχειρηματολογίας και το μετατρέψαμε σε ένα παιχνίδι τύχης. Ναι, τύχης. Διότι με το σχετικά νέο φαινόμενο της δημιουργίας υπερπολιτών, πλέον είναι καθαρά θέμα τύχης, στο αν ή πότε θα ρίξουν την σωστή ζαριά και θα πέσουν μέσα σε μαφιόζο. Σ’ αυτό το παιχνίδι, με το δικό μας λάθος και την επική κωλοφαρδία να πετύχουν οι πολίτες τον μαφιόζο με τη νεκροφάνεια πάρα πολύ νωρίς, ήρθε και νωρίς η ζαριά. Και κερδίσατε. Πέρυσι που φάγαμε χρόνο εγώ με τον ικαρίωνα κατηγορώντας ο ένας τον άλλο, χάσαμε. Αυτό το πράγμα σκοτώνει ΚΑΙ την πλάκα για τους παίκτες ΚΑΙ τον μηχανισμό του παιχνιδιού.
Διότι όταν φτάνουμε την δεύτερη - τρίτη μέρα του παιχνιδιού να έχουν δημιουργηθεί αυτοί οι σούπερ αθώοι και να δίνουν μασημένη τροφή στους υπόλοιπους και αυτομάτως μόλις κάποιος τολμήσει έστω να διαφοροποιηθεί γίνεται ύποπτος, αυτό καταστρέφει την πλάκα. Μην ξεχνάτε, το Παλέρμο είναι ένα παιχνίδι, όχι διαγωνισμός ποιος την έχει πιο μεγάλη. Παίζουμε πρώτα για να χαρούμε και να διασκεδάσουμε και μετά για να κερδίσουμε. Ναι, κι εγώ είμαι ανταγωνιστικός και πολύ κι εγώ δεν θέλω να χάνω, αλλά πέρυσι παρόλο που ήμουν αρκετά σίγουρος για τα περισσότερα μέλη της μαφίας από νωρίς, περίμενα σαν το βλάκα μέχρι να έχω κάτι απτό για να κατηγορήσω και δεν άρχισα να λέω, εμπιστευθείτε με, είναι μαφιόζοι. Και χάσαμε. Αλλά προτιμώ χίλιες φορές να χάσω και να ακούσω ότι όλοι είναι χαρούμενοι, παρά να κερδίσω και οι μισοί και παραπάνω παίκτες να είναι σκασμένοι, επειδή δεν έπαιξαν.
Πρέπει να καταλάβουμε επιτέλους ότι στο Παλέρμο δεν μπορεί να είναι αποδεκτοί ισχυρισμοί όπως “κατηγορώ αυτούς, για δικούς μου λόγους” και “είναι μαφιόζος, εμπιστευθείτε με” και “γι’ αυτόν παίρνω εγώ την ευθύνη”. Σ’ ένα παιχνίδι επιχειρηματολογίας ή λέμε ξεκάθαρα τους λόγους που θεωρούμε κάποιον ύποπτο ή δεν λέμε τίποτα μέχρι να έχουμε κάτι να πιαστούμε. Ακόμη κι αν ΟΝΤΩΣ ξέρουμε τον ρόλο του άλλου, ή αν με τον τρόπο που παίζει τον καταλάβαμε, αλλά δεν μπορούμε να το στηρίξουμε. Το ότι κατάλαβες ότι ο άλλος είναι πληροφοριοδότης ή ΑΜ, δεν είναι λόγος για να κατηγορήσεις κάποιον, εκτός αν τους κάψεις δημοσίως. Πρέπει να βρεις και τον ΛΟΓΟ να το κάνεις, με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. Για να μην σχολιάσω την νέα μόδα του “ο τάδε, στο ποστ #Χ είπε αυτό” και 9/10 φορές ΔΕΝ έχει πει ο άλλος αυτό, ή είναι τραγικά εκτός context και ποτέ δεν έχει ούτε λινκ για το ποστ. Αν δεν μπορείς να κάνεις ένα εκατομμύριο παραθέσεις, βάζεις ένα λινκ για το ποστ. Όταν δεν το κάνεις, θέλεις να παραπληροφορήσεις εσκεμμένα, διότι οι περισσότεροι δεν θα πάνε να τσεκάρουν όντως το ποστ και θα σε πιστέψουν. Αλλά σ’ αυτό δεν φταίνε τόσο αυτοί που το κάνουν, όσο αυτοί που τους πιστεύουν.
Όταν γίνονται αυτά, αφαιρείται όλη η πλάκα και όλο το νόημα του παιχνιδιού. Όταν σε κατηγορεί ο άλλος, αλλά δεν λέει τι πραγματικά έκανες και σε κατηγορεί ή έστω μια δικαιολογία, δεν μπορείς να απαντήσεις στην κατηγορία και να υπερασπιστείς τον εαυτό σου κι αυτό είναι ξεκάθαρα unfair play. Δείτε παράδειγμα και δεν θα πιάσω την μαφία, θα πιάσω την Alma. Η οποία έπαιξε τυμβωρυχία στο άτομο στο οποίο είχα παίξει εγώ ΑΠ και βοήθησε να καταλάβουν όλοι ότι η Ριρίκα δεν ήταν στη μαφία όπως νομίζατε οι περισσότεροι. Και σχεδόν όλοι εξαιρώντας τον σουκου πέσατε πάνω της και δεν της δώσατε καν το δικαίωμα να υπερασπιστεί τον εαυτό της. Κι όταν ο Σουκου έβγαλε ένα από τα λίγα proper επιχειρήματα στο παιχνίδι συνολικά και είπε ότι δεν μπορεί να είναι μαφία, βγήκατε και του είπατε ότι κάτι κάπνισε και λέει βλακείες. Αν και του άξιζε, γιατί η συμπεριφορά του και το ύφος του ήταν και φέτος απαράδεκτα, αλλά δεν είναι τρόπος παιχνιδιού αυτός και δεν βοηθάει ούτε την μαφία ούτε τους πολίτες. Γιατί τώρα πέσατε μέσα. Την επόμενη φορά; Μπορεί να πάνε οι πολίτες άπατοι και να λέμε πάλι ότι το παιχνίδι είναι unbalanced.
Το παιχνίδι είναι σχεδιασμένο για να ακούγονται πολλές σκέψεις και απόψεις και να περνάμε καλά. Όταν καταλήγουμε να υπάρχει πρακτικά επίσημη γραμμή πολιτών και όποιος δεν την ακολουθεί είναι η μαφιόζος ή βλάκας(ή και τα δύο) τότε προφανώς και δημιουργούνται ανισορροπίες στο παιχνίδι, γιατί δεν υπάρχει η διαφορετική άποψη για να το ενισχύσει. Πώς θα δώσει πχ πληροφορίες ο Ντετέκτιβ και θα σας πει ότι κάνετε λάθος, αν τον βγάζετε βλάκα ακόμη κι αν προσπαθεί να μιλήσει με επιχειρήματα; Θα καταλήξει να κάνει αποκάλυψη και να φάει ποινή. Έτσι δημιουργείται το πρόβλημα, έτσι έκανε τις προηγούμενες 3 νίκες της η μαφία.
Απλώς αυτή τη φορά βγήκε. Αλλά δεν σημαίνει ότι θα βγαίνει πάντα, ειδικά αν κρίνουμε από το παρελθόν. Οπότε όλοι εσείς που κατηγορείται το game mechanic σκεφτείτε και λίγο την πιθανότητα να μην το έχετε κατανοήσει και να κάνετε κάπου λάθος. Ειδικά κάποιοι έμπειροι μεν, αλλά από τελείως διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού. Επειδή είναι ίδιο το όνομα του παιχνιδιού δεν είναι ίδιος και ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί.
Για να κλείσω σε αυτό το κομμάτι, θα πρέπει να σχολιάσω κάτι τελευταίο. Όσοι ξεκινάτε και έχετε κάποιους ως de facto αθώους, είτε επειδή φοβάστε να μπλέξετε σε διάλογο μαζί τους είτε δεν ξέρω κι εγώ γιατί, συμβάλλετε κι εσείς στην δημιουργία καταστάσεων που κάνουν το παιχνίδι να μην σας ευχαριστεί. Καταλαβαίνω να μην έχετε την διάθεση να σας επιτίθενται και να σας κατηγορούν απλώς επειδή τολμήσατε να έχετε διαφορετική άποψη, αλλά αυτό δεν είναι λύση. Παλέψτε να διορθώσουμε το Παλέρμο μας. Δεν είναι τέλειο, αλλά είναι καλύτερο απ’ ότι νομίζετε οι περισσότεροι.
Κάπου εδώ ήρθε η ώρα της μεγάλης απόφασης. Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου αυτό θα είναι το τελευταίο μου Παλέρμο ως παίκτης. Νιώθω ότι πλέον δεν έχω τον χρόνο ή την διάθεση να συνεχίσω να παίζω και να μπορώ να αποδώσω, οποιοσδήποτε ρόλος κι αν μου τύχει. Κι αν είναι να φοβάμαι μην μου τύχει μαφία(που είναι αγαπημένος ρόλος), προτιμώ να μην παίζω καθόλου. Κι επειδή έχει αρκετό καιρό που το παιχνίδι μου προσφέρει κυρίως εκνευρισμό και κούραση, παρά την χαρά με την οποία ξεκινάω και κάθε χρόνο η απογοήτευση είναι όλο και μεγαλύτερη, νομίζω ότι πλέον είναι το σημάδι για να σταματήσω. Επειδή όμως, δεν μπορώ να πω ότι σταμάτησα να αγαπώ αυτό το παιχνίδι, δεν αποκλείω να συμμετέχω στον συντονισμό νέων παιχνιδιών, αλλά με την προοπτική ότι αυτά που αναφέρω θα αλλάξουν και φράσεις όπως αυτές που ανέφερα θα θεωρούνται υπονόηση ρόλου ή κάρτας και θα θεωρείται η ποινή δεδομένη, τουλάχιστον μέχρι να μάθουμε να μην τις χρησιμοποιούμε σαν καραμέλα. Το ξεκαθαρίζω, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις στην πορεία.
Ξέρω ότι πιθανόν κάποιοι που θα διαβάσετε αυτά να ενοχληθείτε, αλλά ειλικρινά το κάνω με τις καλύτερες προθέσεις για το παιχνίδι αυτό, εδώ στο φόρουμ κι επειδή δεν θέλω να πεθάνει τελείως και να συνεχίσει να προσφέρει χαρά σε όποιον θέλει να συμμετέχει :) .



Λίγα λογια για την μαφία
Θέλω να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ σε όλα (σχεδόν) τα μαφιοζάκια μου. Ήταν υπέροχα και πραγματικά προσπάθησαν όσο μπορούσαν. Παρά τα λάθη που κάναμε και την ατυχία που είχαμε. Δεν τα παράτησαν ποτέ, όσο δύσκολες κι αν ήταν οι καταστάσεις. Δεν έχω παρά μόνο καλά λόγια να πω για (σχεδόν) όλους τους, ακόμη κι αν γκρίνιαξα λίγο σε προηγούμενα μέρη :redface: .

Για τον Άγγελο που δεν του αρέσουν οι κακοί ρόλοι, αλλά το πάλεψε και προσπάθησε όσο μπορούσε και να γράφει και να συμμετέχει στη γιάφκα και κάθε φορά που ήθελε να διαβάσουμε ποστ πριν το ποστάρει μας ζητούσε συγγνώμη.
Για τον Ευθύμη, που ήταν το στήριγμά μου στην οργάνωση της ομάδας, άσχετα αν δεν τα καταφέραμε και καλά και ήταν φυσικά ο πιο πλακατζής στη γιάφκα. Το έψαξε και αυτός αρκετά αλλά δεν μας βγήκε.
Για την Ειρήνη, που μπορεί να τσάτισε πολλούς με τα λίγα ποστ της, αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να την κατηγορήσω με την κατάσταση που επικρατούσε στο θρεντ. Στη γιάφκα αν και επίσης λιγομίλητη(μη νομίζετε ότι έγραφε εκθέσεις σε μας) ήταν πάντα on point και με ορθολογική σκέψη.
Και τέλος για την αγαπημένη μου Μελανία(όλους σας αγαπάω, μην ψαρωνετε, απλώς την έχω αδυναμία από τότε που ήταν αιώνιο πολιτάκι), που έμαθε ότι η μαφία είναι σαφώς ανώτερη από τους πολίτες και έφτασε πιο κοντά απ’ όλους να γυρίσει το κλίμα υπέρ της. Πραγματική μαχήτρια, δεν ήθελε να σταματήσουμε ακόμη κι όταν όλα είχαν χαθεί.
Ειλικρινά σας αγάπησα όλους! Και σας εκτιμώ απεριόριστα! Και ξέρω ότι δεν το θέλετε, αλλά θα σας ζητήσω και δημόσια συγγνώμη που δεν μπόρεσα να είμαι όσο καλός αρχιμαφιόζος θα ήθελα και να σας οδηγήσω στην νίκη!
Αλλά δυστυχώς, υπάρχει και το μαύρο πρόβατο. Πάντα ήμουν της άποψης ότι είμαστε ομάδα και το παλεύουμε όλοι μαζί και δεν φταίει ποτέ ένας. Αλλά δεν έχω απογοητευτεί περισσότερο από ποτέ από συμπαίκτη μου(και για να ξέρετε, έχω χάσει μαφιόζο από απουσίες). Ναι, μιλάω για τον Σαμαέλ. Που όχι μόνο αρνιόταν να ακούσει συμβουλές για τα ποστ του και βγήκε πολύ εύκολα στη σέντρα, γιατί άκουγε τα μισά και φαινόταν περίεργα, όχι μόνο έκανε απερίγραπτη πουστιά και μετά είπε ψέματα και στην μαφία και την ΣΕ, αλλά μόλις αποχώρησε και μας κρέμασε, μας παράτησε στα κρύα του λουτρού και εμφανίστηκε 1-2 φορές από τότε στη γιάφκα κι ας του είπαμε ότι τον χρειαζόμαστε. Δεν ξέρω, αν ντρέπεσαι εσύ, αλλά ντρέπομαι εγώ για λογαριασμό σου.
Για την πόρνη και τον ΔΑ μας, δεν έχω να πω πολλά, γιατί τον Στράτο τον καταλάβαμε πολύ αργά. Τον δε ΤΙΤΑΝΑ Κομφυ, έχω να του πω δύο πράγματα. Ότι αρχικά την πάτησε γιατί θα τον περιλάβει η Μελ μέχρι να στρώσει και τους έχει ακόμη άχτι τους ΔΑ. Κι ότι ειλικρινά πέθανα με το πόσο κακή ήταν η επικοινωνία μας παρόλο που είχα καρφωθεί μέχρι εκεί που δεν πάει.
Μαφιοζάκια μη φοβάστε, η ήττα είναι προσωρινή! Πολίτες, να φοβάστε γιατί δεν θα μας πιάνετε κάθε φορά στον ύπνο, τώρα ξέρουμε! :P




Αντί επιλόγου
Θέλω να πω ότι είμαι πολύ χαρούμενος που έγινε και φέτος παιχνίδι κι ας μην το χάρηκα τόσο και ας γίνανε τα νεύρα μου ελαφρώς κρόσσια. Θέλω να πω ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ευχαριστώ στην ΣΕ, που παρόλο που έτρεχαν και τα δύο παιδιά κάνανε τα πάντα για να έχουμε ένα καλό παιχνίδι κι ας μην τους εκτιμάμε όσο θα έπρεπε κανονικά. Έχετε την αγάπη μου και την συγγνώμη μου για τις φορές που σας μίλησα λίγο άσχημα πάνω στα νεύρα μου ή την κούρασή μου. Είστε οι καλύτεροι <3 . #ΠΙ-ΦΑΚΙΝ-ΤΣΙΟΥ




Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και εις το επανιδείν!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top