Palermo #45 - Marvels Cinematic Universe comes to Palermo

Ποιος θέλετε να αποχωρήσει; (Ψηφοφορία 28/7)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • Eileen

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Σπυρακος (^^)

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Είμαι ΣΕ

    Ψήφοι: 2 50.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τετάρτη 26/7
  1. aggelogiannos --> PolGR1509
  2. Claire Rentfield -->methexys
  3. ComfortablySmug --> methexys
  4. Deutsch... Lover --> Σπυράκος(^^)
  5. Dimitris S --> Soukouu
  6. Eileen --> methexys
  7. Emilouko --> methexys
  8. Himela --> methexys
  9. Ikarionas --> JKaradakov
  10. JKaradakov --> PolGR1509
  11. Johnny15 --> methexys
  12. ~Melania~ --> methexys
  13. methexys --> PolGR1509 x2
  14. Nefeli Graf --> PolGR1509
  15. PolGR1509 -->methexys
  16. Soukouu -->methexys
  17. Guest 278211
  18. tsarachaf --> methexys
  19. Wild_Boy --> methexys
  20. Ερις --> methexys
  21. Σπυρακος (^^) --> methexys
  22. Τάσος97 --> methexys

Ψήφοι
14 methexys
5 PolGR1509
1 JKaradakov
1 Soukouu
1 Σπυράκος(^^)

Η Χώρα των Φαντασμάτων
Emmanouilmyrgia - Ποινή
Himela - Δολοφονία 26/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
DumeNuke [Αντίπαλος Μαφιόζος] - Ψηφοφορία 25/7 & Τυμβωρυχία
Fast [Πολίτης Β] - Ψηφοφορία 24/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
~Melania~ #1
Guest 278211 #1
Τάσος97 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από Fast
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Nefeli Graf
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από DumeNuke
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ComfortablySmug
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από methexys
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από methexys



14-5. Εν τω μεταξύ οι κακοί ρόλοι είναι μόνο 8. Οι υπόλοιποι 6 που ψήφισαν methexys είναι αθώοι, οι οποίοι υποτίθεται ότι θέλουν να βοηθήσουν να βγουν συμπεράσματα για το παιχνίδι. Και σιγά μην ψήφισαν όλοι οι κακοί τη methexys π.χ. Karadakov ψήφισε τον Pol. Άρα οι αθώοι που πήγαν στην methexys είναι ακόμη περισσότεροι από 6. Πάνω από 6 αθώοι έπεσαν όλοι μπετό σε ένα άτομο. Μέσα στη 14άδα έχουν βρει κρυψώνα μέχρι και της παναγιάς τα μάτια. Για τυπικούς λόγους αλλάζω την ψήφο μου στον POLGR. Έτσι κι αλλιώς τον Karadakov για τον οποίο είμαι σίγουρος ότι έχει κακό ρόλο, δεν τον ψηφίζει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τετάρτη 26/7
  1. aggelogiannos --> PolGR1509
  2. Claire Rentfield -->methexys
  3. ComfortablySmug --> methexys
  4. Deutsch... Lover --> Σπυράκος(^^)
  5. Dimitris S --> Soukouu
  6. Eileen --> methexys
  7. Emilouko --> methexys
  8. Himela --> methexys
  9. Ikarionas --> PolGR1509
  10. JKaradakov --> PolGR1509
  11. Johnny15 --> methexys
  12. ~Melania~ --> methexys
  13. methexys --> PolGR1509 x2
  14. Nefeli Graf --> PolGR1509
  15. PolGR1509 -->methexys
  16. Soukouu -->methexys
  17. Guest 278211
  18. tsarachaf --> methexys
  19. Wild_Boy --> methexys
  20. Ερις --> methexys
  21. Σπυρακος (^^) --> methexys
  22. Τάσος97 --> methexys

Ψήφοι
14 methexys
6 PolGR1509
1 Soukouu
1 Σπυράκος(^^)

Η Χώρα των Φαντασμάτων
Emmanouilmyrgia - Ποινή
Himela - Δολοφονία 26/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
DumeNuke [Αντίπαλος Μαφιόζος] - Ψηφοφορία 25/7 & Τυμβωρυχία
Fast [Πολίτης Β] - Ψηφοφορία 24/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
~Melania~ #1
Guest 278211 #1
Τάσος97 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από Fast
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Nefeli Graf
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από DumeNuke
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ComfortablySmug
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από methexys
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από methexys
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Βασικά στα τέτοια μου για τον Pol. Ψηφίζω EMILOUKO για να θυμάστε τουλάχιστον την ψήφο μου αν τυχόν φύγω ή αποδειχτεί (περισσότερο απ' όσο έχει αποδειχτεί ήδη) πως είμαι αθώος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν δεν ενεργήσει ο ΔΑ μας λέει κάτι για το παιχνίδι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Πάντως ο ΔΑ δεν γνωρίζει τους μαφιόζους, πρέπει να ψάξει για να τους βρει και αυτό σημαίνει ότι είναι πιθανό να γίνουν λάθη. Θα μπορουσα δηλαδή να μπω το βράδυ και να δω ότι έχω σωθεί και τελικά να φύγει ο Πολ ο οποίος λογικά έχει κακό ρόλο για να μην καρφωθεί ετσι η μαφία. Και φυσικά οι υποψίες θα παρέμεναν πάνω μου και θα έφευγα την επόμενη. Όποτε ο "καλος" Πολ θα μπορούσε άνετα να γυρίσει πίσω με νεκροφανεια κάποια στιγμή. Θα τα έχουν μαγειρέψει φανταστικά εκεί στη μαφία. Διαφορετικά, αν δεν ενεργήσει σημαίνει προφανώς αυτό που σας έλεγα, ότι κατάλαβε πως δεν πρεπει να σωθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Αν δεν ενεργήσει ο ΔΑ μας λέει κάτι για το παιχνίδι;

Ναι ότι θα προτιμήσει να κρατήσει την ιδιότητά του λίγο ακόμη θυσιάζοντας τη methexys.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι ότι θα προτιμήσει να κρατήσει την ιδιότητά του λίγο ακόμη θυσιάζοντας τη methexys.

Θα ψηφίσουμε POLGR μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Πάντως ο ΔΑ δεν γνωρίζει τους μαφιόζους, πρέπει να ψάξει για να τους βρει και αυτό σημαίνει ότι είναι πιθανό να γίνουν λάθη. Θα μπορουσα δηλαδή να μπω το βράδυ και να δω ότι έχω σωθεί και τελικά να φύγει ο Πολ ο οποίος λογικά έχει κακό ρόλο για να μην καρφωθεί ετσι η μαφία. Και φυσικά οι υποψίες θα παρέμεναν πάνω μου και θα έφευγα την επόμενη. Όποτε ο "καλος" Πολ θα μπορούσε άνετα να γυρίσει πίσω με νεκροφανεια κάποια στιγμή. Θα τα έχουν μαγειρέψει φανταστικά εκεί στη μαφία. Διαφορετικά, αν δεν ενεργήσει σημαίνει προφανώς αυτό που σας έλεγα, ότι κατάλαβε πως δεν πρεπει να σωθώ.

E κοίτα, μεταξύ μας και χωρίς να θέλω να υποβιβάσω την αξία σου, εγώ αν ήμουν ΔΑ θα προτιμούσα να κρατήσω την ιδιότητά μου για να σώσω τον Karadakov ή τον Tsarachaf όταν κινδυνέψουν να φύγουν. Δεν το βλέπω βέβαια να γίνεται σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ουφ, πάμε για ποστ πάλι... Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων αν γίνω υπερβολικά επιθετικός, αλλά αλήθεια δεν μπορώ να πιστέψω κάποια πράγματα που διαβάζω...
Λοιπόν, σημείωση. Ξεκίνησα να γράφω γύρω στις 2. Μέχρι τις 3 δεν είχα τελειώσει και πήγα να φάω και όταν γύρισα θεώρησα σωστο να διαβάσω και ότι άλλο έγινε και να κάνω όλοκληρωμένο ποστ. Οπότε ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά δεν θα πεθάνω κιόλας για να κάνω ένα ποστ.
Επίσης σε κάποιους που δεν έχω απαντήσει ενώ με αναφέρανε έχει να κάνει με το ότι πιστεύω ότι τα ερωτήματά τους θα απαντηθούν μέσα στο ποστ αυτό. Και επειδή είδα ερωτήσεις και σχόλια σε πράγματα που έχω ήδη αναφέρει και αναλύσει θα το εκτιμούσα αν ρίχνατε μια ματιά σε αυτό το ποστ, γιατί εξήγησα αναλυτικά την σκέψη μου και εκεί...

Τι για ποιον λόγο; Τι δεν καταλαβαίνεις; Αποκαλύφθηκε και ήθελε να βγει ένας πολίτης ακόμη. Δεν είχε να επιλέξει άλλον.

Αν ήταν να κάνει αυτό που λες, δεν θα έπαιζε την κάρτα στον φαστ, ειδικά αν είναι καμμένο χαρτί η μέθεξις έτσι κι αλλιώς. Θα την έπαιζε στον εμμανουήλ, που θα είχε και περισσότερο νόημα(μιας και μας είχε ζαλίσει τον έρωτα με Ντιουμ την πρώτη μέρα) κι αν είναι και ντετέκτιβ όπως λες, θα γλίτωναν μια και καλή με την πάρτη του. Αλλά όχι, την παίξανε στον φαστ που ήταν και απλός πολίτης, λες και είναι βόμβα η τυμβωρυχία και έπρεπε να τους φύγει από τα χέρια, ή ντε και καλά έπρεπε να φύγει ένας πολίτης οπωσδήποτε και θα χάνανε πανηγυρικά αν δεν την παίζανε.

Αφού ήμουν ο μοναδικός που θεώρησε ένοχο τον Dume, ας σας πω εγώ ε; Οι υπόλοιποι δεν τον θεωρούσατε ένοχο. Εσύ τον ψήφισες μάλιστα. Εγώ δεν τον ψήφισα. Δεν σε κατηγορώ γι' αυτό αλλά σταματήστε να κάνετε σαν να είμαι ο μόνος που κατηγόρησα Dume. Την απάντηση που ζητάς την έγραψα στο σχόλιο της Himela. Bαριέμαι να την ξαναγράψω.

Εγώ τον κατηγόρησα πολύ περισσότερο το Ντιουμ και το παραδέχομαι. Και έχω αναλύσει και που βασιζόμουν. Και στους λόγους που μου χτυπούσε άσχημα και με βάση την συμπεριφορά του Εμμανουήλ. Ήθελα να ακούσω τις απόψεις σου, όπως θέλω να ακούσω και τις απόψεις όλων. Απλώς αναφέρθηκα σε σένα επειδή είσαι πιο vocal player, οπότε αυτό.

Τρίχες. Κοιμάστε και ονειρεύεστε όλοι. Ούτε πληροφοριοδότης ήταν ούτε αντίπαλος. Ο ντετέκτιβ ήταν. Επειδή είχα καταλάβει τον ρόλο του emmanouil προσπαθούσα να τον προστατέψω τον απαράδεκτο και πήγε και φανέρωσε τον ρόλο του. Αν είναι δυνατόν. Πρώτο βράδυ ρώτησε για τον Τάσο και προφανώς του είπαν πως είναι αθώος και γι' αυτό τον αθώωσε. Γι' αυτό και εμπιστευόμουν κι εγώ τον Τάσο στο να φέρει ισοψηφία επειδή θα έλειπα. Ψάχνεις κι εσύ να βρεις ό,τι να 'ναι σενάρια για να μπερδέψεις το παιχνίδι. Μέχρι και ΔΑ τον έκανες. Προφανέστατα ήταν ο ντετέκτιβ. Και δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο βάζεις σαν πιθανά τον πληροφοριοδότη και τον αντίπαλο μόνο και όχι τον ντετέκτιβ. Επίσης, το συγκεκριμένο σου post είναι αυτό για το οποίο με κατηγορείς ότι κάνω. Ότι φανερώνω ρόλους. Επίτηδες δεν ήθελα να σχολιάσω για τον ρόλο του αλλά δεν μπορώ να βλέπω μπαρούφες. Επίσης, θέλω να φανεί ότι είναι σίγουρος αθώος ο Τάσος μπας και τον φάνε οι μαφιόζοι το βράδυ, να φεύγει κι αυτός επειδή μου την έδωσε που έλεγε πως ήθελε ισοβαθμία και τελικά δεν την επιδίωξε. Το ίδιο βέβαια που έκανες κι εσύ tsarachaf. Ακόμη κι αν είχες ένοχο περισσότερο τον Dume, τι σε πείραζε να αλλάξεις ψήφο για να έχουμε μια ισοβαθμία; Έλεγες ότι θες ισοβαθμία και δεν προσπάθησες ούτε εσύ ούτε ο Τάσος να την φέρει. Μπράβο σας.

Δεν είχα το σενάριο του ντετέκτιβ, πολύ απλά διότι μου φαίνεται ίσως το πιο άκυρο πράγμα που έχω ακούσει στο φετινό παλέρμο. Ειλικρινά, αν αποδειχθεί ντετέκτιβ θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα ξαναπαίξω Παλέρμο, διότι πολύ απλά αν έχουμε τέτοιο επίπεδο παικτών που μάλιστα καταλήγουν και σε πολύ σημαντικούς ρόλους, τζάμπα καθόμαστε και παίζουμε, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί καίγεσαι εσύ να τον βγάλεις ντετέκτιβ και πιάνεσαι από αυτό και μάλιστα δικαιολογείς τον Τάσο τον οποίο λες ότι αθώωσε και δεν την πέφτεις σε μένα πχ. που κατηγόρησε την δεύτερη μέρα το πρωί. Αυτό μου κινεί ακόμη περισσότερο το ενδιαφέρον αγαπητέ...

Επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα από αύριο να συμμετέχω κι εγώ στην ουράνια χορωδία, έχασα αρκετό απ' τον ύπνο μου για να γράψω ένα καλό post αναφερόμενος σε πράγματα που συζητήθηκαν τις προηγούμενες μέρες. Ξέρω ότι δεν θα δώσετε βάση σ' αυτά που θα πω καθώς όπως πάντα με γράφετε, αλλά δεν με νοιάζει. Κάθισα και διάβασα όλα τα post απ' την αρχή δίνοντας περισσότερο έμφαση σε κάποια συγκεκριμένα άτομα που πλέον θεωρώ ύποπτα. Βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα πραγματάκια και συγκέντρωσα όλο το σχετικό υλικό. (ερώτηση: υπάρχει κάποιος πιο εύκολος τρόπος να βρίσκεις τα post κάποιου με αναζήτηση το όνομά του ή είμαστε καταδικασμένοι να παίρνουμε την κάθε σελίδα απ' την αρχή και να προχωράμε έτσι;)

Ο ΦΑΝΕΡΟΣ ΜΑΦΙΟΖΟΣ ΤΟΥ DUMENUKE

Έχουμε και λέμε: Ο Dumenuke ήταν αντίπαλος μαφιόζος. Έκανε λάθος με την προφυλάκιση αλλά για τον ρόλο που είχε τον έπαιξε μια χαρά και του το αναγνωρίζω. Μην σας πω ότι αρχίζει να μου λείπει κιόλας με τις ανοησίες που διάβασα μετά τον θάνατό του. Ήξερε πως θα έφευγε, είχε ειπωθεί κάτι για τυμβωρυχία και άρα τι έκανε; Έδωσε τον δολοφόνο του. Ποιος είναι αυτός; Στα τελευταία του λόγια ανέφερε 4 άτομα: methexys, polgr, σπυράκος, Τάσος. Τον Τάσο τον βγάζω εντελώς έξω γιατί ο ντετέκτιβ Emmanouil μας τον αθώωσε με σιγουριά. Μένουν τρεις. Τον Σπυράκο δεν τον πολυανέφερε οπότε δύσκολο να είναι. Μάλλον τον υποψιάστηκε έχοντας γνώση άλλου προσώπου. Μένουν λοιπόν δύο. Έλεγξα όλα τα post που έγραψε ο Dumenuke, η Methexis και ο PolGr αλλά και κάποια δικά μου. Η υπόθεση ξεκίνησε με τον Dumenuke να ψηφίζει εμένα. Ήταν λόγω αντιπάθειας όπως ίσως τον βόλεψε να το παρουσιάσει ή μήπως είχε προηγηθεί κάτι. Πριν τον Dumenuke είχε μιλήσει μόνο ο PolGr. H Methexis δεν μίλησε πιο πριν. Ο Pol έγραψε το εξής:



Αναφέρθηκε δηλαδή σε μένα ονομαστικά και φάνηκε σαν να ψηφίζει κάποιον πατώντας σε αυτά που είπα άρα θα μπορούσε πολύ εύκολα ο Dumenuke ως αντίπαλος μαφιόζος που τον γνωρίζει, να θεώρησε εμένα ύποπτο. Μάλιστα ο PolGr έγραψε πιο μετά το εξής απευθυνόμενο σε μένα:



ή και αυτό:



Έχει γράψει αρκετά κείμενα απευθυνόμενα σε μένα ενώ η methexys όχι τόσα. Την πρώτη μέρα μάλιστα ο Dimitris S. ψήφισε την methexys και δεν τον αναφέρει πουθενά ο Dume. Η Methexys λίγο αργότερα έγραψε για μένα αυτό:



Φαίνεται να διαφωνεί με τα μεγάλα μου κείμενα, οπότε αν ο Dumenuke γνώριζε την ίδια ως μαφιόζο, ίσως να μη με θεωρούσε τόσο ύποπτο. Όλα φαίνεται να συνηγορούν πως τελικά μάλλον ο φανερός μαφιόζος Α είναι ο POLGR.

Λίγο πιο μετά ο Dume έγραψε ένα κείμενο στο οποίο κατηγορούσε τη methexys, τη Himela, τον Σπυράκο και τον Johnny. Δεν αναφέρθηκε καθόλου στον Pol ίσως επειδή φοβήθηκε κάρφωμα και ψήφισε και τη methexys κάτι αρκετά ριψοκίνδυνο θαρρώ για ρόλο που μπορεί να φάει κάρφωμα αν όντως η methexys ήταν ο φανερός μαφιόζος. Για ποιο λόγο κατηγόρησε τα συγκεκριμένα άτομα; Tη Himela ίσως εξαιτίας αυτού του post που έγραψε ο PolGr:



Μπορεί να το θεώρησε ως σήμα μαφιόζου σε ΔΑ ή πόρνη (και πολύ καλά έκανε όπως θα δείξω αργότερα). Μάλιστα σε ένα post του λέει ρητώς πως θεωρεί τη Himela πόρνη. Τον Johnny τον κατηγόρησε ασφαλώς για το εξής ποστ, το οποίο το χιλιοσυζητήσαμε:



Ο Johnny βγήκε και είπε τον PolGr πολίτη. Ενώ ο Dumenuke ήξερε πως δεν είναι πολίτης.

Για την methexys βρήκα το εξής:



Είπε κι αυτή τον Polgr αθώο και τον υπερασπίστηκε. Για τον Σπυράκο ομολογώ ότι δεν βρήκα τίποτα. Εκτός κι αν μου ξέφυγε κάτι. Ίσως να τον θεώρησε ύποπτο επειδή δεν αναφέρθηκε καθόλου στα άτομα που θεωρούσε ύποπτα; Δεν έχω ιδέα.

Tέλος, ακολούθησαν τα χτεσινά post του Dumenuke από τα οποία είχε αφαιρέσει τη Himela και τον Johnny ως υπόπτους και περιορίστηκε στη methexys, στον Pol και στον Σπυράκο. Απ' όλα τα παραπάνω φαίνεται ότι ο φανερός μαφιόζος του Dumenuke είναι αναγκαστικά ο Pol. Για ποιον λόγο έβαλε τη methexys πρώτη στα τελευταία του λόγια; Δεν ξέρω. Mπορεί να ήθελε να παίξει τίμια και να μη δώσει τόσο φανερά τον μαφιόζο που γνώριζε. Μπορεί να ήταν απλώς εντελώς σίγουρος ότι είναι κι αυτή μαφιόζα. Να έριξε χρησμό και να το έμαθε, δύσκολο επειδή ξέρουμε ότι η μια του κάρτα ήταν άμεση προφυλάκιση και η άλλη ακύρωση ψήφου. Άρα δεν είχε χρησμό. Ίσως να παρατήρησε για εκείνη κάτι που δεν μπόρεσα να παρατηρήσω εγώ επειδή δεν είχα την πληροφορία που είχε εκείνος. Για να της ρίξει όμως προφυλάκιση τόσο βέβαιος ότι είναι κακός ρόλος, θα είχε τους λόγους του. Με λίγα λόγια τι προσπαθώ να σας πω; Ότι και ο Pol και η Methexys είναι εξίσου μαφιόζοι. Ο Pol φανερός μαφιόζος του Dumenuke και η Methexys είτε ο δεύτερος φανερός μαφιόζος είτε ένας κρυφός μαφιόζος. Μάλιστα την πρώτη μέρα που την ψήφισε ο Dimitris S., εκείνη τον ρώτησε γιατί. Ίσως έψαχνε πληροφοριοδότη. Και ίσως η έκπληξή της για το ότι την κατηγόρησε ο Dumenuke να προέκυψε επειδή την έδωσε αυτός που δεν ήταν να την δώσει και έτσι καλύφθηκε (ή έτσι νόμιζε) ο πραγματικός φανερός μαφιόζος του Dumenuke. Σαν σενάριο στέκει αρκετά. Πιστεύω ότι είναι και οι δυο μαφιόζοι. Ο Pol είναι ο σίγουρος φανερός. Ωστόσο, με ξενίζει κάπως το γεγονός ότι έσπευσαν όλοι να ψηφίσουν αμέσως Methexys μόλις αποδείχτηκε πως ήταν αντίπαλος μαφιόζος ο Dumenuke. Εδώ υπάρχουν δύο σενάρια:

α) Ίσως η Methexys να είναι αθώα και απλώς να βόλεψε τους μαφιόζους το γεγονός ότι την έβαλε πρώτη ο Dumenuke. Πράγμα που σημαίνει ότι στις 4 πρώτες ψήφους της Methexys, καλά μου παιδιά, υπάρχουν σίγουροι μαφιόζοι. Αυτοί που βιάστηκαν να την ψηφίσουν ήταν οι: Comfortably, Emilouko, PolGr και Wild Boy. Ο PolGr ξέρουμε πλέον σίγουρα ότι είναι μαφιόζος. Κρατήστε λίγο τους άλλους τρεις στο μυαλό σας και θα επανέλθω.

β) Το δεύτερο σενάριο είναι να είναι ένοχη και η methexys και η αγαπητή μαφία να προσπαθεί να κάνει αυτό που προσπάθησε να κάνει στο προηγούμενο παιχνίδι ο dimijim με την bilire. Να δημιουργήσει την εντύπωση πως μόνο ο ένας απ' τους δύο είναι κακός κι έτσι αν βγει ο ένας και φανεί ένοχος, να αθωωθεί ο άλλος. Ποιος είναι ο πρώτος που πήγε να κάνει αυτό το πράγμα. Ο JKaradakov κυρίες και κύριοι. Πρωτύτερα είχαν αναρωτηθεί η Deutsch Lover και ο Johnny λέγοντας ότι μπορεί η methexys να είναι αθώα αλλά ο Karadakov ήταν αυτός που άρχισε να αθωώνει τη methexys και να ρίχνει τις υποψίες στον PolGr. Αν ισχύει αυτό τότε ο Dumenuke τους δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα γιατί έδωσε δύο μαφιόζους. Τι προσπαθεί να πετύχει o Karadakov ρίχνοντας το φταίξιμο στον PolGr. Ξέρει ως μαφιόζος ότι ο Pol είναι ο φανερός του Dumenuke και έτσι θέλει να βγάλει αυτόν ίσως ρίχνοντας και μια τυμβωρυχία πάνω του (την τρίτη, ώστε να φανεί ότι είναι ο φανερός του Dumenuke και να αθωωθεί η methexys στα μάτια των υπολοίπων. Και τυμβωρυχία να μη ρίξει, υπάρχει και το μέντιουμ. Έχουμε κάποια επιχειρήματα ότι η methexys μπορεί να έχει κακό ρόλο; Ναι. Έριξε τυμβωρυχία σε έναν φανερά αθώο, τον Fast. Δεν με πείθει ούτε η δήθεν ανυπομονησία της για να δει τον ρόλο του Dumenuke καθώς η methexys είναι από τους παίκτες που δεν σχολιάζει συχνά και μου φαίνεται περίεργο το να είναι αυτή που να περίμενε τόσο πολύ την αποκάλυψη του ρόλου του Dumenuke. Kαι έχουμε και το στοιχείο ότι τη θεωρούσε σίγουρη ένοχη ένας ρόλος με πληροφορίες.

Άρα μέχρι στιγμής κρατάμε πως ο Polgr είναι φανερός μαφιόζος του Dumenuke, πως η methexys είναι μάλλον μαφιόζα και πως ο Karadakov πρέπει να είναι επίσης μαφιόζος. Εναλλακτικά, ο Karadakov θα μου έκανε πολύ και για έναν έμπειρο ΔΑ, ο οποίος δεν βιάστηκε να ξοδέψει την ιδιότητά του. Μάλιστα το γεγονός ότι σχολίασε τόσο γρήγορα και με τόσο μεγάλη άνεση ότι ο πραγματικός φανερός μαφιόζος του Dumenuke ήταν ο PolGr, τον κάνει ακόμη πιο ένοχο και έναν παίκτη που παρακολουθούσε από νωρίς τα συγκεκριμένα άτομα. Εγώ για να συμπεράνω ότι ο PolGr ήταν ο μαφιόζος του Dume έπρεπε να ανατρέξω σε όλα τα προηγούμενα κείμενα κι ο Karadakov το ήξερε ήδη από πριν. Πολύ γρήγορα τα παρατήρησε όλα.

Πάμε τώρα στα άτομα που υποσχέθηκα ότι θα σχολιάσω: Comfortably, Emilouko, Wild Boy.

Αν ισχύει το σενάριο ο Karadakov να είναι ο ΔΑ τότε ο Wild Boy έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να είναι επίσης μαφιόζος. Δείτε αυτό το post που το έγραψε την πρώτη μέρα, έχοντας μπει λίγο πριν το τέλος της ψηφοφορίας (είχε ψηφίσει αρχικά Dumenuke):



Ta Βοld δικά μου. Είχε μόνο τον Karadakov με bold. Θα μπορούσε να είναι ένα πολύ καλό σήμα προς τον ΔΑ. O Wild Boy μέχρι στιγμής έχει ρίξει μόνο ανώδυνες ψήφους και απ' όσα έλεγε στα post που απηύθυνε προς τα μένα, φαινόταν σαν να γνώριζε από πριν ότι στην ισοβαθμία Johnny - Dumenuke υπήρχαν δύο αθώοι (από μαφιόζοι τουλάχιστον). Οπότε πήγε και ψήφισε τη Nefeli επιθυμώντας μια τριπλή ισοψηφία που μάλλον θα μας μπέρδευε περισσότερο. Έχει αποφύγει να σχολιάσει αρκετά πράγματα που ειπώθηκαν στο παιχνίδι και κατ' εμέ παίζει σαν μαφιόζος. Αν ισχύει μάλιστα το σενάριο 1 και η methexys είναι αθώα τότε είναι ένας μαφιόζος που προσπάθησε να πιαστεί απ' το ποστ του Dumenuke για να σώσει τον PolGr.

Πάμε στην Emilouko. Από τον τρόπο που παίζει είμαι 99% σίγουρος πως έχει κακό ρόλο. Δεν κάνει παιχνίδι αθώου. Φαίνεται να έχει αρκετές πληροφορίες και να είναι σίγουρη για την αθωότητα αρκετών ατόμων, την οποία δεν μπορεί να γνωρίζει. Παρατηρήστε τα παρακάτω post:



Φαίνεται να γνωρίζει πολλά πράγματα. Εμπιστεύεται εμένα χωρίς να ξέρει την αθωότητά μου και ακολουθεί κατά βάση αυτά που λέω. Φαίνεται να εμπιστεύεται την Eileen, τον emmanouil και παρακάτω θα δείτε να εμπιστεύεται και τον tsarachaf.

Γράφει επίσης το εξής απευθυνόμενη στον Comfortably και στην πρώτη του υπόθεση για τον Robin:



Να παρατηρηθεί παρακαλώ και η αναφορά στον Karadakov. Μπορεί το σενάριο του comfortably να ήταν άτοπο και υπερβολικό αλλά δεν αποκλείεται να έπιασε λαυράκι. Είχα παρατηρήσει ένα post της methexys για την Έμιλυ που την υποστήριζε αρκετά αλλά μάλλον δεν πατήθηκε στο συγκεκριμένο η πολλαπλή παράθεση και βαριέμαι να το ψάχνω τώρα. Είναι στα αρχικά post στις τρεις πρώτες σελίδες, θα το βρείτε εύκολα.

Δείτε κι εδώ:



Aυτό που σας έλεγα για τον tsarachaf.

Kαι υπάρχει και συνέχεια. Προσέξτε τι λέει εδώ:



Αναφέρεται στην πρώτη ψηφοφορία και στις αλλαγές ψήφου που έκανα για να πετύχω ισοβαθμία ανάμεσα στον Fast και στη Nefeli. Βλέπετε τι λέει; Είναι σαν να ψάχνει να βρει πληροφοριοδότη και μάλιστα σαν να προσπαθεί να ψαρέψει εμένα για το αν είμαι πληροφοριοδότης καθώς εγώ είμαι αυτός που προσπάθησα να φέρω ισοψηφία. Σαν να λέει στους μαφιόζους προσέξτε τον. Αυτό θα μπορούσε να την κάνει βέβαια και πόρνη ή ΔΑ αλλά γενικά καλό ρόλο όχι. Ακολουθεί πάλι μια αναφορά στον Ιορδάνη/Karadakov, τον οποίο γενικότερα αναφέρει αρκετά συχνά.

Μια τελική συσχέτιση ανάμεσα σε Emilouko και Wild Boy. Ψήφισαν και οι δυο την methexys λέγοντας ακριβώς το ίδιο πράγμα. Ότι μπορεί να ανταλλάξει τις ψήφους ο ΔΑ και ίσως δεν έχει νόημα να ψηφίσουμε την methexys αλλά ωστόσο και οι δυο ψήφισαν την methexys. Σαν να έδωσαν σήμα στον ΔΑ να την σώσει. Αυτό απαντάει και στο ερώτημα που μπορεί να είχε κάποιος ότι ''αν τελικά ισχύει το δεύτερο σενάριο και είναι ένοχη καί η methexys και ο Polgr, τότε γιατί οι μαφιόζοι να ψηφίσουν την methexys αφού ο Polgr είναι ο φανερός του Dumenuke; Γιατί να ρισκάρουν να βγει μια μαφιόζα που δεν είναι αυτή που θα έπρεπε να φανερωθεί; H απάντηση είναι απλή. Γιατί ευελπιστούν να την σώσει ο ΔΑ. Δείχνουν ζήλο να την ψηφίσουν αλλά ξέρουν ότι λογικά θα σωθεί.

Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Οι ύποπτοι στους οποίους θα κινηθώ για το υπόλοιπο παιχνίδι μέχρι να με φάνε, θα είναι οι εξής με τη συγκεκριμένη σειρά: PolGr, Emilouko, Karadakov, Methexys, Wild Boy, Himela, Johnny. Δεν αποκλείω τον Johnny, για όποιον αναρωτηθεί. Πιστεύω ότι είτε αυτός είτε η Himela είναι η πόρνη του παιχνιδιού, με περισσότερες πιθανότητες να είναι η Himela. Aλλά προτιμώ να βγάλω πιο σίγουρους κακούς προς το παρόν. Η αλήθεια είναι ότι το καλύτερο θα ήταν να βγάλουμε πρώτα τον ΔΑ για να μην έχουμε την ιδιότητά του επειδή ακόμη κι αν ψηφίσουμε όλοι σίγουρο μαφιόζο π.χ. τον PolGr, πάλι θα χαθεί αθώος από την ανταλλαγή ψήφων (θα ξοδέψει βέβαια ο ΔΑ την ιδιότητά του οπότε δεν θα την έχουμε στο κεφάλι μας για το υπόλοιπο του παιχνιδιού). Υπάρχουν και οι νεκροφάνειες για να ξαναφέρουν πίσω τον αθώο αλλά γιατί να μη βρούμε τον ΔΑ για να έχουμε το κεφάλι μας πιο ήσυχο; Όπως είπα παραπάνω πιστεύω ότι υπάρχουν πάρα πολλές πιθανότητες να είναι ο JKARADAKOV τον οποίο και ψηφίζω προς το παρόν.

Ως αθώους έχω τους εξής: Τον Τάσο λόγω ντετέκτιβ. Τον Comfortably επειδή παρά τα λάθη του και την τυμβωρυχία στον Dumenuke, ήταν ο πρώτος που ήρθε σε κόντρα με την Emily (προηγήθηκε η Μελανία αλλά χωρίς κάποιο σενάριο εναντίον της) και επειδή θεωρώ την Emily ένοχη άρα αυτός είναι λογικά αθώος. Μαζί κακοί το αποκλείω να είναι με βάση τα όσα προηγήθηκαν. Έχω επίσης αθώο τον Dimitris S. επειδή ήταν ο πρώτος που ψήφισε την methexys προκαλώντας την απορία της και με πείθουν οι αντιδράσεις του. Ειδικότερα η methexys ψήφισε Fast που ήταν αθώος και είπε και το εξής για Eileen και Guest 278211:



Ίσως λοιπόν να είναι αθώες και η Eileen με την Guest 278211. Να έχουμε υπόψιν βέβαια ότι αν και η methexys είναι ο άλλος φανερός μαφιόζος θα μπορούσε να κατηγορήσει κάποιον για ξεκάρφωμα ώστε να μπερδέψει τον πληροφοριοδότη. Άρα την Guest 278211 δεν την έχω εντελώς αθώα. Νομίζω πως την Eileen προς το παρόν μπορώ να την εντάξω στους αθώους. Οι υπόλοιποι σιωπηλοί παίκτες, πάρτε θέση ρε παιδιά. Soukou, Έρις, Deutsch Lover, Σπυράκος, Claire...Βοηθήστε.

Παρόλο που μπορώ να το συνοψίσω με μία φράση, θα το αναλύσω περισσότερο. Η φράση; "Άπειρες λέξεις, 90% μπούρδες και παραλογισμοί".

Δεν θα το κόψω σε κομμάτια, γιατί θα σκάσει το ανεύρυσμα αν μπω σ' αυτή την διαδικασία και πρέπει να αποδομήσω τα πάντα.
Ας δούμε ποιους βάζεις εδώ ως υπόπτους:
PolGr: Το παιδί βγάζει μάτι ότι δεν ξέρει τι του γίνεται αυτή την στιγμή στο παιχνίδι, δεν βγάζει κανένα νόημα να είναι μαφιόζος. Να μου έλεγες πόρνη ή ΔΑ που ψάχνεται να μπω στην διαδικασία να το συζητήσω, αλλά ΦανΒ ούτε κατά διάνοια.
Emilouko: Η Έμιλυ παίζει τελείως διαφορετικά απ' ότι συνήθως, είναι φανερό ότι ψάχνει για πληροφορίες και να βγάλει άκρη. Όλες σου οι κατηγορίες προς αυτήν είναι πρακτικά ότι ακολουθεί διαφορετικό τρόπο σκέψης από σένα και δεν εμπιστεύεται εσένα, ή μάλλον δεν φαίνεται να συμφωνεί απαραίτητα μαζί σου. Εμένα δεν μου κάνει για μαφιόζα, αλλά για πολίτης που επίσης ψάχνεται και προσπαθεί να βρει ποιος είναι αθώος και ποιος ένοχος.
Karadakov:Ο Ιορδάνης από την άλλη, μου έκατσε στραβά ότι πήγε πρώτος και έπεσε πάνω στον Πολ, αλλά η κίνησή του αυτή δεν μου τον κάνει απαραίτητα μαφιόζο, γιατί με την ίδια λογική θα μπορούσες κι εσύ να είσαι μαφιόζος. Επίσης η κίνησή του ταιριάζει στον τρόπο σκέψης του και είναι κάτι που σκέφτηκα κι εγώ μέχρι που έψαξα τα ποστ του πολ. Δεν τον ενοχοποιώ, αλλά ούτε και τον αθωώνω για την ώρα.
Methexys: Ντάξει, αν πήγαινες να μου την βγάλεις αθώα κι αυτήν, την δεδομένη στιγμή, θα έπεφτα να πεθάνω...
Wild Boy:Δεν ξέρω, δεν τον έψαξα ιδιαίτερα, δεν μπορώ να τον κατηγορήσω ή να τον αθωώσω. Θα σχολιάσω γι' αυτόν όταν τον τσεκάρω.
Himela:Το θύμα της σημερινής δολοφονίας. Ωραίο ξεκάρφωμα ότι την κατηγορούσες το βράδυ, ε;
Johnny:Νομίζω ότι πάμε σε κατηγορία Πολ, πόρνη ή ΔΑ ίσως, αλλά ορίτζιναλ μαφία χλωμό.

Πάμε τώρα να δούμε ένα ενδιαφέρον πινακάκι, στο οποίο περιέχονται οι αναφορές στο username κάποιου παίκτη (ενεργού την ώρα του ποστ) μέσα στο ποστ(μείον αυτές που βρίσκονται σε παράθεση) καθώς και το συμπέρασμα που έβγαλα εγώ ότι λες για τον κάθε παίκτη. Ζητώ από τώρα συγγνώμη αν έκανα κάποιο λάθος υπολογισμό, μου το λέτε και το διορθώνω. Shall we take a look?
aggelogiannos --> 0
Claire Rentfield --> Πάρτε θέση, βοήθεια, 1
ComfortablySmug --> Λογικά αθώος, 5 αναφορές
Deutsch... Lover --> Πάρτε θέση, βοήθεια, 2
Dimitris S --> Αθώος, 3
Eileen --> Αθώα, 4
Emilouko --> Μαφία, 6
Himela --> Πόρνη, 6
Ikarionas --> Ν/Α
JKaradakov --> Μαφία, 12
Johnny15 --> Μαφία, πόρνη, ΔΑ(κακός γενικά) , 8
~Melania~ --> 1 άκυρη
methexys --> Μαφία, 32
Nefeli Graf --> 2 άκυρες
PolGR1509 --> Μαφία, 28
Soukouu --> Πάρτε θέση, βοήθεια, 1
Guest 278211 --> Δεν την έχω εντελώς αθώα, 3
tsarachaf --> Δεν παίρνεις θέση, 2
Wild_Boy --> Μαφία, 6
Ερις --> Πάρτε θέση, βοήθεια, 1
Σπυρακος (^^) --> Δεν βρήκες κάτι/Πάρτε θέση, βοήθεια, 6
Τάσος97 --> Αθώος λόγω ντετέκτιβ, 3

Αυτό που μου κινεί το ενδιαφέρον περισσότερο είναι η κατηγορία "Πάρτε θέση, βοήθεια" και τα άτομα στα οποία είτε κάνεις 1-2 άκυρες αναφορές και δεν κάνεις κάποια ουσιαστική σκέψη για αυτούς.
Ειδικά όταν μέσα στην δεύτερη υπάρχει και η Νεφέλη την οποία, αν θυμάμαι καλά(που θυμάμαι), προσπαθούσες να φέρεις σε ισοψηφία με τον φαστ την Δευτερά και επίσης έλεγες ότι ή αυτή ή η Χιμέλα είναι μαφία. Τελικά ήταν αθώα τότε; Είναι αθώα τώρα;
Γιατί ενώ αναφέρεσαι σε όλους του παίκτες του παιχνιδιού(ενεργούς και μη), δεν υπάρχει ούτε μία αναφορά στον aggelogiannos? Δεν είναι ότι δεν έχει γράψει απολύτως τίποτα και δεν τον έχεις ούτε καν στην κατηγορία "Πάρτε θέση, βοήθεια".
Θα ήθελα να δω μερικά σχόλια, για να καταλάβω, γιατί αποφεύγεις να πάρεις θέση για μερικούς, ενώ παίρνεις θέση για την πλειοψηφία των παικτών στο παιχνίδι;
Από τους παίκτες που δεν αναφέρεσαι άμεσα και αναρωτιέμαι γιατί δεν παίρνεις θέση, εξαιρώ την Μελανία καθώς τόσο καιρό έλλειπε και ήρθε σήμερα πρακτικά και δεν έχει γράψει σχεδόν τίποτα.

Ικαρίονα, εξακολουθείς να θεωρείς ενόχους όποιους τη δεδομένη στιγμή που γράφεις το κάθε ποστ διαφωνεί μαζί σου. Νομίζω είπες και μόνος σου οτι νομίζεις οτι παίζεις με 22 κακούς. Άνοιξε λίγο το μυαλό σου, άκου και τις γνώμες των άλλων και λάβε τις υπόψη σου. Με θεωρείς εδώ και δυο μέρες πόρνη για λόγους που δεν ξέρω ακόμα (οτι ψάχνω τα πάντα; κι εσύ το κάνεις αυτό και πολλοί άλλοι) τη στιγμή που κάποιες φορές συμφωνείς τελικά μαζί μου (πχ για Νεφέλη και Wild Boy που με κατηγορούσες οτι τους είχα ψηφίσει, τους έβγαλες τώρα κι εσύ ενόχους!). Βλέπεις οτι είναι κάτι αλλοπρόσαλο αυτό που κάνεις;:/:

Εδώ υπάρχουν 2 τινά, ή δεν μπορεί να το κάνει και κινδυνεύει να κάνει ζημιά στους πολίτες, ή πολύ απλά δεν θέλει να το κάνει...

Το άλλο "καυτό" ζήτημα είναι η βιαστική ίσως κίνηση της methexys. Σε αυτό διαφωνώ λίγο με τον Ακριβό, στο ότι η τυμβωρυχία δεν είναι κάποια κάρτα που οι μαφιόζοι φοβούνται μην τους μείνει στα χέρια, και του επισημαίνω πως εμένα πέρυσι, έτσι με ξεφορτώθηκαν! :P Θέλω να καταλήξω, δηλαδή, πως είναι μία καλή κάρτα για να βγάλει έξω δυνατούς ρόλους η μαφία.
Λαμβάνοντας σαν δεδομένο ότι η methexys είναι μαφιόζα, αυτό εμένα μου δείχνει πως μάλλον για να την ρίχνουν έτσι αψήφιστα χθες το βράδυ σε έναν παίκτη που αποχώρησε την πρώτη μέρα:
  • Έχουν και μία δεύτερη τυμβωρυχία
  • ή λαμβάνουν ένα υπολογισμένο ρίσκο σε μία προσπάθεια να κρατήσουν τη methexys μέσα στο παιχνίδι

Διάβασα με προσοχή και τους παίκτες που θεωρούν ότι η στροφή στη methexys είναι βιαστική και δεν μπορώ να αποκλείσω τελείως το ενδεχόμενο να έχουν πέσει μέσα. Αλλά προς το παρόν η ενοχή της methexys την οποία και ψηφίζω με πείθει περισσότερο, λόγω όσων έχω επισημάνει παραπάνω για την κίνηση του DumeNuke.

Ζωή, σ' αυτό που διαφωνώ και το είπα πολλές φορές είναι ότι πέταξαν την τυμβωρυχία απλά για να την πετάξουν. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει περίπτωση να έπαιξαν αυτή την κάρτα απλώς, για να πετάξουν έναν πολίτη που πιθανότατα δεν θα έφερνε και κανείς πίσω. Οπότε ναι, θεωρώ πολύ πιθανό να υπάρχει κάποιο σχέδιο πίσω από αυτό.

καλημερα παλερμο!
2-Επισης διαβασα το μηνυμα tsarachaf και θεωρω οτι εισαι υποπτος.Το "α." σου ειναι κακο. ξερει τον μαφιοζο Β και με αυτο το στοιχειο ειδε ποιοι τον υποστηριζαν.Ξαφνικα μας λες οτι ο dumenuke δεν μας
δινει αρκετα στοιχεια για πανω απο εναν μαφιοζο.Με αλλα λογια θες να πεις οτι ο pol,τασος(ειπε δεν ειναι σιγουρος για αυτον βασικα),σπυρακος δεν ειναι τοσο υποπτοι? θες να τους προστατευσεις? Τωρα ψηφιζεις methexys γτ πολυ απλα αν εισαι μαφια ξες οτι δεν μπορει να σωθει απο την ψηφοφορια

Το α. μου είναι μια χαρά. Το σχόλιό μου βασίζεται σε αυτά που είπε ο Ντιομ και το γενικό play του, οπότε όχι δεν θεωρώ ότι βρήκε και δεύτερο μαφιόζο.
Όσο για τα άτομα που αναφέρεις, μπορείς να δεις ότι σε παλιότερα ποστ πιέζω τον Τάσο για απαντήσεις και σχόλια και δεν είπα πουθενά ότι αθωώνω τον Σπυράκο. Όσο για τον Πολ είπα ότι δεν τον θεωρώ με τίποτα μαφιόζο, αλλά μπορεί να είναι πόρνη ή ΔΑ.

Το σοκ θα το πάθετε εσεις όταν αποκαλυφθούν οι ρολοι στο τέλος... Πολ σαν πολύ μου φαίνεται ότι βιάζεσαι να με βγάλεις έξω. Οκ, δεν λέω, σε όλους φαίνεται περίεργο που με έδινε τόσο στεγνά ο Dume αλλά εσυ έχεις ενθουσιαστεί μιλάμε.
Έπαιξα τυμβωρυχία, εκτός επειδή θεωρώ ότι θα μου μείνει στο χέρι άχρηστη αφού θα φύγω σήμερα, επειδή θεώρησα ότι ο μόνος λόγος που επέμενε τόσο πολύ ο Dume μαζί μου είναι επειδή ο μαφιόζος του έφυγε και δεν είχε με ποιον να ασχοληθεί.
Ειμαι από κινητό και δεν μπορώ να βρω τα ποστς του να τα κάνω παράθεση τώρα όποτε σκεφτείτε το εξής. Ο Dume είχε πει συγκεκριμένα ότι "ξέρει" και ότι "γνωρίζει" ότι ειμαι μαφιοζα. Είχε χρησιμοποιήσει πολύ συγκεκριμένα αυτά τα ρήματα. Μαφιοζα δεν ειμαι όπως γνωρίζω (και θα μάθετε όλοι στο τέλος ή αν παίξετε κάρτα σε εμενα κάποια στιγμή όταν φύγω) και όπως γνωρίζει η μαφία. Η μαφία επίσης δεν γνωρίζει ούτε ποιος είναι ο ΑΜ αν δεν κάνω λάθος. Όποτε η μαφία θα μπορούσε να θεωρήσει ότι ο Dume είναι πολίτης είτε 1.ντετεκτιβ είτε 2. με κάρτα-χρησμό Πυθίας με την οποία μπορείς να ρωτήσεις για οποιοδήποτε άτομο τι ιδιότητα έχει αν δεν κάνω λάθος. Αν κάποιος είναι ΑΜ, η απάντηση στην ερώτηση είναι ναι, είναι μαφιόζος, χωρίς ωστόσο να ανήκει στη μαφία. Είναι μαφιόζος αλλά είναι ο ΑΜ. Ετσι ο Dume κατηγορώντας με συνέχεια θέλησε λογικά να πείσει τη μαφία πως είναι πολίτης που έμαθε ότι ειμαι μαφιοζα, και αφού όμως δεν ανήκω στη μαφία, ειμαι ο ΑΜ. Ήθελε να ρίξει το ρόλο του σε εμενα. Και κάπως ετσι η μαφία θα με ξεφορτώνονταν με συνοπτικές διαδικασίες.
Αν δεν είναι αυτό το σκεπτικό του δεν έχω ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει.
Ψηφίζω PolGR για σήμερα.
Επίσης, λογικά έχουν δυο τυμβωρυχίες οι πολίτες και μια η μαφία όποτε πρέπει να σκεφτούμε μήπως ο Comfortably ανήκει στη μαφία. Και τέλος ο Johnny δεν είναι μαφιοζος για εμενα. Ίσως είναι ΔΑ ή πορνη αλλά μαφιοζος δεν είναι. Οι σκέψεις του είναι μπερδεμένες και προσπαθεί να τα μαζέψει από παντού, όπως έκανα εγώ πέρσι που ήμουν ΔΑ και έπαιζα πρώτη φορά.

Νταξει οκ, την ψήφο στον Πολ την καταλαβαίνω. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ αυτή την αιτιολόγηση για την τυμβωρυχία. Έφυγε ο μαφιόζος του και δεν έχει με ποιον να ασχοληθεί και σου πετάει ΑΠ; Makes absolutely no freakin' sense. Επίσης η μαφία δεν γνωρίζει τον ΑΜ, αλλά γνωρίζει τον ΦανΒ και μια χαρά μπορεί να βρει τον ΑΜ.

Σχολίασα περισσότερα του Πωλ μιας και ο Σπύρος δεν εχει πει τιποτα. Ούτε ψήφισε τον Ντιουμ αλλα τη Νεφέλη. Η σιωπή του δεν τον αθωώνει σε καμία περίπτωση. Ο Πολ ομως, αν ο Ντιουμ πραγματικά ειχε πέσει σε 3 συγκεκριμένα άτομα με στοιχεία και οχι τυχαια, εχει γραψει αρκετά και εχει "εκτεθεί" αρκετά. Δεν θα ψηφίσω τον Πολ, καθως οπως ειπα και μιλάει και αρκετά εκτείνεται, θα προτιμήσω να ψηφίσω τον Σπυρακο ο οποιος παραμένει σιωπηλος μεχρι στογμης μηπως και έτσι τον κανω να "ξυπνήσει" και αρχίσει να γραφει κατι . Ενδέχεται να αλλάξω τη ψήφο μου μέσα στη μερα, κυριως προς το τελος της ψηφοφοριας ομως για τωρα θελω να δω πως θα παει.

Εσύ τώρα τι; Το παίζεις ενεργή παίκτρια και θες να ξυπνήσεις και τον Σπυράκο;; Μας κοροϊδεύεις; Γιατί δεν σε είδα να έχεις καμιά τρελή συμμετοχή μέχρι τώρα... Μάλιστα έχεις λιγότερα ποστ από αυτόν στο θέμα. ΛΟΛ.
Όχι ότι ο Σπυράκος είναι καλύτερος, αλλά είπαμε...

Πολύ αγχωμένο σε βλέπω για να δείξεις ότι δεν ισχύουν αυτά που έγραψα και ότι μόνο ο ένας απ' τους δύο είναι μαφιόζος. Αν δεις καλύτερα, έδειξα με παραθέματα για ποιο λόγο ο Dumenuke φάνηκε να παρακολουθεί περισσότερο τις κινήσεις του Pol παρά της methexys. Άρα λογικά έχεις κι εσύ λερωμένη τη φωλιά σου. Και δεν κατηγόρησα όλο το παλέρμο. Μη διαστρέφεις. Κατηγόρησα 5 βασικά άτομα από τα 8 που ανήκουν στους κακούς ρόλους. Και σε όλα έδωσε ένα σωρό επιχειρήματα. Πολύ βιαστικός είσαι tsarachaf. Πολύ καίγεσαι να δείξεις ότι βρίσκονται σε διαφορετικά στρατόπεδα και δεν βλέπω κανένα επιχείρημα γι' αυτό ενώ αντιθέτως εγώ έθεσα ένα σωρό παραθέματα για το κάθε άτομο που κατηγόρησα και ειδικά ο Pol φαίνεται ότι ταιριάζει πολύ περισσότερο σ' αυτόν που παρακολουθούσε ο Dume.

Αγχώνομαι, όταν βλέπω έναν παίκτη να που εκτιμώ την συλλογιστική του να γίνεται παράλογος. Γιατί ως τώρα, δεν είδα ποτέ να γίνεσαι παράλογος, μπορεί να μην συμφωνούσα μαζί σου, να θεωρούσα τραβηγμένα αυτά που λες αλλά δεν ένιωσα ότι διαστρεβλώνεις τις καταστάσεις. Ηθελημένα ή μη. Τώρα το βλέπω. Και με δεδομένο ότι πολλοί μπορεί να σε ακολουθήσουν και δεν είχα επαρκή χρόνο να αναλύσω περισσότερο τα λεγόμενά σου, έπρεπε να ποστάρω βιαστικά, για να σχολιάσω μερικά πράγματα που είπες και θεωρώ παντελώς άκυρα.
Έδωσες ένα σωρο παραθέματα από τα οποία έβγαζες ό,τι συμπέρασμα ήθελες ή σε βόλευε. Πίστεψέ με, το διάβασα πάνω από 5 φορές το ποστ σου, χωρίς να μετράω τις μερικές αναγνώσεις.
Επίσης όταν βλέπω ένα σενάριο και με μία απλή ανάγνωση των ίδιων στοιχείων που ανέλυσες, μου φαίνεται υπέρ του δέοντως προφανές ότι δεν μπορεί να ισχύει, παραξενεύομαι ιδιαίτερα βλέποντας τελείως διαφορετικά συμπεράσματα. Ειδικά από κάποιον που μέχρι χθες έβγαζε τον Ντιουμ άχρηστο και σήμερα τον βγάζει διάνοια.

Κι εσύ συμφωνείς όπως πάντα με tsarachaf. Όπως έκανες με τον Dumenuke. Για ποιο λόγο έριξε προφυλάκιση στη methexys; Επειδή αν περνούσε η προφυλάκιση ο ίδιος θα έμενε μέσα στο παιχνίδι. Δεν είναι χαζός για να μείνει στο παιχνίδι τρώγοντας ασφαλώς κάρφωμα μετά. Γι' αυτό έριξε την προφυλάκιση στον αμέσως επόμενη παίκτη για τον οποίο ήταν σίγουρος.

Γιατί έτσι εύκολα θα κάνει η μαφία κάρφωμα-Βεντέτα που σκοτώνει ΚΑΙ τον μαφιόζο που κάνει το κάρφωμα ΚΑΙ έναν επιπλέον παίκτη που μπορεί να είναι η πόρνη και ο ΔΑ.

επισης τσαφ θα μπορουσες να πιασεις με τη σειρα τα μηνυματα του εμμανουηλ και μονο και να εκφερεις καποια αποψη;

Τάσο, τα μηνύματα του Εμμανουήλ που έχουν λίνκ στο βραδυνό μου ποστ είναι όλα με την σειρά ανά θεματική ενότητα και τα περισσότερα μάλιστα είναι και σε γενικές γραμμές με την ίδια χρονική σειρά. Δεν μπορώ να καθίσω να τα ξαναπιάσω από την αρχή αυτή την στιγμή, γιατί με την κατάσταση που επικρατεί πρέπει να ασχοληθώ και με τα τωρινά ποστ.
Όσο για άποψη, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το έπαιζε πληροφοριοδότης(ή ντετεκτιβ για να κάνω το χατίρι σε μερικους). Αλλά δεν έχω ξεκαθαρίσει απόλυτα αν πιστεύω πιο πολύ το σενάριο του ΔΑ ή του άκυρου πολίτη. Έχουν και τα δύο merit.

Είσαι κακιά. Πάει και τελείωσε. Λες και στον ΔΑ να κρυφτεί στη methexys. Δεν είδες καν αυτά που έγραψα, τα οποία είναι γεμάτα επιχειρήματα για τον καθένα. Όσο για το μπέρδεμα, πολύ μπερδεύεσαι σ' αυτό το παιχνίδι Έμιλυ. Είναι η δεύτερη φορά που μπερδεύεσαι. Δεν σκοπεύω όμως να σε δω να φτάνεις στην τρίτη για να καείς.

Ντάξει; Το αποφάσισες; Να ψηφίσουμε όλοι Έμιλυ; Επίσης πόσο ηλίθιο επιχείρημα το πόσες φορές μπορεί να μπερδεύτηκε κάποιος, ενώ συμβαίνει σε όλους.

Όπως έδειξα σε ένα post που κανείς δεν διάβασε, από όλο το παιχνίδι βγαίνει πως οι περισσότερες πιθανότητες είναι να είναι φανερός μαφιόζος του Dume ο Pol παρά η methexys. Aλλά ναι είναι και οι δυο μαφιόζοι.

Το διαβάσαμε, απλώς δεν σημαίνει ότι πρέπει και να το πιστέψουμε.

Εσύ πόσους έχεις βρει; Για πες μας. Τι ποσοστό επιτυχίας έχεις; Το γεγονός ότι εκτίθεμαι τόσο πολύ τη στιγμή που οι υπόλοιποι γράφετε ένα post στις 4 ώρες, σου λέει κάτι;

Γιατί ρε φίλε; Εσύ ποιους βρήκες; Και στην τελική συγγνώμη κιόλας που έχουμε και ζωή και δεν τη βγάζουμε όλη μέρα πάνω από το πισι να ασχολούμαστε με την νέα παράνοια που ποστάρεις κάθε 2 picosecond. Εκτίθεσαι και αφηνιάζεις γιατί έγινε χαμούλης μάλλον και σου χάλασαν τα σχέδια...

Όόόχιιι. Ακριβώς το γεγονός ότι ο Σπυράκος δεν έλεγε τίποτα, δείχνει ότι δεν μπορεί να είναι ο φανερός μαφιόζος του Dume γιατί ο Dume δεν θα μπορούσε να πάρει πληροφορίες για άλλα άτομα απ' αυτόν. Άρα ο φανερός είναι ο Pol ή η methexys. Έγραψα ολόκληρο κατεβατό για ποιο λόγο πιστεύω ότι ο Pol έχει πολλές περισσότερες πθανότητες να είναι. Διαβάστε ρε παιδιά αυτά που γράφω. Δεν μπορώ να παίζω μόνος...

Ντάξει, βρήκες την Ντόιτς που δεν έχει πει μισή σοβαρή κουβέντα σ' όλο το γκέιμ και ξαφνικά έγινε οπτασία... Φυσικά και δεν είναι φανερός ο Σπυράκος... Δεν θα σε βολέψει αν είναι, ε;

Ναι εγώ ακριβώς αυτό πιστεύω και έδειξα με ένα σωρό επιχειρήματα γιατί μου φαίνεται πιο εύλογο. Τώρα αν ο Dumenuke είχε ως φανερό τη methexys και με κάποιον εντελώς άγνωστο σε μένα τρόπο έβγαλε όλα αυτά τα συμπεράσματα που έβγαλε λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να το ξέρω. Σε όλα τα post του και στα άτομα που κατηγορεί, φαίνεται πως ακολουθούσε εσένα.

Έδειξες έναν σωρό λέξεις. Αν ήταν επιχειρήματα άσε να το κρίνει κανένας άλλος.

Όχι νεκροφάνεια στη Himela. Αρκετές πολύτιμες κάρτες έχουν χαθεί από αθώους. Χάσαμε προφυλάκιση, τυμβωρυχία. Φτάνει. Ας ρωτήσει τουλάχιστον πρώτα το medium γι' αυτήν. Υπάρχουν πολύ πιο αθώα άτομα στο παιχνίδι. Η Himela μπορεί να ήταν και πόρνη στο κάτω κάτω και να μπερδεύτηκαν επειδή πέρασαν ως πόρνη άλλον π.χ. τον Johnny.

Να σου πω, αν θέλω να παίξω κάρτα την αίτηση να σου την στείλω με e-mail ή πρέπει να είναι οπωσδήποτε με το ταχυδρομείο;
Σίγα μην σε ρωτήσει όποιος θέλει να παίξει κάρτα σε ποιον και πότε θα την παίξει. Αυτά στην μαφία σου.

Ίσως να είσαι αθώα τελικά κι εσύ. Αν θες ξαναψάξε τα κείμενα του Dume και αυτών που αναφέρει αλλά σε περίπτωση που θες να ξεφύγεις από αρκετό κόπο (σπατάλησα 5 ώρες χτες γι' αυτό ακριβώς), δες απλώς το post μου. Τα έχω πει όλα. Ο Σπυράκος είναι λιγομίλητος και είναι αδύνατον να έδινε τα στοιχεία που παρατήρησε ο Dume. Μόνο ο Pol βγαίνει φανερός μαφιόζος του Dumenuke. Ό,τι έλεγε ο Dumenuke φανερώνει παρακολούθηση του Pol και όχι της methexys.

Ε, φυσικά. Η σπάι ψιλοσυμφωνεί μαζί σου, άρα αθώα η σπάι. Αυτό που η λογική σου κινείται πάντα έτσι με ξεπερνάει.

Μαζί με τα υπόλοιπα ας προσθέσω κι ένα παρανοϊκό σενάριο, έτσι κι αλλιώς είμαι ψυχάκιας και μ'αρέσουν κάτι τέτοια.

Στην πρώτη σελίδα του παιχνιδιού τα πρώτα post που έγιναν για ευχές για το παιχνίδι κλπ, παρατηρήστε από ποιους έγιναν.




Όλως τυχαίως σχολίασαν μαζί όλα τα άτομα που κατηγόρησα και προσπάθησα να σας δείξω τη σύνδεσή τους. Άντε δεν είμαι τόσο σίγουρος για tsarachaf αλλά τον θεωρώ στους υπόπτους μετά το post του. Αμέσως μετά καπάκι Karadakov, Emilouko, Σπυράκος, PolGr, methexys. Όλως τυχαίως όλοι αυτοί ήταν μέσα ταυτοχρόνως εκείνες τις ώρες. Και όλως τυχαίως προσπάθησα να σας δείξω τη σύνδεσή τους. Toυ Pol, της methexys και του Σπυράκου την έκανε κι ο Dume. Εγώ πρόσθεσα Emilouko και Karadakov. Και μαντέψτε ποιος έσπευσε πρώτος να πει ότι δεν ισχύουν αυτά που είπα. Ο Tsarachaf.

Το ενδιαφέρον είναι ότι σχεδόν το ίδιο γίνεται και στη σελίδα 5. Δείτε τα post που γράφτηκαν από τις 23:35 και μετά.



4 απ' τους προηγούμενους 6 πάλι την ίδια χρονική στιγμή μέσα. Και πάλι η methexys με τον Pol. Μπορεί να υπάρχει κι άλλη φορά που γίνεται αυτό αλλά βαριέμαι να ψάχνω παραπάνω. Έτσι κι αλλιώς όλα αυτά τα σενάρια είναι προϊόντα παρανοϊκού μυαλού. Σιγά μη δείχνουν κάτι σημαντικό.

Προς τη ΣΕ: Νομίζω πως δεν παραβιάζω κάποιον κανόνα. Αναφέρομαι σε κείμενα που γράφτηκαν. Δεν αναφέρθηκα ούτε σε αξιολογήσεις ούτε σε παρουσία αυτών των παικτών σε άλλα μέσα δικτύωσης. Αναφέρθηκα εξολοκλήρου στο τι γράφτηκε στο forum.

:wall: Ντάξει τώρα, απλά το τερμάτισες. Δεν θα μπω καν στον κόπο να απαντήσω με λογικά επιχειρήματα σε αυτό. Ειδικά όταν το λες εσύ, που άμα γουστάρω με αυτή την λογική μπορώ να σε κατηγορήσω μαζί με όποιον άλλο παίκτη μου κατέβει στο κεφάλι. Ειλικρινά σήμερα έχω χάσει πάσα ιδέα για σένα.
Σε παρακαλώ, κάτσε κάνε ένα διάλειμμα ξαναδιάβασε τι λες και τι έχεις κάνει ως τώρα, πόσο έχεις εκτεθεί και πόσο πανικόβλητος δείχνεις και έλα ξανά και προσπάθησε να σώσεις την μαφία και την αξιοπρέπειά σου με λίγο περισσότερη λογική. Κι άλλους τους έχουν στριμώξει και έκαναν έτσι ενώ ήταν μαφιόζοι(ναι, πλέον σε θεωρώ ξεκάθαρα μαφιόζο), αλλά δεν έκαναν έτσι


Ναι εμένα μου λες. Εγώ είμαι σίγουρος για σένα, τον Karadakov, την methexys και τον Pol. Μετά προστίθεται λογικά ο tsarachaf και ίσως ο Σπυράκος. Άντε να έχω πέσει έξω σε έναν από σας. Οι υπόλοιποι δεν γίνεται να είστε αθώοι. Απλά δεν γίνεται.

Τελικά ο Σπυράκος είναι μαφιόζος, αλλά όχι φανερός; Κάτσε να καταλάβω γιατί τα έχεις κάνει λίγο σαλάτα. Μόνο με αυτά που μπορώ να αντιληφθώ εγώ, είσαι γύρω στο 50% λάθος. Μόνο για αυτό το σχόλιο... Καλά πάμε :clapup:

Ακόμη κι αν τον θεωρούσατε κακό έπρεπε να συμβάλλετε στο να πάμε σε ισοψηφία. Ας πηγαίναμε σε ισοψηφία και μετά ας τον ψηφίζατε στη δημοσκόπηση. Δεν είπε κανείς το αντίθετο. Αλλά το να πέσετε έτσι όλοι πάνω του ήταν τραγικό και δεν βοήθησε κανέναν. Κάποιοι μπορεί όντως να ήθελαν να σώσουν τον Johnny, γιατί μιλάς σε α' πληθυντικό; Ξέρεις με σιγουριά ότι κανείς απ' όσους ψήφισαν τον Dume, δεν προσπάθησε να σώσει τον Johnny;

Γιατί να πάω να ψηφίσω τον τζονι πχ, όταν έχει γίνει όλο αυτό το σκηνικό με τον Εμμανουήλ και θέλω να φύγει ο Ντιουμ για να καταλάβω τι παίζει μεταξύ τους; Ναι έπεσα έξω και για τον Ντιουμ και γι' αυτό που πίστευα τότε για τον εμμανουήλ, αλλά κατάλαβα 2-3 πράγματα. Γιατί θα έπρεπε να το ρισκάρω να τον έχει ψηφίσει κανένας Δήμαρχος τον τζόνι και να μην μαθαίναμε τίποτα απ' όσα μάθαμε;;

Ο μόνος που έχει θεωρίες και ασχολείται τόσο με το παιχνίδι είμαι. Δεν βλέπω κανέναν άλλο να βοηθάει ιδιαίτερα. Ε πώς να το κάνουμε, ο ρόλος μου δεν βοηθάει στο να λύσω γρήγορα το παιχνίδι. Αναγκαστικά θα κάνω και λάθη. Αλλά από άλλους που δεν λένε τίποτα και δεν βοηθάνε σε τίποτα, θεωρώ ότι είναι χίλιες φορές προτιμότερο. Όσο για το ότι δεν βοηθάω καθόλου με αυτά που λέω (ενώ π.χ. δεν βλέπω κανέναν να λέει σε κάποιον απ' τους σιωπηλούς παίκτες ότι δεν βοηθάει π.χ. Έρις) με ξεπερνά πραγματικά. Πολύ ωραία. Θέλετε να περάσω κι εγώ στη σιωπή για να μην διαβάζετε κατεβατά; Οκ. Άντε λύστε το παιχνίδι μετά. Για τον PolGr έγραψε ένα σωρό πράγματα και δεν είμαι διατεθειμένος να γράψω άλλα. Τα κείμενα του Dume τις προηγούμενες μέρες και τα άτομα που υποπτευόταν οδηγούν στον Pol. Αν τώρα εσείς ξέρετε κάτι περισσότερο που δεν γνωρίζω εγώ, τότε δεν μπορώ να βοηθήσω και μάλιστα είναι ύποπτο ότι τόσα άτομα με τόση σιγουριά μιλάνε για τη methexys όταν το παιχνίδι έχει δείξει άλλα πράγματα. Αν γνωρίζετε από εσωτερική πληροφορία (ύποπτη ή μη) ότι είναι αυτή ο φανερός μαφιόζος, δεν μπορώ να το ξέρω. Παρακαλώ μόνο πριν μου απευθύνετε ερωτήματα (σε όλους το απευθύνω αυτό) να διαβάζετε όλα αυτά που έγραψα γιατί δεν μπορώ να γράφω συνέχεια τα ίδια. Οι περισσότερες ερωτήσεις που μου έχουν γίνει, έχουν απαντηθεί.

Θα το πω κι αυτό για τελευταία φορά. Επειδή για σένα το ασχολούμαι σημαίνει κάνω 200 ποστ την μέρα δεν σημαίνει ότι σημαίνει το ίδιο και για τους άλλους. Κάποιοι από μας δεν έχουμε την πολυτέλεια να ξέρουμε ποιους θέλουμε να προστατεύσουμε και ποιους μας βολεύει να στοχοποιήσουμε και να πιάνουμε το πληκτρολόγιο και να γράφουμε ό,τι κατεβάσει η κούτρα μας, διότι πολύ απλά ψάχνουμε την μαφία. Ένα ποστ σαν κι αυτό, μου παίρνει τουλάχιστον 2 ώρες μαζί με την έρευνα που απαιτείται και το διάβασμα και ξαναδιάβασμα των ποστ. Οπότε σε παρακαλώ κάνε μου την χάρη να μην μας πρήζεις με το πόσο πολύ συμμετέχεις και τα μόνο εσύ κλπ.

Παρακαλείται ο ΔΑ αν σκέφτεται να σώσει τη methexys και δεν είναι σίγουρος με ποιον να ανταλλάξει τις ψήφους της, να το κάνει με τις δικές μου για να φεύγω μια ώρα αρχύτερα απ' αυτό το μοναχικό και παράλογο παιχνίδι. Διαβεβαιώνω ότι έχω αθώο ρόλο. Μάλιστα θα ήμουν ανόητος αν ήμουν μαφιόζος και έλεγα στον ΔΑ να σπαταλήσει μια τόσο σημαντική ικανότητα για μένα. Οκ μπορείς να βρεις και πιο σημαντικούς αθώους για να βγάλεις αλλά αν έχεις λίγη συμπόνοια για τον συνάνθρωπο, απλώς βγάλε με να ησυχάσω. Έχω χάσει τσάμπα τον ύπνο μου τόσες μέρες.

Υ.Γ. Και εννοείται, μη διανοηθεί κανείς αθώος να με φέρει πίσω με νεκροφάνεια.

Να σου πω την αλήθεια, αυτοί οι συναισθηματισμοί πάντοτε με εκνεύριζαν. Αλλά όσο το πας θα με κάνεις να πιστεύω ότι όντως ήταν ο ΔΑ ο εμμανουήλ.

Εσυ με ψηφιζεις γιατι σε αθωωνω και ξερω,επειδη θελω να το δειξω και στους αλλους;Αθωωνω και αλλα ατομα μαζι σου.Αν δεν το κανει καποιος αυτο θα εισαι συνεχεια στο στοχαστρο.Οι μαφιοζοι εδω φαγανε την Χιμελα που πολλοι την λεγανε σαν πορνη εσενα θα σκεφτουν να φανε που εισαι αθωος μονο κ μονο απο αλλους οχι απο αυτα που λες.Τι βλεπω ρε παιδια.Κολλυριο ενας.

Φοβερο παιχνιδι εδω.Τους αθωωνεις σε δινουν.Τους κατηγορεις σε ψηφιζουν.Βρισκεις επιχειρηματα δεν τα καταλαβαινουν.

Δεν δοκιμαζουμε να παιξουμε κανα κυνηγητο που ειναι και απλο παιχνιδακι;

Να τος κι ο άλλος Palermo Master, που ήρθε να μας μάθει να παίζουμε. Λοιπόν, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Αυτή η κατσαρόλα, αυτό το φαΐ βγάζει. Ήρθες σε έναν χώρο που παίζουμε ένα παιχνίδι εδώ και χρόνια με αυτό τον τρόπο. Αν δεν σ' αρέσει, ο δρόμος είναι ανοικτός και τα σκυλιά δεμένα. Άντε γιατί έχει παραγίνει αυτό, που θέλετε να μας μάθετε όλοι πως θα παίζουμε...


Για την ώρα αυτά έχω να πω, για μένα είναι φανερό ότι ο ικαρίων βρίσκεται σε πανικό και ψάχνει σανίδα σωτηρίας για τους μαφιόζους του και προσπαθεί να ρίξει τα βλέμματα κυρίως στον Πολ και την Έμιλυ, που για μένα είναι πιθανότατα αθώοι. Με μία μικρή επιφύλαξη για τον Πολ, ως προς το να είναι πόρνη ή ΔΑ. Αλλά δεν πιστεύω ότι θα τον έκαιγε έτσι ο ικαρίων.

Το βράδυ νομίζω ότι θα μπορέσω να ετοιμάσω την πρώτη συνολική λίστα υπόπτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Το θύμα της δολοφονίας σήμερα ήταν η Himela. Στα ποστ της δεν μπορώ να διακρίνω τη διατήρηση μιας συγκεκριμένης στάσης ως προς τους περισσότερους παίκτες. Πιστεύω ότι μπερδεύει αρκετά και δεν αποκλείω αυτό να συμβαίνει εσκεμμένα. Έχω τις επιφυλάξεις μου για την αθωότητά της. Δεν κάνω αναφορά (για την ώρα τουλάχιστον) σε συγκεκριμένα ποστ επειδή άλλαζε συχνά γραμμή οπότε δεν μου φαίνονται αξιόπιστα. Επιστρέφω με σχολιασμό κάποιων σεναρίων που ειπώθηκαν.
Aυτό το σχόλιο δε μου αρέσει και πολύ. Αρκετά ύποπτο θα έλεγα.

Η Himela έχει πει πολλές φορές ότι αλλάζει γνώμη γιατί ψάχνει και δε μπορεί να είναι σίγουρη. Δε μου φάνηκε κάπου ότι τα μπλέκει ή μπερδεύει. Αφού δεν έχεις διαβάσει και πολλά, έχεις προσέξει συγκεκριμένα τα posts της Συλβιας; Κάτι δε μου κάθεται καλά στα όσα λες. Μήπως είσαι δολοφονάκι και μιλάς μ' αυτόν τον τρόπο για το θύμα σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Πάντως ο ΔΑ δεν γνωρίζει τους μαφιόζους, πρέπει να ψάξει για να τους βρει και αυτό σημαίνει ότι είναι πιθανό να γίνουν λάθη. Θα μπορουσα δηλαδή να μπω το βράδυ και να δω ότι έχω σωθεί και τελικά να φύγει ο Πολ ο οποίος λογικά έχει κακό ρόλο για να μην καρφωθεί ετσι η μαφία. Και φυσικά οι υποψίες θα παρέμεναν πάνω μου και θα έφευγα την επόμενη. Όποτε ο "καλος" Πολ θα μπορούσε άνετα να γυρίσει πίσω με νεκροφανεια κάποια στιγμή. Θα τα έχουν μαγειρέψει φανταστικά εκεί στη μαφία. Διαφορετικά, αν δεν ενεργήσει σημαίνει προφανώς αυτό που σας έλεγα, ότι κατάλαβε πως δεν πρεπει να σωθώ.

Κοιτάξτε τώρα πως προσπαθεί να φέρει ταραχή. Οτιδήποτε δηλαδή κι αν συμβεί, να έρθουν τα πανω-κάτω. Αν δε σε σώσει ο ΔΑ θα ειναι επειδή είσαι καμμενο χαρτί. Και επιτέλους, σταματα να εκτίθεσαι λέγοντας πράγματα τύπου "θα τα έχουν μαγειρέψει φανταστικά εκει στη μαφία" αφού ειναι κοινό μυστικό ότι είσαι μέσα. Και τώρα δε σταματάς να ποσταρεις μπας και πείσεις κανέναν κατεργάρη. Πριν λιγο είπες ότι θα μπεις το βράδυ αλλα τι έγινε; Σου είπαν να γράψεις κάτι ακόμη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τετάρτη 26/7
  1. aggelogiannos --> PolGR1509
  2. Claire Rentfield -->methexys
  3. ComfortablySmug --> methexys
  4. Deutsch... Lover --> Σπυράκος(^^)
  5. Dimitris S --> Soukouu
  6. Eileen --> methexys
  7. Emilouko --> methexys
  8. Himela --> methexys
  9. Ikarionas --> Emilouko
  10. JKaradakov --> PolGR1509
  11. Johnny15 --> methexys
  12. ~Melania~ --> methexys
  13. methexys --> PolGR1509 x2
  14. Nefeli Graf --> PolGR1509
  15. PolGR1509 -->methexys
  16. Soukouu -->methexys
  17. Guest 278211
  18. tsarachaf --> methexys
  19. Wild_Boy --> methexys
  20. Ερις --> methexys
  21. Σπυρακος (^^) --> methexys
  22. Τάσος97 --> methexys

Ψήφοι
14 methexys
5 PolGR1509
1 Emilouko
1 Soukouu
1 Σπυράκος(^^)

Η Χώρα των Φαντασμάτων
Emmanouilmyrgia - Ποινή
Himela - Δολοφονία 26/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
DumeNuke [Αντίπαλος Μαφιόζος] - Ψηφοφορία 25/7 & Τυμβωρυχία
Fast [Πολίτης Β] - Ψηφοφορία 24/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
~Melania~ #1
Guest 278211 #1
Τάσος97 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από Fast
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Nefeli Graf
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από DumeNuke
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ComfortablySmug
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από methexys
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από methexys
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τόσο πολύ σε μπερδεύω με τα τρια βασικα πραγματα που εχω πει ε; χμ...
Πιανομαστε Από αυτά Γιατί είναι τα μόνα απτσ πράγματα που έχουμε να δούμε..
Άσε που ο ντουμνουκ μας εχει παρατήσει και δεν υπερασπίζεται καν τον εαυτό του

Δεν έχει τόσο νόημα να απαντήσω τώρα αλλά anyway. Είναι μια προκατάληψη (?) ίσως που έχω στο παιχνίδι. Μου είναι κουραστικό να προσπαθώ να καταλάβω τι θέλεις να πεις. Και με λίγα ποστ μπορείς να πεις το ίδιο πράγμα. Δεν είναι προφορικός λόγος, είναι γραπτός και έχει κάποιες διαφορές. Πώς να το θέσω αλλιώς, όταν θα έρθω να δω τι γίνεται στο παιχνίδι, και έχω ένα συγκεκριμένο χρόνο να το κάνω, με δυσκολεύει να υπάρχουν πολλά μικρά ποστ που λένε «δείτε το σενάριο που έκανα πριν» ή να ψάχνω σε ποιον αναφέρεται ο καθένας κάθε φορά. Για να μη χάνω την ουσία, καταλήγω να τα βλέπω σα φλυαρία και αυτό δεν είναι καλό για το παιχνίδι. Θα βοηθούσε πολύ εάν έκανες παραθέσεις και εξηγούσες πιο αναλυτικά σε τι αναφέρεσαι. Από ότι είδα, αυτό έκανες στα επόμενα ποστ σου, και είναι πραγματικά πολύ πιο ευανάγνωστα.

Αλλά επειδή, είχαμε κι άλλα ενδιαφέροντα σήμερα θα ήθελα να πιάσω την περίπτωση του Εμμανουήλ, η οποία πιστεύω χρίζει διερεύνησης γιατί μπορεί να μας δώσει κάποια επιπλέον στοιχεία, καθώς οκ πιθανότατα θα αποχωρήσει η μέθεξις αύριο, αλλά δεν μου αρέσουν οι τόσο μαζικές ψηφοφορίες και μπορεί να οδηγηθούμε σε αδιέξοδο μετά.

Λοιπόν, ο συγκεκριμένος υπονόησε ότι είναι κάτι μεταξύ πληροφοριοδότη/ΑΜ. ΑΜ ξέρουμε ότι δεν είναι, άρα θα μείνω με το σενάριο πληροφοριοδότη στην πιθανότητα να λέει αλήθεια. Πάμε να δούμε σενάρια.

Έστω ότι ο Εμμανουήλ ήταν πληφοριοδότης:
Ωραία, εδώ μάλλον πρέπει να δούμε ποιους μπορεί να έδινε. Την πρώτη μέρα κυριολεκτικά λύσσαξε να βγάλουμε έξω τον Ντιουμ(Παραδείγματα: Εδώ, εδώ, εδώ, εδώ, εδώ, εδώ, εδώ, και εδώ). Μετά έπιασε για λίγο εμένα (εδώ, εδώ, και εδώ. Επίσης ανέφερε τον τζόνι σαν πόρνη(εδώ) και πρόσθεσε αργότερα ότι μπορεί να είναι και ΔΑ(εδώ). Ξεκινάμε ότι με απόλυτη βεβαιότητα δεν ήξερε τον Ντιουμ, για τον οποίο επέμεινε και περισσότερο, διότι πολύ απλά δεν είναι ο Ντιουμ Φανερός Μαφιόζος. Δεν θα αρχίσω να λέω για την δική μου αθωότητα για να ακυρώσω αυτό, δεν μπορώ να τα κάνω αυτά, αλλά ντάξει οκ, και για μένα έξω έπεσε. Μένει ο τζόνι, τον οποίο θα μπορούσε να μην έδινε για μαφία ως ξεκάρφωμα. Μπορώ να το αποκλείσω, όχι; Αλλά δεν ξέρω και αν είναι μαφιόζος ο τζόνι, δεν ταιριάζει τόσο πολύ σ' αυτό το προφίλ, αλλά σε κάποιο πιο βοηθητικό ρόλο, αν είναι μέλος της μαφίας. Επίσης αθώωσε τον Τάσο (εδώ), το οποίο δεν ξέρω αν έχει σχέση. Σημειώνω ότι αναφέρομαι στα άτομα που κατηγόρησε άμεσα και όχι σε πιθανά έμμεσα σχόλια.

Έστω ότι δεν είναι πληροφοριοδότης
Είναι πολίτης με άσχετο ρόλο: Θα μπορούσε να το παίξει πληροφοριοδότης για να παραπλανήσει ίσως τους μαφιόζους, το θεωρώ ηλίθιο σχέδιο, αλλά θα μπορούσε να συμβεί. Ειδικά σε αυτό το ποστ, φαίνεται σαν να επιδίωκε να είναι το θύμα της μαφίας. Δεν ξέρω πόσες πιθανότητες συγκεντρώνει, γιατί δεν μου φαίνεται απολύτως λογικό σαν σχέδιο, αλλά θα μπορούσε να συμβεί. Ειδικά αν όπως φάνηκε, έχει μια τάση να υποτιμά τους υπόλοιπους παίκτες και να θεωρεί τον εαυτό του καλύτερο(εδώ πχ.)

Είναι ΔΑ:Πιθανώς πολύ τραβηγμένο σενάριο, αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που μου χτύπησαν στο μάτι και πρέπει να τα αναφέρω. Θεωρώ πιο λογικό τον ΔΑ(ή γενικά κάποιο μέλος της μαφίας) να πάει να το παίξει πληροφοριοδότης, επειδή βοηθά στην παραπλάνηση των πολιτών. Και ξέρω ότι σίγουρα επηρέασε εμένα ως προς το σκεπτικό μου για τον Ντιουμ, ίσως να επηρέασε και κάποιον άλλον. Αν είναι ΔΑ όμως, ποιος μπορεί να είναι μαφιόζος του; Εδώ αναγκαστικά θα πρέπει να πάω στον ικαρίωνα. Γενικά βλέπω μία προσπάθεια για καθοδήγηση, ακόμη και σε πιο subtle θέματα όπως οι παραθέσεις (πχ. εδώ και εδώ), καθώς και σε κάποια φάση που μάλλον ξεφεύγει ο ικαρίων φτάνει στο σημείο να του πει κρύβε λόγια! Εδώ! Μπορεί να ήταν απλώς επειδή τον θεωρούσε πληροφοριοδότη ή ΑΜ, απλώς μου χτύπησε πολύ άσχημα και όταν το είδα και ειδικά με τις νέες εξελίξεις.

Εδώ κανονικά θα έλεγα τι θεωρώ πιο πιθανό, αλλά δεν είμαι σίγουρος, απλώς προσπαθώ να κάνω μία ανάλυση για να μην ασχολούμαστε μόνο με ένα σενάριο και αν αποδειχθεί dead end πρέπει να ξεκινήσουμε από την αρχή. Και τα τρία σενάρια θα μπορούσαν να συμβούν οπότε πιστεύω πως πρέπει να συζητηθούν. Οφείλω να ομολογήσω ότι μέχρι την τυμβωρυχία στον Ντιουμ θεωρούσα ότι ο Εμμανουήλ ήταν πληροφοριοδότης ή ΑΜ και ήξερε τον Ντιουμ, που καρφωνόταν λόγω απειρίας, αλλά αναγκάστηκα να αναθεωρήσω.

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν θεωρώ πολύ πιθανό να είναι στην ορίτζιναλ μαφία ο Εμμανουήλ, γιατί δεν πιστεύω ότι θα γινόταν η χαζομάρα που συνέβη και οδήγησε στην ποινή του. Θα υπήρχε κάποιος να τον συμμαζέψει ώστε να προσέχει περισσότερο.

Το πρώτο σενάριο κατά την άποψή μου είναι δύσκολο να ισχύει. Θεωρώ ότι στην περίπτωση που ο Εμμανουήλ ήταν πληροφοριοδότης, θα κατηγορούσε έντονα κάποιον (στην περίπτωσή μας τον Dume) επειδή στήριξε το γνωστό του μαφιόζο. Από όσο είδα στα ποστ του Dume, δεν υποστήριξε κανέναν παίκτη, τουλάχιστον στα πρώτα που είδα λίγο πιο αναλυτικά.
Τα επόμενα 2 σενάρια μου φαίνονται πιο πιθανά. Στην περίπτωση που είναι ΔΑ, υπάρχει καμιά ιδέα για το αν του έκανε κάποιος σήμα ή κάτι τέτοιο;

Επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα από αύριο να συμμετέχω κι εγώ στην ουράνια χορωδία, έχασα αρκετό απ' τον ύπνο μου για να γράψω ένα καλό post αναφερόμενος σε πράγματα που συζητήθηκαν τις προηγούμενες μέρες. Ξέρω ότι δεν θα δώσετε βάση σ' αυτά που θα πω καθώς όπως πάντα με γράφετε, αλλά δεν με νοιάζει. Κάθισα και διάβασα όλα τα post απ' την αρχή δίνοντας περισσότερο έμφαση σε κάποια συγκεκριμένα άτομα που πλέον θεωρώ ύποπτα. Βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα πραγματάκια και συγκέντρωσα όλο το σχετικό υλικό. (ερώτηση: υπάρχει κάποιος πιο εύκολος τρόπος να βρίσκεις τα post κάποιου με αναζήτηση το όνομά του ή είμαστε καταδικασμένοι να παίρνουμε την κάθε σελίδα απ' την αρχή και να προχωράμε έτσι;)

Ο ΦΑΝΕΡΟΣ ΜΑΦΙΟΖΟΣ ΤΟΥ DUMENUKE

Έχουμε και λέμε: Ο Dumenuke ήταν αντίπαλος μαφιόζος. Έκανε λάθος με την προφυλάκιση αλλά για τον ρόλο που είχε τον έπαιξε μια χαρά και του το αναγνωρίζω. Μην σας πω ότι αρχίζει να μου λείπει κιόλας με τις ανοησίες που διάβασα μετά τον θάνατό του. Ήξερε πως θα έφευγε, είχε ειπωθεί κάτι για τυμβωρυχία και άρα τι έκανε; Έδωσε τον δολοφόνο του. Ποιος είναι αυτός; Στα τελευταία του λόγια ανέφερε 4 άτομα: methexys, polgr, σπυράκος, Τάσος. Τον Τάσο τον βγάζω εντελώς έξω γιατί ο ντετέκτιβ Emmanouil μας τον αθώωσε με σιγουριά. Μένουν τρεις. Τον Σπυράκο δεν τον πολυανέφερε οπότε δύσκολο να είναι. Μάλλον τον υποψιάστηκε έχοντας γνώση άλλου προσώπου. Μένουν λοιπόν δύο. Έλεγξα όλα τα post που έγραψε ο Dumenuke, η Methexis και ο PolGr αλλά και κάποια δικά μου. Η υπόθεση ξεκίνησε με τον Dumenuke να ψηφίζει εμένα. Ήταν λόγω αντιπάθειας όπως ίσως τον βόλεψε να το παρουσιάσει ή μήπως είχε προηγηθεί κάτι. Πριν τον Dumenuke είχε μιλήσει μόνο ο PolGr. H Methexis δεν μίλησε πιο πριν. Ο Pol έγραψε το εξής:



Αναφέρθηκε δηλαδή σε μένα ονομαστικά και φάνηκε σαν να ψηφίζει κάποιον πατώντας σε αυτά που είπα άρα θα μπορούσε πολύ εύκολα ο Dumenuke ως αντίπαλος μαφιόζος που τον γνωρίζει, να θεώρησε εμένα ύποπτο. Μάλιστα ο PolGr έγραψε πιο μετά το εξής απευθυνόμενο σε μένα:



ή και αυτό:



Έχει γράψει αρκετά κείμενα απευθυνόμενα σε μένα ενώ η methexys όχι τόσα. Την πρώτη μέρα μάλιστα ο Dimitris S. ψήφισε την methexys και δεν τον αναφέρει πουθενά ο Dume. Η Methexys λίγο αργότερα έγραψε για μένα αυτό:



Φαίνεται να διαφωνεί με τα μεγάλα μου κείμενα, οπότε αν ο Dumenuke γνώριζε την ίδια ως μαφιόζο, ίσως να μη με θεωρούσε τόσο ύποπτο. Όλα φαίνεται να συνηγορούν πως τελικά μάλλον ο φανερός μαφιόζος Α είναι ο POLGR.

Λίγο πιο μετά ο Dume έγραψε ένα κείμενο στο οποίο κατηγορούσε τη methexys, τη Himela, τον Σπυράκο και τον Johnny. Δεν αναφέρθηκε καθόλου στον Pol ίσως επειδή φοβήθηκε κάρφωμα και ψήφισε και τη methexys κάτι αρκετά ριψοκίνδυνο θαρρώ για ρόλο που μπορεί να φάει κάρφωμα αν όντως η methexys ήταν ο φανερός μαφιόζος. Για ποιο λόγο κατηγόρησε τα συγκεκριμένα άτομα; Tη Himela ίσως εξαιτίας αυτού του post που έγραψε ο PolGr:



Μπορεί να το θεώρησε ως σήμα μαφιόζου σε ΔΑ ή πόρνη (και πολύ καλά έκανε όπως θα δείξω αργότερα). Μάλιστα σε ένα post του λέει ρητώς πως θεωρεί τη Himela πόρνη. Τον Johnny τον κατηγόρησε ασφαλώς για το εξής ποστ, το οποίο το χιλιοσυζητήσαμε:



Ο Johnny βγήκε και είπε τον PolGr πολίτη. Ενώ ο Dumenuke ήξερε πως δεν είναι πολίτης.

Για την methexys βρήκα το εξής:



Είπε κι αυτή τον Polgr αθώο και τον υπερασπίστηκε. Για τον Σπυράκο ομολογώ ότι δεν βρήκα τίποτα. Εκτός κι αν μου ξέφυγε κάτι. Ίσως να τον θεώρησε ύποπτο επειδή δεν αναφέρθηκε καθόλου στα άτομα που θεωρούσε ύποπτα; Δεν έχω ιδέα.

Tέλος, ακολούθησαν τα χτεσινά post του Dumenuke από τα οποία είχε αφαιρέσει τη Himela και τον Johnny ως υπόπτους και περιορίστηκε στη methexys, στον Pol και στον Σπυράκο. Απ' όλα τα παραπάνω φαίνεται ότι ο φανερός μαφιόζος του Dumenuke είναι αναγκαστικά ο Pol. Για ποιον λόγο έβαλε τη methexys πρώτη στα τελευταία του λόγια; Δεν ξέρω. Mπορεί να ήθελε να παίξει τίμια και να μη δώσει τόσο φανερά τον μαφιόζο που γνώριζε. Μπορεί να ήταν απλώς εντελώς σίγουρος ότι είναι κι αυτή μαφιόζα. Να έριξε χρησμό και να το έμαθε, δύσκολο επειδή ξέρουμε ότι η μια του κάρτα ήταν άμεση προφυλάκιση και η άλλη ακύρωση ψήφου. Άρα δεν είχε χρησμό. Ίσως να παρατήρησε για εκείνη κάτι που δεν μπόρεσα να παρατηρήσω εγώ επειδή δεν είχα την πληροφορία που είχε εκείνος. Για να της ρίξει όμως προφυλάκιση τόσο βέβαιος ότι είναι κακός ρόλος, θα είχε τους λόγους του. Με λίγα λόγια τι προσπαθώ να σας πω; Ότι και ο Pol και η Methexys είναι εξίσου μαφιόζοι. Ο Pol φανερός μαφιόζος του Dumenuke και η Methexys είτε ο δεύτερος φανερός μαφιόζος είτε ένας κρυφός μαφιόζος. Μάλιστα την πρώτη μέρα που την ψήφισε ο Dimitris S., εκείνη τον ρώτησε γιατί. Ίσως έψαχνε πληροφοριοδότη. Και ίσως η έκπληξή της για το ότι την κατηγόρησε ο Dumenuke να προέκυψε επειδή την έδωσε αυτός που δεν ήταν να την δώσει και έτσι καλύφθηκε (ή έτσι νόμιζε) ο πραγματικός φανερός μαφιόζος του Dumenuke. Σαν σενάριο στέκει αρκετά. Πιστεύω ότι είναι και οι δυο μαφιόζοι. Ο Pol είναι ο σίγουρος φανερός. Ωστόσο, με ξενίζει κάπως το γεγονός ότι έσπευσαν όλοι να ψηφίσουν αμέσως Methexys μόλις αποδείχτηκε πως ήταν αντίπαλος μαφιόζος ο Dumenuke. Εδώ υπάρχουν δύο σενάρια:

α) Ίσως η Methexys να είναι αθώα και απλώς να βόλεψε τους μαφιόζους το γεγονός ότι την έβαλε πρώτη ο Dumenuke. Πράγμα που σημαίνει ότι στις 4 πρώτες ψήφους της Methexys, καλά μου παιδιά, υπάρχουν σίγουροι μαφιόζοι. Αυτοί που βιάστηκαν να την ψηφίσουν ήταν οι: Comfortably, Emilouko, PolGr και Wild Boy. Ο PolGr ξέρουμε πλέον σίγουρα ότι είναι μαφιόζος. Κρατήστε λίγο τους άλλους τρεις στο μυαλό σας και θα επανέλθω.

β) Το δεύτερο σενάριο είναι να είναι ένοχη και η methexys και η αγαπητή μαφία να προσπαθεί να κάνει αυτό που προσπάθησε να κάνει στο προηγούμενο παιχνίδι ο dimijim με την bilire. Να δημιουργήσει την εντύπωση πως μόνο ο ένας απ' τους δύο είναι κακός κι έτσι αν βγει ο ένας και φανεί ένοχος, να αθωωθεί ο άλλος. Ποιος είναι ο πρώτος που πήγε να κάνει αυτό το πράγμα. Ο JKaradakov κυρίες και κύριοι. Πρωτύτερα είχαν αναρωτηθεί η Deutsch Lover και ο Johnny λέγοντας ότι μπορεί η methexys να είναι αθώα αλλά ο Karadakov ήταν αυτός που άρχισε να αθωώνει τη methexys και να ρίχνει τις υποψίες στον PolGr. Αν ισχύει αυτό τότε ο Dumenuke τους δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα γιατί έδωσε δύο μαφιόζους. Τι προσπαθεί να πετύχει o Karadakov ρίχνοντας το φταίξιμο στον PolGr. Ξέρει ως μαφιόζος ότι ο Pol είναι ο φανερός του Dumenuke και έτσι θέλει να βγάλει αυτόν ίσως ρίχνοντας και μια τυμβωρυχία πάνω του (την τρίτη, ώστε να φανεί ότι είναι ο φανερός του Dumenuke και να αθωωθεί η methexys στα μάτια των υπολοίπων. Και τυμβωρυχία να μη ρίξει, υπάρχει και το μέντιουμ. Έχουμε κάποια επιχειρήματα ότι η methexys μπορεί να έχει κακό ρόλο; Ναι. Έριξε τυμβωρυχία σε έναν φανερά αθώο, τον Fast. Δεν με πείθει ούτε η δήθεν ανυπομονησία της για να δει τον ρόλο του Dumenuke καθώς η methexys είναι από τους παίκτες που δεν σχολιάζει συχνά και μου φαίνεται περίεργο το να είναι αυτή που να περίμενε τόσο πολύ την αποκάλυψη του ρόλου του Dumenuke. Kαι έχουμε και το στοιχείο ότι τη θεωρούσε σίγουρη ένοχη ένας ρόλος με πληροφορίες.

Άρα μέχρι στιγμής κρατάμε πως ο Polgr είναι φανερός μαφιόζος του Dumenuke, πως η methexys είναι μάλλον μαφιόζα και πως ο Karadakov πρέπει να είναι επίσης μαφιόζος. Εναλλακτικά, ο Karadakov θα μου έκανε πολύ και για έναν έμπειρο ΔΑ, ο οποίος δεν βιάστηκε να ξοδέψει την ιδιότητά του. Μάλιστα το γεγονός ότι σχολίασε τόσο γρήγορα και με τόσο μεγάλη άνεση ότι ο πραγματικός φανερός μαφιόζος του Dumenuke ήταν ο PolGr, τον κάνει ακόμη πιο ένοχο και έναν παίκτη που παρακολουθούσε από νωρίς τα συγκεκριμένα άτομα. Εγώ για να συμπεράνω ότι ο PolGr ήταν ο μαφιόζος του Dume έπρεπε να ανατρέξω σε όλα τα προηγούμενα κείμενα κι ο Karadakov το ήξερε ήδη από πριν. Πολύ γρήγορα τα παρατήρησε όλα.

Πάμε τώρα στα άτομα που υποσχέθηκα ότι θα σχολιάσω: Comfortably, Emilouko, Wild Boy.

Αν ισχύει το σενάριο ο Karadakov να είναι ο ΔΑ τότε ο Wild Boy έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να είναι επίσης μαφιόζος. Δείτε αυτό το post που το έγραψε την πρώτη μέρα, έχοντας μπει λίγο πριν το τέλος της ψηφοφορίας (είχε ψηφίσει αρχικά Dumenuke):



Ta Βοld δικά μου. Είχε μόνο τον Karadakov με bold. Θα μπορούσε να είναι ένα πολύ καλό σήμα προς τον ΔΑ. O Wild Boy μέχρι στιγμής έχει ρίξει μόνο ανώδυνες ψήφους και απ' όσα έλεγε στα post που απηύθυνε προς τα μένα, φαινόταν σαν να γνώριζε από πριν ότι στην ισοβαθμία Johnny - Dumenuke υπήρχαν δύο αθώοι (από μαφιόζοι τουλάχιστον). Οπότε πήγε και ψήφισε τη Nefeli επιθυμώντας μια τριπλή ισοψηφία που μάλλον θα μας μπέρδευε περισσότερο. Έχει αποφύγει να σχολιάσει αρκετά πράγματα που ειπώθηκαν στο παιχνίδι και κατ' εμέ παίζει σαν μαφιόζος. Αν ισχύει μάλιστα το σενάριο 1 και η methexys είναι αθώα τότε είναι ένας μαφιόζος που προσπάθησε να πιαστεί απ' το ποστ του Dumenuke για να σώσει τον PolGr.

Πάμε στην Emilouko. Από τον τρόπο που παίζει είμαι 99% σίγουρος πως έχει κακό ρόλο. Δεν κάνει παιχνίδι αθώου. Φαίνεται να έχει αρκετές πληροφορίες και να είναι σίγουρη για την αθωότητα αρκετών ατόμων, την οποία δεν μπορεί να γνωρίζει. Παρατηρήστε τα παρακάτω post:



Φαίνεται να γνωρίζει πολλά πράγματα. Εμπιστεύεται εμένα χωρίς να ξέρει την αθωότητά μου και ακολουθεί κατά βάση αυτά που λέω. Φαίνεται να εμπιστεύεται την Eileen, τον emmanouil και παρακάτω θα δείτε να εμπιστεύεται και τον tsarachaf.

Γράφει επίσης το εξής απευθυνόμενη στον Comfortably και στην πρώτη του υπόθεση για τον Robin:



Να παρατηρηθεί παρακαλώ και η αναφορά στον Karadakov. Μπορεί το σενάριο του comfortably να ήταν άτοπο και υπερβολικό αλλά δεν αποκλείεται να έπιασε λαυράκι. Είχα παρατηρήσει ένα post της methexys για την Έμιλυ που την υποστήριζε αρκετά αλλά μάλλον δεν πατήθηκε στο συγκεκριμένο η πολλαπλή παράθεση και βαριέμαι να το ψάχνω τώρα. Είναι στα αρχικά post στις τρεις πρώτες σελίδες, θα το βρείτε εύκολα.

Δείτε κι εδώ:



Aυτό που σας έλεγα για τον tsarachaf.

Kαι υπάρχει και συνέχεια. Προσέξτε τι λέει εδώ:



Αναφέρεται στην πρώτη ψηφοφορία και στις αλλαγές ψήφου που έκανα για να πετύχω ισοβαθμία ανάμεσα στον Fast και στη Nefeli. Βλέπετε τι λέει; Είναι σαν να ψάχνει να βρει πληροφοριοδότη και μάλιστα σαν να προσπαθεί να ψαρέψει εμένα για το αν είμαι πληροφοριοδότης καθώς εγώ είμαι αυτός που προσπάθησα να φέρω ισοψηφία. Σαν να λέει στους μαφιόζους προσέξτε τον. Αυτό θα μπορούσε να την κάνει βέβαια και πόρνη ή ΔΑ αλλά γενικά καλό ρόλο όχι. Ακολουθεί πάλι μια αναφορά στον Ιορδάνη/Karadakov, τον οποίο γενικότερα αναφέρει αρκετά συχνά.

Μια τελική συσχέτιση ανάμεσα σε Emilouko και Wild Boy. Ψήφισαν και οι δυο την methexys λέγοντας ακριβώς το ίδιο πράγμα. Ότι μπορεί να ανταλλάξει τις ψήφους ο ΔΑ και ίσως δεν έχει νόημα να ψηφίσουμε την methexys αλλά ωστόσο και οι δυο ψήφισαν την methexys. Σαν να έδωσαν σήμα στον ΔΑ να την σώσει. Αυτό απαντάει και στο ερώτημα που μπορεί να είχε κάποιος ότι ''αν τελικά ισχύει το δεύτερο σενάριο και είναι ένοχη καί η methexys και ο Polgr, τότε γιατί οι μαφιόζοι να ψηφίσουν την methexys αφού ο Polgr είναι ο φανερός του Dumenuke; Γιατί να ρισκάρουν να βγει μια μαφιόζα που δεν είναι αυτή που θα έπρεπε να φανερωθεί; H απάντηση είναι απλή. Γιατί ευελπιστούν να την σώσει ο ΔΑ. Δείχνουν ζήλο να την ψηφίσουν αλλά ξέρουν ότι λογικά θα σωθεί.

Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Οι ύποπτοι στους οποίους θα κινηθώ για το υπόλοιπο παιχνίδι μέχρι να με φάνε, θα είναι οι εξής με τη συγκεκριμένη σειρά: PolGr, Emilouko, Karadakov, Methexys, Wild Boy, Himela, Johnny. Δεν αποκλείω τον Johnny, για όποιον αναρωτηθεί. Πιστεύω ότι είτε αυτός είτε η Himela είναι η πόρνη του παιχνιδιού, με περισσότερες πιθανότητες να είναι η Himela. Aλλά προτιμώ να βγάλω πιο σίγουρους κακούς προς το παρόν. Η αλήθεια είναι ότι το καλύτερο θα ήταν να βγάλουμε πρώτα τον ΔΑ για να μην έχουμε την ιδιότητά του επειδή ακόμη κι αν ψηφίσουμε όλοι σίγουρο μαφιόζο π.χ. τον PolGr, πάλι θα χαθεί αθώος από την ανταλλαγή ψήφων (θα ξοδέψει βέβαια ο ΔΑ την ιδιότητά του οπότε δεν θα την έχουμε στο κεφάλι μας για το υπόλοιπο του παιχνιδιού). Υπάρχουν και οι νεκροφάνειες για να ξαναφέρουν πίσω τον αθώο αλλά γιατί να μη βρούμε τον ΔΑ για να έχουμε το κεφάλι μας πιο ήσυχο; Όπως είπα παραπάνω πιστεύω ότι υπάρχουν πάρα πολλές πιθανότητες να είναι ο JKARADAKOV τον οποίο και ψηφίζω προς το παρόν.

Ως αθώους έχω τους εξής: Τον Τάσο λόγω ντετέκτιβ. Τον Comfortably επειδή παρά τα λάθη του και την τυμβωρυχία στον Dumenuke, ήταν ο πρώτος που ήρθε σε κόντρα με την Emily (προηγήθηκε η Μελανία αλλά χωρίς κάποιο σενάριο εναντίον της) και επειδή θεωρώ την Emily ένοχη άρα αυτός είναι λογικά αθώος. Μαζί κακοί το αποκλείω να είναι με βάση τα όσα προηγήθηκαν. Έχω επίσης αθώο τον Dimitris S. επειδή ήταν ο πρώτος που ψήφισε την methexys προκαλώντας την απορία της και με πείθουν οι αντιδράσεις του. Ειδικότερα η methexys ψήφισε Fast που ήταν αθώος και είπε και το εξής για Eileen και Guest 278211:



Ίσως λοιπόν να είναι αθώες και η Eileen με την Guest 278211. Να έχουμε υπόψιν βέβαια ότι αν και η methexys είναι ο άλλος φανερός μαφιόζος θα μπορούσε να κατηγορήσει κάποιον για ξεκάρφωμα ώστε να μπερδέψει τον πληροφοριοδότη. Άρα την Guest 278211 δεν την έχω εντελώς αθώα. Νομίζω πως την Eileen προς το παρόν μπορώ να την εντάξω στους αθώους. Οι υπόλοιποι σιωπηλοί παίκτες, πάρτε θέση ρε παιδιά. Soukou, Έρις, Deutsch Lover, Σπυράκος, Claire...Βοηθήστε.
Λοιπόν, το σενάριό σου με βρίσκει σε γενικές γραμμές σύμφωνη, στο κομμάτι με το ποιος είναι ο γνωστός στον ΑΜ μαφιόζος. Ίσως πράγματι ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στο φανερό μαφιόζο του Dume και στη methexys να ήταν αυτό που περιέγραψες. Όσον αφορά το σενάριο για το ρόλο του Ιορδάνη νομίζω ότι είναι κάπως τραβηγμένο για την ώρα και θα προτιμήσω να πάω κάπως πιο σίγουρα στην ψήφο μου. Επίσης μου φαίνεται ότι είναι νωρίς για να ρισκάρει με τέτοιον τρόπο η μαφία τόσα πολλά από τα μέλη της, είτε μιλάμε για τον Ιορδάνη να είναι ΔΑ είτε να είναι μαφία. Στα υπόψιν όμως.

Ψήφος στον PolGR1509
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Το πρώτο σενάριο κατά την άποψή μου είναι δύσκολο να ισχύει. Θεωρώ ότι στην περίπτωση που ο Εμμανουήλ ήταν πληροφοριοδότης, θα κατηγορούσε έντονα κάποιον (στην περίπτωσή μας τον Dume) επειδή στήριξε το γνωστό του μαφιόζο. Από όσο είδα στα ποστ του Dume, δεν υποστήριξε κανέναν παίκτη, τουλάχιστον στα πρώτα που είδα λίγο πιο αναλυτικά.
Τα επόμενα 2 σενάρια μου φαίνονται πιο πιθανά. Στην περίπτωση που είναι ΔΑ, υπάρχει καμιά ιδέα για το αν του έκανε κάποιος σήμα ή κάτι τέτοιο;

Θέλω να πιστεύω ότι ήμουν πολύ σαφής, για το ποιος θεωρώ ότι μπορεί να του έκανε σήμα. Αναφέρθηκα στο ίδιο ποστ για τον ικαρίωνα και πως μιλούσε στον εμμανουήλ με συγκεκριμένα ποστ. Τώρα δεν ξέρω αν όντως δεν το κατάλαβες ή αν το κατάλαβες και δεν ήθελες να το σχολιάσεις.

Λοιπόν, το σενάριό σου με βρίσκει σε γενικές γραμμές σύμφωνη, στο κομμάτι με το ποιος είναι ο γνωστός στον ΑΜ μαφιόζος. Ίσως πράγματι ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στο φανερό μαφιόζο του Dume και στη methexys να ήταν αυτό που περιέγραψες. Όσον αφορά το σενάριο για το ρόλο του Ιορδάνη νομίζω ότι είναι κάπως τραβηγμένο για την ώρα και θα προτιμήσω να πάω κάπως πιο σίγουρα στην ψήφο μου. Επίσης μου φαίνεται ότι είναι νωρίς για να ρισκάρει με τέτοιον τρόπο η μαφία τόσα πολλά από τα μέλη της, είτε μιλάμε για τον Ιορδάνη να είναι ΔΑ είτε να είναι μαφία. Στα υπόψιν όμως.

Ψήφος στον PolGR1509

Δεν θέλω να κάνω σαν τον ικαρίωνα, αλλά αρχίζω να πιστεύω ότι μάλλον έκανες πως δεν κατάλαβες ποιον εννοούσα πάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Δεν είχα το σενάριο του ντετέκτιβ, πολύ απλά διότι μου φαίνεται ίσως το πιο άκυρο πράγμα που έχω ακούσει στο φετινό παλέρμο. Ειλικρινά, αν αποδειχθεί ντετέκτιβ θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα ξαναπαίξω Παλέρμο, διότι πολύ απλά αν έχουμε τέτοιο επίπεδο παικτών που μάλιστα καταλήγουν και σε πολύ σημαντικούς ρόλους, τζάμπα καθόμαστε και παίζουμε, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί καίγεσαι εσύ να τον βγάλεις ντετέκτιβ και πιάνεσαι από αυτό και μάλιστα δικαιολογείς τον Τάσο τον οποίο λες ότι αθώωσε και δεν την πέφτεις σε μένα πχ. που κατηγόρησε την δεύτερη μέρα το πρωί. Αυτό μου κινεί ακόμη περισσότερο το ενδιαφέρον αγαπητέ...

Λοιπόν. Καλέ μου φίλε, έχεις κακό ρόλο. Είναι προφανές. Σε όλα όσα έγραψες προσπάθησες να διαστρεβλώσεις ό,τι έχω πει ή μεγέθυνες πράγματα τα οποία ήταν αρκετά ασήμαντα. Ο Emmanouil ήταν ο ντετέκτιβ. Τελεία. Mην προσπαθείς να μπερδέψεις το παιχνίδι για να κατευθύνεις αλλού τα βλέμματα επειδή κατάφερα και ανακάλυψα αρκετούς κακούς ρόλους. Ο Emmanouil ήταν ο ντετέκτιβ. Και ρώτησε για δύο άτομα. Για τον Τάσο και για τον Dumenuke. Στον έναν έριξε χρησμό πυθίας και στον άλλο χρησιμοποίησε την ιδιότητά του. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια σε ποιον έκανε τι. Ο Dumenuke τον κατηγορούσε και έτσι ρώτησε γι' αυτόν. Η ΣΕ του είπε ότι είναι μαφιόζος γιατί ο αντίπαλος μαφιόζος έτσι φαίνεται και επειδή είναι άπειρος παίκτης θεώρησε τον Dumenuke κανονικό μαφιόζο και γι' αυτό τον κατηγορούσε με τόση σιγουριά και μας έλεγε να πάμε πάνω του. Αν ο Emmanouil είχε κακό ρόλο όπως πας να μας το πασάρεις ρίχνοντας αλλού τα βλέμματα για τον ΔΑ, δεν θα μας έσπρωχνε να πάμε σε έναν ρόλο που αναγνωριζόταν ως μαφιόζος. Ήταν σίγουρος ότι ο Dume είναι μαφιόζος και για να είναι τόσο σίγουρος σημαίνει ή ότι ρώτησε γι' αυτόν ή ότι έπαιξε κάρτα. Ο Dume ήταν αντίπαλος μαφιόζος οπότε ιδού το τι έγινε. Ο Emmanouil αθώωνε εμένα γιατί με κατηγορούσε ο Dume, τον οποίο θεωρούσε μαφιόζο. Επίσης, εγώ αντιλήφθηκα πολύ γρήγορα ότι ο Εmmanouil ήταν ντετέκτιβ απ' αυτά που έλεγε ο ίδιος (τα οποία μόνο έμμεσα δεν ήταν και γι' αυτό έφαγε και μπαν) και προσπάθησα σε όλο το παιχνίδι να τον καλύψω, ανεπιτυχώς τελικά. Μας αθώωσε και τον Τάσο έτσι σίγουρα, οπότε ρώτησε και γι' αυτόν. Ίσως να έριξε τον χρησμό στον Τάσο γιατί υπήρχε διάδραση μαζί μας και με τον Dumenuke. Αν ο Emmanouil ήταν πληροφοριοδότης θα κατηγορούσε άλλον πέρα απ' τον Dume ο οποίος δεν ήταν φανερός μαφιόζος. Δεν κατηγόρησε όμως τόσο πολύ κάποιον άλλο. Εκτός ίσως από εσένα σε κάποια φάση αλλά δεν σε θεωρώ τόσο βλάκα για να μας πεις πως μπορεί να είναι πληροφοριοδότης ενώ ήσουν εσύ ο φανερός του μαφιόζος. Άρα δεν ήταν πληροφοριοδότης ή αν ήταν δεν ανέφερε κάποιο συγκεκριμένο άτομο. Για μένα ήταν ο ντετέκτιβ. Οπότε αλλού αυτά τα παραπλανητικά σενάρια.

PolGr: Το παιδί βγάζει μάτι ότι δεν ξέρει τι του γίνεται αυτή την στιγμή στο παιχνίδι, δεν βγάζει κανένα νόημα να είναι μαφιόζος. Να μου έλεγες πόρνη ή ΔΑ που ψάχνεται να μπω στην διαδικασία να το συζητήσω, αλλά ΦανΒ ούτε κατά διάνοια.
Emilouko: Η Έμιλυ παίζει τελείως διαφορετικά απ' ότι συνήθως, είναι φανερό ότι ψάχνει για πληροφορίες και να βγάλει άκρη. Όλες σου οι κατηγορίες προς αυτήν είναι πρακτικά ότι ακολουθεί διαφορετικό τρόπο σκέψης από σένα και δεν εμπιστεύεται εσένα, ή μάλλον δεν φαίνεται να συμφωνεί απαραίτητα μαζί σου. Εμένα δεν μου κάνει για μαφιόζα, αλλά για πολίτης που επίσης ψάχνεται και προσπαθεί να βρει ποιος είναι αθώος και ποιος ένοχος.
Karadakov:Ο Ιορδάνης από την άλλη, μου έκατσε στραβά ότι πήγε πρώτος και έπεσε πάνω στον Πολ, αλλά η κίνησή του αυτή δεν μου τον κάνει απαραίτητα μαφιόζο, γιατί με την ίδια λογική θα μπορούσες κι εσύ να είσαι μαφιόζος. Επίσης η κίνησή του ταιριάζει στον τρόπο σκέψης του και είναι κάτι που σκέφτηκα κι εγώ μέχρι που έψαξα τα ποστ του πολ. Δεν τον ενοχοποιώ, αλλά ούτε και τον αθωώνω για την ώρα.
Methexys: Ντάξει, αν πήγαινες να μου την βγάλεις αθώα κι αυτήν, την δεδομένη στιγμή, θα έπεφτα να πεθάνω...
Wild Boy:Δεν ξέρω, δεν τον έψαξα ιδιαίτερα, δεν μπορώ να τον κατηγορήσω ή να τον αθωώσω. Θα σχολιάσω γι' αυτόν όταν τον τσεκάρω.
Himela:Το θύμα της σημερινής δολοφονίας. Ωραίο ξεκάρφωμα ότι την κατηγορούσες το βράδυ, ε;
Johnny:Νομίζω ότι πάμε σε κατηγορία Πολ, πόρνη ή ΔΑ ίσως, αλλά ορίτζιναλ μαφία χλωμό.

Άρα κατ' εσέ, ο Karadakov μάλλον αθώος, ο Pol αθώος, η Έμιλυ αθώα, ο Wild Boy ε ας μην τον βγάλουμε περισσότερο στην επιφάνεια. Επομένως τι μένει; Ποιοι είναι οι κακοί ρόλοι που μένουν για σένα; Εγώ, o Emmanouil, κάνας Dimitris S. που ψήφισε Methexys πρώτο γύρο, Deutsch Lover, soukouu, και ο Τάσος. Φοβερό ε; Αλλά ειδικά για το ότι θεωρείς αθώα την Emily, κλαίω. Στοιχηματίζω όλη την εμπειρία μου στο παλέρμο ότι τόσο εσύ όσο και η Emily έχετε κακό ρόλο. Αν είστε αθώοι είμαι διατεθειμένος να μην ξαναπαίξω ποτέ παλέρμο.

Πάμε τώρα να δούμε ένα ενδιαφέρον πινακάκι, στο οποίο περιέχονται οι αναφορές στο username κάποιου παίκτη (ενεργού την ώρα του ποστ) μέσα στο ποστ(μείον αυτές που βρίσκονται σε παράθεση) καθώς και το συμπέρασμα που έβγαλα εγώ ότι λες για τον κάθε παίκτη. Ζητώ από τώρα συγγνώμη αν έκανα κάποιο λάθος υπολογισμό, μου το λέτε και το διορθώνω. Shall we take a look?

aggelogiannos --> 0
Claire Rentfield --> Πάρτε θέση, βοήθεια, 1
ComfortablySmug --> Λογικά αθώος, 5 αναφορές
Deutsch... Lover --> Πάρτε θέση, βοήθεια, 2
Dimitris S --> Αθώος, 3
Eileen --> Αθώα, 4
Emilouko --> Μαφία, 6
Himela --> Πόρνη, 6
Ikarionas --> Ν/Α
JKaradakov --> Μαφία, 12
Johnny15 --> Μαφία, πόρνη, ΔΑ(κακός γενικά) , 8
~Melania~ --> 1 άκυρη
methexys --> Μαφία, 32
Nefeli Graf --> 2 άκυρες
PolGR1509 --> Μαφία, 28
Soukouu --> Πάρτε θέση, βοήθεια, 1
Guest 278211 --> Δεν την έχω εντελώς αθώα, 3
tsarachaf --> Δεν παίρνεις θέση, 2
Wild_Boy --> Μαφία, 6
Ερις --> Πάρτε θέση, βοήθεια, 1
Σπυρακος (^^) --> Δεν βρήκες κάτι/Πάρτε θέση, βοήθεια, 6
Τάσος97 --> Αθώος λόγω ντετέκτιβ, 3

Αυτό που μου κινεί το ενδιαφέρον περισσότερο είναι η κατηγορία "Πάρτε θέση, βοήθεια" και τα άτομα στα οποία είτε κάνεις 1-2 άκυρες αναφορές και δεν κάνεις κάποια ουσιαστική σκέψη για αυτούς.
Ειδικά όταν μέσα στην δεύτερη υπάρχει και η Νεφέλη την οποία, αν θυμάμαι καλά(που θυμάμαι), προσπαθούσες να φέρεις σε ισοψηφία με τον φαστ την Δευτερά και επίσης έλεγες ότι ή αυτή ή η Χιμέλα είναι μαφία. Τελικά ήταν αθώα τότε; Είναι αθώα τώρα;
Γιατί ενώ αναφέρεσαι σε όλους του παίκτες του παιχνιδιού(ενεργούς και μη), δεν υπάρχει ούτε μία αναφορά στον aggelogiannos? Δεν είναι ότι δεν έχει γράψει απολύτως τίποτα και δεν τον έχεις ούτε καν στην κατηγορία "Πάρτε θέση, βοήθεια".
Θα ήθελα να δω μερικά σχόλια, για να καταλάβω, γιατί αποφεύγεις να πάρεις θέση για μερικούς, ενώ παίρνεις θέση για την πλειοψηφία των παικτών στο παιχνίδι;
Από τους παίκτες που δεν αναφέρεσαι άμεσα και αναρωτιέμαι γιατί δεν παίρνεις θέση, εξαιρώ την Μελανία καθώς τόσο καιρό έλλειπε και ήρθε σήμερα πρακτικά και δεν έχει γράψει σχεδόν τίποτα
.

Πολύ παραπλανητικό το πινακάκι. Πρώτον υπάρχουν για μένα πολύ μεγαλύτεροι ύποπτοι απ' τα άτομα που αναφέρεις ότι υπάγονται στην κατηγορία ''βοήθειας''. Τα άτομα εκείνα δεν συμμετέχουν πολύ στο παιχνίδι και ασφαλώς δεν μπορώ να πω πολλά για εκείνους και γι' αυτό τους καλώ να εκτεθούν παραπάνω. Απ' τα άτομα αυτά την Deutsch και την Έρις είπα πως τις θεωρώ προς το παρόν αθώες μάλιστα. Κάτι που παράβλεψες γιατί δεν σε συμφέρει ίσως να αθωώνονται άτομα και προσπαθείς να διαστρεβλώσεις λόγια. Για τον soukou και την Claire δεν έχω ιδέα. Υπάρχουν όμως πολύ σημαντικότερα άτομα για τα οποία είμαι σίγουρος ότι έχουν κακό ρόλο. Αν φύγουν αυτά μετά θα μπορώ να ασχοληθώ με τους υπόλοιπους. Εκτός κι αν θες να είμαι σε θέση να μπορώ να βρω το τι είναι ο καθένας εδώ μέσα. Σας είπα σίγουρους αθώους, σας είπα πιθανούς αθώους, σας είπα πιθανούς ενόχους και σας είπα και σίγουρους ενόχους. Δηλαδή τι άλλο θες να πω; Στον aggelogianno θα συνεχίσω να μην αναφέρομαι για να ρωτάς εσύ. :) Έχω πάρει θέση πάντως για όλους. Απλώς για κάποιους είμαι πιο σίγουρος. Τον δε aggelogianno τον είχα ψηφίσει και στον πρώτο γύρο μάλιστα επειδή ήταν αρκετά σιωπηλός. Οπότε πάλι ανακρίβειες λες με το πινακάκι.

Αγχώνομαι, όταν βλέπω έναν παίκτη να που εκτιμώ την συλλογιστική του να γίνεται παράλογος. Γιατί ως τώρα, δεν είδα ποτέ να γίνεσαι παράλογος, μπορεί να μην συμφωνούσα μαζί σου, να θεωρούσα τραβηγμένα αυτά που λες αλλά δεν ένιωσα ότι διαστρεβλώνεις τις καταστάσεις. Ηθελημένα ή μη. Τώρα το βλέπω. Και με δεδομένο ότι πολλοί μπορεί να σε ακολουθήσουν και δεν είχα επαρκή χρόνο να αναλύσω περισσότερο τα λεγόμενά σου, έπρεπε να ποστάρω βιαστικά, για να σχολιάσω μερικά πράγματα που είπες και θεωρώ παντελώς άκυρα.
Έδωσες ένα σωρο παραθέματα από τα οποία έβγαζες ό,τι συμπέρασμα ήθελες ή σε βόλευε. Πίστεψέ με, το διάβασα πάνω από 5 φορές το ποστ σου, χωρίς να μετράω τις μερικές αναγνώσεις.
Επίσης όταν βλέπω ένα σενάριο και με μία απλή ανάγνωση των ίδιων στοιχείων που ανέλυσες, μου φαίνεται υπέρ του δέοντως προφανές ότι δεν μπορεί να ισχύει, παραξενεύομαι ιδιαίτερα βλέποντας τελείως διαφορετικά συμπεράσματα. Ειδικά από κάποιον που μέχρι χθες έβγαζε τον Ντιουμ άχρηστο και σήμερα τον βγάζει διάνοια.

α) Όχι, αγχώνεσαι επειδή κατάφερα και ξετρύπωσα αρκετούς κακούς ρόλους και προσπαθείς με μανία να τους βγάλεις όλους στο περιθώριο και να μπερδέψεις το παιχνίδι στρέφοντας τα βλέμματα οπουδήποτε αλλού. Ακόμη και στον Emmanouil ΔΑ. Γελάω.
β) Με κατηγορείς εσύ για διαστρέβλωση. Είναι φοβερό.
γ) πουθενά δεν έβγαλα τον Ντιουμ διάνοια. Απλώς είχε ρόλο με πληροφορίες και μας βοήθησε σε διάφορα πράγματα.

Όσο για άποψη, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το έπαιζε πληροφοριοδότης(ή ντετεκτιβ για να κάνω το χατίρι σε μερικους). Αλλά δεν έχω ξεκαθαρίσει απόλυτα αν πιστεύω πιο πολύ το σενάριο του ΔΑ ή του άκυρου πολίτη. Έχουν και τα δύο merit.

Κλαίω με το σενάριο που θέλει τον Emmanouil ΔΑ. Πραγματικά κλαίω. Δεν έβρισκες κάνα καλύτερο άτομο για να αποδώσεις τον ρόλο; Αυτόν που κατηγορούσε τόσο έντονα (αντίπαλο) μαφιόζο βρήκες;

Ντάξει; Το αποφάσισες; Να ψηφίσουμε όλοι Έμιλυ; Επίσης πόσο ηλίθιο επιχείρημα το πόσες φορές μπορεί να μπερδεύτηκε κάποιος, ενώ συμβαίνει σε όλους.

Ναι ψηφίστε Έμιλυ κι εγώ ακολουθώ. Κι αν αποδειχτεί πολίτης να μου τρυπήσεις τη μύτη.


Γιατί ρε φίλε; Εσύ ποιους βρήκες;

Eσένα, την Έμιλυ, τον Karadakov και τη methexys σίγουρα. Τον Pol και τον Σπυράκο ίσως. Τον Pol με μεγαλύτερη σιγουριά. Αλλά αυτές οι ερωτήσεις που πετάμε το μπαλάκι στους άλλους είναι πολύ γλυκές. Εσύ βρήκες κανέναν; Fast ψήφισες πρώτο γύρο, Dume ψήφισες μετά. Εγώ τουλάχιστον ψήφισα Nefeli και Johnny τα φύλλα των οποίων ακόμη δεν φάνηκαν για να μπορείς να με κατηγορήσεις ότι έπεσα έξω. Ούτε φάνηκε κανένα φύλλο απ' τους σίγουρους που σου δίνω. Ειδικά την Έμιλυ αλλά κι εσένα.

Εκτίθεσαι και αφηνιάζεις γιατί έγινε χαμούλης μάλλον και σου χάλασαν τα σχέδια...

Ποια σχέδια γλυκέ μου; Μόνος μου είμαι στο παιχνίδι. Κανείς δεν ακολουθεί αυτά που λέω. Μόνος κάνω σχέδια για τους μαφιόζους; Μάλλον εγώ χάλασα τα δικά σας σχέδια.


Ντάξει, βρήκες την Ντόιτς που δεν έχει πει μισή σοβαρή κουβέντα σ' όλο το γκέιμ και ξαφνικά έγινε οπτασία... Φυσικά και δεν είναι φανερός ο Σπυράκος... Δεν θα σε βολέψει αν είναι, ε;

Η Deutsch δεν συμμετέχει πολύ αλλά λέει πιο σωστά πράγματα απ' ό,τι εσύ ή η Έμιλυ που την κατηγορείτε. Έχω και μια αδυναμία στον γερμανικό λαό είναι η αλήθεια. Ο Σπυράκος δεν μπορεί να είναι φανερός μαφιόζος του Dume γιατί δεν μιλούσε καθόλου. Ο Dume δεν θα μπορούσε να βγάλει κανένα συμπέρασμα απ' αυτόν αν ήταν δικός του. Ούτε θα είχε λόγο να κατηγορήσει και τα υπόλοιπα άτομα που κατηγόρησε π.χ. methexys, Johnny, Pol, Himela, στα οποία δεν αναφέρθηκε ο Σπυράκος. Είναι δυνατόν να είσαι τόσο έμπειρος παίκτης και να λες τέτοια πράγματα ή να μην μπορείς να σκεφτείς τόσο απλά πράγματα; Όχι. Τα λες επειδή έχεις κακό ρόλο.

Έδειξες έναν σωρό λέξεις. Αν ήταν επιχειρήματα άσε να το κρίνει κανένας άλλος.
Οκ είναι άσχετο με το παιχνίδι αλλά γελάω με αυτή την κατηγορία για έλλειψη επιχειρημάτων σε ένα άτομο που δεν έχει χάσει ποτέ σε αγώνα επιχειρηματολογίας. Απλώς εσύ προσπαθείς να παρουσιάσεις τα επιχειρήματά μου ως αδύναμα ή ανύπαρκτα επειδή δεν σε συμφέρουν.

Να σου πω, αν θέλω να παίξω κάρτα την αίτηση να σου την στείλω με e-mail ή πρέπει να είναι οπωσδήποτε με το ταχυδρομείο;
Σίγα μην σε ρωτήσει όποιος θέλει να παίξει κάρτα σε ποιον και πότε θα την παίξει. Αυτά στην μαφία σου.

Α έγινα και μαφιόζος τώρα ε. Ο μαφιόζος που το έπαιζε ντετέκτιβ για να καλύψει τον ντετέκτιβ. Πολύ ενδιαφέρον. Δεν είπα σε κανέναν να πάρει την έγκρισή μου. Πρότεινα κάτι που το πρότεινε πολύ πριν από μένα ο Τάσος αγαπητέ για τον οποίο δεν λες τίποτα επειδή θες να στρέψεις την προσοχή πάνω μου. Πολύ αγχώθηκες tsarachaf. Πρέπει να σας έφερα σε πολύ δύσκολη θέση για να χρειαστεί να καθίσεις να γράψεις ολόκληρα κατέβατα το 90% των οποίων στρέφεται σε μένα και όχι σε άλλα τόσο σημαντικά που θίχτηκαν.

Ντάξει τώρα, απλά το τερμάτισες. Δεν θα μπω καν στον κόπο να απαντήσω με λογικά επιχειρήματα σε αυτό. Ειδικά όταν το λες εσύ, που άμα γουστάρω με αυτή την λογική μπορώ να σε κατηγορήσω μαζί με όποιον άλλο παίκτη μου κατέβει στο κεφάλι. Ειλικρινά σήμερα έχω χάσει πάσα ιδέα για σένα.
Σε παρακαλώ, κάτσε κάνε ένα διάλειμμα ξαναδιάβασε τι λες και τι έχεις κάνει ως τώρα, πόσο έχεις εκτεθεί και πόσο πανικόβλητος δείχνεις και έλα ξανά και προσπάθησε να σώσεις την μαφία και την αξιοπρέπειά σου με λίγο περισσότερη λογική. Κι άλλους τους έχουν στριμώξει και έκαναν έτσι ενώ ήταν μαφιόζοι(ναι, πλέον σε θεωρώ ξεκάθαρα μαφιόζο), αλλά δεν έκαναν έτσι

Δεν ξέρεις να πεις και σωστά πράγματα είναι η αλήθεια. Λες ότι είμαι μαφιόζος. Οκ και μετά λες ότι είμαι πανικόβλητος. Αν είχες φέρει εσύ ή κάποιος άλλος σε τόσο δύσκολη θέση τη μαφία, μόνο εγώ θα ήμουν πανικόβλητος; Όλοι οι μαφιόζοι θα ήταν. Αλλά δεν βλέπω να αναφέρεις κανέναν άλλο πανικόβλητο. Μήπως το ότι βλέπεις μόνο εμένα δείχνει ότι παίζω μόνος μου και ότι δεν είμαι μαφιόζος; Αλλά το ενδιαφέρον είναι ότι οι πανικόβλητοι είστε εσείς. Εσύ, η Έμιλυ, η methexys κ.λπ. Εγώ όχι απλά δεν είμαι πανικόβλητος, -άλλωστε γιατί να ήμουν, κινδυνεύω να φύγω στην ψηφοφορία;-, αλλά έχω ζητήσει κι απ' τον ΔΑ να με βγάλει απ' το παιχνίδι για να ασχοληθώ και με κάτι άλλο διότι εδώ δεν μπορείς να συνενοηθείς ούτε με άτομα που σε θεωρούν αθώο ή που τα θεωρείς αθώα. Προσπαθείς να με παρουσιάσεις σαν πανικόβλητο αλλά μόνο εσύ είσαι, ο οποίος έδειξα παραπάνω πόσες διαστρεβλώσεις προσπάθησες να κάνεις για μένα, τον Emmanouil κ.λπ. Χαίρομαι βέβαια που ετοιμάζεις ένα post με τους υπόπτους σου. Θα χαρώ να δω το κύκνειο άσμα σου και τι μπούρδες θα λέει εκεί μέσα.

Να σου πω την αλήθεια, αυτοί οι συναισθηματισμοί πάντοτε με εκνεύριζαν. Αλλά όσο το πας θα με κάνεις να πιστεύω ότι όντως ήταν ο ΔΑ ο εμμανουήλ.

Γελάω.

Για την ώρα αυτά έχω να πω, για μένα είναι φανερό ότι ο ικαρίων βρίσκεται σε πανικό και ψάχνει σανίδα σωτηρίας για τους μαφιόζους του και προσπαθεί να ρίξει τα βλέμματα κυρίως στον Πολ και την Έμιλυ, που για μένα είναι πιθανότατα αθώοι. Με μία μικρή επιφύλαξη για τον Πολ, ως προς το να είναι πόρνη ή ΔΑ. Αλλά δεν πιστεύω ότι θα τον έκαιγε έτσι ο ικαρίων.

Συγκάτοικοι είστε και τους αθωώνεις; Μπα. Απλώς προσπαθείς να μπερδέψεις το παιχνίδι παρουσιάζοντας εμένα πανικόβλητο, ο οποίος παίζω εντελώς μόνος γιατί κανείς δεν διαβάζει αυτά που λέω. Αν με άκουγαν λίγο οι υπόλοιποι αθώοι θα είχαμε βγάλει τουλάχιστον 2 μαφιόζους έξω μέχρι στιγμής.

Και μια ερώτηση στη ΣΕ για αυτά που είπε ο Dimitris S. και ο Tsarachaf.

α) Eπιτρέπεται να πέσει νεκροφάνεια σε παίχτη με ποινή;

Γιατί ο Dimitris λέει ότι θα μπορούσαμε να επαναφέρουμε πίσω τον Emmanouil.

β) Επιτρέπεται να πέσει τυμβωρυχία σε παίχτη με ποινή;

Γιατί ο Tsarachaf λέει ότι θα μπορούσε η Methexys να ρίξει τυμβωρυχία στον Emmanouil και όχι στον Fast. (μετά βέβαια δεν θα μπορούσε να τον παρουσιάσει ως ΔΑ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Αρχίζω να πιστεύω έντονα ότι Methexys μαζί με Tsarachaf είναι ένοχοι.

Την πρώτη μέρα σαν να προσπάθησαν και οι δύο με παρόμοια τακτική να πουν κάποια πράγματα για να με πάρουν με το μέρος τους. Πχ ότι βιαστήκατε να κατηγορήσετε παίκτες άπειρους -τη στιγμή που δεν ξέραμε για κανένα με σιγουριά. Αυτό θα μπορούσε να σημαίνει ότι με κάποιο τρόπο ήταν συνεννοημένοι (?).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Προς Spy ak

Το πρώτο σενάριο κατά την άποψή μου είναι δύσκολο να ισχύει. Θεωρώ ότι στην περίπτωση που ο Εμμανουήλ ήταν πληροφοριοδότης, θα κατηγορούσε έντονα κάποιον (στην περίπτωσή μας τον Dume) επειδή στήριξε το γνωστό του μαφιόζο. Από όσο είδα στα ποστ του Dume, δεν υποστήριξε κανέναν παίκτη, τουλάχιστον στα πρώτα που είδα λίγο πιο αναλυτικά.
Τα επόμενα 2 σενάρια μου φαίνονται πιο πιθανά. Στην περίπτωση που είναι ΔΑ, υπάρχει καμιά ιδέα για το αν του έκανε κάποιος σήμα ή κάτι τέτοιο;

Δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο περίπτωση να ήταν ΔΑ ο Emmanouil. Σκέψου λογικά. Κατηγορούσε διαρκώς Dume ο οποίος ήταν αντίπαλος μαφιόζος. Πώς ήταν τόσο σίγουρος ότι ήταν αντίπαλος μαφιόζος ο Dume; Έριξε χρησμό ή τον ρώτησε ως ντετέκτιβ στη ΣΕ. Του είπαν ότι είναι μαφιόζος και νόμιζε πως είναι κανονικός μαφιόζος. Δεν σκέφτηκε πως θα μπορούσε να ήταν αντίπαλος. Αν ήταν ΔΑ ο Emmanouil δεν θα κυνηγούσε τόσο πολύ κάποιον που θεωρούσε και έλεγε σε όλους μας ότι είναι μαφιόζος. Τον θεωρούσε μαφιόζο αλλά ήταν ο αντίπαλος που εμφανίζεται ως μαφιόζος στις κάρτες ή στον ρόλο του ντετέκτιβ. Μην εμπιστεύεσαι tsarachaf. Πάει να διαστρέψει εντελώς το παιχνίδι.

Αρχίζω να πιστεύω έντονα ότι Methexys μαζί με Tsarachaf είναι ένοχοι.


Αλληλούια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Και μια ερώτηση στη ΣΕ για αυτά που είπε ο Dimitris S. και ο Tsarachaf.

α) Eπιτρέπεται να πέσει νεκροφάνεια σε παίχτη με ποινή;

Γιατί ο Dimitris λέει ότι θα μπορούσαμε να επαναφέρουμε πίσω τον Emmanouil.

β) Επιτρέπεται να πέσει τυμβωρυχία σε παίχτη με ποινή;

Γιατί ο Tsarachaf λέει ότι θα μπορούσε η Methexys να ρίξει τυμβωρυχία στον Emmanouil και όχι στον Fast. (μετά βέβαια δεν θα μπορούσε να τον παρουσιάσει ως ΔΑ).
Ο Εμμανουήλ είναι στα φαντάσματα κι ισχύει ο,τι και γι αυτά. Μπορεί να επανέλθει προσωρινά με Ηχώ, μόνιμα με Νεκροφάνεια και να αποχωρήσει οριστικά με Τυμβωρυχία. Αν δε θέλαμε να μπορούν να γίνουν όλα αυτά η ποινή θα ήταν οριστική αποχώρηση με αποκάλυψη ρόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Ο Εμμανουήλ είναι στα φαντάσματα κι ισχύει ο,τι και γι αυτά. Μπορεί να επανέλθει προσωρινά με Ηχώ, μόνιμα με Νεκροφάνεια και να αποχωρήσει οριστικά με Τυμβωρυχία. Αν δε θέλαμε να μπορούν να γίνουν όλα αυτά η ποινή θα ήταν οριστική αποχώρηση με αποκάλυψη ρόλου.

Ενδιαφέρον. Νόμιζα πως οι παίκτες με ποινή έχουν φύγει οριστικά. Ευχαριστώ πολύ. Ωστόσο πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να τον φέρουμε με νεκροφάνεια πίσω. Τουλάχιστον όχι ακόμη γιατί θα φάει κάρφωμα. Είναι 100% ντετέκτιβ. Και πληροφοριοδότης να είναι, πράγμα αδύνατο για τα δικά μου μάτια, πάλι δεν μας συμφέρει. Ίσως πιο μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top