Palermo #43 - Επιδημική έκρηξη

Ψηφοφορία 15/7 - Ποιος θέλετε να αποχωρήσει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,243 μηνύματα.
Η Ακύρωση της ΑΠ μπορεί να παιχτεί μέχρι και τις 17:43.
Εφόσον δεν ακυρωθεί η ΑΠ, ακυρώνεται η ψηφοφορία για σήμερα.
Συνεχίζετε να ψηφίζετε τυπικά για τις απουσίες ή για περίπτωση ακύρωσης της ΑΠ και συνέχισης της ψηφοφορίας.
Απουσιολόγιο για Πέμπτη 14/7

  1. aegloswen --> DumeNuke
  2. Cupid --> Emilouko
  3. DumeNuke --> Cupid
  4. Eileen --> Emilouko
  5. Emilouko --> Cupid
  6. JKaradakov --> Emilouko
  7. mintin97 --> Cupid (x2)
  8. Nefeli Graf
  9. Guest 278211 --> Nefeli Graf
  10. ultraviolence
  11. vassilis498 --> Cupid
Ψήφοι
5 Cupid
3 Emilouko
1 DumeNuke
1 Nefeli Graf

Η Χώρα των Φαντασμάτων
kleop - Ψηφοφορία 4/7
Mάιρα - Ψηφοφορία 5/7
Drama Prinzessin - Ποινή 6/7
iris17 - Δολοφονία 7/7
Deutsch...Lover - Δολοφονία 8/7
Giamou - Ποινή 8/7
PieMaker - Ψηφοφορία 8/7
Ikarionas - Άμεση Προφυλάκιση 10/7
tsarachaf - Ψηφοφορία 12/7
Tzoum - Δολοφονία 13/7
Libertus - Ψηφοφορία 13/7
Τάσος97 - Άμεση Προφυλάκιση 14/7
i_lie_us - Δολοφονία 14/7
Emilouko - Δολοφονία 14/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
Σπυρακος (^^) [Δήμαρχος] - Ψηφοφορία 6/7 & Τυμβωρυχία
Claire Rentfield [Ντέτεκτιβ] - Ψηφοφορία 7/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
Libertus #1
i_lie_us #1
JKaradakov #1
PieMaker #1
Τάσος97 #1
Nefeli Graf #1
vassilis498 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Σπυρακος (^^)
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Ikarionas
Ενεργοποίηση ιδιότητας Διεφθαρμένου Αστυνομικού: Αντιστροφή ψήφων
Ενεργοποίηση κάρτας: Εξαίρεση ψηφοφορίας από Claire Rentfield
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Σπυρακος (^^)
Ενεργοποίηση κάρτας: Νεκροφάνεια από Deutsch...Lover
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από Claire Rentfield
Ενεργοποίηση κάρτας: Ηχώ από το υπερπέραν από Ikarionas
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από PieMaker
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ultraviolence
Ενεργοποίηση κάρτας: Νεκροφάνεια από i_lie_us
Ενεργοποίηση κάρτας: Εξαίρεση ψηφοφορίας από tsarachaf
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από aegloswen
Ενεργοποίηση ιδιότητας Δικηγόρου: Μηδενισμός ψήφων
Ενεργοποίηση κάρτας: Άμεση προφυλάκιση από Τάσος97
Ενεργοποίηση κάρτας: Αποτυχία δολοφονίας από JKaradakov
Ενεργοποίηση κάρτας: Άμεση προφυλάκιση από JKaradakov
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση άμεσης προφυλάκισης από Libertus
Ενεργοποίηση κάρτας: Ηχώ από το υπερπέραν από aegloswen
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Emilouko
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από mintin97
Ενεργοποίηση κάρτας: Άμεση προφυλάκιση από vassilis498
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Πριν σχολιάσω την δική μου εκδοχή για το τι συνέβη θα κάνω μία δημοσίευση αποκλειστικά για τα μάτια της Έλενας, η οποία αμφιβάλλω αν διαβάζει πια κριτικά το θέμα...
Ο Cupid έχει ακουστεί πάρα πολύ καθ'όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, όπως και από την Κλέρ που τον ψήφιζε συνεχώμενα.
Αυτό το συνεχόμενα και την επιμονή - υπόδειξη το βλέπω δυο περίπου μέρες τώρα και μου κάνει μεγάλη εντύπωση, γιατί δε τα θυμόμουν καθόλου έτσι. :redface:
Έχεις τόσες μέρες που την λες στον Cupid για το γεγονός ότι:
  • δε συνισφέρει στο παιχνίδι
  • ψηφίζει την Emilouko χωρίς ουσιαστικά επιχειρήματα
  • τον ψήφισε συνεχόμενα και δυο φορές η Claire που ήταν detective, άρα επέμεινε σε εκείνον, άρα κάτι ήξερε.
Ρωτάω: δε σε έχει προβληματίσει καθόλου το γεγονός ότι ο Cupid δεν υπερασπίζεται ΚΑΝ τον εαυτό του;
Τι εννοώ; Πάμε να δούμε τι έχει ψηφίσει στην πραγματικότητα η Κλαίρη:
Δευτέρα:
Ας ψηφίσω κι εγώ πριν με προλάβει η λήξη της προθεσμίας.
Διάβασα πολλά (όχι όλα γιατί είχα τρεχάματα σήμερα και έλειπα το μεγαλύτερο κομμάτι της ημέρας), όμως για την ώρα δεν μου λένε κάτι
. :confused:
΄Ισως είναι γνώση του τρόπου παιξίματος κάποιων παικτών από άλλους που έχουν παίξει ξανά μαζί, ίσως κρύβουν και κάποια συλλογιστική. Είναι πολύ νωρίς για μένα να καταλάβω γιατί παίζω για πρώτη φορά. :hmm:
Ψηφίζω λοιπόν kleop εντελώς στην τύχη όπως αρκετοί άλλοι. Αν μέχρι την λήξη δω κάτι που θα μου αλλάξει γνώμη, θα αλλάξω και την ψήφο μου.
Επίσης να ευχαριστήσω τον DumeNuke που με έβγαλε από την αφάνεια με την ψήφο του. Κάποια στιγμή υπόσχομαι να ανταπωδώσω.;)
Η αιτιολόγηση της Δευτέρας
Τρίτη:
Πριν την ψήφο
και η ψήφος:
Ας ψηφίσω κι εγώ που τόσο σας τράβηξα την προσοχή με το να είμαι λιγομίλητη. Τι να κάνω που έτσι είμαι και δεν μπορώ να αλλάξω.:/:
Ψηφίζω λοιπόν τον Ikariona, όχι για τον λόγο που έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου αλλά γιατί λέει πολλά και κάτι προσπαθεί να κρύψει κατά την γνώμη μου.
Τετάρτη: εκείνη την ημέρα έπαιξε την κάρτα Εξαίρεσης Ψηφοφορίας.
Ψηφίζω για σήμερα mintin97.
Σκεπτικό και αναλύσεις αρκετά αργότερα, για την ώρα τρέχω.
Όχι Cupid. Mintin. Όχι Cupid, ΜΙΝΤΙΝ!
Αιτιολόγηση ψήφου προς mintin97
Πέμπτη:
Καλό μεσημέρι παιδιά.:)
Παίζω την κάρτα μου της τυμβωρυχίας για τον Σπυρακος (^^).

Επίσης για σήμερα ψηφίζω Cupid.
Αιτιολόγηση
από πιο κοντά...
Να σου πω μόνο πως σε ψήφισα γιατί δεν θέλω να πάρω μέρος στην εκδίωξη και άλλου πολίτη. Δεν λέω πως δεν σε θεωρώ πολίτη απλά πως δεν θα φύγεις από το παιχνίδι εξαιτίας μου και το θεώρησα μια ασφαλή ψήφο για να μην συνεισφέρω σήμερα.
Βλέπουμε όλοι την ειρωνεία στο ότι ο Cupid τελικά θα βγει εξαιτίας της Claire, or is it just me? :laugh:

Το είδες και εσύ; Σε καλώ, αν αμφισβητείς τις ψήφους της Claire που είναι γεγονός να ξανακοιτάξεις, μήπως και μου έχει ξεφύγει κάτι. Εγώ το βλέπω τόσες μέρες και πραγματικά απορώ. Ο ίδιος δε σε διορθώνει, δε προσπαθεί καν να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Δε στο επισημαίνει καν. Η Emilouko την οποία εμπιστεύεσαι πιο πολύ από εμένα, ούτε εκείνη στο επισήμανε. Δε σου λέει κάτι αυτό; Και εσύ και ο Τζουμ πιστεύατε ότι η Claire έχει υποδείξει τον Cupid. Αν τον υποδείκνυε και ενώ είχε ήδη παρακαλέσει για Τυμβωρυχία, δεν θα επέμενε παραπάνω, όπως αντίστοιχα επέμεινε για τον Ικαρίωνα, ότι δεν τον θεωρεί μαφιόζο;
Αν όμως δεν ισχύει αυτό το πράγμα; Η ίδια βλέπουμε ότι δεν τον κατηγορεί και απλά του λέει ότι ήταν μία "ασφαλής" ψήφος. Να έχει ρωτήσει για τον Cupid χλωμό, αφού μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχανε σχεδόν καμία επαφή και ο Cupid δεν ήταν από τα
"τοπ" άτομα. Είναι πιο λογικό να έχει ρωτήσει για τον mintin97, λόγω αυτού.
Από εκεί που ο mintin ήταν ψιλο-χαμμένος και ασχολιόταν με τον PieMaker κάνει ένα μπαμ και της τα χώνει! Δε ξέρω αν έχω δίκιο, αλλά μου φαίνεται πολύ πιθανότερο από το να ρώτησε για τον Cupid.

Συμπεράσματα:
  • Η Κλαίρη δεν ψήφισε τον Cupid δυο φορές
  • Δεν τον υπέδειξε ως μαφιόζο, ούτε φυσικά τον αθώωσε πλήρως
Αυτά για τώρα και καλή δουλειά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Καλημέρα! :D

Είχα υποσχεθεί ένα σεντόνι για τον πολυαγαπητό μας Νίκο. Κρίμα που δεν μπορούσα να γράψω χθες, θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί την Ηχώ, ώστε να επιβεβαιώσει ή να απορρίψει το παρακάτω σενάριο.

Tzoum:
Ξεκινάει την 1η μέρα ψηφίζοντας Giamou. Ας θεωρήσουμε ότι ήταν random η ψήφος του. Το βράδυ αυτό η μαφία αποφασίζει να τον δολοφονήσει. Ήταν επειδή έψαχνε ένα random kill ή επειδή μπορούσε με κάποιο τρόπο να το εκμεταλλευτεί αργότερα προς όφελος της? Το σίγουρο είναι ότι με την κίνηση αυτή ο Νίκος αθωώθηκε στα μάτια όλων μας εκείνη τη νύχτα.

2η και 3η μέρα παραμένει στη Χώρα των Φαντασμάτων.

4η μέρα παίζεται Νεκροφάνεια στην aegloswen, η οποία σχολιάζεται από τον Ikarionas ως "σπατάλη κάρτας". Κατόπιν, παίζεται Τυμβωρυχία από την Claire στον Σπυράκο, ο οποίος αποδεικνύεται πως είναι Δήμαρχος. Στην πορεία ο Ikarionas παίζει Ηχώ, με την οποία καλεί λείαν συντόμως τα εξής φαντάσματα πίσω:
kleop
Tzoum
Mάιρα
Drama Prinzessin
iris17
O Tzoum αποφασίζει να ψηφίσει tsarachaf. Στο post του παρακάλαει να επιστρέψει επειγόντως πίσω στη χώρα των ζωντανών, καθαρίζει πλήρως το όνομα του Giamou και υποστηρίζει ότι είναι πολίτες οι εξής:
angeloswen, Drama Prinzessin, Σπυράκος, iris17 και, φυσικά, ο ίδιος.
Κατηγορεί τον Ikarionas ότι ίσως είναι ΑΜ και μας καλεί να βγάλουμε τον ultra όσο το δυνατόν συντομότερα, μάλλον γιατί είναι ο ΔΑ (1), (2).
Στη συνέχεια, μερικά post πιο κάτω, αθωώνει τον Ikarionas. Και ξανά, λέγοντας ότι ένας τόσο γαμάτος παίκτης, οπως ο Ikarionas, δεν έκανε τόσο κακά kills όσο αυτά που κάνει μέχρι τώρα η μαφία. Ωστόσο, συνεχίζει να χώνεται στον ultra, όταν αυτός παίζει Τυμβωρυχία στην Claire και αποδεικνύεται ότι ήταν η Ντετέκτιβ.

Ας κάνουμε μια παρένθεση εδώ:
Ο Ikarionas ψήφισε Claire πρώτη φορά της 2η μέρα και, από εκεί, άρχισε να της κάνει πόλεμο. Και, όπως έχω αναλύσει προηγουμένως, ο Ikarionas ήταν η αιτία που η Claire μεταφέρθηκε στη Χώρα των Φαντασμάτων. Και εδώ είναι το σημείο που με προβληματίζει:
Ο Ikarionas αναλώθηκε 2η και 3η μέρα να βγάλει την Claire από το παιχνίδι, γιατί ήταν μαφία. Όταν τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν πολίτης ο Tzoum αρχικά προσπάθησε να ελαφρύνει το χτύπημα λέγοντας ότι, εντάξει ο Ikarionas είναι ΑΜ και, στη συνέχεια άρχισε να promotάρει την πλήρη αθωότητα του. Ταυτόχρονα, έπιασε τον ultra που έριξε Τυμβωρυχία και τον κατηγόρησε ότι είναι ο ΔΑ και, επειδή ψιλιάστηκε ότι η Claire είχε καλό ρόλο (lol, πώς θα μπορούσε να ξέρει ο ΔΑ τι ρόλο έχει η Claire, ένας μαφιόζος όμως θα μπορούσε να ξέρει ότι είναι πολίτης) της έριξε την Τυμβωρυχία, για να την πετάξει εξ' ολοκλήρου εκτός παιχνιδιού.
Ωστόσο, ο ultra, αν είναι ΔΑ, δεν θα μπορούσε να ξέρει ότι η Claire είναι πολίτης πριν την Τυμβωρυχία. Ο Tzoum το ξέρει αυτό, αλλά, παρόλα αυτά, τον κατηγορεί ότι σκόπιμα έριξε την κάρτα. Εγώ δεν πιστεύω ότι ο ultra είναι ΔΑ ούτε πιστεύω ότι ο Tzoum πίστεψε σε οποιαδήποτε φάση του παιχνιδιού ότι ο ultra είναι ΔΑ.
Αν, όμως, ο Tzoum δεν πίστευε τον ultra για ΔΑ, τότε γιατί τον κατηγορούσε τόσο έντονα? Μήπως ήξερε ότι ο Ikarionas είναι ο ΔΑ και, ξέροντας από τα live palermo ότι είναι καλός παίκτης, αν έδινε ένα σήμα, σίγουρα ο Ikarionas θα το έπιανε? Και τι καλύτερο σήμα από το να κατηγορήσεις τον τύπο που έριξε Τυμβωρυχία στην Ντετέκτιβ ως ΔΑ, τη στιγμή που ξέρεις ότι ο ΔΑ ήταν η αιτία που πήγε η Ντετέκτιβ στη χώρα των φαντασμάτων.

Για όσους μπερδεύτηκαν, υπονοώ ότι ο Ikarionas είναι ΔΑ και ο Tzoum Μαφιόζος. Η άποψη της Claire ότι ο Ikarionas είναι συνασπισμένος με τους πολίτες ευσταθεί, καθώς ο ΔΑ φαίνεται ως πολίτης. Ταυτόχρονα, με τις παραπάνω κινήσεις, ο Tzoum κάνει σινιάλο στον ΔΑ για το ποιον του και τον ενημερώνει για την ιδιότητά του, χωρίς να τον καταλάβει κανείς άλλος, αφού το τέχνασμα το οποίο σκέφτηκε είναι κατανοητό μόνο από τον ΔΑ. Γιατί, πολύ απλά, σε όλους εμάς τους υπόλοιπους φαίνεται πολύ λογικό ο ultra να είναι ΔΑ, για τον Ikarionas όμως, που ξέρει ότι υπάρχει μόνο ένας ΔΑ δεν είναι λογικό και τον κάνει να σκεφτεί γιατί ο Tzoum να λέει κάτι τόσο ανυπόστατο...

5η μέρα παίζεται Νεκροφάνεια από τον Ηλία και ο Tzoum επιστρέφει στην χώρα των ζωντανών. O Tzoum ψηφίζει Cupid.

6η μέρα tsarachaf.
7η tsarachaf και πεθαίνει πάλι.
8η Cupid με την Ηχώ.

Εδώ τίθεται το εξής ζήτημα:
6η μέρα δεν είχαμε δολοφονία. Το οποίο σημαίνει, βάση μεγέθους πιθανότητας:
Οι μαφιόζοι χτύπησαν το Αλεξίσφαιρο.
Η μάγισσα έσωσε το θύμα.
Η πόρνη κοιμήθηκε με τον δολοφόνο ή ο γιατρός προστάτεψε το θύμα.

Το τρίτο σενάριο μου φαίνεται και το πιο απίθανο, μιας και έχει πιθανότητα γύρω στο 10% να συνέβη (1/20 να βρήκε η Πόρνη δολοφόνο και 1/20 να βρήκε ο Γιατρός θύμα, ανεξάρτητα μεταξύ τους και μικρές πιθανότητες, οπότε η συνολική πιθανότητα είναι περίπου ίση με το άθροισμα των επιμέρους πιθανοτήτων).
Οπότε μπορούμε να είμαστε 90% σίγουροι ότι οι μαφιόζοι βρήκαν ΑΓ ή η Μάγισσα αποφάσισε να σώσει το θύμα της 6ης ημέρας.

7η μέρα πεθαίνει πάλι ο Tzoum.
Τώρα, το να σκότωσαν έναν δικό τους οι μαφιόζοι της πρώτη μέρα, ώστε να τον εξιλεώσουν στα μάτια των πολιτών, με σκοπό να τον επαναφέρουν αργότερα στο παιχνίδι δεν είναι καθόλου κακή ιδέα από μέρους τους. Εξάλλου, σύμφωνα με τους κανόνες, η μαφία παίρνει τουλάχιστον 1 Νεκροφάνεια, οπότε μπορούν κάλλιστα να δολοφονήσουν έναν δικό τους και να τον επαναφέρουν, δεδομένου ότι αυτός που θα τον επαναφέρει έχει την εικόνα πολίτη στα μάτια του. Ωστόσο, αυτό δεν υπονοεί κάτι, ακόμα τουλάχιστον, για την ταυτότητα του i_lie_us, ο οποίος μπορεί να είναι πολίτης που πείσθηκε από την "φοβερή" συνεισφορά του Tzoum όσο ενεργούσε η Ηχώ και να αποφάσισε να τον επιστρέψει πίσω στη χώρα των ζωντανών. Κάτι που, φυσικά, βοήθησε τη μαφία, αφού εξετέλεσσε το σχέδιο της χωρίς να χρησιμοποιήσει την κάρτα της. Ή, αν ο i_lie_us είναι μαφιόζος, τότε ενισχύεται ακόμα περισσότερο το σενάριο που μόλις περίεγραψα.
Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι... είναι απλά παράλογο να προσπαθήσει η μαφία να σκοτώσει 2 φορές το ίδιο άτομο της, ειδικά τώρα που τα πράγματα έχουν αρχίσει και σφίγγουν. Την 1η μέρα το να φύγει ένας δολοφόνος με προοπτική να έρθει την 6η ή 7η ημέρα, που κάπως έχουν συσπειρωθεί τα πράγματα και να αρχίσει να πετάει κατηγορίες αριστερά και δεξία και να αποπροσανατολίζει αποτελεί πολύ δυνατό φύλλο στα χέρια των δολοφόνων. Αλλά να τον ξανασκοτώσουν 2η φορά? Δύσκολα. Για αυτό δεν πιστεύω ότι η 2η δολοφονία του Tzoum ήταν έργο της μαφίας, αλλά χρήση της ιδιότητας της Μάγισσας.

Αν συμβαίνει αυτό, τότε έχουμε 2 μέρες που η μαφία δεν δολοφόνησε:
6η μέρα που δεν υπήρχε δολοφονία. 7η μέρα που δολοφόνησε η Μάγισσα.
Πώς γίνεται αυτό:
α) 6η μέρα η Μάγισσα σώζει το θύμα, 7 μέρα η μαφία χτυπά ΑΓ, η Μάγισσα αντιλαμβάνεται την πλεκτάνη, με κάποιο τρόπο και δολοφονεί Tzoum. Ή το αντίστροφο, 6η ΑΓ, 7η σωτήρια.
β) 6η ή 7η μέρα η Πόρνη κοιμάται με τον δολοφόνο ή ο Γιατρός σώζει το θύμα και η την άλλη μέρα η Μάγισσα σώζει επίσης το θύμα και 7η μέρα η Μάγισσα δολοφονεί.
γ) Συνδυασμός Πόρνης/Γιατρού και ΑΓ, η Μάγισσα δεν σώζει κανέναν, αλλά δολοφονεί Tzoum.
Το τρίτο είναι και το λιγότερο πιθανό, καθώς πρέπει, αφενός η Πόρνη ή ο Γιατρό να χτυπήσει bingo την μία μέρα και η μαφία να είναι τόσο άτυχη που να χτυπήσει ΑΓ την άλλη. Επίσης, από τη στιγμή που η Μάγισσα αποφάσισε να δολοφονήσει, μάλλον είναι σίγουρη για την ταυτότητα του θύματος, ότι είναι μαφιόζος δηλαδή, και μου φαίνεται περίεργο να μην έχει σίγουρη για την αθωότητα κάποιου, ώστε να τον σώσει, αλλά είναι αρκετά σίγουρη για την ενοχή του Tzoum, ώστε να χρησιμοποιήσει την ιδιότητά της πάνω του. Οπότε κλίνω προς το σενάριο α) προτίστως και, δευτερευόντως στο β), καθώς εξήγησα παραπάνω ότι η πιθανότητα Γιατρού/Πόρνης είναι ιδιαίτερα χαμηλή.

Με τα παραπάνω, καταλήγουμε στα εξής:
Ο Ikarionas είναι ΔΑ και έχει βγάλει εκτός Σπυράκο (Δήμαρχο), Claire (Ντετέκτιβ), PieMaker (αθώος ή δολοφόνος?) και έχει ξεκινήσει κύμα προς τον tsarachaf.
Ο Tzoum είναι μαφιόζος, έχει σκοτώσει με τα ίδια του τα χέρια κάποιους από aegloswen, iris17, Deutch... Lover και JKaradakov. Πέραν αυτού, έχει συμβάλει στο ρεύμα, τόσο απέναντι στον tsarachaf, όσο και στον Cupid. Για κανέναν από τους οποίους δεν έχουμε ακράδαντα στοιχεία περί ενοχής ή αθωότητας.
Εαν ισχύει αυτό, τα έχω δει όλα... :P
Δεν είναι τόσο το είναι εντελώς παράλογο, όσο το ότι είναι εντελώς τραβηγμένο.

Κάποιος ρώτησε χθες γιατί μεχρι τώρα δεν εχω παίξει καρτα. Λοιπόν επειδή κάτι μου λέει πως αν όχι σήμερα αύριο το αργότερο θα μαι ψόφιος και επειδή δε βλέπω τη ψηφοφορία να πηγαίνει καλά ( cupid και emilouko srsly????? ) ας παίξω την πρώτη μου κάρτα.



στον Tasos97

δεν είμαι διατεθιμένος να με δω στη χώρα των κλαμένων μέχρι να δω κάποιον που θεωρούσα δολοφόνο να την κάνει. τώρα μπορείτε με την ησυχία σας να αναρωτιέστε αν ο Cupid ( που όταν εγώ ασχολιόμουν μαζί του λόγω της detective περνούσε στο ντούκου ) είναι μαφιόζος.

ένας λιγότερος, στο καλό :-*

Το θεωρώ λάθος κίνηση, αλλα δεν έχει νόημα.
Εάν ακύρωση βρισκεται στα χέρια της μαφίας δεν πρόκειται να την παίξει αν είναι πολίτης και η ακύρωση βρίσκεται στα χέρια πολίτη, όλοι πλην εμένα τον θεωρούν ένοχο και δυστυχώς εγώ δεν την έχω.

Επιλεκτική μνήμη, αγαπητή Emilouko? :kissing:
Και εσύ είχες την υποστήριξη του Libertus! Σε εσένα έπαιξε κάρτα ακύρωσης ΑΠ...Επομένως με το δικό σου επιχείρημα, έχεις αυτόματα μεγάλη πιθανότητα να είσαι κακός ρόλος.

Thank you for being here!!!!

Η Himela ξύπνησε και κατευθύνθηκε για ακόμη μία μέρα στην πλατεία της πόλης. Η κόντρα Μαφίας-Πολιτών συνεχιζόταν ακόμη και τα πτώματα ξεφύτρωναν καθημερινά. Φτάνοντας στην πλατεία το θέαμα ήταν αποτρόπαιο. Ήταν ένας άνδρας, κρεμασμένος από ένα δέντρο. Αλλά δεν ήταν αυτοκτονία, ήταν ξεκάθαρη δολοφονία. Η κοιλιά του ήταν ανοιχτή, η καρδιά του έλειπε και τα εντόσθια του κρέμονταν κι αυτά μαζί του. Η Himela κατέβασε το πτώμα. Το έβαλε σε ένα παιδικό καροτσάκι και κατευθύνθηκε μ αυτό προς το παλατάκι της.
"Μωρούλι μου, σου έφερα το πτώμα!" είπε στον dimijim, προσπαθώντας να δείχνει χαρούμενη.
"Σιγά το σπουδαίο ρε γιαγιάκα, δε με συγκινείς πλέον μ αυτά." της απάντησε ο dimijim.
"Μα έξω έχω τον i_lie_us χωρίς όργανα, δε θες να πας να εξερευνήσεις το ανθρώπινο σώμα;" ξεστόμισε η Himela.
"Όχι αγάπη μου, θέλω μόνο να είσαι εσύ ευτυχισμένη." και λέγοντας αυτό έδωσε ένα πεταχτό φιλάκι στη Himela.
Ευτυχισμένη από τον έρωτά της η Himela έτρεξε στην κουζίνα να φέρει τα προχθεσινά σοκολατάκια για να φάνε μαζί.
Η κραυγή της όμως μπαίνοντας στην κουζίνα έσπασε μέχρι και τα τελευταία ζωντανά τζάμια στην πόλη του Palermo.
Η κουζίνα είχε αίματα παντού και στον πάγκο βρισκόταν ένα πτώμα, σε πολλά πολλά κομμάτια.
Έσκυψε κάτω και συνειδητοποίησε ότι τόση ώρα πατούσε ένα μάτι.
Συμφορά όμως, το αναγνώριζε αυτό το μάτι!
Ήταν τόσο χαρακτηριστικό.
Κραύγασε ξανά και λιποθύμησε δίπλα στα κομμάτια της Emilouko.
Το κείμενο της δολοφονίας αποτελεί προϊόν δημιουργίας της ΣΕ.

Δύο πτώματα, άρα:
1. ΑΜ - Μαφιόζος, την θεωρία μου για ΑΜ την ξέρετε δεν έχει νόημα να αναλύσω γτ πιστεύω ότι δεν ισχύει αυτό.
2. Θύμα και Θύμα Μάγισσας. Θεωρώ ότι ο i_lie_us, ήταν η μάγισσα και σκότωσε την Έμιλυ αφού με εμπιστεύτηκε. Δεν έχει νόημα να πω γτ δεν θεωρώ το αντίθετο πιθανό. Το ότι δεν έσωσε τον εαυτό του νομίζω μας δείχνει ότι για αυτό το λόγο δεν είχαμε και ένα θύμα αυτή την βδομάδα.

ΟΚ ίσως η Emilouko να μην ήταν και τόσο αθώα. :P

Σενάρια:
- Έμιλυ έφαγε τον ΑΜ Ηλία. Αυτό δικαιολογεί γιατί ο Ηλιας προσπαθούσε πάντα να είναι κρυμμένος.
- Έλαβε δράση η μάγισσα. Σε αυτή τη περίτπωση γιατί να σώσει κάποιος τον Ηλία δε μιλούσε πολύ, πρόσφερε λίγα στο παιχνίδι. Ίσως να φοβόταν πως θα ήταν η επόμενη και ήθελε να φάει έναν δολοφόνο δε ξέρω. Ή απλά ο δολοφόνος ήταν ο Ηλίας και η Εμιλυ είχε κάποιον καλό ρόλο κατά τη μάγισσα.

Προσωπικά τάσσομαι για τωρα με το πρώτο σενάριο.

Για όσους υποστηρίξουν αυτό το σενάριο ότι ο Ηλίας ήταν ο ΑΜ, ποιος είναι ο μαφιόζος που ήξερε; Κανέναν δεν κατηγόρησε έντονα. Τόσο χάλια έπεξε τον ρόλο του;

Επειδή η ψήφος είναι τυπική, θα ψηφίσω Nefeli Graf για να ταρακουνηθεί λίγο και να μας χαρίσει λίγα περισσότερα από τα μηνύματά της :redface:

Το ότι είμαστε 2η βδομάδα και ακόμα ψηφίζει για να ταρακουνίσει κόσμο μόνο εμένα μου φαίνεται περίεργο;

Λοιπόν το ότι μετά την δολοφονία έχουμε μείνει 11 άτομα και δεν έχει τελειώσει το παιχνίδι σημαίνει ότι έχουμε βγάλει έναν τουλάχιστον μαφιόζο εκτός. Για εμένα έχουμε βγάλει τον tsarachaf + Emily και μένουν 4 μαφιόζοι. Είτε ακυρωθεί είτε όχι η ΑΠ τότε παμε στους 10, με την αυριανή δολοφονία και την ψηφοφορία αν δεν βγάλουμε ύποπτο και ένας απο τους προαναφερόμενους δεν είναι στην μαφία τελειώνει το παιχνίδι. Αν πάμε απο βδομάδα έχουν μείνει το πολύ 4 μαφιόζοι. Και η κάθε κίνησή μας θα είναι καθοριστική.

Τέλος αν έχει πολίτης τυμβωρυχία ας την παίξει. Τρία θύματα έχει να επιλέξει. Απ'όλα κάτι έχουμε να καταλάβουμε. Τα λιγότερα απο τον Τάσο κατα την γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
οφφ
επειδη μου λειψατε παρτε τραγουδακι: https://www.youtube.com/watch?v=mY21esJdMbs :redface: παω να βρω τον κασπερ τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ότι είμαστε 2η βδομάδα και ακόμα ψηφίζει για να ταρακουνίσει κόσμο μόνο εμένα μου φαίνεται περίεργο;

Μα δε μετράει η ψήφος έτσι κι αλλιώς. Την άλλη φορά o Tsara ήταν μπροστά με 8 ψήφους (πόσοι ήταν, δε θυμάμαι) και τώρα έχει παιχτεί άμεση προφυλάκιση. Δε μιλάμε για κάποια αμφίρροπη κατάσταση που δεν ξέρουμε ποιος θα βγει. Απλά θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να ξεχνάμε παίκτες, μεταξύ μας είμαστε. Για εμένα αυτό είναι λογικό, για εσένα μπορεί να είναι ύποπτο, δεκτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Μα δε μετράει η ψήφος έτσι κι αλλιώς. Την άλλη φορά o Tsara ήταν μπροστά με 8 ψήφους (πόσοι ήταν, δε θυμάμαι) και τώρα έχει παιχτεί άμεση προφυλάκιση. Δε μιλάμε για κάποια αμφίρροπη κατάσταση που δεν ξέρουμε ποιος θα βγει. Απλά θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να ξεχνάμε παίκτες, μεταξύ μας είμαστε. Για εμένα αυτό είναι λογικό, για εσένα μπορεί να είναι ύποπτο, δεκτό.

Τόσοι λίγοι που έχουμε μείνει πλέον, δύσκολο κάποιος να ξεχαστεί.
Επίσης αν δεν μπει και σήμερα η Νεφέλη με δύο συνεχόμενες φεύγει οριστικά με αποκάλυψη ρόλου, οπότε μένουμε 9 και η αυριανή μέρα γίνεται ακόμα πιο δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τόσοι λίγοι που έχουμε μείνει πλέον, δύσκολο κάποιος να ξεχαστεί.
Επίσης αν δεν μπει και σήμερα η Νεφέλη με δύο συνεχόμενες φεύγει οριστικά με αποκάλυψη ρόλου, οπότε μένουμε 9 και η αυριανή μέρα γίνεται ακόμα πιο δύσκολη.

Ισχύει αυτό, ναι. Ελπίζω να προλάβει να ψηφίσει και να μην πάρει απουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,243 μηνύματα.
Η διορία για την Ακύρωση Προφυλάκισης έληξε. Η σημερινή ψηφοφορία ακυρώνεται. Παρ' όλα αυτά ψηφίζετε τυπικά ως τις 20:00 για να πάρουμε τυχόν απουσίες. :)

Απουσιολόγιο για Πέμπτη 14/7

  1. aegloswen --> DumeNuke
  2. Cupid --> Emilouko
  3. DumeNuke --> Cupid
  4. Eileen --> Emilouko
  5. JKaradakov --> Emilouko
  6. mintin97 --> Cupid (x2)
  7. Nefeli Graf
  8. Guest 278211 --> Nefeli Graf
  9. ultraviolence
  10. vassilis498 --> Cupid
Ψήφοι
4 Cupid
3 Emilouko
1 DumeNuke
1 Nefeli Graf

Η Χώρα των Φαντασμάτων
kleop - Ψηφοφορία 4/7
Mάιρα - Ψηφοφορία 5/7
Drama Prinzessin - Ποινή 6/7
iris17 - Δολοφονία 7/7
Deutsch...Lover - Δολοφονία 8/7
Giamou - Ποινή 8/7
PieMaker - Ψηφοφορία 8/7
Ikarionas - Άμεση Προφυλάκιση 10/7
tsarachaf - Ψηφοφορία 12/7
Tzoum - Δολοφονία 13/7
Libertus - Ψηφοφορία 13/7
Τάσος97 - Άμεση Προφυλάκιση 14/7
i_lie_us - Δολοφονία 14/7
Emilouko - Δολοφονία 14/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
Σπυρακος (^^) [Δήμαρχος] - Ψηφοφορία 6/7 & Τυμβωρυχία
Claire Rentfield [Ντέτεκτιβ] - Ψηφοφορία 7/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
Libertus #1
i_lie_us #1
JKaradakov #1
PieMaker #1
Τάσος97 #1
Nefeli Graf #1
vassilis498 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Σπυρακος (^^)
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Ikarionas
Ενεργοποίηση ιδιότητας Διεφθαρμένου Αστυνομικού: Αντιστροφή ψήφων
Ενεργοποίηση κάρτας: Εξαίρεση ψηφοφορίας από Claire Rentfield
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Σπυρακος (^^)
Ενεργοποίηση κάρτας: Νεκροφάνεια από Deutsch...Lover
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από Claire Rentfield
Ενεργοποίηση κάρτας: Ηχώ από το υπερπέραν από Ikarionas
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από PieMaker
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ultraviolence
Ενεργοποίηση κάρτας: Νεκροφάνεια από i_lie_us
Ενεργοποίηση κάρτας: Εξαίρεση ψηφοφορίας από tsarachaf
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από aegloswen
Ενεργοποίηση ιδιότητας Δικηγόρου: Μηδενισμός ψήφων
Ενεργοποίηση κάρτας: Άμεση προφυλάκιση από Τάσος97
Ενεργοποίηση κάρτας: Αποτυχία δολοφονίας από JKaradakov
Ενεργοποίηση κάρτας: Άμεση προφυλάκιση από JKaradakov
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση άμεσης προφυλάκισης από Libertus
Ενεργοποίηση κάρτας: Ηχώ από το υπερπέραν από aegloswen
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Emilouko
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από mintin97
Ενεργοποίηση κάρτας: Άμεση προφυλάκιση από vassilis498
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,849 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι ο dume αλλά και ίσως ο oultra θέλουν να μαζέψουν τα βλέμματα πάνω τους με αυτά που κάνουν. Πιθανολογώ ότι αυτό συμβαίνει επειδή θέλουν να προστατέψουν κάποιον, ή και τους δύο (γιατί να το αποκλείσουμε; ) από το δίπολο Emilouko-Cupid, που μάζεψαν στα γρήγορα 3 ψήφους ο καθένας.
Τώρα που έφυγε η Εmilouko,πιστεύεις ότι μαζεύουμε τα βλέμματα επειδή ο cupid είναι ένοχος και προσπαθούμε να τον σώσουμε; Τον ψηφισα χθες. :P
Αφού δεν παίχτηκε ακύρωση της ΑΠ και η ψηφοφορία ακυρώνεται,ψηφίζω aegloswen για να μην πάρω απουσία και της δίνω τραγουδάκι :redface:
Δεν την θεωρώ ένοχη,απλά έπρεπε κάπου να ρίξω ψήφο και ήθελα να τη τσιγκλήσω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Στο μόνο που βάζω ερωτηματικό είναι στο ότι ψήφισε την Γερμανίδα και μάλιστα την ημέρα που επανέφερε την Aegloswen. Θα έκανε κάτι τόσο "χαζό" ένας μαφιόζος; Ωστόσο δεν σχολιάστηκε απο κανέναν. Αυτό είναι που με βάζει σε περισσότερες σκέψεις. Επίσης εκτός απο τον mintin όλοι οι παίχτες που έχει ψηφίσει βρίσκονται εκτός. Επίσης 3/3 κάρτες.
Μάλλον δεν πρόσεξες τα σχόλια για την ψήφο μου και την αιτιολόγησή της. Να πω ότι έχω κάνει πολλά posts.

Ψηφίζω mintin97. Μετά απ' όσα διάβασα και τη σημερινή δολοφονία καθώς και η χρήση της διπλής ψήφου πρωτύτερα για να μην βγει η Emilouko, ενώ δεν έχει αποδειχθεί ότι είναι αθώα, μου φαίνεται κάπως περίεργο.

Για την απουσία. Έτυχε κάτι σοβαρό και μέχρι αργά το βράδυ ήμουν εκτός σπιτιού χωρίς να έχω τη δυνατότητα να συνδεθώ μέσω κινητού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Χαίρομαι που μετά τον JKaradakov, και η Eileen συνειδητοποιεί αυτά που φωνάζω εξ αρχής και παίκτες όπως o mintin97, η aegloswen και o Tzoum απορρίπτουν. Η Emilouko έπεσε νομίζω στην παγίδα που δοκίμαζε να στήσει για μένα. Πιστεύω μετά από σύνοψη όλων όσων είχε πει, είναι πασιφανές ότι πρόκειται για μαφιόζα. Τέλος, αν ψηφίζαμε κανονικά, και μετά τον θάνατο της Emilouko, θα ψήφιζα mintin97 Δυνατό troll ο τύπος, στηρίζεται σε γελοιότητες και επιμένει σε ασήμαντα πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Μάλλον δεν πρόσεξες τα σχόλια για την ψήφο μου και την αιτιολόγησή της. Να πω ότι έχω κάνει πολλά posts.

Συνεχίζεις να πιστεύεις δλδ ότι ψήφισες έναν κακό ρόλο απο την στιγμή που επανέφερε έναν σχεδόν αποδεδειγμένο δυνατό και καλό ρόλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Συνεχίζεις να πιστεύεις δλδ ότι ψήφισες έναν κακό ρόλο απο την στιγμή που επανέφερε έναν σχεδόν αποδεδειγμένο δυνατό και καλό ρόλο;
Απλά ξανακοίτα και την απάντησή μου προς τη Eileen και την ίδια την αιτιολόγηση της ψήφου. Μάλλον τα περνάς πολύ βιαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,243 μηνύματα.
Η σημερινή ψηφοφορία ακυρώνεται.

Απουσιολόγιο για Πέμπτη 14/7

  1. aegloswen --> DumeNuke
  2. Cupid --> Emilouko
  3. DumeNuke --> Cupid
  4. Eileen --> Emilouko
  5. JKaradakov --> Emilouko
  6. mintin97 --> Cupid (x2)
  7. Nefeli Graf --> mintin97
  8. Guest 278211 --> Nefeli Graf
  9. ultraviolence --> aegloswen
  10. vassilis498 --> Cupid
Ψήφοι
4 Cupid
3 Emilouko
1 aegloswen
1 DumeNuke
1 mintin97
1 Nefeli Graf

Η Χώρα των Φαντασμάτων
kleop - Ψηφοφορία 4/7
Mάιρα - Ψηφοφορία 5/7
Drama Prinzessin - Ποινή 6/7
iris17 - Δολοφονία 7/7
Deutsch...Lover - Δολοφονία 8/7
Giamou - Ποινή 8/7
PieMaker - Ψηφοφορία 8/7
Ikarionas - Άμεση Προφυλάκιση 10/7
tsarachaf - Ψηφοφορία 12/7
Tzoum - Δολοφονία 13/7
Libertus - Ψηφοφορία 13/7
Τάσος97 - Άμεση Προφυλάκιση 14/7
i_lie_us - Δολοφονία 14/7
Emilouko - Δολοφονία 14/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
Σπυρακος (^^) [Δήμαρχος] - Ψηφοφορία 6/7 & Τυμβωρυχία
Claire Rentfield [Ντέτεκτιβ] - Ψηφοφορία 7/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
Libertus #1
i_lie_us #1
JKaradakov #1
PieMaker #1
Τάσος97 #1
Nefeli Graf #1
vassilis498 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Σπυρακος (^^)
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Ikarionas
Ενεργοποίηση ιδιότητας Διεφθαρμένου Αστυνομικού: Αντιστροφή ψήφων
Ενεργοποίηση κάρτας: Εξαίρεση ψηφοφορίας από Claire Rentfield
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Σπυρακος (^^)
Ενεργοποίηση κάρτας: Νεκροφάνεια από Deutsch...Lover
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από Claire Rentfield
Ενεργοποίηση κάρτας: Ηχώ από το υπερπέραν από Ikarionas
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από PieMaker
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ultraviolence
Ενεργοποίηση κάρτας: Νεκροφάνεια από i_lie_us
Ενεργοποίηση κάρτας: Εξαίρεση ψηφοφορίας από tsarachaf
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από aegloswen
Ενεργοποίηση ιδιότητας Δικηγόρου: Μηδενισμός ψήφων
Ενεργοποίηση κάρτας: Άμεση προφυλάκιση από Τάσος97
Ενεργοποίηση κάρτας: Αποτυχία δολοφονίας από JKaradakov
Ενεργοποίηση κάρτας: Άμεση προφυλάκιση από JKaradakov
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση άμεσης προφυλάκισης από Libertus
Ενεργοποίηση κάρτας: Ηχώ από το υπερπέραν από aegloswen
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Emilouko
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από mintin97
Ενεργοποίηση κάρτας: Άμεση προφυλάκιση από vassilis498
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Απλά ξανακοίτα και την απάντησή μου προς τη Eileen και την ίδια την αιτιολόγηση της ψήφου. Μάλλον τα περνάς πολύ βιαστικά.
Έχεις δίκιο, δικό μου foul.
Δεν τα περνάω βιαστικά απλά έχω σημειώσει μόνο την ψήφο σου και δεν θυμόμουν την αιτιολόγηση.

:redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,243 μηνύματα.
Η νύχτα πέφτει στο Παλέρμο!:)

Ψηφοφορία για Παρασκευή 15/7


  1. aegloswen
  2. Cupid
  3. DumeNuke
  4. Eileen
  5. JKaradakov
  6. mintin97
  7. Nefeli Graf
  8. Guest 278211
  9. ultraviolence
  10. vassilis498
Ψήφοι
---

Η Χώρα των Φαντασμάτων
kleop - Ψηφοφορία 4/7
Mάιρα - Ψηφοφορία 5/7
Drama Prinzessin - Ποινή 6/7
iris17 - Δολοφονία 7/7
Deutsch...Lover - Δολοφονία 8/7
Giamou - Ποινή 8/7
PieMaker - Ψηφοφορία 8/7
Ikarionas - Άμεση Προφυλάκιση 10/7
tsarachaf - Ψηφοφορία 12/7
Tzoum - Δολοφονία 13/7
Libertus - Ψηφοφορία 13/7
Τάσος97 - Άμεση Προφυλάκιση 14/7
i_lie_us - Δολοφονία 14/7
Emilouko - Δολοφονία 14/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
Σπυρακος (^^) [Δήμαρχος] - Ψηφοφορία 6/7 & Τυμβωρυχία
Claire Rentfield [Ντέτεκτιβ] - Ψηφοφορία 7/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
Libertus #1
i_lie_us #1
JKaradakov #1
PieMaker #1
Τάσος97 #1
Nefeli Graf #1
vassilis498 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Σπυρακος (^^)
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Ikarionas
Ενεργοποίηση ιδιότητας Διεφθαρμένου Αστυνομικού: Αντιστροφή ψήφων
Ενεργοποίηση κάρτας: Εξαίρεση ψηφοφορίας από Claire Rentfield
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Σπυρακος (^^)
Ενεργοποίηση κάρτας: Νεκροφάνεια από Deutsch...Lover
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από Claire Rentfield
Ενεργοποίηση κάρτας: Ηχώ από το υπερπέραν από Ikarionas
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από PieMaker
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ultraviolence
Ενεργοποίηση κάρτας: Νεκροφάνεια από i_lie_us
Ενεργοποίηση κάρτας: Εξαίρεση ψηφοφορίας από tsarachaf
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από aegloswen
Ενεργοποίηση ιδιότητας Δικηγόρου: Μηδενισμός ψήφων
Ενεργοποίηση κάρτας: Άμεση προφυλάκιση από Τάσος97
Ενεργοποίηση κάρτας: Αποτυχία δολοφονίας από JKaradakov
Ενεργοποίηση κάρτας: Άμεση προφυλάκιση από JKaradakov
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση άμεσης προφυλάκισης από Libertus
Ενεργοποίηση κάρτας: Ηχώ από το υπερπέραν από aegloswen
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Emilouko
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από mintin97
Ενεργοποίηση κάρτας: Άμεση προφυλάκιση από vassilis498
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Και ΝΑ που ξαφνικά έγινα και ύποπτος. Συγχαρητήρια σαϊνια μου υπονομεύω και το παιχνίδι τώρα.
JK εγώ από μέρους μου δε βλέπω πουθενά το "καλό παιχνίδι" πολλά από αυτά που λες δε μου κάθονται καλά. Με την Emilouko τι θέμα έχεις; κι εγώ τη θεωρούσα ύποπτη αλλά στον 3ο γύρο όχι τώρα.. Θα το ριχνα στο ότι απλά ρίχνεις άδεια για να πιάσεις γεμάτα αλλά βλέπω πως κι ο Pie συμφωνεί μαζί σου οπότε πλέον έχω υποψίες.
Θα κάνω χαζή ερώτηση τώρα, αλλά τι υποψίες ακριβώς; :redface:
Και πριν απαντήσεις, θα σου θυμήσω ότι ο Ιορδάνης έχει παίξει κάρτα Αποτυχία Δολοφονίας, που τον καθιστά αθώο. Εκτός αν οι υποψίες που λες αναφέρονται στην Έμιλι και κατάλαβα λάθος. :worry:

Για όσους μπερδεύτηκαν, υπονοώ ότι ο Ikarionas είναι ΔΑ και ο Tzoum Μαφιόζος. Η άποψη της Claire ότι ο Ikarionas είναι συνασπισμένος με τους πολίτες ευσταθεί, καθώς ο ΔΑ φαίνεται ως πολίτης. Ταυτόχρονα, με τις παραπάνω κινήσεις, ο Tzoum κάνει σινιάλο στον ΔΑ για το ποιον του και τον ενημερώνει για την ιδιότητά του, χωρίς να τον καταλάβει κανείς άλλος, αφού το τέχνασμα το οποίο σκέφτηκε είναι κατανοητό μόνο από τον ΔΑ. Γιατί, πολύ απλά, σε όλους εμάς τους υπόλοιπους φαίνεται πολύ λογικό ο ultra να είναι ΔΑ, για τον Ikarionas όμως, που ξέρει ότι υπάρχει μόνο ένας ΔΑ δεν είναι λογικό και τον κάνει να σκεφτεί γιατί ο Tzoum να λέει κάτι τόσο ανυπόστατο...
Πρώτα από όλα, έχω να πω ότι ανεξαιρέτως ρόλου, μου αρέσουν πολύ οι δημοσιεύσεις σου. Είναι σοβαρές, έχεις παραθέσεις, ψάχνεις όλα τα ποστ και τα βάζεις σε link. Είναι κουραστικό και παίρνει πολύ ώρα οπότε από εμένα έχεις πλήρη κατανόηση και συμπάθεια σε αυτό! :redface:
Καταλαβαίνω τι λες αλλά μου φαίνεται τραβηγμένο και θα σου πω γιατί. Είναι μεγάλο ρίσκο η δολοφονία μαφιόζου το πρώτο βράδυ για ένα πολύ απλό λόγο. Από τη στιγμή που βρίσκεται στην χώρα των φαντασμάτων είσαι δυνητικός "στόχος" ερώτησης από το μέντιουμ. Αν το μέντιουμ ρωτούσε για την πρώτη δολοφονία που ήταν 50-50 το αν θα το κάνει, τότε αυτός ο παίκτης θα ήταν καμμένος από την δεύτερη μέρα, ενώ το παιχνίδι δεν είχε καν ξεκινήσει.
Ακόμη και αν δεν πιστεύεις ότι το μέντιουμ είναι μέσα στο παιχνίδι αυτή τη στιγμή και έχει αθωώσει τον Τζουμ, καταλαβαίνεις και εσύ ότι η πρώτη δολοφονία του είναι ένα πολύ επικίνδυνο και μη αναγκαίο ρίσκο. Για άλλο σημείο του παιχνιδιού, θα το συζητούσα με μεγαλύτερη ίσως ελαστικότητα, αλλά δεν το πιστεύω για τώρα.
Εδώ τίθεται το εξής ζήτημα:
6η μέρα δεν είχαμε δολοφονία. Το οποίο σημαίνει, βάση μεγέθους πιθανότητας:
Οι μαφιόζοι χτύπησαν το Αλεξίσφαιρο.
Η μάγισσα έσωσε το θύμα.
Η πόρνη κοιμήθηκε με τον δολοφόνο ή ο γιατρός προστάτεψε το θύμα.
Πήγαινε αντίστροφα: Έστω ότι είσαι μαφία. Υπάρχουν κάποιοι παίκτες που θεωρούνται πανηγυρικά αθώοι. Κάποιοι από αυτούς φέρονται να έχουν και συγκεκριμένους ρόλους. Δεν θα πας σε αυτόν που είναι πιο επικίνδυνος χρονικά για την ομάδα σου εκείνη την στιγμή; Για σκέψου. Ποιος φαινόταν ότι θα έφευγε την επόμενη μέρα. Από ποιον κινδύνευε; ;)

Το τρίτο σενάριο μου φαίνεται και το πιο απίθανο, μιας και έχει πιθανότητα γύρω στο 10% να συνέβη (1/20 να βρήκε η Πόρνη δολοφόνο και 1/20 να βρήκε ο Γιατρός θύμα, ανεξάρτητα μεταξύ τους και μικρές πιθανότητες, οπότε η συνολική πιθανότητα είναι περίπου ίση με το άθροισμα των επιμέρους πιθανοτήτων).
Οπότε μπορούμε να είμαστε 90% σίγουροι ότι οι μαφιόζοι βρήκαν ΑΓ ή η Μάγισσα αποφάσισε να σώσει το θύμα της 6ης ημέρας.
Εδώ τα μαθηματικά σου δεν μου αρέσουν πολύ. :redface: Δεν είναι τυχαία δειγματοληψία για να παίρνεις τέτοιες πιθανότητες. Υπάρχουν πληροφορίες που έχουν ληφθεί υπ' όψιν δεν είναι ζάρια. Και καλά τα μαθηματικά, αλλά δε θα μας λύσουν όλο το παιχνίδι. Εγώ για να είμαι ειλικρινής, δίνω περισσότερες πιθανότητες στο γιατρό ή τη μάγισσα.

7η μέρα πεθαίνει πάλι ο Tzoum.
Τώρα, το να σκότωσαν έναν δικό τους οι μαφιόζοι της πρώτη μέρα, ώστε να τον εξιλεώσουν στα μάτια των πολιτών, με σκοπό να τον επαναφέρουν αργότερα στο παιχνίδι δεν είναι καθόλου κακή ιδέα από μέρους τους. Εξάλλου, σύμφωνα με τους κανόνες, η μαφία παίρνει τουλάχιστον 1 Νεκροφάνεια, οπότε μπορούν κάλλιστα να δολοφονήσουν έναν δικό τους και να τον επαναφέρουν, δεδομένου ότι αυτός που θα τον επαναφέρει έχει την εικόνα πολίτη στα μάτια του. Ωστόσο, αυτό δεν υπονοεί κάτι, ακόμα τουλάχιστον, για την ταυτότητα του i_lie_us, ο οποίος μπορεί να είναι πολίτης που πείσθηκε από την "φοβερή" συνεισφορά του Tzoum όσο ενεργούσε η Ηχώ και να αποφάσισε να τον επιστρέψει πίσω στη χώρα των ζωντανών. Κάτι που, φυσικά, βοήθησε τη μαφία, αφού εξετέλεσσε το σχέδιο της χωρίς να χρησιμοποιήσει την κάρτα της. Ή, αν ο i_lie_us είναι μαφιόζος, τότε ενισχύεται ακόμα περισσότερο το σενάριο που μόλις περίεγραψα.
Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι... είναι απλά παράλογο να προσπαθήσει η μαφία να σκοτώσει 2 φορές το ίδιο άτομο της, ειδικά τώρα που τα πράγματα έχουν αρχίσει και σφίγγουν. Την 1η μέρα το να φύγει ένας δολοφόνος με προοπτική να έρθει την 6η ή 7η ημέρα, που κάπως έχουν συσπειρωθεί τα πράγματα και να αρχίσει να πετάει κατηγορίες αριστερά και δεξία και να αποπροσανατολίζει αποτελεί πολύ δυνατό φύλλο στα χέρια των δολοφόνων. Αλλά να τον ξανασκοτώσουν 2η φορά? Δύσκολα. Για αυτό δεν πιστεύω ότι η 2η δολοφονία του Tzoum ήταν έργο της μαφίας, αλλά χρήση της ιδιότητας της Μάγισσας.
Για ξαναδές αυτή τη δημοσίευση με νέο μάτι έχοντας υπ'όψιν και τις σημερινές δολοφονίες. Ο Τζουμ δεν είχε κατηγορηθεί από κανέναν να είναι μαφιόζος. Να πάρει μόνος του ένας παίκτης την καστάσταση στα χέρια του για κάποιον που θεωρείται αθώος; Χωρίς να έχει γράψει καν μία πρόταση, μία αμφιβολία στο δημόσιο θέμα; Μου φαίνεται πολύ απίθανο. Δε θεωρώ ότι η μάγισσα έκανε ιδιότητα της χρήσης της.
Με τα παραπάνω, καταλήγουμε στα εξής:
Ο Ikarionas είναι ΔΑ και έχει βγάλει εκτός Σπυράκο (Δήμαρχο), Claire (Ντετέκτιβ), PieMaker (αθώος ή δολοφόνος?) και έχει ξεκινήσει κύμα προς τον tsarachaf.
Ο Tzoum είναι μαφιόζος, έχει σκοτώσει με τα ίδια του τα χέρια κάποιους από aegloswen, iris17, Deutch... Lover και JKaradakov. Πέραν αυτού, έχει συμβάλει στο ρεύμα, τόσο απέναντι στον tsarachaf, όσο και στον Cupid. Για κανέναν από τους οποίους δεν έχουμε ακράδαντα στοιχεία περί ενοχής ή αθωότητας.
O PieMaker νομίζω έχει φανεί τι είναι, επειδή ακριβώς υπέδειξε τόσο έντονα τον tsarachaf. :)
Δεν ξέρω αν για κάποιο λόγο θέλεις να τον βγάλεις αθώο, αλλά θα διαφωνήσω. Ήταν η πρώτη ψηφοφορία με τόση μεγάλη διαφορά και συγκέντρωση ψήφων. Αυτό δεν είναι τυχαίο. Έγινε για να καλυφθούν κάποιοι παίκτες. Σε περίπτωση που έπεφτε Τυμβωρυχία ή ρωτούσε το medium για τον Ακριβό, να τον είχαν ψηφίσει και να μην στοχοποιούνταν. :)
Όπως καταλαβαίνεις διαφωνώ με αρκετές από τις υποθέσεις σου. Τα συμπεράσματά σου είναι λογικά αλλά δεν νομίζω ότι αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.

Ο Τζουμ όμως, έχει πια φύγει. Έχεις ασχοληθεί αρκετά και με αυτόν και με τον Ικαρίωνα. Και εσύ, και ο ultraviolence είναι καιρός να στραφείτε κάπου αλλού. Κυνηγήστε εσείς ό, τι νομίζετε πως χρήζει της προσοχής σας. :)

Υ.Γ: Ο i_lie_us, σοβαρά, έβαλε θετική στην αναγγελία θανάτου του; Τόσο καλή παρέα είμαστε; :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,243 μηνύματα.
οφφ


Υ.Γ: Ο i_lie_us, σοβαρά, έβαλε θετική στην αναγγελία θανάτου του; Τόσο καλή παρέα είμαστε; :laugh:

Για καλή δεν ξέρω, σουρεάλ πάντως είμαστε σίγουρα! :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mintin97

Νεοφερμένος

Ο mintin97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Γι'άλλη μια φορά γλίτωσε ο Cupid. Εγώ θα επιμείνω σε αυτόν. Δε γνωρίζω για το αν είναι αθώα η εμιλυ, αλλα για αυτον ειμαι βεβαιος.
Όσο για το τρολαρισμα που με κατηγορεις cupid, οσα γραφω ειναι τεκμηριωμενα και δεν εχω κοροϊδέψει κανέναν.
Βασίλη είσαι πλέον ύποπτος.ΨΗΦΙΖΩ CUPID
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top