Palermo #43 - Επιδημική έκρηξη

Ψηφοφορία 15/7 - Ποιος θέλετε να αποχωρήσει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καταρχήν να πω πως πέρα απ' το ότι προφανώς θα ήταν ύποπτο κάτι τέτοιο, για κάποιον που δεν παρακολουθεί το παλέρμο όλη μέρα είναι προφανές πως αν λάβει δράση κάποια στιγμή αυτό θα είναι πριν τη ψηφοφορία για να μη φάει καμπάνα. Δεν είναι απαραίτητα δικαιολογία για μένα γιατί ξέρω πως αυτό είναι ύποπτο και θα ειxε κάθε λόγο να είναι ύποπτο αλλά ...calm your titties a bit που λέει ο λόγος. Αν είμαι εδώ και αύριο προκαλώ προσωπικά όποιον το πιστεύει να με ψηφίσει και θα ξεδιαλύνουν πολλα πράγματα. Αλλά το πιο πιθανό είναι πως αν φύγω θα είναι μάλλον με δολοφονία γιατί λίγο πολύ πιστεύω πως οι δολοφόνοι ξέρουν πως αν φύγω με ψηφοφορία θα ακολουθήσει μεγάλο σεντόνι έπειτα από πολύ ψάξιμο.

Υπήρξαν κι άλλοι οι οποίοι ενήργησαν την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή όπως ο Σπυράκος με τη κάρτα αλλά για αυτούς δεν ακούω τίποτα. Ό,τι ιδιότητα και να χεις είτε ξέρεις κάτι είτε όχι είναι λογικό τη κατάλληλη στιγμή να διαλέξεις στρατόπεδο.

Όσον αφορά την κίνηση του ΔΑ το βρίσκω λίγο αψυχολόγητο. Από τη μία όλοι ξέρουν πως το να σώσεις κάπιοιον έτσι αυτόματα πρόκειται να κινήσει ολα τα βλέματα πάνω του. Που σημαίνει πως με το να το κάνεις αυτό είναι σαν να λες σε όλους "οριστε τι να ψηφίσετε αύριο". Οπότε θα μπορούσε να πει κάποιος πως ήθελε απλά να θολώσει τα νερά αλλά γιατί ένα τόσο μεγάλο long shot τόσο νωρίς στο παιχνίδι;
οπότε για μένα είναι 2 τα πιο πιθανά σενάρια.

1) Ο ΔΑ ήθελε απλά να βγάλει τη Μάιρα για δικούς του λόγους ( κάτι είπε που να πίστεψε πως ξέρει κάτι = πληροφοριοδότης αλλά διστάζει να κάνει κάρφωμα ).
2) Η CR ήταν όντως δολοφόνος και αυτή ήταν απλά μια κίνηση απελπισίας για μια μεγάλη απώλεια τόσο νωρίς στο παιχνίδι.

Φυσικά εδώ να αναφέορυμε πως ο ΔΑ δεν ξέρει τίποτα για τους δολοφόνους εκείνοι όμως τον ξέρουν. Που σημαίνει πως αν κατάλαβε κάτι για τη CR ή τη Μάιρα αυτό θα ήταν επειδή είπε κάτι και κάποιος που δεν περίμενε αυτοματα συμφώνησε με δυνατό τρόπο μαζί του ( ένα καλό σινιάλο δε λέτε; )

αυτά για την ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Λοιπόν, έχουμε αλλαγή ψήφων απο τον ΔΑ.

Το ότι το έκανε τόσο νωρίς με παραπέμπει να πιστέψω ότι είναι ένας άπειρος παίχτης ή είναι κάποιος που χτύπησε διάνα με κάρτα.

Για εμένα ΔΑ δεν μπορεί να είναι κάποιος που ψήφισε την Claire, γιατί δεν έχει νόημα να την ψηφίσει αν θέλει να την σώσει εκτός και αν σκέφτεται τόσο 2 βήματα μπροστά ώστε να την ψηφίσει, να αλλάξει ψήφους και να τον αθωόσουμε, οπότε:
- Deutsch... Lover
- Ikarionas
- i_lie_us
- Libertus
- tsarachaf
- vassilis498
Δεν τους θεωρώ ΔΑ.

Τώρα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί γτ λογικά η μαφία με κάποιον τρόπο θα προσπαθήσει να δώσει να καταλάβει στον ΔΑ αν έκανε καλά την δουλειά του ή έκανε βλακεία.



Πότε μωρε υποστήριξα εγώ τον Ικαρίωνα, είπα ότι πιστεύω ότι κάποιος της μαφίας δεν θα μιλούσε έτσι. Με παρουσιάζεις λες και είμαι ο υπέρμετρος δικηγόρος του και σίγουρα ότι είπα για τον Ικαρίωνα δεν το είπα 5 λεπτά πριν. Αν ήθελα να τον σώσω δεν θα ψήφιζα άκυρο άτομο αλλά την Claire.

Γτ μου φαίνεται ότι τα έχεις κάνει λίγο μαντάρα στο μυαλό σου ενώ μου έχεις αφήσει την εντύπωση μια έμπειρης και καλής πάιχτριας; :hmm:

Ποια καλέ είναι έμπειρη και καλή παίχτρια; Η aegloswen; Το μόνο που θα δικαιολογεί το παίξιμό της είναι να είναι κακός ρόλος, πράγμα διόλου απίθανο. Αν είναι καλός ρόλος πρόκειται για την χειρότερη παίχτρια που έχω συναντήσει σε παλέρμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ποια καλέ είναι έμπειρη και καλή παίχτρια; Η aegloswen; Το μόνο που θα δικαιολογεί το παίξιμό της είναι να είναι κακός ρόλος, πράγμα διόλου απίθανο. Αν είναι καλός ρόλος πρόκειται για την χειρότερη παίχτρια που έχω συναντήσει σε παλέρμο.
δηλαδή τα τραγούδια που σου αφιερώνω δεν σου αρέσουν? :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα μην με ψήφισε κάνας δήμαρχος και είχα διπλή ψήφο. Ήθελα να δω πολύ τι θα γίνει.
Ο Δήμαρχος μετράει μόνο στην ισσοψηφία δλδ όταν δύο παίχτες έχουν Χ-Χ ψήφους, αν έχουν Χ-(Χ-1) δεν σημαίνει ότι έχουμε ισοψηφία. Εδώ θα συμφωνήσω με Eileen δείτε λίγο προσεκτικά τους κανόνες.

Ποια καλέ είναι έμπειρη και καλή παίχτρια; Η aegloswen; Το μόνο που θα δικαιολογεί το παίξιμό της είναι να είναι κακός ρόλος, πράγμα διόλου απίθανο. Αν είναι καλός ρόλος πρόκειται για την χειρότερη παίχτρια που έχω συναντήσει σε παλέρμο.

Νομίζω έχω ξαναπαίξει μαζί της, και δεν έπαιζε με αυτόν τον τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,126 μηνύματα.
για μένα Βασίλης, I_lie_us, καραντακόβ και όλοι όσοι έσπευσαν να υποστήριξουν ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ στιγμή από εκεί που κοιμόντουσαν ελαφρώς τον Ικαρίωνα και πήγαν να διώξουν την Κλέρ,είναι ένοχοι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

για την κίνηση του ΔΑ, νομίζω πως θεώρησε ότι και η Κλέρ ηταν δολοφόνος και άλλαξε της ψήφους με την Μάιρα.


τα παίζω όλα για όλα,άναψε την φωτιά μου. :P

Έχεις όντως δίκιο να σκέφτεσαι έτσι, και αντίστοιχα εγώ δεν ξέρω πως να σου το αντικρούσω.
Από τη στιγμή που αιτιολόγησα παραπάνω την ψήφο μου, ότι δηλαδή θεωρώ περισσότερη ύποπτη την Claire από τον ikariona, δεν έχει σημασία τι παραπάνω θα σου πω..
Περίμενα να τη δώσω στο παρά πέντε για να σκεφτώ καλύτερα εκείνη τη στιγμή αν θα ήθελα να προκαλέσω ισοψηφία.
Η αλήθεια είναι σκεφτόμουν και τη Μάιρα αλλά επέλεξα να μη τη δώσω εκεί μιας που μία πιθανή απόπειρα διάσωσης της Claire με αλλαγές ψήφων θα είχε ενδιαφέρον.

Εν τέλει έγιναν πολλά πράγματα βέβαια, που με μπέρδεψαν και εμένα.
Η διαφορά μας είναι ουσιαστικά ότι μεταξύ των ikariona και claire εσύ θεωρούσες πιο ύποπτο τον πρώτο ενώ εγώ την δεύτερη. Ίσως έχεις κάποια παραπάνω στοιχεία από εμένα για να το πιστεύεις αυτό είτε μπορεί να είσαι και μαφιόζος με την Claire αν όντως αυτή είναι ας πούμε, αλλά δεν πιστεύω ότι είσαι μαφιόζος τουλάχιστον για την ώρα.

Προσωπικά η όλη φάση με τον ΔΑ, δεν με βοήθησε. Δεν μπορώ να καταλάβω όχι μόνο ποιος θα μπορεί να είναι αλλά και το τι προσπαθεί να επιτύχει με αυτό.
Αν δεν είχε κάποια κάρτα αποπειράθηκε να σώσει ένα άτομο που δεν ξέρει σίγουρα τι είναι και να χαντακώσει κάποιο άλλο που αντίστοιχα μάλλον δεν ξέρει τι ήταν.
Και επειδή μου φαίνεται δύσκολο (μαθηματικά παίρνοντας το) να έκατσε πυθία στον ΔΑ, θα υποθέσω κι εγώ ότι είτε ο ΔΑ έκανε μία πολύ απερίσκεπτη κίνηση προσπαθώντας να σώσει την Claire τώρα (και είναι πιθανώς άπειρος παίχτης, εφόσον θεωρώ πως είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο -εκτός αν εκείνος πιστεύει και ότι η kleop ήταν τελικά ένοχη, συνεπώς έχει χαθεί ήδη ένα μέλος τους οπότε φουντοκώλιασε μη χαθεί κι άλλο-) είτε ο ΔΑ είναι κάποιος έμπειρος παίχτης, η Claire είναι φανερός δολοφόνος και ψιλιάστηκε από κάποια ψήφο προς την Claire (κάποια ψήφο που ίσως ήρθε από παίχτη με τον οποίο έχει ξαναπαίξει στο παρελθόν άρα ίσως ξέρει λίγο καλύτερα τον τρόπο παιξίματός του) πως εκείνη είναι δολοφόνος.

Πλέον περιμένω τις αιτιολογήσεις του vassili αφού μας την έταξε, του Σπυράκου και του ikariona για τις κάρτες που επέλεξαν να παίξουν.

// ο βασίλης κάτι είπε τελικά απ' ότι βλέπω αν και νόμιζα ότι θα πει παραπάνω και ο ikarionas κουτσοδικαιολογήθηκε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Ο Δήμαρχος μετράει μόνο στην ισσοψηφία δλδ όταν δύο παίχτες έχουν Χ-Χ ψήφους, αν έχουν Χ-(Χ-1) δεν σημαίνει ότι έχουμε ισοψηφία. Εδώ θα συμφωνήσω με Eileen δείτε λίγο προσεκτικά τους κανόνες.



Νομίζω έχω ξαναπαίξει μαζί της, και δεν έπαιζε με αυτόν τον τρόπο.

Ναι ο δήμαρχος μετράει στην ισοψηφία αλλά ήμουν μόλις έναν ψήφο πίσω της. Δεν ήταν σίγουρο αν θα έπαιρνα τελευταία στιγμή άλλον έναν, οπότε ήθελα να το σιγουρέψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Αυτό και αν ήταν ξαφνικό. Πολύ νωρίς για μια τέτοια κίνηση.Νομίζω είναι καλό για τους πολίτες.
Ο Σπύρος, θέλει να βγάλει από την μέση τον ikariona. Γιατί άραγε; Επειδή τον είχε στο στόχαστρο και ειδικά όταν είχε κάνει το σενάριο για την δική μου αθωότητα και τα 2 ζευγάρια;

Προφανώς ο Ικαρίωνας εκμεταλλεύεται την κάρτα του. Για να το κάνει αυτό, έχει σίγουρα σημαντικό λόγο για να μείνει.


Να το. Σώζουν την Κλερί. Το είχα φανταστεί... Δεν έγραψε τίποτα σχεδόν όλη τη μέρα. Στο ποστ που την ψήφισα, ανέφερα πως πιθανώς ξέρει ή σκέφτηκε πως θα την έσωζαν...
Πως να ξέρει ή σκέφτηκε ότι θα σωθεί;
Αν θεωρήσουμε ότι ισχύει αυτό τότε πρέπει να υπήρξε κάποια αλληλεπίδραση με τον ΔΑ στο thread.
Για μένα όλο αυτό που έγινε δεν αποδεικνύει ότι η Κλερ είναι δολοφόνος.Προφανώς και είναι περισσότερο ύποπτη σε σύγκριση μ' άλλους. Η συγκεκριμένη πράξη του ΔΑ μας δίνει στοιχεία για το ποιος είναι. Σίγουρα δεν είναι όσοι την ψήφισαν. θα μπορούσε να 'ναι κάποιος που την υποστήριζε έμμεσα ή αντάλλαξαν μηνύματα στο thread.
Σκεφτείτε ότι ο ΔΑ δεν ξέρει τους δολοφόνους, αλλά αυτοί τον ξέρουν.Οπότε μπορεί να παρερμήνευσε κάποια λόγια της απέναντι του ή όντως να την κατάλαβε.

Λοιπόν, έχουμε αλλαγή ψήφων απο τον ΔΑ.

Το ότι το έκανε τόσο νωρίς με παραπέμπει να πιστέψω ότι είναι ένας άπειρος παίχτης ή είναι κάποιος που χτύπησε διάνα με κάρτα.

Για εμένα ΔΑ δεν μπορεί να είναι κάποιος που ψήφισε την Claire, γιατί δεν έχει νόημα να την ψηφίσει αν θέλει να την σώσει εκτός και αν σκέφτεται τόσο 2 βήματα μπροστά ώστε να την ψηφίσει, να αλλάξει ψήφους και να τον αθωόσουμε, οπότε:
- Deutsch... Lover
- Ikarionas
- i_lie_us
- Libertus
- tsarachaf
- vassilis498
Δεν τους θεωρώ ΔΑ.

Τώρα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί γτ λογικά η μαφία με κάποιον τρόπο θα προσπαθήσει να δώσει να καταλάβει στον ΔΑ αν έκανε καλά την δουλειά του ή έκανε βλακεία.



Συμφωνώ σχετικά με την απειρία του ΔΑ.Δεν νομίζω κάποιος από τους έμπειρους παίχτες να έσπευδε σε μια τέτοια κίνηση σ' αυτη΄την φάση του παιχνιδιού εκτός και αν ήταν 100% σίγουρος.


Για μένα ούτε ο Σπυρακος είναι ΔΑ. Δε θα έπαιζε την κάρτα του ξέροντας ότι μπορεί να αλλάξει τους ψήφους. Αν όμως η Κλαιρ είναι με τη μαφία τότε πιθανότητα να είναι και ο ίδιος. Δεν καταλαβαίνω την όλη εμμονή του με τον ikariona.
Προσωπικά εγώ σ' αυτή τη φάση δεν τον θεωρώ τόσο ύποπτο. Το ότι αναλύει τα πάντα και συμμετέχει ενεργά έχει οδηγήσει στο να μαζέψει κατηγορίες .Και πιστεύω πολλοί βολεύτηκαν με το να τον κατηγορήσουν. Ήταν ένας εύκολος στόχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αυτό και αν ήταν ξαφνικό. Πολύ νωρίς για μια τέτοια κίνηση.Νομίζω είναι καλό για τους πολίτες.

Πως να ξέρει ή σκέφτηκε ότι θα σωθεί;
Αν θεωρήσουμε ότι ισχύει αυτό τότε πρέπει να υπήρξε κάποια αλληλεπίδραση με τον ΔΑ στο thread.
Για μένα όλο αυτό που έγινε δεν αποδεικνύει ότι η Κλερ είναι δολοφόνος.Προφανώς και είναι περισσότερο ύποπτη σε σύγκριση μ' άλλους. Η συγκεκριμένη πράξη του ΔΑ μας δίνει στοιχεία για το ποιος είναι. Σίγουρα δεν είναι όσοι την ψήφισαν. θα μπορούσε να 'ναι κάποιος που την υποστήριζε έμμεσα ή αντάλλαξαν μηνύματα στο thread.
Σκεφτείτε ότι ο ΔΑ δεν ξέρει τους δολοφόνους, αλλά αυτοί τον ξέρουν.Οπότε μπορεί να παρερμήνευσε κάποια λόγια της απέναντι του ή όντως να την κατάλαβε.

Παίζει να ισχύει και το σενάριο που λες. Πάντως αν η Κλερί έχει σημαντικό ρόλο με τους δολοφόνους, όποιος το έχει υποψιαστεί ή το γνωρίζει, κάνει τα πάντα για να την κρατήσει στο παιχνίδι. Επίσης, αν η Kleop ήταν και αυτή με τους δολοφόνους τότε ο λόγος για τον οποίον ο ΔΑ -αν και παράτολμα- να σώσει την Κλερί είναι προφανής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,240 μηνύματα.
Σε αυτό το σημείο θέλω να ευχαριστήσουμε όλοι τον dimijim ο οποίος κάνει υπεράνθρωπες προσπάθειες για να πάνε όλα ρολόι με το παιχνίδι και να περνάτε εσείς καλά. Και να του αφιερώσω και τραγουδάκι. :redface:



Σόρρυ για το σπαμ, συνεχίστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Παίζει να ισχύει και το σενάριο που λες. Πάντως αν η Κλερί έχει σημαντικό ρόλο με τους δολοφόνους, όποιος το έχει υποψιαστεί ή το γνωρίζει, κάνει τα πάντα για να την κρατήσει στο παιχνίδι. Επίσης, αν η Kleop ήταν και αυτή με τους δολοφόνους τότε ο λόγος για τον οποίον ο ΔΑ -αν και παράτολμα- να σώσει την Κλερί είναι προφανής...

Υπερβολικά αισιόδοξο σενάριο μου φαίνεται να έχουμε βρει 2 μαφιόζους τις 2 πρώτες μέρες.Βέβαια δεν είναι και απίθανο.
Το να φοβήθηκε ο ΔΑ οτι και η kleop ήταν δολοφόνος βγάζει νόημα και πάλι μου φαίνεται αρκετά σπασμωδική και "άπειρη" κίνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Παίζει να ισχύει και το σενάριο που λες. Πάντως αν η Κλερί έχει σημαντικό ρόλο με τους δολοφόνους, όποιος το έχει υποψιαστεί ή το γνωρίζει, κάνει τα πάντα για να την κρατήσει στο παιχνίδι. Επίσης, αν η Kleop ήταν και αυτή με τους δολοφόνους τότε ο λόγος για τον οποίον ο ΔΑ -αν και παράτολμα- να σώσει την Κλερί είναι προφανής...



ΓΙα μένα τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά. Όπως έγραψα και παραπάνω

1) Στην προηγούμενη ψηφοφορία, η Claire είχε δώσει τρίτη ψήφο στην kleop και υπήρχε το σενάριο να προσπαθούσε να σώσει έναν μαφιόζο. Ανάμεσα στην ισοψηφία, ήμουν εγώ, ο Giamou και ο Σπυράκος. Είχα πει πως θεωρούσα τον Σπυράκο τον πιο ύποπτο κι απ' τους τρεις και όταν του είχα πει το συγκεκριμένο σενάριο είχε αντιδράσει. Κοιτάξτε όμως τι έγινε τώρα, τελευταία στιγμή μου έδωσε διπλή ψήφο για να σώσει την Claire. Και το πιο υπέροχο ποιο είναι; Ότι ο λόγος για τον οποίο είπε αρχικά ότι με ψήφισε είναι επειδή τον μπερδεύω και δεν τον ενδιέφερε ακόμη κι αν ήμουν αθώος. Είπε πως με θεωρούσε αθώο αλλά επειδή τον μπέρδευα ήθελε να με βγάλει. Είναι δυνατόν όμως κάποιος που θεωρεί κάποιον άλλο αθώο, να δώσει επιπλέον ψήφο σ' αυτόν, εφόσον θα μπορούσε να την κρατήσει για κάποιον περισσότερο ένοχο; Δηλαδή με θεωρεί αθώο που τον μπερδεύει και πάει να ρίξει πάνω μου την επιπλέον ψήφο;
2) Και σαν να μην έφτανε αυτό, η αγαπητή Claire που είχε ψηφίσει εντελώς τυχαία με το δάχτυλο την kleop στον πρώτο γύρο, ενώ αρχικά λέει πως της φαίνομαι αθώος, με ψηφίζει λέγοντας πως της φαίνομαι ύποπτος και ενώ ο Σπυράκος την βοηθήσε με την επιπλέον ψήφο, όπως κι εκείνη μάλλον είχε βοηθήσει τον Σπυράκο στην πρώτη ψηφοφορία, έρχεται και την βοηθάει ο διεφθαρμένος αστυνόμος, ασφαλώς γιατί δεν είναι ηλίθιος, έβγαζε μάτι ότι είναι μαφιόζος. Πολύ προσπάθεια να σώσουν την Claire τα παιδιά. Εγώ προσωπικά πείστηκα για την ενοχή τόσο της Claire, όσο και του Σπυράκου. Πρέπει να ψηφιστούν και να φύγουν στους αμέσως επόμενους γύρους, πρέπει να φύγουν άμεσα απ' το παιχνίδι.

Δεν αποκλείεται να είχα δίκιο ότι και η kleop είχε κακό ρόλο και όλο αυτό να τους έχει ταράξει πιο πολύ, αν και απ' ό,τι φαίνεται μάλλον η Claire ήταν η κακιά της υπόθεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
ΕΛΑ ΡΕ ΒΑΣΙΛΗ.
Ξαφνικά μετά από δυο πόστ απολύτως αδιάφορα έρχεσαι 5 λεπτα πριν την λήξη και ψηφίζεις Κλέρ για να μην φύγει ο Ικαρίωνας?
ΤΙ ΛΕΣ ΤΏΡΑ DUDE!
Αυτό ακριβώς και σε ευχαριστώ για την ψήφο εμπιστοσύνης.:)

Xμμ μόλις πήρες ψήφο Claire, κατευθείαν να με ψηφίσεις ενώ πιο πριν έλεγες ότι είμαι μάλλον αθώος και ότι δεν θες να ασχοληθείς μαζί μου. Τώρα ξαφνικά σου φαίνομαι ύποπτος. Ας το κάνουμε ντέρμπυ λοιπόν να έχει ενδιαφέρον. Άλλωστε είσαι από τα άτομα που θέλω να φύγουν. Υπόψιν, όμως, ότι ένας από τους λόγους της ψήφου μου σε σένα, πέρα απ' το να σωθώ, είναι το ότι εκνευρίζομαι απίστευτα απ' τα άτομα που σε ένα παιχνίδι σαν το παλέρμο κατηγορούν όσους ''λένε πολλά''. Το παιχνίδι απαιτεί να λέμε πολλά πράγματα. Απ' το να κάθεται κανείς άπραγος και να λέει ασυναρτησίες ή να κάθεται σιωπηλός, περισσότερο βοηθάει αυτός που κάπως το ψάχνει. Αν δεν σου αρέσουν τα άτομα που λένε πολλά, σταμάτα να παίζεις αυτό το παιχνίδι και παίξε μπιρίμπα.

Ψήφος στην Claire λοιπόν. Aν και θα προτιμούσα να έβγαινε ο Σπυράκος σ' αυτό τον γύρο.
Δεν είπα ποτέ πως είσαι αθώος, δεν μπορώ να το πω για κανέναν στην παρούσα φάση. Είπα πως κατά την γνώμη μου, επειδή λες πολλά δεν νομίζω να έχεις κακό ρόλο αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά.
Και όπως αποδείχτηκε, έκανα πολύ καλά και δεν έβαλα το χέρι μου στην φωτιά, φάνηκε πεντακάθαρα πια πως τόσο εσύ, όσο και αυτοί που έσπευσαν να σε σώσουν είσαστε μαφιόζοι.



Ψηφίζεις τον Ικαρίωνα για να σωθείς, δεν είναι ντροπή να το λέμε αυτό :P
Ο Ικαρίωνας λογικά θα αλλάξει την ψήφο του σε εσένα...
Αν δεν είχα επιφυλάξεις για εσένα, θα σε ψήφιζα και το ξαναέγραψα. Αλλά δεν πιστεύω ότι είσαι μαφιόζος
Ακόμα και γι' αυτό να το έκανα, έχω κάθε δικαιολογία. ΄Ομως δεν το έκανα γι' αυτό, μετά το ποστ μου όπου τον θεωρούσα μάλλον αθώο, είπε κάποια πράγματα που με έβαλαν σε σκέψεις.:hmm:

για μένα Βασίλης, I_lie_us, καραντακόβ και όλοι όσοι έσπευσαν να υποστήριξουν ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ στιγμή από εκεί που κοιμόντουσαν ελαφρώς τον Ικαρίωνα και πήγαν να διώξουν την Κλέρ,είναι ένοχοι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

για την κίνηση του ΔΑ, νομίζω πως θεώρησε ότι και η Κλέρ ηταν δολοφόνος και άλλαξε της ψήφους με την Μάιρα.


τα παίζω όλα για όλα,άναψε την φωτιά μου. :P
Σ' αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου, με μόνη εξαίρεση τον JKaradakov ο οποίος δεν νομίζω να προσπάθησε να σώσει τον Ικαρίωνα με κάποιον τρόπο.
΄Οσο για τον λόγο που ο ΔΑ άλλαξε τις ψήφους και έσωσε εμένα, καταδικάζοντας την Μάιρα, δεν μπορείς να το πεις με σιγουριά μια και ο ΔΑ δεν γνωρίζει τους δολοφόνους. Εκείνοι τον γνωρίζουν. Εγώ θεωρώ πιο πιθανό να είχε καταλάβει πως η Μάιρα είχε ισχυρό ρόλο πολίτη και ήθελε να την βγάλει από την μέση. Και πάλι δεν παίρνω όρκο για τίποτα, σκέψεις κάνω και διαλογισμούς όπως όλοι.:hmm:

Λοιπόν, έχουμε αλλαγή ψήφων απο τον ΔΑ.

Το ότι το έκανε τόσο νωρίς με παραπέμπει να πιστέψω ότι είναι ένας άπειρος παίχτης ή είναι κάποιος που χτύπησε διάνα με κάρτα.

Για εμένα ΔΑ δεν μπορεί να είναι κάποιος που ψήφισε την Claire, γιατί δεν έχει νόημα να την ψηφίσει αν θέλει να την σώσει εκτός και αν σκέφτεται τόσο 2 βήματα μπροστά ώστε να την ψηφίσει, να αλλάξει ψήφους και να τον αθωόσουμε, οπότε:
- Deutsch... Lover
- Ikarionas
- i_lie_us
- Libertus
- tsarachaf
- vassilis498
Δεν τους θεωρώ ΔΑ.

Τώρα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί γτ λογικά η μαφία με κάποιον τρόπο θα προσπαθήσει να δώσει να καταλάβει στον ΔΑ αν έκανε καλά την δουλειά του ή έκανε βλακεία.



Πότε μωρε υποστήριξα εγώ τον Ικαρίωνα, είπα ότι πιστεύω ότι κάποιος της μαφίας δεν θα μιλούσε έτσι. Με παρουσιάζεις λες και είμαι ο υπέρμετρος δικηγόρος του και σίγουρα ότι είπα για τον Ικαρίωνα δεν το είπα 5 λεπτά πριν. Αν ήθελα να τον σώσω δεν θα ψήφιζα άκυρο άτομο αλλά την Claire.

Γτ μου φαίνεται ότι τα έχεις κάνει λίγο μαντάρα στο μυαλό σου ενώ μου έχεις αφήσει την εντύπωση μια έμπειρης και καλής πάιχτριας; :hmm:
Η αλήθεια είναι πως παρ' όλο που σου είχα κινήσει υποψίες δεν με ψήφισες. Και συμφωνώ πως δεν υποστήριξες τον Ικαρίωνα την τελευταία στιγμή αλλά αρκετά νωρίτερα.
΄Οσο για την σκέψη σου για τον ΔΑ και την μαφία, τείνω να συμφωνήσω μαζί σου, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τις εξελίξεις. Πάντως εγώ δεν σε έχω αθωώσει τελείως στην σκέψη μου, απλά δεν μου έχεις κινήσει τόσο το ενδιαφέρον με τα λόγια σου για να στρέψω τις υποψίες μου εναντίον σου. Επιφυλάσσομαι.:shifty:

Λοιπόν να ευχαριστήσω όσους με στήριξαν στο τέλος, δεν υπόσχομαι ότι θα ανταποδώσω και σαφώς δεν αθωώνω κανέναν, πλην των ατόμων που ανέφερα στο post μου. Ωστόσο προσωπικά παρατήρησα 2 πολύ σημαντικά πραγματάκια.

1) Στην προηγούμενη ψηφοφορία, η Claire είχε δώσει τρίτη ψήφο στην kleop και υπήρχε το σενάριο να προσπαθούσε να σώσει έναν μαφιόζο. Ανάμεσα στην ισοψηφία, ήμουν εγώ, ο Giamou και ο Σπυράκος. Είχα πει πως θεωρούσα τον Σπυράκο τον πιο ύποπτο κι απ' τους τρεις και όταν του είχα πει το συγκεκριμένο σενάριο είχε αντιδράσει. Κοιτάξτε όμως τι έγινε τώρα, τελευταία στιγμή μου έδωσε διπλή ψήφο για να σώσει την Claire. Και το πιο υπέροχο ποιο είναι; Ότι ο λόγος για τον οποίο είπε αρχικά ότι με ψήφισε είναι επειδή τον μπερδεύω και δεν τον ενδιέφερε ακόμη κι αν ήμουν αθώος. Είπε πως με θεωρούσε αθώο αλλά επειδή τον μπέρδευα ήθελε να με βγάλει. Είναι δυνατόν όμως κάποιος που θεωρεί κάποιον άλλο αθώο, να δώσει επιπλέον ψήφο σ' αυτόν, εφόσον θα μπορούσε να την κρατήσει για κάποιον περισσότερο ένοχο; Δηλαδή με θεωρεί αθώο που τον μπερδεύει και πάει να ρίξει πάνω μου την επιπλέον ψήφο;
2) Και σαν να μην έφτανε αυτό, η αγαπητή Claire που είχε ψηφίσει εντελώς τυχαία με το δάχτυλο την kleop στον πρώτο γύρο, ενώ αρχικά λέει πως της φαίνομαι αθώος, με ψηφίζει λέγοντας πως της φαίνομαι ύποπτος και ενώ ο Σπυράκος την βοηθήσε με την επιπλέον ψήφο, όπως κι εκείνη μάλλον είχε βοηθήσει τον Σπυράκο στην πρώτη ψηφοφορία, έρχεται και την βοηθάει ο διεφθαρμένος αστυνόμος, ασφαλώς γιατί δεν είναι ηλίθιος, έβγαζε μάτι ότι είναι μαφιόζος. Πολύ προσπάθεια να σώσουν την Claire τα παιδιά. Εγώ προσωπικά πείστηκα για την ενοχή τόσο της Claire, όσο και του Σπυράκου. Πρέπει να ψηφιστούν και να φύγουν στους αμέσως επόμενους γύρους, πρέπει να φύγουν άμεσα απ' το παιχνίδι. Τώρα για την ταυτότητα του διεφθαρμένου μπάτσου....χμ...έχω μια υποψία αλλά δεν θα την πω για ευνόητους λόγους.



Η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα μην με ψήφισε κάνας δήμαρχος και είχα διπλή ψήφο. Ήθελα να δω πολύ τι θα γίνει.
Στο 2 σου απάντησα πιο πάνω, δεν θα λέμε τα ίδια και τα ίδια. Είπα και ξαναείπα πως χθες ψήφισα τυχαία εντελώς. Θέλετε το πιστεύετε, θέλετε δεν το πιστεύετε. Δεν μπορώ να σας το επιβάλλω κιόλας.
Είπα επίσης πως είμαι αρχάρια παίκτρια και κανείς δεν δίνει σημασία σ' αυτό. Δηλαδή το αποκλείετε εντελώς να παίζω χάλια και εντελώς αψυχολόγητα ακριβώς γι' αυτό;
Για τον Σπυράκο να πω πως δεν ξέρω γιατί προσπάθησε να με σώσει αν και τον ευχαριστώ. Αλλά εγώ πότε προσπάθησα να σώσω εκείνον; Εχθές ήμουν μεταξύ του να ψηφίσω εκείνον συνειδητά ή να δώσω μια ψήφο στην τύχη, πράγμα που έκανα. Και πείσθηκες από αυτό για την ενοχή και των δυό μας; Τι να πω, μπράβο σου...
΄Οσο για το ποιόν σκίστηκαν να σώσουν, φάνηκε από την ψηφοφορία κι αυτός ήσουν εσύ. Τελευταία στιγμή με ψήφισαν ένα σωρό άτομα και ενώ ήμουν σίγουρη πως έχω φύγει και ετοίμαζα μάλιστα και το ποστ με τα τελευταία μου λόγια, μαθαίνω πως με έσωσε ο ΔΑ. Ο Σπυράκος πιστεύω πως απλά ήθελε να επιβαρύνει εσένα και όχι να σώσει εμένα.;)

Όσον αφορά την κίνηση του ΔΑ το βρίσκω λίγο αψυχολόγητο. Από τη μία όλοι ξέρουν πως το να σώσεις κάπιοιον έτσι αυτόματα πρόκειται να κινήσει ολα τα βλέματα πάνω του. Που σημαίνει πως με το να το κάνεις αυτό είναι σαν να λες σε όλους "οριστε τι να ψηφίσετε αύριο". Οπότε θα μπορούσε να πει κάποιος πως ήθελε απλά να θολώσει τα νερά αλλά γιατί ένα τόσο μεγάλο long shot τόσο νωρίς στο παιχνίδι;
οπότε για μένα είναι 2 τα πιο πιθανά σενάρια.

1) Ο ΔΑ ήθελε απλά να βγάλει τη Μάιρα για δικούς του λόγους ( κάτι είπε που να πίστεψε πως ξέρει κάτι = πληροφοριοδότης αλλά διστάζει να κάνει κάρφωμα ).
2) Η CR ήταν όντως δολοφόνος και αυτή ήταν απλά μια κίνηση απελπισίας για μια μεγάλη απώλεια τόσο νωρίς στο παιχνίδι.

Φυσικά εδώ να αναφέορυμε πως ο ΔΑ δεν ξέρει τίποτα για τους δολοφόνους εκείνοι όμως τον ξέρουν. Που σημαίνει πως αν κατάλαβε κάτι για τη CR ή τη Μάιρα αυτό θα ήταν επειδή είπε κάτι και κάποιος που δεν περίμενε αυτοματα συμφώνησε με δυνατό τρόπο μαζί του ( ένα καλό σινιάλο δε λέτε; )

αυτά για την ώρα.
Τα λες και μόνος σου. Κατά πάσα πιθανότητα θα φύγω αύριο οπότε δεν έχει σημασία.
Επίσης στο τέλος τα ξαναλές πάλι μόνος σου, κάτι που έγραψα κι εγώ πιο πάνω. Ο ΔΑ δεν ξέρει τους δολοφόνους, εκείνοι ξέρουν αυτόν, οπότε όλα αυτά είναι θεωρίες χωρίς τέλος και ίσως και χωρίς νόημα που χρησιμοποιούν οι πραγματικοί δολοφόνοι για να την βγάλουν καθαρή.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως παρ' όλο που σου είχα κινήσει υποψίες δεν με ψήφισες. Και συμφωνώ πως δεν υποστήριξες τον Ικαρίωνα την τελευταία στιγμή αλλά αρκετά νωρίτερα.
΄Οσο για την σκέψη σου για τον ΔΑ και την μαφία, τείνω να συμφωνήσω μαζί σου, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τις εξελίξεις. Πάντως εγώ δεν σε έχω αθωώσει τελείως στην σκέψη μου, απλά δεν μου έχεις κινήσει τόσο το ενδιαφέρον με τα λόγια σου για να στρέψω τις υποψίες μου εναντίον σου. Επιφυλάσσομαι.:shifty:

Δεν σε ψήφισα γτ η "τυχαία" ψήφος σου δεν με πείθει για την ενοχή σου. Και η σημερινή πράξη του ΔΑ περισσότερο με μπερδεύει για το τι είσαι παρά με διευκολύνει. Θα περιμένω να δω τι θα γραφτεί και απο τους υπόλοιπους μήπως και ξεθολώσει το τοπίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς και σε ευχαριστώ για την ψήφο εμπιστοσύνης.:)


Δεν είπα ποτέ πως είσαι αθώος, δεν μπορώ να το πω για κανέναν στην παρούσα φάση. Είπα πως κατά την γνώμη μου, επειδή λες πολλά δεν νομίζω να έχεις κακό ρόλο αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά.
Και όπως αποδείχτηκε, έκανα πολύ καλά και δεν έβαλα το χέρι μου στην φωτιά, φάνηκε πεντακάθαρα πια πως τόσο εσύ, όσο και αυτοί που έσπευσαν να σε σώσουν είσαστε μαφιόζοι.


Ακόμα και γι' αυτό να το έκανα, έχω κάθε δικαιολογία. ΄Ομως δεν το έκανα γι' αυτό, μετά το ποστ μου όπου τον θεωρούσα μάλλον αθώο, είπε κάποια πράγματα που με έβαλαν σε σκέψεις.:hmm:


Σ' αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου, με μόνη εξαίρεση τον JKaradakov ο οποίος δεν νομίζω να προσπάθησε να σώσει τον Ικαρίωνα με κάποιον τρόπο.
΄Οσο για τον λόγο που ο ΔΑ άλλαξε τις ψήφους και έσωσε εμένα, καταδικάζοντας την Μάιρα, δεν μπορείς να το πεις με σιγουριά μια και ο ΔΑ δεν γνωρίζει τους δολοφόνους. Εκείνοι τον γνωρίζουν. Εγώ θεωρώ πιο πιθανό να είχε καταλάβει πως η Μάιρα είχε ισχυρό ρόλο πολίτη και ήθελε να την βγάλει από την μέση. Και πάλι δεν παίρνω όρκο για τίποτα, σκέψεις κάνω και διαλογισμούς όπως όλοι.:hmm:


Η αλήθεια είναι πως παρ' όλο που σου είχα κινήσει υποψίες δεν με ψήφισες. Και συμφωνώ πως δεν υποστήριξες τον Ικαρίωνα την τελευταία στιγμή αλλά αρκετά νωρίτερα.
΄Οσο για την σκέψη σου για τον ΔΑ και την μαφία, τείνω να συμφωνήσω μαζί σου, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τις εξελίξεις. Πάντως εγώ δεν σε έχω αθωώσει τελείως στην σκέψη μου, απλά δεν μου έχεις κινήσει τόσο το ενδιαφέρον με τα λόγια σου για να στρέψω τις υποψίες μου εναντίον σου. Επιφυλάσσομαι.:shifty:


Στο 2 σου απάντησα πιο πάνω, δεν θα λέμε τα ίδια και τα ίδια. Είπα και ξαναείπα πως χθες ψήφισα τυχαία εντελώς. Θέλετε το πιστεύετε, θέλετε δεν το πιστεύετε. Δεν μπορώ να σας το επιβάλλω κιόλας.
Είπα επίσης πως είμαι αρχάρια παίκτρια και κανείς δεν δίνει σημασία σ' αυτό. Δηλαδή το αποκλείετε εντελώς να παίζω χάλια και εντελώς αψυχολόγητα ακριβώς γι' αυτό;
Για τον Σπυράκο να πω πως δεν ξέρω γιατί προσπάθησε να με σώσει αν και τον ευχαριστώ. Αλλά εγώ πότε προσπάθησα να σώσω εκείνον; Εχθές ήμουν μεταξύ του να ψηφίσω εκείνον συνειδητά ή να δώσω μια ψήφο στην τύχη, πράγμα που έκανα. Και πείσθηκες από αυτό για την ενοχή και των δυό μας; Τι να πω, μπράβο σου...
΄Οσο για το ποιόν σκίστηκαν να σώσουν, φάνηκε από την ψηφοφορία κι αυτός ήσουν εσύ. Τελευταία στιγμή με ψήφισαν ένα σωρό άτομα και ενώ ήμουν σίγουρη πως έχω φύγει και ετοίμαζα μάλιστα και το ποστ με τα τελευταία μου λόγια, μαθαίνω πως με έσωσε ο ΔΑ. Ο Σπυράκος πιστεύω πως απλά ήθελε να επιβαρύνει εσένα και όχι να σώσει εμένα.;)


Τα λες και μόνος σου. Κατά πάσα πιθανότητα θα φύγω αύριο οπότε δεν έχει σημασία.
Επίσης στο τέλος τα ξαναλές πάλι μόνος σου, κάτι που έγραψα κι εγώ πιο πάνω. Ο ΔΑ δεν ξέρει τους δολοφόνους, εκείνοι ξέρουν αυτόν, οπότε όλα αυτά είναι θεωρίες χωρίς τέλος και ίσως και χωρίς νόημα που χρησιμοποιούν οι πραγματικοί δολοφόνοι για να την βγάλουν καθαρή.:/:

Ναι βέβαια, ξέρεις, δεν προσπάθησε να σώσει εμένα ο Διεφθαρμένος. Εσένα προσπάθησε να σώσει. Ίσως υπάρχει λόγος. Βγάζει μάτι ότι είσαι κακός ρόλος, κι εσύ και ο Σπυράκος. Όσο για το ''Ο Σπυράκος πιστεύω πως απλά ήθελε να επιβαρύνει εσένα και όχι να σώσει εμένα'', απλά γελάω. Μου είπε πως με θεωρούσε αθώο που απλά μπέρδευα το παιχνίδι, μου ρίχνει επιπλέον ψήφο και λες ότι δεν προσπάθησε να σε σώσει. Άσε που στην παρούσα φάση, το να επιβαρύνει εμένα ισοδυναμεί με το να σώσει εσένα. Και πολύ έμεινες στο παιχνίδι. Ελπίζω να ήταν και η Μάιρα κάτι κακό και να έκανε λάθος ο ΔΑ αλλά δεν το γνωρίζω αυτό. Εσύ όμως και ο Σπυράκος πρέπει να φύγετε άμεσα. Το ότι δεν υποστήριξες εσύ τον Σπυράκο με την ''τυχαία'' τρίτη ψήφο σου στην kleop, σε συνδυασμό με το ότι ο Σπυράκος δεν προσπάθησε να σε σώσει σήμερα, μου φαίνεται αρλουμποειδές και άτοπο. Δεν πιστεύω στις συμπτώσεις, λυπάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ναι βέβαια, ξέρεις, δεν προσπάθησε να σώσει εμένα ο Διεφθαρμένος. Εσένα προσπάθησε να σώσει. Ίσως υπάρχει λόγος. Βγάζει μάτι ότι είσαι κακός ρόλος, κι εσύ και ο Σπυράκος. Όσο για το ''Ο Σπυράκος πιστεύω πως απλά ήθελε να επιβαρύνει εσένα και όχι να σώσει εμένα'', απλά γελάω. Μου είπε πως με θεωρούσε αθώο που απλά μπέρδευα το παιχνίδι, μου ρίχνει επιπλέον ψήφο και λες ότι δεν προσπάθησε να σε σώσει. Άσε που στην παρούσα φάση, το να επιβαρύνει εμένα ισοδυναμεί με το να σώσει εσένα. Και πολύ έμεινες στο παιχνίδι. Ελπίζω να ήταν και η Μάιρα κάτι κακό και να έκανε λάθος ο ΔΑ αλλά δεν το γνωρίζω αυτό. Εσύ όμως και ο Σπυράκος πρέπει να φύγετε άμεσα. Το ότι δεν υποστήριξες εσύ τον Σπυράκο με την ''τυχαία'' τρίτη ψήφο σου στην kleop, σε συνδυασμό με το ότι ο Σπυράκος δεν προσπάθησε να σε σώσει σήμερα, μου φαίνεται αρλουμποειδές και άτοπο. Δεν πιστεύω στις συμπτώσεις, λυπάμαι.

Απλά μια παρατήρηση/συμβουλή. Βλέπεις υπερβολικά μαυρο/ασπρο τις καταστάσεις. Προσπάθησε να μην το κάνεις αυτό γτ αυτό ακριβώς σε έφερε μεχρι εδώ την δεύτερη κιολας μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα αλλά επειδή δε θέλω να υπάρξει λάθος γνώμη επειδή έχω Internet θα πω ότι παίχτηκε εκείνη την ώρα η κάρτα επειδή εκείνη την ωρα ήμουν έξω και παρατήρησα πως ήταν 8 πάρα και προτιμούσα να φύγει ο Ικαριωνας πάρα ένα άτομο που δε μου κίνησε υποψίες με την ψήφο της και πολλοί πιάστηκαν από αυτό για να τη ψηφίσουν. Και δε θα ντραπω να πω πάλι ότι όταν ένας παίχτης κατ 'εμε είναι δεν είναι αθώος δυσχαιρενει το έργο γράφοντας άπειρες θεωρίες και όντας απόλυτος εκτελεί χρέη μαφιόζου έστω και κατά λάθος (με την προϋπόθεση να είναι αθώος γιατί δε το χω και σίγουρο ).Για την ώρα αυτά. Εξάλλου ήθελα μια ισοψηφία για να δω ποιον θα επιλέγατε οι άλλοι μπας και ξεδιαλυνει παραπανω το τοπίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Γιατί βρε μάτια μου; Αφού δεν έβγαινες ούτως ή άλλως και την έριξες στο 20:06. Αν μπορείς αιτιολόγησε λίγο το σκεπτικό σου αν και διαισθάνομαι τι θα πεις.

Η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα μην με ψήφισε κάνας δήμαρχος και είχα διπλή ψήφο. Ήθελα να δω πολύ τι θα γίνει.

Θα ήθελα να πιστέψω ότι ο ρόλος σου είναι ταγμένος με τους πολίτες και ότι ήθελες να προστατέψεις τον εαυτό σου από μια απρόσμενη προσπάθεια της μαφίας να σε θέσει εκτός παιχνιδιού στο 5λεπτο της αλλαγής... Αλλά με το να μας λες ότι φοβόσουν μήπως υπήρχε ψήφος του Δήμαρχου ανάμεσα στις δικές του, τη στιγμή μάλιστα που δεν βρισκόσουν καν σε ισοψηφία με την Claire, δεν δείχνεις την ίδια μεθοδικότητα που έχεις επιδείξει ως τώρα.
Στην τελική, αν φοβόσουν για ψήφο Δημάρχου, θα μπορούσες να περιμένεις λίγο ακόμα και όχι να "ξεφορτωθείς" την κάρτα σου από το 2ο λεπτό που άνοιξε το θέμα...
Περίεργη κίνηση και ακόμα πιο περίεργη η αιτιολόγησή σου φίλε μου. :hmm:

Λοιπόν, έχουμε αλλαγή ψήφων απο τον ΔΑ.

Το ότι το έκανε τόσο νωρίς με παραπέμπει να πιστέψω ότι είναι ένας άπειρος παίχτης ή είναι κάποιος που χτύπησε διάνα με κάρτα.

Για εμένα ΔΑ δεν μπορεί να είναι κάποιος που ψήφισε την Claire, γιατί δεν έχει νόημα να την ψηφίσει αν θέλει να την σώσει εκτός και αν σκέφτεται τόσο 2 βήματα μπροστά ώστε να την ψηφίσει, να αλλάξει ψήφους και να τον αθωόσουμε, οπότε:
- Deutsch... Lover
- Ikarionas
- i_lie_us
- Libertus
- tsarachaf
- vassilis498
Δεν τους θεωρώ ΔΑ.

Πότε μωρε υποστήριξα εγώ τον Ικαρίωνα, είπα ότι πιστεύω ότι κάποιος της μαφίας δεν θα μιλούσε έτσι. Με παρουσιάζεις λες και είμαι ο υπέρμετρος δικηγόρος του και σίγουρα ότι είπα για τον Ικαρίωνα δεν το είπα 5 λεπτά πριν. Αν ήθελα να τον σώσω δεν θα ψήφιζα άκυρο άτομο αλλά την Claire.

Γτ μου φαίνεται ότι τα έχεις κάνει λίγο μαντάρα στο μυαλό σου ενώ μου έχεις αφήσει την εντύπωση μια έμπειρης και καλής πάιχτριας; :hmm:

Πολύ εύκολα αποκλείεις άτομα από το ρόλο του Διεφθαρμένου Αστυνομικού. Το είπα παραπάνω στο σκεπτικό του ultra, το ξαναλέω και εδώ: Δεν είναι τόσο παράλογο να σκέφτεται κάποιος δύο ή και τρία βήματα παρακάτω. Ειδικά όταν αυτός ο κάποιος είναι ταγμένος με την ομάδα της μαφίας. Δεδομένου ότι οι πολίτες έχουν την αριθμητική υπεροχή, οι μαφιόζοι πρέπει να σκέφτομαι πιο μπροστά, αν φυσικά επιθυμούν να κερδίσουν το παιχνίδι.

Ωστόσο, αυτό που με προβληματίζει περισσότερο... είναι το γεγονός ότι πρώτα βιάζεσαι να αποκλείσεις τον Ikarionas από το ρόλο του ΔΑ, αλλά ότι προσπαθείς τόσο έντονα να πείσεις ότι δεν τον υποστηρίζεις. Επιτίθεσαι περισσότερο στο ήθος της aegloswen, από ότι παραθέτεις επιχειρήματα για να στηρίξεις τις θέσεις. Μήπως το γεγονός ότι καταφεύγεις στον συναισθηματισμό υποδεικνύει έλλειψη λογικής τεκμηρίωσης? Και αν ναι, που αποσκοπεί αυτή η βεβιασμένη διαμόρφωση της γνώμης των υπολοίπων που διαβάζουμε τις απαντήσεις σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Είπα θα αιτιολογήσω αργότερα την ψήφο μου και αυτό επέστρεψα να κάνω:

Από εχθές λέω ότι ο Ikarionas δε μου φαίνεται μαφιόζος - διαφώνισα μαζί του σε πολλά σημεία, αλλά κυρίως στον τρόπο που προσεγγίζει το παιχνίδι. Αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση λόγος για να τον ψηφίσω ενώ δεν πιστεύω ότι είναι μαφιόζος.
Μετά, η Claire Rentfield είχε μία διακριτική μεν παρουσία, μπήκε όμως στην διαδικασία να γράψει και να ασχοληθεί με το παιχνίδι. Μου δημιουργήθηκε έντονα η εντύπωση πως αυτό που ξένισε αρκετό κόσμο ήταν το ότι είπε αυτό περί κλειστών ματιών και δακτύλου. Αν έγραφε απλά ένα "τυχαία ψήφος", πίστευα ότι θα περνούσε περισσότερο απαρατήρητη.
Η Μάιρα από την άλλη, τα 8 από τα 10 post της ήταν μία μόνο γραμμή, που τις περισσότερες φορές δεν είχε καμία συνεισφορά στο παιχνίδι - περισσότερο ήταν "ατάκα" για να απαντήσει σε κάποιον παρά συνεισφορά. Είπα και σε προηγούμενη δημοσίευση ότι τέτοιοι παίκτες δε με βρίσκουν σύμφωνη- περισσότερο ύποπτο το θεωρώ. Μιλάω αλλά δεν λέω και τίποτα. Αν δεν πει κάποιος κάτι ουσιαστικό πώς θα υπάρξει τριβή μεταξύ των παικτών και τροφή για σκέψη; Για αυτό η ψήφος μου πήγε εκεί.

Έγραψα το μεσημέρι ότι μπήκα σε πειρασμό (αρκετά νωρίς) να "δημιουργήσω" μία ισοψηφία για να δω αντιδράσεις. Η μόνη αντίδραση που είδα ήταν ότι σε αυτό συμφώνησε ο tsarachaf. Δεν ξέρω πραγματικά τι περίμενες ότι θα γίνει. Εκτός αν συμφωνείς με την aegloswen και σου φαίνονται ύποπτοι όσοι πήγαν να βοηθήσουν τον Ikariona. Ακραίο δεν είναι; Για εμένα και οι δυο πρώτοι σε ψήφους ήταν αθώοι και δεν ήθελα με την ψήφο μου να διώξω κανένα από τους δυο για αυτό και δεν ψήφισα με αυτό το γνώμονα.

Κίνηση ΔΑ:
Για εμένα φαίνεται περίεργο το ότι ο ΔΑ κινήθηκε τόσο νωρίς, δε θέλω όμως να προχωρήσω σε χαρακτηρισμούς για το πρόσωπό του, δεν νομίζω ότι έχουν νόημα. Αυτό που μου φαίνεται ενδιαφέρον είναι πως επέλεξε να βγάλει τη Μάιρα. Έτσι, πάλι, θα ασχολούμαστε με την Claire και τον Ikariona. Προστατεύει για μία ημέρα την Claire, κρατάει μέσα και τον Ικαρίωνα έτσι ώστε αύριο ουσιαστικά να υπάρχει η ίδια αντιπαράθεση. Μάλλον τείνω να πιστέψω πως δεν ήταν τόσο σίγουρος για τον Ικαρίωνα σαν μαφιόζο.
Αλλά, αν πείστηκε ο ΔΑ ότι η Claire είναι μαφιόζος λόγω του "σωσίματος" του Σπυράκου όπως νομίζω πως αναφέρθηκε, τότε πώς γίνεται να μην είναι σίγουρος για το ότι ο Ικαρίωνας είναι πολίτης, αφού κονταροχτυπιούνται σε πολύ μεγάλο βαθμό; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Ναι βέβαια, ξέρεις, δεν προσπάθησε να σώσει εμένα ο Διεφθαρμένος. Εσένα προσπάθησε να σώσει. Ίσως υπάρχει λόγος. Βγάζει μάτι ότι είσαι κακός ρόλος, κι εσύ και ο Σπυράκος. Όσο για το ''Ο Σπυράκος πιστεύω πως απλά ήθελε να επιβαρύνει εσένα και όχι να σώσει εμένα'', απλά γελάω. Μου είπε πως με θεωρούσε αθώο που απλά μπέρδευα το παιχνίδι, μου ρίχνει επιπλέον ψήφο και λες ότι δεν προσπάθησε να σε σώσει. Άσε που στην παρούσα φάση, το να επιβαρύνει εμένα ισοδυναμεί με το να σώσει εσένα. Και πολύ έμεινες στο παιχνίδι. Ελπίζω να ήταν και η Μάιρα κάτι κακό και να έκανε λάθος ο ΔΑ αλλά δεν το γνωρίζω αυτό. Εσύ όμως και ο Σπυράκος πρέπει να φύγετε άμεσα. Το ότι δεν υποστήριξες εσύ τον Σπυράκο με την ''τυχαία'' τρίτη ψήφο σου στην kleop, σε συνδυασμό με το ότι ο Σπυράκος δεν προσπάθησε να σε σώσει σήμερα, μου φαίνεται αρλουμποειδές και άτοπο. Δεν πιστεύω στις συμπτώσεις, λυπάμαι.
Αυτό ακριβώς σου λέω και το ξαναλέω. Εσένα ήθελε να επιβαρύνει και όχι να σώσει εμένα. Μπορείς να γελάς όσο θέλεις και να με ευχαριστείς κιόλας γιατί σε κάνω να γελάς, εγώ προσωπικά εκτιμώ ιδιαίτερα τους ανθρώπους που μου χαρίζουν γέλιο.:)
Για το ότι θέλησε να με σώσει ο ΔΑ αστυνομικός, εγώ δεν έχω καμμιά ευθύνη, καλά καλά δεν ξέρουμε γιατί το έκανε.:/:
΄Οσο για το ότι δεν πιστεύεις στις συμπτώσεις, θα σου πω πίστευε και μη ερεύνα. Εδώ πιστεύεις του κόσμου τα σενάρια που φτιάχνει το μυαλό σου, οι συμπτώσεις σε μάραναν...

Δεν σε ψήφισα γτ η "τυχαία" ψήφος σου δεν με πείθει για την ενοχή σου. Και η σημερινή πράξη του ΔΑ περισσότερο με μπερδεύει για το τι είσαι παρά με διευκολύνει. Θα περιμένω να δω τι θα γραφτεί και απο τους υπόλοιπους μήπως και ξεθολώσει το τοπίο.
Η πράξη του ΔΑ πρέπει να σας προβληματίσει περισσότερο για το ποιός είναι εκείνος και τους λόγους που είχε να το κάνει, εγώ δεν έχω καταλάβει και όχι για τον δικό μου ρόλο.
Και πράγματι, αυτό λέω συνέχεια και δεν το δέχεται κανείς, πως η τυχαία μου ψήφος, που ήταν πράγματι τυχαία γιατί θεώρησα άτοπο να εκφέρω υποψίες από τόσο νωρίς και να ψηφίσω κιόλας βασισμένη σ' αυτές, δεν σημαίνει πως έχω κακό ρόλο. Αλλά εγώ τα λέω κι εγώ τα ακούω...

Απλά μια παρατήρηση/συμβουλή. Βλέπεις υπερβολικά μαυρο/ασπρο τις καταστάσεις. Προσπάθησε να μην το κάνεις αυτό γτ αυτό ακριβώς σε έφερε μεχρι εδώ την δεύτερη κιολας μερα.
Αυτό ακριβώς προσπαθώ να κάνω κι εγώ, αυτό που συμβουλεύεις τον Ικαρίωνα. Και επειδή είμαι και από την φύση μου χαμηλών τόνων άνθρωπος, έχω τραβήξει όλα τα βλέμματα επάνω μου. ΄Ισως τελικά να είναι καλύτερη η δική του στάση μια και στα μάτια αρκετών, τον αθωώνει.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πως σώσιμο από ΔΑ έγινε για να ασχοληθούμε με Clair και Ικαριωνα πάλι και την έσωσε για να τη στοχοποιησει μπερδευοντας μας. Θα προσπαθήσω να αφήσω αυτό το δίδυμο με βάση αυτή τη θεωρία για την ώρα. Και ξαναλέω δεν πήγα να σωσω κάποιον, ήθελα να δω στην αλλαγή ψήφου ονομαστικά αν θα έπιανα κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top