Palermo #42 - The Wire Edition

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
:whistle:

Αν η Μελανία είναι αθώα, τότε είναι πληροφοριοδότης. Φαντάζομαι σε αυτό συμφωνούμε όλοι... Οπότε το 6 που γράφεις σαν ενδεχόμενο, δεν ισχύει καν... παραπλανητικό είναι, νομίζω.
Δεν είσαι επίσης το 5 διότι δεν υπάρχουν δυο μέντιουμ.
Άρα παίζουμε στα 1-4... σωστά;

Αυτά που λες για τον χαρακτήρα του παιξίματός της με βρίσκουν σύμφωνη. Αλλά μου φαίνεται περίεργο που ενώ ο Φρικ σε έχει ψηφίσει, εσύ πας και ψηφίζεις την Drama, που όλως τυχαίως είναι στη λίστα υπόπτων του PieMaker.

Ρε eileen, διαβαζε πιο προσεχτικα τα προηγουμενα σχολια...Ο Piemaker ισχυριζεται περαν πασης αμφιβολιας οτι η Melania ήταν μαφιοζος και καλως που βγηκε, αρα για αυτον ο πληροφοριοδοτης συνεχιζει να υπαρχει στο παιχνιδι...Δηλαδή τι άλλο θα έπρεπε να πω για να τον πεισω να μην στηριζεται τοσο πολυ σε "ένστικτα" και "αυθαιρετες υποθεσεις" που πολλες φορες εχουν ως αποτελεσμα να τα κανουμε μανταρα με τις ψηφους??...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,814 μηνύματα.
1ον: Θες να μας πεις ποιος είναι αυτός ο άλλος; Δε σου την λέω, απλά δεν μπορώ να "δω" πού το πας...
2ον: Στο δεύτερο υπογραμμισμένο χωρίο θα ήθελα και εγώ να σταθώ λίγο παραπάνω.
Έχω μία βασική απορία για τον PieMaker:
Γιατί την κάρτα; Για να μπορείς να πεις μετά ότι δεν έδιωξες εσύ την Κλεοπάτρα;

Φυσικά!

Ερχομαστε στο σημειο οπου η ψηφοφορια ειναι καπως ετσι
Ψήφοι
5 Τάσος97
3 kleop
3 PieMaker
. Στις 20:10 ομως, βλέπουμε τον Παι να ακυρωνει την ψηφο του Θωμα οποτε η ψηφοφορια διαμορφωνεται καπως ετσι
Ψήφοι
5 Τάσος97
3 kleop
2 PieMaker
. Εγω απο αυτο,μια εικασια μπορώ να κάνω. Ο Παι για καποιο λογο ηξερε οτι επροκειτο ο δικηγορος να "προστατεψει τον Τασο" ( και δεν εννοοω οτι καποιος του το σφυριξε κτλ, ίσως απλά να το περιμένε) γι'αυτο ακυρωσε ψηφο. Καθως δε θα τον συνεφερε η ισοβαθμια με την kleop! Η προσπαθεια για να αποχωρησει καποιος αλλος, κατα εμε στηριζεται στο οτι:
Ο δικηγορος προστατεψε τον Τασο,ισως οχι γιατι τον ηθελε ντε και καλα στο παιχνιδι, αλλα γιατι πιστευε οτι ηταν αθωος και ηθελε να φυγει καποιος αλλος σημερα.

Αλλα αυτο βεβαια αποτελει προιον εικασιας μου οπως ειπα, γι'αυτο θα ηθελα να μας πει ο Παι τον λογο για τον οποιο χρησιμοποιησε την καρτα.



De ja vu! Σε κάθε Παλέρμο κάποιος, πάντα, λέει τη συγκεκριμένη φράση! Είναι σχεδόν ... νευτωνικό! :redface:

Δε ξερω για τα αλλα, αλλα σε αυτο δεν ειμαι ο μονος που αναρωτηθηκε κατι τετοιο. Αλλωστε ειναι φυσιολογικο να εχει καποιος αυτη την απορια! :)


Σοβαρά τώρα, μπορείς να μου πεις πώς κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα με την αποκάλυψη; :P

Πες τα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Νομίζω πως ψήφισε αναγκαστικά τον Τάσο, γνωρίζοντας τον δολοφόνο που ψήφισε Ηλία.
Αυτό δεν το 'χα σκεφτεί ειναι η αλήθεια, αλλα και πάλι, γιατι να ρισκάρει να βγάλει κάποιον άλλο παίχτη, χωρίς να έχει την παραμικρή υποψία για το ρόλο του;; Απλά και μόνο επειδή ανάμεσα στους ψηφοφόρους του Ηλία ήταν κι ένας δολοφόνος; Επιπόλαια σκέψη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
@ultraviolence: Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια; Είτε έχω ανεπτυγμένη την έκτη αίσθηση (εγώ και η Κολέτσα:P) είτε ήξερα κάτι παραπάνω από τους υπόλοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Φυσικά!

Ερχομαστε στο σημειο οπου η ψηφοφορια ειναι καπως ετσι . Στις 20:10 ομως, βλέπουμε τον Παι να ακυρωνει την ψηφο του Θωμα οποτε η ψηφοφορια διαμορφωνεται καπως ετσι . Εγω απο αυτο,μια εικασια μπορώ να κάνω. Ο Παι για καποιο λογο ηξερε οτι επροκειτο ο δικηγορος να "προστατεψει τον Τασο" ( και δεν εννοοω οτι καποιος του το σφυριξε κτλ, ίσως απλά να το περιμένε) γι'αυτο ακυρωσε ψηφο. Καθως δε θα τον συνεφερε η ισοβαθμια με την kleop! Η προσπαθεια για να αποχωρησει καποιος αλλος, κατα εμε στηριζεται στο οτι:
Ο δικηγορος προστατεψε τον Τασο,ισως οχι γιατι τον ηθελε ντε και καλα στο παιχνιδι, αλλα γιατι πιστευε οτι ηταν αθωος και ηθελε να φυγει καποιος αλλος σημερα.

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα.Γι' αυτό κ πλέον στηρίζω ότι ο Pie είναι αθώος. Δεν νομίζω να έπαιξε ρανδομ την κάρτα του.Κατι ήξερε Γιατί με τον Τάσο υπήρχε διαφορά 2 ψήφων κ όχι 1. Άρα δεν υπήρχε τόσο μεγάλος κίνδυνος γιατί δύσκολα θα άλλαζαν κάποιοι ψήφο . Και ενας τρόπος υπήρχε να 'ναι σίγουρος, πράγμα που τον κάνει αθώο ή είχε τόσο καλο ένστικτο;Νομίζω το πρώτο στέκει καλύτερα.΄;)


Θα επανέλθω αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,252 μηνύματα.
Αυτό δεν το 'χα σκεφτεί ειναι η αλήθεια, αλλα και πάλι, γιατι να ρισκάρει να βγάλει κάποιον άλλο παίχτη, χωρίς να έχει την παραμικρή υποψία για το ρόλο του;; Απλά και μόνο επειδή ανάμεσα στους ψηφοφόρους του Ηλία ήταν κι ένας δολοφόνος; Επιπόλαια σκέψη!!
Έστω ότι είσαι πληροφοριοδότης και γνωρίζεις τον δολοφόνο "Χ". Το ντέρμπι της ψηφοφορίας είναι i_lie_us- Τάσος97. Βλέπεις λοιπόν τον δολοφόνο που ξέρεις να ψηφίζει τον i_lie_us! Τι θα κάνεις; Δεν θα ψηφίσεις τον δεύτερο σε ψήφους ακόμα κι αν δεν είσαι σίγουρος; Δεν θα υποθέσεις ότι ο δολοφόνος που ξέρεις δεν ψηφίζει κάποιον άκυρο, ούτως ώστε να σωθεί ο Τάσος; Ο δολοφόνος "Χ" από την άλλη, που δεν φάνηκε όπως εσύ και ο Τάσος, δεν τον συμφέρει να καρφώσει τη Μελανία, αφού θα τη βγάλει λάδι; Παιδιά νιώθω ότι προσπαθώ να εξηγήσω το αυτονόητο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Έστω ότι είσαι πληροφοριοδότης και γνωρίζεις τον δολοφόνο "Χ". Το ντέρμπι της ψηφοφορίας είναι i_lie_us- Τάσος97. Βλέπεις λοιπόν τον δολοφόνο που ξέρεις να ψηφίζει τον i_lie_us! Τι θα κάνεις; Δεν θα ψηφίσεις τον δεύτερο σε ψήφους ακόμα κι αν δεν είσαι σίγουρος; Δεν θα υποθέσεις ότι ο δολοφόνος που ξέρεις δεν ψηφίζει κάποιον άκυρο, ούτως ώστε να σωθεί ο Τάσος; Ο δολοφόνος "Χ" από την άλλη, που δεν φάνηκε όπως εσύ και ο Τάσος, δεν τον συμφέρει να καρφώσει τη Μελανία, αφού θα τη βγάλει λάδι; Παιδιά νιώθω ότι προσπαθώ να εξηγήσω το αυτονόητο!
Πολυ πιθανή η εκδοχή που δίνεις και αρκετή λογική. Δεν υπάρχουν νοηματικά κενά στην ιστορία που μας παρέθεσες. Βέβαια υπάρχει πάντοτε η πιθανότητα η Μελανια να ήταν τελικά μαφιόζος, έτσι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Έστω ότι είσαι πληροφοριοδότης και γνωρίζεις τον δολοφόνο "Χ". Το ντέρμπι της ψηφοφορίας είναι i_lie_us- Τάσος97. Βλέπεις λοιπόν τον δολοφόνο που ξέρεις να ψηφίζει τον i_lie_us! Τι θα κάνεις; Δεν θα ψηφίσεις τον δεύτερο σε ψήφους ακόμα κι αν δεν είσαι σίγουρος; Δεν θα υποθέσεις ότι ο δολοφόνος που ξέρεις δεν ψηφίζει κάποιον άκυρο, ούτως ώστε να σωθεί ο Τάσος; Ο δολοφόνος "Χ" από την άλλη, που δεν φάνηκε όπως εσύ και ο Τάσος, δεν τον συμφέρει να καρφώσει τη Μελανία, αφού θα τη βγάλει λάδι; Παιδιά νιώθω ότι προσπαθώ να εξηγήσω το αυτονόητο!

Συμφωνω απολυτα με αυτο που ειπες και αν θυμαστε η Μελανια (δεν ειμαι απο pc αλλα καταφερα να κανω παραθεση αυτο) ειπε οτι θα ριξει ψηφο στον Τασο για να προσπαθησουν να τον σωσουν ή καπως ετσι,ηθελε και να κοψει κινηση και προφανως κατι παραπανω ηξερε και ηθελε να βοηθησει απο την αρχη!!Τωρα πολυ περιεργο οπως είπα ΠΡΩΤΟΣ ειναι οτι 20:10 ακυρωνεται ψηφος ενω ο pie δε κινδυνευει και ξαφνικα ωω σωθηκε ο Τασος και ο pie θα ειχε θεμα ισοψηφιας..Αυτο ουτε των αθωωνει ουτε τον ενοχοποιει απολυτα στα ματια μου..Δεδομενων των οσων εχω πει για τον pie και τη Μελανια και χωρις δολοφονια δεν εχω παρα να ψηφισω παλι PIEMAKER γιατι η αθωωση του Τασου δε μου λεει κατι ,ουτε ενοχοποιει τη Μελανια οπως εξηγηθηκε κατ΄εμε και η συμπεριφορα του ,η κοντρα Melania-pie ,κατι μου ελεγε απο την αρχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,252 μηνύματα.
Πολυ πιθανή η εκδοχή που δίνεις και αρκετή λογική. Δεν υπάρχουν νοηματικά κενά στην ιστορία που μας παρέθεσες. Βέβαια υπάρχει πάντοτε η πιθανότητα η Μελανια να ήταν τελικά μαφιόζος, έτσι;;
Για μένα δεν παίζει και δες γιατί.
Χθες ο Τάσος έγραψε εδώ : "Το μόνο σίγουρο είναι πως ο Ηλίας ήταν αθώος..."
Ο Τάσος ήταν το μέντιουμ, οπότε προφανώς ρώτησε για τον Ηλία. Η μόνη εκδοχή ο Ηλίας να ήταν κακός, είναι να ήταν ο ΔΑ, αλλά είναι τραβηγμένο και νομίζω θα χρησιμοποιούσε την ιδιότητά του.

Έπειτα, η Μελανία, όταν ψήφισε, έκανε αυτό το ποστ: "Ψηφίζω Τάσος97 γιατί τελευταία λεπτά βλέπω να γίνεται κύμα να σωθεί και να φύγει ο Ηλίας."

Εάν η Μελανία ήταν μαφιόζα, τι καούρα είχε να σώσει τον Ηλία που είναι πολίτης και να ψηφίσει τον Τάσο τόσο απροκάλυπτα; Δεν έχει καμία λογική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
α) Η Μελανία είναι αθώα
Αυτή η εκδοχή είναι που με πείθει ακόμα πιο πολύ. Ένα κάρφωμα είναι αρκετά παρακινδυνευμένο, γιατί μπορεί να αποτύχει, αλλά δεν έχουμε σκεφτεί κάτι ακόμα: αν οι δολοφόνοι είχαν κάρτα και την έπαιξαν για τη Μελανία, ούτως ώστε να είναι σίγουροι, πριν την καρφώσουν; Για σκεφτείτε... Έπειτα με την αποχώρηση του Τάσου δεν βγάλαμε κάποιο συμπέρασμα. Μήπως όμως η Μελανία προσπαθούσε να μας προειδοποιήσει για άτομα πιο χαμηλού προφίλ που ψήφισαν τον Ηλία; Με αυτόν τον τρόπο, οι μαφιόζοι δεν φοβήθηκαν να κάνουν το κάρφωμα, γιατί πολύ απλά δεν θα τους εξέθετε, όπως συνέβη με τον Τάσο και τον Πάι.

Ρε συ Χάρη, κάρτα στον πρώτο γύρο;; Χωρίς σχεδόν καμία στοιχειοθετημένη κατηγορία;; Ο Τάσος δεν είχε κακό ρόλο, κατά πάσα πιθανότητα ούτε και ο φρικ. Θα πήγανε να κάνουν κάρφωμα επειδή ανέφερε ότι όσοι ψήφισαν Ηλία είναι ύποπτοι γι'αυτήν; Ενώ το έπαιζε συγκάτοικος; Πες μου σοβαρά θα ρίσκαρες εσύ να παίξεις κάρτα με αυτά τα δεδομένα;; Ενώ πρέπει να κάνεις και πάρα πολύ συγκεκριμένη ερώτηση;;

β) Η Μελανία είναι μαφιόζος
Εδώ θα πω μόνο 2 πράγματα: α) εάν διάβασετε διεξοδικά τα ποστς του πρώτου γύρου, κανείς δεν δίνει κανέναν φανερά, είναι αδύνατον να βρεις κάποιον ο οποίος θα μπορούσε να είχε καρφωθεί. Συνεπώς, θεωρώ ότι οι μαφιόζοι, γνωρίζοντας τον φανερό τους μαφιόζο, το κατάλαβαν από πιο διακριτικά στοιχεία και αυτός είναι και ο λόγος που το να είναι η Μελανία μαφιόζος δεν στέκει. β) δεν τρελάθηκα για να πιστεύω αυτά που πιστεύω και ο νοών νοείτο...

Ερώτηση: Πας να μας περάσεις τώρα ότι ρόλο ή έκανες κάτι;; Πιστεύεις ότι είναι καλή ώρα να το κάνεις αυτό;;


Συμπέρασμα:
Για μένα, η Μελανία εκτός από τον φανερό μαφιόζο, βρήκε ενδεχομένως κι άλλους. Πιστεύω ότι κατάφερε από νωρίς να βρει την άκρη του νήματος και γι' αυτό το λόγο ήταν φανερό ότι είχε τον ρόλο του πληροφοριοδότη και καρφώθηκε. Πιστεύω ότι θα πρέπει να ψάξουμε σε πιο διακριτικές παρουσίες που ψήφισαν τον Ηλία, όπως ο Jkaradakov (στον οποίο η Μελανία πέταξε σπόντα), την Emilouko, ίσως johnietraf (o οποίος χθες δεν ψήφισε για ανόητους λόγους). Για εμένα στις ψήφους του Ηλία υπάρχει ένας μαφιόζος. Ο Θωμάς επίσης μου φαίνεται ακόμα πολύ ύποπτος, μπαίνει, ψηφίζει, φεύγει. Και μπαίνει μετά την ψηφοφορία για να πει ότι τη γλύτωσε ο Πάι; Αυτά είχε να πει όλη μέρα; Ο sommerfeld επίσης με προβληματίζει, γιατί από εκεί που ήταν ήσυχος, τώρα έχει πάρει φωτιά με σεντόνια...

Περιμένω να δω πως διαμορφώνονται οι απόψεις σου τώρα που έχουμε περισσότερα δεδομένα.

Η έχουμε τζιμανι γιατρό ή οι μαφιόζοι συνεχίζουν να βαρούν τον αλεξίσφαιρο ή η πόρνη τα 'χει κάνει σαλάτα:P

Ή πιθανον η μαγισσα να ενεργοποιησε την ιδιοτητα της(νομιζω ειναι και το πιο πιθανο σεναριο)

Το πιο πιθανό είναι να έχει συμβεί ένας συνδυασμός όσων αναφέρετε και οι δύο.

Κρίμα, πραγματικά κρίμα... Φαντάζομαι ποσο θα ξενέρωσε ο Τάσος. Το μέντιουμ ειναι ο αγαπημένος του ρόλος!!
Οποτε οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι η Μελανια ήταν σίγουρα μαφιοζα και μας φλόμωσε στη μπαρούφα.

Πάμε για νέο αξίωμα ρόλων στο Παλέρμο :P

Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα, όσο μικρή κι αν είναι κατά την γνώμη μου, να μην είναι μαφιόζα και τότε θα τα έχουμε κάνει λίγο σκατά.

Eπειδη θελω να παιζω με τις λεξεις, ( :hehe: ) , απο που προερχεται αυτη η σιγουρια ρε παιδια που λέτε όλοι; Ειπατε ο Ηλιας ηταν σιγουρα αθωος, ειπατε οτι η Μελανια ειναι σιγουρα μαφιοζα.

Ο Ηλίας είναι σχεδόν σίγουρα αθώος, γιατί 100% ρώτησε ο Τάσος τον ρόλο του προχθές, αυτό προκύπτει για δύο λόγους, δεν είχε άλλο φάντασμα για να ρωτήσει και δες και πόσο απόλυτα σίγουρος έδειχνε ο Τάσος για την αθωότητα του Ηλία.

Για την Μελανία, μετά και την αποκάλυψη του ρόλου του Τάσου, όσο αφορά εμένα προς τα κει με οδηγεί, σαν επιβεβαίωση γι'αυτά που έλεγα και χθες όλη μέρα.


Ερχομαστε στο σημειο οπου η ψηφοφορια ειναι καπως ετσι . Στις 20:10 ομως, βλέπουμε τον Παι να ακυρωνει την ψηφο του Θωμα οποτε η ψηφοφορια διαμορφωνεται καπως ετσι . Εγω απο αυτο,μια εικασια μπορώ να κάνω. Ο Παι για καποιο λογο ηξερε οτι επροκειτο ο δικηγορος να "προστατεψει τον Τασο" ( και δεν εννοοω οτι καποιος του το σφυριξε κτλ, ίσως απλά να το περιμένε) γι'αυτο ακυρωσε ψηφο. Καθως δε θα τον συνεφερε η ισοβαθμια με την kleop! Η προσπαθεια για να αποχωρησει καποιος αλλος, κατα εμε στηριζεται στο οτι:
Ο δικηγορος προστατεψε τον Τασο,ισως οχι γιατι τον ηθελε ντε και καλα στο παιχνιδι, αλλα γιατι πιστευε οτι ηταν αθωος και ηθελε να φυγει καποιος αλλος σημερα.

Κι ο Πάι δηλαδή απλά υποψιάστηκε ότι μπορεί να γινόταν κάτι τέτοιο και έπαιξε ακύρωση;; Λυπάμαι που στο λέω, αλλά το ξυράφι του Όκαμ διαφωνεί μαζί σου...


Λοιπόν, Μέντιουμ ο Τάσος. Άρα αυτό μας λέει ότι η Μελανία μας πουλούσε φούμαρα ότι ήταν ένοχος. Ανάλογο συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε και για τον φρικ.

Οπότε για μένα από τους πιο ύποπτους είναι αυτοί που με τόσο σθένος προσπαθούν να βγάλουν την Μελανία λαδι. Κυρίως οι Libertus και Sommerfeld. Και με προβληματίζουν πολύ οι θεωρίες συνομωσίας του ultraviolence.

Ξέρω δεν έκανα και καμιά σοβαρή ανάλυση, αλλά έχω ένα κεφάλι καζάνι αυτή την στιγμή. Περιμένω να δω μερικά σχόλια και θα επεκταθώ παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,252 μηνύματα.
Γιατί να μην ρωτούσαν με κάρτα; Η κάρτα "όνειρο" στα χέρια της μαφίας χρησιμεύει μόνο για να ρωτήσουν για πληροφοριοδότη, ντετέκτιβ και πόρνη! Αφού η Μελανία έδειχνε τόσο σίγουρη, γιατί να μη ρωτήσουν δηλαδή;

Επίσης εάν η Μελανία και εγώ είμαστε μαφιόζοι, από τη στιγμή που ο ρόλος της δεν μπορεί να αποκαλυφθεί, γιατί να βγω να την υποστηρίξω τόσο απροκάλυπτα και να κινήσω υποψίες; Δουλευόμαστε τώρα;

Δες τα 2 παραπάνω ποστς μου στον Πάι για να καταλάβεις.
Αποχωρώ γιατί θα τρελαθώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,814 μηνύματα.
Ο Ηλίας είναι σχεδόν σίγουρα αθώος, γιατί 100% ρώτησε ο Τάσος τον ρόλο του προχθές, αυτό προκύπτει για δύο λόγους, δεν είχε άλλο φάντασμα για να ρωτήσει και δες και πόσο απόλυτα σίγουρος έδειχνε ο Τάσος για την αθωότητα του Ηλία.

Σε αυτο περι Τάσου, συμφωνω ακραδαντα!


Κι ο Πάι δηλαδή απλά υποψιάστηκε ότι μπορεί να γινόταν κάτι τέτοιο και έπαιξε ακύρωση;; Λυπάμαι που στο λέω, αλλά το ξυράφι του Όκαμ διαφωνεί μαζί σου...

Ξαναλεω, ήταν απλά μια προχειρη εικασια που εκανα! Εχεις καθε δικαιωμα να συμφωνεις/διαφωνεις!



η κοντρα Melania-pie ,κατι μου ελεγε απο την αρχη[/B]!

Όταν λες κόντρα εννοεις τις 1-2 σποντιτσες που ειπε η Μελανια για τον Παι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μερικές γρήγορες απαντήσεις χωρίς παραθέσεις, γιατι ειναι δύσκολο να κάνω:

Δε μπορώ να καταλάβω όμως γιατι επιχείρησε κάρφωμα τόσο νωρίς και ποιον επιχείρησε να καρφώσει τελοσπαντων.
@Eileen: Έπαιξα την κάρτα γιατι ήμουν από το κινητό, δεν έπιανα 3G και δεν πρόλαβα να αλλάξω ψήφο πριν τις 8:P. Όπως ξέρετε δεν έχω κόλλημα ούτε να προστατέψω, ούτε να διώξω κάποιον αν χρειαστεί:P
Ναι, αλλά στο διάστημα 20:05-20:10 θα μπορούσες να έχεις αλλάξει ψήφο, χωρίς αιτιολόγηση όπως έγινε στην πρώτη αποχώρηση! Αν επιμένω το κάνω γιατί πιστεύω ότι απλά "έδωσες" έτσι μία κάρτα..

Ό,τι έχω γράψει πιο πάνω είναι ακριβώς η αλήθεια για εμένα κι αυτό που πιστεύω. :)
Το ότι ο Τάσος είναι αθώος, δεν λέει κάτι για τη Μελανία. Νομίζω πως ψήφισε αναγκαστικά τον Τάσο, γνωρίζοντας τον δολοφόνο που ψήφισε Ηλία.

Δεν αμφισβητώ ότι γράφεις ό,τι πιστεύεις. Απλά για εμένα, δυστυχώς, αυτή η λογική ακολουθία που παραθέτεις έχει κάποια κενά... Για παράδειγμα, θα μπορούσε κάλλιστα αντί να είδε μαφιόζο να ψηφίζει τον Ηλία (βάσει της λογικής σου), να είδε κάποιον να υποστηρίζει τον Τάσο και να τον θεώρησε αντίστοιχα ένοχο...
Ίσα-ίσα που η μετέπειτα στάση της απέναντι στον Τάσο από τις δημοσιεύσεις κιόλας που πολλάκις έχουν παρατεθεί πλέον, αυτό το πράγμα στηρίζει!
Αυτό που θέλω να πω είναι πως δυστυχώς, δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα με ποια κριτήρια ψήφισε η Μελανία τον Τάσο, και επειδή ακριβώς υπάρχουν κενά και στις δυο πλευρές (τόσο ότι είναι πληροφοριοδότης είτε ότι είναι μαφιόζα) θα πρέπει να είμαστε πάρα πολύ προσεκτικοί πριν βιαστούμε να πέσουμε πάνω σε άτομα.

Ελίν από τη μια μπορεί να ήταν μαφιόζα μιας και κατηγορούσε αθώους κυρίως (Βλ .Τάσο και Pie), από την άλλη αν ήταν πληροφοριοδότης μπορεί να είδε κάποιον να υποστηρίζει τον Τάσο και να θεώρησε και αυτόν ένοχο.
Δεν ξερω, προς το πρώτο κλίνω.Αν και επεξεργάζομαι και γω τα συμπεράσματα των παιδιών παραπάνω.
Αν πρέπει να το γράψεις στα ελληνικά, είναι Άιλιν, παρακαλώ! :redface:


Ρε eileen, διαβαζε πιο προσεχτικα τα προηγουμενα σχολια...Ο Piemaker ισχυριζεται περαν πασης αμφιβολιας οτι η Melania ήταν μαφιοζος και καλως που βγηκε, αρα για αυτον ο πληροφοριοδοτης συνεχιζει να υπαρχει στο παιχνιδι...Δηλαδή τι άλλο θα έπρεπε να πω για να τον πεισω να μην στηριζεται τοσο πολυ σε "ένστικτα" και "αυθαιρετες υποθεσεις" που πολλες φορες εχουν ως αποτελεσμα να τα κανουμε μανταρα με τις ψηφους??...;)
Πρώτα από όλα, σε παρακαλώ όχι "ρε", δεν είναι αυτός τρόπος να μιλάμε. Δες ο Χάρης τι καλά που τα λέει! :flowers:

Και να είσαι σίγουρος ότι διαβάζω πάρα πολύ προσεκτικά τα σχόλια ολονών, κάτι που είναι παραπάνω από το διαγώνιο διάβασμα που χαρακτηρίζεται από τις λεπτομέρειες που συγκρατείς! :beating:
Πάμε όμως να δούμε τι είπαμε και οι δυο μας. Ναι, ο Pie έχει δηλωσει κάτι αντίστοιχο. Εσύ προσπαθείς να τον πείσεις με τις περιπτώσεις που παραθέτεις ότι είναι αθώα. Εσύ άρα λες ότι η Μελανία είναι αθώα. Ο μόνος τρόπος για να είναι αθώα βάσει των γεγονότων είναι να είναι πληροφοριοδότης. Δε μπορείς λοιπόν, εσύ που υποστηρίζεις πως είναι αθώα να συμπεριλαμβάνεις σαν ενδεχόμενο ότι ΚΑΙ εσύ είσαι πληροφοριοδότης, για τον ίδιο λόγο που δεν μπορείς να είσαι ούτε και μέντιουμ, αφού είναι ο Τάσος!
Ειλικρινά, δε μπορώ να το κάνω πιο απλό... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τετάρτη 29/7
  1. blue_butterfly
  2. Drama Prinzessin
  3. Eileen
  4. Emilouko
  5. JKaradakov
  6. johnietraf
  7. Libertus
  8. Nefeli Graf
  9. PieMaker --> Sommerfeld
  10. Sommerfeld --> Drama Prinzessin
  11. thomas l.
  12. tsarachaf
  13. ultraviolence
  14. Σπυρακος (^^) --> PieMaker

Ψήφοι
1 Drama Prinzessin
1 PieMaker
1 Sommerfeld

Η Χώρα των Φαντασμάτων
i_lie_us - Ψηφοφορία 27/7
kleop - Ψηφοφορία 28/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
~Melania~ - Δολοφονία 28/7 - ???
Τάσος97 - Ποινή 28/7 - Μέντιουμ

Απουσίες
johnietraf #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από PieMaker
Ενεργοποίηση ιδιότητας δικηγόρου: Μηδενισμός ψήφων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
1 ώρα έλειψα μόλις έληξε η κανονική διάρκεια ψηφοφορίας κ ήρθαν τα πάνω κάτω :P
είμαι λίγο μπερδεμένος :hmm::hmm:
ο piemaker πάλι γλύτωσε τελευταία στιγμή :P

θα περιμένω την δολοφονία πριν ρίξω ψήφο
Συγνώμη αν αναλώσω λόγια άλλων αλλά ισχύει ότι έχουν φύγει 3 άτομα και είμαστε στο σκοτάδι,επίσης όταν λέμε υπαινιγμό μπορεί όντως ο Τάσος να μπλόφαρε..Λόγω των σημερινών γεγονότων δε θα ψηφίσω ακόμα,περιμένω τη δολοφονία αλλά δεν έχω πειστεί για την αθωότητα του Piemaker και όπως είπα μένοντας στο σενάριό μου για τη Μελανία και όχι τόσο επηρεασμένος από την αποχώρηση του Τάσου(ίσως μπλόφα) κατά εκεί κατευθύνομαι διότι δε μπορώ να βγάλω άλλο συμπέρασμα που να στέκει για μένα!!
Καληνύχτα..
Ρε παιδιά τι κάνει μιαου-μιαου στα κεραμίδια. Come on!
Συμπέρασμα:
Για μένα, η Μελανία εκτός από τον φανερό μαφιόζο, βρήκε ενδεχομένως κι άλλους. Πιστεύω ότι κατάφερε από νωρίς να βρει την άκρη του νήματος και γι' αυτό το λόγο ήταν φανερό ότι είχε τον ρόλο του πληροφοριοδότη και καρφώθηκε. Πιστεύω ότι θα πρέπει να ψάξουμε σε πιο διακριτικές παρουσίες που ψήφισαν τον Ηλία, όπως ο Jkaradakov (στον οποίο η Μελανία πέταξε σπόντα), την Emilouko, ίσως johnietraf (o οποίος χθες δεν ψήφισε για ανόητους λόγους). Για εμένα στις ψήφους του Ηλία υπάρχει ένας μαφιόζος. Ο Θωμάς επίσης μου φαίνεται ακόμα πολύ ύποπτος, μπαίνει, ψηφίζει, φεύγει. Και μπαίνει μετά την ψηφοφορία για να πει ότι τη γλύτωσε ο Πάι; Αυτά είχε να πει όλη μέρα; Ο sommerfeld επίσης με προβληματίζει, γιατί από εκεί που ήταν ήσυχος, τώρα έχει πάρει φωτιά με σεντόνια...
Δεν ψήφισα ποτέ Ηλία. ;)
Η ημέρα έκανε την εμφάνισή της για ακόμη μια φορά στην πόλη του Παλέρμο. Ο dimijim, εξουθενωμένος από το χθεσινό party κοιμόταν ακόμη. Έτσι ο DumeNuke, για πρώτη φορά στη ζωή του, βγήκε στην αναζήτηση του πτώματος. Έψαξε παντού αλλά δεν τα κατάφερε. Απογοητευμένος κι υπό το φόβο να νευριάσει τον dimijim επέστρεψε στο σπίτι τους. Ο dimijim κοιμόταν ακόμη, τον πλησιάζει ο DumeNuke και τον σκουντάει. "-Έλα ρε μαλάκα, γιατί με ξυπνάς; -Δε μπορώ να βρω πτώμα στην πόλη ρε! -Έψαξες σίγουρα καλά; -Ναι... -Μη με δουλεύεις τώρα, κάτι θα σου ξέφυγε. -Όχι, πτώμα δεν υπάρχει.". Ο dimijim πετάχτηκε από το κρεβάτι του, φόρεσε ένα εσώρουχο και το μπουρνούζι του κι έφυγε για την πόλη. Είδε δύο μύγες και τις ακολούθησε, αλλά κατέληξε σε ένα νεκρό άλογο. Πήγε στη χθεσινή αλάνα, αλλά μόνο ένα ξεχασμένο δάχτυλο της Μελανίας ήταν εκεί. Έψαξε μέχρι και στα πιο απίθανα μέρη, αλλά δε βρήκε κάτι. Κατέληξε στην πλατεία του χωριού,
εκεί όπου ένιωσε σοκαρισμένος!
Πώς θα μπορούσε να είχε γίνει αυτό;
Πτώμα δεν υπήρχε πουθενά!
Το κείμενο της δολοφονίας αποτελεί προϊόν δημιουργίας της ΣΕ.​
Ha τέλεια... :blink:
***ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ***

Σχετικά με το χθεσινό περιστατικό, επανεξετάσαμε την ποινή του Τάσου και, στηριζόμενοι στον παρακάτω κανονισμό:

αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε αποκάλυψη του ρόλου του Τάσου.

Γνωστοποιούμε, λοιπόν, σε όλους τους κατοίκους της πόλης του Παλέρμου ότι στον Τάσος97 είχε ανατεθεί ο ρόλος του Μέντιουμ. Λυπούμαστε για την όποια αναστάσωση ενδεχομένως προκλήθηκε μέχρι τώρα και ευχόμαστε καλή συνέχεια σε όλους σας.

Εκ της ΣΕ.
Double τέλεια.


Κρίμα, πραγματικά κρίμα... Φαντάζομαι ποσο θα ξενέρωσε ο Τάσος. Το μέντιουμ ειναι ο αγαπημένος του ρόλος!!
Οποτε οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι η Μελανια ήταν σίγουρα μαφιοζα και μας φλόμωσε στη μπαρούφα.
Γιατί να επιχειρούσε κάρφωμα απο τον πρώτο γύρο. Ποιόν είχαν καταλάβει και θεώρησαν πως είναι πληροφοριοδότης. Θέλω κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό.

Συνεχίζω να πιστεύω πως είναι αθώα.
Δηλαδή εσύ λες ότι αποκλείστηκε επειδή πήγε να το παίξει ότι είχε άλλον ρόλο από τον πραγματικό;; Το έχουν κάνει ήδη κι άλλοι στο παιχνίδι αυτό, αλλά δεν αποκλείστηκαν.
Οπότε ναι, συνεχίσω να μην πολυπιστεύω ότι είναι ένοχος, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά..
Προφανώς μετά την αποκάλυψη του ρόλου του δεν έχω τι να πω εδώ.

Συμφωνω απολυτα με αυτο που ειπες και αν θυμαστε η Μελανια (δεν ειμαι απο pc αλλα καταφερα να κανω παραθεση αυτο) ειπε οτι θα ριξει ψηφο στον Τασο για να προσπαθησουν να τον σωσουν ή καπως ετσι,ηθελε και να κοψει κινηση και προφανως κατι παραπανω ηξερε και ηθελε να βοηθησει απο την αρχη!!Τωρα πολυ περιεργο οπως είπα ΠΡΩΤΟΣ ειναι οτι 20:10 ακυρωνεται ψηφος ενω ο pie δε κινδυνευει και ξαφνικα ωω σωθηκε ο Τασος και ο pie θα ειχε θεμα ισοψηφιας..Αυτο ουτε των αθωωνει ουτε τον ενοχοποιει απολυτα στα ματια μου..Δεδομενων των οσων εχω πει για τον pie και τη Μελανια και χωρις δολοφονια δεν εχω παρα να ψηφισω παλι PIEMAKER γιατι η αθωωση του Τασου δε μου λεει κατι ,ουτε ενοχοποιει τη Μελανια οπως εξηγηθηκε κατ΄εμε και η συμπεριφορα του ,η κοντρα Melania-pie ,κατι μου ελεγε απο την αρχη!
Ρε παιδιά, ρε παιδιά, ένοχος ο Πιε, απο που και ως που; Ποια είναι η λογική που τον βγάζει ένοχο. Η ψήφος μου λοιπόν πάει στον Σπυρακος (^^) για την ώρα. Μπορεί να αλλάξει ανάλογα με τις εξελίξεις.

Τον ψηφίζω γιατί είτε δεν μπορεί να καταλάβει κάποια πραγματα, γιατί δεν παρακολουθεί το παιχνίδι είτε γιατί είναι ένοχος και με τέτοια ποστ απλά προσπαθεί να δείξει ότι είναι μη καλός παίχτης και να φύγει απο τα ρανταρ μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τετάρτη 29/7
  1. blue_butterfly
  2. Drama Prinzessin
  3. Eileen
  4. Emilouko
  5. JKaradakov --> Σπυρακος (^^)
  6. johnietraf
  7. Libertus
  8. Nefeli Graf
  9. PieMaker --> Sommerfeld
  10. Sommerfeld --> Drama Prinzessin
  11. thomas l.
  12. tsarachaf
  13. ultraviolence
  14. Σπυρακος (^^) --> PieMaker

Ψήφοι
1 Drama Prinzessin
1 PieMaker
1 Sommerfeld
1 Σπυρακος (^^)

Η Χώρα των Φαντασμάτων
i_lie_us - Ψηφοφορία 27/7
kleop - Ψηφοφορία 28/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
~Melania~ - Δολοφονία 28/7 - ???
Τάσος97 - Ποινή 28/7 - Μέντιουμ

Απουσίες
johnietraf #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από PieMaker
Ενεργοποίηση ιδιότητας δικηγόρου: Μηδενισμός ψήφων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Είναι στις βουλίτσες μετά και το κάρφωμα μακελειό
Σε ευχαριστώ Τσαφ, δεν το είχα παρατηρήσει, νόμιζα αφορούσαν μονάχα το κάρφωμα μακελειό.

Εγω παιδια σημερα δεν θα ψηφισω γτ ειμαι απο κινητο και δεν ειμαι σπιτι μου και αν ψηφισω ακυρα θα με κραξετε οποτε το αφηνω
Και βεβαια η επιθεση προς το παιξιμο μου συνεχιζεται
Σιγα μην ηθελα να σωσω τον pie αφου ο ιδιος στην αρχη τον ψηφισα
Η αλλαγη ψηφου μου μπορει να θεωρηθει και αδικαιολογητη αλλα με εχει εκνευρισει ο i lie us
Νταξ το ξερω παιδικο ειναι αυτο που εκανα
Αχ πραγματικά συνέχισες και χθες τις αρλούμπες βρε Γιάννη, πραγματικά τι θεωρείς καλύτερο να μην ψηφίσεις καθόλου δείχνοντας έτσι μια κάποια αδιαφορία ή να ψηφίσεις έστω τυχαία ή κάποιον που υποψιάζεσαι; Δώσε λίγη παρουσία στο παιχνίδι, ανέλυσε τις απόψεις σου.

Δεν απαντησα γιατι έκρινα ότι δεν είχε νόημα η κατηγορια σου...Απο οσο θυμαμαι ειχες πει <<μπορώ και εγώ κάλλιστα να σε υποπτευθω επειδη εισαι νεο μελος με συγκροτημενο λογο>>, εγω δηλαδη πως ακριβως θα μπορουσα να αποκρουσω αυτο το συγκεκριμενο επιχειρημα διχως να δωσω και την ευκαιρια να ισχυριστει καποιος τρίτος ότι απλά καλυπτομαι??....Άλλωστε εγώ έχω ανεκαθεν μανια με τα posts σεντονια, το αποδυκνειει γενικα η παραμονη μου στο esteki, άρα η "υποψιες" σου(αν ειναι μοναχα αυτες) ειναι απλά μια τρύπα στο νερό...ή απλά ένας αντιπερισπασμός....
Υπάρχουν βρε και παιδια και τεχνικοι λογοι για να μην μπορει καποιος στο thread...Ο PieMaker ισχυριζεται ότι ειναι σε διακοπες και δεν θα μπαινει σε μεγαλη συχνοτητα και βεβαιως και δεν θα το αμφισβητησω...Εγώ λεω τωρα ότι το μεσημερι και το απογευμα δεν μπορω να μπω και για να μην ειμαι διακοσμητικος στο palermo αναπληρωνω το πρωι και το βραδυ...Όσοι ισχυριζονται ότι ειναι σε διακοπές ή μπαινουν απο κινητο και δεν μπορουν να απαντανε ή δουλευουν ειναι αληθεις και βρηκες το δικο μου post για να ριξεις υποψιες? Θα ήθελα να ακούσω κατι πιο χειροπιαστό σαν "ενδειξη" εναντιον μου...
Θα μπορούσες να μου είχες πει έστω αυτό καλό μου ότι συνηθίζεις να αναπτύσεις έτσι τις σκέψεις σου. Απλά ψάχνομαι και απλά ως καινουριος παίκτης που γράφει τόσο πολύ μου φάνηκε περίεργο και το σχολίασα, δε θεωρώ πως έκανα κάτι κακό.
Δε νομίζω να κατάλαβες αυτό που σε ρώτησα, το πρώτο ποστ σου στο παιχνίδι εδώ του Παλέρμο έγινε τη Δευτέρα στις 2 περίπου ενώ την ίδια μέρα σχεδόν 3 ώρες νωρίτερα είχες γράψει εδώ στο cnf σε ένα άλλο παιχνίδι. Η ερώτηση μου είναι πώς έτυχε και αφού είχες μπει στο site δεν έγραψες και εδώ στο παιχνίδι; Περίμενες να μιλήσεις με τα συνεταιράκια σου; :whistle:

Δεκτή η ψήφος σου! Σχετικά με το ένστικτο που αναφερεις καλό είναι να μην στηρίζεις ένα σωρό υποψιες μονάχα σε αυτό γιατί και για τον i_lie_us έριχνες τις κατηγοριες σου πιο πολύ λόγω ενστικτου αλλά τελικά εσύ ο ίδιος σε post σου αναρωτηθηκες εάν τα έκανες μαντάρα στον πρωτο γύρο...
Ομολογώ ότι σε θεωρούσα ύποπτο μέχρι εχθές(εξου και οι ψηφοι μου) αλλά λόγω των συμβάντων που έγιναν(η ξαφνική ακυρωση μιας ψηφου εναντιον σου και ο μηδενισμος των ψηφων του Τάσου) το αφήνω προς το παρόν...Θέλω όμως να απαντήσω στις υποψιες σου...
PieMaker και εγώ βλέπω συνέχεια μια προσπάθεια απο πολλούς να φανεί η Melania μαφιόζα στηριζομενοι αποκλειστικα και μονο στην σκέψη ότι <<πρέπει να ήταν μαφιοζα που εκανε λαθος κάρφωμα γιατι αποκλειεται να καταλαβαν ότι ήταν επιθεωρητης ή πληροφοριοδοτης>>...Στα τελευταία posts της δεν ξέρω κατα ποσο τελικά έριξε αιχμές στους μαφιόζους αλλά νομιζω μερικά "αθωα" υπονοουμενα που περασαν στο ντουκου τα πεταξε...Αλλά φοβάμαι ότι μάλλον κατηγορησε και μερικα λαθος άτομα ίσως για να χαμηλώσει λιγο τους τόνους των προηγουμενων posts της....Πώς μπορώ να το ξέρω αυτό?? Να τα πιθανα ενδεχομενα....

1) Είμαι πολίτης, δεν ξέρω ποιον να ψηφισω και στηριζομαι στο απλό ένστικτό (που χρησιμοποιείς και εσύ)

2) Είχα μια κάρτα Πυθιας την καταλληλη στιγμή

3) Είμαι μαφιοζος και πάω να θολώσω τα νερά(μιας ούτως ή άλλως τελειωμενης υποθεσης)

4) Είμαι ο ντεντεκτιβ και είχα μάθει τον ρόλο της πριν την φανε

5) Είμαι το μέντιουμ και μπορουσα να ξέρω τον ρόλο του i_lie_us και οτι οι υπαινιγμοι της Melina ειχαν πραγματι μια βαση

6)Είμαι πληροφοριοδοτης και ξέρω ένα συγκεκριμενο nick

Απο όλα αυτα τα ενδεχομενα εσύ κατέληξες αμέσως ότι είμαι μαφιοζος αποκλειοντας καθε άλλη πιθανοτητα, προσεχε γιατι αυτος δεν ειναι και πολύ σιγουρος τροπος για να ριχνεις ψηφο...Υποπτευομαι και εγώ την Drama γιατί όντως πολλά έχει ισχυριστει, δυο ψηφους εριξε μεχρι τωρα και κατα τα άλλα ουτε ενα επιχειρημα...Και PieMaker το οτι "απειλησε" ότι θα παρακολουθει στενα όσους ψηφισαν Τασο, ανεφερε συστηματικα διαφορα ονοματα κλπ δεν θα μπορουσε να περασει απαρατηρητο...Πέταγε υπονοουμενα με emoticons ότι κάποιοι μπορει να έχουν μιλησει ήδη(και οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται), απο την αρχη έδειχνε να έχει μια συγκεκριμενη σταση και τελικα, πέταξε και ένα post για τον ηλια στο οποιο τονιζει περαν πασης αμφιβολιας οτι ο ηλιας ηταν αθωος...Δηλαδή ένας μαφιοζος δεν θα μπορουσε να μυγιαστει απο αυτες τις δηλωσεις??....Σίγουρα πολυ γρήγορη και ισως και προχειρη ενεργεια αλλά όλα δεν είναι δυνατά??... Εσύ έριξες ψηφο στον i_lie_us λόγω ενος τυχαιου σχολιου στην αρχη αρχη του παιχνιδιου, αυτές οι "σποντιτσες" τωρα θεωρουνται αναξιες λογου??....
Όσον αφορα το 4 θέλεις να μας πεις ότι είσαι ο ντετέκτιβ και είχες να ρωτήσεις για άτομα όπως ο Τάσος και ο Φρικ που είχαν παιχτεί διάφορα στην ψηφοφορία και δεν το έκανες;
Για το 5, μέντιουμ δεν είσαι γιατί μάθαμε ότι είναι ο Τάσος.
Και 6 πάλι εκτός γιατί θεωρείς ότι είναι η Μελανία.
Εμένα πιο πολύ το 1 και το 3 μου κάνουν και περισσότερο το 3 μιας και περιμένω να μου απαντήσεις σε αυτά που είπα παραπάνω και τελειωμένη υπόθεση δεν είναι γιατί όσο συζητάμε τόσο θα βγαινουν στοιχεία.

Η ημέρα έκανε την εμφάνισή της για ακόμη μια φορά στην πόλη του Παλέρμο. Ο dimijim, εξουθενωμένος από το χθεσινό party κοιμόταν ακόμη. Έτσι ο DumeNuke, για πρώτη φορά στη ζωή του, βγήκε στην αναζήτηση του πτώματος. Έψαξε παντού αλλά δεν τα κατάφερε. Απογοητευμένος κι υπό το φόβο να νευριάσει τον dimijim επέστρεψε στο σπίτι τους. Ο dimijim κοιμόταν ακόμη, τον πλησιάζει ο DumeNuke και τον σκουντάει. "-Έλα ρε μαλάκα, γιατί με ξυπνάς; -Δε μπορώ να βρω πτώμα στην πόλη ρε! -Έψαξες σίγουρα καλά; -Ναι... -Μη με δουλεύεις τώρα, κάτι θα σου ξέφυγε. -Όχι, πτώμα δεν υπάρχει.". Ο dimijim πετάχτηκε από το κρεβάτι του, φόρεσε ένα εσώρουχο και το μπουρνούζι του κι έφυγε για την πόλη. Είδε δύο μύγες και τις ακολούθησε, αλλά κατέληξε σε ένα νεκρό άλογο. Πήγε στη χθεσινή αλάνα, αλλά μόνο ένα ξεχασμένο δάχτυλο της Μελανίας ήταν εκεί. Έψαξε μέχρι και στα πιο απίθανα μέρη, αλλά δε βρήκε κάτι. Κατέληξε στην πλατεία του χωριού,
εκεί όπου ένιωσε σοκαρισμένος!
Πώς θα μπορούσε να είχε γίνει αυτό;
Πτώμα δεν υπήρχε πουθενά!
Το κείμενο της δολοφονίας αποτελεί προϊόν δημιουργίας της ΣΕ.​
Πάλι δεν έχει δολοφονία; Τι στο καλό και σήμερα και χθες;

***ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ***

Σχετικά με το χθεσινό περιστατικό, επανεξετάσαμε την ποινή του Τάσου και, στηριζόμενοι στον παρακάτω κανονισμό:

αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε αποκάλυψη του ρόλου του Τάσου.

Γνωστοποιούμε, λοιπόν, σε όλους τους κατοίκους της πόλης του Παλέρμου ότι στον Τάσος97 είχε ανατεθεί ο ρόλος του Μέντιουμ. Λυπούμαστε για την όποια αναστάσωση ενδεχομένως προκλήθηκε μέχρι τώρα και ευχόμαστε καλή συνέχεια σε όλους σας.

Εκ της ΣΕ.
Άρα ο Τάσος καλός (είχε και το ρόλο που του αρέσει πιο πολύ, κρίμα) και για μένα και ο Φρικ (Pie) και αυτός αθώος είναι νομίζω από τους χειρισμούς του αντιλαμβανόμαστε όλοι τι ρόλο έχει.

Έχει την δυνατότητα μία φορά να σώσει. Οπότε έπρεπε να είναι σίγουρος/η για την ταυτότητα του θύματος.


Εδώ μέσα για τίποτα να μην είσαι σίγουρος.
Τι εννοείς να είναι σίγουρος/η για την ταυτότητα του θύματος; Εφόσον σκοτώνουν οι μαφιόζοι καλό δε θα σκοτώσουν; Εκτός και αν μπλοφάρουν τόσο μα τόσο πολύ.

Συμφωνω απολυτα με αυτο που ειπες και αν θυμαστε η Μελανια (δεν ειμαι απο pc αλλα καταφερα να κανω παραθεση αυτο) ειπε οτι θα ριξει ψηφο στον Τασο για να προσπαθησουν να τον σωσουν ή καπως ετσι,ηθελε και να κοψει κινηση και προφανως κατι παραπανω ηξερε και ηθελε να βοηθησει απο την αρχη!!Τωρα πολυ περιεργο οπως είπα ΠΡΩΤΟΣ ειναι οτι 20:10 ακυρωνεται ψηφος ενω ο pie δε κινδυνευει και ξαφνικα ωω σωθηκε ο Τασος και ο pie θα ειχε θεμα ισοψηφιας..Αυτο ουτε των αθωωνει ουτε τον ενοχοποιει απολυτα στα ματια μου..Δεδομενων των οσων εχω πει για τον pie και τη Μελανια και χωρις δολοφονια δεν εχω παρα να ψηφισω παλι PIEMAKER γιατι η αθωωση του Τασου δε μου λεει κατι ,ουτε ενοχοποιει τη Μελανια οπως εξηγηθηκε κατ΄εμε και η συμπεριφορα του ,η κοντρα Melania-pie ,κατι μου ελεγε απο την αρχη!
Αχ Σπυράκο κοίταξε σε παρακαλώ καλύτερα τι συνέβη, το τι έγινε χθες στην ψηφοφορία και πάλι δε σου λέει κάτι;


Η ψήφος μου σήμερα πάει πάλι στον Sommerheld μέχρι να καταφέρει να με πείσει και να μου εξηγήσει. Και να μου απαντήσεις συγκεκριμένα σε παρακαλώ διαφορετικά θα συνεχίσω να είμαι κολλημένη με εσένα.


Κατά λάθος πάτησα και δημοσιεύτηκε και πριν μάλλον μισό, συγνώμη. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Τι εννοείς να είναι σίγουρος/η για την ταυτότητα του θύματος; Εφόσον σκοτώνουν οι μαφιόζοι καλό δε θα σκοτώσουν; Εκτός και αν μπλοφάρουν τόσο μα τόσο πολύ.
Δεν αναφέρθηκα στους μαφιόζους. Ο Sommerfeld αναφέρθηκε σε πιθανό σενάριο με δράση της μάγισσας προς όφελος του πιθανού θύματος της μαφίας. Ωστόσο έχει την δυνατότητα να το πράξει μία φορά.
  • Μάγισσα
    Η μάγισσα γνωρίζει ποιον προσπαθούν να σκοτώσουν οι μαφιόζοι. Στη διάρκεια της νύχτας λαμβάνει προσωπικό μήνυμα από τη ΣΕ με το όνομα του επόμενου θύματος των μαφιόζων.
    Επιπλέον ιδιότητες: Μια φορά σε όλο το παιχνίδι έχει δικαίωμα να σώσει το θύμα, μπορεί να ενημερώσει τη ΣΕ αν θα σώσει το θύμα μέχρι και 5' πριν την ανακοίνωση της δολοφονίας. Ακόμη, μπορεί να πραγματοποιήσει και μια δολοφονία κατά τη διάρκεια της νύχτας, το θύμα της όμως δεν μπορεί να σωθεί από τον Γιατρό. Ισχύει η ίδια διαδικασία που ακολουθούν και οι μαφιόζοι.
Επομένως, η μάγισσα για να σώσει κάποιον πρέπει να είναι σίγουρη ή έστω οι υποψίες της να έχουν βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τετάρτη 29/7
  1. blue_butterfly --> Sommerfeld
  2. Drama Prinzessin
  3. Eileen
  4. Emilouko
  5. JKaradakov --> Σπυρακος (^^)
  6. johnietraf
  7. Libertus
  8. Nefeli Graf
  9. PieMaker --> Sommerfeld
  10. Sommerfeld --> Drama Prinzessin
  11. thomas l.
  12. tsarachaf
  13. ultraviolence
  14. Σπυρακος (^^) --> PieMaker

Ψήφοι
2 Sommerfeld
1 Drama Prinzessin
1 PieMaker
1 Σπυρακος (^^)

Η Χώρα των Φαντασμάτων
i_lie_us - Ψηφοφορία 27/7
kleop - Ψηφοφορία 28/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
~Melania~ - Δολοφονία 28/7 - ???
Τάσος97 - Ποινή 28/7 - Μέντιουμ

Απουσίες
johnietraf #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από PieMaker
Ενεργοποίηση ιδιότητας δικηγόρου: Μηδενισμός ψήφων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ό,τι έχω γράψει πιο πάνω είναι ακριβώς η αλήθεια για εμένα κι αυτό που πιστεύω. :)
Το ότι ο Τάσος είναι αθώος, δεν λέει κάτι για τη Μελανία. Νομίζω πως ψήφισε αναγκαστικά τον Τάσο, γνωρίζοντας τον δολοφόνο που ψήφισε Ηλία.

Άρα επέλεξε να προσπαθήσει να πετάξει έξω το μέντιουμ, απλώς επειδή ένας δολοφόνος ψήφισε τον Ηλία. Θα ρωτήσω το εξής, μην έχοντας στο νου μου τον ρόλο του Τάσου από δω και πέρα, γιατί ούτε και η Μελανία το ήξερε.
Πάμε λοιπόν και ρωτάω εσένα να μου πεις. Σε πόσα παιχνίδια θυμάσαι εσύ να κινδυνεύει δολοφόνος από τον πρώτο γύρο και αυτός να είναι έμπειρος παίκτης(εξαιρείται ο fantasmenos, αυτός ήταν άλλο φρούτο); Επίσης, γιατί ένας δολοφόνος να μην προτιμά να βγάλει τον έμπειρο παίκτη, που ξέρει ότι είναι με τους πολίτες;;
Έχει πολλά κενά η λογική σου...

Έστω ότι είσαι πληροφοριοδότης και γνωρίζεις τον δολοφόνο "Χ". Το ντέρμπι της ψηφοφορίας είναι i_lie_us- Τάσος97. Βλέπεις λοιπόν τον δολοφόνο που ξέρεις να ψηφίζει τον i_lie_us! Τι θα κάνεις; Δεν θα ψηφίσεις τον δεύτερο σε ψήφους ακόμα κι αν δεν είσαι σίγουρος; Δεν θα υποθέσεις ότι ο δολοφόνος που ξέρεις δεν ψηφίζει κάποιον άκυρο, ούτως ώστε να σωθεί ο Τάσος; Ο δολοφόνος "Χ" από την άλλη, που δεν φάνηκε όπως εσύ και ο Τάσος, δεν τον συμφέρει να καρφώσει τη Μελανία, αφού θα τη βγάλει λάδι; Παιδιά νιώθω ότι προσπαθώ να εξηγήσω το αυτονόητο!

Δεν θα ξαναπώ τον προβληματισμό μου επί της αρχής του σεναρίου σου. (Γιατί να μην ψηφίσει τον Τάσο ο δολοφόνος δηλαδή.) Αποδέχομαι, ότι πας και ψηφίζεις τον άλλον(διαφωνώ και σε αυτό, το γιατί το είπα πάνω). Μετά γιατί δεν συνδέεις, έστω και με μια όχι πολύ ευσταθή κατηγορία, να αρχίσει να ακούγεται το όνομά του; Γιατί δεν τον αναφέρεις καν και μιλάς μόνο για Πάι και Τάσο;; Και όταν τρως το κάρφωμα καταλήγεις να μπερδεύεις παραπάνω. Ένας πληροφοριοδότης, προσπαθεί να κάνει το όνομα που ξέρει να ακούγεται συχνά. Η Μελανία δεν το έκανε. Εκτός αν μπορείς να μου πεις ένα όνομα που να μας έδωσε η Μελανία. Ένα έστω!!
Οκ, τον συμφέρει να καρφώσει, αλλά γιατί να υποψιαστείς και να προσπαθήσεις να καρφώσεις κάποιον που δεν σε ανέφερε καν; Είναι και τεράστιο το ρίσκο και παράλογο. Γιατί μπορεί απλά να ήταν συγκάτοικος, όπως η ίδια πήγαινε να υπονοήσει. Ξεκάθαρα θεωρώ ότι προσπαθείς να παραπλανήσεις.

Για μένα δεν παίζει και δες γιατί.
Χθες ο Τάσος έγραψε εδώ : "Το μόνο σίγουρο είναι πως ο Ηλίας ήταν αθώος..."
Ο Τάσος ήταν το μέντιουμ, οπότε προφανώς ρώτησε για τον Ηλία. Η μόνη εκδοχή ο Ηλίας να ήταν κακός, είναι να ήταν ο ΔΑ, αλλά είναι τραβηγμένο και νομίζω θα χρησιμοποιούσε την ιδιότητά του.

Έπειτα, η Μελανία, όταν ψήφισε, έκανε αυτό το ποστ: "Ψηφίζω Τάσος97 γιατί τελευταία λεπτά βλέπω να γίνεται κύμα να σωθεί και να φύγει ο Ηλίας."

Εάν η Μελανία ήταν μαφιόζα, τι καούρα είχε να σώσει τον Ηλία που είναι πολίτης και να ψηφίσει τον Τάσο τόσο απροκάλυπτα; Δεν έχει καμία λογική!

Ναι, δύσκολα να είναι και ΔΑ ο Ηλίας, μέχρι εδώ συμφωνούμε.

Στην ουσία, αν η Μελανία ήταν μαφιόζα το να υπερασπίσει τον Ηλία, βοηθάει στα εξής:
1. Ξεφορτώνονται έναν έμπειρο παίκτη, χωρίς ιδιαίτερο κόπο. Ξέρεις βοηθάει πολύ αυτό συνήθως.
2. Υπερασπιζόμενη έναν αθώο(για τον οποίο θα ρωτήσει το μέντιουμ btw), σε βγάζει λάδι, τουλάχιστον για μερικές μέρες.
3. Μπορείς να υπονοήσεις κάτι, ώστε να παραπλανήσεις και να κερδίσεις την εμπιστοσύνη των πολιτών.

Σου φτάνουν αυτά η θέλεις κι άλλα;

Γιατί να μην ρωτούσαν με κάρτα; Η κάρτα "όνειρο" στα χέρια της μαφίας χρησιμεύει μόνο για να ρωτήσουν για πληροφοριοδότη, ντετέκτιβ και πόρνη! Αφού η Μελανία έδειχνε τόσο σίγουρη, γιατί να μη ρωτήσουν δηλαδή;

Επίσης εάν η Μελανία και εγώ είμαστε μαφιόζοι, από τη στιγμή που ο ρόλος της δεν μπορεί να αποκαλυφθεί, γιατί να βγω να την υποστηρίξω τόσο απροκάλυπτα και να κινήσω υποψίες; Δουλευόμαστε τώρα;

Δες τα 2 παραπάνω ποστς μου στον Πάι για να καταλάβεις.
Αποχωρώ γιατί θα τρελαθώ. :P

Για την κάρτα πρώτα. Γιατί η Μελανία δεν είχε αναφέρει κανέναν, το έπαιξε συγκάτοικος και απλά έκαιγε τον Τάσο. Simple as that. Δεν καις μια κάρτα για κάποιον που δεν σου έκανε και κάτι κακό, το αντίθετο μάλιστα. Και να ρισκάρεις το ένα όνειρο(το πιο πιθανό είναι να έχεις ένα) σαν μαφία για κάποιον που δεν σε έχει αγγίξει καν;; Δεν είναι τουλάχιστον υπερβολικά τραβηγμένο;;

Μα ακριβώς επειδή δεν μπορεί να αποδειχτεί σε συμφέρει να την υποστηρίξεις, ώστε να δημιουργήσεις εύκολα θύματα και να μην κινδυνέψουν οι υπόλοιποι της μαφίας, ει δυνατόν... Και ναι, σε θεωρώ μαφιόζο...

Ξαναλεω, ήταν απλά μια προχειρη εικασια που εκανα! Εχεις καθε δικαιωμα να συμφωνεις/διαφωνεις!

Κι εγώ ξαναλέω, ότι απλώς σου τονίζω τι δεν λειτουργεί ακριβώς σε αυτό που λες.


Λοιπόν. Εγώ λέω να ψηφίσω, γιατί θα έχω κάποιες δουλειές και δεν ξέρω πόσο θα μπορώ να συμμετέχω. Η δική μου ψήφος θα πέσει στον Libertus, χωρίς να είμαι απολύτως βέβαιος για την ενοχή του, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου η στάση του αυτή την στιγμή στο παιχνίδι και η εμμονή του να πείσει με οποιονδήποτε τρόπο ότι η Μελανία ήταν πληροφοριοδότης, γιατί με αυτό τον τρόπο νιώθω πως πάει να μας οδηγήσει σε αδιέξοδες υποθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top