Metal Music Only

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Χαίρεται όλοι σας!


Ανοίγω αυτό το θέμα καθώς θα ήταν καλό να έχουμε ένα συγκεκριμένο μέρος στο πολύ όμορφο forum,που θα αναφερόμαστε σε ό,τι έχει σχέση αποκλειστικά με την metal μουσική , με όλα τα παρακλάδια της, από
heavy metal έως και black metal.


Καλό θα είναι από όλους μας αν αναφέρουμε την αποψή μας για έναν δίσκο ή συγκρότημα,για προσεχείς συναυλίες στην χώρα μας,νέα και εξελίξεις γύρω από τον χώρο του metal.

H ανταλλαγή απόψεων και προτάσεων είναι ευπρόσδεκτη από τον /την καθένα/καθεμία καθώς βλέπω ότι το στέκι έχει πολλούς οπαδούς αυτής της μουσικής,ας το απολαύσουμε λοιπόν!

:devil:
Stay Always Metal
:devil:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Για να κανω εγω την αρχη,αυτον τον καιρο ακουω συνεχως τον νεο δισκο των

Nevermore - This Godless Endeavor

Μου αρεσε παρα πολυ αυτος ο δισκος και πραγματικα αξιζει απο ολους τους οπαδους αυτης της μουσικης να αφιερωσουν λιγο απο τον χρονο τους,καθως ειναι απο τους καλυτερους δισκους του 2005 στα σιγουρα και οι κριτικες απο τα περιοδικα του χωρου ειναι αναλογες.

Kreator - Enemy Of God

Οι Γερμανοι ιστορικοι thrashers Kreator,ενα απο τα μεγαλυτερα thrash metal συγκροτηματα της παγκοσμιας σκηνης,κυκλοφορουν τον νεο τους δισκο,που κυμαινεται στα ιδια προτυπα που μας εχει κανει να τους αγαπησουμε τα τελευταια 20 χρονια ζωης των θρυλων.

Τhrash κιθαρες με πολλες μελωδιες και υπεροχες αλλαγες,σε γρηγορους αλλα και συναισθηματικα φορτισμενες συνθεσεις,με αρωμα περασμενων δεκαετιων,αφηνει το αισθημα του νεου "Extreme Aggression" εν ετη 2005.

Ενας απο τους δισκους που αξιζει την προσοχη σαν,ιδιως αν ειστε οπαδος του thrash metal τοτε αυτος ο δισκος δεν πρεπει να λειπει απο την συλλογη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εχετε μαθει τπτ για κανενα νεο cd απο οπιοδηποτε συγκροτιμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Εχετε μαθει τπτ για κανενα νεο cd απο οπιοδηποτε συγκροτιμα;
:hehe: Ποσο πιο γρηγορος απο σενα μπορει να ειμαι ;! :D :clapup:Oυτε στο μυαλο σου να ημουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
αν και δε μπορώ να πω ότι είναι μέταλ...

the mars volta - de-loused in the comatorium
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
21/11 Βγαίνει το Hypnotize S.O.A.D :D


Κατα τ' άλλα, 9 Δεκεμβριού έρχονται οι Mastodon και 27 Φεβρουαρίου οι Soulfly
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Το αστειο ειναι οτι ζητησα να συζηταμε για καθαροαιμο metal αλλα ο καθενας αναφερει το συγκροτημα που προτεινει.

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα για αυτο,απλα καλα θα ηταν να κανετε και μια κριτικη για να ξερουμε τι να περιμουνε,τι ειδος ειναι,μια περιγραφη για τα φωνητικα και γενικως οτιδηποτε!

Οι S.O.A.D. δεν ειναι καθαροαιμοι metallers,ειναι ενα νεο παρακλαδι που δημιουργηθηκε και ενσωματωθηκε στο metal αρκετα προσφατα,χωρις αυτο βεβαια να ενοχλει.

Θελω ομως να βλεπω κινητικοτητα και να σχολιαζεται,οχι απλα να αναφερεται κατι ξερα!Οκ; :D

Το τελευταιο των SOAD ετυχε να τον ακουσω το καλοκαιρι μερικες φορες,καλο δισκος αλλα προσωπικα δεν με αγγιζει τοσο πολυ ωστε να τον ακουσω και στο σπιτι.

Θα μου πειτε,γουστα ειναι αυτα....οποτε εκφραστειτε ελευθερα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αν αναλύσουμε το τι είναι το κάθε συγκρότημα, ελάχιστα θα έχουν θέση εδώ γιατί όλο και κάποια επιρροή θα βρούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
χμ, οι the mars volta ανήκουν στο δικής μου κατασκευής μουσικό παρακλάδι, gone rock :D. επιφυλάσσομαι να είμαι πιο φαφλατάς άλλη μέρα :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Το 06 έχουμε νέο cd από Metallica και Maiden.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Καλα νεα μπορω να πω,αλλα δυστυχως φοβαμαι οτι για ακομη μια φορα θα ειναι κατι αναμενομενο αυτοι οι δισκοι (ισως οχι τοσο για maiden).

Παντως οτι και να λεμε,εχουν τεραστια διαφορα οι metallica οπως τους γνωρισα πιτσιρικας και μεγαλωσα με αυτους,με αυτο που ειναι τωρα κ δυστυχως δεν ειναι εκεινα τα ποιοτικοτατα χρονια...αψογες δεκαετιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Για να κανω εγω την αρχη,αυτον τον καιρο ακουω συνεχως τον νεο δισκο των

Nevermore - This Godless Endeavor

Μου αρεσε παρα πολυ αυτος ο δισκος και πραγματικα αξιζει απο ολους τους οπαδους αυτης της μουσικης να αφιερωσουν λιγο απο τον χρονο τους,καθως ειναι απο τους καλυτερους δισκους του 2005 στα σιγουρα και οι κριτικες απο τα περιοδικα του χωρου ειναι αναλογες.

Kreator - Enemy Of God

Οι Γερμανοι ιστορικοι thrashers Kreator,ενα απο τα μεγαλυτερα thrash metal συγκροτηματα της παγκοσμιας σκηνης,κυκλοφορουν τον νεο τους δισκο,που κυμαινεται στα ιδια προτυπα που μας εχει κανει να τους αγαπησουμε τα τελευταια 20 χρονια ζωης των θρυλων.

Τhrash κιθαρες με πολλες μελωδιες και υπεροχες αλλαγες,σε γρηγορους αλλα και συναισθηματικα φορτισμενες συνθεσεις,με αρωμα περασμενων δεκαετιων,αφηνει το αισθημα του νεου "Extreme Aggression" εν ετη 2005.

Ενας απο τους δισκους που αξιζει την προσοχη σαν,ιδιως αν ειστε οπαδος του thrash metal τοτε αυτος ο δισκος δεν πρεπει να λειπει απο την συλλογη σας

Τα εχω και τα δυο... Ειναι δυο απο τις αγαπημενες μου μπαντες (ιδιαιτερα οι Νεβερμορ) και με εστειλαν και τα δυο σιντι! Το Endeavor στην αρχη με ξενισε λιγο, ο ηχος στην αρχη δε θυμιζει Νεβερμορ, αλλα οταν το συνηθισα ηταν οκ... Το Enemy απο την αρχη με εκανε να σπαω αντικειμενα στο σπιτι :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από shaman:
Τα εχω και τα δυο... Ειναι δυο απο τις αγαπημενες μου μπαντες (ιδιαιτερα οι Νεβερμορ) και με εστειλαν και τα δυο σιντι! Το Endeavor στην αρχη με ξενισε λιγο, ο ηχος στην αρχη δε θυμιζει Νεβερμορ, αλλα οταν το συνηθισα ηταν οκ... Το Enemy απο την αρχη με εκανε να σπαω αντικειμενα στο σπιτι :whistle:
Δισκαρες και τα 2 ειναι.
Θα ηθελα πολυ ο καθενας σας αν μπορει να κανει μια μινι παρουσιαση για δισκους που κεντρισαν το ενδιαφερον του,θα ειναι πολυ χρησιμο για ολους μας για να εμπλουτιζουμε τα ακουσματα μας ;)

Μεγαλωσα με Kreator και ειναι απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα by far!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.

Θα πρότεινα σε όποιον θέλει να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό που ίσως δεν έχει ξανακούσει κάτι παρόμοιο το Lateralus των Tool. Είναι κατά τη δική μου κρίση, ένα μουσικά εξαίρετο album και με ένα βαθύτατο concept το οποίο σας αφήνω να ανακαλύψετε μόνοι σας :) Κυρίως επειδή είναι υποκειμενικό :)
Αν μου ζητούσαν να κατατάξω τους Tool σε μία κατηγορία (κάτι που θα τους μείωνε πολύ γιατί παίζουν απλά μουσική) θα έλεγα γενικά και αόριστα proggresive rock/metal. Έχουν τραγούδια με κοινωνικό, φιλοσοφικό κ.α. περιεχόμενο και, ειδικά στο Lateralus, ο στίχος αγγίζει φιλοσοφικές ερωτήματα. Είναι δίσκος που χρειάζεται πολύ χρόνο και πολλές ακροάσεις. Πιστεύω πως όποιος δοκιμάσει δε θα χάσει τίποτα, αντιθέτως μάλιστα, θα κερδίσει πολλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Μεγαλωσα με Kreator και ειναι απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα by far!
Εγω μεγαλωσα με Metallica που δυστυχως, απο οτι ολα δειχνουν, εχουνε πεθανει...:'(
Ελπιζω βεβαια να αποδειχθει το αντιθετο απο το καινουργιο τους album που ετοιμαζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Εγω μεγαλωσα με Metallica που δυστυχως, απο οτι ολα δειχνουν, εχουνε πεθανει...:'(
Ελπιζω βεβαια να αποδειχθει το αντιθετο απο το καινουργιο τους album που ετοιμαζεται.
Για να ειμαι ειλικρινης και ξεκαθαρος,ο πρωτος μεταλ δισκος που ακουσα ποτε (και γενικα μουσικος δισκος) ηταν το ...And Justice For All

Μετεπειτα κολλησα απευθειας και απεκτησα τα πρωτα 5 αλμπουμ τους,αλλα επισης αρχισα να ακουω και αλλα συγκροτημα οπως Maiden,Slayer,Manowar,Kreator,Sodom,Skyclad απο τον πρωτο κιολας καιρο.

Αλλα οι metallica ειναι το συγκροτημα που με εκανε να αγαπησω αυτην την μουσικη και τους σεβομαι απεριοριστα για αυτο ακομα και τωρα.Δυστυχως ομως εγω εγκατεληψα να ασχολουμαι μαζι τους μετα και το Reload οπου εκει ηρθε η μεγιστη απογοητευση για μενα και αποχωρησα εντελως (ακουγα τα παλιοτερα,εννοειτε).

Απο δω και περα,οπως εδω και αρκετα χρονια,δεν περιμενω τιποτα απολυτως καινουργιο και ξεσηκωτικο,ξερω οτι εκεινα τα χρονια περασαν αντιστρεπτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

High_Voltage

Νεοφερμένος

Η High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
οι Maiden νέο δίσκο? Θέλω details! Τι φήμες κυκλοφορουν για τον επικειμενο δισκο? Ελπίζω μόνο να μην είναι μετρίοτητα σαν τους 2 προήγουμενους... αλλα μάλλον απλα ελπιδα είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από High_Voltage:
οι Maiden νέο δίσκο? Θέλω details! Τι φήμες κυκλοφορουν για τον επικειμενο δισκο? Ελπίζω μόνο να μην είναι μετρίοτητα σαν τους 2 προήγουμενους... αλλα μάλλον απλα ελπιδα είναι...

το μόνο σίγουρο είναι ότι το cd θα είναι concept σαν το seventh son :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από High_Voltage:
Ελπίζω μόνο να μην είναι μετρίοτητα σαν τους 2 προήγουμενους... αλλα μάλλον απλα ελπιδα είναι...
Για μενα το Brave new World ειναι κατι παραπανω απο μετριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Για μενα το Brave new World ειναι κατι παραπανω απο μετριο.
Για μενα δεν αγγιζει καν το μετριο... Αλλα αυτα ειναι αποψεις του καθενος.

Μη λετε οτι οι Metallica τωρα πεθαναν... Εχουν πεθανει απο την εποχη του Load :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top