3 Γράμματα

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
καταπίνω

ζ β ζ
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
αλαβάστρινη

γ ο κ
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Το ζαρζαβατικο είναι τουρκική λέξη που χρησιμοποιείται στα ελληνικά όπως ακριβώς είναι το βιζαζίστ γαλλική λέξη που χρησιμοποιείται στα ελληνικά... Οι γλώσσες δανείζονται κ μοιραζονται μεταξύ τους. Δεν είναι εξηνταβελονηδες να λένε αυτό είναι δικό μου κ αυτό δικό σου...

φ φ χ (χαιρετίσματα στους φιλοχαφιέδες και στον φιλοχαφιεδισμό...)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
χαζοφαφλατάς, τι να πω μ' αυτά :laugh:


β υ κ
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ζαρζαβατικο είναι τουρκική λέξη που χρησιμοποιείται στα ελληνικά όπως ακριβώς είναι το βιζαζίστ γαλλική λέξη που χρησιμοποιείται στα ελληνικά... Οι γλώσσες δανείζονται κ μοιραζονται μεταξύ τους. Δεν είναι εξηνταβελονηδες να λένε αυτό είναι δικό μου κ αυτό δικό σου...

φ φ χ (χαιρετίσματα στους φιλοχαφιέδες και στον φιλοχαφιεδισμό...)
Το ξέρω ότι είναι τουρκική λέξη αλλά έχει ενσωματωθεί στην ελληνική εδώ και τουλάχιστον 500 χρόνια.
Δεν είναι το ίδιο με τη λέξη βιζαζίστ που αν την πω στη γιαγιά μου, δεν θα καταλάβει τι εννοώ και η οποία μπορεί κάλλιστα ν΄αποδοθεί με το "αισθητικός προσώπου".
Νομίζω ότι αυτό το θέμα είναι μια πολύ ωραία ευκαιρία για να ψάχνουμε να βρούμε όμορφες λέξεις της γλώσσας μας.
Και επειδή δεν όρισες γράμματα, θα γράψω λέξη με τα ίδια.

φωσφορούχος

χ φ χ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

χαζοφαφλατάς, τι να πω μ' αυτά :laugh:


β υ κ
Συγγνώμη Αγάπη, έγραφα την ώρα που το ανάρτησες.

εξυβριστικός

χ φ χ
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Γιατί αν πεις στην γιαγιά σου λαχανικό δεν θα καταλάβει; Αντίθετα αν πεις ζαρζαβατικό σε ένα νέο θα καταλάβει; Μήν είμαστε ρατσιστές με τις λέξεις. Αλλες είναι πιο εύχρηστες, άλλες λιγότερο. Και οι ξένες λέξεις είναι όμορφες. Άλλωστε υπάρχουν πολλά αντιδάνεια, πράγμα που δείχνει την ζύμωση μεταξύ των γλωσσών. Πράγμα που είναι ακόμα πιο εμπλουτιστικό.https://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/search.html?lq=%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BB.&loptall=true&dq=
To ότι υπάρχουν 8,500 ρίζες της γαλλικής στα ελληνικά ενώ είναι 20,030 από τα αρχαία ελληνικά δείχνει πόσο έχει επηρεαστεί η γλώσσα. Όσο κι αν είμαστε καθαρολόγοι, αυτό θα συνεχίζεται. Είτε το θέλουμε είτε όχι. Εγώ θα συνεχίσω να παίρνω το ασανσέρ, όχι τον ανελκυστήρα...


χ φ χ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί αν πεις στην γιαγιά σου λαχανικό δεν θα καταλάβει; Αντίθετα αν πεις ζαρζαβατικό σε ένα νέο θα καταλάβει; Μήν είμαστε ρατσιστές με τις λέξεις. Αλλες είναι πιο εύχρηστες, άλλες λιγότερο.

χ φ χ
Μα τα γράμματα β ζ ζ δεν ταίριαζαν στη λέξη λαχανικό. Ταίριαζαν όμως στη λέξη ζαρζαβατικό που μετά τα τόσα χρόνια χρήσης της είναι μια λέξη γνωστή σε όλους.
Τη λέξη βιζαζίστ ακόμα κι εγώ, αν δεν θυμόμουν λίγα από τα γαλλικά που είχα μάθει στο παρελθόν, δεν θα ήξερα τι σημαίνει.
Τέλος πάντων!
Τώρα θέλεις λέξη με τα γράμματα που έβαλα εγώ, έτσι;

σφιχτοχέρης

Γράψε τώρα μία κι εσύ.

χ φ χ
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Ευκαιρία να την μάθουν. Να πλουτίσουν το λεξιλόγιό τους... Και σίγουρα όλοι δεν ξέρουν τι σημαίνει ζαρζαβατικό, ειδικά οι νέοι. Και να μην είσαι τόσο σφιχτοχέρα στην αποδοχή ξένων λέξεων. Ειδικά όταν με μια λέξη μπορείς να αντικαταστήσεις δύο ελληνικές.

σφιχτοχέρα

χ χ ζ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
χαζοχαρούμενη Μια χαρά δίκαια παίζω. Στο γκουγκλ έχει 28,000 για βιζαζίστ... 48,000 για ζαρζαβατικό... Ε, και;

χ χ β
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
διαφοροδιάγνωση

μ ντ ν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top