Το ημερολόγιο του anisixos

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
:yawn:...Πάρα πολύ ενδιαφέρον... :yawn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Πολλοι θα νομιζετε οτι ειμαι ενα τρολ που απλα ποσταρει κειμενα απο το μπλογκ του και μετα εξαφανιζεται. Η αληθεια ειναι οτι θελω να ποσταρω και σε φορουμ τα κειμενα μου απο το μπλογκ γιατι στα φορουμ υπαρχουν περισσοτερες απαντησεις και γινεται πιο ευκολα συζητηση και ανταλλαγη αποψεων. Δεν ειμαι ολες τις ωρες μπροστα στον υπολογιστη για να απανταω συνεχεια αλλα οταν μπαινω βλεπω τις απαντησεις και απανταω. Θελω να συμμετεχω και σε αλλα ποστ δικα σας. Μου αρεσει το διαβασμα και η ανταλλαγη αποψεων απλα οσο σπαστικο κι αν ακουγεται δεν προλαβαινω. Επισης, ειμαι πολλες ωρες εκτος σπιτιου και επισης διαβαζω εφημεριδες, περιοδικα, μπλογκ και δεν προλαβαινω να διαβασω και φορουμ παροτι θελω. Ειμαι και τηλεορασακιας και βλεπω πολυ τηλεοραση. Τελος παντων, στο μελλον θα αρχισω να διαβαζω και αλλα ποστ στα φορουμ. Τωρα ομως δε γινεται γιατι πλησιαζει η γ******* εξεταστικη και πρεπει να κατσω να διαβασω.
Α, επισης θα ηθελα πολυ να βρω φιλους που τους αρεσει πολυ το διαβασμα και να διαβαζαμε μαζι ποστ απο φορουμ. Ποιος θελει να διαβαζουμε μαζι; Ετσι ειναι πιο ευχαριστο. Οι φιλοι που εχω δεν ειναι και πολυ του διαβασματος. Θελω να κανω φιλους που να τους αρεσει να διαβαζουν φορουμ, μπλογκ κτλ. Αν καποιος θελει ας μου στειλει μηνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Α, επισης θα ηθελα πολυ να βρω φιλους που τους αρεσει πολυ το διαβασμα και να διαβαζαμε μαζι ποστ απο φορουμ. Ποιος θελει να διαβαζουμε μαζι; Ετσι ειναι πιο ευχαριστο. Οι φιλοι που εχω δεν ειναι και πολυ του διαβασματος. Θελω να κανω φιλους που να τους αρεσει να διαβαζουν φορουμ, μπλογκ κτλ. Αν καποιος θελει ας μου στειλει μηνυμα.

Πως θα διαβάζουμε μαζί στο φόρουμ; Θα σε παίρνω τηλέφωνο και θα σου λέω:

"Μαλάκα, ο Άγγελος έκανε ένα θεϊκό πόστ στο θέμα με την ομοφυλοφιλία τρέξε να το δεις!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Απο κοντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Ο Θεος δεν οριζει τα κακα ενστικτα ολων των ανθρωπων που ζουν στη γη χωρις πιστη, χωρις καλοσυνη. Το κακο φερνει ολες τις δυστυχιες. Ομως να ειστε σιγουροι, ο,τι δε μπορει να εμποδισει ο Θεος, με τον καιρο το διορθωνει. Οι καλοι ανθρωποι δοκιμαζονται απο το Θεο οταν υποφερουν και μερικες φορες τον μεγαλο τους πονο παντοτε ακολουθει μια μεγαλη, μια ακομα μεγαλυτερη ευτυχια. Ποιος ομως μπορει να γνωριζει τις προθεσεις του Θεου, το πως και το γιατι και για ποιο λογο να συμβαινουν ολα αυτα τα πραγματα; Μα ειναι αγνωστες οι βουλες του Θεου. Αυτοι ομως που εχουν πιστη σ' Αυτον και Του εμπιστευονται ολοκληρωτικα την ψυχη τους, ξερουν πως οτι Εκεινος μας στελνει εχει καποιο νοημα, κατι που αν αυτη τη στιγμη δεν το καταλαβαινουμε, θα το καταλαβουμε με τον καιρο σιγουρα. Μην αμφισβητειτε λοιπον τον Θεο. Δεχτειτε ολα οσα πρεπει να αντιμετωπισετε και περιμενετε. Περιμενετε με πιστη την ωρα που θα αμοιφθειτε απο Αυτον. Αφηστε αυτους που δεν πιστευουν να λενε ο,τι θελουν. Σε αυτη τη ζωη ή στην αλλη ζωη, οι καλοι ανθρωποι παντοτε απολαμβανουν ολη την ευλογια του Παναγαθου Θεου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Γεια σε ολους
απο βδομαδα ξεκιναει εξεταστικη. Αυτο σημαινει οτι δε θα επρεπε αυτη τη στιγμη να ειμαι εδω. Λεμε τωρα...Ειπα να μπω στο zoo και ειμαι ακομα banned. Βαριεμαι αυτη τη στιγμη...Μου τη σπαει να βαριεμαι...Βαριεμαι να ποσταρω αλλα ποσταρω...βαριεμαι να κανω κατι αλλο. Να δω τηλεοραση, να διαβασω για τη σχολη, να διαβασω ο,τιδηποτε ακομα και να κανω chat στο facebook. Αντε να τελειωνει και αυτη η εξεταστικη να μου φυγει ενα βαρος. Τι ελεγα; Δεν ελεγα τιποτα...Τι εκανα σημερα; Μμμμ......Κοιμομουν παλι μεχρι το μεσημερι...Τι ωραιο που ειναι το κρεβατακι...ποσο δυσκολο να σηκωθεις απο αυτο...αλλα οταν σηκωνομαι και βλεπω οτι εχει παει 1 θυμωνω με τον εαυτο μου και το κρεβατι...και αντι να σηκωθω κατευθειαν, συνεχιζω να ειμαι ξαπλωμενος. Και μετα μετραω ως το πεντε. 1, 2, 3, 4, 5. Και παλι δε σηκωνομαι. Και μετα ξαναμετραω ως το 5. 1, 2, 3, 4, 5. Και παλι δεν ξυπναω. Μετα απο 2 δευτερολεπτα το παιρνω αποφαση και ξυπναω. Και αντι να κατσω να διαβασω για τη σχολη, μπαινω ιντερνετ. Βλεπω κανα βιντεακι στο youtube, το greek parody της Marimar. Μετα παιρνω τηλεφωνο την Τονια και της ζηταω να μου κραταει τις σημειωσεις στο μαθημα αλλα ειχε ηδη φυγει απο το σπιτι. Ανοιγω την τηλεοραση και βαζω Star. Στο made in star παιζει συνεντευξη του Νινο που λεει ποσο...ευλογημενος και τυχερος νιωθει και οτι του 'ρχεται να βαλει τα κλαματα με αυτο που ζει και αλλα τετοια σαχλα. Μετα βλεπω οτι το Star που αρεσκονται πολλοι να χλευαζουν, εχει κανει εκστρατεια για τους αστεγους. Μετα εχει Τατιανα που παιζει την αστεια ειδηση που εχει κανει το γυρο του κοσμου με τον τυπο που λεγεται Μητσοτακης...φανταζομαι θα την ξερετε την ειδηση. Ενα μικρο ισπανικο χωριο κερδισε παρα πολλα λεφτα στο λοττο και ο μονος κατοικος που δεν κερδισε ηταν ενας Ελληνας που λεγεται Μητσοτακης και ειναι, λεει, παραγωγος ταινιων και πηγε στην Ισπανια για χαρη μιας γυναικας και εφαγε χυλοπιτα. Μετα η Τατι ειχε καλεσμενο τον Θεμο ο οποιος σχολιασε τα τηλεοπτικα προσωπα. Το ξερατε εσεις οτι ο Γαβαλας πηγε φυλακη; Εγω σημερα το εμαθα απο την εκπομπη της Τατι. Μαθημα δεν πηγα. Βαριομουν. Μετα εκλεισα την τιβι και πηρα τηλεφωνο τον Τηλεμαχο και μου ειπε οτι θα παρατησει σιγουρα τη σχολη. Μετα πηγα να διαβασω για τη σχολη αλλα βαριομουν. Ετσι διαβασα κατι παλιες εφημεριδες. Μετα ακουσα ραδιοφωνο, μια εκπομπη με το Νασο Γουμενιδη στον ΑΝΤ1 97,2. Με ξεκουφανε! Η αλλη που ειναι μαζι του ειναι χαζοβιολα. Αληθεια, γιατι ολες οι γυναικειες φωνες στο ραδιοφωνο μου φαινονται ιδιες; Παντως, η εκπομπη εχει ζωντανια. Κατι ειναι κι αυτο. Και μετα τι εκανες anisixe; Μμμμμμ....μετα εφαγα. Και μετα, και μετα; Μετα ξαναδιαβασα εφημεριδες. Και μετα πηγα να κοιμηθω αλλα δε με επαιρνε ο υπνος. Και μπηκα ιντερνετ. Και τωρα ειμαι εδω. Αυτα. Παω να κοιμηθω τωρα. Τελος ημερας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μετα παιρνω τηλεφωνο την Τονια και της ζηταω να μου κραταει τις σημειωσεις στο μαθημα αλλα ειχε ηδη φυγει απο το σπιτι.
Πάρε στο κινητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι ποιός είναι πιό καμένος, ο ανήσυχος που τα γράφει ή εγώ που τα διαβάζω; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι ποιός είναι πιό καμένος, ο ανήσυχος που τα γράφει ή εγώ που τα διαβάζω; :P

Να σου πω, κι εγώ μετά από κάθε ποστ του αυτό αναρωτιέμαι...

Έχω καταλήξει στην θεωρία ότι ο ανήσυχος είναι ο πιο καμένος, γιατί προσπαθεί να δει σε πιο σημείο καψίματος θα σταματήσουμε να τον διαβάζουμε...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Αυτα ειναι τα 10 αγαπημενα μου τραγουδια για την προηγουμενη εβδομαδα :

1.Hells Bells - The Dandy Warhols
(Αυτο το τραγουδι το ειχα στο i-pod και δεν το ειχα προσεξει. Εχει ωραιο ορχηστρικο μερος με ωραια μελωδια. Μου αρεσει)
2.To the end of the earth - Keane
(Bonus track απο το cd-single των Keane, "Everybody's changing". Ωραιο και πιασαρικο)
3.Που ειναι η αγαπη - Μιχαλης Χατζηγιαννης
(Ενα απο τα καλυτερα τραγουδια του)
4.Whisper - Evanescence
(Πολυ καλο!)
5.My last breath - Evanescence
(Επισης πολυ καλο!)
6.Hello - Evanescence
(Υπεροχη μελωδια)
7.Clocks - Coldplay
(Το πιο γνωστο τους τραγουδι και απο τα καλυτερα τους. Δε μου αρεσει ομως η φωνη του Κρις Μαρτιν)
8.Fly to me - Keane
(Ενα ακομα bonus track απο το ιδιο single. Ωραιο τραγουδακι)
9.69 TEA - Seether
(Τα σπαει!)
10.WaldorfWorldwide - Good Charlotte
(Ενα απλο χαρουμενο τραγουδακι που μου κολλησε)

Ποιο απο αυτα τα τραγουδια ξερετε; Ποιο σας αρεσει και ποιο οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Πάρε στο κινητό.

Μα στο κινητο την πηρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
-"Οι σκληρες εικονες των αστεγων που αυξανονται και πληθυνονται με ανησυχητικους ρυθμους στο κεντρο της Αθηνας και αλλως μεγαλων πολεων, οι ειδησεις για θανατους ανθρωπων στη χωρα μας -εν ετει 2012- απο το κρυο, η απροσμενα μεγαλη συμμετοχη συμπολιτων μας στα φιλανθρωπικα συσσιτια των δημων και της Εκκλησιας, οι προσφατες τεραστιες ουρες στη δωρεαν διανομη μερικων τονων πατατας και κρεμμυδιου απο διαμαρτυρομενους αγροτες στην πλατεια Συνταγματος και βεβαια η καθημερινη πλεον διανομη κολατσιου απο το υπουργειο Παιδειας σε μαθητες που σιτιζονται ελλιπως στα σπιτια τους ειναι μερικες μονον απο τις δραματικες εκφανσεις της βαθιας κρισης που πληττει την Ελλαδα". Ετσι ξεκιναει το αρθρο του στη χθεσινη Real News ο Νικος Χατζηνικολαου. Μπραβο του, που τα λεει αυτα, γιατι εγω νομιζα οτι ασχολειται μονο με το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ και τα πολιτικα προσωπα. Δεν ειναι ομως μονο αυτα πολιτικη. Πολιτικη ειναι κατι πολυ ευρυτερο απ' ο,τι νομιζουν μερικοι.

-Αυτη που ασχολειται μονο με την...hardcore πολιτικη ειναι η Κατια Μακρη. Σαμαρας, Παπανδρεου, Παπαδημος, Καρατζαφερης, Μερκελ. Αυτα ειναι γι' αυτην πολιτικη. Και για τον απαισιο Τραγκα το ιδιο. Ο περισσοτερος κοσμος θεωρει οτι αυτα ειναι μονο πολιτικη.

-Ο κοσμος εχει ευαισθητοποιηθει με τους αστεγους και προσφερει βοηθεια και σε αυτο εχουν συμβαλει τα ΜΜΕ που τον τελευταιο καιρο εχουν αναδειξει αυτο το θεμα. Και παλια, βεβαια, υπηρχαν αστεγοι ανθρωποι που κοιμουνταν στους δρομους αλλα δεν εδιναν σημασια. Τωρα εχουν αυξηθει και δε γινεται να κλεινουν τα ματια τους ουτε τα ΜΜΕ ουτε οι πολιτες. Πολυ θετικη η βοηθεια του κοσμου και μια πολυ καλυτερη κατασταση απο τους "Αγανακτισμενους" που μουτζωναν τη Βουλη.

-Και δεν ειναι μονο οι αστεγοι. Ειναι και ολοι αυτοι οι ζητιανοι που παρακαλανε για λιγα λεπτα και ειναι ελαχιστοι αυτοι που τους δινουν. Αυτες οι γριουλες που ολο τους το σωμα εχει γειρει και ειναι πεσμενες κατω κλαιγοντας και εκλιπαροντας για ψιχουλα, μου σπαραζουν την καρδια. Μα κανεις δεν μπορει να κανει κατι γι' αυτο;

-Μην ασχολειστε με τη Βουλη και τους πολιτικους, να δειτε, να δουμε δηλαδη, τι μπορουμε να κανουμε για να βελτιωσουμε εμεις οι ιδιοι τα πραγματα. Τι στο καλο πια; Ολα εξαρτωνται απο αυτους; Σταματηστε να τους βριζετε και να τους απαξιωνετε, παρακαλω, και δραστε. Και οσο κι αν δε θελετε να το πιστεψετε, οι πολιτικοι, καποιοι απο αυτους, που ισως να μη βγαινουν στα καναλια, κανουν πολυ σημαντικα πραγματα και βοηθανε πολυ. Μην ειστε ισοπεδωτικοι.

-Μπραβο και στην Εκκλησια που συνεισφερει. Καποιοι την κατηγορουσαν οτι δεν κανει κατι.

-Συγκινητικη η εικονα των χιλιαδων ανθρωπων που επαιρναν δωρεαν διαφορα λαχανικα στο Συνταγμα και αλλου. Ενδεικτικη εικονα της κρισης. Αλλα και κριση να μην υπηρχε, το ιδιο δε θα γινοταν; Μηπως φτωχοι δεν υπηρχαν και πριν 4 χρονια;

-Δεν χαθηκαν οι αξιες, δεν χαθηκε η ανθρωπια. Ακουτε ολοι εσεις με την ισοπεδωτικη λογικη, που τα βλεπετε ολα μαυρα, εσεις οι πεσσιμιστες, που βλεπετε παντου φαντασματα; Αλλα μερικοι δεν αλλαζετε με τιποτα μυαλα. Μεινετε λοιπον ετσι μιζεροι και παντα θα βρισκετε αφορμη για να γκρινιαζετε.

-Οι της ΝΔ τα ιδια και τα ιδια λενε. Το μαθαμε πια απ' εξω το ποιηματακι τους. Το ΠΑΣΟΚ φταιει για ολα, δεν ειμαστε ολοι ιδιοι, ο κοσμος χρειαζεται ελπιδα και αυτη την ελπιδα "μπορει να τη δωσει μονο μια αυτοδυναμη κυβερνηση, με σχεδιο και προγραμμα αναταξης και αναπτυξης", οπως δηλωσε στη Real News ο Γιαννης Μιχελακης, εκπροσωπος Τυπου της ΝΔ. Δηλαδη, με αλλα λογια, μονο η ΝΔ μπορει να μας σωσει...Καλα...

-Συνεντευξη στη Real News εδωσε και η Ντορα Μπακογιαννη και στην ερωτηση τι πηγε στραβα τις τελευταιες δεκαετιες (γελοια και πολυ αοριστη ερωτηση) απαντα : "Ακολουθησαμε ενα αναπτυξιακο μοντελο το οποιο στηριχθηκε σε ενα κρατικοδιαιτο πελατειακο συστημα που εξυπηρετουσε τις πολιτικες αλλα και τις οικονομικες, συνδικαλιστικες, μιντιακες και πνευματικες ηγεσιες των χρονων της μεταπολιτευσης. Στοχος ηταν η διογκωση ενος κρατικου τομεα ισοπεδωτικου, χωρις κανονες διαφανειας, χωρις μετρηση αποτελεσματων, αξιοκρατιας και αξιολογησης. Οδηγηθηκαμε σε εναν νοσηρο κρατισμο, που η οποια αναπτυξη του βασιστηκε ολοκληρωτικα στη δημοσια και ιδιωτικη καταναλωση, αντι να στραφει σε εξωτερικες επενδυσεις. Ετσι οδηγηθηκαμε ως εδω...". Πολυ καλα και πολυ σωστα τα λεει η προεδρος της Δημοκρατικης Συμμαχιας. Ειναι βεβαια καπως αοριστα, γενικολογα, κλισε και γνωστα ολα αυτα. Ποιος ομως θα μπορουσε να την κατηγορησει γι' αυτα που λεει; Βεβαια, θα μου πειτε, και τι προτεινει για να αλλαξουν τα πραγματα; Ε, τα γνωστα θα σου πει : αναπτυξη, αναδιαρθρωση, να ενωσουμε τις δυναμεις μας κτλ. Γιατι ομως αφου τα λεει μια χαρα η Μπακογιαννη εχει τοσο χαμηλα ποσοστα;

-Η Λουκα Κατσελη λεει οτι για να ανακαμψει το ΠΑΣΟΚ "πρεπει να βρει και παλι την επαφη του με τον πολιτη. Να μπορεσει να τον εκφρασει γνησια. Να ανταποκριθουμε με συγκεκριμενες θεσεις και πολιτικες στα καυτα προβληματα που αντιμετωπιζει η κοινωνια και στην αγωνια του καθε πολιτη για την επομενη μερα". Καλα ολα αυτα αλλα καπως αοριστα. Να σας πω εγω μια ιδεα; Ελατε ολοι να κανετε μαζι μας chat. Chat, οχι e-mail. Στο facebook, στο msn, στο skype και αλλου. Να σας πουμε τα προβληματα μας, να σας ρωτησουμε διαφορα και να μας απαντατε αμεσως, αλλα οχι ξυλινες απαντησεις. Και οχι μονο το ΠΑΣΟΚ, ολα τα κομματα. Σχεδον ολα...Γιατι με τιποτα δεν μπορω να φανταστω την Αλεκα Παπαρηγα να κανει chat...

-Τι θα απαντουσαν αραγε οι πολιτικοι μας στην Ασημινα Τζαφεστα που δουλευει 27 χρονια ως νοσηλευτρια και το εκκαθαριστικο μηνος γραφει 53 ευρω, με τα οποια καλειται να ζησει μεχρι το τελος Φεβρουαριου; Τι θα απαντουσαν στον Μιχαλη Βολονακη, τραυματιοφορεα χειρουργειου που εφτασε μετα απο 27 χρονια δουλειας, να εισπραττει δεκαπενθημερο 96,66 ευρω; Τι να πουν στην Σταυρουλα Παναγοπουλου που δουλευει ως βοηθητικο προσωπικο σε Νοσοκομειο και το δικο της εκκαθαριστικο για το πρωτο δεκαπενθημερο γραφει 2,73 ευρω!!;;

-Και στα τσιγγανοπουλα που δεν τα δεχονται στα σχολεια της Καρδιτσας τι θα λεγανε; Οχι πως εχουν τη δυνατοτητα για chat αλλα λεμε τωρα...

-Και πως μου ηρθε η ιδεα οι πολιτικοι να κανουν τσατ με τους πολιτες; Μα αφου διαβασα οτι το εκανε ο Ομπαμα. Υποσχεθηκε μεσω τσατ ρουμ της νεας υπηρεσιας Google+ με την ονομασια Hangout, σε μια γυναικα ο συζυγος της οποιας ειναι ανεργος, να τον βοηθησει να βρει δουλεια. Καποιοι ταπεινοι και οι πολιτικοι του αντιπαλοι ειπαν οτι αυτο ειναι ρουσφετι. Πως τολμησαν να πουν κατι τετοιο ωστοσο; Γιατι να θεωρειται κακο να βοηθας καποιον που το εχει αναγκη; Για τι ειναι οι πολιτικοι αλλωστε; Και ας θελει ψηφους ο Ομπαμα. Λογικο δεν ειναι; Σημασια εχει ομως το αποτελεσμα. Η γυναικα αυτη δε ζητησε μονο βοηθεια απο τον Ομπαμα αλλα του εκανε και διαφορες αναλαφρες ερωτησεις.

-Εμπρος λοιπον, πολιτικοι και πολιτες παμε για chat.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ρε παιδια πραγματικα ξεκολληστε!!!Βλεπετε τον τιτλο του thread??? To ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ενος ανησυχου.Εχετε ιδεα τι ειναι ημερολογιο? Καταγραφω τις προσωπικες μου σκεψεις γιατι απλα θελω να τις βγαλω απο μεσα μου. Ουτε συμβουλες ζηταει,ουτε νουθεσιες. Ολοι ψυχολογοι γινατε.Αν εχει φιλους κτλ. Ξεκολληστε...Αν θελει ας πει και οτι η γη ειναι τετραγωνη,γιατι σας ενοχλει τοσο? Ας λεει ο καθενας ο,τι θελει. Ξερετε ποσες σκεψεις εμενα μου περναν καθε δευτερολεπτο απο το μυαλο μου που αλλες ειναι ανουσιες και αλλες ουσιωδεις και θελω απλα να τις εκφρασω? Σε καποιες αποψεις του υπαρχει μεγαλη δοση χιουμορ και σαρκασμου για οσα συμβαινουν γυρω του. Αλλο αν σας αρεσουν ή οχι αυτα που λεει και αλλο να υποννοειτε οτι πρεπει να δει και ψυχολογο!!! Ενταξει σε καποια σημεια κατα τη γνωμη μου εκφραζεται ακραια σε σημειο να χαρακτηριστει και troll αλλα ειναι η δικη του οπτικη ματια. Αν οι σκεψεις του ανησυχου ειναι μια φορα τρελες, που να εκφρασω κι εγω τις δικες μου!!! Γιατι δεν προσπαθειτε απλα να το δειτε ετσι? Με χιουμορ? Αναρωτιεστε συνεχως ποιο ειναι το θεμα που τον απασχολει και να γινει πιο συγκεκριμενος και οτι ειναι γκρινιαρης και να βρει να κανει κατι στη ζωη του και τα σχετικα.Τι μεγαλοστομιες και γραφικοτητες ειναι αυτες? Πως μπορειτε να λετε σε καποιον ελαφρα την καρδια να κανει κατι στη ζωη του? Οταν το ακουω αυτο τρελαινομαι. ΑΠΛΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ και το βρισκω πολυ πρωτοτυπο που ανοιξε ενα τετοιο thread. Πως δεν το σκεφτηκα κι εγω? Εκει να δειτε αρνητικες που θα επεφταν και θα ψαχνοσασταν ολοι στα βιβλια του Froyd για να βγαλετε ακρη με αυτα που σκεφτομαι.
Για το περιοδικο "ΟΚ" που διαβασε και παλι να του την πειτε γιατι τα διαβαζει αφου δεν του αρεσουν? Τι λετε ρε παιδια? Σοβαρα? Ετυχε και βρεθηκε μπροστα του και το ξεφυλλισε προφανως ή μπορει ακομα και να το αγορασε απλα επειδη ηθελε να περασει χαλαρα την ωρα του. Τι επρεπε να διαβασει δλδ "Την αβασταχτη ελαφροτητα του ειναι"? Κι εγω διαβαζω ή βλεπω πραγματα στην τηλεοραση που δε μου αρεσουν αλλα τα βλεπω γιατι μου αρεσει να εκνευριζομαι. If you get my point!!!
Ρε anisixe εκεινο το κειμενο με τις διακοπες του Παπανδρεου, εγω παντως το διασκεδασα πολυ. Δεν ξερω αν τα εννοεις οντως η απλα εγω εχω περιεργη αισθηση του χιουμορ παντως γελασα πολυ.Πραγματικα!!! Τρελες αρνητικες πηρες κι εκει!!!
Λοιπον αυτα.

ΥΓ: Και ναι ουτε κι εμενα μου αρεσει η θαλασσα!!!
ΥΓ2: Ενα ενα τα διαβαζω τα θεματακια σου!!! Ελα πες την αληθεια. Αστειευοσουν με την Αννα Διαμαντοπουλου ετσι????

Ο Θεος δεν οριζει τα κακα ενστικτα ολων των ανθρωπων που ζουν στη γη χωρις πιστη, χωρις καλοσυνη. Το κακο φερνει ολες τις δυστυχιες. Ομως να ειστε σιγουροι, ο,τι δε μπορει να εμποδισει ο Θεος, με τον καιρο το διορθωνει. Οι καλοι ανθρωποι δοκιμαζονται απο το Θεο οταν υποφερουν και μερικες φορες τον μεγαλο τους πονο παντοτε ακολουθει μια μεγαλη, μια ακομα μεγαλυτερη ευτυχια. Ποιος ομως μπορει να γνωριζει τις προθεσεις του Θεου, το πως και το γιατι και για ποιο λογο να συμβαινουν ολα αυτα τα πραγματα; Μα ειναι αγνωστες οι βουλες του Θεου. Αυτοι ομως που εχουν πιστη σ' Αυτον και Του εμπιστευονται ολοκληρωτικα την ψυχη τους, ξερουν πως οτι Εκεινος μας στελνει εχει καποιο νοημα, κατι που αν αυτη τη στιγμη δεν το καταλαβαινουμε, θα το καταλαβουμε με τον καιρο σιγουρα. Μην αμφισβητειτε λοιπον τον Θεο. Δεχτειτε ολα οσα πρεπει να αντιμετωπισετε και περιμενετε. Περιμενετε με πιστη την ωρα που θα αμοιφθειτε απο Αυτον. Αφηστε αυτους που δεν πιστευουν να λενε ο,τι θελουν. Σε αυτη τη ζωη ή στην αλλη ζωη, οι καλοι ανθρωποι παντοτε απολαμβανουν ολη την ευλογια του Παναγαθου Θεου.

Anisixe αφιερωμενο!!!
https://www.youtube.com/watch?v=2UOEyoCkDcU
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Γεια σας αγαπητοι αναγνωστες
ειναι μια και κατι τα μεσανυχτα και ειμαι σε φαση "θελω να παω να την πεσω αλλα βαριεμαι και θελω πρωτα να γραψω κατι στο μπλογκ αλλα ψιλοβαριεμαι να το κανω".
Με ενοχλει το ασχημο ξυπνημα. Ξυπναω τα πρωινα και τι ακουω; Την τιβι να παιζει τις ενημερωτικες εκπομπες της κρατικης τηλεορασης και να ακουω για εκλογες, Παπαδημο, μισθους, συνταξεις, psi (what the hell is that?), και αλλα τετοια. Η μαμα την ανοιγει πρωι πρωι και μετα λεει οτι δεν πολυβλεπει τηλεοραση...Επισης, λεει συνεχεια τον τελευταιο καιρο οτι δεν χωνευει κανεναν απο τους πολιτικους και τους βριζει και τους απαξιωνει. Δεν το εκανε αυτο παλια. Με εκπλησσει καπως. Μου φαινεται ισοπεδωτικη αυτη η λογικη, να βαζεις ολους τους πολιτικους στο ιδιο τσουβαλι. Δεν ειναι ολοι ιδιοι. Αμαν πια. Εχω βαρεθει να ακουω τον κοσμο να βριζει τους πολιτικους. Καταλαβαινω την οργη του και τη δυσκολη οικονομικη κατασταση στην οποια εχουν περιελθει και για την οποια πιστευουν οτι ευθυνονται αποκλειστικα οι πολιτικοι. Τα πραγματα ειναι ζορικα γι' αυτους και πρεπει με καποιον να τα βαλουν. Και τα βαζουν με τους πολιτικους. Με τους βουλευτες. Και τους 300. Ε δεν ειναι ομως ιδιοι ολοι. Αυτο δεν το πιστευω. Και ακομα και αν καποτε βρεθω κι εγω σε τοσο ασχημη κατασταση, δε θα αρχισω να βριζω και τους 300 και να λεω να καει η Βουλη κτλ. Θα εξακολουθω να πιστευω οτι δεν ειναι ολοι οι πολιτικοι ιδιοι, οτι υπαρχουν καλοι και αξιολογοι πολιτικοι και πως δεν ευθυνεται ενας Παπαδημος για την οικονομικη μου κατασταση. Τελος παντων, εμενα δε μου αρεσει η ισοπεδωτικη λογικη. Για την ακριβεια, την απεχθανομαι, τη σιχαινομαι. Σιχαινομαι οσους ειναι ισοπεδωτικοι. Τους μισω με ολη μου την καρδια. Και τους συναντω συνεχεια στο twitter. Δεν τους αντεχω. Το twitter ειναι ενα μεσο πολυ χαμηλου επιπεδου. Βλεπω συνεχεια εξυπνακιστικες ατακες, απο ισοπεδωτικους ανθρωπους, λαικιστες που αν ισως δεν ειναι, το μεσο τους εξαναγκαζει να γινουν. Πες μια συντομη ατακα, σου λεει, και εσυ αντι να αναπτυξεις τον προβληματισμο σου πετας μια ειρωνεια για τους πολιτικους, μια βρισια, ενα "αντε στο διαολο ολοι" και τελειωσες. Μπραβο σου. Αλλα μη νομιζεις οτι ειπες κατι σπουδαιο. Δεν εχω σε εκτιμηση το twitter. Δεν εχει καταφερει να με κερδισει. Εχει βεβαια καποια καλα και σιγουρα υπαρχουν ωραια tweets και ειναι ενα καλο μεσο για να προβαλεις ενα ποστ, ενα βιντεο, ενα αρθρο, ενα συνδεσμο κτλ. Αλλα ειναι ενα χαοτικο μεσο που κυριαρχει η σαχλαμαρα. Τι ελεγα ομως; Εμμμ....Ξυπναω λοιπον με την τιβι αλλα δε σηκωνομαι απο το κρεβατι. Η μαμα φωναζει και αυτο με εκνευριζει. Θελω να συνεχισω να ειμαι στο κρεβατακι μου. Σηκωνομαι με δυσκολια, βαζω καφε και κανω πως διαβαζω. Περιμενω να φυγει και να μπω στον υπολογιστη. Σημερα εδωσα 2 μαθηματα. Στο πρωτο δεν ειχα διαβασει τιποτα. Το βιβλιο του κυριουλη ηταν εντελως ακαταλαβιστικο, δε διαβαζοταν με τιποτα. Ουτε μια σελιδα δε μπορεσα να διαβασα. Κινεζικα μου φαινονταν. Ετσι, πηγα με την ελπιδα οτι θα μπορεσω να αντιγραψω. Εβαλε 3 ερωτησεις απο τις οποιες επρεπε να απαντησουμε τις 2. Την πρωτη την αντεγραψα απο το διπλανο μου, αλλα επειδη ο κυριουλης ειπε οτι ομοια γραπτα ακυρωνονται, το εγραψα μετα με διαφορετικα λογια. Για την αλλη ερωτηση, εμαθα απο τους πισω οτι η απαντηση ειναι στη σελιδα 25. Ομως δε μπορουσα να βγαλω το βιβλιο και να δω την απαντηση γιατι φοβομουν μηπως με δει ο κυριουλης. Ετσι, εβαλα το βιβλιο μεσα στη μπλουζα μου και πηγα τουαλετα. Πηρα το κινητο και φωτογραφισα την παραγραφο στη σελιδα 25 που ηταν η απαντηση. Πηγα μετα και αντεγραψα την απαντηση απο τη φωτογραφια. Ευτυχως, ο κυριουλης δε μας απαγορευσε να εχουμε κινητα. Στο αλλο μαθημα εγραψα καλα χωρις αντιγραφη. Εκανε παλι σημερα φοβερο κρυο. Το απεχθανομαι το κρυο. Οπως απεχθανομαι και τις φακες που μαγειρεψε η μαμα. Αυριο δε δινω μαθημα λογω απεργιας των μεσων μεταφορας. Διαβασα σημερα διαφορα μπλογκ, μεταξυ αυτων, το μπλογκ της Ντιντι στο οποιο διαβασα ενα εξαιρετικο ποστ που πρεπει να πατε να διαβασετε : https://ntina-darkandtwisty.blogspot.com/2012/01/blog-post.html. Διαβασα και το τελευταιο ποστ του Δημητρη που ειναι πολυ καλο αν και καποια σημεια δεν τα καταλαβα : https://thewordf.blogspot.com/2012/01/blog-post.html. Θελω να αρχισω να διαβαζω παλι μπλογκ τακτικα. Τα αγαπαω. Και τα φορουμ μου αρεσουν αλλα οχι τοσο οσο τα μπλογκ. Πηγα σημερα στο forum του musicheaven.gr στο thread "τραγουδια και στιχοι που ΔΕΝ αναφερονται στην Αγαπη και στον Ερωτα". Ποσταρα πολλα τραγουδια τετοια. Γιατι τετοια ακουω αυτες τις μερες και τετοια με εκφραζουν αυτες τις μερες και γενικα τον τελευταιο καιρο και γενικα με εκφραζουν. Βλεπετε, δεν ειμαι ουτε ερωτευμενος, ουτε εχω σχεση. Ουτε καν ψαχνομαι. Παλιοτερα ψαχνομουν και ετρωγα χυλοπιτες. Τελευταια, επαψα να ψαχνομαι και παλι εφαγα χυλοπιτα. Δε βαριεσαι...Ασε που μπορει να αρρωστησεις απο ερωτες και τετοια...Δειτε τα τραγουδια που ποσταρα στο φορουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Σας παρακαλω, σταματηστε να βλεπετε δελτια ειδησεων αυτες τις μερες. Η μικρη οθονη ξερει να κανει καλα τη δουλεια της, να ενημερωνει αφενος και να τρομοκρατει αφετερου. Και δεν εννοω οτι αυτα που προβαλει και λεει ειναι εκτος πραγματικοτητας και οτι σκοπο εχει να τρομοκρατησει τα πληθη. Εννοω οτι τα πληθη, εγω, εσεις, ο οποιοσδηποτε μπορει να τρομοκρατηθει και να αναστατωθει παρακολουθωντας τις εξελιξεις. Μην αφησετε την τηλεοραση να σας τρομοκρατησει. Μην αφησετε τον ισοπεδωτικο λαικισμο των σοσιαλ μιντια να σας επηρεασει και μη γινετε κομματι αυτου. Χαιρομαι που σημερα δε μπηκα καθολου στο twitter, στο facebook. Χαιρομαι που γλιτωσα τον καταιγισμο πληροφοριων συνοδευομενων απο υπερβολες, τυμπανοκρουσιες, λαικισμους, αφορισμους, βρισιες. Μην δωσετε σημασια στους αυριανους βαρεις τιτλους των εφημεριδων. Ουτε να πιστεψετε οτι γιναμε το επικεντρο της προσοχης ολου του κοσμου για αρνητικους λογους. Μην δειτε εκπομπες τυπου "Ραδιο Αρβυλα", μην ακουτε τον καθε καταπτυστο που λεει την ηλιθια ατακα του στο twitter. Μη βαλετε λαδι στη φωτια με λογια βαρια.
Διαβαστε το ενδιαφερον αυτο αρθρο της Καθημερινης που διαβασα σημερα. Με αυτα πρεπει να ασχολουμαστε. Αυτα πρεπει να αναδεικνυουμε. Να προβαλουμε. Αυτα πρεπει να γινονται γνωστα. Φτανει πια με την τρομοκρατια, τους λαικισμους, τις υπερβολες, την καταστροφολογια, τη μιζερια. Την εχει σιχαθει η ψυχη μου τη μιζερια και την απαισιοδοξια της εποχης. Ας παμε κοντρα σε αυτην. Διαβαζοντας θετικες ειδησεις, αρθρα, συνεντευξεις, ποστ, παμε κοντρα σε αυτην. Μετα μενει να προχωρησουμε και στην πραξη. Να συμβαλουμε εμεις οι ιδιοι ωστε να δημιουργουνται θετικες ειδησεις και με την αισιοδοξη σκεψη να καταπολεμησουμε την απαισιοδοξια που γεννα ολα τα αλλα δυσαρεστα σε αυτη τη ζωη. Ποσταρετε και εσεις μια αισιοδοξη ειδηση, κατι αισιοδοξο που διαβασατε, που ειδατε, που κανατε.
Ιδου το αρθρο :

Ο ενεργός πυρήνας των νέων Ελλήνων

Τρία παραδείγματα πολιτών που δραστηριοποιούνται, συμπαρίστανται και προχωρούν διαμορφώνοντας το μέλλον της χώρας Διατρέχοντας την καθημερινότητα από τη μια άκρη της Ελλάδας ώς την άλλη, διασταυρώνεσαι με ανθρώπους που βρίσκουν τη δύναμη, ακόμα και υπό τις παρούσες συνθήκες, να μην τα βλέπουν όλα μαύρα κι άραχλα, να δραστηριοποιούνται υπέρ του γενικού καλού, να συνεισφέρουν οβολό αλληλεγγύης, να «επιχειρούν» κατά κυριολεξία, χωρίς να καταθέτουν τα όπλα.
Ολοι αυτοί δεν συναθροίζονται σε μια μειονότητα που τα τελευταία χρόνια βαφτίσαμε «η άλλη Ελλάδα», αντιδιαστέλλοντάς την με μια χώρα ωχαδερφισμού, εγωκεντρισμού και γενικευμένου βολέματος. Αυτοί οι διπλανοί μας είναι ο ενεργός πυρήνας. Αγωνιούν, αλλά συμπαρίστανται. Πάσχουν και αυτοί, αλλά φτιάχνουν ομάδες υγιούς δράσης, αλλάζουν τον δρόμο τους, τη γειτονιά τους. Αλλοι αφοσιώνονται στο να κάνουν τη ζωή συνανθρώπων τους καλύτερη και άλλοι στέλνουν στα πέρατα της γης δείγματα της διαχρονικής δυνατότητας των Ελλήνων. Οι μικρές ιστορίες που ακολουθούν είναι απλώς ενδεικτικές, που πιστοποιούν την ύπαρξη «καλών ειδήσεων» σε μια χώρα που περιδινίζεται.
Το ξέρατε, για παράδειγμα, ότι στη Λάρισα εδώ και χρόνια δραστηριοποιείται μια εταιρεία που εξάγει υψηλή τεχνογνωσία στις ΗΠΑ, την οποία επισκέφθηκαν εκπρόσωποι της περίφημης NASA και που τα καινοτόμα προϊόντα της κέντρισαν το ενδιαφέρον της Γερμανίας, της Ινδίας, του Ισραήλ, της Μπόινγκ; Ρομποτικά συστήματα, αμυντικά συστήματα made iCreece. Ψάχνουμε συνέχεια για το καινούργιο, δεν σταυρώνουμε ποτέ τα χέρια λέει στην «Κ» ο ιθύνων νους της εταιρείας κ. Κώστας Σούκος.
«Μόνο εάν ο κόσμος μπει στο δάσος και περπατήσει θα το αγαπήσει» μας λέει ο κ. Σπ. Ζαφειρόπουλος, συμπυκνώνοντας τη φιλοσοφία δράσης του Δικτύου Αφύπνισης Πολιτών, που κέρδισε την υπερκομματική εμπιστοσύνη των κατοίκων της Αμαλιάδας με συνεχείς, ομαδικές παρεμβάσεις και πρωτοβουλίες που αναβαθμίζουν την καθημερινότητα και κάνουν τους πολίτες συνεργάτες για το κοινό καλό.
Τη σκυτάλη παραλαμβάνουν δύο φοιτητές, ο Αλέξης και ο Φίλιππος, που δημιούργησαν την πρώτη πλατφόρμα περιήγησης στο Facebook για άτομα με προβλήματα όρασης, κερδίζοντας βραβείο σε διεθνή διαγωνισμό της Microsoft.
Ο λόγος ανήκει σε αυτούς.


Η Eclipsis ανοίγει παράθυρο όρασης στο Facebook

Αλέξης Τζανετόπουλος, Φίλιππος Πρωτογερίδης Του Δημητρη Pηγοπουλου
Το 2011, σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, 161 εκατομμύρια άνθρωποι, δηλαδή περίπου το 2,6% του παγκόσμιου πληθυσμού, παρουσίαζαν σοβαρά προβλήματα όρασης: έχουν χαμηλή όραση ή είναι τυφλοί. Οπωσδήποτε εντυπωσιακό νούμερο. Ο Αλέξης Τζανετόπουλος δεν εντυπωσιάζεται. Οταν άρχισε να κάνει μαθήματα στον 13χρονο γείτονά του Βασίλη, ο οποίος είναι ο ίδιος τυφλός, συνειδητοποίησε ότι άτομα σαν τον μικρότερο σε ηλικία φίλο του δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν πολύ εύκολα τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, όπως το εξαιρετικά δημοφιλές στους «βλέποντες» συνομηλίκους του Facebook.
Ο Αλέξης, παθιασμένος «κομπιουτεράς» από τα πέντε του χρόνια(!), είδε μπροστά του μια τεράστια πρόκληση: να δοκιμάσει να δημιουργήσει την πρώτη πλατφόρμα περιήγησης στο Facebook για άτομα με προβλήματα όρασης. Και το έκανε μαζί με τον συμφοιτητή του Φίλιππο Πρωτογερίδη. Η εφαρμογή τους με το ελληνικότατο όνομα «Eclipsis» θεωρείται πρωτοποριακή στο είδος της και, ως φυσικό επακόλουθο, διακρίθηκε στον διαγωνισμό της Microsoft Imagine Cup 2011.
Οταν προσπαθούσαμε με τον Αλέξη Τζανετόπουλο και τον Φίλιππο Πρωτογερίδη να βρούμε μια ώρα να μιλήσουμε για την πρωτοποριακή τους διαδικτυακή εφαρμογή, διάβασα ένα email που δεν περίμενα. «Σας ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον. Θέλουμε μόνο να σας ενημερώσουμε ότι αυτή είναι για μας περίοδος εξετάσεων και είμαστε λίγο πιεσμένοι».
Ο Αλέξης και ο Φίλιππος εκτός από φίλοι είναι και φοιτητές του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Δεν φανταζόμουν ότι οι δύο αυτοί νέοι επιστήμονες είναι τόσο μικροί σε ηλικία. Εικοσι τριών ο Αλέξης, εικοσάρης ο Φίλιππος.
Πώς λειτουργεί
Tι ακριβώς, όμως, κάνει το «Εclipsis»; Η παρέα του Αλέξη με τον Βασίλη βοήθησε τον πρώτο να συνειδητοποιήσει τι «φταίει» και ο Βασίλης δυσκολεύεται με το Facebook. Eνας τυφλός σήμερα έχει στη διάθεσή του μόνο τους λεγόμενους screen readers, πλατφόρμες για άτομα με προβλήματα όρασης που εγκαθίστανται στον υπολογιστή και διαβάζουν όσα γράφει η οθόνη. Ενας screen reader είναι χρήσιμος για να «διαβάσει» ένας τυφλός το περιεχόμενο βασικών προγραμμάτων του υπολογιστή, όπως το office, αφού φυσικά πρώτα έχει εξοικειωθεί με το «τυφλό» σύστημα πληκτρολόγησης. Οταν έρθουμε όμως σε πιο «περίπλοκα» διαδικτυακά περιβάλλοντα, όπως το Facebook, τα πράγματα δυσκολεύουν. Μια ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης περιέχει πληθώρα δεδομένων και η «αποκρυπτoγράφησή» της από έναν τυφλό απαιτεί αλλεπάλληλα χτυπήματα στον κέρσορά του αλλά και πολλή συγκέντρωση. Αν ο χρήστης δεν προλάβει ή δεν είναι αρκετά προσεκτικός για να ακούσει την επιθυμητή πληροφορία, θα πρέπει ίσως να επαναλάβει τη διαδικασία προσθέτοντας εκνευρισμό και απογοήτευση. Η πρωτοποριακή εφαρμογή των δύο νέων Ελλήνων προσφέρει στους χρήστες ένα νέο περιβάλλον, όπου μεταφέρεται, συγκεντρώνεται και κατά κάποιον τρόπο «κωδικοποιείται» το περιεχόμενο του Facebook καθιστώντας το φιλικό και εύχρηστο. Αυτό γίνεται μέσα από δύο βασικούς δρόμους, που είναι από τη μία πλευρά οι φωνητικές εντολές («θέλω να δω τα μηνύματα», «θέλω να δω τα αιτήματα φιλίας» κ.λπ.) και από την άλλη οι συντομεύσεις πληκτρολογίου μέσω των οποίων ο χρήστης είναι πλέον σε θέση να περιηγηθεί στην ιστοσελίδα πιο εύκολα και χωρίς να σπαταλάει χρόνο όπως γινόταν προηγουμένως.
Η εφαρμογή δεν είναι ακόμα διαθέσιμη και δύσκολα θα είναι πριν από το καλοκαίρι εάν δεν βρεθεί χρηματοδότηση. Ο υποψήφιος επενδυτής θα πρέπει να βάλει κάτι λιγότερο από 100.000 ευρώ. «Στην Ελλάδα δεν διαπιστώσαμε κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ούτε καν από τους θεσμικούς φορείς των τυφλών. Στο πανεπιστήμιο δύο καθηγητές και η Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του Ιδρύματος έδειξαν ενδιαφέρον». Αλλά δεν το βάζουν κάτω. Σε λίγες ημέρες ετοιμάζονται να ταξιδέψουν στην Ιταλία για να παρουσιάσουν την εφαρμογή τους, όπως το έκαναν πριν από λίγους μήνες και στη Γαλλία. Και στο μεταξύ, ετοιμάζουν το επόμενο βήμα, που είναι ένα αντίστοιχο πρόγραμμα για το Twitter.


Παιδική χαρά, πράσινο στην πόλη, Μπουλατοδρομίες

Δίκτυο Αφύπνισης Πολιτών, Αμαλιάδα Της Λινας Γιανναρου
Η παιδική χαρά της οδού Καλαβρύτων στην Αμαλιάδα, δωρεά του Θεόδωρου Μαυρογιάννη, κατοίκου Βοστώνης, στην πόλη το 1957, είχε μεγαλώσει γενιές και γενιές, αλλά πια έδειχνε την ηλικία της. Μολονότι επρόκειτο για έναν τεράστιο αδόμητο χώρο μέσα στον αστικό ιστό –η έκτασή της φτάνει τα 570 τ.μ.–, εγκαταλελειμμένη και βρώμικη, είχε σταματήσει να αποτελεί πόλο έλξης για τα παιδιά. Δεν θα μπορούσε να βρεθεί καλύτερη αφετηρία για την παρέα του Δικτύου Αφύπνισης Πολιτών, την ομάδα που φιλοδοξεί να αλλάξει την εικόνα της πόλης κάνοντας τους κατοίκους της να νοιαστούν γι’ αυτήν.
Η ιδέα ανήκει στον Σπύρο Ζαφειρόπουλο, καθηγητή Πληροφορικής στο ΤΕΙ Πάτρας, είναι εξαιρετικά απλή, αλλά συνάμα εντελώς ριζοσπαστική. Η «θητεία» του σε διάφορες συλλογικότητες είχε δείξει ότι συχνά-πυκνά οι πρωτοβουλίες είτε μένουν στη θεωρία, με τους συμμετέχοντες να αναλώνονται σε συζητήσεις επί συζητήσεων, είτε περιορίζονται στη δράση των λεγόμενων «ενεργών πολιτών», που αναλαμβάνουν μόνοι τους να βελτιώσουν τις συνθήκες ζωής στις κουρασμένες, μπετονένιες, ασφυκτικές πόλεις μας. Πραγματική «επανάσταση» θα ήταν τα ηνία να λάβουμε οι ίδιοι οι χρήστες τους. «Να το θέσω αλλιώς», λέει ο ίδιος στην «Κ». «Μόνο εάν ο κόσμος ξαναμπεί, ξαναπερπατήσει στο δάσος, θα νοιαστεί να το διατηρήσει καθαρό. Η φιλοσοφία μας είναι να δημιουργήσουμε εστίες κοινωνικού ενδιαφέροντος για ελεύθερη πρόσβαση των πολιτών σε αυτές».
Ξανακέρδισαν τον χώρο τους
Κάπως έτσι, τον Μάρτιο του 2010, η οργανωτική ομάδα του νεοσύστατου Δικτύου Αφύπνισης Πολιτών προχώρησε στην πρώτη παρέμβαση, εκείνη στην παιδική χαρά. Προσκλήθηκε όλη η γειτονιά. Καθαρίστηκε ο χώρος με τη βοήθεια της Μοτοσυκλετιστικής Λέσχης Αμαλιάδος, στον τοίχο ζωγραφίστηκε ένα παιδικό γκράφιτι (αφού ρωτήθηκε ο γείτονας φυσικά), οι μαμάδες έφεραν ριγανάδα για να κολατσίσουν τα παιδιά και οι μπαμπάδες τούς έμαθαν τα παιχνίδια της δικής τους γενιάς: αμπάριζα, κεραμιδάκια, κουτσό. «Δεν κόστισε σχεδόν τίποτα, αλλά για πρώτη φορά η γειτονιά “συναντήθηκε” σε έναν κοινό δημόσιο χώρο», λέει ο κ. Ζαφειρόπουλος. Οπως σημείωσε κάποιος στο σάιτ του δικτύου (www.citizenalertnetwork.gr), «πολλοί από τους ανθρώπους αυτούς συναντιούνταν καθημερινά, αλλά δεν αντάλλασσαν ούτε μια καλημέρα». Εκτοτε, βέβαια, όχι μόνο συζητούν, αλλά έχουν φροντίσει ο χώρος να παραμένει καθαρός, να τοποθετηθεί φωτισμός, να μπουν νέα παιχνίδια. «Ξανακέρδισαν τον χώρο τους».
Εκτοτε, η δράση του Δικτύου υπήρξε καταιγιστική. Από δενδροφυτεύσεις «ψεύτικων» δέντρων για να αναδειχθεί το πρόβλημα της έλλειψης πρασίνου στην πόλη και εκστρατεία με τίτλο «Μην περιμένεις να έρθει, πήγαινε εσύ στο δάσος», δράσεις για την ασφάλεια στον δρόμο και το Διαδίκτυο μέχρι προβολές ταινιών και θεατρικές παραστάσεις, η ομάδα του Δικτύου έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη των πολιτών της Αμαλιάδας που άρχισαν να την στηρίζουν σε κάθε βήμα. «Κάθε τρίμηνο οργανώνουμε μεγάλες συναντήσεις, με ανοιχτή συμμετοχή, όπου προτείνουμε νέες ιδέες. Μέχρι και όπερα έχουμε φέρει!»
Κομβικό σημείο για την επιτυχία του εγχειρήματος, κυριολεκτικά και μεταφορικά, ο διαδικτυακός χώρος του δικτύου, αποτέλεσμα εθελοντικής δουλειάς ομάδας γραφιστών, το οποίο θα ζήλευαν πολλοί οργανισμοί του εξωτερικού. «Θέλαμε να φτιάξουμε ένα σάιτ τόσο ωραίο όσο και αυτό που κάνουμε», σημειώνει ο κ. Ζαφειρόπουλος.
Λόγω της μεγάλης απήχησης, το Δίκτυο ανιχνεύει άμεσα τα προβλήματα και επεμβαίνει ταχύτατα όπου είναι δυνατόν. «Εκεί» θα είναι και τις Απόκριες, αφού ο Δήμος έχει σταματήσει να διοργανώνει καρναβάλι. «Εφηύραμε ένα δικό μας έθιμο, την “Μπουλατοδρομία”! Πρόκειται απλά για μια ποδηλατοδρομία μεταμφιεσμένων που εκτός από... πολλή πλάκα, συμβάλλει και στη διάδοση του ποδηλάτου». Η Μπουλατοδρομία θα πραγματοποιηθεί για δεύτερη συνεχή χρονιά στις 19 Φεβρουαρίου.
«Κάθε φορά που απογοητευόμαστε, εμφανίζονται δέκα νέα μέλη. Από την άλλη, δεν είναι δύσκολο να κάνεις τη διαφορά, στις παρούσες συνθήκες. Το πεδίο είναι ελεύθερο για δράση», καταλήγει ο κ. Ζαφειρόπουλος.


Η Μπόινγκ αναζητεί τεχνολογίες αιχμής made in Λάρισα

Soukos Robots SA Του Θαναση Tσιγγανα
Εξάγει τεχνογνωσία σε αμερικανικές εταιρείες, ενώ εκπρόσωποι της ΝΑSΑ επισκέφθηκαν τα γραφεία και τις εγκαταστάσεις της. Η δραστηριότητα της εταιρείας σε αμυντικές εφαρμογές υψηλής τεχνολογίας επεκτάθηκε σε Σαουδική Αραβία, Ιταλία, Ισραήλ, Γερμανία, Ινδία. Εχουν ενδιαφερθεί για τις καινοτομίες της οι Boeing, Raytheon, L3, General Dynamics και πριν από λίγες ημέρες εκκινήθηκε η συνεργασία της για τεχνολογίες αιχμής με την αμερικανική εταιρεία Textron.
Με τέτοιο «κύκλο εργασιών» θα υποθέταμε ότι η έδρα της εταιρείας «λογικά» παραπέμπει σε μια διάσημη περιοχή, ταυτόσημη με παραγωγή προϊόντων υψηλής τεχνολογίας. Οχι. Βρισκόμαστε στη Λάρισα, στην παλαιά εθνική οδό προς Θεσσαλονίκη, στη «Soukos Robots SA», ένα ιδιωτικό κέντρο έρευνας που στους δύσκολους καιρούς στέλνει παγκοσμίως μήνυμα ότι η Ελλάδα μπορεί και σε αυτόν τον τομέα: Ρομποτικά συστήματα, τεχνολογίες αιχμής, αμυντικά συστήματα, όλα «made in Greece».
«Tο άσχημο με την Ελλάδα είναι ότι έως τώρα υπήρχαν σύριγγες που ρουφούσαν το συνάλλαγμά της στο εξωτερικό. Ακόμη και οι μικρές εταιρείες με πενιχρό ποσοστό έρευνας δεν είχαν καταλάβει ότι έπρεπε να έχουν το ένα τους πόδι στο εξωτερικό και να πουλούν αυτό που εμείς οι Ελληνες ξέρουμε να πουλάμε καλύτερα. Το μυαλό μας. Αυτό άλλωστε πουλάμε εδώ και 3.000 χρόνια. Μυαλό που φέρνει συνάλλαγμα και ισχυροποιεί την οικονομία μας», λέει στην «Κ» ο κ. Κώστας Σούκος, πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας.
Η Soukos Robots ΑΒΕΕ δημιουργήθηκε το 1980 και, σύμφωνα με τον ιδρυτή της, έχει εξελιχθεί σε Κέντρο Ερευνας Αμυντικών και Ενεργειακών Τεχνολογιών, «μικρό αλλά με σαφή προσανατολισμό στο εξωτερικό». Πολλές από τις συμφωνίες της, άλλωστε, διαρκούν χρόνια «δένοντας» τις ξένες επιχειρήσεις με τη θεσσαλική εταιρεία ώστε να αγοράζουν τις καινοτομίες της. Σύμφωνα με τον ίδιο, «όταν βρίσκεσαι στη φωτιά, κάνε μεγάλα βήματα και μη σκύβεις το κεφάλι».
Δυνατά προϊόντα
Οι περίπου 45 εργαζόμενοι της εταιρείας και οι άλλοι 120 που εξαρτώνται έμμεσα από τις παραγγελίες (σε 42 υποκατασκευαστές) δείχνουν ότι κάποιοι δεν περιμένουν με σταυρωμένα χέρια την κρίση να περάσει.
Η απάντηση στη σημερινή δεινή πραγματικότητα είναι, κατά τον κ. Σούκο, μία κι απλή. Η Ελλάδα χρειάζεται να πουλάει καινοτομία και να φέρνει συνάλλαγμα. Μικρές οικοτεχνίες, βιοτεχνίες, βιομηχανίες που θα παράγουν καινοτόμα προϊόντα και θα τα εξάγουν.
– Πώς γίνεται μια εταιρεία από τη Λάρισα να διεισδύσει σ’ αυτό τον πολύ δύσκολο χώρο;
– Τα δυνατά προϊόντα σε κάνουν πολύ γρήγορα γνωστό, αρκεί να είναι κάτι που χρειάζεται πραγματικά π.χ. ο αμερικανικός στρατός. Την άλλη μέρα σε ξέρουν όλες οι εταιρείες του κόσμου.
«Η δική μας δραστηριότητα», διευκρινίζει ο κ. Σούκος, «δεν είναι επιθετικής αιχμής, είναι αμυντικής. Επικεντρώνεται στο να καταστρέφει πυρομαχικά ή να εξουδετερώνει επιθετικά όπλα. Οπως η τεχνολογία RPG, που χρησιμοποιεί σήμερα ο αμερικανικός στρατός για να “εξουδετερώνει” ρουκέτες».
Ο εκπρόσωπος της λαρισαϊκής ΑΒΕΕ υποστηρίζει ότι έχει σήμερα τη λύση για τη δυνατότητα ανίχνευσης από μεγάλες αποστάσεις των εκρηκτικών που κρύβουν καμικάζι. Διαθέτουν επίσης, όπως λέει, πρωτοποριακή τεχνολογία για την καταστροφή «ληγμένων» πυρομαχικών, ναρκών και πυραύλων χωρίς επιβάρυνση στο περιβάλλον. Η έρευνα της Soukos έχει στραφεί και στην ανάπτυξη νέου ρομποτικού κάδου χαμηλού κόστους, μιας υποβρύχιας γεννήτριας παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας κ.ά.
Η εταιρεία ανέλαβε προσφάτως την καταστροφή των «ελληνικών» ναρκών δωρεάν, παρόλο που το έργο είχε κατοχυρωθεί σε άλλη εταιρεία. Η εταιρεία δεν θα βγει βεβαίως ζημιωμένη απ’ αυτό. Πρόσφατα πρότεινε να αναλάβει δωρεάν την καταστροφή 22.000 τόνων παλαιών πυρομαχικών, αποκομίζοντας το σκραπ αλλά και την πιστοποίηση στη διεθνή αγορά ότι διαθέτει την τεχνογνωσία και γι’ αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Γεια σας
σημερα διαβασα μια συνεντευξη της Χαρουλας Αλεξιου στην Καθημερινη της Κυριακης.
Μιλησα σημερα με ενα φιλο μου στο skype και του ανεφερα τη συνεντευξη και συζητησαμε για την Αλεξιου και οσα ειπε και για τους κομμουνιστες. Παραθετω το διαλογο μας και περιμενω τις δικες σας αποψεις :

Εσενα σου τη σπανε οι κομμουνιστες;

ειναι καραγκιοζηδες και ζουν 100 χρονια πισω
ολα αυτα που πρεσβευουν οι ιδεες τους και οι πολιτικες τους ειναι αναχρονιστικα και αστεια

Και γω αυτο νομιζω,και οχι μονο αυτο
αλλα βρισκουν παντου αρνητικα
και σου μαυριζουν την ψυχη


ναι
ολα μαυρα τα βλεπουν
τιποτα δε βρισκουν καλο και σωστο

τωρα βρηκανε
τη νεα καραμελα
"πεθανε το lifestyle"
σωστα
τωρα θα επικρατησει
η Παπαρηγα
ελεος...

ναι νομιζουν οτι τωρα θα παρουμε τα κομμουνιστικα ταγαρια και θα αφηνουν οι γυναικες αξυριστες τις μασχαλες τους που εκλεισε η ιμακο

λολ
και η αλεξιου
κομμουνιστρια
πρεπει να ειναι
η τραγουδιστρια
διαβασα σημερα
συνεντευξη της
εχω ακουσει
αρνητικα σχολια
οτι δεν δινει σημασια
στους θαυμαστες της πχ

ειναι απλα μια αμορφωτη που ετυχε να εχει καλη φωνη
τιποτα παραπανω

λεει κατι βλακειες
στην καθημερινη
κατι κομμουνιστικα
τυπου
"οταν ψηλωσαν τα σπιτια
χωρισαν και οι ανθρωποι"


και δε μυριζε πια γαζια η γειτονια

"τα καναλια πληρωνουν εκπομπες για να κρινουν γοβες σε μια Ελλαδα με αστεγους
δεν υπαρχει εκπομπη για πολιτισμο"
κτλ
που πρωτον
δεν καταλαβα
επειδη υπαρχει φτωχεια
κ κριση
πρεπει ολη η τηλεοραση
να δειχνει μονο αυτο;
κ δευτερον
υπαρχουν πολλες εκπομπες
με πολιτισμο

αυτη την καραμελα με τις εκπομπες πολιτισμου τη λενε ολοι
και ξερεις τι εννοουν;

"τωρα εχουμε το ριαλιτι. την γκομενα με το στενο φουστανι, τη βλεφαριδα καγκελο να κλαιει"
τι;

εννοουν να εχουμε εκπομπες που να δειχνουν την αλεξιου το μαλαμα και δυο τρεις αλλους καραγκιοζηδες
αυτο εννουν πολιτισμο αυτοι
και στο κατω κατω η ΕΡΤ ολη μερα και ολη νυχτα μας εχει πηξει στον πολιτισμο
και ειναι τρια καναλια

ε αυτο λεω κ εγω

ποσο πολιτισμο να αντεξουμε ακομα;

σκεφτομαστε το ιδιο
εχουμε τον ιδιο
τροπο σκεψης

ειναι απλη λογικη
λογικη που λειπει απο τον πολυ κοσμο

ε αυτο λεω
ειναι απλη
αλλα οχι κοινη

καθενας βλεπει μονο ενα κομματακι που τον συμφερει και ασχολειται μα αυτο και το κανει καραμελα
ελεος
την αλλη την πειραξε που ψηλωσαν τα σπιτια
αν δεν ψηλωναν η αθηνα θα ειχε φτασει μεχρι τη θηβα
και μετα θα παραπονιοταν που εχουν γινει ολα οικοπεδα
βγαλε ακρη

Περιμενω τις αποψεις σας. Και για να μην παραξηγουμαι, θεωρω την Αλεξιου μια σημαντικη τραγουδιστρια που εχει πει σημαντικα και ποιοτικα τραγουδια, παροτι εμενα δε μου αρεσουν. Επισης, δε λεω οτι ολα οσα λεει ειναι λαθος. Την ειχα δει και σε τηλεοπτικη συνεντευξη και μου φανηκε σωστη. Ουτε θεωρω οτι οι κομμουνιστες ειναι λαθος σε ολα, ουτε τους ακυρωνω, ουτε τους απαξιωνω. Εστιαζω σε καποια συγκεκριμενα πραγματα που δε μου αρεσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
όχι, πες μου τώρα,
πόσες τραβάς την ημέρα άνθρωπε μου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
όχι, πες μου τώρα,
πόσες τραβάς την ημέρα άνθρωπε μου ;

Κατάφερες και το διάβασες όλο αυτό που έγραψε; :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ποιοι είμαστε εμείς για να κρίνουμε τι θα λέει κάποιος στις συνεντεύξεις του?

λολ
και η αλεξιου
κομμουνιστρια
πρεπει να ειναι
η τραγουδιστρια
διαβασα σημερα
συνεντευξη της
εχω ακουσει
αρνητικα σχολια
οτι δεν δινει σημασια
στους θαυμαστες της πχ
Αυτό τώρα τι σχέση έχει με τον κομμουνισμό? :hmm:

Πάντως δεν έχω καταλάβει το θέμα αυτού του thread ειλικρινά.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
*facepalm*

και ακομα δεν εχω πιει ουτε καφε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top