Τι θα έκανες αν....

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,430 μηνύματα.
Θα έπεφτα από τα σύννεφα αλλά θα της έλεγα να διαβάσει για τον ναζισμό την Wikipedia σε πολλές γλώσσες και θα την βοηθούσα στην μετάφραση.

Ποιο είναι το καλύτερο βιβλίο που διάβασες;
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Η ερωτηση θα επρεπε να μιλαει για ενα υποθετικο σεναριο ξεκινωντας με την φραση "τι θα εκανες αν". Για να απαντησω, θα πω το οταν εκλαψε ο Νιτσε αλλα σιγουρα δεν ειναι μονο αυτο στα τοπ των αναγνωσματων μου.
Τι θα εκανες αν ησουν εσυ που θα εδινες την οριστικη λυση στο trolley problem?
 

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Όταν ζούσα μόνη μου πάντα είχαν 2 φίλες μου αντικλείδι, οπότε θα τις έπαιρνα τηλ κι όποια μπορεί να πάει. Εδώ μια φορά είχα κλείσει τον γενικό διακόπτη πριν φύγω, θυμήθηκα ότι στην κατάψυξη είχα αφήσει κρέατα αφού προσγειώθηκε η πτήση μου και πήγε η μία η κακομοίρα και τα καθάρισε. Απορώ πώς με κάνει ακόμη παρέα :laugh:


Τι θα έκανες αν επιτέλους κανόνιζες ραντεβού με τον έρωτα της ζωής σου (μετά από πολύ καιρό που τον γούσταρες και προσπαθούσες να τον προσεγγίσεις) αλλά το ίδιο πρωί ανέβαζες πυρετό;
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Θα το ανέβαλλα.
Γιατί θα'θελα το πρώτο ραντεβού να έχει τις καλύτερες προϋποθέσεις, ώστε να γίνει τέλειο. ;)




Σε μια άβολη στιγμή: έχεις τα γενέθλιά σου και παρουσία καλών φίλων (όπως επιτάσσει το σαβουάρ βιβρ), αρχίζεις και ανοίγεις τα δώρα τους.
Ξαφνικά βλέπεις πως δυο από αυτούς, σου έχουν αγοράσει ακριβώς το ίδιο!:confused:
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
θα γελαγα και θα ελεγα κανα κακο αστειο τυπου και καπως ετσι θα αρχισω αλλη μια αχρηστη συλλογη ή κατι τετοιο (ειναι φιλοι ξερουν ποσο αθλιο χιουμορ εχω υποθετω)

τι θα εκανες αν αγοραζες επιτελους το καινουργιο σπιτι που ηθελες απο χρονια και μαζευες λεφτα γι αυτο και μολις μετακομιζες μαθαινες οτι ο γειτονας σου (στο διπλα διαμερισμα) ειναι νονος της νυχτας?
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα του ζητούσα να γίνω το βαφτιστήρι του.

Τι θα έκανες αν είχες χεστεί πάνω σου σε δημόσιο χώρο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όταν ζούσα μόνη μου πάντα είχαν 2 φίλες μου αντικλείδι, οπότε θα τις έπαιρνα τηλ κι όποια μπορεί να πάει. Εδώ μια φορά είχα κλείσει τον γενικό διακόπτη πριν φύγω, θυμήθηκα ότι στην κατάψυξη είχα αφήσει κρέατα αφού προσγειώθηκε η πτήση μου και πήγε η μία η κακομοίρα και τα καθάρισε. Απορώ πώς με κάνει ακόμη παρέα :laugh:


Τι θα έκανες αν επιτέλους κανόνιζες ραντεβού με τον έρωτα της ζωής σου (μετά από πολύ καιρό που τον γούσταρες και προσπαθούσες να τον προσεγγίσεις) αλλά το ίδιο πρωί ανέβαζες πυρετό;

Μου έχει συμβεί το ίδιο. Έφυγα για διακοπές λέω ας κλείσω γενικό να μην καίει τζάμπα το ρεύμα. Κιμάς στην κατάψυξη που όταν γύρισα είχε βγάλει σκουλήκια καθώς είχε αρχίσει η σήψη. Τα σκουλήκια μικρά καφέ είχανε πάει παντού στο ψυγείο που βρώμαγε πτώμα αρκετό καιρό μετά. Ναι, αν αυτό το χάλι το καθάρισε άλλος για εσένα σου έκανε πολύ μεγάλη χάρη.
 

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
θα ερχόμουν στο σπίτι σου για επίσκεψη :bye2:



τι θα έκανες αν έβρισκες κατσαριδάκι στο σπίτι
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
@hack3r Όχι δεν είχε σκουλήκια, απλώς είχαν τρέξει αίματα και βρωμούσε απ' ό,τι μου είπε... Ναι, η συγκεκριμένη τώρα που το σκέφτομαι έχει κάνει πολλά αηδιαστικά πράγματα για μένα, I owe her big time.


Τι θα έκανα αν έβρισκα κατσαριδάκι στο σπίτι; Σπουδαίο το πράγμα, παίρνεις την ηλεκτρική, το ρουφάς, end of story. Εκτός κι αν βρεις κι άλλα μετά οπότε παίρνεις τον απεντομωτή τηλ asap.

Τι θα έκανες αν ξυπνούσες εντελώς γυμνός δίπλα σ έναν άγνωστο (του αντίθετου φύλου), σ' ένα άγνωστο σπίτι χωρίς να έχεις απολύτως καμία ανάμνηση του πώς βρέθηκες εκεί;
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Πανικός και αμέσως μετά ιατρική διερεύνηση για το κατά πόσο έχω αλσχάιμερ ή κάτι μου έριξε στο ποτό που ενδεχομένως είχα καταναλώσει πριν το συμβάν.

Συναντάς στο δρόμο τυχαία το ταίρι της κολλητής (ή αντίστοιχα, του κολλητού σου) με άλλον/η, σε φάση που δεν αφήνει αμφιβολία οτι υπάρχει μεταξύ τους ερωτική σχέση. Πώς το χειρίζεσαι;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Προσπαθώ να μη με δουν και τους βγάζω διακριτικά φωτο που να φαίνεται ότι δεν είναι απλώς δυο φίλοι. Μετά στέλνω στην κολλητή μου να τη ρωτήσω αν ξέρει πού είναι το αγόρι της, ποια είναι η κοπέλα, και της στέλνω τη φωτο περιγράφοντας το περιστατικό.


Λοιπόν, αντίστοιχο σκηνικό τώρα. Τι θα έκανες αν μάθαινες ότι το αγόρι σου (ή η κοπέλα σου) σε απατά και το γνώριζε ο κολλητός σου/η κολλητή σου αλλά δε σου είπε τίποτα;
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
εν μερη θα καταλαβαινα γιατι δεν θα μου το λεγε, ισως και εγω εκανα το ιδιο, θα εδινα σιγουρα χρονικο περιθωριο να μιλησει ο ιδιος/η ιδια στον κερα...στον συντροφο του εννοω, αλλιως θα περιμενα μεχρι να ερθει η καταλληλη στιγμη, οποτε απο μενα φουλ κατανοηση σε αυτο, θα ενιωθα αρκετα ασχημα εννοειται που ειμαι στην αγνοια αλλα και παλι θα κρατουσα το frustration μου για μενα δεν πιστευω πως φταιει ο κολλητος/η σε κατι, i mean ειναι δυσκολη θεση

τι θα εκανες αν εφερνες γατα στο σπιτι και ο σκυλος σου την απεχθανοταν παρα τις προσπαθειες σου να τους συμφιλιωσεις?
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
εν μερη θα καταλαβαινα γιατι δεν θα μου το λεγε, ισως και εγω εκανα το ιδιο, θα εδινα σιγουρα χρονικο περιθωριο να μιλησει ο ιδιος/η ιδια στον κερα...στον συντροφο του εννοω, αλλιως θα περιμενα μεχρι να ερθει η καταλληλη στιγμη, οποτε απο μενα φουλ κατανοηση σε αυτο, θα ενιωθα αρκετα ασχημα εννοειται που ειμαι στην αγνοια αλλα και παλι θα κρατουσα το frustration μου για μενα δεν πιστευω πως φταιει ο κολλητος/η σε κατι, i mean ειναι δυσκολη θεση

τι θα εκανες αν εφερνες γατα στο σπιτι και ο σκυλος σου την απεχθανοταν παρα τις προσπαθειες σου να τους συμφιλιωσεις?

Καλά αν κρίνω από κάτι απαντήσεις σου, εμείς οι δύο πρέπει να είμαστε εκ διαμέτρου αντίθετοι χαρακτήρες :laugh:

Θα τη χάριζα στον κολλητό μου που λατρεύει τις γατούλες, μένει δύο τετράγωνα μακριά οπότε θα μπορώ να επισκέπτομαι το γατί, έχει ήδη άλλο ένα για να παίζουν κι έχει μεγαλύτερο σπίτι με κήπο.


Τι θα έκανες αν μάθαινες πως μια φίλη σου κλέβει απ' την παρέα λεφτά αλλά μικροποσά; (τύπου 1-5 ευρώ).
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
απο τη στιγμη που ειναι φιλη και δεν ειναι ενα τυχαιο ατομο στην παρεα, θα την επιανα σε καποια φαση πριβε (σε καμια περιπτωση μπροστα σε αλλους) να της μιλησω (εφοσον ημουν φουλ σιγουρη οτι οντως το κανει) και θα την ρωτουσα αν οντως χρειαζεται χρηματα για να την βοηθησω αν ειναι να βρει καμια δουλεια και οποτε χρειαζεται τσονταρισμα θα supportαρω αρκει να το πει, κατα τα αλλα αν ειναι ψυχολογικα αιτια (πχ κλεπτομανια) θα προσπαθουσα να ανοιξω μια συζητηση για να καταλαβω τους λογους πισω απο αυτο, και για να το κοψει σαν" συνηθεια", εμμεσα, οσο πιο λεπτα μπορω θα προτεινα να συζητησει με καποιον ειδικο το θεμα

Τι θα εκανες αν την ιδια ακριβως μερα ο κολλητος σου παντρευοταν και η κολλητη σου επαιρνε πτυχιο και προλαβαινες να πας μονο στο 1 απο τα 2 event?
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Φυσικά και θα πήγαινα στον γάμο γιατί θα έχει καλό φαΐ. Καλή σταδιοδρομία στη φίλη θα της πάρω ένα ζουμπούλι.

Τι θα έκανες αν έπαιρνες κατά λάθος τηλέφωνο τον/την πρώην ξημερώματα;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Να γιατί δεν έχω ούτε ένα τηλέφωνο πρώην στις επαφές μου! Πάντα διαγραφή παιδιά μου, πάντα.
Τέλος πάντων, θα του έλεγα "ωπ, σορρυ, καταλαθος σε πήρα" και θα το κλεινα.


Τι θα έκανες αν καταλάβαινες ότι ένας/μία πρώην σου έχει τάσεις αυτοκτονίας;
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Θα του συνιστούσα ψυχοθεραπεία ή/και θα ενημέρωνα τους δικούς του.

Ξεσπάει δυνατή μπόρα ενώ επιστρέφεις με τα πόδια μετά από μια κουραστική ημέρα και βρίσκεσαι χωρίς ομπρέλα μόλις 500 μέτρα μακριά από το σπίτι σου. Τι κάνεις;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ό,τι έκανα κάθε φορά που το πάθαινα, τρεξιματάκι από υπόστεγο σε υπόστεγο και στον δρόμο μου θα παιρνα και κάτι ωραίο να φάω μόλις φτάσω σπίτι σαν reward.


Τι θα έκανες αν έβλεπες ξαφνικά στον λογαριασμό σου 10.000 ευρώ που ξέρεις ότι δεν τα δικαιούσαι από κάπου;
 

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Θ̶α̶ ̶κ̶α̶ν̶ό̶ν̶ι̶ζ̶α̶ ̶ν̶α̶ ̶μ̶ε̶ ̶λ̶η̶σ̶τ̶έ̶ψ̶ο̶υ̶ν̶ Θα καλούσα α μ έ σ ω ς την Αστυνομία και το CNN για να δηλώσω το λάθος.

Τι θα έκανες αν ανακάλυπτες πως η ντουλάπα σου είναι στην πραγματικότητα μια πύλη που οδηγεί σε μία θλιμμένη έρημο αλλά ανοίγει μόνο αν είσαι μόνος/η
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
θα εμενα σ αυτη τη θλιμμενη ερημο το 75% της ζωης μου το πιο πιθανο
τι θα εκανες αν το κατοικιδιο που ειχες θαψει στον κηπο οταν ησουν νιανιαρο ανασταινοταν ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top