Συμμετοχές για το Palermo #48

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,492 μηνύματα.
Να ένα γαμάτο σενάριο για background story Γιάννη!
Πουαρό, η ΣΕ σε ευχαριστεί θερμά για την έμπνευση που αποτέλεσαν αυτά σου τα λόγια. Σε επόμενη διοργάνωση θα το εξετάσουμε πολύ σοβαρά.
Παρακαλώ, 80€
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,492 μηνύματα.
ΤΙ;;;;;;
Ξέρεις κάτι, εύχομαι να βγεις από τους πρώτους, άκου 80€
Είναι η ελάχιστη αμοιβή που ορίζει ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών, θα ήταν αντιδεοντολογικό να σε χρεώσω λιγότερο παρότι πραγματικά θα το ήθελα...
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.
Είναι η ελάχιστη αμοιβή που ορίζει ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών, θα ήταν αντιδεοντολογικό να σε χρεώσω λιγότερο παρότι πραγματικά θα το ήθελα...
Α, αν είναι έτσι τότε το καταλαβαίνω και εκτιμώ πραγματικά την σκέψη σου.
Ωστόσο, νομίζω πως μόνο και μόνο που αποτέλεσες έμπνευση για Παλέρμο σε ένα παγκοσμίου φήμης φόρουμ, είναι αρκετό και πολύ πιο πολύτιμο από κάποια ευρώ που ούτως ή άλλως κάποια στιγμή θα ξεχνιόντουσαν. Η συνδρομή σου όμως δε θα ξεχαστεί ποτέ.
Άρα εγώ παραμένω τζαμπατζού και εσύ απλήρωτος αλλά γεμάτος από το αίσθημα προσφοράς, και όλοι είμαστε ευχαριστημένοι :hehe:.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,227 μηνύματα.
Υπάρχει και σχετικό θρεντ στην κατηγορία του Παλέρμο άμα έχετε απορίες περί κανόνων και τέτοια, το οποίο ωστόσο πρέπει να είναι κλειδωμένο κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, οπότε ότι προλάβετε μέχρι να ξεκινήσετε.

Γενικά ναι, το απλό είναι ξενέρωτο και το εξτριμ έχει κανόνες που ο πρωτάρης θα δυσκολευτεί/δεν προλάβει μέχρι να πεθάνει να καταλάβει.
Όποιος πάρει ρόλο ΣΕ να ενημερώσει όσο καλύτερα μπορεί τον κάθε παίχτη για τα καθήκοντα του ρόλου του, πολλές φορές έχει συμβεί αρχάριοι να μην έχουν καταλάβει ακριβώς.

Αντίστοιχα οποίος παίκτης αμφιβάλλει για κάτι να σπαμμάρει αποκλειστικά την ΣΕ πριβέ.

Περισσότερα αφού δούμε τι μιξ γκριλ ετοιμάζετε από κανόνες.
 

ultraviolence

Palermo Moderator

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,529 μηνύματα.
Να προσθέσω σε αυτά που είπε ο Ηλίας, για να κυλήσει πιο ομαλά το παιχνίδι:

1)Δε λέμε σε κανέναν φίλο συμφορουμιτη τον ρόλο μας. Στο παρελθόν έχουν πάει στράφη ολόκληρα παιχνίδια έτσι. Επικοινωνία έχουν μόνο οι μαφιόζοι μεταξύ τους στη γιαφκα/discord/Skype ή οποίο μέσο αποφασίσουν τέλος πάντων.
2) When in doubt for anything, ask ΣΕ
3) Μαθαίνουμε τους κανόνες σαν προσευχή για να μην έχουμε αποβολές από το παιχνίδι, όταν τους παραβιάσουμε.
4)Δεν γράφουμε άκυρα με το παιχνίδι ποστ και αποφεύγουμε γενικά το σπαμ γιατί χάνετε η ροή. Καλύτερα είναι μια πολλαπλή παράθεση.

Αυτά από τον παλιό. :)
 

Reader

Δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 500 μηνύματα.
Επικοινωνία έχουν μόνο οι μαφιόζοι μεταξύ τους στη γιαφκα/discord/Skype ή οποίο μέσο αποφασίσουν τέλος πάντων.
Θα έχουμε και μαφιόζους;
Μόλις διάβασα τους κανόνες του extreme και τα 'χω παίξει.
Παίχτηκε ποτέ extreme εδώ μέσα;
 

ultraviolence

Palermo Moderator

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,529 μηνύματα.
Θα έχουμε και μαφιόζους;
Μόλις διάβασα τους κανόνες του extreme και τα 'χω παίξει.
Παίχτηκε ποτέ extreme εδώ μέσα;
Μάλλον στην κλασική βερσιον τους λένε δολοφόνους. Το ίδιο πράγμα είναι πάντως.
Από το 2011 και μετά, μόνο extreme παίζαμε.
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.
@ultraviolence , @i_lie_us, μιας και είστε οι πιο παλιοί μπορείτε να μου εξηγήσετε αυτό;
  • Σε κάθε γύρο ξεκινώντας από τον δεύτερο αποκαλύπτεται εναλλάξ η ιδιότητα είτε του δολοφονημένου είτε του αποχωρούντα από την ψηφοφορία. Η πρώτη αποκάλυψη ιδιότητας γίνεται στην ψηφοφορία των 20:00 του 2ου γύρου.
  • Για κάθε άτομο αποκαλύπτεται η ομάδα στην οποία ανήκει (πολίτης-δολοφόνος). Δεν αποκαλύπτεται ο ρόλος ή η ιδιότητα.
Με μπερδεύουν λίγο, γιατί είναι σαν να φάσκουν και να αντιφάσκουν. Άρα σε περίπτωση δολοφονίας ή αποχώρησης λόγω ψήφου ενός παίκτη, τελικά τον ρόλο και την ιδιότητα θα τα λέμε ή όχι; Θα λέμε μόνο την ομάδα ή και αυτά μαζί;
Θα έχουμε και μαφιόζους;
Μόλις διάβασα τους κανόνες του extreme και τα 'χω παίξει.
Παίχτηκε ποτέ extreme εδώ μέσα;
Οι μαφιόζοι είναι οι δολοφόνοι στην ουσία, μην αγχώνεσαι.
Παίχτηκε αρκετές φορές extreme απ' όσο βλέπω (μπες στην κατηγορία Παλέρμο να δεις όπου έχει αρκετά παιχνίδια), αλλά εμείς λόγω περιορισμένου χρόνου και συμμετοχών, και ως πρωτάρηδες που είμαστε θα παίξουμε λίγο πιο απλά το παιχνίδι.
 

ultraviolence

Palermo Moderator

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,529 μηνύματα.
@ultraviolence , @i_lie_us, μιας και είστε οι πιο παλιοί μπορείτε να μου εξηγήσετε αυτό;
  • Σε κάθε γύρο ξεκινώντας από τον δεύτερο αποκαλύπτεται εναλλάξ η ιδιότητα είτε του δολοφονημένου είτε του αποχωρούντα από την ψηφοφορία. Η πρώτη αποκάλυψη ιδιότητας γίνεται στην ψηφοφορία των 20:00 του 2ου γύρου.
  • Για κάθε άτομο αποκαλύπτεται η ομάδα στην οποία ανήκει (πολίτης-δολοφόνος). Δεν αποκαλύπτεται ο ρόλος ή η ιδιότητα.
Με μπερδεύουν λίγο, γιατί είναι σαν να φάσκουν και να αντιφάσκουν. Άρα σε περίπτωση δολοφονίας ή αποχώρησης λόγω ψήφου ενός παίκτη, τελικά τον ρόλο και την ιδιότητα θα τα λέμε ή όχι; Θα λέμε μόνο την ομάδα ή και αυτά μαζί;
Στο extreme δεν ήταν έτσι. Ο δολοφονημένος/αυτός που έβγαινε από ψηφοφορία πήγαινε απλά στην χώρα των φαντασμάτων χωρίς να αποκαλύπτεται ο ρόλος του. Και είναι καλύτερα έτσι, για να είσαι λίγο στα τυφλά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,170 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ μήπως οι παλιοί να μας ξανάρθετε τελικά; 3 άτομα ως τώρα μίλησαν για το θέμα. Φτάνουμε τους 15, θα σύρω και τον καημένο τον μεμετσάκο και μπουμ 16. Πάμε για extreme :bleh:
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.
Στο extreme δεν ήταν έτσι. Ο δολοφονημένος/αυτός που έβγαινε από ψηφοφορία πήγαινε απλά στην χώρα των φαντασμάτων χωρίς να αποκαλύπτεται ο ρόλος του. Και είναι καλύτερα έτσι, για να είσαι λίγο στα τυφλά.
Επομένως απλώς θα βγαίνει χωρίς να ξέρουν οι υπόλοιποι κάτι. Καλύτερο μου ακούγεται και εμένα, γιατί αν υπάρξουν και κάρτες που επιτρέπουν να επιστρέψει κάποιος, πώς θα γίνεται αυτό ενώ γνωρίζουν όλοι τον ρόλο αυτουνού που έχει βγει;
Καλύτερα έτσι να το κάνουμε, μου φαίνεται πιο ξεκάθαρο.
 

ultraviolence

Palermo Moderator

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,529 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ μήπως οι παλιοί να μας ξανάρθετε τελικά; 3 άτομα ως τώρα μίλησαν για το θέμα. Φτάνουμε τους 15, θα σύρω και τον καημένο τον μεμετσάκο και μπουμ 16. Πάμε για extreme :bleh:
Για extreme, είμαι μέσα. Διαφορετικά, περιμένω να δω την βερσιον που θα παρουσιάσετε για να αποφασίσω.
Επομένως απλώς θα βγαίνει χωρίς να ξέρουν οι υπόλοιποι κάτι. Καλύτερο μου ακούγεται και εμένα, γιατί αν υπάρξουν και κάρτες που επιτρέπουν να επιστρέψει κάποιος, πώς θα γίνεται αυτό ενώ γνωρίζουν όλοι τον ρόλο αυτουνού που έχει βγει;
Καλύτερα έτσι να το κάνουμε, μου φαίνεται πιο ξεκάθαρο.
Έτσι ακριβώς!
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ μήπως οι παλιοί να μας ξανάρθετε τελικά; 3 άτομα ως τώρα μίλησαν για το θέμα. Φτάνουμε τους 15, θα σύρω και τον καημένο τον μεμετσάκο και μπουμ 16. Πάμε για extreme :bleh:
Και ας μην ξεχνάμε πως έως το βράδυ είναι η προθεσμία να δηλώσει κανείς συμμετοχή, οπότε μπορεί να το δει και κάποιος ακόμη.
Πλάκα πλάκα εκεί που ήμασταν πεντέξι ξέρω 'γω μαζευτήκαμε αρκετούτσικοι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,170 μηνύματα.
Για extreme, είμαι μέσα. Διαφορετικά, περιμένω να δω την βερσιον που θα παρουσιάσετε για να αποφασίσω.
Ε κοίτα είμαστε 12. Θέλουμε 4 για extreme. 2 εσύ και ο Ηλίας αν και εκείνος ψήνεται, ο μεμέτσι θα μπορούσε αν τον έπρηζα λίγο (ειδικότης μου) και είναι και ένα άλλο παλιό μέλος ανενεργό που παραδόξως επικοινώνησε μαζί μου για το παιγνίδι αλλά δεν ξέρω αν θέλει να αποκαλυφθεί χδ. Ας έρθει το ίδιο μέλος να πει αν θέλει. Αν όλοι πείτε το ναι πάμε για extreme απλά θα πρέπει να δοθεί νέα παράταση χρόνου για να αναλάβετε οι παλιοί την εκπαίδευση της ΣΕ για αρχή :bleh: και οι άλλοι να δουν τους κανόνες του extreme.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,227 μηνύματα.
Προσωπικά δεν έχω δει και κανένα μη εξτριμ να παίζεται και θα έπρεπε κι εγώ να μελετήσω κανόνες απλού που ποτέ δεν έκατσα, οπότε δεν γνωρίζω για τη συγκεκριμένη απορία.

Προφανώς το να μην αποκαλύπτεται η ομάδα του αποχώρησαντα/δολοφονηθέντα είναι το πιο τζουσι, άλλωστε η ΣΕ πάντα ξέρει αν το παιχνίδι πρέπει να συνεχιστεί ή μαθηματικά έχει ήδη κριθεί.

Τώρα για παιχνίδι, όσο κι αν ο ουλτρα μπορεί να θέλει να περάσουμε μαγικές βραδιές μαζί πάλι, δυστυχώς έχω αποσυρθεί από την ενεργό δράση.
Θα σας βλέπουμε να τρώγεστε και για βοήθεια κοπιάστε.
 

ultraviolence

Palermo Moderator

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,529 μηνύματα.
και είναι και ένα άλλο παλιό μέλος ανενεργό που παραδόξως επικοινώνησε μαζί μου για το παιγνίδι αλλά δεν ξέρω αν θέλει να αποκαλυφθεί χδ. Ας έρθει το ίδιο μέλος να πει αν θέλει.
Έχω ένα feeling ότι πρόκειται για γυναίκα. Να παίξει, θα συνοδεύσω εγώ :redface:
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 3,876 μηνύματα.

ultraviolence

Palermo Moderator

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,529 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,170 μηνύματα.
Ντελάλης: σε μία ώρα δημοσιεύεται το υπό τωρινή συζήτηση πλάνο που σχεδιάζει η αγαπημένη σας ΣΕ. Θα τεθεί προς δημοσίαν συζήτησιν μεταξύ των συμμετεχόντων και των βετεράνων αι οποίοι είναι ευπρόσδεκτοι να μας φωτίσουν με την πολύχρονον πείραν των. Εάν κυλήσουν όλα γρήγορα τα διαδικαστικά ξεκινάμε αύριο πρώτο γύρο. Εάν υπάρξουν κωλύματα σε συνεννόηση ή πιθανότητα να γίνει extreme (κάτι που δεν βλέπω μετά την δήλωση του Ηλία) θα πάρει αναβολή για Παρασκευή με κίνδυνο μετά να το πάμε Δευτέρα τελικά σε περίπτωση νέας αναβολής.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top