Σοφά λόγια που είπαμε ή ακούσαμε

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
1711367237975.png
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
279d60ffb4fd4117c546194b65d42d99.jpg
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Verba volant, scripta manent
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Τι σημαίνουν οι πλαστικές τέχνες; Η γλυπτική, η ζωγραφική; Δείχνουν ωραιότητα μορφών, μορφή σημαίνει εξατομίκευση. Άρα αξιολογούνται με το πόσο όμορφα παρουσιάζουν την εξατομίκευση. Η μουσική όμως ποια εξατομίκευση δίνει; Ακούς την ενάτη του Μπετόβεν, έρχονται στο μυαλό σου παραστάσεις αλλά χωρίς σύνδεση. Είναι γιατί η μουσική εκφράζει την Ενότητα του Παντός. (Α. Σοπενχάουερ)

Στο Σύμπαν υπάρχει μία Ενότητα η οποία δεν μπορεί να κοπεί. Εγώ όμως δεν καταλαβαίνω ενότητα, καταλαβαίνω εξατομίκευση: Εγώ είμαι ΕΓΩ...και ψάχνω να βρω γιατί εγώ πονάω. Καταλαβαίνω κάποιες στιγμές ότι πονάω επειδή ακριβώς είμαι ΕΓΩ και δεν είμαι το ΟΛΟΝ. Η μοίρα του μέρους (του κομματιού) είναι να πονάς. Αυτή είνα η πηγή του πόνου. Οι Έλληνες πριν τον Σωκράτη πήραν τον μύθο του κατακερματισμένου, κομματιασμένου Διονύσου απ' το χορό του Διθύραμβου, την εκστατική μουσική και δημιούργησαν μία σύζευξη της αρχής της εξατομίκευσης που είναι το απολλώνιο πνεύμα, με την αρχή της έκστασης, της ενότητας με το ΠΑΝ που είναι το διονυσιακό. Και γεννήθηκε η Τραγωδία. Τα πρόσωπα που βλέπεις εδώ, οι τραγικές φιγούρες, είναι αθύρματα του ΕΝΟΣ, πάσχοντος, κατακερματισμένου Διονύσου. Ο Οιδίποδας είναι μάσκα, ένας είναι αυτός που πάσχει, η Παγκόσμια Θέληση και το πάθος της είναι ο κατακερματισμός της σε εξατομικευμένες συνειδήσεις. (Φ. Νίτσε)
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Εν οίδα οτι ουδέν οίδα.

ΑΠΟ ΑΡΗΣ ΔΗΜΟΚΙΔΗΣ

Το «Έν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα» δεν το είπε ποτέ ο Σωκράτης! Αυτή η φράση που χρησιμοποιούμε συχνότατα («ένα ξέρω ότι δεν ξέρω τίποτα») και την αποδίδουμε στο Σωκράτη δεν υπάρχει πουθενά γραμμένη, όσο κι αν ψάξει κανείς τα λόγια του Σωκράτη όπως τα κατέγραψε ο Πλάτωνας.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Η τιμωρία τού ψεύτη δεν είναι ότι δεν τον πιστεύουν ή ότι θα τον ανακαλύψουν, αλλά ότι αυτός δεν μπορεί να πιστέψει κανέναν...


(Μπέρναρντ Σω)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Από τη στιγμή που θα ακούσεις τις λεπτομέρειες της νίκης, είναι δύσκολο να την ξεχωρίσεις από την ήττα.

Sartre
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
"Αλλοι φέρνουν αγάπη στον κόσμο και άλλοι υπολογιστές"
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
3872813.jpg
 

melmel

Νεοφερμένος

Η melmel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Self reliance is everything. If you don’t have self reliance , you don’t have self-awareness and you’re not able to pick up yourself then you’re nothing without everyone around you. You have to be reliant on yourself. You have to be reliant on the understanding that you’re all you have in the world.

-Απόσπασμα από το genius lyrics στο οποίο η Kali Uchis εξηγεί τους στίχους του After the storm (συνιστώ να το ακούσετε!)
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Ένα από τα πιο συνηθισμένα λάθη των έντιμων ανθρώπων, είναι η αποτυχία να αξιολογήσουν πόσο συστηματικά ανέντιμοι είναι κάποιοι άλλοι άνθρωποι...


(Thomas Sowell)
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Ο δε βίος πόλεμος και ξένου επιδημία, η δε υστεροφημία λήθη.
Η ζωή είναι πόλεμος και αποδημία σε ξένη γη, η δε υστεροφημία λήθη.
Μάρκος Αυρήλιος
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
aa68a42a2a0f9505e7e923f055e5b2b2.jpg
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
If you carry the bricks of your past, you'll end up building the same house
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top