Σκέψεις... III

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,121 μηνύματα.
μας είπαν ψέματα οι ποιητές, οι συγγραφείς, όλοι οι καλλιτέχνες. δεν υπήρξαν ποτέ τόσο μεγάλοι έρωτες, ούτε αγάπες.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,738 μηνύματα.
«Τα κρέατα που τρώμε δεν είναι μόνον για τα σώματα παρά φύση, αλλά παχαίνουν και τις ψυχές με την υπεραφθονία και τον κορεσμό. Το κρασί και η υπερβολική κρεοφαγία κάνουν μεν το σώμα ισχυρό και ρωμαλέο, την ψυχή όμως ασθενική.»​

Πλούταρχος,
Ηθικά ,Λόγος Α΄995Ε
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,738 μηνύματα.
"...Και μια μέρα, περιπλανώμενος μέσα στον ζωολογικό κήπο της Αμβέρσας, βρέθηκα, κάποια στιγμή, μπροστά σ’ ένα τεράστιο, σιδερόφρακτο, άδειο κλουβί με μια πινακίδα στη βάση του, που έγραφε στα γαλλικά και στα φλαμανδικά: ABSENCE -AFWEZIGHEID.

Ίσως να ήταν κάποιο βελγικό αστείο ή, πάλι, μπορεί ο επιγραφοποιός να ‘θελε να δηλώσει απλώς, με τρόπο βέβαια κάπως παράδοξο, ότι το ζώο, που όφειλε να είν’ εκεί, απουσίαζε. Εγώ ωστόσο ταράχτηκα. Είδα, ξαφνικά, να επαληθεύεται αυτό που από καιρό υποπτευόμουν ότι η Απουσία δεν είναι πουλί άλλα θηρίο ανήμερο που, σιωπηλό και άφαντο, τρώει τα σωθικά μας, ώσπου να γίνουμε κενά τεμένη, μαυσωλεία θαμπών αναμνήσεων.

Επιμύθιο: Η Απουσία είναι το μοναδικό θηρίο που ο άνθρωπος όχι μονάχα δεν κατάφερε ποτέ να εξημερώσει, αλλ’ ούτε να συλλάβει καν. Βέβαια, πάντα ελπίζει ότι θα τα καταφέρει, γι’ αυτό και σ’ όλους τους ζωολογικούς κήπους υπάρχει έν’ αδειανό κλουβί γι’ αυτήν."

Αργύρης Χιόνης
Απόσπασμα από το βιβλίο Το οριζόντιο ύψος και άλλες αφύσικες ιστορίες
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,547 μηνύματα.
μια συνάδελφος στην δουλειά εμφάνισε αυτοάνοσο, ήταν εκείνη που δεν μιλούσε ποτέ, δεν εξέφραζε ποτέ την άποψή της, δεν έφερνε αντίρρηση είτε για καλό είτε για κακό, δεν έλεγε τη γνώμη της, δεν μιλούσε ούτε για καλό ούτε για κακό και τα είχε καλά με όλους.
Στην δουλειά μου δεν έχουμε δράματα και εχουμε πραγματικά πολύ καλό κλίμα, ωστόσο ξέρω πως πάλευε σε προσωπικό επίπεδο με την σχέση της.
όμως βλέπω ενα ευρύτερο πάττερν : ο,τι δεν λέει το στόμα το λέει το σώμα
να μιλάμε, να αντιδράμε, να μην δεχόμαστε τα σκατά κανενός είτε μικρά είτε μεγάλα, τίποτα
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,649 μηνύματα.
IMG_20240507_192757.jpg
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,550 μηνύματα.
Αυτός που διστάζει, χάνει τη σειρά του.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,388 μηνύματα.
Το μόνο πράγμα που με έκανε χαρούμενο, μείωσε πρόσκαιρα το άγχος μου και με έκανε να θέλω να σηκώνομαι actual πρωί από το κρεβάτι, είναι αυτό που ξεκίνησα ως δοκιμή και τελικά μετέτρεψα σε σοβαρή ασχολία. Μπορώ να απασχολούμαι εως και 16 ώρες κάθε μέρα χωρίς να αισθάνομαι κούραση. Και να ξυπνάω με χαρά, προσμονή, σκοπό.

Όταν άρχισα πάλι να σκέφτομαι τα των συμβατικών απασχολήσεων, ένιωσα το άγχος να θέλει να ξαναμπεί μέσα μου. Ακόμα κι αν ήταν το πιο τεμπέλικο, απλό, επαναλαμβανόμενο πράγμα. Με έκανε ακόμα χειρότερα δε, η απλοϊκή του φύση. Σαν ενα εξαναγκασμένο ταβάνι, μια αποδοχή της μοίρας.

Έχουν δίκιο όσοι φωνάζουν να κάνεις πραγματικά κάτι που να γουστάρεις.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,998 μηνύματα.
FB_IMG_1714977994362.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,388 μηνύματα.
Και ωραία τα είπα, και πολύ μου άρεσα, ναι.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,989 μηνύματα.
Κάποιες φορές και εμείς οι ήσυχοι άνθρωποι ξυπνάμε ξέρετε και αντιδράμε. Το ότι δε μιλάμε συνήθως και είμαστε μέσα στην ευγένεια, δε σημαίνει πως θα σας ανεχόμαστε και ες αεί. Κάποιοι και κάποιες μας έχετε παρεξηγήσει φαίνεται και νομίζετε πως δεν έχουμε νου και γλώσσα να μιλήσουμε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,388 μηνύματα.
Στ αρχιμηνιά κι αρχιχρονιά μου κι εμένα. Θα φάτε το δούλεμα της ζωής σας.

Όχι θα κάτσω να το βάλω πόνο. :jester:
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,998 μηνύματα.

Γιατί την είχα ξεχάσει αυτή τη ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ


*στο ακούω τώρα ήθελα να μπει μπερδεύτηκα, δεν βαριέσαι
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,388 μηνύματα.
Μεταλλούδες και αγοροκόριτσα, το νεκταρ αυτής της Γης.

Πήξαμε στις χαζοβιόλες, τα σουργελα και τα νούμερα otherwise.
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,552 μηνύματα.
μαρθα συνεχιζειςνα γαμιεσαι αλλα λιγοτερο γιατι με κερασες γλυκο
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,550 μηνύματα.

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,552 μηνύματα.
θελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθωθελω να κοιμηθω
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,388 μηνύματα.
wolf6.jpg
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,989 μηνύματα.
Πώς γίνεται μία μόνο λέξη να σε κάνει σμπαράλια και να σου διαλύει όλη τη μέρα και τη διάθεση;
Με κάποιες σκέψεις απλά δεν πρέπει καν να πιάνεις κουβέντα τελικά...

Ουυυυφφφ.... :(
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top