Σκέψεις... III

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
Οι περισσότεροι άνθρωποι χρειάζονται στη ζωή τους έναν άνθρωπο που να πιστευει στον εαυτο του και στις ικανότητές του. Αξιοθαύμαστο δε λεω, but I've had enough of self centered humans.

Να πιστευει στις ικανότητές του ο άλλος άνθρωπος, μα πανω απ ολα να πιστεύει στο εμείς, στη συμμαχία.

Να έχει μακροχρόνιο ορίζοντα, σταθερό, συλλογικό. Τι να το κανεις το άτομο, αν η οπτική του περιορίζεται στο ίδιο το δικό του το άτομο και τη δική του ευημερία. Μα θα μου πείς, ειναι φυσιολογικό, έτσι σκέφτονται οι άνθρωποι. Δε θέλω το φυσιολογικό. Θέλω το αφύσικο. Δε μπορώ την περιορισμένη οπτική.

Είναι σα να θρέφεις έναν εν δυνάμει εχθρό στις τάξεις σου.

Η υποταγή του εγω στο εμείς, οφείλει να ειναι άμεση και ολοκληρωτική.

Το συντηρούμενο εγω, είναι η θρυαλλίδα της καταστροφής του εμείς.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
1709035052230.png
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,597 μηνύματα.
"Η σεξουαλική σχέση δεν είναι μια προσωπική σχέση. Μπορεί να είναι ασυγκράτητη και παθιασμένη ανάμεσα σε δύο πρόσωπα που δεν θα μπορούσαν να υποφέρουν ο ένας τον άλλο ούτε μια μέρα σε οποιαδήποτε άλλου είδους σχέση."

Μπέρναρντ Σω
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,597 μηνύματα.
Primator 24 double γαμώτο ποιος σκέφτηκε να βάλει ζάχαρη στα συστατικά της μπύρας... ;;;;;;;;Αίσχος
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
1709160586900.png
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,502 μηνύματα.
Η ζωή είναι απλά μια βόλτα...
«Υπάρχει κάποιο νόημα. Υπάρχει κάποιο νόημα σε όλο αυτό; Ας βρούμε κάποιο νόημα...
Η ζωή είναι σαν μια βόλτα με το τρενάκι στο λούνα παρκ. Και όταν επιλέγετε να ανεβείτε σε αυτό, νομίζετε ότι είναι πραγματικό επειδή είμαστε δυνατά μυαλά. Και το τρενάκι πηγαίνει πάνω-κάτω και γύρω-γύρω. Έχει συγκινήσεις και ρίγη και είναι πολύχρωμα και φωτεινά και πολύ δυνατά και έχει πλάκα, για λίγο.
Κάποιοι άνθρωποι βρίσκονται στο τρενάκι για πολύ καιρό και αρχίζουν να αναρωτιούνται: "Είναι αληθινό ή είναι απλά μια βόλτα με τρενάκι;»
Και άλλοι άνθρωποι που έχουν θυμηθεί, γυρίζουν πίσω σε μας και λένε:
"Γειά! Μην ανησυχείς, μη φοβάσαι ποτέ, γιατί, είναι απλά μια βόλτα..."
Και εμείς... σκοτώνουμε αυτούς τους ανθρώπους.
"Κάντον να σκάσει."
"Έχουμε επενδύσει πολλά σε αυτή την βόλτα."
"Κάντον να σκάσει."
"Κοίτα τις ρυτίδες μου από την ανησυχία."
"Κοίτα τον μεγάλο τραπεζικό λογαριασμό μου και την οικογένειά μου."
"Αυτό πρέπει να είναι αληθινό!"
Είναι απλά μια βόλτα...
Αλλά εμείς σκοτώνουμε πάντα αυτούς τους καλούς ανθρώπους που προσπαθούν να μας πουν:
"Το έχετε παρατηρήσει; Είναι απλά μια βόλτα!"
Και αφήνουμε τους δαίμονες να τριγυρνάνε. Αλλά δεν έχει σημασία επειδή... είναι απλά μια βόλτα. Και μπορούμε να την αλλάξουμε όποτε θέλουμε. Είναι μόνο μια επιλογή. Χωρίς κόπο, χωρίς εργασία, χωρίς δουλειά ή αποταμίευση χρημάτων. Μια επιλογή, αυτή τη στιγμή, μεταξύ φοβού και αγάπης.
Τα μάτια του φόβου θέλουν να βάλετε μεγαλύτερες κλειδαριές στις πόρτες σας, να αγοράσετε όπλα, κλειστείτε στους εαυτούς σας.
Τα μάτια της αγάπης, από την άλλη πλευρά, μας βλέπουν όλους ΈΝΑ.
Ορίστε τι μπορούμε να κάνουμε για να αλλάξουμε τον κόσμο, αυτή τη στιγμή, για μια καλύτερη βόλτα. Πάρτε όλα τα χρήματα που ξοδεύουμε για όπλα και εξοπλισμό κάθε χρόνο και αντ' αυτού χρησιμοποιήστε τα για τροφή, είδη ένδυσης και εκπαίδευση για τους φτωχούς του κόσμου, ξανά και ξανά, χωρίς την εξαίρεση κανενός ανθρώπινου όντος.
Και μπορούμε να εξερευνήσουμε το διάστημα μαζί. Τόσο το εσωτερικό όσο και το εξωτερικό, για πάντα. Εν ειρήνη»

Του Μπιλ Χικς.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,824 μηνύματα.
Είναι τόσο κακό να θέλεις κάποιος για μια φορά, να σου φερθεί όπως θα του φερόσουν εσυ;

Κουράστηκα κάπως.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
yourproblemnow.gif
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
1709295550698.png
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Δεν είναι δίκαιο να αναγκάζεσαι να ζεις με απωθημένα. Και δεν είναι δίκαιο να μην μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό.
Αλλά εγώ φταίω, που νόμιζα ότι μπορώ να χαράξω το μονοπάτι της ζωής μου όπως θέλω εγώ, και να ζήσω με το πρόγραμμα που εγώ έφτιαξα.
Πόσο λάθος ήμουν.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,824 μηνύματα.
Στη θεωρία όλοι, καλοί είναι...
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Οι χιλιάδες λεπτομέρειές σου,
που δε θα μάθω,
είναι επώδυνες ακίδες
σ’ εκείνη την περιοχή
του εγκεφάλου μου
που θα σ’ αγαπούσε,
αν είχες μείνει.


Μιράντα Παπαδοπούλου, ποιητική συλλογή “Χωρίς"
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
Σε συγχωρώ τις νύχτες πριν τον ύπνο μου...

Όχι απαραίτητα γιατί το αξίζεις. Μα γιατί έτσι κοιμάμαι πιο καλά.

Αυτοκρατορικό Ημερολόγιο
Οι Νύχτες του Μήνα Σου
03/03/2024
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,824 μηνύματα.
Άμα πάθουν κάτι εξαιτίας σου, στο ορκίζομαι εγώ θα σε κάψω με τα ίδια μου τα χέρια.

Μας έχεις μαυρίσει τη ψυχή, λιγη τσίπα πια.

Εύχομαι ο Θεός εκεί πάνω να βλέπει
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
demons_same_side.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
Και στο τέλος, τι είμαστε άραγε δίχως την αγάπη,
αν όχι ραγισμένοι και σκοτεινοί μηχανικοί σκελετοί
που δίχως άλλο όνειρο στη ζωή μέσα περιπλανιόμαστε


Αυτοκρατορικό Ημερολόγιο
05/03/2024
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
424918498.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top