Σκέψεις... III

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Πάνε τα δίπτωτα... Ποιος την ακούει την καθηγητρια αύριο...
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
0043.jpg
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
1648027044381.png
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Δεν αντέχω ... Θα αφήσω πίσω τον εγωισμό μου και θα της μιλήσω ... Πάω ...
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας συγκινηθώ κι εγώ, μια φορά. Να κάνω το συναίσθημα λέξεις. Σιγοντάρει και το γκρίζο του καιρού (και της Αθήνας...)...

Αρκετά πρωί, λοιπόν, κι εγώ πάνω απ΄ το τηλέφωνο να περιμένω. Και τώρα θα πάρει και τώρα θα πάρει… “Σκότωνα” ώρα κι αγωνία σε τραγούδια, καφέ και τη συνηθισμένη γύρα μου εδώ μέσα. Δεν έλεγε να βοηθήσει κι ο καιρός, να πάρει η ευχή. Μελαγχολία και δόξα σοι ο Θεός…

Κατά τις 8.00 π.μ., εμφανίζεται στην οθόνη του κινητού η ένδειξη “λεβεντάκος”. To σηκώνω, σαν τρελή, και τον ακούω…

«Έλα μάνα, πέρασα…φεύγω Κρήτη, σε λίγες μέρες, για εκπαίδευση»…

Τα δάκρυα κύλησαν, χωρίς να τα προσκαλέσω. Αβίαστα τελείως. Το κατάλαβε. Το άκουσε και στη φωνή μου, άλλωστε. Μπερδεύτηκε η χαρά με τη συγκίνηση και δεν ήξερα τί έλεγα…

«Σ΄ αγαπώ πολύ, μάνα, να προσέχεις. Και μη κλαις. Είμαι καλά…»…

«Κι εγώ σ΄ αγαπώ, λεβεντάκο μου. Κι εγώ…»…


Δεν μπορώ να περιγράψω, με λόγια, πώς είναι αυτό το συναίσθημα. Της μάνας και του παιδιού (ή της μάνας και του γιου ή της κόρης…). Είναι όλος σου ο κόσμος. Τα πάντα όλα. Είναι μια αγάπη που όμοιά της δεν υπάρχει (χιλιοειπωμένη η φράση - σαν ποιηματάκι - αλλά με βαρύτητα μεγατόνων…). Δεν υποτιμώ τις υπόλοιπες (σύντροφος, γονείς, κ.λπ…), αλλά σαν το παιδί σου δεν έχει !!! Δεν έχει, απλά.-
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Είστε ότι να ναι. Δειλοί .
Καληνύχτα.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
275248674.jpg
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Περίεργα πράγματα συμβαίνουν απόψε...:hmm:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Περίεργα πράγματα συμβαίνουν όταν ανώριμοι αγενεις και δειλοί άνθρωποι παριστάνουν τα θύματα.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Πέθανε...(ή ψόφησε)
1648106137384.png


 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
1648111421410.png
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,224 μηνύματα.
5406620ddcba46d556d519dc13678847.jpg
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Γιατι δεν με αγαπαει ? :inlove:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Οι χαζοί ασχολούνται με τους άλλους οι έξυπνοι με τον εαυτό τους .
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Το βράδυ έβλεπα ένα όνειρο...

Πήγαινα λέει -μέσα σε έναν ανελκυστήρα- προς την κορυφή αυτού που ένιωθα ως το πιο ψηλό κτήριο στον κόσμο. Για κατι σημαντικό, μια εξέταση, ένα κατώφλι, κάτι που αλλάζει τη ζωή τέλος πάντων, κάπου πήγαινα.

Είχε μια οθόνη μέσα η καμπίνα και έδειχνε τους ορόφους σε αριθμούς όπως τους πέρναγες, με τοπία από πίσω.

Όμως τα νούμερα δεν αυξάνονταν όσο πήγαινα προς την κορυφή. Δηλαδή το 30 ξέρω γω ήταν το ισόγειο και ο τελευταίος όροφος το 1.

Εκεινη την ωρα θυμαμαι σκέφτηκα "τι περίεργο όνειρο βλέπω, να δεις που θα σταματησει σε κανα 10, σε κανα 7, σε κανα 2 και δε θα μαθουμε τι έχει το 1. Πήγαινε με στο 1 πριν ξυπνήσω."

Και πάει στο 1, στην κορυφή, ανοίγουν οι πόρτες και ένα χέρι με βοηθάει να βγω. Κοιτάω το πάτωμα και ειχε ενα τεράστιο σκαλοπάτι ίσα με το μπόι μου που δεν μπορούσα να το κατέβω.

Είχα βγάλει το ένα πόδι έξω να προχωρήσω και δίσταζα. Ήταν τεράστιο το ύψος του σκαλοπατιού.

Όμως θέλω την κορυφή, θέλω το 1.

Μπορεί το όνειρο να τελείωσε με το ένα πόδι μέσα και το ένα έξω, αλλά η πραγματικότητα θα γινει κάπως αλλιώς. :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top