Σκέψεις... III

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
chan1153754.jpg
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
12752BE3-D69E-4674-8E78-F8337A3A9AFC.jpeg
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
F7481AD0-A6DF-4F94-A77E-DE9705E9DE2B.jpeg
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
28CD2E17-F600-4E81-908D-90CDB11893ED.jpeg
 

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
Σκέφτομαι και οι σκέψεις μου, σε σκέψεις μ' έχουν βάλει...
Σε σκέψεις που οι σκέψεις τους, απορούν τί σκέφτονται πάλι.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Νωρίτερα οι από πάνω μου, έκαναν θορύβους, επαναλαμβανόμενους και σε κάποια φάση ακούω την κοπέλα του τυπά να φωνάζει.

Την καημένη λέω "κατι θα την πόνεσε", για να συνέλθει μετά από λίγο ο εγκέφαλός μου και να αντιληφθεί το μακρόσυρτο γλυκό της φωνής της.

Λεω "ατσα ο Βισηγότθος, τον κοίταξε και γκόμενα, καιρός να τον ησυχάσει να μη χτυπάει τις καρέκλες σαν τραγί".

Κι ύστερα αναρρωτήθηκα, έκανα έναν διάλογο με τον εαυτό μου:

"...μα μπανιστήρι;;
- Μα αφού με ξύπνησαν, τι να κάνω; Μπήκε στο αυτί του βογγητού η πληροφορία και δεν ξαναβγαίνει
- Ναι, αλλά μπανιστήρι;;
- Πάψε να ακούσουμε, θα ξανακούσουμε βογγητό;"

**εκείνη τη στιγμή ακούγονται 3-4 συναπτά μακρόσυρτα βογγητά απ' την κοπέλα**

"...ω ρε φίλε το νιώθει στον εγκέφαλο, το ζει
- Γαμιούνται...
- Κάνεις λάθος. Δεν γαμιούνται. Έρωτα κάνουν. Έχει διαφορά, άκουσέ την, έχει δοθεί κορμί και ψυχή..."

Ήθελε το μέσα μου να ρίξει χειροκρότημα, να φωνάξει δυνατά "Μπράβο ρε τύπισσα! Μπράβο!".

Χριστέ μου, ήθελα να πανηγυρίσω για την δική της ηδονή.

Θυμήθηκα τι είναι αυτό που κάνει τους ανθρώπους να "κάνουν έρωτα σώμα και ψυχή" απ' την απλή σαρκική εκτόνωση.

Μια μικρή διπλή λέξη: Βλέμμα-θολό.

Την ώρα που είσαι ερωτευμένος, αλλά πραγματικά ερωτευμένος όμως, που δίνεσαι και σου δίνονται, υπάρχει αυτή η ανεπαίσθητη δίψα.

Ναι, η δίψα για την άλλη, να φτάσεις τα χείλη της και να φιληθείτε, κι εκείνη την ώρα τα μάτια έχουν ένα πολύ συγκεκριμένο βλέμμα. Έκσταση, τριπάρισμα, χαμένα στα χαμένα. Όχι απλά πόθος, όχι απλά πάθος, αλλά "είμαι δικός σου/δική σου".

Κάθε σημάδι, κάθε ουλή, κάθε ατέλεια στο σώμα, είναι τέλεια. Γιατί είναι του ανθρώπου σου. Του δικού σου ανθρώπου. Δεν είναι κτηση το "δικού σου", μην λανθάνει το μυαλουδάκι σου, είναι παράδοση εγωισμού, του εγω στο εμείς.

"Μα δεν μπορεί να είναι όλα τέλεια επάνω μου" σου λέει.

Αυτό άσε να το ξέρω εγω, μη μου το χαλάς με τη λογική πως υπάρχει σφάλμα επάνω σου γιατί θα πω ενα λογικό ναι, και δεν το θέλω. Μη μου το χαλάς με την λογική πιθανότητα ότι υπάρχουν καλύτεροι από σένα κι εμένα για ταίρια μας, γιατί λογικά κι εγω θα σου πω "7 δις, η πιθανότητα πάντα υπάρχει".

Μα δε γεννήθηκε ο Έρωτας για να εξηγηθεί με τέτοιες λογικές. Τη λογική να την αφήσεις κάτω.

"Άμα σου λέω πως είσαι τέλεια, έτσι ακριβώς όπως στέκεσαι δίπλα μου, τότε είσαι τέλεια."



Μ αρέσει όταν οι άνθρωποι κάνουν Έρωτα. Εμπνέει, προκαλεί ευθυμία, ίσως και λίγη νοσταλγία μέχρι το επόμενο μέλλον.

Ναι, μου αρέσει ο Έρωτας, πολύ.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,224 μηνύματα.
7477304569fa02b023e58f2a1f8766c7.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
family guy meg GIF
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Κούβα
Όταν λέμε για τα παλιά,
μετά βαριανασαίνουμε,
όταν λέμε για τα παλιά.
Σε λίγες μέρες αλλάζει η δεκαετία,
ο Τούπακ
με τον Έλβις Πρίσλεϋ
και τον Μάικλ Τζάκσον
πίνουν ντουμάνια και φρίμπες στη Κούβα.
όλα καλά.
Δε πίστευα πως θα την έχω βγάλει καθαρή μέχρι το ‘22,
μα στάθηκα τυχερός.
Ίσως μιά μέρα,
έτσι πως περπατώ βιαστικά,
να με πλησιάσει ενα αυτοκίνητο
και να μου αδειάσει εννιά σφαίρες,
ένα drive by στη γειτονιά μου,
και μετά,
θα πάω κι εγώ στη Κούβα.
Θα βγάζω τη μύτη του Μάικλ Τζάκσον,
θα κουρεύω τον Έλβις Πρίσλεϋ
και θα βρίζω τον Τούπακ που ρουκουνιάζει το τσιγάρο.
Θα μάθω πως φιλούν οι λατίνες,
θα δω τα κατορθώματα του Φιντέλ Κάστρο,
κι η μάνα μου θα κλαίει
και θα μου ανάβει κεριά
κάθε πρώτη του μήνα.
Θα ‘χω εναν γάτο,
τον Φρόυντ,
που θα ‘χει βλέμμα έξυπνο και αναλυτικό,
κι άλλον ένα,
τον Νίτσε,
που θα ‘ναι μίζερος και μουντρούχος.
Ο ψυχίατρος μου θα σκίσει το ιστορικό μου
και θα το πετάξει,
θα βγάλει τον φάκελό μου απ’το ντουλάπι,
θα τον κλείσει,
και θα γράψει πανω
“Τέλος”.
Κι όταν πια θα μ’έχεις για νεκρό,
θα πείς,
“Καλή ψυχή είχε ο μαλάκας μωρέ”.
Έχεις αρχίσει τις γιόγκες
και λες πως όλα είναι ενέργεια,
προσπαθείς ν’ανοίξες το τρίτο μάτι σου
με τα άλλα δυό κλειστά,
περιμένεις να συνέλθω
και να γίνουμε ένα.
Λένε πως η ψυχή ειναι 21 γραμμάρια.
μα η δική μου είναι σίγουρα κάνα κιλό,
έχω πολλή ψυχή στο αδύνατό μου σώμα,
δεν εξηγήται αλλιώς το ότι είμαι ζωντανός ακόμα.
Στη Κούβα,
στη Κούβα πρέπει να βρεθώ.
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
774C40F4-865B-4502-8206-9B4D206A6585.jpeg
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
9A116E84-5E1E-4210-8997-8F8444671437.jpeg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Εαν πιστεύεις στον Θεο, πιστεύεις στην διαρκή μάχη του Φωτός με το Σκότος.

Αποδέχεσαι δηλαδή την ύπαρξη του Διαβόλου, Σατανά, Εωσφόρου, Απόλλωνα, όποιος υποθέτουν πως ήταν, με όποιον υποθέτουν πως ταυτίζεται ή όπως ονομάζεται σε διάφορες περιστάσεις.

Αποδέχεσαι την υποταγή στο Θειο, όχι από Αγάπη για τον πλησίον σου, όχι από Σέβας προς τα μεγαλουργήματα του Θεου, αλλά από φόβο. Φόβο μήπως σε καταστρέψει με μια ματιά για την μιαρή ψυχή σου και τα αμαρτωλά πεπραγμένα σου.

Άσε με να σου πω πως λειτουργεί...

Δεν φέρνεις κοντά το Θεο έτσι. Και δεν τον φέρνεις γιατί δεν διορθώνεσαι πραγματικά, βαθιά στην ψυχή. Παριστάνεις τον καλό άνθρωπο, τον χαμογελαστό, τον καλύτερο φίλο όλων και τίποτα δεν δείχνει να διαπερνά την πέτσα σου παρά μόνο η ανάγκη για την μικροπρέπεια, την αλαζονεία, την υποκρισία, το ψέμα, τη ραδιουργία, την κακία, την εκδίκηση και άλλα.

Φέρνεις αντίθετα το Σκότος κοντά σου. Κι όχι γιατί το Σκότος επιθυμεί να σε επιβραβεύσει και να ταιριάξει την ύπαρξή του με τη δική σου και τα χαρακτηριστικά αυτής, όχι, δεν λειτουργεί έτσι.

Το Φως και το Σκότος είναι ανεξάρτητες δυνάμεις της φύσης σε έναν κόσμο παράλληλο με τον δικό μας (την "άλλη πλευρά") και δεν έχουν να κάνουν με κακία ή καλοσύνη, αλλά με τον τρόπο που αντιμετωπίζουν τα μεγάλα προβλήματα. Η κακία και η καλοσύνη ανήκουν μόνο στη διαγωγή των ανθρώπων.

Γιατί φέρνεις λοιπόν το Σκότος κοντά σου;

Γιατί το Φως απομακρύνθηκε και δεν μπορεί, ούτε και πρέπει να σε επιβραβεύσει γι αυτό που είσαι. Και τη θέση του έτσι την πήρε το Σκότος, που η κύρια λειτουργία του δεν είναι το κακό, αλλά η ωμή ισχύς, η τιμωρία της ψυχής.

Μπορείς λοιπόν την ημέρα να πράττεις άσχημα στους συνανθρώπους σου, αλλά η νύχτα ξέρει. Και μαζί της η "άλλη πλευρά".

Όταν δίνεις μια υπόσχεση στην άλλη πλευρά οφείλεις να την τηρήσεις στο ακέραιο. Αν αναιρέσεις, όλες οι συμφωνίες καταρρέουν. Αν παραβείς μια λεπτομέρεια, όλες οι συμφωνίες καταρρέουν.

Κανένας μεγάλος σταυρός δεν πρόκειται να σε σώσει και κανένας Θεος.

Δεν υπάρχει Φως. Μόνο η τιμή των Δαιμόνων. Γενηθήτω Σκότος.

fallenangel.jpg
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Ξυπνάω μετά από εφιάλτη για κάτι που βιώνω από μικρή... Χαίρομαι που δεν συνέβη πάλι , στεναχωριέμαι που το είδα ή φοβάμαι για το πότε θα ξανά συμβεί????
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν ξεκίνησε καλά η μέρα μου ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Το μόνο ευρωπαϊκό έδαφος όπου εφαρμόζεται ο ισλαμικός νόμος της σαρίας είναι η Τσετσενία.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,224 μηνύματα.
61ea1f10afb14b5631fe93c938dd057e.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top