Σκέψεις... III

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Πάντα θεωρούσα απολαυστικό το να κρύβω τα πλάνα από τους αντιπάλους μου μέχρι τη στιγμή της αίσθησης της καυτής ανάσας μου στο σβέρκο τους. Λίγες στιγμές πριν το ματ.

Μέχρι που ανακάλυψα πόσο σαδιστικά ερεθιστικό είναι να προειδοποιείς ξεκάθαρα τον αντίπαλο για τις προθέσεις σου. Τόση αυτοπεποίθηση, ίσως και αλαζονεία, μου είναι αδιάφορο πια.

Σαν τον ποδοσφαιριστή που δείχνει στον τερματοφύλακα στο πέναλτι:

"Σ εκεινη τη γωνία των διχτυών θα το φας".

Και να το τρώει πράγματι...

Θεε μου τι ηδονή...



Ναι, εκεί θα το φας.-
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
1642096066165.png
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Προσομοίωση πρόβα τζενεράλε, δοκιμαστική...

Μου φυγε το κω-λα-ρί-γκι γιεεεε....

( ...αλλά το πέρασα - οπερ μεθερμηνευόμενον "μην ξαναπείς στον εαυτό σου οτι δεν ξέρεις, γιατί ξέρεις!" )
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ενίοτε η αξία του παίχτη κρίνεται κι απ' την αξία του στόχου.

Γι αυτό βλέπεις τους Θεους να κυνηγάνε τις ψυχές των ανθρώπων μέσω της θρησκείας, ενω αντίθετα βλέπεις τη μυγα να κυνηγάει τα σκατά.

Έχεις δει ποτέ να λατρεύει ένας άνθρωπος ποτέ σ αυτη την ανθρωπινη ιστορία, μια μύγα; (κι ας υπάρχει)


Αντίθετα ανθρώπους να λατρεύουν Θεους, έχω δει πολλούς. (ασχέτως αν υπάρχουν ή όχι).
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
271722878.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
starwars2.jpg
 

Euge.loukia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευγενία Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Ζεις μονάχα μια φορά.
Μπαλζάκ
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Αμαρτία από το Θεο ειναι να μην κάνει κανείς τέτοια αμαρτία.

ΡΕ ΦΑΤΟ! ΑΟΥΑ!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Οι στιγμές που αξίζουν ένα θάνατο

Υπάρχουν κάποιες στιγμές σε αυτή τη ζωή, για τις οποίες αξίζει ένας θάνατος.

Είναι εκείνες οι στιγμές που θα γίνουν καταφύγιο, όταν τα μποφόρ γύρω λυσσομανάνε. Όταν το βλέμμα σου κολλάει στο παρμπρίζ και το μυαλό τρέχει. Όταν σκέφτεσαι να κλείσεις την πόρτα πίσω σου και να μην ξαναγυρίσεις.

Οι στιγμές που αξίζουν ένα θάνατο, σε ξεγελούν γιατί δεν μπορείς να τις ερμηνεύσεις. Ίσως είναι μια συμπαντική συνάντηση, ίσως μια απλή εγκεφαλική χημική διεργασία. Κι αυτή η φύση τους που αγνοείς, που δυσκολεύεσαι να εξηγήσεις με καθ’όλα λογικά επιχειρήματα, είναι που σε κάνει υπηρέτη τους.

Γιατί είναι εκείνες στις οποίες θα ανατρέξεις, όταν τα υπόλοιπα γύρω σου φωνάζουν «μη!».

Εκείνες που θα κρατήσουν δυο ανθρώπους μαζί, υποταγμένους στη μεγαλειότητά τους.

Μαγνήτης οι στιγμές. Μαγνήτης και δυνάστης. Μην κάνεις βήμα, μην ξεχάσεις και ξεχαστείς, μην υποτιμήσεις τη σπανιότητά τους. Μην προδώσεις το συναίσθημα που σου γέννησαν και η σκέψη τους στο υπενθυμίζει διαρκώς.

Οι στιγμές που αξίζουν ένα θάνατο, παλεύουν να χωρέσουν ολόκληρη ζωή στα δευτερόλεπτά τους. Ασφυκτιά ο χρόνος, σκάει, ωρύεται. Δεν τον χωράει το δωμάτιο, το παρόν, η αγκαλιά.

Σκέτη λαιμαργία η αγάπη. Θες να ξεριζώσεις δέρμα απ’τη λαχτάρα, να μη μυρίσουν ποτέ άλλο άρωμα τα ρουθούνια σου. Εξαρτάσαι από το άρωμα, από το δέρμα.

Όλες οι αισθήσεις στο κόκκινο, το σώμα σε ολική αναισθησία, το μυαλό παραδιδόμενο.

Όχι δε μιλάμε για σεξ εδώ, δε μιλάμε καν για χάδι. Μιλάμε για παράλυση.

Οι στιγμές που αξίζουν ένα θάνατο, σπάνε πλάκα μαζί του.

Μπουκάρουν με αυθάδεια διευθυντική. Δε σε ρωτάνε αν θα περάσουν, απλώνουν τις ποδάρες τους στη φλοκάτη, σου σπάνε τα ποτήρια, ζητάνε τα ρέστα και σε αφήνουν ημιλιπόθυμο να κοιτάζεις το ταβάνι.

Ένα φιλί στον αφαλό, ένα χαμόγελο μέσα στο πλήθος, μισό δευτερόλεπτο στο ρεύμα καθόδου της Συγγρού.

Μια σιωπηρή συμφωνία ανάμεσα σε σένα και την αγάπη. Ότι έγινε κατανοητή, ότι την αισθάνθηκε κάθε κύτταρό σου, ότι την πίστεψε, ότι επένδυσε, ότι ήρθε για να μείνει.

Και κάπως έτσι σε κάνουν δέσμιό τους. Πλέον η προδοσία δεν αφορά μόνο εσένα και τον απέναντι. Οι στιγμές αποκτούν χαρακτήρα, προσωπικότητα, γίνονται παιδί κι απαιτούν φροντίδα, μνήμη, ενδιαφέρον, πίστη κι αφοσίωση.

Βαρίδια στα πόδια. Βαρίδια που δε θες να αποχωριστείς. Να μείνεις στο κέντρο της σκηνής, να δεις το έργο ως το τέλος, να το μάθεις απ’έξω κι ανακατωτά.

Και όταν για λίγο εκείνος φύγει, οι στιγμές γίνονται πουκάμισο που το φοράς και γιακάς που τον μυρίζεις. Δε χρειάζεσαι φωτογραφίες, διαπιστευτήρια, ενθύμια. Τις έχεις όλες μπροστά σου καθαρότατα. Το φιλί στον αφαλό, το χαμόγελο στο πλήθος, το μισό του δευτερολέπτου στη Συγγρού, σε repeat, μέχρι οι ώρες να περάσουν, να βραδιάσει, να ακούσεις το κλειδί στην πόρτα, να ψεκάσεις δυο σταγόνες σανταλόξυλο στο λαιμό.

Οι στιγμές που αξίζουν ένα θάνατο είναι πάνω από έρωτες, καψούρες κι αγάπες.

Δε χωράνε πόνο, οδυρμό και προσμονή. Είναι μια ξαφνική ατόφια ευτυχία, τόσο δύσκολα διαχειρίσιμη, τόσο ασυνήθιστη, που θες να την τραβήξεις απ’τη γωνία να την επιμηκύνεις όχι για να την καταχραστείς, αλλά για να προλάβεις να τη συνειδητοποιήσεις.

Γιατί δεν τις χορταίνεις τις στιγμές. Και όσους θανάτους κι αν υποστείς για χάρη τους, με χαμόγελο και συγκατάβαση, άλλες τόσες ζωές δε θα έφταναν για να τις χορτάσεις.

Οι στιγμές που αξίζουν ένα θάνατο, ζητάνε μια θέση στην αιωνιότητα. Και τους ανήκει δικαιωματικά.

Στον Κ.

Κατερίνα Κεχαγιά

Πηγή: pillowfights.gr
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Τις απαντήσεις τους τις θέλουν ΤΩΡΑ και τις απαντήσεις σου τις δίνουν στο ΘΑ ΔΟΥΜΕ.

Επαναδιαπραγμάτευση λοιπόν.
 

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
Είναι ψεύτες όσοι λένε ότι ο έρωτας θέλει δύο.

Στον έρωτα είσαι μόνος σου. Μόνος φοβάσαι, μόνος χάνεις τον ύπνο σου, μόνος παραδίνεσαι.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
271767715.jpg
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Μια ομάδα επαγγελματιών έκανε αυτή την ερώτηση σε μια ομάδα παιδιών ηλικίας 4-8 ετών:
"Τι σημαίνει αγάπη;"
Οι απαντήσεις που πήραν ήταν ευρύτερες και βαθύτερες από ό,τι θα μπορούσε κανείς να φανταστεί!

• «Όταν η γιαγιά μου είχε αρθρίτιδα, δεν μπορούσε να λυγίσει και να βάψει τα νύχια των ποδιών της πια... Οπότε ο παππούς μου το κάνει συνέχεια για εκείνη ακόμα και όταν τα χέρια της έχουν επίσης αρθρίτιδα. Αυτό είναι αγάπη". Ρεβέκκα - 8 ετών

• "Όταν κάποιος σε αγαπάει, ο τρόπος που λέει το όνομά σου είναι διαφορετικός. "Απλά δείχνει ότι το όνομά σου είναι ασφαλές στο στόμα του. " Billy - 4 ετών

• "Αγάπη είναι όταν ένα κορίτσι βάζει άρωμα και ένα αγόρι βάζει μια κολώνια ξυρίσματος και βγαίνουν έξω και μυρίζουν ο ένας τον άλλο. Καρλ - 5ετών

• "Αγάπη είναι όταν βγαίνεις έξω για φαγητό και δίνεις σε κάποιον τις περισσότερες πατάτες σου χωρίς να σου δώσει καμία δική του. " Κρίσι - 6 ετών

• "Η αγάπη είναι αυτό που σε κάνει να χαμογελάς όταν είσαι κουρασμένος. " Terri - 4 ετών

• "Αγάπη είναι όταν η μαμά μου φτιάχνει καφέ στον μπαμπά μου και πίνει μια γουλιά πριν του τον δώσει, για να βεβαιωθεί ότι έχει καλή γεύση. Ντάνι - 8 ετών

• "Αγάπη είναι αυτό που υπάρχει στο δωμάτιο μαζί σου τα Χριστούγεννα αν σταματήσεις να ανοίγεις δώρα και απλά ν ακούσεις. " Μπόμπι - 7 ετών

• "Αν θέλεις να μάθεις να αγαπάς καλύτερα, θα πρέπει να ξεκινήσεις με έναν φίλο που μισείς. ” Nikka - 6 ετών
(χρειαζόμαστε μερικά ακόμη εκατομμύρια Nikka σε αυτόν τον πλανήτη)

• "Αγάπη είναι όταν λες σε έναν άντρα ότι σου αρέσει το πουκάμισό του και μετά το φοράει κάθε μέρα. Noelle - 7 ετών

• "Η αγάπη είναι σαν μια ηλικιωμένη κυρία και μια ηλικιωμένη κυρία που παραμένουν φίλες ακόμα και αφού γνωρίζονται τόσο πολύ. " Tommy - 6 ετών

• «Κατά τη διάρκεια του ρεσιτάλ πιάνου μου, ήμουν στη σκηνή και φοβήθηκα. Κοίταξα όλους τους ανθρώπους που με κοιτούσαν και είδα τον μπαμπά μου να με χαιρετάει και να μου χαμογελάει. Ήταν ο μόνος που το έκανε αυτό. Δεν φοβόμουν πια. " Cindy - 8 ετών

• «Η μαμά μου με αγαπάει περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον. "Δεν βλέπεις κανέναν να με φιλάει για να αποκοιμηθώ το βράδυ. " Clare - 6 ετών

•"Αγάπη είναι όταν η μαμά δίνει στον μπαμπά το καλύτερο κομμάτι κοτόπουλο. " Elaine - 5 ετών

• "Αγάπη είναι όταν η μαμά βλέπει τον μπαμπά να πονάει και ιδρώνει και εξακολουθεί να λέει ότι είναι πιο όμορφος από τον Robert Redford. Κρις - 7 ετών

• "Αγάπη είναι όταν το κουτάβι σου γλείφει το πρόσωπό σου ακόμα και όταν το άφησες μόνο του όλη μέρα. " Mary Ann - 4 ετών

• "Ξέρω ότι η μεγάλη μου αδερφή με αγαπάει γιατί μου δίνει όλα τα παλιά της ρούχα και πρέπει να βγει έξω και να αγοράσει καινούργια ρούχα. " Λόρεν - 4 ετών

• "Όταν αγαπάς κάποιον, οι βλεφαρίδες σου ανεβοκατεβαίνουν και βγαίνουν μικρά αστέρια. ” (Τι εικόνα! ) Κάρεν - 7 ετών

• "Αγάπη είναι όταν η μαμά βλέπει τον μπαμπά στο μπάνιο και δεν το βρίσκει αηδιαστικό..." Mark - 6 ετών

• "Πραγματικά δεν πρέπει να λες 'σ' αγαπώ' εκτός αν το εννοείς. "Αλλά αν το εννοείς, πρέπει να το λες πολύ. Οι άνθρωποι ξεχνούν". Τζέσικα - 8 ετών

Και το τελευταίο: Νικητής ήταν ένα τετράχρονο αγοράκι του οποίου γείτονας ήταν ένας ηλικιωμένος που είχε χάσει πρόσφατα τη γυναίκα του.
Βλέποντας τον άντρα να κλαίει, το παιδί μπήκε στην αυλή του ηλικιωμένου, ανέβηκε στην αγκαλιά του και απλά κάθισε εκεί. Όταν η μητέρα του ρώτησε τι είχε πει στον γείτονα, το παιδί είπε,
'Τίποτα, απλά τον βοήθησα να κλάψει. "
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top