Σκέψεις... III

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
B73F88D3-FCFE-4D9F-A59C-0CA1239E37B8.jpeg



Άγνωστοι μεταξύ γνωστών.
Γνωστοί μεταξύ αγνώστων.

Τι είμαι; Τι είσαι;

Άραγε.


(Καλημέρες :morning1:)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.


Τι είμαι; Τι είσαι;
Άραγε.


(Καλημέρες :morning1:)


Ενα χρήσιμο προσωρινό δήθεν τίποτα, κατασκευασμένο όμως από τα πάντα, αδύνατον να ιδωθεί για όσα είναι και καταδικασμένο να εξυπηρετεί τα κενά των πραγματικών και απόλυτων τίποτα.

Η μεγαλύτερη κατάρα να ξύνεις τη βρωμιά από μια σάπια ανθρώπινη ψυχή με ένα σφουγγάρι από χρυσό.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Ενα χρήσιμο προσωρινό δήθεν τίποτα, κατασκευασμένο όμως από τα πάντα, αδύνατον να ιδωθεί για όσα είναι και καταδικασμένο να εξυπηρετεί τα κενά των πραγματικών και απόλυτων τίποτα.

Η μεγαλύτερη κατάρα να ξύνεις τη βρωμιά από μια σάπια ανθρώπινη ψυχή με ένα σφουγγάρι από χρυσό.

Και το τίποτα είναι κάτι.
Όλα έχουν μια αξία. Και τα προσωρινά. Άλλωστε η ζωή ένα συνοθύλευμα προσωρινών στιγμών είναι.

Το τι ψυχές έχει δίπλα του ο καθένας ,όμως, είναι επιλογή. Δεν υπάρχουν μόνο σάπιες, αλλά υπάρχουν απλά και αυτές. Αλλά οι περισσότεροι μιλούν κυρίως για αυτές.

Πάντως σαν άτομο που έχω αγαπημένο ποιητή τον Καρυωτάκη θα περίμενε κανεις πως θα απαντούσα «καρυωτακικά» σχετικά με το νόημα της ζωής ή μάλλον με την ανόητη τη ζωή. Όμως, υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά, βλέπω και την Ανάσταση μετά απ όσα λέει.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Και το τίποτα είναι κάτι.
Όλα έχουν μια αξία. Και τα προσωρινά. Άλλωστε η ζωή ένα συνοθύλευμα προσωρινών στιγμών είναι.

Το τι ψυχές έχει δίπλα του ο καθένας ,όμως, είναι επιλογή. Δεν υπάρχουν μόνο σάπιες, αλλά υπάρχουν απλά και αυτές. Αλλά οι περισσότεροι μιλούν κυρίως για αυτές.

Πάντως σαν άτομο που έχω αγαπημένο ποιητή τον Καρυωτάκη θα περίμενε κανεις πως θα απαντούσα «καρυωτακικά» σχετικά με το νόημα της ζωής ή μάλλον με την ανόητη τη ζωή. Όμως, υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά, βλέπω και την Ανάσταση μετά απ όσα λέει.
Το τίποτα δεν είναι κάτι. Παλιά πίστευα στην σκέψη του Ρένου Αποστολίδη που πρέσβευε την είσπραξη ακόμα και του τίποτε, υπονοώντας αξία.

Πλέον άλλαξα γνώμη.

Η εξίσωση των Πάντων με το Τίποτα αποτελεί όχι μόνο βεβιασμένη ταυτοσημία άγνοιας, όχι μόνο απολογητική μέθοδο ως προς την ύπαρξη του Τίποτα, τις πράξεις του και μια κεφαλαιοποίηση μιας υποτιθέμενης αξίας του, αλλά μια πραγματική και δίχως άλλο ανεπανόρθωτη προσβολή για όσους είναι πράγματι Κάτι, πόσο μάλλον τα Πάντα για έναν άνθρωπο.

Η προσωρινή "τιποτοποίηση" δεν είναι κάτι συγχωρήσιμο, ούτε καν κατι ανεκτό και δυστυχώς υπόκωφα γίνεται ανεκτό, διότι κοιτάμε από τις δυο λέξεις (προσωρινά/τίποτα) περισσότερο το προσωρινά. Την Ελπίδα για αλλαγή, για αναγνώριση αξίας, τον ετεροπροσδιορισμό ουσιαστικά, βασισμένοι σε μια ψευδοσυνουσία με το Εγω μας και τις προσδοκίες μας.

Η Ελπίδα σκοτώνει, κι αν σκοτώσει πάρα πολλές φορές μια ψυχή, δεν υπάρχει η Ανάσταση αγαπητή μου γιόρκι. Υπάρχει μετά μόνο το Σκοτάδι. Κι αν ένα Πάντα ή ένα Κάτι, γίνει Σκοτάδι, καταπίνει ύστερα τα πάντα. Είναι θυμωμένη η φύση όταν φτιάχνεις κενό εκεί που θα έπρεπε να υπάρχει ύλη. Πολύ θυμωμένη.

Γιατί η Φύση απεχθάνεται το κενό, γι αυτό και τρέχει πάντα να το καλύψει.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Βλέπω βαθυστόχαστες σκέψεις, εδώ και μερικά posts και ντρέπομαι πολύ που σκέφτομαι ποσό πεινάω και ποσό σπαστικό είναι να περιμένεις καρτερικά στο αεροδρόμιο γιατί έχει καθυστέρηση η πτήση σου.

Μη βαράτε που ρίχνω το επίπεδο, σκάω. 😂
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
145105.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
when she cheated.jpg
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσε 😂
20211111_110836.png
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Ποιός είπε οτι όλοι αξίζουν σεβασμό; Μήπως την έχουμε δει λάθος τη φάση;

Όταν ο άλλος και η άλλη εφαρμόζουν άθλιες συμπεριφορές και βγάζουν παλιοχαρακτήρα σε αυτούς που τους εμπιστεύτηκαν, δεν είναι μια αρχιμαλάκω κι ένας αρχιμαλάκας;

Τι είναι; Δυο αξιοσέβαστοι άνθρωποι και ω μη τους χαρακτηρίσουμε μη μας πουνε κάπως;


Να πω ότι ήταν άγνωστος ο άλλος άνθρωπος να πω "ναι οκ δεν ξέρεις, μη χαρακτηρίζεις", ή να είχε φερθεί αξιοπρεπώς να έλεγα "οκ δεν συμφωνήσαμε στο τάδε πράγμα".

Αμα τον ξέρεις τον άλλο ότι είναι σκατάνθρωπος, σκατάνθρωπο δεν θα τον πεις;

Ο σεβασμός χάνει το νόημά του όταν δεν δίνεται με την πρέπουσα σοβαρότητα και στα κατάλληλα άτομα, αλλά αντίθετα χαρίζεται αφειδώς ακόμα και σε κείνους που δεν τον αξίζουν.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
4500586635264.jpg
 

Isida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
:smoke:
IMG_20211111_191243.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
nm002323_0307.jpg
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
20211112_140816.png
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Όχι πάντα. Δεν κρατάει μόνο το συναίσθημα μια σχέση. Δυστυχώς. Μπορεί να λείπουν άλλα πράγματα, και όχι η αγάπη, και το να αφήσεις κάποιον είναι ίσως μονόδρομος από ένα σημείο και μετά.
Να ξερες πόσο κρατιέμαι να μην απαντήσω παρορμητικά τώρα.

Δε μου φταίς σε τίποτα να σου εκφράσω αυτό που τρέχει τώρα στο μυαλό μου. Κυρίως γιατί μπορεί να εννοείς κάτι πολύ διαφορετικό (ότι λείπει) από αυτό που έχω κατα νου και τις μαλακίες που άκουσα στη δική μου περίπτωση (και που δεν ίσχυαν)

Μπορεί να εννοείς εσυ πχ την επικοινωνία μεταξύ δυο ανθρώπων (απαραίτητο) ή τους κοινούς στόχους στη ζωή, κι όχι τις μαλακίες που είχε κατα νου κάποια άλλη...

Γιατί μιλάμε για πολύ μεγάλες μαλακίες. Φοβερά μεγάλες μαλακίες.

Αλλά στην τελική, αν δεν κατανοείς τον άλλο, δεν επικοινωνείς με τον άλλο, δεν συμπλέεις στο πλάνο με τον άλλο, τον αγαπάς άραγε και ποτέ;

Γιατί αν η αγάπη περιλαμβάνει ΚΑΙ αυτά για να υπάρξει ως πλήρης έννοια, τότε διαφωνώ μοντούκι μου, αλλά αρκεί και παρα-αρκεί για να κρατήσει μια σχέση.

Αν δεν τα περιλαμβάνει, τότε δεν είναι αγάπη, μα εγωισμός, πόθος, πάθος, ηδονή, σίγουρα όχι αγάπη και ναι τότε δεν αρκεί.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Να ξερες πόσο κρατιέμαι να μην απαντήσω παρορμητικά τώρα.

Δε μου φταίς σε τίποτα να σου εκφράσω αυτό που τρέχει τώρα στο μυαλό μου. Κυρίως γιατί μπορεί να εννοείς κάτι πολύ διαφορετικό (ότι λείπει) από αυτό που έχω κατα νου και τις μαλακίες που άκουσα στη δική μου περίπτωση (και που δεν ίσχυαν)

Μπορεί να εννοείς εσυ πχ την επικοινωνία μεταξύ δυο ανθρώπων (απαραίτητο) ή τους κοινούς στόχους στη ζωή, κι όχι τις μαλακίες που είχε κατα νου κάποια άλλη...

Γιατί μιλάμε για πολύ μεγάλες μαλακίες. Φοβερά μεγάλες μαλακίες.

Αλλά στην τελική, αν δεν κατανοείς τον άλλο, δεν επικοινωνείς με τον άλλο, δεν συμπλέεις στο πλάνο με τον άλλο, τον αγαπάς άραγε και ποτέ;

Γιατί αν η αγάπη περιλαμβάνει ΚΑΙ αυτά για να υπάρξει ως πλήρης έννοια, τότε διαφωνώ μοντούκι μου, αλλά αρκεί και παρα-αρκεί για να κρατήσει μια σχέση.

Αν δεν τα περιλαμβάνει, τότε δεν είναι αγάπη, μα εγωισμός, πόθος, πάθος, ηδονή, σίγουρα όχι αγάπη και ναι τότε δεν αρκεί.
Άλλα έχεις εσύ κατά νου και άλλα εγώ, άρα δεν θα συνεννοηθούμε!

Ας μην σε πιάσει ο παρορμητισμός γιατί ίσως με πιάσει κι εμένα αλλά δεν θα ήθελα να τον εκφράσω στις Σκέψεις :dash1:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top