Σκέψεις... III

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
DFB2D2DC-DBA6-4C9A-BDAC-D841734F0984.jpeg
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
1652683987523.png
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να μιλάμε όταν πρέπει. Είναι φορές, που η σιωπή, έχει μεγαλύτερη αξία, από ό,τι κι αν θέλουμε να πούμε. Είναι φορές, που αν ανοίξουμε το στόμα μας, μόνο κακό θα καταλήξουμε να κάνουμε κι ας είναι οι προθέσεις μας καλές...

Να μιλάμε όσο πρέπει. Να ξέρουμε πότε να σταματάμε. Να ξέρουμε πότε να κάνουμε πίσω. Τη φλυαρία, κανείς δεν την αντέχει. Συγκεκριμένα πράγματα. Στοχευμένα. Όταν δεν υπάρχει μέτρο, τα πράγματα, συνήθως, ξεφεύγουν από κάθε έλεγχο...

Τέλος, να μιλάμε όπως πρέπει. Να είμαστε ευγενικοί. Να μην προσβάλλουμε. Να είμαστε χαρούμενοι. Χαμογελαστοί. Να κάνουμε τον άλλον άνθρωπο, ν΄ αναπαύεται κοντά μας. Να νιώθει ελεύθερος όταν μιλά μαζί μας. Να μπορεί να είναι ο εαυτός του. Να μιλάμε με καλοσύνη, όσο γίνεται. Δεν κοστίζει τίποτα...

Να μιλάμε όταν πρέπει, όσο πρέπει και όπως πρέπει. Δε θα βγούμε χαμένοι...
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δε ξέρω τι να σκεφτώ... Τι να υποθέσω... Και τι να κάνω .... Μπερδεύτηκα....
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
158879CA-43A8-44CD-88D2-BD13504B0847.jpeg
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ευτυχώς δεν έχω αυτά που νόμιζα οτι ήθελα
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,285 μηνύματα.
stdiscovery412measureofsomeone.jpg
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,646 μηνύματα.
7362368.jpg
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
B0FAE457-6E9C-45AB-BAC4-20CC1926A4D9.jpeg
Δεν είμαι σίγουρη αν το έχω ξανά ανεβάσει, αλλά μου άρεσε πολύ
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
1652781458097.png
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,285 μηνύματα.
ifsomeonewantsyou.jpg
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,646 μηνύματα.
(In other words.. :))
275786085.jpg
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Balance
58E62AEB-3CCB-4868-BA5F-BA9B1596C125.jpeg
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Οι πιο όμορφοι άνθρωποι είναι εκείνοι που έχουν αυτοπεποίθηση.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,285 μηνύματα.
"Να την διαλέξεις χαζή, αδύναμη και εύκολη"

Μια ζωή ένα μεγάλο μέρος των ανδρών συνιστούσε -ο ένας στον άλλο- συντρόφους ενεργούμενα, εύπλαστες συντρόφους "να τη βρεις κουτή, εύκολη" και ότι άλλη μπούρδα κατέβει στο λιγοστό τους μυαλό.

Και πάντοτε παρά την όποια καλή μου σχέση με τους άντρες, είχαμε μεγάλη διαφωνία στο συγκεκριμένο θέμα.

Είμαι δυνατός χαρακτήρας. Το πόσο έξυπνος, πονηρός ή οτιδήποτε δεν το ξέρω ακριβώς, μα ξέρω πως είμαι δυνατός και αυτα τα υπόλοιπα σε κάποιο βαθμό. Και έχω μάθει τους φίλους και κυρίως τις συντρόφους να τους/τις διαλέγω με πολλά χαρακτηριστικά, με ένα από αυτά να ξεχωρίζει: Το να μην είναι ο άλλος αδύναμος χαρακτήρας.

Απεχθάνομαι την αδυναμία του χαρακτήρα. Και ακριβώς γι αυτό σωστά οι Αγγλοσάξωνες έχουν ταυτίσει τη λέξη puppet, τόσο με το "ανδρείκελο/ενεργούμενο", όσο και με το "νευρόσπαστο". Είναι σα να τους υπαγόρευσα την ερμηνεία όταν έφτιαχναν τα λεξικά τους.

Η αδυναμία, ο ετεροπροσδιορισμός και όλα τα συμπαρομαρτούντα, μου σπάει τα νεύρα, με αποσυντονίζει.

Όχι δεν θα την διαλέξω ανόητη, δεν θα τη διαλέξω "εύκολη", ή οτιδήποτε άλλο. Θα την διαλέξω δυνατή, να το λέει η ψυχούλα της, να το λέει ο χαρακτήρας της και οι αντοχές της.

Όταν ο άνθρωπός σου έχει Κώδικα Αξιών, κοιμάσαι ήσυχος. Βασικά δεν κοιμάσαι καν. Είναι η πιο ξύπνια επιλογή, γι αυτό και με κάνει μια τέτοια επιλογή ήρεμο.

Και γιατί διάβολε να θες τον άλλο αδύναμο;

Η αδυναμία που μπορείς να εκμεταλλευτείς από τον άνθρωπό σου, λέει 2 πράγματα:

Ότι είσαι εκμεταλλευτής πρώτον και ότι ο άνθρωπός σου έχει κενό ασφαλείας δεύτερον, το οποίο αναπόφευκτα θα υπάρχει εκεί για όλες τις περιστάσεις, ακόμα κι εκείνες που θα λειτουργήσουν εις βάρος σου.

Με έναν δυνατό χαρακτήρα, δεν έχεις τέτοια προβλήματα. Αυτό φυσικά αν είσαι κι εσυ δυνατός χαρακτήρας.

Γιατί αν τον πιάσουμε τον Μίτο της Αριάδνης από την άκρη, μόνο ένας ανασφαλής και αδύναμος άνθρωπος που φοβόταν μην του κλέψει κανείς τη λάμψη από τον ήλιο, θα ήθελε ντε και καλά έναν αδύναμο χαρακτήρα δίπλα του. Και μάλιστα θα ήταν τέτοια η τρωτότητα της βουλήσεώς του ανασφαλούς, που θα υπέπιπτε σε παντός είδους ανοχή ανοησιών εκ του αδυνάμου μέρους, προκειμένου να συνεχίσει να εισπράττει τα επιφανειακά οφέλη εξ αυτού.

Ενα όμορφο ενεργούμενο, είναι ένας πολύ καλός ηθοποιός, σαν τον πρωταγωνιστή που του παρέδωσαν το ρόλο και του είπαν "παίξε".


Ένας δυνατός χαρακτήρας αντίθετα, είναι ο συνοδοιπόρος στη δική σας περιπέτεια.

Τη μόνη περιπέτεια που θέλεις και χρειάζεσαι, κι εσυ κι ο άλλος άνθρωπος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top