Σκέψεις... I

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
το χα πει εγω, για τα ονειρα σου με χαζογκομενες-σικ

Αυτές μου τη πέφτουν.


Για σε παρακαλώ.


υγ. αν και δε καπνίζω, το τσιγάρο το βάζω στο στόμα για ξεκάρφωμα.
Είμαι παίδαρος και δεν το κρύβω. :redface:

Άντε πιες μαμζελ ένα tabakeas (με καρπούζι) να στανιάρεις (σικάτο). :mastigio

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
για κυριακη πρωι, εχεις ξεφυγει πχιοτερο απτο συνηθισμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
για κυριακη πρωι, εχεις ξεφυγει πχιοτερο απτο συνηθισμενο

Η καταγωγή εκ του Κατάκωλου δεν κρύβεται με τίποτα, όμως...:/:

Αυτά έλεγε κι ο Σημίτης και από πορδηπουργός έγινε διερχόμενος τσαϊνίζ στο ελληνικό πάρλιαμεντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
αξιοτιμε απο πανω, τερμα οι ρατσισμοι, και οι χωρικοι εχουμε δικαιωμα στην εκφραση του λογου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
:eek:...


Γέρασα...



Πονάω ολόκληρος. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Θα κοιτάζω τον ήλιο στα μάτια και ας τυφλωθώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.


Σε λίγο θα παίρνουμε φυστικοδάνειο για τα μαμήσια. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Max_Maroy

Νεοφερμένος

Ο Max_Maroy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δεν αντέχω άλλο θέλω να πάω διακοπές να κοιμάμαι όλη μέρα και να ξενυχτάω όλο το βράδυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Οδηγίες για να δώσετε μια αγκαλιά.

Ο καθένας μπορεί να σε σφίξει ανάμεσα στα μπράτσα του. Δε χρειάζεται να είναι ούτε πολύ έξυπνος, ούτε πολύ δυνατός, ούτε πολύ σοφός, ούτε πολύ τίποτα. Χρειάζεται απλά να ανοίξει τα μπράτσα του διάπλατα και να σε τυλίξει σε σάρκα και οστά. Και τι? Και μια γεμιστή γαλοπούλα μπορεί να κάνει το ίδιο, αλλά γνωρίζω ελάχιστα άτομα που να επιθυμούν να χωθούνε εκεί μέσα.

Από τότε ειδικά που υπάρχουν άγνωστοι που προσφέρουνε αγκαλιές δωρεάν στο δρόμο, η αξία της αγκαλιά έχει πέσει πολύ. Kαι πραγματικά, αυτό δε με εντυπωσιάζει. Μπορεί κάποιες αγκαλιές να μην κοστίζουν χρήματα, αλλά το κοινό στοιχείο ανάμεσα σε εκείνες τις αγκαλιές που δίνονται με λάθος τρόπο, είναι ότι πάντα, σε βάθος όχι πολλού χρόνου, καταλήγουν να είναι πολύ ακριβές.

Ίσως για αυτό καμία από τις απόπειρες που προσπαθούν να αποκρυπτογραφήσουν την απλή λειτουργία της αγκαλιάς, που έχω διαβάσει, δε με έχει βοηθήσει αρκετά. Ίσως για αυτό θα είμαι εγώ ο επόμενος που θα αποτύχει σε αυτή την αποκρυπτογράφηση.

Η αγκαλιά καταλήγει να είναι για τις ανθρώπινες σχέσεις, ότι ο φορτιστής για το κινητό τηλέφωνο. Kαλύτερα να μην τον ξεχνάς στο σπίτι, για να μην καταλήγεις να παρακαλάς για αυτό στις 3 το πρωί στη ρεσεπσιον ενός τυχαίου ξενοδοχείου.

Για να δοθεί μία αγκαλιά υπό σωστές συνθήκες, πρέπει πρώτον να την έχεις πεθυμήσει πολύ, δεύτερον να την έχεις πεθυμήσει σωστά. Όλοι οσοι δεν είχαν ποτέ το χρόνο να αποχαίρετιστουν από κάποιον ενώ θέλανε να το κάνουνε, γνωρίζουν πολύ καλά σε τί αναφέρομαι. Όσοι ποτέ δεν τόλμησαν να ζητήσουν μία συγκεκριμένη αγκαλιά επίσης.

Η σημασία της είναι πάντα η ίδια, κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες, σε οποιαδήποτε χώρα, σε οποιαδήποτε γλώσσα, πίστη ή παράδοση. Και η σημασία της αποτελεί πάντα τμήμα της δεύτερης συνθήκης που χρειάζεσαι για να δώσεις μία αγκαλιά σωστά, όπως ορίζει ο θεός. Χρειάζεσαι αυτό που σημαίνει. Και σημαίνει, στην ουσία, ότι δεν είσαι μόνος.

Από εκεί και πέρα, οι απαιτήσεις γίνονται πιο σύνθετες. Και εξαρτάται από το αν έχετε κάτι πολύ σημαντικό που μοιράζεστε. Κάτι που σύντομα και χωρίς να το έχετε προβλέψει, νιώθετε και οι δύο με την ίδια ένταση. Πρόκειται απλά για μιά στιγμή, μόνο για μια στιγμή. Ο απαραίτητος χρόνος ώστε κάτι τόσο πραγματικό και αυθεντικό να μην μπορεί να ζωγραφιστεί με λέξεις.

Δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά. Αλλά αν αυτό συμβεί, αλλάζουν τα πάντα. Από εκείνη τη στιγμή το να αγκαλιάζεσαι είναι πια κάτι διαφορετικό. Παγιδεύετε αλήθειες. Ένα κυνήγι στιγμών. Ένας συμπιεστής της πραγματικότητας. Nα εμπλεκεσαι στις διαθέσεις του άλλου και να σφίγγεις δυνατά μέχρι να σβήσουν.

Με ενθουσιάζουν οι αγκαλιές οι σωστά δοσμένες. Πιστεύω ότι καταλήγουν να έιναι πιο αξιομνημόνευτες από οποιαδήποτε λέξη, χειρονομία η σχέση. Ο μόνος φυσικός τρόπος που έχει το ανθρώπινο είδος για να σταματά το χρόνο. Το μοναδικό σημείο που ακολουθείται από όλα όσα μπορεί κάποιος να νιώσει.

Δεν ξέρω γιατί σήμερα μου ήρθε η όρεξη να μιλήσω για αυτό. Υποθέτω γιατί πιστεύω πως πορευόμαστε με πολλές ελλείψεις από αληθινές αγκαλιές. Η ίσως γιατί σήμερα περίσσότερα από ένα άτομα θα την είχανε ανάγκη.

Το ζήτημα είναι ότι δυστυχώς, στις αγκαλιές συμβαίνει αυτό που συμβαίνει και στα φιλιά, στα χάδια, στους γάμους, στις απορρίψεις.***

Αν δεν τις καταναλώσεις στην ώρα τους, τελικά λήγουνε.

------

σκλαβωμένη ελεεινή μετάφραση, σα να μπήκε στο μπάμπελφισ και βγήκε ένα κείμενο κουτσό από την εδάδ.

πηγή, εφημερίδα του μετρό πριν κάτι μέρες


www.ristomejide.com

Instrucciones para dar un abrazo.



*** καλά, επειδη μου περασαν οι ντροπες, όπου "απορρίψεις", βαλτε "κλωτσιές στα @@"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Το εδω πουθενα
το τωρα ποτέ αν δεν ερθεις
κι η θαλασσα πλανη
τα γελια μας λαθος
κι οι φιλοι δεν ηταν
κι οι δρομοι στο τιποτα
αποψε αν δεν ερθεις εδω..
Ναρθεις! :X

//ps. Τωρα ειδα οτι το εδαδονι αφιερωσε απο πανω, κι η σκεψη μου ειναι : τι επαθε αυτο κι ειναι τοσο τρυφερο πια;;; :P :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
χους χους

εχω παθει ελαφροτητα, καλη διαθεση και ορεξη για καινουρια πραγματα

χους χους χους


σκέψη:που ειναι το δωρο μου απο το βερολινο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εκει που ειναι τα δωρα μου απο Παρισια και Βρυξελλες :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Eίσαι μ@λ@κας. ΜΕΓΑΛΟΣ

[u know who δεν αναφέρομαι σε κανέναν που να γράφει στο στέκι :P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Eίσαι μ@λ@κας. ΜΕΓΑΛΟΣ

[u know who δεν αναφέρομαι σε κανέναν που να γράφει στο στέκι :P]

Δεν ξέρω σε ποιόν αναφέρεσαι ... αλλά για να το λες, έτσι θα είναι!!! :P

Μπορώ να το δανειστώ κι εγώ για κάποιον που έχω υπόψη μου;; :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Ότι πήραν οι κυρίες από πάνω. Αμ τον πλήρωσα, αμ με *μπιιιπ*...

Δεκάρα τσακιστή δεν ξαναπαίρνει...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Πείτε κι ένα συγγνώμη ρε ζώα! Δεν κοστίζει! :mad: 3 συλλαβές, 1.5 θερμίδα, 3 σταγόνιες σάλιο το πολύ. Κάνετε πρώτα τη μαμακία και μετά το παίζετε και μη μου άπτου. Αργκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
The mare shat in the thresh. Εντελώς όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Αρρώστησα γμτ...Τώρα βρήκε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τπτ ενδιαφέρον εδώ- σκέψεις που απλά δεν μπορώ (θέλω;.. :X) να κρατάω άλλο μέσα
leave it και ..χμ, απλά αλλάξτε σελίδα καλύτερα

οκ; :)



-- για εκείνους που θα το διαβάσουν ένιγουει και που δεν έχουν τη διάθεση να καταλάβουν: μπερδεμένο κομμάτι ψυχής που απλά θέλω να μου το φωνάξω μπας και ξεμπλέξει, οπότε μην μου το πειράξετε, πληζ...


-----------------------------------------


Προς εαυτόν

(κατευθείαν στο ψητό, μιας και δεν υπάρχει πρόβλημα οικειότητας :X)

Γιατί να είμαι τόσο ηλιθιωδώς ρομαντικό άτομο..;! Γιατί να προτιμώ να πεθάνω παρα να αθετήσω μία υπόσχεση, γιατί να δίνω τόσα πολλά από εμένα και πάντα να κάνω υποχωρήσεις σε αυτά που παίρνω;... Να βάζω τους άλλους πιο πάνω κι εμένα εκεί, στη μόνιμη θέση- ακριβώς στον πάτο; :S
Τα ίδια λάθη όβερ εντ όβερ εγκαιν- σαν να βλέπω τη ζωή μου σε ριπιτ. Μία αέναη πορεία προς ...ούτε εγώ ξέρω πού, μα που πάντα καταλήγει στο ίδιο ακριβώς σημείο- κατάσταση γνωστή, η οποία με τρέφει και με διαλύει ταυτόχρονα. Στο μόνο συμπέρασμα στο οποίο μπορώ ασφαλώς να καταλήξω είναι πως θέλω και είναι έτσι τα πράγματα- προφανώς, αλλιώς δεν θα τα άφηνα. Μου αρέσει να είμαι πιεσμένη, αγχωμένη, unhappy...
Ναι έτσι είναι εαυτέ και μη μου σηκώνεις το φρύδι με αποδοκιμασία- αμα δεν ήταν έτσι, δεν θα υπήρχε καν θέμα. Δεν θα υπήρχε καν αυτή η σκέψη! Δεν θα ένιωθες καν λες και σου έχουν πάρει όλο τον αέρα από το δωμάτιο. :X

Δημιουργώ καταστάσεις που στο τέλος με πιέζουν και μετά θέλω να ξεφύγω και δε μπορώ- γιατί ρε γμτ;.. Και γιατί είμαι τόσο αδύναμη ώστε να μη μπορώ να βάλω ένα στοπ εκεί ακριβώς που θέλω; Να μην επηρεάζομαι- να κρατάω μία απόσταση από όλα εκείνα που δεν μπορώ να αντιμετωπίσω;
Πώς γίνεται να ζηλεύω έστω και λίγο τα άτομα που μπορούν και έχουν τη δύναμη (; ), το θράσσος (; ), τα κότσια (; ) :worry: να πληγώνουν τους άλλους, απλώς και μόνο επειδή εγώ κάθομαι συνεχώς και ..πληγώνω εμένα; (όχι, ούτε καν "αφήνω να με πληγώνουν"- δεν πρόκειται να το φορτώσω σε άλλους αυτό. :S) Και το χειρότερο, όταν καταλαβαίνω πως κάτι δεν μου πάει καλά συνεχίζω να κάθομαι εκεί, να κάνω τα ίδια λάθη, να βουλιάζω περισσότερο.
Τι στο καλό έχεις μάθει 20 χρόνια, αν δεν έχεις μάθει να προστατεύεις τον εαυτό σου;... Αγκάθια θα πρεπε να βγάλεις, και ούτε αυτό δεν μπορείς. Γιατί δεν το θέλεις... και γιατί δεν είσαι έτσι. ...Πώς έτσι δλδ; Μα και τα τριαντάφυλλα έχουν αγκάθια, και συνεχίζουν να είναι όμορφα.
Ναι αλλά εσύ ούτε καν αυτό... Ούτε την ελάχιστη προστασία, τον παραμικρό εγωισμό.
Πφφφ πώς στο καλό θα επιβιώσεις έτσι όπως είσαι, μου λες;;! Σκλήρυνε λίγο επιτέλους :S

σκλήρυνε...

..;


Εχμ... ναι, αργά πλέον. Ε τέλος πάντων ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Kalypsoydim λες το "20" σαν να λες "80"..
Δεν εισαι "20 πια", εισαι "μονο 20".. για το θεμα που αναφερεις τουλαχιστον ;)

κατα τ'αλλα.. frankie says RELAX!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top