Σκέψεις... I

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
«Ποίηση είναι όλα όσα λέμε στον εαυτό μας από μέσα μας , όταν ξαπλώνουμε στο κρεβάτι αργά τη νύχτα με το φως σβηστό» .

Ο Νερούδα στο Il postino μάθαινε στον ταχυδρόμο μεταφορές και ποίηση , για να μπορέσει να πει στη γυναίκα που ερωτεύτηκε ότι απλά την ερωτεύτηκε.
(το χαμόγελο σου είναι μια πεταλούδα που ανοίγει τα φτερά της)

Είναι δύσκολο να χρησιμοποιείς τις λέξεις!

Πώς να περιγράψεις σε έναν άνθρωπο την ενέργεια που σου δίνει άθελα του; Ή σʼ ένα άλλο; Ή σʼ έναν τρίτο; Σε διαφορετικές στιγμές;

Με ζωντανεύεις όπως το κρύο νερό που πέφτει με δύναμη πάνω στις ρόγες μου και γίνονται μυτερές και νόστιμες!

Με ζωντανεύεις όπως το άγγιγμα στο πρώτο τουβλάκι στο ντόμινο. Αρκεί ένα σου άγγιγμα για να καταρρεύσουν χιλιάδες μικρά ανούσια τουβλάκια.

Ποτέ δεν πίστευα ότι οι λέξεις είναι φτωχές. Μέχρι που άρχισα να διδάσκομαι την αξία της σιωπής. Και την μαθαίνω όπως τα πρωτάκια στο σχολείο. Με πολλά λάθη αλλά και ενθουσιασμό!

Παύση- λέξεις –παύση-λέξεις –αμήχανη σιωπή-λάθος –λέξεις.

ΟΙ λέξεις δεν είναι φτωχές. Είναι πλούσια , δυνατά θηλυκά με τα οποία δεν θέλεις να μπλέξεις ή θέλεις μόνο να μπλέξεις.

Με ομορφαίνεις όπως μια γρήγορη βόλτα με ποδήλατο στο πάρκο, την τελευταία μέρα του σχολείου.

Με ξεσηκώνεις όπως ο αέρας κουνάει τις κίτρινες τέντες στην απέναντι πολυκατοικία.

Με αρρωσταίνεις όπως αργά κυλάνε τα μαλλιά της Οφηλίας στο ποτάμι που πέθανε η τρελή, στον πίνακα του Millais.


Με μεθάς όπως το κύμα ζαλίζει το βράχο στο γιαλό.

Ουαου!!!!! Είναι ωραίες οι μεταφορές! Όταν τις γράφεις τα μεσάνυχτα στο ήσυχο σπίτι ή στο τρένο κοιτώντας τους επιβάτες ανυποψίαστους για το τι έχεις στο μυαλό σου.

Λίγο ακόμα;

Με χαλαρώνεις όπως τυχαία λύνεται το κορδόνι από το μαγιό μιας κοπελίτσας που βουτάει στα βαθιά.


Σε παίρνω μέσα μου γλυκά κι αργά και ρυθμικά, όπως ένα παλιό τρένο κυλά πάνω στις ράγες μιας καινούριας διαδρομής!

(αχχ...:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεσμώτη υπέροχο κείμενο..
Αχ, έρωτας.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Άντε καλά Χριστούγεννα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.


Εδώ λοιπόν, θα μοιραστώ μια ιστορία μαζί σου
που 'ναι σα να συνέβη χθες και ορκίσου
αν σε πειράξει τόσο που ντραπείς
πουθενά να μη τη πεις.

Είναι που μ' έφεραν εδώ αλλόκοτα μαλώματα
άκου, λοιπόν, τι θα τους πεις:
Αφού φωνάζουν όλοι αυτοί
κι αφού σκοτώνουν στ'όνομα μου
πες αναβάλλεται η γιορτή
πάω να ξαπλώσω στα καρφιά μου.

τα απλά μου λόγια τα σκορπίσαν σαν κανόνες
και δεν ήξερα τίποτα εγώ.


Πιο επίκαιρο κι απο του χριστού τη γέννηση. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
A stairway to heaven...:redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δεσμωτή είσαι ο ρεμπεσκές??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.

Desmoti γαλλιστί :rofl:

Γέλασα με τη ψυχή μου.



είσαι ο ρεμπεσκές??

Τα παρακάτω αποτελούν προσωπικές εκτιμήσεις:

Η γραφή είναι η προτίμηση στην υπόνοια.
Η γραφή είναι μια μικρή μοιχεία απ' τή ζωή,
μια παράνομη σχέση που λείπει όμως η εταίρα.
Θα έλεγα μοιάζει με έναν κρυφό αυνανισμό.

Η γραφή μοιάζει με τον ήχο που βγάζει ένα κουτάκι μπύρας τα χαράματα σε μια βρεγμένη άσφαλτο, καθώς παρασύρεται από τον άνεμο, και παρ' όλο που εμφανίζεται ως μια ασήμαντη λεπτομέρια του χειμώνα ξεσηκώνει όλη τη γειτονιά.

Η γραφή είναι η έκπληξη στα μάτια σου όταν ακούς για πρώτη φορά τη λέξη 'αλεξήλιο' και ακυρώνεις το ραντεβού. Σήμερα θα μείνεις μέσα.

Αν σου θυμίζω τον ρεμπεσκέ, θα πρέπει:
1. να ξέρεις τον τρόπο που αυνανίζομαι...:hmm:
2. Να΄χεις σιγουρέψει ότι πίνω μπίρα (τουλάχιστον)...
3. Έβρεξε σήμερα, εκεί που'σαι; Αν ναι είμαι ο Δεσμώτης, αν όχι είμαι ο Desmoti (:clapup:)
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
ποτέ δεν είχα δώσει σημασία στους τόνους.

δεσμωτής μου ακουγότανε καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μακάρι να..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
μακάρι να είχα λίγα χρήματα να πήγαινα ένα ταξίδι με φίλους...
μακάρι να είχα λίγους φίλους (2 ατομα δεν λεει τόσο)
μακάρι να έτρωγα και να μην παχαινα
μακάρι να ήξερα κάποιο μουσικό όργανο
μακάρι να ξεκινούσα γιόγκα που τρελαιιιιιινομαι γι'αυτή
μακάρι να είχα άλλους νονούς
μακάρι να είχα και έναν αδερφό
μακάρι να είμαστε υγιείς
μακάρι να με έπαιρνε ο ύπνος νωρίς
μακάρι να μην ήμουν όλη την μέρα μέσα στο σπίτι
μακάρι να .........................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ ας είμαι υγιής αύριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
σκέψη: λολ, να κι ένα ποστ του δεσμώτη που με έκανε να χαμογελάσω- μου θύμισε ζωγραφιές εποχών που έχουν περάσει ανεπιστρεπτί... ουφ, πότε ήταν που ήμουν 7 :confused::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
πώς το φτιάχνουν τώρα αυτό;...
γιατί ρε γμτ πρέπει να τσακώνεστε για τέτοια χαζά! και μετά να μου λέτε η καθεμία τα δικά της και να ζητάτε από εμένα να πω ποια έχει δίκιο... Δε θέλω να με βάζετε στη μέση- σας αγαπάω και τις δύο και σας ξέρω τόσα χρόνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Να μη το φτιάξεις. Να το αρνηθείς και στις δύο να μπεις στη μέση και να τους πεις να τα βρουν μόνες τους..

Βαριέμαι να κάνω μπάνιο και ..βγες επιτέλους από το μυαλό μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Είμαι απλά πτώμα...
Λατρεύω τα Χριστούγεννα!!!!!:D
Κι εσένα που τα ομορφαίνεις χρόνια τώρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα είν' ωραία στον Παράδεισο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top