Σκέψεις... I

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Είναι υπέροχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Χαιρομαι....:xixi:

Σας εχω χασει γαμωτο εσενα και τον αλλο..:'(

Το διδυμούυυυυλη μου λες;:P
Ε μπες κανα μσν ρε συ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Το διδυμούυυυυλη μου λες;:P
Ε μπες κανα μσν ρε συ.
δε μπαινει :emm:

ναι αυτον λεω...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.


πάντα μου άρεσε η συννεφιασμένη θάλασσα και οι εκπλήξεις της, οποιες κι αν ήταν αυτές......
καθώς αδειάζει ο ήλιος....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
οι σκεψεις μου ειναι γιορτινες και χειμωνιατικες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.

velvet_black

Νεοφερμένος

Η velvet_black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Είναι δυνατό να νιώθεις κενός ακόμα κι αν έχεις επιτύχει τους στόχους σου;

Όντας σε αυτή την κατάσταση, ποιούς στόχους μπορείς να θέσεις για το μέλλον;

Έχει κάποιο νόημα το να θέτεις στόχους, τελικά;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
"Πόσα σκ@τά θα μας ποτίσουν ακόμη;"


- Βόθρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
την κανονισα την αδερφη μου να μαθει να μη μου λεει ψεματα εμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Είναι δυνατό να νιώθεις κενός ακόμα κι αν έχεις επιτύχει τους στόχους σου;


Απολύτως.

Αυτό βρίσκει δικαιολογία στο ότι υπάρχει μέσα μας μια ανησυχητική διαφωνία, ότι το γούστο μας και η δημιουργική δύναμή μας έχουν το καθένα έναν παράξενο τρόπο να είναι και να μένουν ανεξάρτητα, ότι το καθένα μεγαλώνει με το δικό του τρόπο.

Θέλω να πω ότι έχουν εντελώς διαφορετικούς βαθμούς τέμπο παλιού, νέου, ώριμου, υπερώριμου και σάπιου.

Ένας μουσικός, πχ., μπορεί να δημιουργεί σ'όλη του τη ζωή πράγματα που έρχονται σε πλήρη αντίθεση μ' 'οτι εκτιμά, απολαμβάνει και προτιμά το εκλεπτυσμένο αυτί ακροατή και η εκλεπτυσμένη καρδιά ακροατή που έχει: και μάλιστα δεν του χρειάζεται να'χει επίγνωση αυτής της αντίφασης, καν !

Όπως δείχνει η σχεδόν οδυνηρά συχνή εμπειρία μας, το γούστο κάποιου ανθρώπου μπορεί να ξεπερνάει πολύ το γούστο της δύναμής του, χωρίς αυτό να παραλύει τη δύναμη αυτή και να εμποδίζει την παραγωγικότητά της.

Μπορεί όμως να συμβεί και το αντίθετο - και πάνω σ'αυτό θα΄θελα να επιστήσω την προσοχή:

Ένας άνθρωπος που δημιουργεί συνεχώς, ένας άνθρωπος που δεν ξέρει και δεν ακούει πια παρά τις εγκυμοσύνες και τους τοκετούς του πνεύματός του, ένας άνθρωπος που δεν έχει πια χρόνο να σκεφτεί τον εαυτό του και το έργο του και να κάνει συγκρίσεις, ένας άνθρωπος που δεν έχει πια καμιά επιθυμία να ασκήσει το γούστο του και που απλώς το λησμονεί, χωρίς να νοιάζεται αν στέκει όρθιο, αν εξακολουθεί να υπάρχει ή αν πέφτει - ένας τέτοιος άνθρωπος μπορεί ίσως να παράγει πράγματα των οποίων την εμβέλεια είναι από καιρό ανίκανος να κρίνει:

έτσι, λέει βλακείες γι'αυτά και για τον εαυτό του, λέει και πιστεύει.

Φοβάμαι ότι αυτό αφορά πολλούς για πολλά...

Ο κόσμος αυτός ποτέ δεν ήξερε τι έκανε...



Όντας σε αυτή την κατάσταση, ποιούς στόχους μπορείς να θέσεις για το μέλλον;

Από τα τραγούδια του πρίγκηπα Έκνομου, του Νίτσε αντιγράφω για σένα:

ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ

Εκεί κάτω θέλω να πάω: εμπιστεύομαι
Στο εξής τον εαυτό μου και το χέρι μου.
Ανοιχτή είναι η θάλασσα, μέσα στο μπλε
Θέλει να ριχτεί το γενοβέζικο πλοίο μου.

Όλα λάμπουν όλο και πιο καινούργια
Το μεσημέρι κοιμάται πάνω στο χώρο και το χρόνο.
Και το μάτι σου - φοβερά
Με κοιτάζει, ω απεραντοσύνη !


Έχει κάποιο νόημα το να θέτεις στόχους, τελικά;


Η Ιστορία αλέθει κι αυτόν που ΕΧΕΙ κι αυτόν που ΔΕΝ ΕΧΕΙ στόχους...

Ο Οιδίποδας πάντοτε θα τυφλώνεται και θα καταφεύγει τυφλός και γέρος σʼ έναν Κολωνό για να γίνει ευλογία σʼ αυτούς που θα τον δεχτούν…ό,τι κι αν στοχάστηκε πριν.

Συστήνω το βιβλίο του Χαβιέρ Θέρκας Οι Στρατιώτες της Σαλαμίνας, εκεί όπου ο καθένας βρίσκεται να παράγει το αντίθετο από τους στόχους και τις (αρχικές) προθέσεις του και οι προθέσεις του να σώζονται από σπόντα από τον αντίπαλο. :P

Τελικά μήπως, ακόμη και οι φαινομενικά εχθροί είναι σύμμαχοι των αόρατων νοημάτων; :hmm:


Και τέλος, όσο πλησιάζεις το φακό στα γεγονότα, τόσο ο διαχωρισμός του νοηματικού από το ανόητο ή του καλού και του κακού χάνει την απολυτότητά του…

Παιχνίδια που μας παίζουν τα νοήματα των στόχων και οι στόχοι των νοημάτων κάτι σαν αλώνι του ουρανού, χμ? :D


υγ. το μαστίγιο στη ράχη των αλόγων έχει νόημα να το χτυπάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ο Γιώργος προτιμά την μπύρααααααα. :(

:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Αξίζει. Δεν τον αφήνω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Σκεφτομαι πως δε μου αρεσει το δωματιο μου και δε ξερω τι θα το κανω...:'(:'(:'(
δε μου αρεσει τιποτα...:(:( εχω χασει τον χωρο μου και δε μπορω να φτιαξω εναν καινουριο...:'(:'(


:(
-----------------------------------------
Αξίζει. Δεν τον αφήνω. :P
Γιωργο που εισαι να τα δεις αυτα?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Σκεφτομαι πως δε μου αρεσει το δωματιο μου και δε ξερω τι θα το κανω...:'(:'(:'(
δε μου αρεσει τιποτα...:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pemptousia

Διάσημο μέλος

Η Pemptousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
Σκεφτομαι πως δε μου αρεσει το δωματιο μου και δε ξερω τι θα το κανω...:'(:'(:'(
δε μου αρεσει τιποτα...:(:( εχω χασει τον χωρο μου και δε μπορω να φτιαξω εναν καινουριο...:'(:'(


:(
-----------------------------------------

Γιωργο που εισαι να τα δεις αυτα?:D

για το φοιτητικό σου σπίτι λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
για το φοιτητικό σου σπίτι λες?
ναι:(
-----------------------------------------
για το φοιτητικό σου σπίτι λες?
μονο για να κοιμηθω μπαινω:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pemptousia

Διάσημο μέλος

Η Pemptousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
ναι:(
-----------------------------------------

μονο για να κοιμηθω μπαινω:'(

αυτό το κάνουμε οι περισσότεροι! :P

ούτε εμένα μου άρεσε στην αρχή... (θεέ μου αυτό το διαχωριστικό...)
αλλά οκ, το αγάπησα!!!! :inlove:

ήταν επιπλωμένο κ εγώ ήθελα να πάρω τα δικά μου έπιπλα αλλα τελικά έβαλα το "στίγμα" μου κ της το έκανα το σπίτι της σπιτονοικοκυράς!!! :P

αλλά από ότι κατάλαβα απλά σου λείπει το παλιό ε? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
αυτό το κάνουμε οι περισσότεροι! :P

ούτε εμένα μου άρεσε στην αρχή... (θεέ μου αυτό το διαχωριστικό...)
αλλά οκ, το αγάπησα!!!! :inlove:

ήταν επιπλωμένο κ εγώ ήθελα να πάρω τα δικά μου έπιπλα αλλα τελικά έβαλα το "στίγμα" μου κ της το έκανα το σπίτι της σπιτονοικοκυράς!!! :P

αλλά από ότι κατάλαβα απλά σου λείπει το παλιό ε? :(
:(εγω πηρα δικα μου επιπλα.. δλδ μονο κρεβατι και γραφειο για αρχη εφοσον θα φυγω και θα ερθω παλι τον Φεβρουαριο... αλλα δε μου αρεσουν...
:'( θα στα πω με πμ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top