Ρώτα με να σε ρωτώ

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Στους άντρες το να μην σκέφτονται πονηρά και επιφυλακτικά
Στις γυναίκες η σεμνότητα και ακεραιότητα.

Στο σχολείο είχες δεχτεί η κάνει ποτέ bullying?
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Συστηματικό bullying, όχι. Έχω όμως κάποια περιστατικά που θα μπορούσαν να θεωρηθούν (να έχω δεχτεί εννοώ), με αποκορύφωμα έναν άθλιο πρώην συμμαθητή μου που ήρθε στο άκυρο στο διάλειμμα και μου σήκωσε την μπλούζα για να δείξει σ έναν άλλο ότι είχα σπυράκια στην πλάτη. Για τα κιλά μου δε δεχόμουν χλευασμό ή καθαρό bullying, απλώς μου έλεγαν όλοι συνεχώς να τρώω, λες και ήμουν skinny επειδή λιμοκτονούσα.

Εγώ στους άλλους δε θυμάμαι να χω κάνει bullying, μόνο πολύ μικρή (στο δημοτικό) έριχνα σφαλιάρες (στο σώμα) στ αγόρια γιατί για κάποιο λόγο μου φαινόταν άκρως διασκεδαστικό. Αλλά πάντα το έκανα σε φίλους μου που δεν το παρεξηγούσαν.



Εχεις φάει ποτέ αποβολη απ το σχολείο; αν ναι, γιατί;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εννοώ να μιλάει σαν λιμενεργάτης στην καθημερινότητα.
"Εντάξει ρε μαλακά, μας επριξε τον πουτσο ο άλλος χτες."
Είναι εντελώς αντιαισιητικο, φανερώνει vulgarity χαρακτήρα και low class.

Το dirty talk δεν έχει σχέση με αυτό το πράγμα.
https://vm.tiktok.com/ZMJnN12Sx/

Αυτό το βίντεο κάθε φορά που το θυμάμαι τιλταρω από μόνη μου, έτσι στο άκυρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Κρεμάσαμε ένα χαρτί σαν πινακίδα στην πόρτα της τάξης μας και γράψαμε w.c. . Όταν ήρθε η διευθύντρια επειδή άρχιζε το μάθημα χτύπησε την πόρτα και είπε "άλλος άλλος" - όπως στις τουαλέτες - το άλλο παιδί που το φτιάξαμε. Ε αυτός έφαγε και σφαλιάρα πέρα από μονοήμερη. Εγώ την έφαγα περισσότερο για παραδειγματισμό από ότι με είπε η διευθύντρια.

Ποιό σχολείο ήταν το αγαπημένο σου; (νήπια, δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο)
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Γτφ, για ποιο λόγο να αντιδράσει έτσι; Εμάς ούτε καν θα έδιναν σημασία, το πολύ πολύ να γελούσαν. Τρελή.

Ε το λύκειο μακράν



Υπάρχει κάτι ασυνήθιστο που να τρως και σου αρέσει πολύ και αν ναι, τι; Κάποιο περίεργο food combo δηλαδή (πχ πατάτες τηγανητές με μερέντα, ρύζι με κέτσαπ κ.ό.κ.)
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να συμπαθήσω κάποια που βρίζει, καθώς η συμπάθεια εν τέλει αφορά το σύνολο του ατόμου. Για εσένα ξέρω και άλλα πράγματα του χαρακτήρα σου που μου αρέσουν. Απλά αν σε γνώριζα χωρίς να ξέρω κάτι άλλο για εσένα και άκουγα το βρωμοστομα σου δεν θα είχα και μεγάλη διάθεση να σκαλισω περαιτέρω το ξανθομαλλούσικο κρανίο σου. :P


Ναι, αυτό είναι χειρότερο γιατί δείχνει ότι δεν μπόρεσες, δεν θέλησες ή δεν σκέφτηκες καν να ξεπεράσεις μια κακή συνήθεια που προήλθε από το εφηβικό σου περιβάλλον η οποία επιδρά αρνητικά στην εικόνα σου. Φαντάσου να βγαίναμε έξω και όπως περπατούσαμε εγώ να έφτυνα στα πεζοδρόμια. Τι γνώμη θα σχηματιζες για εμένα μετά;

@EvanescenceQ για κακό στο ειπε :P



Οχι, ακριβώς για την περίπτωση σου και της Αύρας μιλάω Εύα :P

Κοιτάξτε κορίτσια. Ο τρόπος που μιλάτε και οι λέξεις που χρησιμοποιείτε προδίδουν προτιστως την κοινωνική σας τάξη ή την κοινωνική τάξη στην οποία θέλετε να ανήκετε. Εγώ εχω από την μία πλευρά προσφυγικη καταγωγή και από την άλλη ελλαδιτικη. Το προσφυγικο σόι ήταν αστοί και μορφωμένοι, και η γιαγιά μου από εκεί ποτέ δεν έβριζε και είχε γενικότερα αλλά στάνταρντ στην ζωή παρολη την φτώχεια και τον ξεριζομο.Οι γυναίκες μπορεί να ήταν εκ των πραγμάτων φτωχές αλλά ήταν καθαρές, αξιοπρεπείς, με τρόπους και υπερηφάνεια. Έπνεαν σεβασμό. Η άλλη γιαγιά και ιδιαίτερα το σόι της ήταν μη σε πιάσουν στο στόμα τους. Χωριατες και αμόρφωτοι όλοι τους. Και δεν είναι και περίεργο που αυτές οι δύο γιαγιάδες παντρεύτηκαν και αντίστοιχους άντρες, με αντίστοιχες συμπεριφορές, αρχές και αξίες.

Η κοινωνική σας τάξη και με τι κουμασι θα μπλεξετε στην ζωή θα παίζει μεγάλο στο Well being ας γι αυτό καλό θα ήταν πέραν από το μαλλι να φτιάξετε και λίγο το στοματάκι :P

Οι αξιόλογοι άνθρωποι έτσι κι αλλιώς δεν έρχονται μαγικά στην ζωή μας. Πρέπει να τους προσελκύσουμε γιατί είναι σπάνιοι. Τα κουμασια από την άλλη είναι άπλετα.

@Λένω καλά τα λεω;


Ας απαντήσω και στην ερώτηση.

Στους άντρες με προσελκύει η τιμιότητα, η φιλοδοξία και η γενναιοτητα.

Στις γυναίκες η κοινωνική ευφυΐα, οι καλοί τρόποι συμπεριφοράς, η αριστοκρατικοτητα και η καλοσύνη.


Τι σε κάνει να συμπαθείς κάποιον.
@hack3r
Μισο μισο τα μπερδευεις το αν εγω αγαπησω καποιον για παραδειγμα που να μην ειναι στην δικη μου κοινωνικη ταξη? Το εχω δει να συμβαινει σε φιλες μου, αγαπησαν ανθρωπους που τους εβγαλαν καλα στοιχεια ανθρωπου και εκει θα ηθελα να ενταξεις την ολη διακριση και οχι στα κοινωνικα στερεοτυπα καταγωγης/μορφωσης/κοινωνικης ταξης. Αυτα ειναι στερεοτυπα.
Τι στοιχεια σου βγαζει ο άλλος.
Ποσο εχει δουλεψει τον εαυτο του.
Αν υπαρχει ερωτας.
Και πως λειτουργει το μεταξυ σας και τι ακριβως προσπαθειες κανει ο καθενας για να τα διατηρησετε.
Ολα τα υπολοιπα με τις κοινωνικες ταξεις μου θυμιζουν κατηγοριοποιησεις μου θυμιζουν κουτακια που φυλακιζουν.
Σαν τοτε αλλα και ακομα το συνηθιζουν που παντρεύονται για να μη χαθουν οι περιουσιες τα λεφτα με λεφτα και παει λεγοντας.
Εκει ειναι διατηρηση της περιουσιας και οπως και να εχει αν εχεις βρωμοστομα σαν ανθρωπος θα σου βγει σε οποιο κοινωνικο ποστο κι αν εισαι γιατι πολυ απλα ετσι ειναι ο χαρακτηρας σου ετσι εχεις μαθει να συμπερεφερεσαι και εκει σε μια τετοια σχεση/γαμο επομενο ειναι να βγει μετα οτι το εκανες για τα λεφτα ή τη διατηρηση του κοινωνικου στατους, αρα μια σχεση και ενας γαμος χωρις συνδετοτητα αρα και καταδικασμενος να αποτυχει ή θα ειναι τελειωμενος απο καιρο.
Οι ανθρωποι θελουν αισθηματα.
Τα χρηματα ωραια ειναι μεχρι το σημειο να εξασφαλιζουν ανεση απο κει και περα γινονται φυλακη.
Σε βλέπουν αναλωσιμο σε βλέπουν μονο για τα χρηματα.
Και επομενο ειναι και οι καυγαδες και οτι αλλο επειτα.
Το βρωμοστομα δύσκολα φευγει και μιλαω για ακραιες περιπτωσεις βωμολοχιας.
Κι ομως ξερω κοπελα καλης οικογενειακης καταστασης που παντρευτηκε εναν με ενα βρωμοστομα αστο να παει γιατι? Γιατι ηθελε προφανως οικογενεια.
Θελω να πω δεν υπάρχουν κανόνες.
Ο καθενας βρισκει αυτο που τον γεμιζει αν δεν βρει τοτε φαίνεται να ειναι σε ημιτελεις σχεσεις.
Βρωμοστομα ειναι ο χαρακτηρας και πως έχεις μαθει να φερεσαι ακομα και σε ατομα που δεν ξερεις καν. Το τακτ οι κανονες ευγενειας η παιδεια σου αυτα καποια τα κουβαλας αλλα τα διαμορφωνεις.
Δεν εχουν καμια σχεση με την κοινωνικη θεση.
Εχω δει ατομα υψηλης θεσης να βριζουν σαν λιμενεργατες.
Το λεει μια φραση, η παιδεία σου και οι τροποι σου φαινονται απο το πως θα μιλησεις στη γκαρσονα ή στο γκαρσονι σε ενα εστιατοριο. Και απο άλλα πραγματα βεβαιως.
Και εκει και γενικα δε σε σωζει κανενα αλλοθι αμορφωσιας ή απολυτου κοινωνικου στατους.
Ή εισαι παλιοχαρακτηρας και σου βγαινει ή δεν υπηρξες ποτέ.
Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Υ. Γ. Το να ειναι καποιος μορφωμένος για μενα δεν ειναι εχεγγυο απο μονο του. Και ναι εχω γνωρίσει ατομα αμορφωτα μονο βασικης εκπαιδευσης με μια ευγενεια μοναδικη. Ειναι θεμα χαρακτηρα εν τελει ποσο "επι πτωματων" παταει καποιος. Και πιστεψε με οσο ανεβαινει κανεις κοινωνικα τοσο αδυσωπητος γινεται.
Ειναι το χρημα βλεπεις.
Οποτε δεν αποτελει για μενα κριτηριο ευγενειας η μορφωση μονο, εχω δει μορφωμένους αξεστους και παλιοχαρακτηρες. Εκει απο οτι φαινεται η ανώτερη μορφωση πηγε στραφι ε? 😂
Πιστεψε με το πως θα μιλησεις σε ενα αγνωστο σου ατομο δειχνει πολλα περισσοτερα απο τα οσα πτυχια και Mhd εχει καποιος.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Τσουρέκι με πατατάκια (ρίγανη ή αλάτι), σαν τοστ.
Καλή χρονιά σε όλους παρεμπιπτόντως, το πρώτο μου μήνυμα εδώ για το 2021 είναι πολύ λαχταριστό!:inlove:

Η ίδια ερώτηση, περίεργο food combo που σου αρεσει;;;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Χαμπουργκερ με μπριτζολα και τυρι ενταμ λιωμενο απο πανω και πατατες :D

Το πιο περιεργο ταξιδι που εκανες ποτέ?
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@EvanescenceQ

Νομίζω πως λέτε ακριβώς τα ίδια πράγματα με τον @hack3r. Απλά εκείνος ήταν πιο λιτός, και στάθηκε στο ότι εμείς οι ίδιοι διαμορφώνουμε ουσιαστικά την "τάξη" μας. Μέσα στις πολλές παραμέτρους αυτής της διαμόρφωσης είναι το πώς στεκόμαστε σε έναν χώρο, με την συμπεριφορά μας. Στα χέρια μας είναι το εάν θ' ανεβάσουμε τον εαυτό μας ή θα τον κατεβάσουμε. Και κάποιες πτυχές, όπως και να το κάνουμε, έχουν περισσότερη αξία από μια ακαδημαϊκή μόρφωση, που, στο κάτω κάτω, δείχνει απλά την κλίση και την εξειδίκευση κάποιου.

Αν κάνω λάθος σ' αυτά που εννοούσε, ας με διορθώσει.

Δεν έχω κάνει κάποιο ταξίδι που να είναι περίεργο. Ήταν απλά κι ωραία. Νομίζω πως ένα πολύ όμορφο κομμάτι το 'χουν κείνα τα ταξίδια με το σχολείο, όπως και το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό (Βέλγιο).

Τι θα ήταν αυτό που θα έκανες πρώτο πρώτο, σε περίπτωση που θα μπορούσες να ζήσεις μία και μόνο ημέρα σου ως εκατομμυριούχος;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε μια μέρα δεν μπορείς να κάνεις και πάρα πολλά, οπότε μάλλον απλα θα έκανα φλεξ στους μπατίρηδες φίλους μου που λατρεύουν το χρήμα για να γελασω με τις φάτσες τους.


Πιο χαρακτηριστικό προσωπικότητας σε ελκύει περισσότερο στο αντίθετο φύλο.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Το ανοιχτοκαρδος οπως θελεις ερμηνεψε το.

Ιδια ερωτηση
Πιο χαρακτηριστικό προσωπικότητας σε ελκύει περισσότερο στο αντίθετο φύλο.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Κατανοητικος

Ποιος υπερήρωας θα θελες να ησουν?
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Σουπερμαν

Αγαπημένος υπερηρωας που θα ηθελες να εισαι
Ιδια ερωτηση παιδια
 

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Deadpool

Ποιο ήταν το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα που έχεις μείνει άυπνος;
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
6-8 ώρες, δεν θυμάμαι...:scratchhead:


Το καλύτερο δώρο που σου έκαναν ever;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Όταν ήμουν έφηβη μου είχε πάρει η μαμά ενός κολλητού μου το βιβλίο "Εγώ, η άλλη" της Μεγκ Καμποτ, το οποίο ξεκίνησα να διαβάζω για πλάκα όταν γυρίσαμε απ' το κέρασμα κάπου στις 12 το βράδυ και την επόμενη στιγμή που κοίταξα το κινητό είχε πάει 5:30. Επί χρόνια έψαχνα το vol.2 και παρόλο που ήταν εφηβική λογοτεχνία, το βρήκα κάπου στα 19-20 μου και παρόλ' αυτά το πήρα και το διάβασα για να μου φύγει το απωθημένο.



Τι φαγητό δεν έχεις φάει ποτέ σου αλλά θα ήθελες πολύ να δοκιμάσεις;
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Φοντύ

Σε ποια εποχή θα ηθελες να ζουσες
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top