Ρώτα με να σε ρωτώ

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ναι. :pfff:



Θα αποδειχθεί ποτέ η ορθότητα ή μη της εικασίας του Goldbach? :upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Όχι.

Θα ήθελες να πας στη Μαδαγασκάρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
2) Για ποιό πράγμα; :P

Φυσικά. Την πολιτισμική ταυτότητα ενός λαού σκέψου την σαν ένα γινόμενο. Όπως και σε ένα γινόμενο λοιπόν, όπου ο η αλλαγή ενός παράγοντα (ιδίως όταν αυτός γίνει μηδέν) επιφέρει αλλαγή στο αποτέλεσμα, έτσι και εδώ: η αλλαγή παραγόντων όπως η γλώσσα θα αλλάξει εν τέλει και την ταυτότητα ενός λαού (τον λαό τον ίδιο) @ Βασιλική.

Γιατί όχι, μου αρέσουν τα ταξίδια @ nioniosmeg.

Νομίζεις πως η τεχνολογία θα υπερβεί την ανθρώπινη νοημοσύνη στο μέλλον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
2) Για ποιό πράγμα; :P

Φυσικά. Την πολιτισμική ταυτότητα ενός λαού σκέψου την σαν ένα γινόμενο. Όπως και σε ένα γινόμενο λοιπόν, όπου ο η αλλαγή ενός παράγοντα επιφέρει αλλαγή στο αποτέλεσμα, έτσι και εδώ: η αλλαγή παραγόντων όπως η γλώσσα θα αλλάξει εν τέλει και την ταυτότητα ενός λαού (τον λαό τον ίδιο).

Νομίζεις πως η τεχνολογία θα υπερβεί την ανθρώπινη νοημοσύνη στο μέλλον;

2)Για την έλλειψη θετικών γνωρισμάτων στην προσωπικότητά σου.:P (Πλάκα κάνω:D)
3)Όχι. Η τεχνολογία αναπτύσσεται χάρη στην ανθρώπινη νοημοσύνη. Συνεπώς, μπορώ να δεχτώ πως μπορεί να εξελιχθεί σημαντικά αλλά όχι να την υπερβεί.
4)Γιατί πολλές φορές μπορεί να αντιπαθήσουμε ένα άτομο εξ' όψεως και χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα για αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Έλα ντε, αυτό προσπαθώ να καταλάβω κι εγώ. Πώς γίνεται να σε αντιπαθώ τόσο χωρίς να σε έχω γνωρίσει καλά; :P

Πέρα από την πλάκα, η απάντηση είναι απλή: ζούμε στην εποχή της εικόνας. Συνεπώς, η εικόνα παίζει καθοριστικό ρόλο στη ψυχολογία μας και στη γνώμη που θα σχηματίσουμε για τον φορέα της.

Βλέποντας ένα ποτήρι με νερό μου ήρθε η ερώτηση: νομίζεις πως κάποτε οι άνθρωποι θα πολεμήσουν για την εξασφάλιση νερού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ω ναι! :)


Σε διακατεχει μια ανευ προηγουμενου νωχελικοτητα αυτες τις μερες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Έλα ντε, αυτό προσπαθώ να καταλάβω κι εγώ. Πώς γίνεται να σε αντιπαθώ τόσο χωρίς να σε έχω γνωρίσει καλά; :P

Πέρα από την πλάκα, η απάντηση είναι απλή: ζούμε στην εποχή της εικόνας. Συνεπώς, η εικόνα παίζει καθοριστικό ρόλο στη ψυχολογία μας και στη γνώμη που θα σχηματίσουμε για τον φορέα της.

Βλέποντας ένα ποτήρι με νερό μου ήρθε η ερώτηση: νομίζεις πως κάποτε οι άνθρωποι θα πολεμήσουν για την εξασφάλιση νερού;

1)Τα αισθήματα είναι αμοιβαία.:P
2)Είχα προβληματιστεί πριν από κάποιους μήνες επί του συγκεκριμένου θέματος. Τελικά κατέληξα στο εξής απλό συμπέρασμα. Ένας από τους πολλούς συντελεστές ενός πολέμου είναι η απόκτησή κάποιου αγαθού είτε ονομάζεται πετρέλαιο, είτε νερό. Η χρήση του νερού προδιαγράφει τη σταδιακή εξάλειψή του. Συνεπώς, λαοί θα οδηγηθούν σε πολεμική αντιπαράθεση για την εξασφάλιση όχι όποιου και όποιου αγαθού αλλά του πολυτιμότερου για τη ζωή των ανθρώπων.

-----------------------------------------
Ω ναι! :)


Σε διακατεχει μια ανευ προηγουμενου νωχελικοτητα αυτες τις μερες;

Δε θα το έλεγα!:P

Γιατί οι συμβιβασμοί είναι πολλές φορές απαραίτητοι στη ζωή ενός ανθρώπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ω ναι! :)


Σε διακατεχει μια ανευ προηγουμενου νωχελικοτητα αυτες τις μερες;

Πολύ όμορφη λέξη. Δε χρησιμοποιείται συχνά. :)

1)Τα αισθήματα είναι αμοιβαία.:P
2)Είχα προβληματιστεί πριν από κάποιους μήνες επί του συγκεκριμένου θέματος. Τελικά κατέληξα στο εξής απλό συμπέρασμα. Ένας από τους πολλούς συντελεστές ενός πολέμου είναι η απόκτησή κάποιου αγαθού είτε ονομάζεται πετρέλαιο, είτε νερό. (Ι)Η χρήση του νερού προδιαγράφει τη σταδιακή εξάλειψή του. Συνεπώς, λαοί θα οδηγηθούν σε πολεμική αντιπαράθεση για την εξασφάλιση όχι όποιου και όποιου αγαθού αλλά του πολυτιμότερου για τη ζωή των ανθρώπων.

-----------------------------------------


Δε θα το έλεγα!:P

Γιατί οι συμβιβασμοί είναι πολλές φορές απαραίτητοι στη ζωή ενός ανθρώπου;

(Ι) Oops, λάθος. Η αλόγιστη χρήση του νερού προδιαγράφει την εξάλειψή του. Υπενθυμίζω πως χάρη στον κύκλο του νερού η ποσότητά του παραμένει σταθερή στον πλανήτη μας. Την ίδια ποσότητα νερού είχαμε πριν 50 και πριν από 100 χρόνια. Τώρα, εξαιτίας της κατάχρησής μας οι ποσότητες του πόσιμου νερού μειώνονται.

Γιατί πολύ απλά είμαστε διαφορετικοί χαρακτήρες. Ο καθένας είναι μοναδικός. Δε γίνεται να συμφωνούμε με όλους πάντα. Οι συμβιβασμοί λοιπόν είναι απαραίτητοι για να συνεχίσουμε να συμβιώνουμε με τους άλλους.

Γιατί η γλώσσα μας βιώνει κρίση στην εποχή μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
(Ι) Oops, λάθος. Η αλόγιστη χρήση του νερού προδιαγράφει την εξάλειψή του. Υπενθυμίζω πως χάρη στον κύκλο του νερού η ποσότητά του παραμένει σταθερή στον πλανήτη μας. Την ίδια ποσότητα νερού είχαμε πριν 50 και πριν από 100 χρόνια. Τώρα, εξαιτίας της κατάχρησής μας οι ποσότητες του πόσιμου νερού μειώνονται.

Του πόσιμου νερού εννοείται...:P

Γιατί πολύ απλά είμαστε διαφορετικοί χαρακτήρες. Ο καθένας είναι μοναδικός. Δε γίνεται να συμφωνούμε με όλους πάντα. Οι συμβιβασμοί λοιπόν είναι απαραίτητοι για να συνεχίσουμε να συμβιώνουμε με τους άλλους.

Γιατί η γλώσσα μας βιώνει κρίση στην εποχή μας;

Η εισαγωγή των greeklish, η χρήση των οποίων εμποδίζει κυρίως τους νέους, να επικοινωνούν με τους συνομηλίκους σε ορθά πλαίσια από γλωσσολογικής άποψης. Επιπροσθέτως, η έλλειψη των σωστών βάσεων σε μικρότερες τάξεις του σχολείου επηρεάζει σημαντικά τη σχέση των νέων με τη γλώσσα. Αν και θεωρώ πως η γλώσσα μας δε βιώνει κρίση αλλά τροποποιήσεις που κατά τη γνώμη μου δεν είναι θετικές. Είναι καθαρά υποκειμενικό το ζήτημα.

Γιατί με το πέρασμα των χρόνων παρατηρείται αλλοτρίωση του σύγχρονου ανθρώπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
(i)Του πόσιμου νερού εννοείται...:P



Η εισαγωγή των greeklish, η χρήση των οποίων εμποδίζει κυρίως τους νέους, να επικοινωνούν με τους συνομηλίκους σε ορθά πλαίσια από γλωσσολογικής άποψης. Επιπροσθέτως, η έλλειψη των σωστών βάσεων σε μικρότερες τάξεις του σχολείου επηρεάζει σημαντικά τη σχέση των νέων με τη γλώσσα. (ii)Αν και θεωρώ πως η γλώσσα μας δε βιώνει κρίση αλλά τροποποιήσεις που κατά τη γνώμη μου δεν είναι θετικές. Είναι καθαρά υποκειμενικό το ζήτημα.

(iii)Γιατί με το πέρασμα των χρόνων παρατηρείται αλλοτρίωση του σύγχρονου ανθρώπου;

(i) Τίποτα δεν εννοείται. :P
(ii) H γλώσσα μας βιώνει κρίση. Let me explain. Η γλώσσα είναι ένας «ζωντανός» οργανισμός. Όταν ένα «ξένο» σώμα διαπεράσει την άμυνα του οργανισμού, ενεργοποιείται η ανοσολογική απόκριση για τον εντοπισμό των αντιγόνων και τη δημιουργία αντισωμάτων με τελικό σκοπό την καταπολέμηση του μικροοργανισμού (πολύ ξέφυγα :P). Όπως όμως θα ξέρεις (πιστεύω) δεν είναι όλοι οι μικροοργανισμοί παθογόνοι. Πολλοί είναι ευεργετικοί για τον άνθρωπο (βλ. βακτήρια στο παχύ έντερο - βιταμίνη Κ). Οι τελευταίοι όχι μόνο δε βλάπτουν τον οργανισμό αλλά και συμβάλλουν στην ανάπτυξή του. Ας έρθουμε τώρα στα πλαίσια της γλώσσας. Γενικά μία γλώσσα είναι καλό να εμπλουτίζεται με νέες λέξεις, νέες εκφράσεις, νέο υλικό παρμένο από άλλες γλώσσες. Αυτά τα στοιχεία είναι τα ευεργετικά που λέγαμε. Όταν όμως σε αυτήν εισβάλουν στοιχεία που δεν αφομοιώνονται, τότε τα τελευταία λειτουργούν ως παράσιτα (όσο περισσότερο το σκέφτομαι τόσο νομίζω πως η γλώσσα είναι πράγματι ζωντανός οργανισμός :P).
H γλώσσα λοιπόν στην εποχή μας βιώνει κρίση, είναι αλήθεια. Και αυτό όχι γιατί το λέω εγώ αλλά γιατί το λένε επιστήμονες γλωσσολόγοι. Όταν οι νέοι, η νέα γενιά της γλώσσας, δεν τη χρησιμοποιούν σωστά τότε ναι, η γλώσσα πάσχει. Και δεν είναι μόνο τα greeklish. Είναι πολλοί παράγοντες, θες παγκοσμιοποίηση, θες προβληματική εκπαίδευση. Και σαφώς περιττό νομίζω να επεκταθώ και στους μεγαλύτερους, οι οποίοι μόνο υπόδειγμα δεν είναι.

(iii) Γιατί με το πέρασμα του χρόνου οι αξίες και τα ιδανικά φθείρονται. Ως άμεση συνέπεια η αποξένωση του ανθρώπου. Ωστόσο πάντα πίστευα πως αυτά με τις αξίες και τα ιδανικά ήταν φτηνές δικαιολογίες. Το θέμα νομίζω πως είναι το τι κάνουμε εμείς, σε προσωπικό επίπεδο, για να διατηρήσουμε ζωντανές τις αληθινές ανθρώπινες σχέσεις. :)

Ερώτηση (τη βάζω με bold για όσους δε θέλουν να διαβάσουν τα παραπάνω): Σου αρέσει να συζητάς με νέους, καλλιεργημένους ανθρώπους; (να, πως είναι η Βασιλική, το ακριβώς αντίθετο) :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
ναι σιγουρα!με αυτους θα μπορεις να κανεις μια εποικοδομητικη συζητηση που θα ωφελησει και τους δυο σας!
τι γνωμη εχεις για τη Βασιλικη;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
(i) Τίποτα δεν εννοείται. :P
(ii) H γλώσσα μας βιώνει κρίση. Let me explain. Η γλώσσα είναι ένας «ζωντανός» οργανισμός. Όταν ένα «ξένο» σώμα διαπεράσει την άμυνα του οργανισμού, ενεργοποιείται η ανοσολογική απόκριση για τον εντοπισμό των αντιγόνων και τη δημιουργία αντισωμάτων με τελικό σκοπό την καταπολέμηση του μικροοργανισμού (πολύ ξέφυγα :P). Όπως όμως θα ξέρεις (πιστεύω) δεν είναι όλοι οι μικροοργανισμοί παθογόνοι. Πολλοί είναι ευεργετικοί για τον άνθρωπο (βλ. βακτήρια στο παχύ έντερο - βιταμίνη Κ). Οι τελευταίοι όχι μόνο δε βλάπτουν τον οργανισμό αλλά και συμβάλλουν στην ανάπτυξή του. Ας έρθουμε τώρα στα πλαίσια της γλώσσας. Γενικά μία γλώσσα είναι καλό να εμπλουτίζεται με νέες λέξεις, νέες εκφράσεις, νέο υλικό παρμένο από άλλες γλώσσες. Αυτά τα στοιχεία είναι τα ευεργετικά που λέγαμε. Όταν όμως σε αυτήν εισβάλουν στοιχεία που δεν αφομοιώνονται, τότε τα τελευταία λειτουργούν ως παράσιτα (όσο περισσότερο το σκέφτομαι τόσο νομίζω πως η γλώσσα είναι πράγματι ζωντανός οργανισμός :P).
H γλώσσα λοιπόν στην εποχή μας βιώνει κρίση, είναι αλήθεια. Και αυτό όχι γιατί το λέω εγώ αλλά γιατί το λένε επιστήμονες γλωσσολόγοι. Όταν οι νέοι, η νέα γενιά της γλώσσας, δεν τη χρησιμοποιούν σωστά τότε ναι, η γλώσσα πάσχει. Και δεν είναι μόνο τα greeklish. Είναι πολλοί παράγοντες, θες παγκοσμιοποίηση, θες προβληματική εκπαίδευση. Και σαφώς περιττό νομίζω να επεκταθώ και στους μεγαλύτερους, οι οποίοι μόνο υπόδειγμα δεν είναι.

(iii) Γιατί με το πέρασμα του χρόνου οι αξίες και τα ιδανικά φθείρονται. Ως άμεση συνέπεια η αποξένωση του ανθρώπου. Ωστόσο πάντα πίστευα πως αυτά με τις αξίες και τα ιδανικά ήταν φτηνές δικαιολογίες. Το θέμα νομίζω πως είναι το τι κάνουμε εμείς, σε προσωπικό επίπεδο, για να διατηρήσουμε ζωντανές τις αληθινές ανθρώπινες σχέσεις. :)

Ερώτηση (τη βάζω με bold για όσους δε θέλουν να διαβάσουν τα παραπάνω): Σου αρέσει να συζητάς με νέους, καλλιεργημένους ανθρώπους; (να, πως είναι η Βασιλική, το ακριβώς αντίθετο) :P.

1):P
2)Στα greeklish και στην ανεπαρκή εκπαίδευση αναφέρθηκα κι εγώ μιας και πιστεύω πως έχουν άμεσες επιδράσεις. Μία γλώσσα αποτελεί σύνολο όπως και ένας οργανισμός όπως πολύ εύστοχα παρομοίασες. (Δε με πιστεύω. Λέω καλό λόγο για εσένα.:P) Βέβαια τα γλωσσικά στοιχεία δε σχετίζονται με τους παθογόνους ή μη παθογόνους οργανισμούς αντίστοιχα. Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχουν ευεργετικές επιρροές στη γλώσσα μας αλλά κατά τους χρήστες των παραπάνω μεθόδων (greeklish, ανούσιες συντομογραφίες) η απλοποίηση της γλώσσας είναι ωφέλιμη. Γι' αυτό μίλησα για υποκειμενική έννοια.
3)Ναι γι΄ αυτό εκπλήσσομαι που συνομιλώ μαζί σου.:P
4)Βίκυ δεν απαντώ για ευνόητους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
1):P
2)Στα greeklish και στην ανεπαρκή εκπαίδευση αναφέρθηκα κι εγώ μιας και πιστεύω πως έχουν άμεσες επιδράσεις. Μία γλώσσα αποτελεί σύνολο όπως και ένας οργανισμός όπως πολύ εύστοχα παρομοίασες. (Δε με πιστεύω. Λέω καλό λόγο για εσένα.:P) Βέβαια τα γλωσσικά στοιχεία δε σχετίζονται με τους παθογόνους ή μη παθογόνους οργανισμούς αντίστοιχα. Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχουν ευεργετικές επιρροές στη γλώσσα μας αλλά κατά τους χρήστες των παραπάνω μεθόδων (greeklish, ανούσιες συντομογραφίες) η απλοποίηση της γλώσσας είναι ωφέλιμη. Γι' αυτό μίλησα για υποκειμενική έννοια.
3)Ναι γι΄ αυτό εκπλήσσομαι που συνομιλώ μαζί σου.:P
4)Βίκυ δεν απαντώ για ευνόητους λόγους.

Δεν σε αδικώ μιάς και αυτό το λες λόγω έλλειψης εμπειρίας. :)
Θα μάθεις πως μία γλώσσα είναι πράγματι ένας ζωντανός οργανισμός. Όπως λοιπόν ένας ζωντανός οργανισμός αλληλεπιδρά με το περιβάλλον και με τους γύρω του προκειμένου να επιβιώσει έτσι κάνει και η γλώσσα. Όπως οι άνθρωποι αλλάζουν και γίνονται καλύτεροι, για να προσαρμοστούν στις εκάστοτε συνθήκες, έτσι και η γλώσσα. Φυσικά και υπάρχουν ευεργετικές επιρροές, επιρροές που συμβάλλουν στην ανάπτυξη και στην καλλιέργεια της γλώσσας. Φτάνει μόνο αυτές να αφομοιώνονται και να γίνονται κτήμα της. Τέλος όπως ένας οργανισμός δε μπορεί να υπάρξει μόνος, χωρίς τους υπόλοιπους, έτσι και η γλώσσα: επηρεάζει και επηρεάζεται, άλλες φορές με καλά και άλλες φορές με δυσάρεστα αποτελέσματα (θα αφιερώσετε, αν δε με απατά η μνήμη μου, ένα ολόκληρο κεφάλαιο πάνω στη γλώσσα στο μάθημα της Ν. Γλώσσας στη Γ' Γυμνασίου).
Πάντως άσχετα από την έλλειψη εμπειρίας, πράγμα λογικό για την ηλικία σου, οφείλω νομίζω να σε συγχαρώ. Είσαι από τις λίγες κοπέλες (και όχι δεν είναι σεξιστικό το μήνυμα, απλά το φύλο της Βασιλικής είναι θηλυκό και επικεντρώνομαι σε αυτό) που όντας μόλις δεκατεσσάρων χρονών καταλαβαίνουν, επικοινωνούν και εκφράζονται καλύτερα ακόμα και από μεγαλύτερους. Μπράβο σου.

Λοιπόν, κι επειδή κι εγώ δεν πρόκειται να απαντήσω στην ερώτηση της Βίκυς για ευνόητους λόγους (:P) συνεχίζω με δική μου ερώτηση:

Γιατί εκτιμάς τη φύση, αν το κάνεις, και αν όχι γιατί όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Δεν σε αδικώ μιάς και αυτό το λες λόγω έλλειψης εμπειρίας. :)
Θα μάθεις πως μία γλώσσα είναι πράγματι ένας ζωντανός οργανισμός. Όπως λοιπόν ένας ζωντανός οργανισμός αλληλεπιδρά με το περιβάλλον και με τους γύρω του προκειμένου να επιβιώσει έτσι κάνει και η γλώσσα. Όπως οι άνθρωποι αλλάζουν και γίνονται καλύτεροι, για να προσαρμοστούν στις εκάστοτε συνθήκες, έτσι και η γλώσσα. Φυσικά και υπάρχουν ευεργετικές επιρροές, επιρροές που συμβάλλουν στην ανάπτυξη και στην καλλιέργεια της γλώσσας. Φτάνει μόνο αυτές να αφομοιώνονται και να γίνονται κτήμα της. Τέλος όπως ένας οργανισμός δε μπορεί να υπάρξει μόνος, χωρίς τους υπόλοιπους, έτσι και η γλώσσα: επηρεάζει και επηρεάζεται, άλλες φορές με καλά και άλλες φορές με δυσάρεστα αποτελέσματα (θα αφιερώσετε, αν δε με απατά η μνήμη μου, ένα ολόκληρο κεφάλαιο πάνω στη γλώσσα στο μάθημα της Ν. Γλώσσας στη Γ' Γυμνασίου).
Πάντως άσχετα από την έλλειψη εμπειρίας, πράγμα λογικό για την ηλικία σου, οφείλω νομίζω να σε συγχαρώ. Είσαι από τις λίγες κοπέλες (και όχι δεν είναι σεξιστικό το μήνυμα, απλά το φύλο της Βασιλικής είναι θηλυκό και επικεντρώνομαι σε αυτό) που όντας μόλις δεκατεσσάρων χρονών καταλαβαίνουν, επικοινωνούν και εκφράζονται καλύτερα ακόμα και από μεγαλύτερους. Μπράβο σου.

Λοιπόν, κι επειδή κι εγώ δεν πρόκειται να απαντήσω στην ερώτηση της Βίκυς για ευνόητους λόγους (:P) συνεχίζω με δική μου ερώτηση:

Γιατί εκτιμάς τη φύση, αν το κάνεις, και όχι γιατί όχι;

1α)Δεν υποστήριξα πως δεν υπάρχουν στοιχεία ευεργετικά για μία γλώσσα που την εμπλουτίζουν ΕΥΡΥΤΕΡΑ. Νομίζω πως ήμουν αρκετά ξεκάθαρη. (και αν δεν ήμουν, θα γίνω τώρα:P) Νέοι τρόποι γραφής και κατ' επέκταση επικοινωνίας όπως τα greeklish και οι ανούσιες συντομογραφίες δεν ευνοούν τη γλώσσα. Σε αυτό νομίζω δε θα διαφωνήσεις μαζί μου. Προφανώς και μία γλώσσα επηρεάζει και επηρεάζεται με τους συνομιλητές της και τροποποιείται ανάλογα με τον τρόπο χρήση της, το συσχετισμό της με άλλες γλώσσες. Άλλωστε η γλώσσα είναι μέσο επικοινωνίας και θα πρέπει να διαμορφώνεται με τα εκάστοτε πλαίσιά της.
2α)Δεν εξηγούνται αλλιώς τα παραπάνω. Σήμερα κάτι έχει η μέρα.:P
3α) Η λέξη "μιας" δεν τονίζεται.:D
:P:P:P

Εκτιμώ τη φύση διότι αποτελώ δημιούργημά της και εν συνεχεία μέρος της. Εκτός αυτού η φύση, και επικεντρώνομαι στην έννοια του περιβάλλοντος, θέτει τα πλαίσια στα οποία ζω. Εν ολίγοις, το περιβάλλον ανάπτυξής μου οφείλω να το σέβομαι για τους προαναφερθέντες λόγους αλλά και εξαιτίας του σεβασμού που τρέφω στον ίδιο μου τον εαυτό.

Είναι απρεπές για τους νέους να εκφέρουν γνωμικά. Συμφωνείς με το συγκεκριμένο απόφθεγμα του Αριστοτέλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
όχι....
πότε πήγες τελευταία φορά σε πάρτυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Πριν ένα χρόνο. :P
Στην αληθινή φίλια δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ του να δώσεις και να πάρεις. Πόσο αληθής είναι αυτή η φράση στις μέρες μας; (Κάτι με έχει πιάσει τον τελευταίο καιρό με τα αποφθέγματα Αρχαίων Ελλήνων.:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
σιγά μην αληθεύει στις μέρες μας!πιστεύω ότι τους περισσότερους τους νοιάζει να πάρουν....
πότε πήγες τελευταία φορά στον οδοντίατρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ουουουουου.... 4, 5 μήνες... ή και 3, δεν ξέρω...

Γιατί πιστεύετε ότι υπάρχει το κουμπί:


:P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Για να ανοίγουμε νέα θέματα;

Γιατί λέμε βίαια τα νερά του ποταμού κι όχι τις όχθες που τον περιορίζουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
εχω μια σκεψη, σχετικα με το θεμα αλλα τετοια ωρα, βαριεμαι να τα αναλυω..

γιατι μιλαμε για ποταμια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top