Πότε καπνίσατε πρώτη φορά;

Πότε καπνίσατε για πρώτη φορά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Στην τρίτη λυκείου ή γενικά στην τελευταία τάξη της δευτεροβάθμιας εκπαίδευση

    Ψήφοι: 5 11.9%
  • Πιο πριν

    Ψήφοι: 27 64.3%
  • Πιο μετά

    Ψήφοι: 10 23.8%

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
@Michelle Κανεις ενα μεγαλο λαθος... Δεν φτανει το να δουμε το συστιμα του εξωτερικου και να το αντιγραψουμε ετσι οπως ειναι, ετσι θα γινουν χοιροτερα τα πραγματα. Πρεπει να στησουμε ενα εκπεδευτικο συστιμα με δεδομενα Ελλαδας και οχι με Φιλανδιας, Αγγλιας, Αμερικης κλπ. Πρεπει να σκευτουμε οτι θα μαθητευσουν παιδια που εχουν μια χ νοοτροπια και παιδια που τους εδωσαν οι γονεις τους, πρεπει να σκευτουμε οτι το να μαθενουμε ιστορια στα παιδια με την βοηθεια στον slites θα ητανε λιγο ακυρο απο την στιγμη που μπορουμε να επισκευτουμε ιστορικους χορους, σε αντιθεση με μαθητες της υπολιπης ευρωπης, κλπ.
Και στο κατω-κατω γιατι ολοι εχουμε θεοποιησει εκπεδευτικα συστιματα αλλων χορων; Επειδη μας ειπανε οτι ειανι ετσι και ετσι;Αν δεν το εχουμε ζησει πως ξερουμε οτι οντως ειανι καλυτερο; Μηπος εχουμε μεινει σε παλια δεδομενα; Εγω εχοντας μαθητευση στην Σουηδια ξερω οτι το συστιμα τους ειναι καλυτερο μεν, αλλα στο να δημιουργει προβατα χωρις ιδιετερες γνωσεις που δεν θα ζητισουν ποτε κατι παραπανω απο αυτο που εχουν και στο να βγαζουν καλους βαθμους χωρις διαβασμα. Εγω εκει ειμουν ο λαλακας Ελληνας απο το ηλιθιο εκπεδευτικο συστιμα που προσπαθει να μοιασει στο δικο τους, που ομως ολα οσα μαθαμε αυτην την χρονια που ειμουν εκει εγω τα ειχα κανει 2-3 χρονιες πριν, στην Ελλαδα, και οι καθηγιτες ηθελαν να με ανεβασουν ταξη αλλα δεν μπορουσανε καθος ητανε παρανομο. Μπορει να ειχανε και μαμω της εκγαστασης, αλλα τι να τις κανω αφου δεν τις χρησιμοποιουσαμε; Μπορει να εχουνε πολυ καλα εξοπλισμενα γυμναστιρια αλλα μην ξεχναμε οτι δεν μπορουν και να κανουν γυμναστικη σε εξωτερικους χορους τον χειμωνα.. Αλλα και παλι, στο σχολειο μου εδω εχουμε γυμναστιριο, οχι τοσο καλα εξοπλισμενο αλλα δεν παυει να ειναι γυμναστιριο.


@Exposed_Bone Προτασης υπαρχουν απο πολα ατομα, προτα απο ολα απο πολους εκπεδευτικους, ομως δεν ειναι τοσο απλο το να γινουν πραξη. Επισης, το εχεις ψαξει; Εχεις κανει μελετη για το αν αυτο το πραγμα θα ειναι εφικτο στην Ελλαδα και κατα ποσο θα ειναι καλο και οχι κακο για την μορφοση των παιδιων; Θυμαμε ενα κειμενο στη Λογοτεχνια της Β γυμνασιου, διπλωμα ανθρωπου, απο τον καζαντζακη αν δεν κανω λαθος. Οντως λεει πως θα επρεπε να ειναι και στην Ελλαδα το εκπεδευτικο συστιμα με προτιπο μια σχολη στην Αγγλια. Πολυ ωραιο αυτο το συστιμα, αλλα στην Ελλαδα μονο χοιροτερα θα τα κανει τα πραγματα. Το συστιμα με της δεσμες δεν ξερω αν ητανε καλυτερο, δεν ξερω καν πιο ειναι και πιες ειναι η διαφορες του με το σημερινο, αλλα αν καταργηθικε και δεν το επανεφεραν αυτο μαλλον θα σημενει οτι εινια καλητερα ετσι τα πραγματα. Δεν αποφασιζουν στον αερα αυτοι που αποφασιζουν, και δεν αποφασιζει ενας μονος του για να κανει του κεφαλιου του...

Λογια στον αερα οντως ειναι ανοφελο να λες, αλλα να εχει ιδεες και να το ψαξεις αν θα εχουν το αντικτιπο που περιμενεις δεν ειναι καθολου ανοφελο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
@Michelle Κανεις ενα μεγαλο λαθος... Δεν φτανει το να δουμε το συστιμα του εξωτερικου και να το αντιγραψουμε ετσι οπως ειναι, ετσι θα γινουν χοιροτερα τα πραγματα. Πρεπει να στησουμε ενα εκπεδευτικο συστιμα με δεδομενα Ελλαδας και οχι με Φιλανδιας, Αγγλιας, Αμερικης κλπ. Πρεπει να σκευτουμε οτι θα μαθητευσουν παιδια που εχουν μια χ νοοτροπια και παιδια που τους εδωσαν οι γονεις τους, πρεπει να σκευτουμε οτι το να μαθενουμε ιστορια στα παιδια με την βοηθεια στον slites θα ητανε λιγο ακυρο απο την στιγμη που μπορουμε να επισκευτουμε ιστορικους χορους, σε αντιθεση με μαθητες της υπολιπης ευρωπης, κλπ.
Και στο κατω-κατω γιατι ολοι εχουμε θεοποιησει εκπεδευτικα συστιματα αλλων χορων; Επειδη μας ειπανε οτι ειανι ετσι και ετσι;Αν δεν το εχουμε ζησει πως ξερουμε οτι οντως ειανι καλυτερο; Μηπος εχουμε μεινει σε παλια δεδομενα; Εγω εχοντας μαθητευση στην Σουηδια ξερω οτι το συστιμα τους ειναι καλυτερο μεν, αλλα στο να δημιουργει προβατα χωρις ιδιετερες γνωσεις που δεν θα ζητισουν ποτε κατι παραπανω απο αυτο που εχουν και στο να βγαζουν καλους βαθμους χωρις διαβασμα. Εγω εκει ειμουν ο λαλακας Ελληνας απο το ηλιθιο εκπεδευτικο συστιμα που προσπαθει να μοιασει στο δικο τους, που ομως ολα οσα μαθαμε αυτην την χρονια που ειμουν εκει εγω τα ειχα κανει 2-3 χρονιες πριν, στην Ελλαδα, και οι καθηγιτες ηθελαν να με ανεβασουν ταξη αλλα δεν μπορουσανε καθος ητανε παρανομο. Μπορει να ειχανε και μαμω της εκγαστασης, αλλα τι να τις κανω αφου δεν τις χρησιμοποιουσαμε; Μπορει να εχουνε πολυ καλα εξοπλισμενα γυμναστιρια αλλα μην ξεχναμε οτι δεν μπορουν και να κανουν γυμναστικη σε εξωτερικους χορους τον χειμωνα.. Αλλα και παλι, στο σχολειο μου εδω εχουμε γυμναστιριο, οχι τοσο καλα εξοπλισμενο αλλα δεν παυει να ειναι γυμναστιριο.


@Exposed_Bone Προτασης υπαρχουν απο πολα ατομα, προτα απο ολα απο πολους εκπεδευτικους, ομως δεν ειναι τοσο απλο το να γινουν πραξη. Επισης, το εχεις ψαξει; Εχεις κανει μελετη για το αν αυτο το πραγμα θα ειναι εφικτο στην Ελλαδα και κατα ποσο θα ειναι καλο και οχι κακο για την μορφοση των παιδιων; Θυμαμε ενα κειμενο στη Λογοτεχνια της Β γυμνασιου, διπλωμα ανθρωπου, απο τον καζαντζακη αν δεν κανω λαθος. Οντως λεει πως θα επρεπε να ειναι και στην Ελλαδα το εκπεδευτικο συστιμα με προτιπο μια σχολη στην Αγγλια. Πολυ ωραιο αυτο το συστιμα, αλλα στην Ελλαδα μονο χοιροτερα θα τα κανει τα πραγματα. Το συστιμα με της δεσμες δεν ξερω αν ητανε καλυτερο, δεν ξερω καν πιο ειναι και πιες ειναι η διαφορες του με το σημερινο, αλλα αν καταργηθικε και δεν το επανεφεραν αυτο μαλλον θα σημενει οτι εινια καλητερα ετσι τα πραγματα. Δεν αποφασιζουν στον αερα αυτοι που αποφασιζουν, και δεν αποφασιζει ενας μονος του για να κανει του κεφαλιου του...

Λογια στον αερα οντως ειναι ανοφελο να λες, αλλα να εχει ιδεες και να το ψαξεις αν θα εχουν το αντικτιπο που περιμενεις δεν ειναι καθολου ανοφελο

++++++

Έλα ντε σιγά μην μας μάθουν τα ούφο του εξωτερικού πως θα διαχειριστούμε την χώρα μας,ικανούς ανθρώπους έχουμε χιλιάδες το θέμα είναι να τους πείσουμε να δουλέψουν,εκεί έχει πρόβλημα η εκπαίδευση/διαπαιδαγώγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έλα ντε σιγά μην μας μάθουν τα ούφο του εξωτερικού

Κλασσική ελληναριά... Εμείς είμαστε οι έξυπνοι που μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα και οι άλλοι είναι τα ούφο... :down: :down:
Και όσο για το εκπ. σύστημα του εξωτερικού, έχουν εμπειρίες πολύ κοντινά μου άτομα και απο όλα ήταν είτε θετική, είτε θετική σε σχέση με το ελληνικό.

Κρόνε λες οτι εκεί προσπαθούσαν να σας κάνουν πρόβατα. Εδώ τι νομίζεις οτι γίνεται; Επειδή ο έλληνας συνεχώς γκρινιάζει και έχει την ψευτομαγκιά του "εγώ δεν είμαι πρόβατο γιατί ΞΕΡΩ τι παιχνίδια μας παίζουν, χεχε" δεν είναι πρόβατο; Πρόβατο είναι και μάλιστα το μεγαλύτερο όλων,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κρόνε λες οτι εκεί προσπαθούσαν να σας κάνουν πρόβατα. Εδώ τι νομίζεις οτι γίνεται; Επειδή ο έλληνας συνεχώς γκρινιάζει και έχει την ψευτομαγκιά του "εγώ δεν είμαι πρόβατο γιατί ΞΕΡΩ τι παιχνίδια μας παίζουν, χεχε" δεν είναι πρόβατο; Πρόβατο είναι και μάλιστα το μεγαλύτερο όλων,

Πιστεψε με σε σχεση με τους Σουηδους δεν ειναι καθολου προβατα οι Ελληνες. Σε ολη την γη προβατα ειναι οι απλοι κατοικοι, αλλα σε διαφωρετικο βαθμο.... Αλλα να σου δεινουν 2 και να τους λες οχι κρατα το ενα και αλλα να σου δεινουν 2 και να ζητας και αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πιστεψε με σε σχεση με τους Σουηδους δεν ειναι καθολου προβατα οι Ελληνες. Σε ολη την γη προβατα ειναι οι απλοι κατοικοι, αλλα σε διαφωρετικο βαθμο.... Αλλα να σου δεινουν 2 και να τους λες οχι κρατα το ενα και αλλα να σου δεινουν 2 και να ζητας και αλλα...
Εγώ πάλι πιστευω οτι οι έλληνες είναι μέγιστα πρόβατα (δεν έχω γνωρίσει σουηδούς, αλλά έχω γνωρίσει αρκετούς ξένους γενικά), και αυτό οφείλεται ακριβώς στο οτι πιστευουν οτι δεν είναι πρόβατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σόρι, ρε παιδιά, τι συγκρίνετε; Μπορεί οι "ξένοι" να είναι "πρόβατα", αλλά λέτε να τους νοιάζει; Δεν έχουν αυτό το "άτιμη κενωνία εμπαίχτρα κι αιμοβόρα", "οι Αμερικάνοι τα ελέγχουν όλα", αυτό το αντικαθεστωτικό ρε παιδί μου... Άντε πίσω στο θέμα μας τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Valder, πότε το θέμα το εκανα προσωπικο; Εγω απλως πηρα καποιες αποψεις που ακουγονται και τις μετεφερα εδω να τις σχολιασουμε :)

Είσαι ο Exposed Bone, γράφεις ένα πόστ, λες ότι το σύστημα είναι άκυρο. Θα κριθείς γι αυτό που λες! Δεν έβαλες Πηγή: Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, ή κάποιος διάσημος αλλά το είπες εσύ.

Όπως έλεγε και ο πατέρας μου, τον οποίο στην ηλικία σου (17 ετών) έβριζα γιατί νόμιζα ότι απλά ήθελε να με μειώσει: "Σε μένα και στη μάνα σου, καλά λες ότι λες γιατί εμείς γονείς σου είμαστε και θα αντέξουμε τις εξυπνάδες σου και θα σε βοηθήσουμε να δεις το λάθος σου. Αν πας παιδί μου και πείς αυτά τα πράγματα παραέξω, εκεί που δεν σε ξέρει ο κόσμος και πέσεις επάνω σε πιό μάγκες, δε θα σε παίρνει, δε θα σε λυπηθούν, δε θα σε διορθώσουν."


Κάθε φορά το ίδιο τροπάρι, κάθε φορά το ίδιο κήρυγμα, και κάθε φορά έμενα το ίδιο ξεροκέφαλος! Στα 23 μου, μετά από 6 χρόνια ζύμωσης, έμαθα! Είχε δίκιο ο πατέρας μου! Δεν με μείωνε! Με προστάτευε γιατί με αγαπούσε!


Για ότι πείς θα κρίνεσαι! Το μόνο που δεν κρίνεται σε αυτόν τον κόσμο αλλά μεταφέρει ειδήσεις, είναι το δορυφορικό πιάτο.-

Επισης:
1. Εχεις πιασει εσυ μυστρί και τον ασβέστη;
Αν και αναιδής ερώτηση, θα απαντήσω: Ναι, έχω πιάσει μυστρί κι ασβέστη! Εχω μάθει να μην είμαι ένα στόμα που ανοιγοκλείνει αλλά πρώτα ένα μυαλό που σκέφτεται. Έχω μάθει να κουράζομαι, να εκτιμώ και μετά στο τέλος της γραμμής να κρίνω...

2. Οπως ειπα και πιο πανω το θεμα δεν το ανοιξα να προτεινω λυσεις.

Το άνοιξες για το κάπνισμα, μείνε στο κάπνισμα. Αν πείς κάτι παραπέρα και δεν έχεις βάση να το στηρίξεις, θα γίνεις ρεζίλι. Είπες κάτι για το σύστημα, δεν έχεις καλύτερη λύση, μη μιλάς λοιπόν και κάνε αυτό που σε στείλαν οι γονείς σου να κάνεις, να διαβάσεις μήπως και μπεις κάπου. Χιλιάδες παιδιά περάσανε από κει που περνάς κι εσύ. Χιλιάδες καθηγητές σπάνε το κεφάλι τους για ένα μεροκάματο με αυτό το σύστημα. Πολλοί δυσανασχετούν. Πολλοί βρίσκουν αδύναμα σημεία. Κανείς δεν έχει μια ολοκληρωμένη λύση. Γι αυτό κανείς δεν έχει θίξει συνολικά το θέμα!! Και θα το θίξεις εσύ, σε μια λέξη; ("άκυρο"):mad:

3. Valder κοινως αποδεκτο ειναι οτι το συστημα ειναι σαπιο. Απο μαθητες, καθηγητες ,καθηγητες πανεπιστημιων κτλ κτλ ... Το να ειμαστε παντα πολιτικα ορθοι δεν οδηγει πουθενα.

Χίλιες φορές πολιτικά ορθός, παρά κριτής χωρίς γνώση.:whistle:

4.
Valder σε προηγουμενο θεμα κατηγορουσα την ΑΕΙλαγνια

Μπράβο! Και τι πρέπει να κάνω εγώ γι αυτό;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είσαι ο Exposed Bone, γράφεις ένα πόστ, λες ότι το σύστημα είναι άκυρο. Θα κριθείς γι αυτό που λες! Δεν έβαλες Πηγή: Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, ή κάποιος διάσημος αλλά το είπες εσύ.

Όπως έλεγε και ο πατέρας μου, τον οποίο στην ηλικία σου (17 ετών) έβριζα γιατί νόμιζα ότι απλά ήθελε να με μειώσει: "Σε μένα και στη μάνα σου, καλά λες ότι λες γιατί εμείς γονείς σου είμαστε και θα αντέξουμε τις εξυπνάδες σου και θα σε βοηθήσουμε να δεις το λάθος σου. Αν πας παιδί μου και πείς αυτά τα πράγματα παραέξω, εκεί που δεν σε ξέρει ο κόσμος και πέσεις επάνω σε πιό μάγκες, δε θα σε παίρνει, δε θα σε λυπηθούν, δε θα σε διορθώσουν."

Κάθε φορά το ίδιο τροπάρι, κάθε φορά το ίδιο κήρυγμα, και κάθε φορά έμενα το ίδιο ξεροκέφαλος! Στα 23 μου, μετά από 6 χρόνια ζύμωσης, έμαθα! Είχε δίκιο ο πατέρας μου! Δεν με μείωνε! Με προστάτευε γιατί με αγαπούσε!


Για ότι πείς θα κρίνεσαι! Το μόνο που δεν κρίνεται σε αυτόν τον κόσμο αλλά μεταφέρει ειδήσεις, είναι το δορυφορικό πιάτο.-
Valder αν δείς λίγο παραπέρα απο την μόνιμη εμμονή σου να μειώνεις το συνομιλητή σου, θα δείς οτι ο Exp λέει κάτι που σήμερα είναι κοινώς αποδεκτό. Αν θες να σου αναφέρει πηγές, άνοιξε απλά το βιβλίο της ...έκθεσης! Ακόμα κι εκεί θα βρεις πάμπολλα κείμενα απο επιφανή άτομα της σημερινής διανόησης, τα οποία παραδέχονται οτι το σύστημα είναι σάπιο και πρόκειται να καταρρεύσει, τίποτε λιγότερο ή περισσότερο δηλαδή απο αυτό που είπε ο Πάνος (αν εξαιρέσουμε το κάπνισμα). Θες ένα για να μη λες οτι μιλαώ κι εγώ στον αέρα; Σείμουρ Πέιπερτ είναι ο πρώτος που μου έρχεται.
Αν και αναιδής ερώτηση, θα απαντήσω: Ναι, έχω πιάσει μυστρί κι ασβέστη! Εχω μάθει να μην είμαι ένα στόμα που ανοιγοκλείνει αλλά πρώτα ένα μυαλό που σκέφτεται. Έχω μάθει να κουράζομαι, να εκτιμώ και μετά στο τέλος της γραμμής να κρίνω...
Αναιδής γιατί; Εμένα πάλι μου φαίνεται λογικό επακόλουθο αυτού που είπες. Όταν θες να διαφωνέις, πρέπει να μπορείς να δέχεσαι να σου απαντάνε επι ίσοις όροις. Δεν έχεις κάτι παραπάνω απο τον Πάνο, τουλάχιστον στα μάτια μου, άρα δεν μπορείς να μιλήσεις για αναίδεια ή έλλειψη σεβασμού. Άλλωστε ο σεβασμός κερδίζεται, δεν απαιτείται. Μήπως κάποιος εδώ ανέβηκε στο καλάμι; :whistle: Και καλά να επρόκειτο για κάποιο επίτευγμα αλλά για ...ηλικία; Το θεωρώ τουλάχιστον γελοίο και ελπίζω να μου πεις οτι κατάλαβα λάθος.

Το άνοιξες για το κάπνισμα, μείνε στο κάπνισμα. Αν πείς κάτι παραπέρα και δεν έχεις βάση να το στηρίξεις, θα γίνεις ρεζίλι. Είπες κάτι για το σύστημα, δεν έχεις καλύτερη λύση, μη μιλάς λοιπόν και κάνε αυτό που σε στείλαν οι γονείς σου να κάνεις, να διαβάσεις μήπως και μπεις κάπου. Χιλιάδες παιδιά περάσανε από κει που περνάς κι εσύ. Χιλιάδες καθηγητές σπάνε το κεφάλι τους για ένα μεροκάματο με αυτό το σύστημα. Πολλοί δυσανασχετούν. Πολλοί βρίσκουν αδύναμα σημεία. Κανείς δεν έχει μια ολοκληρωμένη λύση. Γι αυτό κανείς δεν έχει θίξει συνολικά το θέμα!! Και θα το θίξεις εσύ, σε μια λέξη; ("άκυρο"):mad:

Κανείς δεν έχει θίξει συνολικά το θέμα; Μάλλον είσαι λίγο ανενημέρωτος γιατί εγώ έχω δει πάμπολλα κείμενα, με συγκεκριμένες και μη προτάσεις για το σύστημα. Και φυσικά όταν δυσανασχετείς με κάτι θα το πεις, κι ας μην έχεις να προτείνεις κάτι. Και οι έλληνες γκρινιάζουν όλοι για το μισθό τους αλλά ουδείς προτείνει που να βρεθούν τα χρήματα που ζητάνε. Το "σκύψε το κεφάλι και κάνε αυτό που σε στείλαν οι γονείς σου να κάνεις" το θεωρώ άκρως φασιστικό και οπισθοδρομικό. Φυσικά και όταν δεις κάτι άσχημο θα το σχολιάσεις, ακόμα κι αν με αυτό έχουν ζήσει ολόκληρες γενιές ανθρώπων. Οποιαδήποτε πρόοδος ξεκίνησε απο μια τέτοια διαπίστωση. Αν όλοι έσκυβαν το κεφάλι όπως προτρέπεις τον Πάνο να κάνει τώρα θα ζούσαμε ακόμα σε σπηλιές (αν και έχω αρχίσει να πιστευω οτι σε μερικούς θα άρεσε).

Μπράβο! Και τι πρέπει να κάνω εγώ γι αυτό;:confused:
Τουμπεκί ίσως, μιας και μόλις σου κατέρριψε ένα απο τα επιχειρήματα σου. Το να μην θέλεις να το δεις, είναι δικό σου πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Σε λένε Exposed;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Χμ τι σημασια εχει αυτο; ;)

Έχει σημασία;

Δύο στα δύο! :hehe:

Άντε, γειά, πάω να δω κανένα Family Guy.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, που λέτε, εγώ δεν καπνίζω. :whistle::|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι, που λέτε, εγώ δεν καπνίζω. :whistle::|


Αρχική Δημοσίευση από Όροι χρήσης:
Το δικαίωμα εγγραφής έχουν μόνο άτομα που είτε είναι καπνιστές εν ενεργεία, είτε ήταν στο παρελθόν.

Οπότε δυστυχώς γιδάκι θα πρέπει να σε κάνω ban... Αντίο και ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου! :/:



















Ψάρωσε κανείς; :P :P :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Κλασσική ελληναριά... Εμείς είμαστε οι έξυπνοι που μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα και οι άλλοι είναι τα ούφο... :down: :down:
Και όσο για το εκπ. σύστημα του εξωτερικού, έχουν εμπειρίες πολύ κοντινά μου άτομα και απο όλα ήταν είτε θετική, είτε θετική σε σχέση με το ελληνικό.

Κρόνε λες οτι εκεί προσπαθούσαν να σας κάνουν πρόβατα. Εδώ τι νομίζεις οτι γίνεται; Επειδή ο έλληνας συνεχώς γκρινιάζει και έχει την ψευτομαγκιά του "εγώ δεν είμαι πρόβατο γιατί ΞΕΡΩ τι παιχνίδια μας παίζουν, χεχε" δεν είναι πρόβατο; Πρόβατο είναι και μάλιστα το μεγαλύτερο όλων,

Ναι κλασσική ελληναριά, γιατί είμαι Έλληνας και θέλω να υπερασπιστώ το ότι δεν είμαστε κατώτεροι απο τους άλλους,δεν είμαι ούτε εθνικόφρων ούτε εθνικιστής,στην
Ελλάδα υπάρχουν πολύ και πολλοί έξυπνοι άνθρωποι και αυτό δεν το καταρρίπτει κανείς,και είμαι βέβαιος ότι αν κάνουμε άυριο μια σύγκριση στον μέσο Έλληνα μαθητή και σε ένα αμερικανάκι ιδίας ηλικίας, θα δούμε μεγάλη διαφορά υπέρ μας(πρώτον ότι προχωράμε την ύλη σε πιο μικρή ηλικία).Φυσικά όσο καλός και να είναι κάποιος με την μοιρολατρεία και την μιζέρια θα πιάσει πάτο,όταν όλοι ακούνε ότι σπούδασες στο εξωτερικό και κάνουν λες και ήρθες απο τον άρη και αμέσως κατατάσεσαι στους μεγάλους επιστήμονες, λες και εκεί ξέρουν ποιό πολλά, εγώ απο δική μου εμπειρία στον ακαδημαικό χώρο έχω δεί ότι άτομα έχουμε,αυτό που λείπει είναι το σπρώξιμο να ώστε να μείνουν εδώ και ανθίσει ό τομέας που δουλέουν και όχι να την κοπανίσουν για το εξωτερικό.Όποιου δεν του αρέσει φυσικά η χώρα μας και ούτε θέλει να προσπαθήσει να κάνει κάτι εδώ(για την πάρτη του,ή γενικά, το ίδιο είναι αφού θα αρχίσει να υπάρχει ο τάδε τομέας στην Ελλάδα), τα σύνορα είναι ανοικτά, χούντα δεν έχουμε,μπορεί να πάει στο εξωτερικό με τους πολιτισμένους. Α και ο ορισμός του "προβάτου" ποιός είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
"Πατριωτισμός είναι η πεποίθηση οτι μια χώρα είναι καλύτερη απο τις άλλες επειδή έτυχε να γεννηθείς εσύ σε αυτήν".

Και ναι, είμαστε χειρότεροι εκ των πραγμάτων. Μόνο λόγω μεγέθους αν το δείς. Εκτός αν πιστευεις οτι έχουμε καλύτερα "γονίδια" οπότε η συζήτηση δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσει. Προσωπικά δεν πιστευω στη γονιδιακή υπεροχή κανενός, και η σημερινή αντικειμενική πρόοδος της ελλάδας με οδηγεί να την κατατάσσω πολύ χαμηλά, πράγμα που αποδεικνύουν και σχετικές έρευνες.
Απο και κει πέρα, το να την υπερασπίζομαι επειδή έτυχε να γεννηθώ εκεί, μόνο ρεαλισμός δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
"Πατριωτισμός είναι η πεποίθηση οτι μια χώρα είναι καλύτερη απο τις άλλες επειδή έτυχε να γεννηθείς εσύ σε αυτήν".

Και ναι, είμαστε χειρότεροι εκ των πραγμάτων. Μόνο λόγω μεγέθους αν το δείς. Εκτός αν πιστευεις οτι έχουμε καλύτερα "γονίδια" οπότε η συζήτηση δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσει. Προσωπικά δεν πιστευω στη γονιδιακή υπεροχή κανενός, και η σημερινή αντικειμενική πρόοδος της ελλάδας με οδηγεί να την κατατάσσω πολύ χαμηλά, πράγμα που αποδεικνύουν και σχετικές έρευνες.
Απο και κει πέρα, το να την υπερασπίζομαι επειδή έτυχε να γεννηθώ εκεί, μόνο ρεαλισμός δεν είναι.

Πατριωτισμός είναι να προσπαθείς να φέρεις τον τόπο σου όσο πιο ψηλά γίνεται χωρίς να βλάπτεις τους άλλους(εθνικισμός).Το αντίθετο του πατριωτισμού είναι το ζαμανφού που είναι δεκτόν φυσικά,μπορεί να μην ενδιαφέρεσαι για τον τόπο σου αλλά για τον εαυτό σου/οικογενειά σου,λογικότατο.Αυτό όμως που δεν είναι λογικότατο είναι να προσπαθείς να μειώσεις τον τόπο σου για τα κακώς κείμενα αυτού,χωρίς παράλληλα να ενδιαφέρεσαι να τον κάνεις καλύτερο(εκλογές,προσωπική προσπάθεια κτλ.).Το λέμε όλοι αλλά κανείς δεν το κάνει,βλέπουμε ότι μας βουλιάζει η μια πολιτική αλλά συνεχίζουμε να την ακολουθούμε καταριώντας παράλληλα την "ελλαδίτσα" αυτό είναι το λάθος, ή προσπαθείς να κάνεις καλύτερο κάτι λέγε ότι θέλεις, αν δεν ενδιαφέρεσαι φεύγεις για το εξωτερικό ή απλώς ζεις σε αυτό που φτιάχνουν οι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και ναι, είμαστε χειρότεροι εκ των πραγμάτων. Μόνο λόγω μεγέθους αν το δείς. Εκτός αν πιστευεις οτι έχουμε καλύτερα "γονίδια" οπότε η συζήτηση δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσει. Προσωπικά δεν πιστευω στη γονιδιακή υπεροχή κανενός, και η σημερινή αντικειμενική πρόοδος της ελλάδας με οδηγεί να την κατατάσσω πολύ χαμηλά, πράγμα που αποδεικνύουν και σχετικές έρευνες.
Απο και κει πέρα, το να την υπερασπίζομαι επειδή έτυχε να γεννηθώ εκεί, μόνο ρεαλισμός δεν είναι.

Και υστερα μου κατηγορης την μιζερια καπιον σε αλλο τοπικ:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Dark άλλο η προσωπική μιζέρια και άλλο να θεωρείς την Ελλάδα θκατά. Το πρώτο μπορείς να το αλλάξεις, το δεύτερο είναι σχεδόν αδύνατο.
Και ναι m3nt0r, προσωπικά ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΩΡΑ να φύγω απο αυτή την -ας μην σχολιάσω και θιχτούν μερικοί- χώρα και μόνο ελληνίδα δεν νιώθω. Μακάρι να πάρω και ξένη υποκοότητα και να ξεχάσω κι εγώ η ίδια οτι κατάγομαι απο εδώ. Πραγματικά όσο περνάνε τα χρόνια τόσο περισσότερο αηδιάζω με την Ελλάδα. :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Οπότε δυστυχώς γιδάκι θα πρέπει να σε κάνω ban... Αντίο και ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου! :/:



















Ψάρωσε κανείς; :P :P :lol:

χμμ..σόρυ,αλλά δεν βλέπω το αστείο... :worry: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αρχισα στην πρώτη λυκείου τα χριστούγεννα, είχε πεί ο πατέρας μου ότι δεν θέλει να μάθει ότι κάπνησα και μετα χώρησα και με κάποιον που με έλεγε κότα που δεν λέω να αντιδράσω σε τίποτα στον πατέρα μου και έτσι αφού τον πλάκωσα έπιασα το κάπνισμα, είχα δοκιμάσει και μια φορά στην τρίτη γυμνασίου δύο χρόνια πρίν το αρχίσω πάλι λόγο του πατέρα μου, επιδή με παρακολουθούσε στο σχολείο ήθελα να με πιάσει για να τον εκδικηθώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top