Ποιο βιβλίο διαβάζετε τώρα;

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,783 μηνύματα.
Πριν λίγο τελείωσα αυτό το βιβλίο. Προστέθηκε στη συλλογή μου με τα παλιά βιβλία. Ο Άλφρεντ Φον Ρόζενμπεργκ ήταν ένα από τα στελέχη του Εθνικοσοσιαλιστικού Κόμματος που στο βιβλίο του αυτό μας δίνει μια καλή περιγραφή τόσο της ζωής του, όσο και της δράσης του στο Εθνικοσοσιαλιστικό Κόμμα ενώ βγάζει στη φόρα πολλές " κακές επιρροές " όπως σχολιάζει ο ίδιος που ο Χίτλερ άκουγε και κάπως έτσι δαιμονοποιήθηκε η Εθνικοσοσιαλιστική " κοινωνική επανάσταση " όπως ο ίδιος υποστηρίζει στα απομνημονεύματα του. Το βιβλίο αυτό γράφτηκε το 1946 όταν ο Ρόζενμπεργκ ήταν στη φυλακή όπου και λίγους μήνες αργότερα θα εκτελεστεί δια απαγχονισμού για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.

555197.jpg


Τώρα το άθλημα το αφήνω για λίγο λόγω εξεταστικής.
 

Euge.loukia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευγενία Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Όντας παιδί της κατεύθυνσης των οικονομικών σπουδών, λάτρεις των μαθηματικών.. Πάντα μ'αρεσε το συντακτικό στα αρχαία (με θυμάμαι στο γυμνάσιο να μεμψιμοιρώ ασύστολα στους γονείς μου για την ύπαρξη αυτου του μαθήματος).
Ποιος θα το λέγε, στον ελεύθερο μου χρόνο διαβάζω τη Μήδεια του Ευριπίδη!!!!
Καθημερινά για όποιον ενδιαφέρετε διαβάζω οικονομία, πληροφορική, έκθεση, για μαθηματικά δεν το συζητάω όπου και να παω ότι και να κάνω η σκέψη μου είναι εκεί!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Λόγω εορτών έλαβα ένα πολύ ωραίο σετ βιβλίων! <3
Θα ξεκινήσω με αυτό εδώ μιας και είναι ένας από τους αγαπημένους μου συγγραφείς
View attachment 92319

Επίσης είμαι η μοναδική που λατρεύει τις ποκετ εκδόσεις βιβλίων; :redface:
Όχι δεν είσαι η μόνη έχω κι εγώ τη συλλογή με πόκετ βιβλία άλλη έκδοση βέβαια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ βρήκα αυτό παλιά έκδοση ναι αλλά μου άρεσε. Το διαβάζω τώρα . Λέει τα βασικά συμπεράσματα των κλασικων της ψυχανάλυσης και θέλω πολύ να δω τα συμπεράσματα τους.
Screenshot_20220107_032356.jpg
Screenshot_20220107_032421.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
5A75E69B-0660-4D52-83F3-477729649670.jpeg

Του Derrida για δεύτερη φορά (είναι σχετικά απαιτητικό και έχει ακαδημαϊκό ενδιαφέρον κυρίως)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μέσα σε όλα βρηκα κάπου καταχωνιασμένο και το κάτωθι :
A6ED144F-C95C-45B8-8E3C-A5DDDCEEB471.jpeg

Αχα και θα πείτε τι βάζει αυτή η τρελή... και καλά θα πείτε :laugh:

Πράγματι είναι πολύ διαφορετικό από τα λίγα που έχω ανεβάσει εδώ, μα νομίζω του αξίζει μια θέση.

Συνιστά βιβλίο σταθμός (από την παιδική κιόλας ηλικία -συνήθως τότε το διαβάζουμε- για τα διδάγματα του).
Δεν ξέρω, θα έλεγα είναι πολύ δυνατό συναισθηματικά, μάλλον γιατί συνδυάζει αυτή την μοναδική χαρμολύπη, την οποια πολύ αγαπώ.

Σα να μην είναι το τέλειο παραμύθι, η ιδανικη εξέλιξη, αλλά μπορείς να κρατήσεις μέσα απ αυτό όλα τα θετικά του, αν ψάξεις καλά και ψύχραιμα. Μάλλον γι αυτό το αγαπώ, σε κάνει να νιώθεις εύθραυστος -χωρίς να το θεωρείς μελό-, σημαντικός και ασήμαντος συνάμα για την ύπαρξη σου, θαρραλέος και περιπετειώδης, μα και έτοιμος να λες τα σημαντικά «όχι», να μαθαίνεις να ξεχωρίζεις λίγο πιο εύκολα τι αξίζει παρά το φόβο σου, να επιμένεις και να προσπαθείς και να λες και το αντίο κατάματα.
Θέλω πάντα να έχει μια θέση στη βιβλιοθήκη μου.

Για κάποιους σίγουρα δεν είστε μία αλεπού όπως όλες οι άλλες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αλλο ενα τρομερο βιβλιο απ τον R.Greene .Πραγματικα τετοια βιβλια τα λατρευω , δεν ξερω πως ακριβως λεγονται ,αλλα ειναι πολυ χηρσιμα στην κατανοησει της ψυχολογιας του κοσμου


1646483052765.png
1646483022739.png

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1646483087557.png
1646483107840.png
1646483157863.png
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Εγώ τελείωσα τα δυο που πήρα και ξεκίνησα αυτό και έχει ενδιαφέρον !
image.jpg
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Οι ιστορίες του Πάστορα Βόγκ
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
1659890389713.png
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγώ έχω ξεκινήσει αυτό, αρκετά ενδιαφέρον και με γλώσσα απόλυτα περιγραφική, ζωντανή, απολαυστικός Ματεσις και αγαπημένος συγγραφέας! 😊
IMG_20220901_160429.jpg
IMG_20220901_160441.jpg
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Εγώ έχω ξεκινήσει αυτό, αρκετά ενδιαφέρον και με γλώσσα απόλυτα περιγραφική, ζωντανή, απολαυστικός Ματεσις και αγαπημένος συγγραφέας! 😊View attachment 107676View attachment 107677
Α δεν το ξέρω αυτό εγώ περιμένω και την επιταγή του ΟΑΕΔ να παω να πάρω άλλο 1 ή 2 ☺️
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Κι εγώ τα βρίσκω σε εκπτωτικές πλέον τιμές, πλέον έχουν ρίξει τις τιμές μερικά online βιβλιοπωλεία.
Εγώ έχω βρει στο κέντρο ένα στην Ομόνοια και έχω βρει αρκετά αλλά σαν το ένα και μοναδικό βιβλιοπωλείο στην ιπποκρατους δεν έχει πουθενά για μένα !
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγώ έχω βρει στο κέντρο ένα στην Ομόνοια και έχω βρει αρκετά αλλά σαν το ένα και μοναδικό βιβλιοπωλείο στην ιπποκρατους δεν έχει πουθενά για μένα !
Αγαπημένη η Ιπποκράτους ❤️όντως και μένα στο κέντρο είναι αλλά τα παραγγέλνω ηλεκτρονικά.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Αγαπημένη η Ιπποκράτους ❤️όντως και μένα στο κέντρο είναι αλλά τα παραγγέλνω ηλεκτρονικά.
Εγώ αν μπορώ να παω θα παω δεν έχω καλύτερο μαγαζί από βιβλιοπωλείο πάντα χαζεύω και βρίσκω συνήθως και κάτι άλλο πέραν από αυτό που θέλω …η μυρωδιά της σελίδας μου αρέσει πολύ του Καινούργιου βιβλίου
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγώ αν μπορώ να παω θα παω δεν έχω καλύτερο μαγαζί από βιβλιοπωλείο πάντα χαζεύω και βρίσκω συνήθως και κάτι άλλο πέραν από αυτό που θέλω …η μυρωδιά της σελίδας μου αρέσει πολύ του Καινούργιου βιβλίου
Η μυρωδιά του βιβλιοπωλείου γενικά ναι με τα βιβλία στοιβαγμενα, κι εμένα μ αρέσει να ψάχνω 😊το χε πει ένας συγγραφέας το μόνο που δεν βρήκαν ακόμα να κλείσουν ως άρωμα σε μικρό μπουκαλάκι είναι η μυρωδιά του βιβλιοπωλειου και των βιβλίων του της φρέσκιας σελίδας.
Εγώ πηγαίνω και στη γραφική ύλη ακόμα μαρεσει να κοιτάζω στυλούς τετράδια ντοσιέ και αγοράζω ναι😂
Νοσταλγία ❤️
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Η μυρωδιά του βιβλιοπωλείου γενικά ναι με τα βιβλία στοιβαγμενα, κι εμένα μ αρέσει να ψάχνω 😊το χε πει ένας συγγραφέας το μόνο που δεν βρήκαν ακόμα να κλείσουν ως άρωμα σε μικρό μπουκαλάκι είναι η μυρωδιά του βιβλιοπωλειου και των βιβλίων του της φρέσκιας σελίδας.
Εγώ πηγαίνω και στη γραφική ύλη ακόμα μαρεσει να κοιτάζω στυλούς τετράδια ντοσιέ και αγοράζω ναι😂
Νοσταλγία ❤️
Πόσο σε νιώθω...
Έχωνα τη μύτη μου ανάμεσα στις καινούργες σελίδες και ρουφούσα αχόρταγα το άρωμα.
Συνεχίζω να το κάνω, αν και σαν να έχουν χάσει τα περισσότερα το έντονο του "φρέσκου" που είχαν πιο παλιά.

Μου αρέσει επίσης η μυρωδιά των παλιών βιβλίων, της "κλεισούρας" μαζί με κάποιο εσάνς υγρασίας (είμαι "ανώμαλη" γιατρέ μου; :happy:).

Αχ κι εκείνο το άρωμα της θάλασσας από τα βιβλία που διαβάζουμε καλοκαίρι στην παραλία...

293713740b.jpg

Τώρα διαβάζω "Τα Ψάθινα Καπέλα" της Μαργαρίτας Λυμπεράκη.
Αν και με κουράζουν λίγο οι μακροσκελείς περιγραφές της Φύσης, ωστόσο το βρίσκω ενδιαφέρον.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Η μυρωδιά του βιβλιοπωλείου γενικά ναι με τα βιβλία στοιβαγμενα, κι εμένα μ αρέσει να ψάχνω 😊το χε πει ένας συγγραφέας το μόνο που δεν βρήκαν ακόμα να κλείσουν ως άρωμα σε μικρό μπουκαλάκι είναι η μυρωδιά του βιβλιοπωλειου και των βιβλίων του της φρέσκιας σελίδας.
Εγώ πηγαίνω και στη γραφική ύλη ακόμα μαρεσει να κοιτάζω στυλούς τετράδια ντοσιέ και αγοράζω ναι😂
Νοσταλγία ❤️
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτοο ….δεν το είχα σκεφτεί !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top