Παλέρμο #36 - The Movie Project Game

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
αρχικά να πω ότι έχω αρχίσει να αμφιταλαντεύομαι για τον bluestas95. από την αρχή φαίνεται να μην έχει κάπια κόντρα με κανέναν, το όνομά του δεν ακουγόταν ιδιαίτερα ως τώρα και ψηφίζει άτομα που δεν κινδυνεύουν δηλαδή παιζει εκ του ασφαλούς για να μην δημιουργεί κόντρες και τραβάει την προσοχή.
Για μισό λίγο γιατί θα με τρελάνετε !
Αν δεν ήθελα να έχω κόντρα και ήθελα να παίζω εκ του ασφαλούς , πολύ απλά δε θα απαντούσα στο ποστ της Myrtle , ή θα απαντούσα κάτι γενικό για να μη μου απαντήσει ξανά , έτσι ώστε να τη σκαπουλάρω.Δεν το κάνω ομως , γιατί δεν έχω καμία σκοπιμότητα.Και είσαι ο τρίτος που με θεωρεί ύποπτο σ'αυτό το γύρο χωρίς να πεις κάτι ουσιαστικό.Δηλαδή , ή Myrtle δε σου φαίνεται ύποπτη ;Ξυπνήστε. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Γνωρίζω τις δυνατότητες που προσφέρει το Παλέρμο extreme.Άλλωστε μπορεί να έχω κι εγώ μία απ' αυτές για να βοηθήσω τους πολίτες!Πρωτίστως όμως θα έπρεπε να ξερεις ότι το Παλέρμο είναι ένα παιχνίδι επιχειρημάτων.Τα ανυπόστατα επιχειρήματα δεν περνάνε ! ;)
Θα ήθελα πολύ όποιος είναι ντετέκτιβ ή έχει τη δυνατότητα να δει ρόλο να κοιτάξει και εσένα για να βγεις επιτέλους απ' τη μέση και να φανεί ποιος είναι αθώος και ποιος όχι , πραγματικά όμως !

Μακάρι να το κάνει κάποιος και να έρθει να μας πει τα αποτελέσματα. Ειλικρινά, το εύχομαι! Αλλά αφού το κάνει για μένα πρώτα και δει ότι λέω αλήθεια, ας το κάνει μετά και για σένα μπας και αρχίσουν να πέφτουν σιγά σιγά οι μάσκες! Ειλικρινά, θέλω να δω τι θα πεις στο τέλος που θα αποκαλυφθούν όλοι οι ρόλοι! Προς το παρόν είναι για όλους (ή μάλλον σχεδόν όλους) κρυφοί οι ρόλοι, οπότε σε παίρνει να τα λες όλα αυτά! Σου εύχομαι να βγεις και να κάνει κάποιος τυμβωρυχία, για να απολαύσουμε μετά τα τελευταία σου λόγια... Ανυπομονώ για αυτή τη στιγμή!

Και σου εξηγώ ότι αυτή την τακτική την ακολουθούν άλλοι σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό.Ήσουν ανάμεσα στο να ψηφίσεις εμένα ή τον Πατρέα και το λογικότερα θα ήταν με βάση αυτή την τακτική να ψήφιζες το δεύτερο.Άλλο βέβαια που τώρα για κάποιο λόγο έγιναν στάνταρ ένοχος. :hehe:
Ε για βάλε λίγο το μυαλουδάκι σου να δουλέψει να σκεφτείς ποιος μπορεί να είναι αυτός ο ... στάνταρ λόγος! Ελάτε ρε παιδιά, τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια; :whistle:

Επομένως καταρρίπτεται η υπόθεση ότι η λοβ και η Μαρία μπορεί να είναι συνεργοί (είχα εξηγήσει σε άλλο ποστ γιατί έκανα αυτή την υπόθεση) και για τη Μαρία δεν είμαι πλέον σίγουρος(παραδόξως με υποστηρίζει κιόλας :P ).
Το νόημα πάντως είναι ότι κι εσύ ακολούθησες το κύμα.Εγώ τουλάχιστον προσπάθησα με βάση τα όσα είχαν γίνει να συμπεράνω και κάτι διαφορετικό.
Ε ναι, αν το κύμα δεν σε βόλευε γιατί μεσα σε αυτό υπήρχαν συνδολοφόνοι σου, τι άλλο θα έκανες; Θα έψαχνες να βρεις έναν πολίτη να στοχοποιήσεις... λογικό!

Το μόνο που με απασχολεί είναι οτι τελικά κανείς δεν την υποστηρίζει, έχετε δει εσείς κάποιον να την υποστηρίζει; Εγώ νομίζω οτι απλά μπουρδουκλώθηκε μόνη της. Αν ήταν δολοφόνος, κάποιος δε θα βρισκόταν να την υποστηρίξει ή να στρέψει αλλού τις υποψίες; Αυτή που τώρα στρέφει αλλού τις υποψίες είναι η Myrtle, χωρίς όμως να υποστηρίζει άμεσα κανέναν.:hmm:

Και πραγματικά δεν υποστηρίζω κανέναν γιατί για κανένα δεν είμαι σίγουρη (πλην του εαυτού μου, φυσικά). Για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι για το ότι ο μπλου είναι μαφιόζος, γι' αυτό και άρχισα να απομακρύνω τις υποψίες μου από αυτούς που έχει ψηφίσει. Αυτό σημαίνει ότι την μαρία σιγά σιγά έχω αρχίσει να την αθωώνω μέσα μου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι κια σίγουρη για αυτήν!

Από τη μια λες οτι ακολουθείς το ένστικτο, από την άλλη οτι είσαι σίγουρη. Εγώ θέλω να μάθω, πώς ξαφνικά από το πουθενά μιλάς για τον bluestas; Τι αφορμή σου έδωσε; Οτι υποστήριξε το Σπυράκο; Αυτό έχει γίνει από προχτές. Γιατί τώρα του κάνεις τέτοια επίθεση; Το οτι μιλάει συντηρητικά και συμφωνεί με τους πολλούς δεν είναι απαραίτητα στοιχείο ενοχής. Θέλω να σε πιστέψω ρε παιδί μου, αλλά βοήθησέ με κι εσύ....
Έλα ρε συ Χιμέλα... Φιλοσοφία θέλει; Είχα ένστικτο! Στην αρχή! Μέχρι που με κάποιο τρόπο μου έγινε βεβαιότητα! Το εξτρίμ παίζουμε παιδιά! Σκεφτείτε!


Πολλοί δεν έχουν δώσει ψήφο.

Απάντα μου σε αυτό που σε ρώτησα: γιατί ψηφίζεις τον bluestas τη στιγμή που θεωρείς οτι η maria...., η Cinefil κι ο soter είναι εξίσου ύποπτοι;
Χρειάζεται να τα ξαναπώ; Ας επέμβει ο ντετέκτιβ ρε παιδιά... Ή έστω μία κάρτα... Ελάτε! Πάμε να τους διώξουμε τους μαφιόζους!


Εννοείται πως η ψήφος σου ισχύει ακόμα κι αν δολοφονηθείς.
Νέα πληροφορία αυτή για τη σινεφίλ. Δεν το ήξερε! Έχει παίξει ένα σωρό Παλέρμο και τώρα το έμαθε... Αχ... κάποια πράγματα βγάζουν μάτι κι εμείς σφυράμε ανέμελα!


Ο Τάσος (που τον θεωρούμε κακό) κατηγορούσε τη Cinefil. Δε σας φαίνεται ύποπτο εσάς αυτό;:hmm:
Ναι, φαίνεται! Αλλά δεν είμαστε σίγουροι για το αν ο Τάσος ήταν όντως ένοχος. Αν μπορούσαμε με κάποιο τρόπο (τυμβωρυχία) να μάθουμε τι ήταν πραγματικά, θα άλλαζαν κάποια πράγματα στο παιχνίδι!

Παιδιά μη χωριζόμαστε. Ο σκοπός μας είναι να βγάλουμε τους μαφιόζους. Εγώ αρχίζω και σκέφτομαι οτι όλη αυτή η λογομαχία μεταξύ σας είναι για να μας μπερδέψετε και να ξεχάσουμε τους βασικούς υπόπτους. Αν είστε κι οι δύο πολίτες, πάμε να βγάλουμε αυτούς που έχουμε πιο σίγουρους, ή έστω να τους ψάξουμε κι άλλο.
Τι είναι αυτά που λες ρε Χιμέλα σε ένα δολοφόνο; Τι μη χωριζόμαστε; Αυτή ακριβώς είναι η δουλειά του! Να μας χωρίσει! Το νου σας ρε παιδιά! Ας κανει κάποιος κάτι από όλα αυτά που ωρύομαι τόση ώρα μπας και βρω κάποιον υποστηρικτή! Τον μπλουστας λέμε! Ή κι εμένα, απλά για να βεβαιωθείτε ότι λέω αλήθεια!

Για μισό λίγο γιατί θα με τρελάνετε !
Αν δεν ήθελα να έχω κόντρα και ήθελα να παίζω εκ του ασφαλούς , πολύ απλά δε θα απαντούσα στο ποστ της Myrtle , ή θα απαντούσα κάτι γενικό για να μη μου απαντήσει ξανά , έτσι ώστε να τη σκαπουλάρω.Δεν το κάνω ομως , γιατί δεν έχω καμία σκοπιμότητα.Και είσαι ο τρίτος που με θεωρεί ύποπτο σ'αυτό το γύρο χωρίς να πεις κάτι ουσιαστικό.Δηλαδή , ή Myrtle δε σου φαίνεται ύποπτη ;Ξυπνήστε. :confused:

Βλέπω ότι έχεις αρχίσει να αγχώνεσαι και να λες ό, τι λέω εγώ... Χαίρομαι! Ελπίζω να καταλάβουν κι οι πολίτες τι είσαι και να σε διώξουμε από δω πέρα! Αν γίνει αυτό τότε σου υπόσχομαι ότι με το που θα λάβω μια τυμβωρυχία θα είσαι το θύμα μου και θα δείξω σε όλους πόσο ψεύτης είσαι! Με αγάπη! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
Για μισό λίγο γιατί θα με τρελάνετε !
Αν δεν ήθελα να έχω κόντρα και ήθελα να παίζω εκ του ασφαλούς , πολύ απλά δε θα απαντούσα στο ποστ της Myrtle , ή θα απαντούσα κάτι γενικό για να μη μου απαντήσει ξανά , έτσι ώστε να τη σκαπουλάρω.Δεν το κάνω ομως , γιατί δεν έχω καμία σκοπιμότητα.Και είσαι ο τρίτος που με θεωρεί ύποπτο σ'αυτό το γύρο χωρίς να πεις κάτι ουσιαστικό.Δηλαδή , ή Myrtle δε σου φαίνεται ύποπτη ;Ξυπνήστε. :confused:
μην τρελαίνεσαι μωρε ;) για την ώρα εγώ τουλάχιστον δεν σε θεωρώ βασικό ύποπτο. αλλά και εσύ πως εξηγείς την κίνηση της maria.... να σε υποστηρίξει τόσο ανοιχτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Για να είναι τόσο σίγουρη και βέβαιη η Myrtle για τον bluestas κάτι παραπάνω θα ξέρει. :hmm:
Κάτι μου λέει ότι πρέπει να την εμπιστευτώ.
Αλλά παροτρύνω τους πολίτες να βγάλουμε σήμερα την CiNeFiL, είμαι σχεδόν σίγουρη σας λέωω. =\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
θα ψηφισω Πατρευς
Καταρχας δεν εχει αιτιολογησει τη 2πλη ψηφο προς την μαρια...εαν το ειχε κανει για να σωσει την Συλβια τωρα γιατι του φαινεται υποπτη; ειδικα τωρα που μαθαμε οτι ο Σπυρος που την ψηφισε ηταν μαφιοζος δεν ειναι λογικο να ειναι κατι εκτος απο πολιτης γιατι στρεφει τις υποψιες σε κεινη με το να λεει οτι επιτεθηκε σκοπιμα στη λοβ; ετσι κ αλλιως ηταν γεγονος οτι η λοβ δεν συμμετειχε. Πιστευω κανει τις πιο υποπτες κινησεις μεχρι στιγμης οποτε εκει παει η ψηφος μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Δευτέρα 02/01/2012
  1. blue_butterfly - CiNeFiL
  2. bluestas95 - Myrtle
  3. CiNeFiL - Πατρεύς
  4. Drama Prinzessin - CiNeFiL
  5. Eileen - maria....
  6. ggeorge1976 - maria....
  7. Himela - maria....
  8. love_angel - CiNeFiL
  9. maria....
  10. maria775m - Πατρεύς
  11. Myrtle - bluestas95
  12. Πατρεύς - CiNeFiL
  13. Πουλάκι
  14. soter - maria....

Ψήφοι
5 CiNeFiL
4 maria....
2 Πατρεύς
1 bluestas95
1 Myrtle

Απουσίες
  • CiNeFiL #1
  • love_angel #1
  • JaneWin #1, #2 (Αποχώρησε)
  • maria775m #1
Η χώρα των Φαντασμάτων
Αποχωρήσεις (προγραμματισμένες και μη!)
Λοιπές ενέργειες παικτών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Και ενεργοποιώ την πρώτη μου κάρτα σε αυτό το παιχνίδι. :happy:

Για την CiNeFiL.
Όσο πιο γρήγορα ξεφορτωνόμαστε μαφιόζους, τόσο πιο καλά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ggeorge1976

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Συμφωνώ πολύ με το edit!!
Αυτό που λες Myrtle όμως δεν είναι στοιχείο για εμένα, όταν δεν έχουν μπει άτομα που μας είχαν απασχολήσει δικαιότερα στο παρελθόν, ονόματα όπως ο ggeorge1976, ο soter ή και άλλοι. Αυτοί δεν ανησυχούν?:/:

Ο καθένας ανησυχεί με τον τρόπο του και βοηθάει με τις τρέχουσες γνώσεις και δυνατότητες (ρόλος, κάρτα) που έχει. Το ότι σε κάποιους αρέσει να σπαμάρουν για να φαίνονται ενεργοί παίκτες είναι δικαίωμά τους. Εγώ πιστεύω - αν και δεν έχω την δική σου εμπειρία στο παιχνίδι ότι χρειάζεται περισσότερο να μελετούμε αυτά που γράφουν οι άλλοι και μετά από σκέψη να γράφουμε. Ανάλογα βέβαια με το τι θέλει ο καθένας να πετύχει. Όσο για το αν πρέπει να σε απασχολεί ή όχι το άτομό μου εσύ θα το κρίνεις με την μεγάλη σου εμπειρία. Αλλά για να με θεωρείς ύποπτο κάτι μου λέει πως κι εσύ δε χρησιμοποιείς σωστά την εμπειρία σου. Το γιατί το ξέρεις εσύ.

Εγώ έδωσα ένα ακόμα στοιχείο. Δεν είπα ότι τους υποπτεύομαι για αυτόν τον λόγο. Απλά αυτό είναι κάτι ακόμα, που θα μπορούσε να αποδεικνύει την ενοχή τους. Δεν σας ζήτησα να τους υποψιαστείτε γι' αυτό. Τους λόγους για τον μπλου τους είπα. Από κει και πέρα είναι στην κρίση του καθενός αν θα με πιστεψει ή αν θα με θεωρήσει ένοχη...
Οκ, τώρα με έπεισες!

Μετά από το μικρό λαθάκι που έκανες να με μπερδέψεις με τον πρώην συν-δολοφόνο της Himela από το προηγούμενο παλέρμο και αφού κατηγόρησες με πολύ έντεχνο τρόπο διάφορα άτομα και αντί να βοηθήσεις στο ξεμπέρδεμα έριξες κι άλλο πέπλο στην υπόθεση. Εκεί που ήμουν ένας πρώην δολοφόνος τώρα έγινα ένας υποψήφιος νυν. Ευτυχώς που περιορίστηκες να δώσεις ΜΟΝΟ "ένα ακόμη στοιχείο που θα μπορούσε να αποδεικνύει την ενοχή μου" και δε με κατηγόρησες άμεσα. Υπάρχουν αποδείξεις ότι όλα αυτά ήταν τυχαία ή μήπως κρύβουν κάποια σενάρια;

Εγώ θα επιμείνω στην άποψή μου και μετά τις τελευταίες εξελίξεις στο ότι η maria.... κάτι άσχημο κρύβει και θα την ψηφίσω. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχω κι' άλλα άτομα υπ' όψιν αλλά δε θα αναφέρω πριν βεβαιωθώ.

Αυτά προς το παρόν. Οποιαδήποτε άλλη ανησυχία μου δημιουργηθεί, υπόσχομαι να την μοιραστώ μαζί σας χωρίς να με αναφέρετε πρώτα ως ανενεργό ή ως λιγομίλητο ή ως έμμεσα δολοφόνο.

Να απαντήσω και σε μια ανησυχία που υπήρξε σε προηγούμενα ποστ και αναφερόταν στο τι ξέρω και τι όχι. Σύμφωνα με τους κανόνες του παιχνιδιού τις πληροφορίες που έχω και με τον τρόπο που τις αποκομίζω μπορώ και μερικές φορές επιβάλλεται να τις κρατάω κρυφές σύμφωνα με την κρίση μου ως παίκτη. Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρουν άλλοι για το τι συμβαίνει δεν είναι παρά υποψίες και σε πολλές περιπτώσεις παραπλανούν τους πολίτες.

Όσοι λοιπόν είστε πολίτες και θέλετε να βοηθήσετε στη λύση του παιχνιδιού και στην εξόντωση των δολοφόνων σταματήστε να σκέφτεστε δυνατά όταν κάνετε υποθέσεις και μιλήστε δυνατά όταν έχετε πραγματικά στοιχεία. Αυτό δε το κάνουν οι δολοφόνοι οπότε θα τους αναγκάσει να εκδηλωθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Δευτέρα 02/01/2012

  1. blue_butterfly - CiNeFiL
  2. bluestas95 - Myrtle
  3. CiNeFiL - Πατρεύς
  4. Drama Prinzessin - CiNeFiL (x2)
  5. Eileen - maria....
  6. ggeorge1976 - maria....
  7. Himela - maria....
  8. love_angel - CiNeFiL
  9. maria....
  10. maria775m - Πατρεύς
  11. Myrtle - bluestas95
  12. Πατρεύς - CiNeFiL
  13. Πουλάκι
  14. soter - maria....
Ψήφοι
5 CiNeFiL
4 maria....
2 Πατρεύς
1 bluestas95
1 Myrtle

Απουσίες

  • CiNeFiL #1
  • love_angel #1
  • JaneWin #1, #2 (Αποχώρησε)
  • maria775m #1
Η χώρα των Φαντασμάτων

Αποχωρήσεις (προγραμματισμένες και μη!)

Λοιπές ενέργειες παικτών

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
μην τρελαίνεσαι μωρε ;) για την ώρα εγώ τουλάχιστον δεν σε θεωρώ βασικό ύποπτο. αλλά και εσύ πως εξηγείς την κίνηση της maria.... να σε υποστηρίξει τόσο ανοιχτά?
Αρχικά ο bluestas αμα δεις τις κινησεις του σε ολα τα μηνυματα του, προσπαθει να καταλαβει ποιοι ειναι οι δολοφονοι. Εχει γραψει πολλα μηνυματα μεσα στα οποια αναφερει ποιους θεωρει υποπτους. Αμα ήταν δολοφονος δεν θα τους φανερωνε...θα προσπαθουσε να τους καλυψει πραγμα το οποιο δεν κανει αρα δεν ειναι υποπτος. Γιατι τετοιος πανικος λοιπον που τον υποστηριξα;
Οπως και αθωους θεωρω τη Himela, blue_butterfly, maria775m, Drama Prinzessin, Myrtle, Eileen
Οσον αφορα εσενα soter τη μια σε θεωρω υποπτο την αλλη αθωο...δεν εχω σχηματισει ακομα μια ολοκληρωμενη εικονα για εσενα οπως και για τους αλλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
θα ψηφισω Πατρευς
Καταρχας δεν εχει αιτιολογησει τη 2πλη ψηφο προς την μαρια...εαν το ειχε κανει για να σωσει την Συλβια τωρα γιατι του φαινεται υποπτη; ειδικα τωρα που μαθαμε οτι ο Σπυρος που την ψηφισε ηταν μαφιοζος δεν ειναι λογικο να ειναι κατι εκτος απο πολιτης γιατι στρεφει τις υποψιες σε κεινη με το να λεει οτι επιτεθηκε σκοπιμα στη λοβ; ετσι κ αλλιως ηταν γεγονος οτι η λοβ δεν συμμετειχε. Πιστευω κανει τις πιο υποπτες κινησεις μεχρι στιγμης οποτε εκει παει η ψηφος μου

Τώρα εσύ ή ψηφίζεις πολίτη κατά τη συνήθη τακτική κάθε δολοφόνου ή έχεις αποδεχτεί το ότι θα αποχωρήσεις σήμερα και ψηφίζεις δολοφόνο για να μας ρίξεις στάχτη στα μάτια. Αυτά βέβαια θεωρώντας δεδομένο ότι είσαι δολοφόνος. Θα δούμε...

Μετά από το μικρό λαθάκι που έκανες να με μπερδέψεις με τον πρώην συν-δολοφόνο της Himela από το προηγούμενο παλέρμο και αφού κατηγόρησες με πολύ έντεχνο τρόπο διάφορα άτομα και αντί να βοηθήσεις στο ξεμπέρδεμα έριξες κι άλλο πέπλο στην υπόθεση. Εκεί που ήμουν ένας πρώην δολοφόνος τώρα έγινα ένας υποψήφιος νυν. Ευτυχώς που περιορίστηκες να δώσεις ΜΟΝΟ "ένα ακόμη στοιχείο που θα μπορούσε να αποδεικνύει την ενοχή μου" και δε με κατηγόρησες άμεσα. Υπάρχουν αποδείξεις ότι όλα αυτά ήταν τυχαία ή μήπως κρύβουν κάποια σενάρια;

Κοίτα να δεις. Και εσένα και τον dimijim η πρώτη φορά που σας έβλεπα ήταν στο προηγούμενο Παλέρμο. Δεν σας ήξερα, δηλαδή ούτως ή άλλως. Εκτός αυτού και των δύο τα ποστς είναι μπλε και λίγο πολύ ο τρόπος γραφής σας μοιάζει. Ήμουν και ΣΕ στο προηγούμενο, οπότε δεν είχα κάτσε να ασχοληθώ με το τι είναι ποιος και σας μπέρδεψα! Τώρα αν αυτό εσένα σου φαίνεται σαν την μεγάλη συνομωσία του αιώνα, δικό σου πρόβλημα!

Όσο για το ότι σε κατηγόρησα, καμία σχέση. Δεν έχω τίποτα εναντίον σου κι ούτε έχω ασχοληθεί καθόλου ακόμα με το να ψάξω αν είσαι ένοχος ή όχι. Ύποπτοι μου φαίνονται όλοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Τσάμπα παρεξηγήθηκες λοιπόν. Μην πιάνεσαι απο μια κουβέντα. Ο μόνος που είμαι σίγουρη ότι είναι ένοχος και θέλω να την κάνει με ελαφρά με συνοπτικές διαδικασίες είναι ο μπλουστας. Όλα τα άλλα παίζουν... Αν τώρα εσύ θες να νομίζεις ότι πίσω από μένα κρύβονται σενάρια και σκοπιμότητες, κανένα πρόβλημα! Κάν' το! Απλά να θυμάσαι ότι εγώ δεν είχα τίποτα απολύτως να φοβηθώ!



Να απαντήσω και σε μια ανησυχία που υπήρξε σε προηγούμενα ποστ και αναφερόταν στο τι ξέρω και τι όχι. Σύμφωνα με τους κανόνες του παιχνιδιού τις πληροφορίες που έχω και με τον τρόπο που τις αποκομίζω μπορώ και μερικές φορές επιβάλλεται να τις κρατάω κρυφές σύμφωνα με την κρίση μου ως παίκτη. Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρουν άλλοι για το τι συμβαίνει δεν είναι παρά υποψίες και σε πολλές περιπτώσεις παραπλανούν τους πολίτες.

Όσοι λοιπόν είστε πολίτες και θέλετε να βοηθήσετε στη λύση του παιχνιδιού και στην εξόντωση των δολοφόνων σταματήστε να σκέφτεστε δυνατά όταν κάνετε υποθέσεις και μιλήστε δυνατά όταν έχετε πραγματικά στοιχεία. Αυτό δε το κάνουν οι δολοφόνοι οπότε θα τους αναγκάσει να εκδηλωθούν.

Επίτρεψέ μου να σου πω ότι ο καθένας παίζει με τον τρόπο που θέλει και το ότι εσύ αυτόν τον τρόπο θεωρείς σωστό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Εσύ κάνε αυτό που θεωρείς σωστό κι οι άλλοι θα κάνουν αυτό που εκείνοι πιστεύουν καλύτερο... Απλά πράγματα!

Αρχικά ο bluestas αμα δεις τις κινησεις του σε ολα τα μηνυματα του, προσπαθει να καταλαβει ποιοι ειναι οι δολοφονοι. Εχει γραψει πολλα μηνυματα μεσα στα οποια αναφερει ποιους θεωρει υποπτους. Αμα ήταν δολοφονος δεν θα τους φανερωνε...θα προσπαθουσε να τους καλυψει πραγμα το οποιο δεν κανει αρα δεν ειναι υποπτος. Γιατι τετοιος πανικος λοιπον που τον υποστηριξα;
Οπως και αθωους θεωρω τη Himela, blue_butterfly, maria775m, Drama Prinzessin, Myrtle, Eileen
Οσον αφορα εσενα soter τη μια σε θεωρω υποπτο την αλλη αθωο...δεν εχω σχηματισει ακομα μια ολοκληρωμενη εικονα για εσενα οπως και για τους αλλους...

Ατσίδα είσαι, βρε! Μπράβο! Το ότι προφανώς ο μπλούστας ήθελε να βγάζει προς τα έξω μία τέτοια εικόνα ακριβώς για να μην τον θεωρούν ύποπτο δεν το σκέφτηκες έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Ατσίδα είσαι, βρε! Μπράβο! Το ότι προφανώς ο μπλούστας ήθελε να βγάζει προς τα έξω μία τέτοια εικόνα ακριβώς για να μην τον θεωρούν ύποπτο δεν το σκέφτηκες έτσι;
Ο μπλούστας προς το παρόν δεν φαίνεται να είναι δολοφόνος με αυτά που λέει, αλλά ίσως και να έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Το μοναδικό πάντως που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ψήφισε εσένα που απο την συμπεριφορά σου στο παιχνίδι φαίνεσαι αθώα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Και είσαι ο τρίτος που με θεωρεί ύποπτο σ'αυτό το γύρο χωρίς να πεις κάτι ουσιαστικό.

Ποιος είναι ο δεύτερος που σε θεωρεί ύποπτο;:hmm:

καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά!
αρχικά να πω ότι έχω αρχίσει να αμφιταλαντεύομαι για τον bluestas95. από την αρχή φαίνεται να μην έχει κάπια κόντρα με κανέναν, το όνομά του δεν ακουγόταν ιδιαίτερα ως τώρα και ψηφίζει άτομα που δεν κινδυνεύουν δηλαδή παιζει εκ του ασφαλούς για να μην δημιουργεί κόντρες και τραβάει την προσοχή.
με μπέρδεψε ακόμα πολύ το post της maria.... που τον υποστηρίζει τόσο ανοιχτά και ενώ δεν έχει μιλήσει αυτές τις μέρες καθόλου επεμβαίνει να τον υπερασπιστεί.....

Αν η maria.... κι ο bluestas είναι συνδολοφόνοι, τότε το θεωρώ τρελό fail να μπει να τον υποστηρίξει έτσι απότομα μόλις κάποιος τον κατηγορεί. Αλλά δε θα είναι και το πρώτο fail της maria.... σε αυτό το παιχνίδι...

Ἀγαπημένη μου Χιμέλα...

Δὲν ὑπάρχει κάποιος κανόνας ποὺ νὰ ἐπιβάλλῃ νὰ γράφωνται μόνο σεντόνια... Ἐπίσης δὲ γνωρίζω τί εἶναι πιὸ καλό. Νὰ ὑπάρχῃ μέσα ἕνας πολίτης καὶ νὰ μὴν παίζῃ πολὺ ἢ νὰ φύγῃ καὶ οἱ πολίτες νὰ χάσουν ἕνα σημαντικὸ σύμμαχο ὅπως συνέβη τώρα; Ἐννοεῖται ὅτι ἂν ἡ Love-Angel ἦταν δολοφόνος, δὲ θὰ ἔφευγε μετὰ τὴν ἐπίθεση τὴν ὁποῖα ἔκανες πρὸς τὸ πρόσωπό της; Μήπως λοιπὸν λέω ἡ ἐπίθεσή σου ἔγινε ἐπίτηδες προκειμένου νὰ πιέσῃς τὴ Βίκυ καὶ αὐτὴ νὰ παραιτηθῇ ἀπὸ τὸ παιχνίδι καὶ ἕνας ἀκόμη πολίτης νὰ σᾶς ἀδειάσῃ τὴ γωνιά; Σὲ θεωρῶ λίαν ὕποπτη. Εἶσαι τυχερὴ ποὺ σὲ αὐτὸν τὸ γύρο ἔχεις ἀσυλία.

Σχετικὰ μὲ τοὺς ὑπολοίπους, κι ἐμένα ἡ cinefil μοῦ φαίνεται πολὺ ὕποπτη. Γιὰ τὴν ἀκρίβεια, ἀπὸ τὴν ἀρχὴ τοῦ παιχνιδιοῦ μοῦ φαινόταν ἔτσι. Θὰ τὴν ψηφίσω καὶ ὅ,τι εἶναι νὰ γίνῃ, ἂς γίνῃ. Ψηφίζω Cinefil

Ἂν θέλω νὰ μιλήσω παραπάνω, θὰ τὸ κάνω. Οἱ δολοφόνοι πρέπει πάσῃ θυσία νὰ ἀποκαλυφθοῦν.

Δεν υπάρχει κανόνας να γράφονται σεντόνια αλλά νομίζω το να δείχνεις το στοιχειώδες ενδιαφέρον για το παιχνίδι και σεβασμό προς τους σεντονογράφοντες (χαχαχαχα άκου λέξη) είναι αναγκαίο. Η love angel ήταν πολίτης που δε μας βοήθησε καθόλου, ούτε με την ιδιότητά της κι ούτε με τις αναλύσεις της. Για μένα συγνώμη αλλά καλύτερα να υπάρχουν λίγοι πολίτες που να βοηθάνε, παρά πολλοί που να μπερδεύουν. Αν λίγο με ήξερες, θα ήξερες οτι η επίθεσή μου ήταν αποτέλεσμα του αυθορμητισμού μου. Αν κάποιος αμφιβάλλει για αυτό και θέλει να με ψηφίσει, ας το κάνει μόλις λήξει η ασυλία του αυτοκράτορα. Δε θα ασχοληθώ άλλο με το θέμα αυτό. Μήπως εσύ αγαπητέ βρήκες ευκαιρία να σπιλώσεις το όνομά μου; Εσύ δεν είσαι που έριξες τη διπλή ψήφο για να με σώσεις την πρώτη μέρα; Μήπως τώρα στένεψαν τα περιθώρια κι είπες να το ρίξεις πάλι στην τρελή;

...για κανένα δεν είμαι σίγουρη (πλην του εαυτού μου, φυσικά). Για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι για το ότι ο μπλου είναι μαφιόζος,

Είχα ένστικτο! Στην αρχή! Μέχρι που με κάποιο τρόπο μου έγινε βεβαιότητα! Το εξτρίμ παίζουμε παιδιά! Σκεφτείτε!

Ξέρεις οτι ο αντίπαλος μαφιόζος φαίνεται σαν μαφιόζος έτσι; Δε λέω οτι έτσι είναι, λέω απλά μια εκδοχή.

Για να είναι τόσο σίγουρη και βέβαιη η Myrtle για τον bluestas κάτι παραπάνω θα ξέρει. :hmm:
Κάτι μου λέει ότι πρέπει να την εμπιστευτώ.
Αλλά παροτρύνω τους πολίτες να βγάλουμε σήμερα την CiNeFiL, είμαι σχεδόν σίγουρη σας λέωω. =\

Έτσι όπως το πάτε έχουμε βρει όλους τους δολοφόνους παιδιά. Τόσο εύκολο ήταν;

θα ψηφισω Πατρευς
Καταρχας δεν εχει αιτιολογησει τη 2πλη ψηφο προς την μαρια...εαν το ειχε κανει για να σωσει την Συλβια τωρα γιατι του φαινεται υποπτη; ειδικα τωρα που μαθαμε οτι ο Σπυρος που την ψηφισε ηταν μαφιοζος δεν ειναι λογικο να ειναι κατι εκτος απο πολιτης γιατι στρεφει τις υποψιες σε κεινη με το να λεει οτι επιτεθηκε σκοπιμα στη λοβ; ετσι κ αλλιως ηταν γεγονος οτι η λοβ δεν συμμετειχε. Πιστευω κανει τις πιο υποπτες κινησεις μεχρι στιγμης οποτε εκει παει η ψηφος μου

Λογική σκέψη αλλά και πολύ "προγραμματισμένη".

Όσοι λοιπόν είστε πολίτες και θέλετε να βοηθήσετε στη λύση του παιχνιδιού και στην εξόντωση των δολοφόνων σταματήστε να σκέφτεστε δυνατά όταν κάνετε υποθέσεις και μιλήστε δυνατά όταν έχετε πραγματικά στοιχεία. Αυτό δε το κάνουν οι δολοφόνοι οπότε θα τους αναγκάσει να εκδηλωθούν.

Σε αυτό το σημείο διαφωνώ. Το παλέρμο βασίζεται σε υποθέσεις, κι όταν είσαι πολίτης ειδικά ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να λες δυνατά τις σκέψεις σου, γιατί κάτι που εγώ δεν το σκέφτηκα, μπορεί εσύ να το σκεφτείς, να μου συμπληρώσεις μια σκέψη και να βγει μια άκρη. Εξάλλου εσύ μόνος σου είπες έμμεσα οτι κάτι σε βοήθησε να μάθεις οτι είμαι πολίτης και με βοήθησες. Μόνο από αυτό θα ήθελα κανείς να μη σε υποπτεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή 1. κάποια άτομα, τα οποία θεωρώ ότι είναι πολίτες, ψήφισαν Μαρία... 2. επειδή λένε πως όταν δύο άτομα είναι κοντά στις ψήφους και κινδυνεύουν στον ίδιο βαθμό φαίνονται κάποια πράγματα από τις κινήσεις των άλλων και 3. επειδή - όπως έχω πει σε πολλά μηνύματα την θεωρώ και εγώ ύποπτη αλλάζω την ψήφο μου σε Maria... και... οψόμεθα!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ggeorge1976

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
"Όσοι λοιπόν είστε πολίτες και θέλετε να βοηθήσετε στη λύση του παιχνιδιού και στην εξόντωση των δολοφόνων σταματήστε να σκέφτεστε δυνατά όταν κάνετε υποθέσεις και μιλήστε δυνατά όταν έχετε πραγματικά στοιχεία. Αυτό δε το κάνουν οι δολοφόνοι οπότε θα τους αναγκάσει να εκδηλωθούν. "

Σε αυτό το σημείο διαφωνώ. Το παλέρμο βασίζεται σε υποθέσεις, κι όταν είσαι πολίτης ειδικά ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να λες δυνατά τις σκέψεις σου, γιατί κάτι που εγώ δεν το σκέφτηκα, μπορεί εσύ να το σκεφτείς, να μου συμπληρώσεις μια σκέψη και να βγει μια άκρη. Εξάλλου εσύ μόνος σου είπες έμμεσα οτι κάτι σε βοήθησε να μάθεις οτι είμαι πολίτης και με βοήθησες. Μόνο από αυτό θα ήθελα κανείς να μη σε υποπτεύεται.

Συμφωνώ μαζί σου, απλώς θα διορθώσω λίγο το κείμενό μου για να σε καλύψω:
Όσοι λοιπόν είστε πολίτες και θέλετε να βοηθήσετε στη λύση του παιχνιδιού και στην εξόντωση των δολοφόνων σταματήστε να σκέφτεστε δυνατά όταν κάνετε υποθέσεις οι οποίες δε βασίζονται σε λογικές σκέψεις και μιλήστε δυνατά όταν έχετε πραγματικά στοιχεία ή λογικές σκέψεις που μπορούν να οδηγήσουν σε αυτά. Αυτό δε το κάνουν οι δολοφόνοι οπότε θα τους αναγκάσει να εκδηλωθούν.
Τώρα κάπως καλύτερα;

Αλήθεια, τί παίζει με τον αυτοκράτορα;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου, απλώς θα διορθώσω λίγο το κείμενό μου για να σε καλύψω:
Όσοι λοιπόν είστε πολίτες και θέλετε να βοηθήσετε στη λύση του παιχνιδιού και στην εξόντωση των δολοφόνων σταματήστε να σκέφτεστε δυνατά όταν κάνετε υποθέσεις οι οποίες δε βασίζονται σε λογικές σκέψεις και μιλήστε δυνατά όταν έχετε πραγματικά στοιχεία ή λογικές σκέψεις που μπορούν να οδηγήσουν σε αυτά. Αυτό δε το κάνουν οι δολοφόνοι οπότε θα τους αναγκάσει να εκδηλωθούν.
Τώρα κάπως καλύτερα;

Αλήθεια, τί παίζει με τον αυτοκράτορα;;;;
Μα όλες μας οι σκέψεις βασίζονται σε λογικούς ειρμούς. Αυστηρά λογικά είναι όλα τα ενδεχόμενα... απλά προσπαθούμε να δούμε πιο από όλα αυτά ισχύει.:worry:


- αυτό για τον αυτοκράτορα θέλω και εγώ να το μάθω...τι κόλπα είναι αυτά? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Δευτέρα 02/01/2012

  1. blue_butterfly - CiNeFiL
  2. bluestas95 - Myrtle
  3. CiNeFiL - Πατρεύς
  4. Drama Prinzessin - CiNeFiL (x2)
  5. Eileen - maria....
  6. ggeorge1976 - maria....
  7. Himela - maria....
  8. love_angel - CiNeFiL
  9. maria....
  10. maria775m - maria....
  11. Myrtle - bluestas95
  12. Πατρεύς - CiNeFiL
  13. Πουλάκι
  14. soter - maria....
Ψήφοι
5 maria....
5 CiNeFiL
1 Πατρεύς
1 bluestas95
1 Myrtle

Απουσίες

  • CiNeFiL #1
  • love_angel #1
  • JaneWin #1, #2 (Αποχώρησε)
  • maria775m #1
Η χώρα των Φαντασμάτων

Αποχωρήσεις (προγραμματισμένες και μη!)

Λοιπές ενέργειες παικτών

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω CiNeFiL, γιατί έχει δείξει πολλά σημάδια που την κάνουν ένοχη. Όλο και κάτι παραπάνω θα ξέρει η Drama Prinzessin που της έδωσε κιόλας διπλή ψήφο, αλλά και από τα μηνύματα των άλλων παικτών που την κατηγορούν φαίνεται πολύ ύποπτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
λοιπον για να σωθω αλλαζω την ψηφο μου σε maria...

και
χρησιμοποιω την καρτα ακυρωσης στην drama
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top