Μίνι Συνέντευξη

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
1.- Τι είναι κατά τη γνώμη σου ο "εγωισμός";
2.- Το παράπονο, είναι εκδήλωση εγωισμού;
3.- Υπάρχουν, "θετικός" και "αρνητικός" εγωισμός;
4.- Ένας έμπορος, μπορεί να επιβιώσει στην Αγορά, χωρίς εγωισμό;
5.- Ο Θεός, στον οποίο πιστεύεις ή λες ότι δεν πιστεύεις, είναι Εγωιστής;:hmm:

1. παθος
2. και βεβαια ειναι
3. χμ...απλα σε καποιες περιπτωσεις σου βγαινει σε καλο και σε καποιες αλλες οχι..
4. και ποιος μπορει χωρις?!
5. Ο Θεος ειναι αθεος!

Ίδιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αρχική δημοσίευση από Gionanna


:5 ερωτήσεις, αντί απάντησης:

1.- Τι είναι κατά τη γνώμη σου ο "εγωισμός";
2.- Το παράπονο, είναι εκδήλωση εγωισμού;
3.- Υπάρχουν, "θετικός" και "αρνητικός" εγωισμός;
4.- Ένας έμπορος, μπορεί να επιβιώσει στην Αγορά, χωρίς εγωισμό;
5.- Ο Θεός, στον οποίο πιστεύεις ή λες ότι δεν πιστεύεις, είναι Εγωιστής;:hmm:
1.Αν και δε νομιζω οτι ειναι αμφιλεγομενο σαν εννοια, θα το περιγραψω σαν εγωκεντρικη "ηθικη", πολλη αγαπη για τον εαυτο μας και λιγη για τους αλλους, υπερεκτιμηση εαυτου...stuff like that.
2.Αναλογως.
3.Οχι. Οταν παμε να περιγραψουμε τον "θετικο" εγωισμο, χρησημοποιουμε αλλες λεξεις, αρα παμε κατευθειαν στις αλλες λεξεις, και ο εγωισμος παραμενει κατι αρνητικο.
4.Ναι,αλλα λιγο πιο δυσκολα.
5.Οπως τοποθετητηκε η ερωτηση υπονοει οτι υπαρχει θεος σε καθε περιπτωση. Αν υπαρχει, δεν υπαρχει κατι που να με κανει να κλίνω προς μια πιθανοτητα. Δε ξερω καν αν τα κρητηρια εγωισμου υφιστανται για παντοδυναμα οντα :P

same
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
1. Θα επιχοιρουσες ποτε να κανεις οτιδηποτε "περα απο τα ορια" προκειμενου να θεωριθεις "μαγκας" απο την παρεα σου;
2. Πιο ειναι το πιο ακραιο πραγμα που εχεις κανει;
3. Αμα ειχες την δυνατοτιτα θα παντρευοσουν καπιον/καπια μονο και μονο για τα (τρελα) λευτα του/της;


1. Πάντα μέσα στα όρια. Η αληθινή μαγκιά είναι στη ψυχή και δυστυχώς ο εαυτός μας είναι ο μόνος που δεν μπορεί να την αντιληφθεί.
2. Πήγα σε μια άγνωστη χώρα - με άγνωστη γλώσσα (Βουλγαρία) με μια απόφαση ενός λεπτού για να βρω μια φίλη μου που δεν ήταν καλά.
3. Πλέον δεν την έχω τη δυνατότητα, αλλά αν την είχα δεν θα την χρησιμοποιούσα, από εγωϊσμό περισσότερο.


1. Ποιό είναι το μεγαλύτερο ψέμα που έχεις πει και πόσο σου κόστισε;
2. Για πόσο καιρό θα μπορούσες να μείνεις μόνος/μόνη οπουδήποτε;
3. Αντέχεις χωρίς υπολογιστή/ίντερνετ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
1. Ποιό είναι το μεγαλύτερο ψέμα που έχεις πει και πόσο σου κόστισε;
2. Για πόσο καιρό θα μπορούσες να μείνεις μόνος/μόνη οπουδήποτε;
3. Αντέχεις χωρίς υπολογιστή/ίντερνετ;

1. Τιποτα αξιολογο
2. Καμια βδομαδα, βαρια βαρια..
3. Υπολογιστης=δουλεια=λεφτα=οχι

Τις ιδιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
1. Ποιό είναι το μεγαλύτερο ψέμα που έχεις πει και πόσο σου κόστισε;
2. Για πόσο καιρό θα μπορούσες να μείνεις μόνος/μόνη οπουδήποτε;
3. Αντέχεις χωρίς υπολογιστή/ίντερνετ;

1.δε θυμαμαι λεπτομερειες. ηταν για προσωπικο θεμα, σε μια παλια και πολυ αγαπημενη σχεση. ουσιαστικα αυτη ηταν η αρχη του τελους της σχεσης.

2.το οτι απολαμβανω τη μικρη μοναξια μου, δε σημαινει οτι θα μπορουσα να μεινω καπου μονη για πολυ καιρο...
ναυαγος τομ χανκς δε θα μπορουσα με τιποτα να ειμαι, αν και μαλλον θα επιβιωνα. μονη στην ισπανια που ημουν ,ενα μηνα και κατι αντεξα. μονη στη ζωη.. καθολου. οποτε.. νομιζω σου καλυψα ολες τις εκδοχες..

3.ναι, αν και κανω τα παντα για να μη χρειαστει να με δοκιμασω.:P


ιδγιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από C.M.
1. Ποιό είναι το μεγαλύτερο ψέμα που έχεις πει και πόσο σου κόστισε;
2. Για πόσο καιρό θα μπορούσες να μείνεις μόνος/μόνη οπουδήποτε;
3. Αντέχεις χωρίς υπολογιστή/ίντερνετ;
1.- Ότι υπάρχει Θεός- ανυπολόγιστα!
2.- Για όλη την ζωή ...στο επέκεινα!
3.- Αυτό μας έλειπε...!

Ερωτήσεις
1.- Αν σε όριζαν για τέσσερα χρόνια απόλυτο άρχοντα της Ελλάδας, ποια προβλήματά της θα έλυνες;
2.- Αν ήσουν ηθοποιός, ποιους ρόλους θα ήθελες να παίξεις;
3.- Αν δεν είχε το θρήσκευμα που έχεις από γεννησιμιού σου, θα ήθελες κάποιο άλλο και ποιο;
4.- Ποιος ήρωας από την παγκόσμια ιστορία σου είναι "αποδεκτός";
5.- Αν θα έπρεπε να έχεις κάποιο προσωπικό και αποκλειστικό σου σύμβολο, ποιο θα ήταν αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
1.- Αν σε όριζαν για τέσσερα χρόνια απόλυτο άρχοντα της Ελλάδας, ποια προβλήματά της θα έλυνες;
2.- Αν ήσουν ηθοποιός, ποιους ρόλους θα ήθελες να παίξεις;
3.- Αν δεν είχε το θρήσκευμα που έχεις από γεννησιμιού σου, θα ήθελες κάποιο άλλο και ποιο;
4.- Ποιος ήρωας από την παγκόσμια ιστορία σου είναι "αποδεκτός";
5.- Αν θα έπρεπε να έχεις κάποιο προσωπικό και αποκλειστικό σου σύμβολο, ποιο θα ήταν αυτό;

1. ΥΠΟΘΕΤΩ. κατώτατο μισθό και ανεργία... αλλά δεν ξέρω με σιγουριά...
2. Θα ήθελα να είχα πρωταγωνίστήσει στα "παιδιά ενός κατώτερου Θεού" ΑΥτό μπορώ να σκεφτώ τώρα τουλ.
3. Θα προτιμούσα να μην είχα κανένα θρήσκευμα βασικά.
4. Τώρα αν πω "κανείς" [από όσους γνωρίζω] θα με κάνει αγνώμονα/κακιά? Απλά όλοι "κάτι" κάναν που με χάλασε...
5.Μια παύλα. :)


Τις αυτές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
1.- Αν σε όριζαν για τέσσερα χρόνια απόλυτο άρχοντα της Ελλάδας, ποια προβλήματά της θα έλυνες;
2.- Αν ήσουν ηθοποιός, ποιους ρόλους θα ήθελες να παίξεις;
3.- Αν δεν είχε το θρήσκευμα που έχεις από γεννησιμιού σου, θα ήθελες κάποιο άλλο και ποιο;
4.- Ποιος ήρωας από την παγκόσμια ιστορία σου είναι "αποδεκτός";
5.- Αν θα έπρεπε να έχεις κάποιο προσωπικό και αποκλειστικό σου σύμβολο, ποιο θα ήταν αυτό;


1. το θεμα της υγειας και της παιδειας σιγουρα θα με απασχολουσε πολυ, οπως και της ανεργιας αλλα δεν εχω μια αμεση αντιπροταση για το τελευταιο, θελει σκεψη.. αυτο που σιγουρα θα εκανα ειναι η αφυπνιση οικολογικης συνειδησης ολων!

2.σχεδον ταυτιζομαι με την ιωαννα παππα. οποιους ρολους εχει παιξει, ακομα και παπακαλιατικους, θα ηθελα να τους ειχα παιξει εγω :)

3.αυτο που εχω απο παντα, αυτο θελω.

4.εννοεις, καποιος που γενικα θεωρειται "κακος"? η γενικα? γενικα ο μπομπι κεννεντυ... καποιος κακος, χμ...

5.ενα μπαλονι, η ενα αεροπλανο, καλυτερα. σιγουρα κατι που πεταει.


σειμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ερωτήσεις
1.- Αν σε όριζαν για τέσσερα χρόνια απόλυτο άρχοντα της Ελλάδας, ποια προβλήματά της θα έλυνες;
2.- Αν ήσουν ηθοποιός, ποιους ρόλους θα ήθελες να παίξεις;
3.- Αν δεν είχε το θρήσκευμα που έχεις από γεννησιμιού σου, θα ήθελες κάποιο άλλο και ποιο;
4.- Ποιος ήρωας από την παγκόσμια ιστορία σου είναι "αποδεκτός";
5.- Αν θα έπρεπε να έχεις κάποιο προσωπικό και αποκλειστικό σου σύμβολο, ποιο θα ήταν αυτό;

απαντήσεις.
1.Θα προαπσθούσα να αλλάξω την οπτική γωνία από την οποία η Ελλάδα επιμένει να βλέπεις τις οποιεσδήποτε μορφές τέχνης, θα ήθελα να αλλάξει ριζικά η πολιτική συνείδηση των Ελλήνων, αποκτήσουν δηλαδή πολιτική συνείδηση και να βιώσουν μία ιδανική μορφή δημοκρατίας. Επίσης θα ήθελα να αποκτήσουν μαζί με τη δημοκρατία και κοινωνική συνείδηση, κοινωνική αγωγή. Τέλος θα ήθελα να αραιώσει ο πλυθησμός της πρωτεύουσας και να αναβιώσουν ξεχασμένες επαρχίες.
2.Το έχω σκεφτεί αρκετές φορές αυτό και πάντα μου έρχεται στο μυαλό η Julie Vignon (την υποδύεται η Julliete Binoch) από την Μπλε Ταινία του Kieslowski. Επίσης μου φαίνονται ελκυστικοί ρόλοι από βουβό κωμικό κινηματογράφο αλλά συνήθως ανήκουν σε άντρες ηθοποιούς.
3.Δεν με ενδιαφέρει τόσο. Σημασία έχει τι πιστεύω τώρα.
4.Ήρωας; Επειδή προφανώς αυτό παραπέμπει στο "ηρωικές πράξεις", δηλαδή πράξεις πολέμου, επανάστασης και τα λοιπά, θα απαντήσω (χωρίς όμως να είμαι σίγουρη) κανένας. Αν μιλάμε για ιδεολογίες μπορώ να σκεφτώ 1-2.
5.Τη θάλασσα. Δεν ξέρω πως ακριβώς θα την σχεδίαζα/συμβόλιζα αλλά σίγουρα τη θάλασσα.

ερωτήσεις.:P
1.Μιγαδικοί ή Ανάλυση;
2.Αρχαία ή Ιστορία;
3.Θετικές ή Θεωρητικές επιστήμες;
4.Αν σας έλεγε το παιδί σας οτι δεν θέλει να σπουδάσει ποιά θα ήταν η θέση σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
ερωτήσεις.:P
1.Μιγαδικοί ή Ανάλυση;
2.Αρχαία ή Ιστορία;
3.Θετικές ή Θεωρητικές επιστήμες;
4.Αν σας έλεγε το παιδί σας οτι δεν θέλει να σπουδάσει ποιά θα ήταν η θέση σας;

1. Ανάλυση
2. Ιστορία
3. Μιξ γκρίλ! Οικονομικά φορέβερ!:clapup:
4. "Πάρε δάνειο για ξεκίνημα και μια δουλειά για τη συνέχεια και βγάλτα πέρα έτσι."

1) Έχεις 10 ώρες διορία για εργασία, υπολογίσιμο φόρτο εργασίας και άπειρη βαρεμάρα. Πόσο θα κατένειμες στην εργασία και πόσο στο αγαπημένο σου παιχνίδι;

2) Με συμπαθείς/αντιπαθείς και πόσο;

3) Ποιά πιστεύεις πως θα είναι η -κατ αναλογία- αντίδρασή μου πίσω από αυτή την οθόνη όταν δω την απάντησή σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
1) Έχεις 10 ώρες διορία για εργασία, υπολογίσιμο φόρτο εργασίας και άπειρη βαρεμάρα. Πόσο θα κατένειμες στην εργασία και πόσο στο αγαπημένο σου παιχνίδι;

2) Με συμπαθείς/αντιπαθείς και πόσο;

3) Ποιά πιστεύεις πως θα είναι η -κατ αναλογία- αντίδρασή μου πίσω από αυτή την οθόνη όταν δω την απάντησή σου;

1. χμ...δεν αντεχω τις εκκρεμοτητες...οποτε θα τελειωνα ο,τι ειχα να κανω πρωτα και μετα τα υπολοιπα..

2. Ναι αμε...δε μου εχεις σκοτωσει και κανεναν:P

3. το καλο που σου θελω ειναι να χαμογελασεις!:P

ιδιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder
1) Έχεις 10 ώρες διορία για εργασία, υπολογίσιμο φόρτο εργασίας και άπειρη βαρεμάρα. Πόσο θα κατένειμες στην εργασία και πόσο στο αγαπημένο σου παιχνίδι;

2) Με συμπαθείς/αντιπαθείς και πόσο;

3) Ποιά πιστεύεις πως θα είναι η -κατ αναλογία- αντίδρασή μου πίσω από αυτή την οθόνη όταν δω την απάντησή σου;

1.εμ, δεδομενου οτι ειμαι αναβλητικος ανθρωπος, θα εκανα ο,τι μου περναγε απο το κεφαλι ολες τις ωρες μεχρι την τελευταια, που αγχωμενη θα ξεκινουσα διαβασμα.
2.valder η νεραιδα??
3.ιδεα δεν εχω..μαλλον ειναι γνωστη και στους δυο σας, οποτε δεν περιμενω εκπληξη απο εσας:P

same..
τεσπα, και τους δυο σας συμπαθω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
1) Έχεις 10 ώρες διορία για εργασία, υπολογίσιμο φόρτο εργασίας και άπειρη βαρεμάρα. Πόσο θα κατένειμες στην εργασία και πόσο στο αγαπημένο σου παιχνίδι;

χμμμ...Πέφτω με τα μούτρα τις 2 πρώτες, χοντροβαριέμαι και κάνω οτιδήποτε άλλο τις επόμενες 7 και ξαφνικά την τελευταία πανικοβάλλομαι και τρέχω και δεν φτάνω :P
[προσπαθω να αλλάξω όμως αλήθεια λέω!]

2) Με συμπαθείς/αντιπαθείς και πόσο;

τώρα για ποιον από όλους?
-Valder: μου είσαι συμπαθέστατος, στην παράταξη που γράφτηκες να μην είχες γραφτεί καλύτερα θα ήταν :P
-Νεράιδα: Μετά από την ... τελευταία μας επικοινωνία ομολογώ ότι μου έγινες συμπαθής.. .Πριν από αυτό... δεν σε είχα πολυπροσέξει ομολογώ :redface:
-Gio: Ε, τώρα νομίζω δεν χρειάζεται να εξηγήσω αν σε συμπαθώ ή όχι ε???? :clapup:
3) Ποιά πιστεύεις πως θα είναι η -κατ αναλογία- αντίδρασή μου πίσω από αυτή την οθόνη όταν δω την απάντησή σου;

Ελπίζω σε χαμόγελα :)
ε, μια από τα ίδια φυσικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
1) Έχεις 10 ώρες διορία για εργασία, υπολογίσιμο φόρτο εργασίας και άπειρη βαρεμάρα. Πόσο θα κατένειμες στην εργασία και πόσο στο αγαπημένο σου παιχνίδι;

2) Με συμπαθείς/αντιπαθείς και πόσο;

3) Ποιά πιστεύεις πως θα είναι η -κατ αναλογία- αντίδρασή μου πίσω από αυτή την οθόνη όταν δω την απάντησή σου;



1. 9 προς 1... είμαι αγχώδης κ σχολαστική, αν δεν τελειώσω πρώτα τη δουλειά δεν μπορώ να αράξω με τπτ:/:
2. Μμμμμ...σε συμπαθώ, γτ να μη σε συμπαθώ? Βέβαια δε σε ξέρω καθόλου (μιας κ ψιλονεούλα στο στέκι) αλλά μου φαίνεσαι ψαγμένος κ εναλλακτικός (αλλά κ πάλι...δεν είμαι καλή στους χαρακτηρισμούς:redface:)
3. :teasing: αυτή προς εμένα...

ίδιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder
1) Έχεις 10 ώρες διορία για εργασία, υπολογίσιμο φόρτο εργασίας και άπειρη βαρεμάρα. Πόσο θα κατένειμες στην εργασία και πόσο στο αγαπημένο σου παιχνίδι;

2) Με συμπαθείς/αντιπαθείς και πόσο;

3) Ποιά πιστεύεις πως θα είναι η -κατ αναλογία- αντίδρασή μου πίσω από αυτή την οθόνη όταν δω την απάντησή σου;
1.Θα κανω τη δουλεια παιχνιδι και ετσι θα "παιζω" 10 ωρες.

2.Λιγο λιγοτερο τωρα που εκανες αυτην την ερωτηση ;)
3.Θα αισθανθεις ενδιαφερον και απορια για την προηγουμενη απαντηση....damn ! τωρα που γραφω αυτο εγινε ενας μικρος σεισμος ! Ηρεμησε παιδι μου ! Δε σε εθαψα κιολας !! :hehe:


(ιδιες για να μαθει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
1) Έχεις 10 ώρες διορία για εργασία, υπολογίσιμο φόρτο εργασίας και άπειρη βαρεμάρα. Πόσο θα κατένειμες στην εργασία και πόσο στο αγαπημένο σου παιχνίδι;

2) Με συμπαθείς/αντιπαθείς και πόσο;

3) Ποιά πιστεύεις πως θα είναι η -κατ αναλογία- αντίδρασή μου πίσω από αυτή την οθόνη όταν δω την απάντησή σου;

1)1 ώρα εργασίας, 10 λεπτά διάλειμμα για το παιχνίδι,μετά πάλι 1 ώρα εργασίας κ.ο.κ.
2) ξέρεις ότι είσαι από τα άτομα που συμπαθώ περισσότερο εδώ μέσα.
3) επειδή είσαι απρόβλεπτος, είτε θα χαμογελάσεις είτε θα αρχίσεις να λες για οχτάποδα :), either way nothing changes.

ερωτήσεις

1)υπάρχει αντικειμενική αλήθεια ή τελικά είναι όλα υποκειμενικά?
2)η αλήθεια είναι σαν φάρμακο? πονάει αλλά γιατρεύει?
3)αποτελεί ο εγωισμός ορισμένες φορές ένστικτο επιβίωσης της προσωπικότητας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugs Bunny

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bugs Bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
1)υπάρχει αντικειμενική αλήθεια ή τελικά είναι όλα υποκειμενικά?
Η αλήθεια είναι μία και είναι τις περισσότερες φορές σκλήρή. Άρα σε καμία περίπτωση δεν είναι υποκειμενική.

2)η αλήθεια είναι σαν φάρμακο? πονάει αλλά γιατρεύει?
Ναι, έτσι ακριβώς... τσακίζει αλλά μετά σε φέρνει αντιμέτωπο με την πραγματικότητα.

3)αποτελεί ο εγωισμός ορισμένες φορές ένστικτο επιβίωσης της προσωπικότητας?
Ποιος είπε ότι είναι κακός ο εγωισμός; Όταν βλέπεις ότι αρχίζεις να πέφτεις στα ίδια σου τα μάτια, επιβάλλεται να υπάρχει.

Μου άρεσαν οι ερωτήσεις και τις επαναλαμβάνω:
1)υπάρχει αντικειμενική αλήθεια ή τελικά είναι όλα υποκειμενικά?
2)η αλήθεια είναι σαν φάρμακο? πονάει αλλά γιατρεύει?
3)αποτελεί ο εγωισμός ορισμένες φορές ένστικτο επιβίωσης της προσωπικότητας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Μου άρεσαν οι ερωτήσεις και τις επαναλαμβάνω:
1)υπάρχει αντικειμενική αλήθεια ή τελικά είναι όλα υποκειμενικά?
2)η αλήθεια είναι σαν φάρμακο? πονάει αλλά γιατρεύει?
3)αποτελεί ο εγωισμός ορισμένες φορές ένστικτο επιβίωσης της προσωπικότητας?

1. στην επιστημη υπαρχει αντικειμενικη αληθεια. σχεδον ολα τα υπολοιπα ειναι υποκειμενικα:)
2.οχι. πολλες φορε δε γιατρευει...αλλα ειναι προτιμοτερο να μη γιατρεψει, παρα να δημιουργησει το ψεμα ενα δικο του κοσμο και να ζει καποιος μεσα σε αυτον..
3.μπα... δε νομιζω. συμφωνα με τα δικα μου προτυπα τουλαχιστον.
αν και, ειμαι εγωιστρια (οπως μου λενε οι αλλοι) αλλα τουλαχιστον θελω να πιστευω οτι εχω το γνωθι σ' εαυτον..


σειμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
1)υπάρχει αντικειμενική αλήθεια ή τελικά είναι όλα υποκειμενικά?
2)η αλήθεια είναι σαν φάρμακο? πονάει αλλά γιατρεύει?
3)αποτελεί ο εγωισμός ορισμένες φορές ένστικτο επιβίωσης της προσωπικότητας?
1.- Η "αντικειμενική αλήθεια" υπάρχει, αλλά υπολείπεται πάντα κατά τι από τη σκέτη, ενιαία αλήθεια, που είναι πάνω από τη διάκριση αντικειμενικό-υποκειμενικό.
2.- Το ψέμα και η πλάνη κάνουν την αλήθεια "φαρμακερή".
3.- Είναι ακριβώς το ένστικτό μας, απομεινάρι του εαυτού μας, στη λεγόμενη "προσωπικότητα".

Ερωτήσεις:
1.- Η προσωπικότητα, κατά τη γνώμη σου, είναι έμφυτη ή επίκτητη;
2.- Γνωρίζει και ελέγχεις εκείνο που θα μπορούσες να ορίσεις ως προσωπικότητά σου;
3.- Ποιες επώνυμες ιστορικές προσωπικότητες νομίζεις, ότι αντιπάθησες δίκαια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Ερωτήσεις:
1.- Η προσωπικότητα, κατά τη γνώμη σου, είναι έμφυτη ή επίκτητη;
2.- Γνωρίζει και ελέγχεις εκείνο που θα μπορούσες να ορίσεις ως προσωπικότητά σου;
3.- Ποιες επώνυμες ιστορικές προσωπικότητες νομίζεις, ότι αντιπάθησες δίκαια;

1) Θεωρώ ότι η προσωπικότητα είναι επίκτητη, διαμορφώνεται από τις εμπειρίες μας στη ζωή κ από την κουλτούρα μας. Μπορεί τις βάσεις να τις παίρνουμε από τους γονείς μας αλλά μόνοι μας αποκρυσταλλώνουμε την προσωπικότητά μας.

2) Νομίζω πως το ελέγχω.

3) Αντιπαθώ ... τον Μπούς (κ τους 2 βασικά)

ίδιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top