"Λογάκια" που μας έχουν σημαδέψει/σακατέψει

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
f1900a430e4c4830100bdc0e783503e9.jpg
 

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
Θα 'θελα τώρα να σ' έχω απέναντί μου. Όχι για να μιλήσουμε. Δεν έχουν αξία πια τα λόγια. Ό,τι ήταν να ειπωθεί, ειπώθηκε.

Θα 'θελα να με κοιτάξεις κατάματα. Να μπορέσω να σε καταλάβω. Να μπορέσω να μάθω, τί συνέβη πραγματικά. Τί έφταιξε. Ποιός έφταιξε και αν. Δίχως να θέλω να σε κουράσω. Μόνο δυο ματιές ν' ανταλλάξουμε κι ας φύγεις μετά. Τότε θα 'χω καταλάβει.Τα μάτια μου θα ρωτήσουν. Τα δικά σου θ' απαντήσουν.

Ρίσκο μεγάλο η απάντηση. Την έχω όμως ανάγκη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο φίλος σου είναι ο άνθρωπος που ξέρει τα πάντα για εσένα και, παρ’ όλα αυτά, ακόμα του αρέσεις...
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
...και με ταξίδευες, σαν το καράβι κι έλεγες:
Θα σ' αγαπώ, μη μου συννεφιάζεις σαν αμαρτία και σαν γιορτή

Μάθε στα μάτια μου να διαβάζεις
ότι με λόγια δε σου 'χω πει.
 

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
«Γιατί φεύγεις;», της είπε.
«Γιατί σ' αγαπώ αρκετά», του απάντησε.
Κι έφυγε.
Για πάντα αυτή τη φορά.
Και χώρισαν οι δρόμοι τους.

Μα οι καρδιές τους ήταν ένα.
Και κάθε φορά που αγκάλιαζαν άλλο σώμα, έκλειναν τα μάτια και θυμόντουσαν, εκείνες τις νύχτες που τις περνούσαν αγκαλιά, χωρίς να πούνε λέξη.
Και κάθε φορά που φιλούσαν άλλα χείλη, έκλειναν τα μάτια και θυμόντουσαν, εκείνες τις νύχτες που μ' ένα φιλί, έδινε ανάσα ο ένας στον άλλο.
Και κάθε φορά που έκαναν έρωτα,
έκλειναν τα μάτια και θυμόντουσαν,
εκείνες τις νύχτες που το σώμα τους ήταν ένα κι η ηδονή που ένιωθαν τους ξεπερνούσε.

Και πλέον ήξεραν τί σήμαινε «μαζί».
Ήξεραν ότι το «μαζί» είναι,
κάτι περισσότερο απ' το «κοντά»,
κάτι περισσότερο απ' το «δίπλα».
Το 'ξεραν καλά.
Γι' αυτό ένιωθαν μαζί!
Γι' αυτό...
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
«Γιατί φεύγεις;», της είπε.
«Γιατί σ' αγαπώ αρκετά», του απάντησε.
Κι έφυγε.
Για πάντα αυτή τη φορά.
Και χώρισαν οι δρόμοι τους.

Μα οι καρδιές τους ήταν ένα.
Και κάθε φορά που αγκάλιαζαν άλλο σώμα, έκλειναν τα μάτια και θυμόντουσαν, εκείνες τις νύχτες που τις περνούσαν αγκαλιά, χωρίς να πούνε λέξη.
Και κάθε φορά που φιλούσαν άλλα χείλη, έκλειναν τα μάτια και θυμόντουσαν, εκείνες τις νύχτες που μ' ένα φιλί, έδινε ανάσα ο ένας στον άλλο.
Και κάθε φορά που έκαναν έρωτα,
έκλειναν τα μάτια και θυμόντουσαν,
εκείνες τις νύχτες που το σώμα τους ήταν ένα κι η ηδονή που ένιωθαν τους ξεπερνούσε.

Και πλέον ήξεραν τί σήμαινε «μαζί».
Ήξεραν ότι το «μαζί» είναι,
κάτι περισσότερο απ' το «κοντά»,
κάτι περισσότερο απ' το «δίπλα».
Το 'ξεραν καλά.
Γι' αυτό ένιωθαν μαζί!
Γι' αυτό...
Ξέρεις πως είναι...το μαζί. Οτιδήποτε άλλο, δεν είναι μαζί. Είναι χώρια, φίλε μου καλέ κι αγαπημένε. Σκέψου το, με τη λογική...

IMG_20220223_210523.jpg
 

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
Ο έρωτας μου για σένα, δεν ήταν κάτι άλλο πέρα απ' την πλήρη ισοπέδωση του εαυτού μου. Και όσο και να προσπάθησα να το κρύψω πίσω από κάθε αξιοπρέπεια και μέτρο, αφοπλίζομουν και ο λόγος μου έχανε όλο κάθε κομψότητα. Δεν επέμενα γιατί «ο επιμένων νικά». Επέμενα γιατί χαμένοι δεν είναι όσοι αποτυγχάνουν, αλλά όσοι παραιτούνται.

Και ουδέποτε δε διανοήθηκα να σ' αφήσω, να το ξέρεις. Πάντα είχα υπομονή μαζί σου. Αγάπη ήταν, κόλλημα ήταν, ότι κι αν 'ταν, εγώ 'χα μείνει μέχρι (και μετά) το τέλος. Το τέλος που εσύ όρισες. Σ' άντεξα τόσο στις καλές όσο και στις κακές σου στιγμές. Με πλήγωσες, μα γω συνέχιζα να νοιάζομαι. Και παρόλο που ο χρόνος μετρά αντίστροφα, ακόμα το κάνω.

Αλλά ξέρω πως δεν θ' απαντήσεις. Όπως ξέρω κι ότι δεν θα 'ρθεις. Ξέρω πως για σένα δεν θα 'χε κανένα νόημα και να το 'κανες, ύστερα από τόσες φορές που σου το 'χω ζητήσει. Ενώ στην πραγματικότητα το μόνο που χρειάζομουν, ήταν έστω μια μικρή αφορμή. Για να πείσω τον εαυτό μου, πως αξίζει ν' επιμένει κι άλλο.
Για σένα...
Για μας...

Δεν έχω να προσθέσω,
άλλο στίχο, άλλη λέξη.
Στον έρωτά σου βίωνα
όλη μου την ποίηση.
 

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
Λείπεις... <3
Συνειδητά.
Ασυνείδητα.
Αυτόματα.
Ολοκληρωτικά.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
Την τελευταία μέρα της ζωής σου,
ο άνθρωπος που θα 'χεις γίνει,
θα συναντηθεί με τον άνθρωπο,
που θα μπορούσες να 'χες γίνει...
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
159574.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top