Εμείς και ο.... Μπαμπινιώτης!!!

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Βρήκα κι εγώ μια λεξούλα που μ'αρέσει

αμαχευτιός = ενεχυροδανειστής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
έμενα μου αρέσει η λέξη
μελίρρυτος=γλυκομίλητος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
φενάκη
κυριολεκτικά: η περούκα
μεταφορικά: η εσκεμμένη απάτη, το ψέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ζαβαρακατρανέμια
Η λέξη έχει θεωρηθεί ότι περιέχει κρυπτογραφημένα μηνύματα και έχει επιχειρηθεί να ερμηνευθεί με διάφορους τρόπους και αναγραμματισμούς. Ωστόσο, πιθανότατα δεν έχει ορισμένη σημασία, καθώς δεν περιλαμβάνεται ανάμεσα στις «χαρτογραφημένες» ελληνικές λέξεις - έχει ωστόσο ισχυρό συμβολισμό.

Γραμμένο από τον Μαρκόπουλο και αποδομένο από τη δωρική φωνή του Ξυλούρη τα δύσκολα χρόνια της επταετίας, το Ζαβαρακατρανέμια εκφράζει την αντίθεση - αντίσταση των δημιουργών στη λογοκρισία της χούντας.

Η επιβίωσή του τόσα χρόνια μετά αποδεικνύει τη «μαγική» δύναμη του λόγου να συγκινεί - ανταμωμένος ασφαλώς με τη μελωδία - προσλαμβάνοντας νέα «σημαντική», πέρα από τις συνήθεις και κοινώς συμφωνημένες σημασίες.

Ενα πόλύ ωραίο site, στο οποίο αν εγγραφείς λαμβάνεις κάθε μέρα στο e-mail σου μια λέξη με την ερμηνεία της, είναι το www.asprilexi.gr. Απο ένα τέτοιο e-mail σας έκανα copy τα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αβαείο:confused: = μοναστήρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Λοιπόν
κάρμα - στον Ιουνδαϊσμο είναι οι πράξεις που έχει κάνει κάποιος κατα τη διάρκεια της ζωής του και καθορίζουν το σώμα στο οποίο θα γίνει η σαμσάρα

προσθετο υλικό :P
σαμσάρα - είναι η μετάβαση της ψυχής κάποιου όταν πεθαίνει σε ένα άλλο σώμα, ίσως σε ανθρώπου ίσως όμως και σε ζώου ή αγγέλου (επίσης στον Ιουνδαϊσμό)

ήξερα τι σημαίνει απλά μου έκανε εντύπωση που το βρήκα εδώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ευχαριστώ


Δεν θέλω να αναλύσω τι σημαίνει, νομίζω είναι σε όλους γνωστό. Έχει ξεχαστεί όμως ή τουλάχιστον χρησιμοποιείται μόνο σαν ένδειξη ευγένειας και σεβασμού προς τον άλλο. Πόσες φορές το είπατε και νιώσατε ότι δεν είναι αρκετό για να χωρέσει την πραγματική ευγνωμοσύνη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βαβούλι =μπουμπούκι

απευκταίος =ανεπιθύμητος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
τζιβαέρι ...είναι το στολίδι. Εξ ου και το ομώνυμο τραγούδι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βελούχι ... είναι η πηγή!!!! :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κι άλλη μια που μου αρέσει πολύ:

έκπαγλη που σημαίνει λαμπερή, θαμπωτική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
  • πορφύρα η [porfíra] το είδος του κοχυλιού από το οποίο έπαιρναν την ομώνυμη χρωστική ουσία.
  • απιθώνω [apiθóno] P1α μππ. απιθωμένος : (λαϊκότρ.) τοποθετώ, ακουμπώ κτ. κάτω· αποθέτω: Aπίθωσε το καλάθι εδώ! || (μτφ.): Tον πόνο μου πού να τον απιθώσω; [μσν. αποθώνω ([o > i] αναλ. προς το αντ. εσήκωσα – σηκώνω) < αποθ(έτω) μεταπλ. -ένω κατά το σχ.: έδεσα – δένω και μεταπλ. -ώνω]
    Πολύ αγαπημένη λέξη, άρεσε πολύ στη γιαγιά μου...
  • μουσαφίρισσα [musafírisa] O27α : αυτός που φιλοξενείται στο σπίτι κάποιου άλλου· φιλοξενούμενος: Eίναι πολύ φιλόξενος άνθρωπος· από το σπίτι του ποτέ δε λείπουν οι μουσαφιραίοι. Έχω στο σπίτι μουσαφίρη και δεν μπορώ να φύγω. || επισκέπτης: Mας ήρθαν μουσαφίρηδες την ώρα που ετοιμαζόμουν να βγω. [τουρκ. misâfir (από τα αραβ.), διαλεκτ. musafir -ης· μουσαφίρ(ης) -ισσα]
    Στα αραβικά mousafir σημαίνει ταξιδιώτης! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roza6658

Νεοφερμένος

Η roza6658 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
μόντουλο ειναι αυτος που δεν εχει καθολου εγλεφαλο - δεν εχει μυαλο
εμεις εδω στη Λερο το λεμε που κ που για παραδειγμα, οταν ειμαστε σε μια παρεα κ καποιος πει κατι χαζο του λεμε "εισαι μόντουλο τελικα"
χαχαχαχα εχει πλακα αυτη η λεξη μ αρεσει παρα πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
αγκουσεύομαι: ζεσταίνομαι πολύ, αισθάνομαι δυσφορία

ζαλικώνω (ρήμα) [ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ :‹ ζαλίκι + κατάλ. -ωνω]

  1. (συνήθως χρησιμοποιείται το μέσο) ζαλικώνομαι, α) σηκώνω ένα φορτίο στους ώμους μου, β) παίρνω κάποιον καβάλα στους ώμους μου
  2. (μτφ.) επιβαρύνομαι, επιφορτίζομαι, επωμίζομαι.
μαρκαλάω: κάνω σε κάποιον έρωτα :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αγκουσεύομαι: ζεσταίνομαι πολύ, αισθάνομαι δυσφορία
:eek::eek::eek:

Η γιαγιά μου όταν ζεσταινόταν και ένιωθε άβολα συνήθιζε να το περιγράφει ως "έχω μια αγκούσα". Μέχρι... αυτή τη στιγμή θεωρούσα ότι ήταν κάποιος τοπικός ιδιωματισμός του χωριού μου που ... δεν υπήρχε... οοοκ... 15 χρόνια μετά το θάνατό της έμαθα ότι αυτή η λέξη δεν ήταν... δικό της επινόημα αλλά... υπάρχει(!) :confused::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
μαρκαλάω: κάνω σε κάποιον έρωτα :P
Όποιος το πει πρώτος στον/ην σύντροφό του να μας το πει :P
:eek::eek::eek:

Η γιαγιά μου όταν ζεσταινόταν και ένιωθε άβολα συνήθιζε να το περιγράφει ως "έχω μια αγκούσα". Μέχρι... αυτή τη στιγμή θεωρούσα ότι ήταν κάποιος τοπικός ιδιωματισμός του χωριού μου που ... δεν υπήρχε... οοοκ... 15 χρόνια μετά το θάνατό της έμαθα ότι αυτή η λέξη δεν ήταν... δικό της επινόημα αλλά... υπάρχει(!) :confused::D
Που ξέρεις, μπορεί ο Μπαμπινιώτης να το άκουσε από αυτήν :P:redface:

μισερεύω (αλλιώς και μισερώνω): κάνω κάποιον μισερό, προκαλώ αναπηρία (ετυμολογία: μισός + ερός κατ' αναλογία προς το επίθετο γερός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
μαρκαλάω: κάνω σε κάποιον έρωτα :P


Απορία: Λέμε "έλα να σε μαρκαλέσω" ή "να σε μαρκαλήσω"; :redface:
Οι θεωρητικοί τα φώτα σας
:angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Απορία: Λέμε "έλα να σε μαρκαλέσω" ή "να σε μαρκαλήσω"; :redface:
Οι θεωρητικοί τα φώτα σας
:angelnot:

Να σε μαρκαλήσω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να σε μαρκαλήσω! :P

Αχα, εντάξει- όταν το πω σε κάποιον θα σας ενημερώσω για τις αντιδράσεις στο thread με τα ανέκδοτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Απορία: Λέμε "έλα να σε μαρκαλέσω" ή "να σε μαρκαλήσω"; :redface:
Οι θεωρητικοί τα φώτα σας
:angelnot:
μαρκαλίζω [markalízo] -ομαι P2.1 & μαρκαλώ [markaló] & -άω, -ιέμαι P10.1 : (λαϊκότρ. για τράγο ή κριάρι) γονιμοποιώ το αντίστοιχο θηλυκό· (πρβ. βατεύω): Mαρκαλισμένη κατσίκα / προβατίνα. [ίσως < αλβ. merr `βατεύομαι΄ + kal(ë) `άλογο΄ -ίζω, -ώ]
Κανόνισε να πεις σε κάποιον "έλα να μαρκαλευτούμε", γιατί θα σου πει "ίσα μωρή κατσίκα" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top