Ελληνικά Λαϊκά Τραγούδια

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Μη μου κακιώσετε που δεν είναι ακριβώς ελληνικό. Το έχει γράψει Τούρκος.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Υπέροχοι στίχοι του Οδυσσέα Ελύτη από την ποιητική του συλλογή " Τα Ρω του έρωτα".

 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Υπέροχοι στίχοι του Οδυσσέα Ελύτη από την ποιητική του συλλογή " Τα Ρω του έρωτα".

Υπέροχο, όντως...

Υπάρχει ένα καινούριο θρεντ και το είχα βάλει λίγες μέρες πριν :


Θα χαρούμε να σε δούμε κι εκεί...Λείπουν οι μουσικές επιλογές σου, από εδώ μέσα...

 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Εντωμεταξύ θέλω να διαμαρτυρηθώ γιατί ο κόσμος δεν ξέρει τα περισσότερα καλά τραγούδια του Τόλη Βοσκόπουλου γιατί γνωστά έχουν γίνει 2-3 χαβαλετζίδικα τύπου Το φεγγάρι πάνωθέ μου, Οι βαλίτσες, Ψύλλοι στ' αυτιά μου και σε αυτό φταίνε τα ραδιόφωνα γιατί δεν έπαιζαν ποτέ τα πραγματικά υπέροχα τραγούδια του Τόλη με στίχους και ερμηνεία που σε κάνουν να ανατριχιάζεις ξανά και ξανά. Σόρρυ για το rant αλλά αυτό το είχα πάντα παράπονο, γιατί εγώ μεγάλωσα με τον Τόλη και τέτοιο συναίσθημα σε τραγούδια δεν έχω ξαναδεί. Όλοι θεωρούν τον Πάριο τραγουδιστή της αγάπης αλλά εγώ θεωρώ τον Τόλη.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Εντωμεταξύ θέλω να διαμαρτυρηθώ γιατί ο κόσμος δεν ξέρει τα περισσότερα καλά τραγούδια του Τόλη Βοσκόπουλου γιατί γνωστά έχουν γίνει 2-3 χαβαλετζίδικα τύπου Το φεγγάρι πάνωθέ μου, Οι βαλίτσες, Ψύλλοι στ' αυτιά μου και σε αυτό φταίνε τα ραδιόφωνα γιατί δεν έπαιζαν ποτέ τα πραγματικά υπέροχα τραγούδια του Τόλη με στίχους και ερμηνεία που σε κάνουν να ανατριχιάζεις ξανά και ξανά. Σόρρυ για το rant αλλά αυτό το είχα πάντα παράπονο, γιατί εγώ μεγάλωσα με τον Τόλη και τέτοιο συναίσθημα σε τραγούδια δεν έχω ξαναδεί. Όλοι θεωρούν τον Πάριο τραγουδιστή της αγάπης αλλά εγώ θεωρώ τον Τόλη.
Θεωρώ τον Βοσκόπουλο, κλάσεις ανώτερο του Πάριου.
Του δεύτερου τα ερωτικά τραγούδια λίγο "γλυκερά"- για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον,αν εξαιρέσω το "Καλημέρα τι κάνεις", που είναι ξεχωριστό.
Ενώ ο πρώτος έβαζε μαζί με τη φωνή και την ψυχή του στην κάθε ερμηνεία του.

Δυστυχώς οι νεώτερες γενιές δεν πρόλαβαν να τον (ανα)γνωρίσουν όπως άξιζε ο Τόλης Βοσκόπουλος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top