Δώσε μου 10 ευρώ και θα στα φέρω...

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ναι ναι συχνή έκφραση που ακούμε απο γνωστούς φίλους και γενικά απο όλους, ρωτώ και γώ εσάς τώρα, δίνετε χρήματα με επιστροφή μετά απο 2-3 μέρες; ακούσατε ποτέ την μαμά ή τον μπαμπά να λέει να μην δείνετε σε κανέναν χρήματα; :hmm:

Κιάν τώρα χοντρίνει; κιάν ο άλλος πεί θέλω 600 ευρώ; 500ευρώ ποιό κατω; 150 ίσως και θα στα φέρω άυριο; τι κάνετε;

Πήτε μες ιστορίες και καταστάσεις που έγιναν σε εσάς σε φίλους και παραίες, να γελάσουμε; ή να κλάψουμε απο την αγένια που έχουν οι άλλοι να ζητάνε αρκετά και όχι 10 ευρώ και στο τέλος καταλίγουν χωρίς επιστροφή;:)

Ξέρω σας έφτιαξα την διάθεση αλλα έτσι είμαι εγώ ανοίγω καρδιές και παλιές πληγές:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Να ήταν 1995; Ίσως και πιό νωρίς. Στα ΚΤΕΛ της πόλης που μεγάλωσα, συναντάω ένα παλικάρι, παλιός γείτονας, συμμαθητής στα Αγγλικά και από άλλο σχολείο. Μου ζητάει ένα 500αρικο. Του το δίνω. Θα μου το έφερνε την επόμενη μέρα. Δεν το έφερε ποτέ, δεν το "χρειάστηκα" και ποτέ. Αν ήταν τόση η ανάγκη του για ένα πεντακοσάρι, χαλάλι του. Δεν το ξέχασα ποτέ. Θυμάμαι πάντα τι μου χρωστάνε.

Όπως και τα 35 ευρώ που μου χρωστάει η διαχειρίστρια της πολυκατοικίας εδώ και ένα μήνα. Όταν έρθουν τα επόμενα κοινόχρηστα και δεν τα πληρώσω, ένα δύο τρείς φορές, να δεις πως θα το θυμηθεί κι εκείνη...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Mε 500ρικα στην τσεπη κυκλοφορεις βρε ; Αμα ειναι να ξερουμε δλδ που συχναζεις κλπ :P:P:P

Aν ειναι για ευτελή ποσα (μεχρι 5-6 χιλιαδες ευρω), τα δινω ας παει στα κομματια. Αν ειναι για παραπανω, θελω να ξερω που δινω και για ποιο λογο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ηρθε σήμερα συνάδελφος και μου έλεγε πώς έδωσε επιταγή 1000ευρώ και απο λάθος της τράπεζας δεν κατατέθηκαν 600ευρώ, με έπρηζε μια ώρα ουφ και ούφ, που θα βρώ λευτά και πώς θα βρώ...

Με ξαναπέρνει τηλ και μου λέει ότι βρήκε κάποια αλλα του λείπουν 250 άρχησε πάλι ουφ που θα τα βρώ και να με πρήζει στα τηλέφωνα που δεν είχε, εγώ σάν το κακόμοιρο έκανα ότι δεν καταλάβενα μετά απο 150ξεφυσιτά με πέρνει και μου λέει ότι τώρα θέλει 100 ευρώ και θα τα δώσει πίσω την δευτέρα, έκανα αμάν να ξεκολήσω απο πάνω του...

Η φάση είναι ότι εγώ ήξερα ότι αυτός είναι των δανεικών και αγύριστων μιάς που είναι γνωστός του αφεντικού, άν δεν το ήξερα θα του τα έδινα αλλα απο ότι ήξερα τρελλος κομπιναδόρος δεν επιστρέφει ποτέ...

Παντως και εγώ την έχω πατήσει απο 1 ευρώ μέχρι 50 έχω δώσει και δεν τα έχω πάρει ποτέ, βαρέθηκα μιας που εγώ δεν χρωστάω πουθενά και κάνω κουμάντο ας κάνουν και εκείνοι, άν θέλουν χρυσό που να κάνει 1000 ευρώ δεν φτέω εγώ που αγωράζω κάτι και σκέυτομαι τα 0,30λεπτά παραπάνω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Mε 500ρικα στην τσεπη κυκλοφορεις βρε ; Αμα ειναι να ξερουμε δλδ που συχναζεις κλπ :P:P:P

Aν ειναι για ευτελή ποσα (μεχρι 5-6 χιλιαδες ευρω), τα δινω ας παει στα κομματια. Αν ειναι για παραπανω, θελω να ξερω που δινω και για ποιο λογο. :P

eίπε το 95 βρε! 500 δρχ=1,5? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
EΝΑΜΙΣΙ ΕΥΡΩ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ ; :P:P

Ελεγα μηπως το συνεχιζει και σημερα μωρε :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Παιδιά χωρίς πλάκα δεν είναι εκνευριστικο; προσωπικά με φρικάρει πολλύ αυτό λέμε:mad::P


Lorien το 1995 οι 500δρχ ήταν σαν 20ευρώ τώρα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δε μου το χουν πει ποτε ετσι οπως το θετεις..και νομιζω οτι αν μου λεγαν "δωσε 10 ευρω και στα φερνω" μαλλον θα βιδωνομουν παρα θα μ'επιανε η καλοσυνη μου(ποιος ειμαι, ο "γερος" σου? τετοιο στυλακι μου θυμιζει η ατακα..). Κατα τ'αλλα σε φιλους που εχουν προβλημα, φυσικα θα βοηθησω, και φυσικα δε θα χρειαστει να το ζητησουν(και αντιστροφως). Τωρα αν μας πιανουν οι ψωροπερηφανειες, αλλο θεμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Δε θυμάμαι να μου χει τύχει κατι τέτοιο. Όσες φορές μου ζήτησαν (ή ζήτησα) μου τα δωσαν/έδωσα. Προσωπικά είμαι πολύ τυπικός σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eμένα πάλι ποτέ δεν μου ζητάνε δανεικά. Έχω "δανείσει" αυτοβούλως βέβαια, σε εισαγωγικά γιατί ποτέ δεν μου επεστράφησαν. Ευτυχώς μία φορά μόνο. Αλλά ήταν 300 ευρώ και κάπως πόνεσαν.

Δεν θα μπορούσα ποτέ όμως να τα ζητήσω πίσω κι ας με κάνει αυτό να αισθάνομαι δύο φορές ηλίθια. Απλά δεν μπορώ, αν ο άλλος είναι όπως πρέπει να είναι, θα τα επιστρέψει μόνος του όταν μπορέσει.

Το να δανείσω πέντε ή δέκα ευρώ, εννοείται δεν το θεωρώ καν άξιο συζήτησης (σε φίλους). Το ξεχνάω επιτόπου :) (και δεν το έχουν και σύστημα όμως, όπως προείπα).

Για να δανειστώ, δεν έχει τύχει ποτέ και νομίζω δύσκολο να μου τύχει - προσέχω πάντα να μη βγω εκτός ορίων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Τωρα που το θυμήθηκα είχε συμβεί στο πατέρα μου κατι τέτοιο. Ειχε δανείσει σε μια γνωστή 100 χιλιάδες δραχμές πριν χρόνια και δεν του τα έδινε. Αποτι έμαθε είχε παρει και από καποιον φίλο του άλλες 100 χιλιάδες και επίσης δεν τα επέστρεψε. Ο φίλος λέει "πανε αυτά ξεχασέ τα", ο πατέρας μου ομως τα ζήτησε πίσω ευγενικά και μετά από λιγες μερες του τα δωσε τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Όχι δεν μου εχει τύχει να μου πούν κάτι τέτοιο, μπορεί φίλοι μου να μου ζητήσουν χρήματα για ένα καφέ αν δεν έχουν εκείνη την ώρα πάνω τους ή και το αντίστροφο αλλά κανείς δεν έχει πρόβλημα με αυτό. Είναι σαν να κερνάει κάθε φορά κάποιος κάποιον άλλον. Γενικά θα δάνειζα μεγάλο ποσό χρημάτων μόνο σε ανθρώπους που εμπιστεύομαι και που γενικά τους ξέρω.
Το μόνο που είχε συμβεί και μου έχει "μείνει" κάπως είναι που μια φορά δάνεισα σε φιλικό ζευγάρι 20 ευρώ γιατί εκείνη την ώρα δεν είχαν πάνω τους και κάποιος έπρεπε να πληρώσει (για έξοδα που κανείς δεν είχε υπολογίσει) και δεν τα ξαναείδα ποτέ. Αν δεν είχαν να μου τα δώσουν δεν θα με πείραζε, αλλά δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα. (Βασικά αυτά τα λεφτά τα σκέφτομαι κάθε φορά που δεν έχω να πιώ ούτε καφε :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Οι δικοί μου δανεισμοί είναι συνήθως για καφέ που είναι του στυλ-βρε παιδιά να πάω στην τράπεζα να βγάλω λεφτά- άσε πληρώνω εγώ και κερνάς την επομένη ή πάμε για άλλο ένα ποτό, δεν έχω...δεν πειράζει έχω εγώ κλπ...

Επίσης αν τύχει στα ψώνια και ξεμείνει κάποιος ή δεν έχει λεφτά, τσοντάρει ο άλλος...
Βασικά παίζει συνέχεια αυτό το σενάριο τόσο στο Βόλο όσο και εδώ... Και θεωρώ φυσιολογικό με άτομα που έχουμε καθημερινή σχέση και επαφή να δώσω/ δώσουν (αν και αποφεύγω να μου δίνουν γιατί αγχώνομαι όταν ξέρω ότι χρωστάω λεφτά :confused:)..Δεν μου έχει τύχει ποτέ το δανεικά και αγύριστα... Από την άλλη μιλάμε για μικρό ποσά (το max πρέπει να είναι στα 20-50 ευρώ) οπότε οκ και να τα χάσω μία φορά, τι έγινε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
πωπω, αν ήμουν στη θέση σου μάνια θα ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί, δεν τα αντέχω αυτά τα σκηνικά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και γω για μικροποσά δεν τίθεται θέμα.Αλλα πάντα με ατομα που ξέρω οτι θα τα γυρισουν και θα μου δανεισουν σε περιπτωση που χρειαστω.(αν και δεν θελω να δανειζομαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για λίγα λεφτά δεν το κάνω θέμα, τον κερνάω τον ρημαδοκαφέ στην τελική. Αν βέβαια συγκεκριμένο άτομο το κάνει σύστημα, κομμένα ραμμένα.

Για πιο πολλά δεν είμαι ο άνθρωπός σας, αλλά πιστεύω ότι μεγάλα ποσά (από 200 πχ μέχρι όσα έχετε ευχαρίστηση) αποχαιρέτατα... Δε συμφωνώ, δε θέλω να βρεθώ εγώ η χρωστούσα, αλλά έχω δει και συνηθίζεται να μην τα ξαναβλέπει ο "καλός δότης".

Και, σόρι, αλλά δε δίνω...


Υγ, Μάνια: Οι 500 δρχ είναι κάτι παραπάνω από 1.5 ευρώ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν έχει τύχει να δανείσω ποτέ μεγάλο ποσό, αλλά αν επρόκειτο για φίλο που βρισκόταν σε ανάγκη εννοείται ότι θα τα έδινα χωρίς δεύτερη σκέψη. :)

Προσωπικά πάντως δεν έχω δανειστεί ποτέ από κάποιον... Όσες φορές χρειάστηκα 1-2 ευρώ επειδή δεν είχα ψιλά, την επόμενη μέρα πάντα τα επέστρεφα... Δε νιώθω άνετα με τις συναλλαγές αυτές, γι' αυτό και φροντίζω να είμαι τυπική. :redface:

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτσι... Δεν νιώθουν άσχημα αν δεν επιστρέψον τα χρήματα που δανείστηκαν; Εγώ αν ξαναέβλεπα κάποιο άτομο που μου είχε δανείσει και δεν του είχα επιστρέψει τα χρήματα θα πέθαινα από την ντροπή μου! :redface::redface: Εκείνοι πώς είναι τόσο cool; Θα ζήσουν πολλά χρόνια! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εχώ δανείσει σε φίλους ποσά, όχι πολύ μικρά, τα οποία απαίτησα να μην τα πάρω ποτέ πίσω. Το ίδιο έχει συμβεί και με εμένα σε δύσκολες εποχές μου.

Έχω προσφερθεί να δώσω χρήματα σε ίντερνετικούς μου φίλους (:P) και επίσης έχω δώσει 10ευρα σε μουσικούς του μετρό γιατί έτυχε να με βρουν χαρούμενη εκείνη τη μέρα.

Γενικά αδιαφορώ για το θέμα χρήματα, είναι καταταγμένο στα επουσιώδη και ίσως έτσι να προσπαθώ να το ξορκίσω.

Σε δυσκολότερες οικονομικά εποχές, ίσως να το έκανα λιγότερο άνετα, αλλά κυρίως επειδή δεν είχα βρε αδερφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,853 μηνύματα.
Συνήθως αυτό το σκηνικό "Δώσε μου 10/20 ευρώ και θα στα φέρω" παίζεται με εμένα και την αδελφή μου κάθε εβδομάδα. :P

Όσον αφορά όμως φίλους ή γνωστούς, ακόμα και όταν βγαίνουμε έξω, πρώτα θεωρώ ως δεδομένο ότι δεν έχω extra λεφτά π.χ. για να πάμε για φαγητό μετά και ύστερα ότι υπάρχει και η λύση του να μου δανείσουν πράγμα που δεν το ζητάω ποτέ εγώ. Βέβαια από τη στιγμή που μου δανείζουν αισθάνομαι κάπως άσχημα και δεν ηρεμώ μέχρι να τα επιστρέψω :P .



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Γενικά σε σκηνικά τύπου "ξεχασα το πορτοφόλι μου ή ξεχασα να πάρω λεφτά" δεν έχω πρόβλημα να δανείζω και μάλιστα αν προκειται για για φάση καφέ κερνάω για να μην νιωθει και ο άλλος κι εγώ ότι μου χρωστάει. Οταν όμως αυτό γίνεται επανειλημένα, ή όταν πρόκειται για μεγάλα ποσά που ο άλλος τα "ξεχνάει", ε, εκεί τα παίρνω και το παίζω κι εγώ μετά παπια. Γιατί καταλαβαίνω ότι μπορεί να ξέχασες το πορτφόλι σου 1-2 φορες, αλλά αμα αυτό γίνεται συνέχεια βρες ένα τρόπο να το διορθώσεις.
Να δανειστώ έχω χρόνια...και συνήθως δανειζόμουν από την αδερφή μου.

Το καλύτερο πάντως που μου έχει τύχει είναι που μου ζητήσαν δανεικά και τελικά τα θέλαν για να μου πάρουν δώρο!!! :D Δεν μου τα δώσαν ποτέ και ποτέ δεν τα ζήτησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top