Δέκα από οτιδήποτε

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η επισημη λιστα των 10 πρωτων θετικων ακεραιων
Κι εγώ παρουσιάζω την επίσημη λίστα των 10 πρώτων πρώτων θετικών ακεραίων. :P
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 5
  5. 7
  6. 11
  7. 13
  8. 17
  9. 19
  10. 23
Α ρε Λόρυ. :P

(για Fibonacci κανείς; :bleh:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
10 πρώτοι όροι της ακολουθίας Fibonacci
  1. 1
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 5
  6. 8
  7. 13
  8. 21
  9. 34
  10. 55
Κάνω διάλειμμα από το διαβασμα George :bleh:!

To κούρασα όμως :redface::P!

sorry Isiliel ! Δεν μπορώ να το διαγραψω αλλιώς θα το έκανα :redface: ! Έχω πρότερο έντιμο βίο όμως :D !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
... θα φέρω τα παιδάκια με τα ροπαλάκια κανονίστε!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κάνω διάλειμμα από το διαβασμα George :bleh:!

To κούρασα όμως :redface::P!


Οι 10 πρώτες κατηγορίες, από σειρά προτεραιότητας, τελεστών της C!
  1. ( ) [ ] -> .
  2. ! ~ ++ -- + - * & (τύπος) sizeof
  3. * / %
  4. << >>
  5. < <= > >=
  6. == !=
  7. &
  8. ^
  9. |
  10. &&

Γλυκιά μου Isi και τριανταφυλλένια, δεν είμαστε εντός; :P
Φτιάξε το δικό σου Top 10 με ότι θέμα θέλεις εσύ! :D

Δέκα καλύτερα φαγητά, δέκα καλύτερες ταινίες, δέκα καλύτερα μαθήματα, δέκα καλύτεροι προορισμοί διακοπών κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Φτιάξε το δικό σου Top 10 με ότι θέμα θέλεις εσύ! :D

Δέκα καλύτερα φαγητά, δέκα καλύτερες ταινίες, δέκα καλύτερα μαθήματα, δέκα καλύτεροι προορισμοί διακοπών κτλ...

@Chimera: Προς εσένα κάνω πλάκα αλλά @Τζωτζο μιλάω σοβαρά! :P:P :devil:

EDIT: Επειδή μάλλον δεν έγινε αντιληπτό (από τα smilies) ΕΚΑΝΑ ΠΛΑΚΑ! ...:(:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δέκα όνειρα
  1. Να συντονιστώ να διαβάσω και..
  2. ..να πάρω την άδεια!:D
  3. Να ακολουθήσω εκείνη την φοβερή επαγγελματική πρόταση που μου έγινε!
  4. Να αλλάξω αμάξι τον Φλεβάρη.
  5. Να βρω τον άντρα των ονείρων μου.
  6. Να κάνω ένα κοριτσάκι.
  7. Να βρω καινούργιες παρέες.
  8. Να βγάζω χρήματα σύντομα ώστε να μπορώ να ζω εντελώς ανεξάρτητη.
  9. Να πάω ένα μακρινό ταξίδι.
  10. Να περάσω πολλά ακόμα βράδια σαν εκείνο του Σαββάτου!
  11. (Κλέβω αλλά μου ήρθε τώρα και είναι βασικό!) Να αποκτήσω το σπίτι των ονείρων μου!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ωραίο!! Δέκα όνειρα:


  1. Να μάθω αραβικά (αλλιώς κινεζικα η ιαπωνικά)
  2. Να κάνω κάτι πιο κοντά στην Τέχνη.
  3. Να ασχολούμαι με αυτοκίνητα- αντίκες.
  4. Να βρω τον πρίγκιπα μου.
  5. Να αποκτήσω έναν κατάδικο μου τεράστιο σκύλο.
  6. Να γίνω φοβερή στο Kung Fu και να μπορώ να κάνω συχνά.
  7. Να κάνω κάτι για την Κρήτη, σαν αρχιτέκτων.
  8. Να θυμηθώ το piano μου.
  9. Να πάω ξανά Νότιο Αμερική, Ρωσία και Νέα Ορλεάνη.
  10. Να ονειρεύομαι πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τελειο αυτο με τα ονειρα!!!

χωρις σειρα προτεραιοτητας θα γραψω και τα δικα μου...


1. Να τελειωσω τη σχολη σε 3 χρονια -εντος οριου ηλικιας δλδ και να παρω και την αλλη υποτροφια, για εκεινο το μαστερ!
2. Να αποδεσμευθω απο τη δουλεια, σε οποιοδηποτε level κρινω απαραιτητο
3. Να γινω rafting, canyoning και snowboard coach! να κανω ραφτινκ στον Αώο, canyoning στο κακόρεμα και snowboard στις Άλπεις! Και για το καλοκαιρι, παντα ski!
4. Να ειμαι οικονομικα και χρονικα τοσο ανετη που να μην ακυρωνω ΠΟΤΕ ταξιδι, οπουδηποτε κι αν ειναι αυτο.
5. Να κανω δωρο το γυρο του κοσμου σε deluxe συσκευασια στη μαμα μου!
6. Να εχω αυτον που λατρευω παντα κοντα μου, και να κανουμε διδυμα!
7. Μετα, πολυυυυ μετα χρονικα, να ιδρυσω αυτο για το οποιο γεννηθηκα...αφου πρωτα παρω τα φωτα απο αυτον που γαλουχησε τους medici del soriso...
8. Το σπιτι μου να ειναι φτιαγμενο κατα παραγγελια, να ειναι ΠΟΛΥ φωτεινο και η κρεβατοκαμαρα να ειναι ετσι οπως την εχω στο blog... τεραστιο στρογυλο κρεβατι, μπανιερα με υδρομασαζ σε πιο πανω level, πολυς χωρος ελευθερος και πολλες ντουλαπες..
9. Να μη σταματησω ποτε να ειμαι εθελοντρια και να βοηθαω παντα αυτους που πρεπει...
10. Το τελευταιο ονειρο ειναι το δικο μου ονειρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Μου αρεσε το "10 ονειρα" του Γιδιου, οποτε κανω κι εγω το ιδιο.

1) Η εργασια μου να ειναι παντα κατι που εχει να κανει με κοινωνικο εργο. (Οπως τωρα που δουλευω στην Greenpeace).
2) Να μαθω τελεια Καταλανικα και μετα απο αυτα να μαθω Ισπανικα, Πορτογαλλικα, Ιταλικα και Γαλλικα.
3) Να δω εναν πραγματικο Σοσιαλιστικο κοσμο να γινεται πραγματικοτητα!
4) Να δω τους Obrint Pas, live!
5) Να βγουμε για μπυρες με τον James Hetfield ή τους Obrint Pas.
6) Να κανω ενα δικο μου συγκροτημα, ειτε metal, ειτε ska-punk που θα σημειωσει επιτυχια και θα περναω τα δικα μου μηνυματα στον κοσμο μεσω των στιχων.
7) Να κανω παρα πολλα ταξιδια. Να μην σταματησω ποτε
8 ) Να δω εναν κοσμο χωρις κλειστομυαλους, συντηρητικους, σεξιστες, πουριτανους, εθνικιστες, θρησκειους, καπιταλιστες... Τι ωραια που θα ηταν...
9) Να παρει ο Ολυμπιακος το Champions League
10) Να παω σε ενα classico...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Μπορώ να αυθαιρετήσω και να γράψω τις 20 αγαπημενες μου δραματικές ταινίες?

Θα το κάνω


Με τυχαία σειρά

1. Φόρεστ Γκαμπ, απίστευτη ερμηνία σε μία μοναδική ταινία
2. Ο κύκλος των Χαμένω ποιητών, τι να πει κανείς?
3. Φιλαδέλφεια, η έτερη οσκαρική ερμηνία του Χανκς
4. Παραγγελιά, η μόνη ελληνική ταινία που βάζω σε αυτήν την κατηγορία, η καλύτερη ταινία του Τάσσιου
5. Ο Πρωτάρης, η πρώτη ταινία του Ντάστιν Χόφμαν,λ που του χάρισε χρυσή σφαίρα πρωτοεμφανιζόμενου και όσκαρ Α ανδρικού ρόλου
6. Αδέσποτα σκυλια, ταινιάρα του Πέκινπα, με ποιον άλλον? Τον Χόφμαν
7. Fight Club, μισώ τον Μπραντ Πιτ. Είναι ηθοποιάρα, ο ωραιότερος άντρας στον κόσμο και έχει τη Τζολί
8. I am Sam, πείτε μου, δεν έπρεπε να πάρει όσκαρ ο Σον Πεν
9. Κώδικας τιμής, μεγάλος Κούμπα Γκουντινγκ. Μεγάλος Κούμπα Γκούντινγκ
10. Η ζωή είναι ωραία, la storia piu bella del mondo
11. Ο Νονός, όλη η τριλογία
12. Ο Ταξιτζής, τρισμέγιστος Ντε Νίρο με απίστευτη μοϊκάνα
13. Συλίσια μέρα, Ο Αλ Πατσίνο έξω από την τράπεζα να φωνάζει Ατικα, μεγηάλη σκηνή
14. Οι 7 σαμουράι, πολύ καλύτερο από τη μεταφορά στον αμερικανικό κινηματογράφο
15. Η 7η σάλπιγγα, ο Μπέργκμαν στα καλύτερά του, όσο και αν βαρέθηκε η Ζανίν
16. 1900, με χάλασε το γεγονός ότι ο ντε Νίρο κούναγε το στόμα και άλλος μιλούσε Ιταλικά, αλλά είναι σπουδαία ταινία
17. Μαθήματα Αμερικανικής Ιστορίας, δεν είναι τεράστιος ηθοποιός ο Νόρτον?
18. Ρέκβιεμ για ένα όνειρο, η αποθέωση της κατάθλιψης
19. Μοντέρνοι Καιροί, Τσάρλι Τσάπλιν. Μέγας. Τιτανομεγιστοτεράστιος
20. Πολίτης Κέιν, ένα έχω μόνο να πω: ROSEBUD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Να κάνω κάτι για την Κρήτη, σαν αρχιτέκτων.
Άγιος Γεώργιος, Οροπέδιο Λασιθίου. Εκεί να πας. Στο πολυαγαπημένο μου χωριό!

ΤOP 10 των Αγαπημένων Ελληνικών Λέξεων. (ανάλογα με τη σειρά πάει η προτίμηση)

1. πάθος
2. φειδώ
3. ψωμί
4. πυρηνική
5. ραδιενέργεια
6. βουτσά (οι Κρητικοί ξέρουν τι σημαίνει ;))
7. στριφνός
8. φλασκί
9. κουρέλι
10. καλαπόδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δέκα θανάσιμα ελαττώματα:
1.- Φόβος
2.- Στενοχώρια
3.- Θυμός
4.- Ευθιξία
5.- Παράπονο
6.- Περιαυτολογία
7.- Επιδεικτικότητα
8.- Έπαινος του (κοινωνικού) περιβάλλοντος
9.- Δικαιολογία
10.- Όταν η γλώσσα προτρέχει του νου και του αυτιού: προπέτεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δέκα αξιες που δε σκοπεύω να βγάλω από τι ζωή μου:

  1. Φιλοζωία. Κάποια στιγμή θα υιοθετήσω δικά μου σκυλάκια και πάντα θα τα προστατεύω.
  2. Οικολογία. Όσο μπορώ θα ανακυκλώνω και θα αγοράζω οικολογικά προϊόντα, ελάχιστο πλαστικό.
  3. Ειλικρίνεια. Κανεις δε θα μου στερήσει το δικαίωμα να λέω ο,τι θέλω, όσοι μένουν διπλα μου είναι όσοι το αντέχουν. Και όσοι δεν ήταν ψεύτες, ώστε να φάνε πόδι.
  4. Οικογένεια. Αν κάνω παιδιά, θα είναι σε σταθερό περιβάλλον, με αγάπη, σε μια οικογένεια , όπου αυτά θα είναι η απόλυτη προτεραιότητα.
  5. Όχι ρατσισμός. ʼλλο να λέμε politically-incorrect πράγματα, κι άλλο να στηρίζουμε την ποικιλομορφία.
  6. Αθλητισμός και κίνηση. Δεν μπορώ να μην κάνω τακτικά sport και δεν μπορώ να περάσω πολύ χρόνο με κάποιον, που προτιμά ένα πολύ στατικό μοντέλο ζωής. Εκδρομές, ταξίδια, μουσεία, περίπατοι, μου δίνουν ενέργεια.
  7. Humour. Για μένα είναι βασικό, όχι τόσο για να με διασκεδάζει ο άλλος, αλλα για να μπορούμε να δούμε μαζί την αστεία πλευρά τις ζωής. Και να αυτοσαρκαζόμαστε.
  8. Φιλια. Για μένα είναι ιερή, θα πήγαινα μέσα σε μια μέρα σε άλλη πολύ, για ένα σκ σε άλλη χωρα,αρκεί να με χρειάζεται ένας φίλος. Γιατί θα ξέρω ότι θα το έκανε για μένα.
  9. Όχι αλκοόλ και τσιγάρο, όχι ναρκωτικά. Δεν μπορώ να πίνουν πολύ οι γύρω μου, μισώ το τσιγάρο, ειδικά στην καθημερινότητα μου...
  10. Χαρά για Ζωή. Δε θέλω να μου το στερήσουν ποτε, δε θα έκοβα ποτε τα φτερά κάποιου, και έχω ανάγκη να έχω στον άμεσα περίγυρο μου ανθρώπους, που ξέρουν να κοιτούν μπροστά, ξέρουν να ισορροπούν αφού μιζεριάσουν και αγαπούν τι ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Να γράψω κι εγώ 10 όνειρά μου! Ζήλεψα από εσάς.

1. Να κάνω πάντα πράγματα δημιουργικά για δουλειά, που να με προάγουν και να μην κάνω ποτέ, μα ΠΟΤΕ δουλειά γραφείου!
2. Να ταξιδέψω πολύ.
3. Να ζήσω για λίγο καιρό στην Αφρική συνδυάζοντας δουλειά με παιδιά με εξερευνήσεις.
4. Να μάθω κανονάκι και σχεδιασμό κοσμήματος και parapente.
5. Να κάνω μια έκθεση ζωγραφικής για ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης (μετά την Αφρική).
6. Να βρω 1 άντρα που θα με αγαπήσει αληθινά και να κάνουμε οικογένεια.
7. Να τελειώσω και 2ο master!
8. Να καταφέρω να φέρω στον τρόπο ζωής μου την ποιότητα που θέλω τόσο.
9. Να μπορέσω να ελέγξω το άγχος μου με 1 πιο εναλλακτικό τρόπο από αυτόν που χρησιμοποιώ.
10. Να βρω περισσότερα άτομα με κοινά οράματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δέκα πράγματα που αγαπώ σε εκείνον

1)αγαπώ καλή του καρδιά
2)Αγαπώ τον χαρακτήρα του
3)αγαπώ το χαμόγελό του
4)αγαπώ τα χιλάκια του όταν τα δαγκώνει όταν έχει αμηχανία
5)αγαπώ τους τρόπους του(άψωγοι)
6)αγαπώ τα χέρια του όταν με κρατάνε ανάμεσα τους
7)αγαπώ τα μαλάκια του, που κουνιούντε με το φύσημα του αέρα
8)αγαπώ τα πόδαράκια του που τον κάνουν να έρχετε σε μένα
9)αγαπώ τα γαλανά ματάκια του, που πάντα εμένα βλέπουν
10)αγαπώτο στήθος του που με δέχετε όταν είμαι κουρασμένη

Μπορώ να πώ χιλιάδες αλλα αυτά είναι τα πρώτα βασικά:inlove::inlove::inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
10+1 Τρόποι για να σώσουμε το κλίμα

1. Κλείνουμε την τηλεόραση, το στερεοφωνικό, και γενικά όλες τις ηλεκτρικές συσκευές από τον κεντρικό διακόπτη (δεν τις αφήνουμε σε κατάσταση stand by). Αν το κάνουμε αυτό θα έχουμε ετήσια εξοικονόμηση περίπου 30 ? από τους λογαριασμούς του ρεύματος και μείωση των εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα κατά 300 κιλά.

2. Αλλάζουμε τις λάμπες πυρακτώσεως στο χώρο μας με λάμπες εξοικονόμησης.

3. Όταν αγοράζουμε νέες ηλεκτρικές συσκευές, επιλέγουμε υψηλή ενεργειακή κλάση (Α++, Α+, Α). Αν έπιλέξουμε ψυγείο υψηλής ενεργειακής κλάσης τότε έχουμε ετήσια εξοικονόμηση 25 ? και μείωση των εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα κατά 25 κιλά. Αν επιλέξουμε πλυντήριο υψηλής ενεργειακής κλάσης ετήσια εξοικονόμηση 3 ? και μείωση των εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα κατά 30 κιλά.

4. Τοποθετούμε στην ταράτσα μας ένα φωτοβολταϊκό σύστημα παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας. Αν το κάνουμε τότε θα έχουμε ετήσια απόδοση περίπου 500 – 700 ? και μείωση των εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα κατά 1,1 – 1,4 τόνους.

5. Τοποθετούμε ηλιακό θερμοσίφωνα. Αν το κάνουμε τότε θα έχουμε εξοικονόμηση τουλάχιστον 150 ? το χρόνο και 1,5 τόνων διοξειδίου του άνθρακα.

6. Μαγειρεύουμε έξυπνα, σε σκεύη που εφαρμόζουν στις εστίες με το καπάκι κλειστό. Δέκα λεπτά πριν ετοιμαστεί το φαγητό κλείνουμε το μάτι. Δεν ανοίγουμε άσκοπα την πόρτα του φούρνου. Αν η βάση του σκεύους είναι 1-2 εκατοστά μικρότερη από την εστία, σπαταλάμε 20 – 30% περισσότερη ενέργεια. Κάθε φορά που ανοίγουμε την πόρτα του φούρνου, χάνεται το 20% της θερμότητας.

7. Προτιμάμε φορητό υπολογιστή και επίπεδη οθόνη, σβήνουμε την οθόνη και κλείνουμε από τον κεντρικό διακόπτη τα περιφερειακά συστήματα όταν δεν τα χρησιμοποιούμε. Αν το κάνουμε θα έχουμε ετήσια εξοικονόμηση περίπου 15 - 20 ? από τα περιφερειακά και μείωση των εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα κατά 150 - 200 κιλά περίπου. Οι φορητοί υπολογιστές καταναλώνουν έως και 93% λιγότερη ενέργεια από τους σταθερούς.

8. Χαμηλώνουμε τη θερμοκρασία πλύσης στο πλυντήριο ρούχων και πλένουμε μόνο όταν ο κάδος είναι γεμάτος. Αν το κάνουμε θα έχουμε εξοικονόμηση ενέργειας 30-50% ανά πλύση.

9. Δεν “ξεχνάμε” τους φορτιστές στην πρίζα όταν δεν τους χρησιμοποιούμε. Κάθε φορτιστής που χρησιμοποιούμε (κινητού ή ασύρματου τηλεφώνου, διάφορων ηλεκτρικών συσκευών), ειδικά αν είναι παλαιού τύπου, μπορεί να μας κοστίζει 2-3 ? το χρόνο και η χρήση του να συνεπάγεται την έκλυση 20-30 κιλών διοξειδίου του άνθρακα. Καλύτερα να τους βγάζουμε από την πρίζα.

10. Το καλοκαίρι βάζουμε ανεμιστήρα για να δροσιστούμε και αποφεύγουμε τη χρήση κλιματιστικού. Μέσα σε 30 μόνο μέρες εξοικονομούμε περίπου 60 ? και μειώνουμε τις εκπομπές αερίων του θερμοκηπίου κατά 600-700 κιλά.

11. Η σωστή μόνωση του σπιτιού εξασφαλίζει δροσιά το καλοκαίρι και ζέστη το χειμώνα. Αποφεύγουμε έτσι τη χρήση ηλεκτρικού καλοριφέρ ή σόμπας. Αν τοποθετήσουμε διπλά τζάμια εξοικονομούμε 10% στο λογαριασμό της θέρμανσης. Αν επιπλέον αυτά έχουν θερμοδιακοπή χαμηλής εκπομπής, η εξοικονόμηση φτάνει το 20 – 30% .


αυτό επειδή θίχτηκε σήμερα το θεματάκι :)
Αρκτούρε? αφιερωμένο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Πολλή όμορφη η κίνησή σου..:)

(Ευχαριστώ..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Niyia εισαι απλα ΑΠΙΘΑΝΗ!!!!

μια ενσταση μονο για το 4, το φωτοβολταικο...
εχεις ιδεα ποσες χιλιαδες ευρω κοστιζει ετσι;;;
και εχεις ιδες οτι ΚΑΜΙΑ εταιρεια (απο τις ελαχιστες που υπαρχουν, μιας και ολες τωρα αναπτυσσονται) δεν εγκαθιστα σε ιδιωτες, ετσι? μονο σε μεγαλες βιομηχανικες μοναδες, φωτοβολταικα παρκα κλπ..τα οποια, επισης, κοστιζουν μερικα εκατομμυρια.. :)

εισαι ομως φοβερη! ευχαριστουμε ΠΟΛΥ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Gio, τα φωτοβολταϊκά χρηματοδοτούνται από την ΕΕ και από τη ΔΕΗ.. Ψάξ' το.. Υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουμε, γιατί δεν συμφέρει κάποιους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top