Γρίφοι! Εδώ γράψτε ότι γρίφους ξερετε και αφήστε τους άλλους να μαντέψουν!

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Και ένας μαθηματικός γρίφος για δυνατούς λύτες...:)

Έχουμε 10 σακιά με 100 λίρες το καθένα. Η κάθε λίρα ζυγίζει 10γρ. Οι λ'ιρες ενός σακιού ζυγίζουν 9γρ η μια. Πως θα μπορέσουμε με μια μόνο ζύγιση να μάθουμε ποιο είναι το σακί με τις λίρες των 9γρ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Ε αμάν βρε επιτηδες το κάνεισ?:confused:
τώρα που φεύγω βάζεις τον γρίφο??:(:(
Όλη μέρα που κωλοβαρούσα τίποτις!:mad::mad::P
Θα επανέλθω όμως δριμύτερη:D


θέλει αυτοσυγκέντρωση, ησυχία και απουσία managers από το άμεσο περιβάλλον για να γράψει κανείς ένα γρίφο, δεν είναι εύκολο πράγμα:P:P:P

θα μου πείτε ποια γεύση λουκουμιών σας άρεσε περισσότερο να τη παραγγείλω αβέρτα?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
καλά ο giostau συνουσιάζεται και δέρνει:P:P:P:P (no offence, μικέ μου, ε? νιε!!)...τους βρήκε και τους δύο καινούριους (αλυσίδα, λίρες)...για να δούμε scoreboard:

scoreboard:
giostau:
11
kleftra: 9
Insomniac: 8
weak: 7
nikita: 7
Palladin: 5
nv:4
K.E.: 2
nessa: 2

Arty2: 2
exposed: 1
crazyhelen:1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κι αλλο ένα λεκουμακι...κι άλλο ένα λεκουμάκι...στο μικρό palladinaki...(it ryhmes ε? ye!)

scoreboard:
giostau: 11
kleftra: 9
Insomniac: 8
weak: 7
nikita: 7
Palladin: 6
nv:4
K.E.: 2
nessa: 2

Arty2: 2
exposed: 1
crazyhelen:1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Σορρυ, προοριζοταν γiα pm!Ελπιζω να μην ειδε κανενας τιποτα!!! (Ξερω οτι ειστε ολοι αγγελουδια και θα το λεγατε αμεσως ετσι; :lol: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
θέλει αυτοσυγκέντρωση, ησυχία και απουσία managers από το άμεσο περιβάλλον για να γράψει κανείς ένα γρίφο, δεν είναι εύκολο πράγμα:P:P:P

θα μου πείτε ποια γεύση λουκουμιών σας άρεσε περισσότερο να τη παραγγείλω αβέρτα?:)
Τα αιγυπτιακά λουκουμάκια!!!
Έχω αρχίσει να απογοητεύομαι με την #@$%$#&$ κατσαρόλα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
καλά ο giostau συνουσιάζεται και δέρνει:P:P:P:P (no offence, μικέ μου, ε? νιε!!)...τους βρήκε και τους δύο καινούριους (αλυσίδα, λίρες)...για να δούμε scoreboard:

scoreboard:
giostau: 11
kleftra: 9
Insomniac: 8
weak: 7
nikita: 7
Palladin: 5
nv:4
K.E.: 2
nessa: 2

Arty2: 2
exposed: 1
crazyhelen:1

Καλέ μου giostau άλλη δουλειά δεν είχες 3 παρά τέταρτο το πρωί απο το να λύνεις γρίφους;(ποια μιλάει
)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Καλέ μου giostau άλλη δουλειά δεν είχες 3 παρά τέταρτο το πρωί απο το να λύνεις γρίφους;(ποια μιλάει
)


δυο γρίφοι πριν πέσεις για ύπνο σου εξασφαλίζουν έναν ήρεμο ύπνο!:P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
δυο γρίφοι πριν πέσεις για ύπνο σου εξασφαλίζουν έναν ήρεμο ύπνο!:P :P :P

:D :D :D Σου έχω κι εγώ ένα γνωμικό:

Γρίφοι κατά τη διάρκεια της δουλειάς σου εξασφαλίζουν σίγουρη απόλυση;) ;) (εκτός κι αν δεν με πάρουν χαμπάρι......:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πωπώ.....τι έξυπνα παιζιά που 'χω ιγώ!!!!:clapup::clapup:

insomniac 2 λουκουμάκια(φράουλα,μπλακ σούγκαρ), για αλυσίδα,σακιά (μα τι πίνεις????:P)
kleftra 1 λουκουμάκι ον δε ροκς για αλυσίδα...
2 χουρμαδολουκουμάκια για αλυσίδα σε nikita και σακιά σε crazyhelen :)

scoreboard:
giostau: 11

kleftra: 10
Insomniac: 10
nikita: 8
weak: 7
Palladin: 6
nv:4
K.E.: 2
nessa: 2

Arty2: 2
crazyhelen:2
exposed: 1

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ΙΣΟΠΑΛΙΑ τζερτζελολέιντις εντ τζερτζελοτζέντλεμεν:clapup:

η kleftra βρήκε τα σακιά και φιγουράρει στη πρώτη θέση δίπλα στον γκουρού!!!

μην ξεχνάτε, ότι νικητής είναι αυτός που θα φτάσει πρώτος τους 16 γρίφους (μετράει η ώρα στα πιμις!)

scoreboard:
giostau: 11
kleftra: 11

Insomniac: 10
nikita: 8
weak: 7
Palladin: 6
nv:4
K.E.: 2
nessa: 2

Arty2: 2
crazyhelen:2
exposed: 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ο weaky βρήκε επίσης αλυσίδα και σακιά, οποτε κερδίζει με τη χατζάρα του δύο λουκουμάκια, ενωμένα μεταξύ τους με γλάσο, που σχηματίζει κορδέλα δώρου (φαντασία που την έχω:P):clapup: :clapup:

Επίσης βρήκε και την κατσαρόλα, αλλά είναι αντίθετος με την εξήγηση και δεν δέχεται τα άλλα δύο λουκουμάκια...γι'αυτό κι εγώ αποφάσισα να του κάνω δώρο δύο σοκολατάκια (από αυτά με το αλκοόλ στη μέση για να τον αποπλανήσω:bleh::bleh:), τιμής ένεκεν μιας που χάνει εκούσια τον αγώνα για τη πρώτη θέση:)

scoreboard:
giostau: 11
kleftra: 11
Insomniac: 10

weak: 9 (2)
nikita: 8
Palladin: 6
nv:4
K.E.: 2
nessa: 2

Arty2: 2
crazyhelen:2
exposed: 1


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Τελευταίο βράδυ στο εξωτικό Καιρο (γαμώ τα κουνούπια μου, γαμώ:P), και θα σας βάλω ένα εύκολο.....

Ένα δωμάτιο έχει μια λάμπα στο εσωτερικό του και τρεις διακόπτες απέξω (σ.τ.μ.: πανέξυπνος ο ηλεκτρολόγος, ούτε ο δικός μου δεν έκανε τέτοια στο σπίτι:P). Μόνο ένας από αυτούς ανάβει τη λάμπα. Η πόρτα, όπως φαντάζεστε, ειναι κλειστή και συμπαγής (ούτε χαραμάδες, ούτε παράθυρα) και εμείς πρέπει με μία προσπάθεια να καταλάβουμε ποιος διακόπτης είναι ο σωστός (η προσπάθεια τελιώνει με το άνοιγμα της πόρτας). Τι κάνουμε?


ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ:clapup:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Μα τι γκουρού αυτός ο γκουρού...να του δώσω μια κουκουρού?:P

Λουκουμάκι μπίρας για τον giostau, ειδικά αφιερωμένο:):)

scoreboard:
giostau: 12
kleftra: 11
Insomniac: 10
weak: 9 (2)

nikita: 8
Palladin: 6
nv:4
K.E.: 2
nessa: 2

Arty2: 2
crazyhelen:2
exposed: 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
σπέσιαλ ντελίβερι πάλι για τον trickyweaky και τις λάμπες ...ουζολουκουμάκι, χιχι!!!;);)
(και με μεζέ.....αμέέέέέ......:clapup::clapup:)

scoreboard:
giostau: 12
kleftra: 11
Insomniac: 10
weak: 10 (2)
nikita: 8
Palladin: 6
nv:4
K.E.: 2
nessa: 2

Arty2: 2
crazyhelen:2
exposed: 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
λουκουμάκια??...:( τίποτις δεν κατάφερα...?:( :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
που χάθηκες εσύ :( ; έλα, χώσου, τα λουκουμάκια σε περιμένουν :).

ψ. γρίφο με λάμπα και διακόπτες στους ηλεκτρολόγους ωρέ; α τς, αλλού αυτά :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αμαν βρε νουβου, 5-5 τα πας τα λεκούμια εσύ (λάμπες, αλυσιδα, σακιά, μοναχοι, χαμίνια)...και τι να σου δώσω τώρα που να το έχω σε στοκ? θες χουρμαδολουκουμάκια? προφιτερολουκουμακια? το 2ο ε? το ξερα......

και το palladinaki το μικρό? ενα λουκουμάκι με μαρμελάδα βερύκοκο!!!!! (مλάμπες)


scoreboard:
giostau: 12
kleftra: 11
Insomniac: 10
weak: 10 (2)
nv: 9
nikita: 8
Palladin: 7
K.E.: 2
nessa: 2

Arty2: 2
crazyhelen:2
exposed: 1

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ειμαι το φαντασμα της dooo..τώρα που κοιμάται είπα να βάλω κι ενα γρίφο της προκοπής γιατι πολυ σας έχει καλομάθει εδώ μέσα...άντε μη τα πάρω τώρα :bleh:


Πέντε πειρατές έκλεψαν ένα σεντούκι με 100 χρυσά νομίσματα. Επειδή όμως είχαν διαφορά στην ιεραρχία, ο αρχηγός τους δεν θεώρησε δίκαιο να πάρει ο καθένας από 20 και γι' αυτό πρότεινε την ακόλουθη δημοκρατική διαδικασία για να μοιράσουν τα νομίσματα: Ξεκινώντας, ο τελευταίος πειρατής στην ιεραρχία, ο Νο 5, θα προτείνει μία κατανομή των νομισμάτων που τον συμφέρει. Εάν συμφωνήσει μαζί του η πλειοψηφία των πειρατών (οι μισοί συν ένας), συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού του, τότε η μοιρασιά θα γίνει σύμφωνα με τον τρόπο που υπέδειξε. Αλλιώς δεν παίρνει τίποτα, χάνει το δικαίωμα ψήφου του και η διαδικασία επαναλαμβάνεται με τον πειρατή Νο 4 να κάνει μια πρόταση, κ.ο.κ., μέχρι η πλειοψηφία των εναπομεινάντων πειρατών να συμφωνήσει σε κάτι. Λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι όλοι οι πειρατές είναι εξαιρετικά άπληστοι, σκέφτονται λογικά και γνωρίζουν καλά ο ένας τον άλλο, ποια θα πρέπει να είναι η πρόταση του πειρατή Νο 5;

Καλό ξημέρωμα.....παω γιατί χαράζει.........boooooo...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Καποιος να με σκοτωσει! Γρρρ!
Απο τη νυστα μου παλι απαντησα στο φορουμ αντι για Pm...I need to sleep (said Insomniac...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top