Γρίφοι! Εδώ γράψτε ότι γρίφους ξερετε και αφήστε τους άλλους να μαντέψουν!

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
χουρμ.

καλά που το δες γιοστάου, γιατί νόμιζα ότι το στειλα πι εμ. αχεαχ έκαψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
weak καλύτερα να μην λες κατευθείαν τη λύση...

αν κάποιος άλλο ήθελε να ταλαιπωρησει λίγο το μυαλό του, τού το χαλάς!
Καλύτερα στέλνε την απάντηση με pm σε αυτόν που έβαλε το γρίφο...;)

Φιλικά πάντα, ε;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Για βρείτε μου το παράλογο σε αυτήν την ιστορία....

Εγώ είμαι ένας υπηρέτης ενός πλούσιου ζευγαριού ευγενών (ανδρόγυνο) της Γαλλίας πριν ακριβώς ξεσπάσει η Γαλλική Επανάσταση. Είμαι κάθε μέρα μαζί τους και τους ξέρω καλά. Ακούστε μια ιστορία για αυτούς και θα σας εξηγήσω μετά τι θέλω: "Το ζευγάρι αυτών των ανθρώπων είχε ένα κόλλημα. Κάθε φορά που έβγαιναν βόλτα με την άμαξα και η άμαξα είχε τα άσπρα άλογα, η κυρία φόραγε τα μαύρα γάντια. Αντίστοιχα όταν ήταν ζεμένα τα μαύρα άλογα, η κυρία φόραγε τα άσπρα γάντια. Μια Κυριακή ξυπνάνε και θέλουν να πάνε στην Παναγία των Παρισίων να εκκλησιαστούν. Φτάνουνε στην εκκλησία κι έτσι όπως κατεβαίνουν από την άμαξα η κυρία βλέπει ότι είχε φορέσει τα άσπρα γάντια και η άμαξα είχε τα άσπρα άλογα! Ψιλοεκνευρισμένη λέει του άντρα της: "Άντρα μου μπορείς να πας να μου φέρεις τα μαύρα γάντια από το σπίτι; Εγώ θα σε περιμένω μέσα στην εκκλησία. "Εντάξει", της λέει αυτός και φεύγει. Αυτή μπαίνει στην εκκλησία και πιάνει ένα στασίδι. Έτσι όπως καθόταν την παίρνει ο ύπνος και βλέπει στον ύπνο της ότι οι επαναστάτες έπιασαν τον άντρα της και τον σκότωσαν. Εκείνη την ώρα την ακουμπάει ένα χέρι και πεθαίνει από ανακοπή." Σ' αυτή την ιστορία υπάρχει κάτι παράλογο, κάτι που δεν στέκει....

======
Σκορ μέχρι στιγμής: giostau 2 λουκουμάκια, weak 2,nv 1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σου έστειλα πμ! θέλω...

1ον) το λουκουμάκι μου :P
2ον) γιατί κάποιοι έχουν πάρει δύο λουκουμάκια? δεν είναι κακό πράγμα η λαιμαργία?? :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μη στεναχωριέσαι Κακή μου Επιρροή.... θα αποκτήσουν ζάχαρο στο τέλος!!!:P

giostau:2
weak:2
nv:1
KAKH EΠΙΡΡΟΗ:1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εδώ σας θέλω κάβουρες............:)

Στο πάτωμα μίας κουζίνας βρίσκεται μια κατσαρόλα με καυτό νερό.
Ζητείται αρχικά η κατσαρόλα να τοποθετηθεί στο νεροχύτη.
Πράγματι ένας φοιτητής την πιάνεια από τα πλαστικά και με προσοχή την βάζει στο νεροχύτη.
Στη συνέχεια ο καθηγητής βάζει την κατσαρόλα στο τραπεζι της κουζίνας και ζητά πάλι η κατσαρόλα να τοποθετηθεί στο νεροχύτη.
Ο ίδιος φοιτητής παίρνει την κατσαρόλα και την βάζει πάλι προσεκτικά στο νεροχύτη.


Ποιο ήταν το λάθος του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Ποιο ήταν το λάθος του?

του φοιτητή ή του καθηγητή?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
του φοιτητή οφκορς!!! οι καθηγητές δεν κάνουν ποτέ λάθος!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
εδώ σας θέλω κάβουρες............:)

Στο πάτωμα μίας κουζίνας βρίσκεται μια κατσαρόλα με καυτό νερό.
Ζητείται αρχικά η κατσαρόλα να τοποθετηθεί στο νεροχύτη.
Πράγματι ένας φοιτητής την πιάνεια από τα πλαστικά και με προσοχή την βάζει στο νεροχύτη.
Στη συνέχεια ο καθηγητής βάζει την κατσαρόλα στο τραπεζι της κουζίνας και ζητά πάλι η κατσαρόλα να τοποθετηθεί στο νεροχύτη.
Ο ίδιος φοιτητής παίρνει την κατσαρόλα και την βάζει πάλι προσεκτικά στο νεροχύτη.


Ποιο ήταν το λάθος του?

Από τον νεροχύτη στο τραπέζι? Προσωπικά η μάνα μου θα με σκότωνε αν δεν είχα πρώτα σκουπίζει τον πάτο της κατσαρόλας και της λέρωνα το τραπεζομάντηλο του τραπεζιού, αλλά στην προκειμένη περίπτωση ο καθηγητής δεν πρέπει να τρώει τέτοιες φρίκες σαν την μάνα μου, εεεεε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
σίγουρα ο καθηγητής δε τρώει φρίκη αφού δεν υπάρχει τραπεζομάντηλο:P:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
σίγουρα ο καθηγητής δε τρώει φρίκη αφού δεν υπάρχει τραπεζομάντηλο:P:P:)


Γι'αυτό και η μάνα μου δεν έγινε καθηγήτρια! Κάτι τέτοιες λεπτομέρειες την φάγανε!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ο φοιτητής ήταν του φυσικού? :P
έχει να κάνει με θερμοκρασίες και συστολές - διαστολές? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αυτό το πρόβλημα κατέστρεψε πολλούς φοιτητές ανά τον κόσμο (έτσι λένε τουλάχιστον..). Εμεις το μάθαμε στην θερμοδυναμική κάπου εκεί στα 2 πρώτα έτη (έχει περάσει και καιρός από τότε:P)

Hint: Δεν έχει να κάνει με θερμοκρασίες και συστολές/διαστολές... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
αυτό το πρόβλημα κατέστρεψε πολλούς φοιτητές ανά τον κόσμο (έτσι λένε τουλάχιστον..). Εμεις το μάθαμε στην θερμοδυναμική κάπου εκεί στα 2 πρώτα έτη (έχει περάσει και καιρός από τότε:P)

Hint: Δεν έχει να κάνει με θερμοκρασίες και συστολές/διαστολές... :)

αχααααααααα
δεδομένου ότι δεν έχω κάνει θερμοδυναμική :P , απ τον τίτλο και μόνο μπορώ μόνο να υποθέσω ότι όταν η κατσαρόλα ξαναμπήκε στον νεροχύτη, έγινε κάτι σε apollo13.... lol (για άγνωστους προς εμέ θερμοδυναμικούς κανόνες :P )
ε ε ε ε??
πες ναι! πες ναι να πάρω και δεύτερο λουκουμάκι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ντεν έχει λουκουμάκι για σένα καρντιά μου....:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Ντεν έχει λουκουμάκι για σένα καρντιά μου....:):)


sgroumf! :angry:
καλά... δεν πειράζει..... :P
είμαι :baby: ακόμα... θα :book: και θα το μάθω! :tongue:


και αφού δεν έχει λουκουμάκι... θα πάω να αγοράσω μόνη μου μια πολίτικη κρέμα σοκολάτα ΝΑΑΑΑΑΑΑ (με το συμπάθειο :P ) και θα την τσακίσω όλη μόνη μου σε χρόνο DT! :teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Scoreboard: giostau: 3, weak: 2, nv:1, KAKH EΠΙΡΡΟΗ: 1.

Για να μην ξεχνιόμαστε, παίζουν 2 γρίφοι αυτή τη στιγμή (ζεύγος Γάλλων και η κατσαρόλα) και ορίστε και ένας καινούριος:

Βρισκεστε σε ένα δωμάτιο (κλασσικά:P) και έχετε δύο σκοινιά και έναν αναπτήρα. Το κάθε σκοινί καίγεται ολόκληρο σε μια ώρα, όχι όμως ομοιόμορφα. Δεν έχετε ρολόι και προσπαθείτε να μετρήσετε 45 λεπτά της ώρας. Τι κάνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
ΤΟ ΒΡΗΚΑ!!!:clapup:

Ανάβω το ένα σκοινί κι από τις δύο μεριές και το άλλο από τη μία. Έτσι όταν θα έχει καεί το δεύτερο θα έχει περάσει μισή ώρα. Μόλις καεί ανάβω και την άλλη μεριά του πρώτου. Μόλις καεί εντελώς θα έχουν περάσει 45 λεπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Εκείνο με το Γάλλο το ξέρω, αλλά δεν το λέω γιατί θα ήταν ζαβολιά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Εκείνο με το Γάλλο το ξέρω, αλλά δεν το λέω γιατί θα ήταν ζαβολιά :P
Επίσης κάποτε το είχα κανει και εγώ ποστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top