Γρίφοι! Εδώ γράψτε ότι γρίφους ξερετε και αφήστε τους άλλους να μαντέψουν!

nikospetroupoli

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
όχι όχι...δεν πάει έτσι αναλογικά.Δεν έχει σημασία τί νούμερο θα πει ο φύλακας......(βοήθησα λίγο μου φαίνεται :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
η απάντηση στο 10 είναι 4.

Έχει απαντηθεί κάποιου πιο πάνω ο αλγόριθμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Αφού ξεσκόνισα και ξεαράχνιασα το thread αυτό,βάζω γρίφο!!It's brainstorming time again boys and gilrs!:clapup:

Ξεκινάμε με ένα εύκολο για προθέρμανση...

Στη μέση μιας γέφυρας υπάρχει ένα φυλάκιο. Ο φύλακας βγαίνει κάθε δέκα λεπτά και καλεί οποιοδήποτε βρίσκεται πάνω στη γέφυρα να γυρίσει πίσω και αν δεν υπακούσει τον πυροβολεί. Ο χρόνος για να περάσει κανείς τη γέφυρα είναι δεκαπέντε λεπτά.
Πώς μπορεί κανείς να περάσει αυτή τη γέφυρα;

φοράει αλεξίσφαιρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έχουμε δυο σκοινιά. το κάθε σκοινί καίγεται σε ακριβός 30 λεπτά. Πώς μετράμε με την βοήθεια των σκοινιών και χωρίς ρολόι 45 λεπτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikospetroupoli

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
περιμένουμε να καεί το ένα και το μισό από το δεύτερο σχοινί, βέβαια αν και εφόσον ξέρουμε ότι το κάθε ένα καίγεται σε 30'. Δε ξέρω αν αυτή είναι η απάντηση.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
περιμένουμε να καεί το ένα και το μισό από το δεύτερο σχοινί, βέβαια αν και εφόσον ξέρουμε ότι το κάθε ένα καίγεται σε 30'. Δε ξέρω αν αυτή είναι η απάντηση.....
Και εμενα αυτο μου περασε πρωτα απο το μυαλο. κοβω τα σχοινια στα δυο, καιω τρια κομματια... :P

Πρεπει να μετραμε 45 λεπτα με σχοινια που δεν κοβονται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Και εμενα αυτο μου περασε πρωτα απο το μυαλο. κοβω τα σχοινια στα δυο, καιω τρια κομματια... :P

Πρεπει να μετραμε 45 λεπτα με σχοινια που δεν κοβονται. :)

Thats Easyyyyyyyy!!! (Brave Sir Robbin)

Τα βάζουμε δίπλα δίπλα και ανάβουμε το ένα από τη μία και το άλλο από την άλλη. Όταν τα δύο συναντηθούν σημαίνει ότι έχουν καεί 15 λεπτά οπότε σβήνουμε το ένα και αφήνουμε το άλλο να καίγεται άρα όταν καεί θα έχουν περάσει 30 λεπτά. Ανάβουμε ξανά και το άλλο μόλις καεί αυτό που αφήσαμε και τέλος, όταν καεί και το δεύτερο θα έχουν περάσει 45 λεπτά.

Πωπωωωω ποτέ δεν βρίσκω γρίφους, έχω γίνει πολύ έξυπνος τελικά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Thats Easyyyyyyyy!!! (Brave Sir Robbin)

Τα βάζουμε δίπλα δίπλα και ανάβουμε το ένα από τη μία και το άλλο από την άλλη. Όταν τα δύο συναντηθούν σημαίνει ότι έχουν καεί 15 λεπτά οπότε σβήνουμε το ένα και αφήνουμε το άλλο να καίγεται άρα όταν καεί θα έχουν περάσει 30 λεπτά. Ανάβουμε ξανά και το άλλο μόλις καεί αυτό που αφήσαμε και τέλος, όταν καεί και το δεύτερο θα έχουν περάσει 45 λεπτά.

Πωπωωωω ποτέ δεν βρίσκω γρίφους, έχω γίνει πολύ έξυπνος τελικά! :D
[FONT=&quot]Πρωτότυπη απάντηση. Μπράβο.
...έχει και άλλη λύση [/FONT](παρόμοια)[FONT=&quot]. Να την πω ή να σας αφήσω να μαντέψετε?[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hliaskal000

Νεοφερμένος

Ο hliaskal000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ξέρει κανείς την απάντηση στο δυσκολότερο πρόβλημα του ιντερνετ?>

https://oi-grifoi.blogspot.gr/2013/03/blog-post_22.html
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top