Γρίφοι! Εδώ γράψτε ότι γρίφους ξερετε και αφήστε τους άλλους να μαντέψουν!

Hipparchos

Νεοφερμένος

Ο Hipparchos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λίγο καθυστερημένο ίσως αλλά τώρα μπήκα στην παρέα :)

Έχουμε και λέμε:

1
11
21
1211
111221
312211
13112221


Ποιοι αριθμοί ακολουθούν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
1112213211
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hipparchos

Νεοφερμένος

Ο Hipparchos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λάθος φίλε μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, τυπογραφικό λάθος:
1113213211
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hipparchos

Νεοφερμένος

Ο Hipparchos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σωστός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Είστε σερβιτόροι σε μία από εκείνες τις παραδοσιακές ταβέρνες με τα στρογγυλά τραπέζια.
Μια μέρα λοιπόν, όταν έχετε κλείσει το μαγαζί και ετοιμάζεστε να κάνετε ταμείο, δέχεστε την παρακάτω πρόκληση από τον γηραιότερο (και ελαφρώς τζογαδόρο) συνάδελφο σας, το Βάγγο το Φλώκο.

Σας πηγαίνει στο μεγαλύτερο (στρογγυλό) τραπέζι του μαγαζιού και σας στοιχηματίζει 100 ευρώ ότι μπορεί να σας κερδίσει στο εξής παιχνίδι: Εναλλάσσοντας σειρές, θα βάζετε ο καθένας από ένα πιάτο πάνω στο τραπέζι. Ο πρώτος που δεν θα έχει χώρο για να βάλει πιάτο, χάνει. Οι κανόνες είναι απλοί: Όταν τοποθετείτε ένα πιάτο, αυτό θα πρέπει να βρίσκεται εξʼ ολοκλήρου πάνω στο τραπέζι και να μην αγγίζει ένα ήδη τοποθετημένο πιάτο. Επίσης, όλα τα πιάτα που έχετε στη διάθεση σας είναι ίδια σε μέγεθος και είναι αρκετά σε πλήθος, ώστε να μην ξεμείνετε.

Τέλος, για να τραβήξει την προσοχή σας, ο κυρ Βάγγέλης σας δίνει τη δυνατότητα να διαλέξετε αν θα παίξετε πρώτοι ή δεύτεροι.
Τα ερωτήματα λοιπόν είναι τα εξής: Αξίζει να δεχτείτε την πρόκληση του Βάγγου του Φλώκου? (Γιατί?) Έχει σημασία αν θα παίξετε πρώτοι ή δεύτεροι? (Γιατί?) Υπάρχει στρατηγική νίκης? (Αν ʽναιʼ διατυπώστε την, αν ʽόχιʼ αποδείξτε ότι δεν υπάρχει).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicki

Νεοφερμένος

Η Vicki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Είμαι κορίτσι από σπίτι, με αγγλικά, γαλλικά και πιάνο, μα αφού η άτιμη η κοινωνία με έφερε να εργάζομαι ξημέρωματα παρέα με το Βάγγο το Φλώκο, θα υποκύψω και στο τζόγο. Ένα παιχνίδι πού και πού, δε μας καθιστά και εθισμένους.

Άλλωστε, εγώ έχω βγάλει και μια ρημαδοσχολή, θα τον καταφέρω το Βάγγο. Καθότι πιο έξυπνη και πονηρή (βλ. γυναίκα), εκμεταλλεύομαι το γεγονός πως με αφήνει να διαλέξω ποιος παίζει πρώτος. Και φυσικά, βάση ιδεολογίας (βλ. φεμινίστρια) θα παίξω εγώ!

Ο Βάγγος δε φαίνεται να προβληματίζεται και ιδιαίτερα (βλ. μπουνταλάς). Οπότε αρχίζω εγώ να προβληματίζομαι για το πού θα βάλω το πιάτο μου. (Μα ποιος είναι επιτέλους αυτός που τα πλένει κι είναι γεμάτα λάδια; Ίου δηλαδή, τα νύχια μου!)

Με τα πολλά, επειδή βαριέμαι να ψάχνω ανάμεσα στα άπειρα πιθανά σημεία, διαλέγω το πιο εύκολο από αυτά και βάζω το λιγδιασμένο πιάτο μου στη μέση του τραπεζιού. Ο Βάγγος - Φλώκος - μπουνταλάς, που ακόμα δεν έχει πάρει χαμπάρι τί συμβαίνει, πιάνει ένα άλλο πιάτο και το βάζει πάνω στο τραπέζι.

Και κάπου εδώ το παιχνίδι γίνεται βαρετό. Γιατί για κάθε πιάτο που αυτός θα βάζει επάνω, εγώ εκμεταλλεύομαι τη φοβερή και τρομερή ιδιότητα του τραπεζιού (βλ. κέντρο συμμετρίας) και τοποθετώ το δικό μου (πάντα όμοιο με το δικό του) πιάτο στο αντιδιαμετρικό σημείο του τραπεζιού.

Κι έτσι στο τέλος ο Βάγγος χάνει, παρόλο που ήταν σίγουρος πως θα με κατατρόπωνε (βλ. είμαι άντρας και γ@μ@ω). Κι εγώ την επόμενη μέρα καταλήγω να πλένω τα πιάτα, καθότι τη στιγμή που ο θείος του Φλώκου και αφεντικό μου με απολύει, έχω τη φαεινή ιδέα να δηλώσω πως τα πιάτα είναι μες στη βρώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τρεις ανδρες μπηκαν σε ενα ασανσερ με σκοπο να ανεβουν στον 8ο οροφο. Ομως, αντι να ανεβουν με το ασανσερ μεχρι εκει, κατεβηκαν στον 5ο και συνεχισαν απο τις σκαλες για τους υπολοιπους.
Για ποιο λογο το εκαναν αυτο?
:D



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Aν σταματουσαν στον πεμπτο και συνεχιζαν μετα για τον 8ο τοτε θα ηταν νανοι. Τωρα, κατεβηκαν στον 5ο και μετα συνεχησαν για 8ο; Δεν μου ρχεται κατι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Aν σταματουσαν στον πεμπτο και συνεχιζαν μετα για τον 8ο τοτε θα ηταν νανοι. Τωρα, κατεβηκαν στον 5ο και μετα συνεχησαν για 8ο; Δεν μου ρχεται κατι..

:D...μα μολις σου ηρθε! Ειχαν και οι τρεις τοσο υψος ωστε να φτανουν μονο μεχρι το κουμπι του 5ου οροφου!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Ναι, οντως.. Ετσι οπως το διαβαζα μου εδινε την εντυπωση οτι ανεβηκαν στον 8ο και μετα κατεβηκαν στον 5ο για να συνεχισουν, που σημαινει οτι δεν θα μιλουσαμε για νανους.. :redface:


Τεσπα, μη με παρεξηγητε.. Μολις εφτιαξα καφε, για να ξυπνησω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valeria

Νεοφερμένος

Η ελλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
και ποιος ειπε οτι ηταν σιγουρος αφου διαλεγε τοιχαια μπορει να διαλεγε τον ιδιο απο 107 φορες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μια ξενη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Τι ειπε το ατιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ένα μαύρο αυτοκίνητο με φιμέ τζάμια κατεβαίνει με μεγάλη ταχύτητα και σβηστά τα φώτα του έναν κεντρικό δρόμο μιας πόλης. Τα φώτα του δρόμου είναι επίσης σβηστά ενώ στον ουρανό δεν φαίνεται ούτε καν το φεγγάρι, ούτε τα αστέρια. Τα φανάρια του δρόμου είναι επίσης σβηστά, όπως σβηστά είναι και όλα τα φώτα από βιτρίνες ή διαμερίσματα των πολυκατοικιών κατά μήκος του δρόμου. Ξαφνικά, σε μια διασταύρωση, ένας πεζός αφρικανός (μαύρος), με μαύρα ρούχα πετάγεται λίγα μέτρα μπροστά από το αυτοκίνητο. Παρόλα αυτά, ο οδηγός του αυτοκινήτου τον βλέπει και φρενάρει τελευταία στιγμή, αποφεύγοντας το ατύχημα! Πώς τον είδε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ήταν μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Τσακαλιι!!! μπραβο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikospetroupoli

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ένας άλλος γρίφος....! Ήταν κάποιος που ήθελε να μπει σε ένα κάστρο το οποίο είχε φύλακες. Πάει στον πρώτο και του λέει ο φύλακας 12 και απαντάει ο επισκέπτης 6 και περνάει. Πάει στον δεύτερο φύλακα ο οποίος του λέει 6 και απαντάει ο επισκέπτης 3 και περνάει.Πάει και στον τελευταίο ο οποίος λέει 10 και απαντάει ο επισκέπτης 5....Πού είναι το λάθος στην τελευταία απάντηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η απάντηση είναι 3...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
άκυρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν θα έπρεπε ο φύλακας να του πει 3? και αυτός με την σειρά του να του απαντήσει ενάμιση?!!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top